Published using Google Docs
Трудове навчання (столярна справа) 5-10 класи
Updated automatically every 5 minutes

Технологічна галузь

Трудове навчання

(столярна справа)

5-10 класи

Пояснювальна записка

Трудове навчання в спеціальній школі спрямоване на досягнення двох основних цілей: освітньої (засвоєння знань, умінь, навичок) та корекційно - розвивальної (виправлення порушень інтелектуального розвитку та психофізичний розвиток у цілому).

         Праця у столярній майстерні сприяє інтелектуальному розвитку здобувачів. Вони, зайняті різними видами праці, стають кмітливішими, винахідливішими, працюючи деревообробними знаряддями праці, з різними видами пиломатеріалів, дізнаються про їх призначення, збагачують свій словниковий запас. У процесі фізичної праці в них розвивається мускулатура різних частин тіла, координація і точність рухів, зграбність, сила, витривалість. Участь школярів у трудових процесах позитивно впливає на їх поведінку та дисципліну.

         Враховуючи інтереси та психофізичні можливості дітей, матеріально-технічні умови, потреби у робітничих кадрах, можливості працевлаштування випускників, продовження їх навчання в спеціальних групах професійно-технічних училищ у вчителів трудового навчання виникла необхідність створити програму з трудового навчання для учнів 5 – 10 класів для здобувачів з особливими освітніми потребами.

         Метою програми є підготовка здобувачів до самостійного виконання різних видів робіт із столярної справи у процесі формування в них доступних технічних та технологічних знань із предмета; у ході її реалізації вирішуються такі завдання:

ü  засвоєння доступних здобувачам технічних і технологічних знань;

ü  оволодіння спеціальними прийомами праці та прищеплення їм відповідних трудових навичок;

ü  розвиток загально трудових умінь, тобто умінь орієнтуватися у виробничому завданні, планувати послідовність дій, виконувати і контролювати хід роботи;

ü  прилучення учнів до надбань української культури через практичне вивчення традиційних ремесел та різних видів декоративно-ужиткового мистецтва;

ü  виховання стійкого позитивного ставлення до праці; формування почуття відповідальності за доручену справу, наполегливості, чесності, готовності допомогти товаришеві, працювати на користь сім’ї, бережливого ставлення до власності та ін.

         Перелічені завдання повинні реалізовуватися комплексно, в тісному зв’язку з навчанням загальноосвітніх предметів і виховною роботою, яка проводиться в школі.

         Освітня програма розроблена відповідно до вимог Державного стандарту початкової загальної освіти для дітей з особливими освітніми потребами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 2 серпня 2013 р. № 607 та Типовими навчальними планами спеціальних загальноосвітніх  закладів ІІ ступеня для дітей, які потребують корекції фізичного та (або) розумового розвитку, затвердженими наказом МОН України від 22.04.2014 № 504 (зі змінами, внесеними наказом МОН України від 11.06.2014 р. № 701), відповідно до яких на вивчення трудового навчання відводиться:

·        у 5 класі 7 год. на тиждень,

·        у 6 – 8 класах 8 год. на тиждень,

·        у 9 класі 11 год. на тиждень.

·        У 10 класі 14 год. на тиждень.

         За основу взято базову програму з трудового навчання для загальноосвітніх шкіл за загальною редакцією В.М. Мадзігона.

         Під час підбору освітніх тем враховано послідовність і наступність у розвитку набутих здобувачами знань і вмінь, властива професійному навчанню. Освітня програма побудована за операційно-комплексною системою, коли з більшістю прийомів праці здобувачі попередньо знайомляться під час виконання вправ із послідуючим використанням цих прийомів у комплексних практичних роботах, що поєднують різноманітні операції. Кожна тема має три підрозділи:

1.     Вироби або об’єкти роботи.

2.     Техніко-технологічні відомості.

3.     Практичні роботи.  

         У підрозділі «Вироби» перераховано назви виробів, що рекомендуються для виготовлення, вони є орієнтовними. Учитель може замінити їх іншими, але у всіх випадках замінені вироби повинні мати достатню кількість вправ для опанування здобувачами виробничих операцій, згідно з темою програми. У підрозділі «Об’єкти роботи» мається на увазі, що школярі не виготовляють об’єкт у цілому, а лише виконують окремі операції або збирають виріб із готових деталей. У «Техніко-технологічних відомостях» подається пізнавальний матеріал для засвоєння здобувачами. Це відомості про матеріали, інструменти, механізми, пристосування, станки (машини) і технологічні процеси, пов’язані з їх будовою та принципом роботи, про правила і прийоми безпечної роботи. У підрозділі «Практичні роботи» наводиться перелік трудових прийомів, з якими мають ознайомитися школярі.

         За своїм змістом теми програми поділяються на чотири групи: теоретичні, технологічні, комплексні, теми практичного повторення.

         Програма характеризується спрямованістю на реалізацію принципу варіативності, який передбачає планування освітнього матеріалу відповідно до матеріально-технічного та кадрового забезпечення освітнього процесу, віково-статевих особливостей здобувачів та їхніх інтересів. Тому містить обов’язкову для вивчення складову та варіативну складову.

Перелік варіативних модулів для 5  6 класів

Технологія оздоблення виробів художнім випалюванням.

Технологія виготовлення дерев’яної іграшки.

Перелік варіативних модулів для 7  10 класів

Технологія виготовлення виробів із деревини та деревних матеріалів ( способом ажурного випилювання).

Технологія виготовлення сувенірів із деревних матеріалів.

Технологія оздоблення виробів із деревини різьбленням.

         Із метою закріплення і удосконалення техніко-технологічних відомостей та загально трудових умінь, після вивчення кількох тем програми передбачено спеціальні години на «Практичне повторення» навчального матеріалу. Бюджет часу на практичне повторення, залежно від умов, що складаються в школі (матеріальна база, можливості здобувачів), та рівня опанування здобувачами  попередніх тем, використовується на вивчення варіативних модулів.

        Освітньою програмою передбачено самостійні та, в кінці навчального року, контрольні роботи.

Розвиток загально трудових умінь

         Оволодіваючи трудовими навичками, здобувачі спеціальної школи відчувають труднощі в орієнтуванні у завданні (аналіз зразка, розуміння інструкції, застосування набутого досвіду у розв'язанні поставленого завдання), плануванні трудової діяльності (визначення послідовності операцій і прийомів роботи), самоконтролі. Все це і є причиною недостатньої самостійності здобувачів. Тому завдання формування загально трудових умінь є найвідповідальнішим у трудовому навчанні. Його необхідно вирішувати систематично, поступово підвищуючи самостійність здобувачів при виконанні трудових завдань.

         З практики відомо, що можливість здобувача виготовити виріб або виконати іншу роботу залежить не лише від складності об’єкта роботи, але і від умов, в яких завдання виконується. Тому одним з істотних факторів формування загально трудових умінь є дозована допомога вчителя в розумових і трудових діях здобувача (що не шкодить розвиткові його самостійності), до яких входять орієнтування, планування і самоконтроль. Природно, чим повніша така допомога, тим складніший виріб (роботу) за рівних умов може виконати здобувач. Але якщо вчитель протягом усього періоду навчання стане вирішувати за учнів, наприклад, завдання планування роботи, то цей вид загально трудового уміння буде у них удосконалюватися вкрай повільно.

         У темах освітньої програми вказані найважливіші етапи розвитку загально трудових умінь. Кожний етап визначається, по-перше, тією допомогою, яку вчитель надає здобувачам у розумових трудових діях (перш за все у плануванні роботи та орієнтуванні в завданні), по-друге, різною основою орієнтовних дій. Так, здобувачі можуть виконувати завдання:

ü за зразком виробу;

ü за технічним рисунком (об’ємним зображенням);

ü за кресленням;

ü на базі різних комбінацій (наприклад, натуральний об’єкт та його зображення).

         На початку навчання здобувачі легше орієнтуватися за натуральним зразком, важче – за кресленням. Технічний рисунок використовується у поєднанні з конкретним об’єктом (виробом) і полегшує аналіз предмета (в технічному рисунку можна підкреслити, виділити те, що не досить чітко сприймається у зразку). А показуючи здобувачам креслення разом з рисунком того ж виробу, вчитель полегшує їм читання креслення.

   Освітня програма передбачає поступове зменшення допомоги здобувачам в розумових діях і перехід до складніших видів орієнтування (від натурального предмета у поєднанні з рисунком до графічного зображення об'єкта роботи). Наводяться найбільш поширені професійні прийоми, які можна віднести до наступних груп: розмічання; обробки (наприклад, стругання торця, свердління наскрізного отвору на верстаті, свердління глухого отвору на верстаті); з’єднання деталей (виконання з'єднувальних швів, склеювання, з'єднання кріпильними деталями); налагодження інструментів (пристосувань); кріплення деталей (заготовок) для обробки; контролю.

         Правильно організоване трудове навчання створює сприятливі умови для професійного самовизначення здобувачів, сприяє розвитку творчості і конструкторських здібностей, морально-вольових якостей, культури праці. У процесі вивчення теорії і на практиці у них формується інтерес до певної професії. Протягом усіх років навчання столярній справі необхідно акцентувати увагу на правилах безпечної роботи в майстерні. Особливу увагу слід звертати на знання і точне дотримання здобувачами правил безпечної праці, виробничої санітарії, особистої гігієни, ознайомлювати із заходами запобігання травматизму.

Критерії оцінювання

         Обов’язковими видами оцінювання освітніх досягнень здобувачів допоміжної школи є поточне, тематичне та підсумкове.

         Враховуючи особливості освітньої діяльності здобувачів спеціальної школи, тематична оцінка виставляється за результатами поточного оцінювання. При цьому поточне оцінювання виконує діагностико-коригуючу, стимулюючу функції та передбачає виставлення оцінок у класному журналі.

         Тематичному оцінюванню освітніх досягнень здобувачів підлягають основні результати вивчення теми (розділу), які визначає вчитель на основі вимог програми. Вони мають бути відомі здобувачам від самого початку опрацювання, слугуючи орієнтиром у процесі роботи над темою. Тематична оцінка може виставлятися й автоматично на підставі результатів опанування здобувачем матеріалу теми упродовж її вивчення, з урахуванням поточних оцінок, а також після виконання відповідних підсумкових завдань з теми. Кожну оцінку вчитель повинен мотивувати, доводити до відома здобувача та оголошувати перед класом. Протягом вивчення значних за обсягом тем доцільно проводити кілька проміжних тематичних оцінювань. Підсумкова оцінка за семестр виставляється за результатами тематичного оцінювання, а за рік – на основі семестрових оцінок.

Загальна характеристика рівнів навчальних досягнень

         І рівень – початковий. Здобувач з допомогою вчителя впізнає та називає об’єкт вивчення, фрагментарно відтворює окремі його ознаки. Трудове завдання розуміє лише після спільного з учителем аналізу умов завдання (зразка та ін.), його пояснення. Виконує трудові дії, прості трудові завдання спільно з учителем. Ставлення до навчально-практичної діяльності байдуже чи слабковиразне позитивне. Потребує стимуляції, постійного контролю та значної допомоги щодо виконання трудового завдання, організації робочого місця, виконання санітарно-гігієнічних вимог та вимог техніки безпеки.

         ІІ рівень – середній. Здобувач називає об’єкт вивчення. Відтворює до половини обсягу освітнього матеріалу. Матеріал в основному розуміє, але визначити в ньому головне ще не може. Розуміння трудового завдання потребує додаткового аналізу умов (зразка та ін.). Виконує за зразком прості завдання (на основі показу дій). За допомогою вчителя відтворює (переказує) спосіб виконання трудового завдання. Правильність та швидкість виконання трудових дій недостатня. Виготовлений виріб (виконана робота) має низький рівень якості. Ставлення до навчально-практичної діяльності позитивне, але недостатньо виразне, дійове, стале. Потребує постійного контролю та  допомоги за потребою щодо цілеспрямованого поетапного виконання трудового завдання, організації робочого місця, виконання санітарно-гігієнічних вимог та вимог техніки безпеки.

         ІІІ рівень – достатній. Здобувач відтворює більшу частину освітнього матеріалу. Матеріал розуміє, може визначити в ньому головне, частково пояснити. Трудове завдання в основному розуміє. Виконує аналогічні трудові завдання та відтворює (переказує) спосіб його виконання. Трудові дії виконує в основному правильно, але повільно. Виготовлений виріб (виконана робота) має достатній для використання за призначенням рівень якості. Ставлення до навчально-практичної діяльності достатньо стале зацікавлене. Цілеспрямованість, поетапність виконання завдання, організація робочого місця, дотримання санітарно-гігієнічних правил та техніки безпеки в основному відповідають вимогам. В окремих випадках потребують контролю та допомоги.

         ІV рівень – високий. Здобувач відтворює матеріал, визначений освітньою програмою. Матеріал розуміє, може визначити в ньому головне, пояснити. Трудове завдання розуміє. Виконує аналогічні трудові завдання, пояснює спосіб їх виконання. Відносно нові трудові завдання виконує з допомогою вчителя. Трудові дії виконує правильно та відповідно до норм часу. Виготовлений виріб має достатньо високий рівень якості. Цілеспрямованість трудового завдання, організація робочого місця, дотримання санітарно-гігієнічних правил та техніки безпеки відповідають вимогам.

 

 

5 клас

 

Предметно – орієнтовні компетентності

Орієнтовний зміст

навчального матеріалу

 

Здобувач/здобувачка:

 

Характеризує технологію як перетворюючу діяльність;

наводить приклади технологічної діяльності у побуті;                дотримується правил внутрішнього розпорядку та безпечної праці в майстерні;

 називає  загальні правила безпеки в роботі в столярній майстерні; дотримується  правил безпечної роботи з інструментами; характеризує  правила і послідовність прибирання приміщення столярної майстерні

 

Вступне заняття

   Професія столяра: потреба і значення набутих професійних знань, умінь і практичних навичок для успішної адаптації в самостійному житті. Праця та її значення в житті людини. Демонстрація  кращих виробів учнів школи. Завдання навчання у 5 класі. Майстерня та її обладнання. Правила поведінки, безпеки праці, санітарії та гігієни у столярній майстерні. Розподіл учнів по робочих місцях з урахуванням  індивідуальних психічних особливостей і фізичних даних. Закріплення  інструмен­та індивідуального користування за школярами. Об’єкти навчальних робіт. Відповідальність учнів за збережен­ня інструмента і устаткування, що знаходиться в майстерні.

 

Знає  про різноманітність дерев і рослин свого краю;

представників рослинного світу рідного краю, які занесені до Червоної книги.

уміє  встановлювати причинно-наслідкові зв’язки між природними умовами і особливостями рослинного світу свого краю;

визначає деревних порід за прикладами деревини

 

Деревина та пиломатеріали

Робота з комп’ютером: показ відео про важливість дерев та виробів з деревини в житті людини.

Техніко - технологічні  відомості.

   Технічні дані про дерево. Його основні частини: стовбур, крона, їх призначення. Відомості про застосування деревини, її позитивні якості і недоліки. Лісові багатства України. Заготів­ля і вивіз деревини.

Основні хвойні породи: сосна, ялина, піхта, модрина, кедр, де ростуть і їх промислове застосування.

   Листяні розсіяно судинні породи: осика, липа, тополя, верба, дуб, ясен, клен, в’яз, береза, осика, вільха.

Пиломатеріали: дошки обрізні і необрізані, бруски, бруси, обаполи. Ширина і товщина дошок.

 

Уміє  орієнтування в завданні за зразком і кресленнями деталей;  

розрізняє  механічні способи з’єднання деталей;                            

знає способи кріплення деталей, з’єднання та засоби праці;         

добирає деталі за зразком, з’єднує деталі під керівництвом вчителя;  знає  трудові операції;        

наводить  приклади застосування деревини у різних галузях промисловості

 

3’єднання деталей за допомогою цвяхів та шурупів

Виріб. Настінна поличка з рейок. Складається на шурупах несиметричною решіткою. Полички        /І20хІ00хІ0 мм/   кріпляться до решітки  шурупами.

Робота з комп’ютером: будова і принципи роботи дриля.

Техніко-технологічні відомості.

Прийоми з’єднання цвяхами. Інструменти, які використовуються при з’єднанні деталей цвяхами. Інструктаж БЖД при з’єднанні деталей цвяхами.

   Шило грановане, його призначення і застосування. Шурупи. Елементи шурупа /головка, шліц, шийка, нарізка/. Викрутка, її будова і призначення. Роззенковка, її будова і застосування. Дриль ручна, її застосування, будова і правила безпечної роботи.

Практичні роботи.

   Свердління отворів дрилю. Підготовка отвору під шурупи шилом. Зенкування отворів; Загвинчування шу­рупів. Контроль правильності складання кутником. Зачищення то­рців рейок.

 

 

 

 

Уміння. Орієнтування в завданні за зразком і кресленням. Планування в груповій бесіді з використанням комбінованої те­хнологічної карти. Звіт про якість роботи у процесі її виконання. Робота лучковою пилкою. Характеризує  деревину, як конструкційний матеріал;        

 розрізняє  породи деревини;

 визначає   вологість і твердість деревини;

складає  план роботи з виготовлення виробу;

добирає  деревину для виготовлення виробу;

Проводить грубе обтісування, острожку, поперечне перепилювання лісоматеріалів

 

Пиляння деревини ножівкою

Виріб. Лопатка для снігу. Складається з ручки і фанерного лотка. Частини з’єднані  вушком,  (виконує учитель) за допомогою клею, цвяхів , шурупів.

Робота з комп’ютером: перегляд презентацій.

Техніко-технологічні відомості.

   Призначення пиляння. Пиляння - як осно­вний процес різання при обробці деревини. Пиляння уздовж і впоперек волокон. Відмінність цих операцій.

 Ручні пилки та їх будова. Ножівка для пиляння уздовж і впо­перек волокон, пилка лучкова. Загальне поняття про форму зубців  пилок.

   Фанера: розрізнення за числом шарів шпону, менше короблення і розтріскування, ніж у пиломатеріалів, реагування на воло­гість.                                                        

   Правила безпечної роботи при пилянні. Брак при пилянні, за­ходи по його попередженню і усуненню.

Практичні роботи.

    Кріплення заготовок у задньому затискачі верстака для пиляння впоперек волокон. Фіксація деталей в за­дньому затискачі верстака для пиляння уздовж волокон. Підго­товка лучкової пилки до роботи: перевірка установлення полотна. Пиляння деревини впоперек волокон. Пиляння уздовж волокон при вертикальному положенні заготовки. Робоча поза, хватка інструмента, рух пилки, ритм, темп. Перевірка правильності пи­ляння ручними пилками /напрямок і прямолінійність пропилу/ за допомогою кутника і лінійки. Пиляння фанери.

Знає основні види лісоматеріалів і властивості деревини,

основні операції з обробки деревини,

основи різання деревини;

 вміє працювати рубанком;

називає  способи отримання деталей заданої форми;

наводить  приклади застосування деревини у різних галузях промисловості;

користується  розмічальним інструментом і шаблонами;

виконує основні операції з обробки деревини (пиляння, стругання, довбання, свердління, різання стамескою);

проводить грубе обтісування, остружку, поперечне перепилювання лісоматеріалів

 

Стругання деревини рубанком

Об’єкти роботи.             

1. Навчальні бруски. 2. Заготовки для май­бутніх виробів.

Робота з комп’ютером: перегляд слайдів, фільмів по темі.

Техніко-технологічні відомості.

 Широкі 1 вузькі грані бруска. Довжина, ширина, товщина бруска та їх вимірювання.

Правила безпечної роботи при струганні.

Прийоми роботи. Кріплення заготовки в задньому затискачі верстака. Стругання широкого боку бруска уздовж волокон з контролем площини лінійкою. Стругання вузької грані бруска з контролем по кутнику.

Розмічання ширини і товщини бруска олівцем за допомогою лінійки. Стругання по лінії розмітки.

Робоча поза при струганні. Хватка інструмента, рухи при струганні. Перевірка розмірів лінійкою, а прямокутності бру­ска - кутником.

Вправи.

   Стругання і контроль по лінійці широкої і вузької (після стругання широкої) граней бруска.

   Розмічання ширини і стругання другої вузької і широкої граней бруска.

 

Уміння. Орієнтування в завданні за зразком,  технічним ри­сунком і предметною технологічною картою. Обговорення харак­теристики виробу і плану роботи, даних учителем, в груповій бесіді.                                    Має уявлення  про різні способи з'єднання деталей виробу з брусків;                             знає і виконує   правила особистої гігієни при роботі;

* уміє з допомогою вчителя аналізувати

 

Застосування стругання

при виготовленні нескладних виробів

Виріб. Носилки дитячі. Ручки розміром 90x25x25 мм, ку­зов - 320x320x60 мм   дно з фанери, стінка з дощечки.  12 мм, ніжки-підставки з брусків  320х25хІ5 мм. Части­ни виробів з'єднуються цвяхами і шурупами.          

Додатковий виріб. Тачка дитяча. Ручки розміром 900х25х25 мм, кузов з дошок і фанери, колесо готове.

Робота з комп’ютером.

Техніко-технологічні відомості.

    Будова верстака. Призначення частин верстака. Правила роботи на верстаку. Кріпильні вироби: цвяхи і шурупи. Стандартні розміри цвя­хів і шурупів. Види шурупів по формі головки. Правила безпеч­ної роботи при складанні виробів на цвяхах і шурупах. Дриль механічна,  її призначення, будова і правила безпеч­ної роботи.

Практичні роботи.  Розмічання довжини деталі з урахуванням вад заготовки. Відпилювання в стуслі впоперек волокон. Скруг­лення бруска квадратного перерізу рубанком з контролем форми на око.             Свердління отворів під цвяхи і шурупи для попередження  розколювання заготовки. Складання виробів на цвяхах і шурупах.

Уміння.

Самостійне заповнення бланків технологічної карти на виріб.

Обговорення правильності заповнення технологічної карти у груповій бесіді.

Звіт про якість виконання роботи.

Учні: знають способи обробки деревини.

Учень  знає :

розташування інструментів у майстерні.

Практичне повторення

За вибором вчителя.

 

Використовує основні способи розмічання майбутнього виробу;

пояснює складові частини технологічного процесу виготовлення проектованого виробу;

називає способи отримання деталей заданої форми;

розрізняє механічні способи з’єднання деталей;

дотримується правил безпечної праці, санітарно-гігієнічних вимог

в процесі виготовлення виробів

Самостійна робота та аналіз її якості

Варіативний модуль за вибором           учителя

Уміння.  Робота столярним рейсмусом.      

 Має уявлення про професії, пов’язані з обробкою деревини, інструменти та результати їх праці;                              

 знає про призначення і властивості деревини, вимоги техніки безпеки до дерев’яних виробів;                         наводить  приклади застосування деревини у різних галузях промисловості;                                  

 уміє шліфувати дерев‘яну поверхню наждачним папером, виготовляти вироби з готових дерев’яних форм;  знає і виконує  правила техніки безпеки під час роботи з готовими дерев’яними формами та інструментами для їх обробки

 

 

Розмічання бруска рейсмусом

Техніко-технологічні відомості.

 Професійна назва боків бруска: грань, кромка, торець. Лицьові боки бруска. Позначення лицьових бо­ків.

Рейсмус, його призначення і будова. Види столярних рейс­мусів. Поняття про припуск на обробку. Прийоми роботи. Проведення розмічувальних ліній. Підготовка рейсмуса до роботи. Проведення рисок рейсмусом на закріп­леному бруску. Заточування олівця.

Вправи.

   Написання на картках з рисунками брусків назв їх граней. Проведення лінії по кутнику від лицьової кромки, гра­ні. Установлення кутника на бруску для нанесення  ліній розмітки на лицьовій грані і на лицьовій кромці. Установка рейсмуса на заданий розмір. Визначення, на який розмір нала­годжений інструмент. Нанесення рейсмусом рисок на торцях бру­ска.

 

Уміння. Орієнтування в завданні за кресленням і зразком;

Складання плану роботи у груповій бесіді. Аналіз якості ви­конаних виробів.

Робота стамескою. Орієнтування в завданні за кресленням і зразком. Виконання з'єднань врізуванням.

Складання плану роботи у груповій бесіді. Аналіз якості виконаних виробів.

Називає  види столярних з’єднань; характеризує  кутові ящикові з’єднання, з’єднання по довжині та кромці;

визначає  елементи шипових з’єднань;

обґрунтовує  вибір з’єднання;  виконує  розрахунок з’єднань

3’єднання рейок з брусками врізуванням

Виріб. Підставка для квітів /400x200 мм/  з рейок /25х х25 мм/.

Робота з комп’ютером.

Техніко-технологічні відомості.

 Врізування як спосіб з’єднання дета­лей виробу та його застосування. Паз /його ширина і глибина/. Залежність міцності з'єднання від щільності підгонки деталей. Цвяхи і шурупи як додаткові елементи кріплення.  Вимоги до розмічання.

   Стамеска. Елементи стамески. Розміри стамесок, правила без­печної роботи стамескою.

Практичні роботи.

Стругання брусків (рейок) з контролем по розмітці. Розмічання за зразком і кресленням. Розмічання декількох рейок одночасно. Зрізання стамескою підрізаного матеріалу. 3’єднання і підгонка деталей. Попередження браку при підрізанні і з єднанні.

Вправи.  Пропилювання бруска до риски від лінії розмітки всередину. Зрізання стамескою підрізаного матеріалу.

 

Знає  що на стан здоров'я впливають:

- пари лакофарбових складів, клеїв,    - розчинників, смол, політур, фарб, замазок, мастик;

називає  види клеїв та їх компоненти;

обґрунтовує  вимоги до клеїв;

пояснює  приготування різних клеїв, технологію склеювання;             виконує  підбір клею, склеювання, з'єднує деталі за допомогою клею

Склеювання

Робота з комп’ютером.

Технічні відомості.

   Загальні відомості про клеї. Основні властивості клеїв. Клеї тваринного походження: глютеїнові і казеїнові. Основні відомості про їх приготування.

Підготовка деревини до склеювання. Нанесення клею на по­верхню деталі. Запресування склеєних заготовок. Витримування склеєних заготовок після запресування.

Правила безпеки при приготуванні розчину клею і при роботі.

Досліди. Приготувати клей. Склеїти зразки.

Уміння.

Самостійне заповнення бланків технологічної карти на виріб.

Обговорення правильності заповнення технологічної карти у груповій бесіді.

Звіт про якість виконання роботи.

Учні: знають способи обробки деревини.

Учень  знає :

розташування інструментів у майстерні.

               Практичне повторення

                 За вибором учителя

Використовує основні способи розмічання майбутнього виробу;

пояснює складові частини технологічного процесу виготовлення проектованого виробу;

називає способи отримання деталей заданої форми;

розрізняє механічні способи з’єднання деталей;

дотримується правил безпечної праці, санітарно-гігієнічних вимог

в процесі виготовлення виробів

Самостійна робота і аналіз її якості.

Варіативний модуль за вибором учителя

 

Знає способи з'єднання деталей простими врубуванням;

Основні породи, вади та властивості деревини.

Здійснює кріплення столярних виробів.

Види столярних і теслярських з'єднань (сполучень).

Способи грубої обробки лісоматеріалів;

уміє виконувати найпростіші столярні роботи,

орієнтування в завданні за зразком і кресленням з’єднання,

планування у груповій бесіді,

усний звіт про план майбутньої роботи;

відбирає і сортує  пиломатеріали;

користується розмічальним інструментом і шаблонами;

виконує основні операції з обробки деревини (пиляння, стругання, довбання, свердління, різання)

 

.

Кутове кінцеве з'єднання брусків упівдерева

Виріб. Рамка для сидіння до табуретки /360x360x10 мм/ з  брусків /45x20 мм/.

Техніко-технологічні відомості.

   Застосування кутового кінцевого з'є­днання брусків упівдерева. Позитивні якості і недоліки цього з’єднання. Елементи шипа упівдерева: довжина, ширина, товщи­на, щічки і плічка. Визначення довжини шипа у залежності від ширини бруска.

Основні властивості столярного клею: при нагріванні пла­виться, при охолоджуванні твердіє. Загальне поняття про підготовку клею до роботи. Умови міцного склеювання деталей: щі­льність підгонки, сухість матеріалу, необхідність стискання деталей, швидкість у виконанні операцій.

Практичні роботи.

   Розмічання кутового кінцевого з'єднання брусків упівдерева. Пиляння уздовж волокон поряд з рискою. Спилювання щічки. Підгонка з’єднання.

   Нанесення клею щіточкою на сполучувану поверхню. Контроль за прямокутністю з’єднання кутником.

Склеювання з'єднання у затискачах.

Вправи. Розмічання брусків однакової ширини для кутового кінцевого з'єднання упівдерева. Пиляння поряд з рискою /злі­ва і справа від риски/. Сталювання щічок.

Уміння. Орієнтування в завданні за кресленням і зразком з'єднання у груповій бесіді. Планування роботи самостійно, з використанням стислого письмового плану, складеного вчителем

 

Кутове серединне з’єднання брусків упівдерева

Виріб. Виготовлення хрестоподібного з’єднання деталей в паз. Хрестовина під ялинку.

Робота з комп’ютером.

Техніко-технологічні відомості.

Застосування кутового серединного з'є­днання брусків упівдерева.

   Основні властивості казеїнового клею: розчинність, водо­стійкість, втрата клейових властивостей з часом, необоротність. Правила безпечної роботи з казеїновим клеєм.

Практичні роботи. Хрестоподібне з’єднання деталей в паз. Виконується за крес­ленням бруска перерізом 40x24 см. По довжині брусок випилю­ється і стругається з розрахунку на дві деталі. Довжина дета­лей з'єднання до 140 мм. Виріб не зачищається шкуркою для на­ступного контролю.

Уміння. Орієнтування в завданні за технічним рисунком. Планування в груповій бесіді.

Наводить  приклади використання операції свердління;                      пояснює  будову свердлильного верстата, будову свердла; характеризує професію свердлувальника, геометрію свердла;

аналізує  особливості вибору інструменту для свердління, пристроїв і пристосувань;      розкриває  особливості професії свердлувальника;                           виконує  підготовку до роботи обладнання та інструменту, свердління на верстаті; дотримується  правил організації робочого місця, безпеки праці

Свердління отворів коловоротом

Вироби. 1. Підставка для свердел. 2. Підставка для олівців. 3. Деталі з отворами.

Робота з комп’ютером: свердла за найменуванням, їх призначенням.

Техніко-технологічні відомості.

    Коловорот простий з кулачковим патроном і тріскачкою. Його будова і застосування. Свердла спіральні і перові, їх кріплення в патроні коловорота. Розміри свердел. Правила безпечної роботи коловоротом.

Практичні роботи.

   Кріплення свердла в патроні коловорота. Фіксація заготовки для свердління в затискачах верстака. Свердління отворів пером і спіральним свердлом.

 

дотримується  правил організації робочого місця, безпеки при виконанні практичних робіт;

знає  послідовність виконання практичної роботи;                              знає  будову і призначення випалювача;

 уміє  виконувати процес випалювання за зразками та інструкційною карткою, за планом

Художнє оздоблення виробів. Випалювання

Робота з комп’ютером: перегляд  малюнків для випалювання.

Техніко-технологічні відомості.

   Випалювання як вид художнього оздоблення деревини. Матеріали і інструменти для випалювання. Види випалювання. Переведення на матеріал малюнка для випалювання. Прийоми випалювання. Обробка виробу після випалювання.

Практичні роботи.

   Підготовка виробу до випалювання. Перенесення малюнка. Вибір технології випалювання. Обробка виробу після випалювання. Інструктаж ОБЖД.

Уміння.  Орієнтування в завданні за кресленнями деталей, ри­сунком виробу.

Обговорення плану роботи і аналіз якості виго­товлених виробів у груповій бесіді.

Самостійне визначення при­чин недоліків роботи.

Використовувати у власному мовленні назви інструментів, деталей виробу, трудових операцій

 

            Практичне повторення

                За вибором учителя

Використовує основні способи розмічання майбутнього виробу;

пояснює складові частини технологічного процесу виготовлення проектованого виробу;

називає способи отримання деталей заданої форми;

розрізняє механічні способи з’єднання деталей;

дотримується правил безпечної праці, санітарно-гігієнічних вимог

в процесі виготовлення виробів

Самостійна робота і аналіз її якості

Варіативний модуль за вибором учителя

 

 

 

Характеризує  різні види рухів при криволінійному пилянні, наводить приклади поступального руху;

виділяє  рівномірні і нерівномірні рухи;                                        

розуміє  що таке криволінійне пиляння;                                      наводить  приклади застосування деревини у різних галузях промисловості;                        

 розуміє  словосполучення „ опуклі і увігнуті кромки деталі ”;                 знає  про „ Радіус. Позначення радіусу на кресленні. Округ кута ”;                  вміє  підготувати пилку до роботи; виконує  вимірювання при проведен­ні стругання і пиляння;                           уміє  працювати  викружною пилкою

Криволінійне пиляння

Об’єкти роботи. Кухонна дошка з дошок товщиною до 15 мм.

Додатковий виріб. Поличка з дошок товщиною до 15 мм.

Робота з комп’ютером.

Техніко-технологічні відомості.

   Види виробів з криволінійними кромка­ми. Шаблони для розмічування. Пилки для пиляння по кривих лініях. Урахування напрямку волокон при розмічанні. Можливі по­милки при пилянні.

Практичні роботи.  Розмічання по шаблону криволінійної де­талі. Підготовка викружної пилки до роботи. Положення пилки відносно ліній розмітки. Пиляння по кривих лініях.

 Контроль прямокутності пропилу.

 

Уміння. Орієнтування в завданні за технічним рисунком і зразком. Складання стислих письмових планів роботи, їх ана­ліз у груповій бесіді.

Вміє  пиляти фанеру лобзиком по наведеній прямій лінії,  зачищати краї деталі за допомогою наждачного паперу, з'єднувати деталі за допомогою дроту,  клею;

 знає і виконує  правила техніки безпеки та особистої гігієни під час роботи з лобзиком, цвяхами, молотком, драчовим напилком

Обробка криволінійних поверхонь

Виріб. Кухонна дошка. Ручка до пилки, фуганка.

Техніко-технологічні відомості.

   Напрямок волокон у деревині деталей. Можливість різання стамескою з урахуванням напрямку волокон. Напилки драчеві, їх розміри, форма. Правила безпечної роботи, стамескою, напилком, шкуркою. Сталева щітка для очищення напилків.                         

Практичні роботи.

   Фіксація криволінійних деталей у задньо­му затискачі верстака. Контроль при струганні: по лініях роз­мітки, прямокутності; урахування напрямку волокон. Різання стамескою опуклих кромок. Різання натискуванням і ударом ки­янки. Оброблення кромок драчовим напилком і обробка шкуркою. Очищення напилка сталевою щіткою.

 

Уміння.  Орієнтування в завданні за кресленнями деталей, ри­сунком виробу.

Обговорення плану роботи і аналіз якості виго­товлених виробів у груповій бесіді.

Самостійне визначення при­чин недоліків роботи.

Використовувати у власному мовленні назви інструментів, деталей виробу, трудових операцій

 

Практичне повторення

За вибором учителя

Називає  види столярних з’єднань; характеризує  кутові кінцеві, кутові серединні, кутові ящикові з’єднання, з’єднання по довжині та кромці; визначає : елементи шипових з’єднань;                                  обґрунтовує  вибір з’єднання;  виконує  розрахунок з’єднань

 

Контрольна робота та її аналіз

Виготовлення рамки. З'є­днання деталей упівдерева.

   Самостійне планування за технологічною картою. Підбір матеріалу. Вивчення зразків креслень деталей, способу  з'є­днання деталей. Стругання брусків рубанком з одинарним ножем  з чотирьох боків.  Розмічання деталей.   Стругання рубанком  по лінії розмітки.  Відпилювання  деталей заданої довжини. Розмічання з'є­днання деталей.

Виготовлення з'є­днань упівдерева. Складання рамки.

З'є­днання деталей з’єднанням упівдерева на клейовій основі.

Аналіз виробу.

 

 

 

 

 

 

 

 

6 клас

Предметно-орієнтовні компетентності

Орієнтовний зміст навчального матеріалу

Здобувач/здобувачка:

 

Дотримується  правил

внутрішнього розпорядку та безпечної праці в майстерні;

 називає  загальні правила безпеки в роботі в столярній майстерні; дотримується  правил безпечної роботи з інструментами; характеризує  правила і послідовність прибирання  столярної майстерні

Вступне заняття

 

   Повторення і узагальнення знань , отриманих учнями на уроках трудового навчання у 5 класі. Види робіт, що будуть виконуватися протягом року. Обов’язки школярів по збереженню інструментів і обладнання. Перевірка Правил безпечної роботи у майстерні.

 

Уміння.  Орієнтування в завданні за технічним рисунком.

Самостійне планування роботи.

Робота долотом, рейсмусом.

Називає  інструменти для довбання та різання;

характеризує  операції довбання долотом та різання стамесками;

пояснює  прийоми довбання, роботи стамескою, свердління і фрезерування отворів;

виконує  виготовлення гнізд, вушок і провушин долотами, на свердлильному верстаті, зачищення поверхонь;

дотримується  правил організації робочого місця, безпеки при виконанні практичних робіт;

знає  послідовність виготовлення виробу (називають за інструкційною картою у  малюнках),  знають назви деталей, операцій;

уміє  виконувати процес довбання за зразками та інструкційною картою, за планом

 

Довбання наскрізного і

не наскрізного гнізд

Вироби. Навчальний брусок. Середник (розпірка) для лучкових пилок. П’яльця з брусків /600х40х18мм/ з гніздами з планок / 600х40х6мм/

Робота з комп’ютером: перегляд слайдів, відео.

Техніко-технологічні відомості.

   Гніздо, як елемент столярного з’єднання. Види (наскрізних і глухих), розміри (довжина, ширина, глибина).

   Столярне долото: призначення, пристрій, порівняння зі стамескою, визначення якості, заточка, правила безпечного користування. Прийом довбання при ширині гнізда більше ширини долота. Брак при довбанні: види попередження. Установка рейсмуса для розмітки гнізда. Лінія невидимого контуру креслення.

 Елементи гнізда. Долото-інструмент для довбання гнізда. Його будова. Поняття про тупий і гострий інструмент. Розрахунок установок рейсмуса для розмічання наскрізного гнізда. Брак при довбанні і заходи його попередження. Правила безпечної роботи при довбанні.

Практичні роботи.

   Розмічання  не наскрізного (глухого) і наскрізного гнізда. Кріплення деталі при довбанні. Кріплення матеріалу в затискачі верстака. Послідовність довбання наскрізного гнізда.

  Довбання наскрізного гнізда, ширина якого дорівнює ширині долота. Довбання наскрізного гнізда при його ширині більше ширини інструмента.

  Довбання гнізд стамескою. Підчищення гнізда стамескою.

Досліди.

   Порівняння міцності деревини при дії долота (стамески) уздовж і впоперек волокон. Дослід, що показує необхідність своєчасного випалення матеріалу з гнізда при довбанні.

Вправи.

   Довбання долотом /ширина леза 6-8 мм/ декількох наскрізних гнізд у бруску. Довбання інструментом з більшою шириною леза /10-15 мм/ декількох наскрізних гнізд у бруску.

   Довбання стамескою /ширина леза 10-12 мм/ декількох наскрізних гнізд; те ж саме інструментом з шириною леза 10-20 мм.

   Довбання декількох гнізд у бруску при ширині інструментах /стамески/ менше ширини гнізда.

 

Знає  про різноманітність дерев і рослин свого краю;

представників рослинного світу рідного краю, які занесені до Червоної книги;

уміє  встановлювати причинно-наслідкові зв’язки між природними умовами і особливостями рослинного світу свого краю;

визначає  деревні породи за прикладами деревини

 

 

 

 

 

 

 

Властивості деревини м’яких порід

та її промислове застосування

Робота з комп’ютером.

Техніко-технологічні відомості.

   Основні хвойні породи: сосна, ялина, піхта, модрина, кедр, де ростуть і їх промислове застосування.

   Листяні розсіяно судинні породи: осика, липа, тополя, верба, дуб, ясен, клен, в’яз, береза,  осика,  вільха.

   Властивості деревини (твердість, міцність, колір, текстура). Їх особливості і застосування у столярно-мебльованому виробництві.

Досліди.

 Визначення за зразками деревини основних порід, що застосовуються у столярних роботах.

Лабораторна робота.

 Визначення деревних порід за прикладами деревини

Уміння.  Орієнтування в завданні за кресленнями деталей, ри­сунком виробу.

Обговорення плану роботи і аналіз якості виго­товлених виробів у груповій бесіді.

Самостійне визначення при­чин недоліків роботи.

Використовувати у власному мовленні назви інструментів, деталей виробу, трудових операцій

 

Практичне повторення

За вибором учителя

Використовує основні способи розмічання майбутнього виробу;

пояснює складові частини технологічного процесу виготовлення проектованого виробу;

називає способи отримання деталей заданої форми;

розрізняє механічні способи з’єднання деталей;

дотримується правил безпечної праці, санітарно-гігієнічних вимог

в процесі виготовлення виробів

Самостійна робота і аналіз її якості

Варіативний модуль за вибором учителя

Дотримується  правил організації робочого місця, безпеки праці при заточуванні стамески і долота;

 знає  назви елементів долота і стамески, назву  бруска для заточування;

уміє  заточувати стамески і долота на бруску;

уміє  контролювати гостроту леза

 

Заточування стамески і долота

Об’єкти роботи. Стамеска, долото.

Робота з комп’ютером.

Техніко-технологічні відомості.

   Елементи стамески і долота. Кути загострення, леза і фаски.

   Бруски для заточування і правки інструментів.

   Пристрої для контролю правильності загострення.

   Способи визначення якості гостроти леза.

   Промивання брусків водою. Міри попередження появи корозії після загострювання.

Практичні роботи.

  Загострювання стамески.

  Загострювання долота.

  Правка стамески і долота після загострювання.

 

 

 Має  уявлення  про шкідливість випаровування клейового розчину. Правила застосування і призначення синтетичних клейових засобів;

називає  види клеїв та їх компоненти;                               обґрунтовує  вимоги до клеїв; пояснює  приготування різних клеїв, технологію склеювання;                виконує  підбір клею, склеювання

 

 

 

 

 

 

 

 

Склеювання

 

Робота з комп’ютером: клей, його властивості.

Техніко - технологічні відомості.

   Загальні відомості про клеї . Основні властивості клеїв . Синтетичні клеї. Порівняння їх властивостей і способів приготування з клеями тваринного походження. Вибір клею для склеювання деревини. Процес склеювання.   Підготовка деревини до склеювання . Нанесення клею на поверхню деталі .

Практичні роботі.

Ознайомлення з властивостями різних видів клеїв . Склеювання зразків .   Запресування склеєних заготовок .  Витримування склеєних заготовок після запресування . Інструктаж БЖД

 

Уміння.  Орієнтування в завданні за кресленнями деталей, ри­сунком виробу.

Обговорення плану роботи і аналіз якості виго­товлених виробів у груповій бесіді.

Самостійне визначення при­чин недоліків роботи.

Використовувати у власному мовленні назви інструментів, деталей виробу, трудових операцій

 

Практичне повторення

За вибором учителя

Використовує основні способи розмічання майбутнього виробу;

пояснює складові частини технологічного процесу виготовлення проектованого виробу;

називає способи отримання деталей заданої форми;

розрізняє механічні способи з’єднання деталей;

дотримується правил безпечної праці, санітарно-гігієнічних вимог

в процесі виготовлення виробів

Самостійна робота і аналіз її якості

Варіативний модуль за вибором учителя

 

 

 

Уміння.  Робота фуганком, подвійним ножем. Аналіз зразка і обговорення плану роботи в груповій бесіді. Виконання практичного завдання за письмовою технологічною карткою.

Характеризує   різні види робочих рухів з фуганком;                        наводить приклади поступального, обертального рухів.

виділяє  рівномірні і нерівномірні рухи

Фугування

Виріб. Щит.

 Додатковий виріб.  1. Креслярська дошка.  2. Підкладна дошка.

Техніко-технологічні відомості.

   Призначення фугування. Порівняння фугування з струганням рубанком. Види фуганків. Відмінність фуганка від на-пів фуганка. Будова фуганка і на-пів фуганка. Підвідний ніж (різець) призначення, вимоги до заточування. Регулювання контр залізка. Технічні вимоги до точності виготовлення деталей щитового виробу. Інструктаж ОБЖД при фугуванні.

Практичні роботи. Підготовка фуганка до роботи: установлення і кріплення різця. Складання і розбирання інструмента. Підготовка фуганка до зберігання. Кріплення щита. Фугування кромок і грань щита. Перевірка точності обробки грані і кромки щита. Склеювання щита в притирку. Склеювання щита в спеціальних пристосуваннях.

Називає  види ,сорти властивості, фанери та деревних плит;

характеризує  вади і дефекти за зразками різних видів фанери і деревних плит;

виконує  обробку фанери і деревних пиломатеріалів;

дотримується  правил безпеки праці, санітарно-гігієнічних вимог в процесі виготовлення виробів з фанери, ДВП та ДСП;

Проводить презентацію виконаних робіт під час вивчення теми

Фанера і деревні плити

Робота з комп’ютером: застосування  фанери на виробництвах.

Техніко-технологічні відомості.

   Виготовлення фанери, її види: клейова, облицювальна, декоративна. Властивості фанери, її вологостійкість. Сорти та пороки фанери. Деревостружкові і деревоволокнисті плити. Їх види, виготовлення, застосування, розміри і дефекти, особливості обробки.

Лабораторно-практична робота.

   Визначення назв, вад і дефектів за зразками різних видів фанери і деревних плит.

 

Називає  фізичні, механічні, технологічні властивості деревини; характеризує  властивості деревини;

обґрунтовує  необхідність врахування властивостей деревини у процесі виготовлення виробу; пояснює  залежність технологічних властивостей деревини від напрямку волокон, вологості;                                визначає  вологість деревини, залежність механічних і технологічних властивостей деревини від ступеня вологості

Зберігання і сушіння деревини

Техніко-технологічні відомості.

   Значення правильного зберігання мате­ріалу. Способи зберігання деревини. Способи і цілі сушіння де­ревини. Природне сушіння на складах у штабелях. Камерне сушіння.           Переваги і недоліки кожного способу. Сушильні камери та їх будова. Завантаження камер пиломатеріалами. Види браку при су­шінні. Правила безпечної роботи при складанні матеріалу в штабель та його розбиранні.

Практичні роботи.

Складання матеріалу в штабелі з прокладками. Контроль складання. Розбирання штабеля.         

 

Уміння.  Орієнтування в завданні за кресленнями деталей, ри­сунком виробу.

Обговорення плану роботи і аналіз якості виго­товлених виробів у груповій бесіді.

Самостійне визначення при­чин недоліків роботи.

Використовувати у власному мовленні назви інструментів, деталей виробу, трудових операцій

 

 

Практичне повторення

За вибором учителя

Використовує основні способи розмічання майбутнього виробу;

пояснює складові частини технологічного процесу виготовлення проектованого виробу;

називає способи отримання деталей заданої форми;

розрізняє механічні способи з’єднання деталей;

дотримується правил безпечної праці, санітарно-гігієнічних вимог

в процесі виготовлення виробів

Самостійна робота та аналіз її якості

Варіативний модуль за вибором учителя

 

 

Уміння. Шпатлювання. Робота з клейовою, масляною фарбами.

Готує  розчини;

визначає  рухомість розчину;

характеризує  основні операції при виконанні облицювальних робіт, вимоги до якостей фарб, мастик, розчинів

 

 

Непрозора обробка столярних виробів

   Об’єкти роботи. Вироби, виконані на попередніх темах.

Техніко-технологічні відомості.

   Призначення непрозорої обробки. Непро­зора обробка клейовими, олійними, та емальованими фарбами. Зас­тосування фарби. Підкрашення пензлем. Інші способи нанесення фарби. Витримування виробів після підкрашення. Зберігання пензлів. Шпатлювання поглиблень, тріщин, торців. Сушіння і зачи­щення шкуркою. Нанесення оліфи на поверхню виробу. Інструктаж ОБЖД.

 

Дотримується  правил організації робочого місця, безпеки при виконанні практичних робіт;

знає  послідовність виконання практичної роботи ;                                     знає  будову і призначення випалювача;

уміє  виконувати процес випалювання за зразками та інструкційною карткою, за планом

 

Художнє оздоблення виробів. Випалювання

Техніко-технологічні властивості.

   Випалювання як вид художнього оздоблення деревини. Матеріали і інструменти для випалювання. Види випалювання. Переведення на матеріал малюнка для випалювання. Прийоми випалювання. Обробка виробу після випалювання.  Практичні роботи.

   Підготовка виробу до випалювання. Перенесення малюнка. Вибір технології випалювання. Обробка виробу після випалювання. Інструктаж ОБЖД.

 

 

 

Уміє  кріпити заготовку на токарному верстаті та обробляти її, будувати креслення за інструкційною карткою.;                знає  назви деталей токарного верстата, матеріали обробки; визначає  види робіт за наочною опорою;                                               знає  рухи, які застосовуються для роботи на верстаті;

пояснює  призначення токарних верстатів;

характеризує  особливості токарних різців,  професію токаря;

визначає  послідовність токарних робіт;

розкриває  послідовність підготовки верстата до роботи.

демонструє  прийоми точіння;

виконує  підготовку верстата до роботи;

дотримується  правил організації робочого місця, безпеки праці

 

Токарні роботи

 Вироби. 1. Городки.  2.Циліндри і конуси до дерев’яного конструктора. 3. Шашки. 4. Ручки для напилків, стамесок, лопат /виконуються з контролем по шаблону/.

Техніко-технологічні відомості.

 Будова токарного верстата та його при­значення. Основні частини верстати, їх назви і призначення. Правила безпечної роботи на токарному верстаті.

Токарні різці: з косим лезом, з напівкруглим лезом, різак.

їх будова і застосування. Шаблони та їх застосування.

Практичні роботи. 

 Організація робочого місця (розміщення інструментів, пристосувань, креслень, шаблонів, зразків і ма­теріалів).

Підготовка заготовки до обробки (знаходження центрів, зня­ття кутів). Фіксація заготовки в центрах. Кріплення заготовки в заколотку. Кріплення і установлення підручника.

Первинна обробка деталі і вирівнювання циліндра різаком з напівкруглим лезом. Чистова обробка циліндра. Вибірка профілю. Скруглення і зняття конуса. Підрізка і відрізання. Відрізання заготовки різаком. Свердління отворів свердлом з підставним упором. Замірювання і контроль розмірів штангенциркулем. Обро­бка деталей фігурного профілю, перевірка шаблоном.

Насадка кільця на ручку для інструмента. Зачистка деталей шкуркою.

Використовує  комп’ютерну техніку для виготовлення графічних документів;

розпізнає  види та елементи пиломатеріалів;

характеризує  пиломатеріали, професію пило рамника та вимоги до неї;

виконує  обмірювання і маркування пиломатеріалів, лісоматеріалів

 

Круглі лісоматеріали і пиломатеріали

Технічні відомості.

  Круглі(циліндричні) лісоматеріали, їх характеристика. Зберігання круглого лісу. Відомості про обмірювання круглих лісоматеріалів. Способи розпилювання колоди. Пиломатеріали з хвойних і листяних порід. Відомості про обмірю­вання і облік пиломатеріалів.

Вправи. Вимірювання відрізків круглого пиломатеріалу. Визна­чення за зразками виду пиломатеріалів. Розмітка і розпилюван­ня відрізків круглого пиломатеріалу товщиною до 20 мм на рі­зного виду зразки пиломатеріалів.

 

Уміння.  Орієнтування в завданні за кресленнями деталей, ри­сунком виробу.

Обговорення плану роботи і аналіз якості виго­товлених виробів у груповій бесіді.

Самостійне визначення при­чин недоліків роботи.

Використовувати у власному мовленні назви інструментів, деталей виробу, трудових операцій

 

             Практичне повторення

 

            За вибором учителя

 

 

 

 

 

Уміє  кріпити заготовку на токарному верстаті та обробляти її, будувати креслення за інструкційною карткою;

знає  назви деталей токарного верстата, матеріали обробки, визначають види робіт за наочною опорою;

знає  рухи, які застосовуються для роботи на верстаті

 Контрольна робота та її аналіз.

   Виготовлення ручок до напилків.

   Підготовка заготовок ручок до точіння на токарному станку.  Розмічання центрів заготовок.

   Точіння ручок.

   Контроль шаблоном та кронциркулем. Шліфування ручок наждачною  шкуркою.

   Аналіз виробу. Порівняння із зразком.

 

 

 

                                                            7 клас

 

 

Предметно – орієнтовні компетентності

Орієнтовний зміст

навчального матеріалу

 

Здобувач/здобувачка:

 

Дотримується  правил внутрішнього розпорядку та безпечної праці в майстерні;   називає загальні правила безпеки в роботі в столярній майстерні;               дотримується  правил безпечної роботи з інструментами;

 характеризує правила і послідовність прибирання приміщення столярної майстерні

 

Вступне заняття

   Повторення і узагальнення знань , отриманих учнями на уроках трудового навчання у 6 класі. Види робіт, що будуть виконуватися протягом року. Обов’язки школярів по збереженню інструментів і обладнання. Перевірка правил безпечної роботи у майстерні.

 

Називає  фізичні, механічні, технологічні властивості деревини;

характеризує  властивості деревини (колір, блиск, запах, текстура, макроструктура, густина, гігроскопічність, електро-, звуко-, теплопровідність); обґрунтовує  необхідність врахування властивостей деревини у процесі виготовлення виробу;

пояснює  залежність технологічних властивостей деревини від напрямку волокон, вологості;

визначає  вологість деревини, залежність механічних і технологічних властивостей деревини від ступеня вологості

Властивості деревини

 Техніко-технологічні відомості.    Загальні поняття про фізичні власти­вості деревини. Зовнішній вигляд і запах. Мікроструктура. Во­логість. Щільність. Електро-  і теплопро­відність деревини.

  Загальні поняття про механічні властивості і випробування деревини. Міцність матеріалу при стисканні, розтягуванні, зги­нанні і зсуві. Твердість і в’язкість. Технологічні властиво­сті деревини.

Досліди.

   Виявлення вологості деревини ваговим методом. Визначення основних механічних властивостей на зразках.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Розпізнає  деревину основних твердих порід (ясен, дуб, вяз, та ін.) за їх видом, формою; визначає  властивостей деревини основних твердих порід;                                 розпізнає  зміну форми деревини основних твердих порід, використання цієї властивості в побуті, будівництві;                     визначає  руйнування деревини основних твердих порід при дії на них певної сили;                                      знає використання деревини основних твердих порід на практиці

 

Характеристика деревини основних твердих

порід, її промислове значення

Техніко-технологічні відомості.

   Поділ деревних порід на класи і групи, їх характеристика.

   Листяні кільце судинні породи: ясен, дуб, в’яз гладкий, ка­рагач та інші місцеві породи. Листяні розсіяно судинні породи: бук, горіх, граб, клен, груша, яблуня, горобина. Особливості і застосування у столярно-меблевому виробництві.

Досліди.

   Визначення основних деревних порід на зразках

де­ревини, яка має промислове значення і застосовується у столя­рних роботах у даній місцевості.

 

 

 

Уміння. Орієнтування і планування при виготовленні ручки для молотка за предметною технологічною картою, при виготов­ленні ручки для стамески і долота - за зразком.

Розпізнає  деревину основних твердих порід (ясен, дуб, в’яз гладкий, карагач та інші місцеві породи) за їх видом, формою;                            визначає  властивості деревини основних твердих порід; розпізнає зміну форми деревини основних твердих порід, викори­стання цієї властивості в побуті, будівництві;

визначає  руйнування деревини основних твердих порід при дії на них певної сили; знає використання деревину основних твердих порід на прак­тиці

 

Обробка деталей з твердих порід деревини

Вироби. 1. Ручка для молотка, киянки. 2. Ручка для стамес­ки (овального перерізу). 3. Ручка для долота (гранчаста ).

Техніко-технологічні відомості.

   Твердолистяні породи: дуб, бук, клен, горіх, червоне дерево, береза. Текстура деревини. Колір. Річні шари. Твердість. Маса. Промислове використання.

   Інструменти для обробки деталей з твердих порід деревини. Якість сталі, що застосовується для столярних інструментів. Кут заточки різців. Настроювання інструментів до роботи. Зусилля, які витрачаються при обробці деталей з твердих порід деревини.

   Вимоги до матеріалу для ручок. Форми і розміри ручок. Довжина ручок молотків у залежності від її маси. Матеріал для ви­готовлення клина.

Форма ручок для стамесок і долота. Оздоблення ручок.

Практичні роботи.

  Одержання заготовок для ручок розколювання деревини. Кріплення ручки на хвостовику долота /стаме­ски/ без попереднього свердління. Насадка молотка і киянки на ручку. Перевірка правильності насадки молотка, киянки, стаме­ски, долота.

Досліди і лабораторні роботи.

        Порівняння докладених зусиль при розпилюванні брусків однакового перерізу із твердої і м'я­кої породи деревини. Забивання цвяхів у бруски з різних порід. Стругання брусків з м’якої і твердої породи деревини при одна­кових розмірах заготовок і зразків.

   Визначення породи деревини за зовнішнім виглядом.

 

 

Характеризує: деревину як конструкційний матеріал. розрізняє  породи деревини; визначає  вологість і твердість деревини;         

 складає   план роботи з виготовлення виробу;  добирає деревину для виготовлення виробу; здійснює підготовку матеріалу до роботи;  

виконує розмічання заготовок із деревини;

розкриває  поняття технічного рисунка, ескізу, масштабу;                               називає  види інструментів для вимірювання та розмічання;                          обґрунтовує  добір конструкційних матеріалів залежно від призначення виробу;                       виготовляє  виріб за зразком; дотримується  правил безпечної праці, санітарно-гігієнічні вимоги   Організовує: робоче місце

Матеріали з деревини

Робота з комп’ютером: зберігання круглих лісоматеріалів.

Техніко-технологічні відомості.

   Пиломатеріали хвойних порід. Пиломате­ріали твердих листяних порід. Діючі стандарти на пиломатері­али. Сортування, укладання, обмірювання і зберігання пилома­теріалів. Лущені лісоматеріали - фанерний шпон і клеєна фа­нера. Паркет, способи виготовлення і види. Деревостружкові і деревоволокнисті плити. Меблеві щити. Їх властивості, особ­ливості обробки.

Розкрій столярних плит і фанери вручну. Точність розкрою, величина припусків і вплив їх на загальну витрату деревини при виконанні виробу. Організація робочих місць.

 

Уміння. Закладення вад і дефектів на деревині.                               Пояснює  сутність поняття вад і дефектів деревини;            називає  вади стовбура і пиломатеріалів;               наводить  приклади дефектів деревини та шляхи їх уникнення;                    

 наводить  приклади використання операції свердління;                         пояснює  будову свердлильного верстата, будова свердла, електродриля; характеризує  професію свердлувальника, геометрію свердла;                             аналізує   особливості виробу, інструменту для свердління, пристроїв і пристосувань; виконує  підготовку до роботи при роботі на свердлильному верстаті та електродрилем;

дотримується  правил організації робочого місця, безпеки праці.;                        називає  види клеїв та їх застосування.;             обґрунтовує  вимоги до клеїв; пояснює  приготування різних клеїв, технологію склеювання;                       виконує  підбір клею, склеювання;                    називає  засоби захисту деревини від гниття види антисептиків;           характеризує  способи насичування деревини антисептиками, боротьби з ушкодженнями шкідниками; виконує  обробку деревини. Тренує зоровий аналізатор, який в процесі роботи несе постійне навантаження(зокрема при визначенні порід і пороків деревини, закладенні сучків і засмолів, шліфування деталей). Праця столяра, тесляра вимагає високого розвитку окомірної функції(на окомір засновані такі форми контролю, як дистанційне визначення паралельності, вертикальності ліній і площин, оцінка прямого кута)

 

Забиття пороків і дефектів деревини

Техніко-технологічні відомості.

   Відходи матеріалів і заготовки для наступ­них занять. Технічні відомості. Клейова підмазка для тріщин, щілин. Ознайомлення з видами щілин, сучків та іншими дефектами де­ревини (на зразках).

  Групи пороків деревини: сучки, грибкові забарвлення і гни­лизна, пошкодження комахами, пороки будови. Сучки круглі, овальні і продовгуваті. Сучки, що зрослися і не зрослися. Плі­снява і синява деревини. Види червоточини: поверхнева, негли­бока, глибока. Меблевий точильник. Завилькуватість.  Нарости. ГОСТ на пороки деревини.

   Вертикальний і горизонтальний свердлильні верстати, їх Будова і призначення. Основні частини. Одношпиндельні і бага­тошпиндельні свердлильні верстати. Пристосування для кріплен­ня свердел. Правила безпечної роботи.

Практичні роботи.

   Визначення форми забиття. Виконання роз­мічання під забиття. Вставка забиття на клею. Застругування забивки. Виконання забиття в середині деталі, на кромці, ку­тової і відкритої з трьох сторін, у фальці.

Підготовка рейок до забиття великих щілин. Висвердлювання сучків вручну. Організація робочого місця. Кріплення свердла у патронах. Підготовка верстата до роботи: фіксація деталі, установлення обмежувачів. Свердління отворів на верстатах. Свердління не наскрізних отворів. Виконання наскрізних і не наскрізних гнізд з попереднім свердлінням.

Вправи.  Виготовлення забивки різної форми і різних розмі­рів. Розмічання сучків і вибоїн під забивання. Підмазування щілин клейовою шпатльовкою.

Техніко-технологічні відомості.

   Клейова підмазка для тріщин, щілин. Ознайомлення з видами щілин, сучків та іншими дефектами де­ревини /на зразках/.

Досліди.

Визначення видів пороків деревини. Розколювання завилькуватого бруска.  Виби­вання сучка, що не зрісся.

 

Уміння. Орієнтування в завданні за кресленням і зразком. Самостійне заповнення бланків технологічних карт.

Виконання гнізда, паза, вушка, наскрізного і не наскрізних отворів. Орієнтування в завданні за кресленням і зразком. Самостійне заповнення бланків технологічних карт.

Наводить  приклади використання операції свердління;                       пояснює  будову свердлильного верстата, будову свердла;    характеризує  професію свердлувальника, геометрію свердла;

аналізує  особливості вибору інструменту для свердління, пристроїв і пристосувань; виконує  підготовку до роботи обладнання та інструменту, свердління на верстаті та електросвердлом; дотримується  правил організації робочого місця, безпеки праці

 

Виконання отворів різної форми і обробка криволінійних кромок з попереднім свердлінням

Вироби.  1. Середник для лучкової пилки.  2. Ручки для ножівок.

Робота з комп’ютером.

Техніко-технологічні відомості.

        Опуклі і ввігнуті криволінійні поверхні. Сполучення поверхонь різної форми. Гнізда, пази, наскрізні і не наскрізні отвори. Будова свердла. Стержень, хвостовик. Ріжучі кромки інст­румента. Свердла для механізованого свердління: пробкове без центрове, спіральне з центром і підрізувачами, верстатне це­нтрове, пазове. Роззенковка.

Практичні роботи.

   Розмічання деталей криволінійної форми по шаблону. Розмічання місць свердління. Зачищення гнізда стамескою після свердління. Заточка свердла: спірального з ко­нічною заточкою, перового, центрового, спірального з цент­ром і підрізувачами. Обробка висвердлених отворів стамесками, напилками.

Вправи.

   Виконання наскрізних отворів прямокутної і цилін­дричної форми /таких же не наскрізних отворів/ свердлінням і дов­банням. Виконання гнізд свердлінням і обробкою стамескою.

 

 

 

Дотримується  правил організації робочого місця, безпеки праці при заточуванні інструментів;

уміє  заточити ножі та леза стругального інструмента;

уміє  контролювати гостроту леза

 

Заточування ножів стругального інструмента

Об’єкти роботи. Інструменти, що відслужили свій строк.

Техніко-технологічні відомості. Елементи різця рубанка: передня грань, задня грань, фаска, лезо. Кут заточки. Абразивний інструмент для заточування стругальних ножів: бруски для заточування і правки. Пристосування для заточування. Вплив кута заточки на величину зусилля при струганні. Промивання бруска водою. Пра­вила безпечної  роботи при заточуванні. Прийоми роботи. Заточування ножа рубанка на бруску у пристосуванні. Перевірка прямолінійності  і прямокутності ріжу­чої кромки. Контроль наявності задирки. Зняття задирки на бруску. Правка фаски і передньої грані. Контроль гостроти ле­за на око.

 

Уміння.  Орієнтування в завданні за кресленнями деталей, ри­сунком виробу.

Обговорення плану роботи і аналіз якості виго­товлених виробів у груповій бесіді.

Самостійне визначення при­чин недоліків роботи.

Використовувати у власному мовленні назви інструментів, деталей виробу, трудових операцій

 

Практичне повторення

                         За вибором учителя

Використовує основні способи розмічання майбутнього виробу;

пояснює складові частини технологічного процесу виготовлення проектованого виробу;

називає способи отримання деталей заданої форми;

розрізняє механічні способи з’єднання деталей;

дотримується правил безпечної праці, санітарно-гігієнічних вимог

в процесі виготовлення виробів

Самостійна робота і аналіз її якості

Варіативний модуль за вибором учителя

Уміння. Орієнтування в завданні за кресленням і зразком. Планування в бесіді.

Приготування розмічального інструменту до роботи.

Знає  способи з'єднання деталей, обробки зрізів; називає  послідовність за планом;

уміє  вирізувати деталі, виготовляти (Кутник столярний. Ярунок. Рейсмус.) за інструкційною картою

 

Виготовлення розмічального інструмента

Вироби. 1. Кутник столярний. 2. Ярунок.

Техніко-технологічні відомості.          Вимоги до матеріалу для розмічального інструмента.           

Практичні роботи.

 Підготовка рубанка, фуганка для стругання заготовки з твердої породи деревини. Перевірка кутника контро­льним кутником і на дошці з від фугованою кромкою. Контроль ярунка. Установлення малки на потрійний кут по транспортиру. Фугування кутника.

Вправи.

 Перевірка стану і придатності до роботи лінійки, кутника. Установлення малки по транспортиру. Визначення кута(у градусах) установлення малки на око.

Уміння. Ремонт найпростіших меблів. Орієнтування в завданні шляхом огляду виробів. Визначення виду ремонту /в бесіді з учителем/.

Обговорення плану роботи на різні види ремонту меблів у груповій бесіді. Самостійне проведення ремонтних робіт. Називає  види клеїв та їх компоненти;

Обґрунтовує: вимоги до клеїв;

пояснює  приготування різних клеїв, технологію склеювання;                

 виконує підбір клею, склеювання

 

Ремонт столярних виробів

Обєкти роботи.  1.Стільці різної конструкції. 2. Столи канцелярські. 3. Двері.

Робота з комп’ютером.

Техніко-технологічні відомості.

   Види пошкоджень простих столярно-меблевих виробів і технічні вимоги до ремонту. Огляд пошкоджень складальних одиниць і виявлення пошкоджень.

Практичні роботи.

   Розбирання і підготовка виробу до пере­клеювання з урахуванням збереження вузлів. Видалення старого клею. Підготовка відремонтованих меблів і столярних виробів, до оздоблення. Оздоблення виробів. Перевірка якості ремонту.

Уміння. Орієнтування в завданні за кресленням. Планування  за технологічною картою.

Читання робочих креслень, операційних карт на виготовлення простих меблів. Технічні умови на вико­нання з’єднань.

Називає  види столярних з’єднань;            

 характеризує  кутові кінцеві, кутові серединні, кутові ящикові з’єднання, з’єднання по довжині та кромці;

визначає  елементи шипових з’єднань;

обґрунтовує: вибір з’єднання; виконує  розрахунок з’єднань, ескізи та креслення з’єднань

 

З’єднання у столярно-меблевих виробах

і дерев’яних конструкціях

Об’єкти роботи. 1. Лавка. 2. Табурет. 3. Тумбочка. 4. Шафа  для робочого одягу.

Техніко-технологічні відомості.

Ознайомлення з конструкціями столярно-меблевих виробів. Технологічний процес їх виготовлення. Робочі креслення на прості столярні вироби. Технічні вимоги до якості з’єднання.

Біло дерев’яні меблі: особливості будови деталей і складаль­них одиниць /вузлів/. Рухомі і нерухомі вузли не облицьованих меблів. Технічні умови для виконання з’єднань.

Практичні роботи.

Читання робочих креслень, операційних карт на виготовлення простих меблів. Виготовлення рамок, ко­робок, щитів, рухомих і нерухомих елементів /складальних оди­ниць/. З'єднання деталей і вузлів з деревостружкових і деревоволокнистих плит. Підготовка столярних виробів до оздоблюван­ня.

Уміння. Робота на токарному верстаті по дереву. Робота кронциркулем.

Пояснює  призначення, будову та принцип роботи токарних верстатів;

характеризує особливості будови токарних різців, професію токаря;

визначає послідовність токарних робіт;

розкриває  послідовність підготовки верстата до роботи;

 демонструє  прийоми точіння;

виконує  підготовку верстата до роботи, зовнішнє точіння та розточування;

дотримується  правил організації робочого місця, безпеки праці

 

Токарні роботи

Вироби. І. Ручка для напилків, стамесок, молотка.                                                                        Ніжки для табуретів, журнальних столиків. Шахові фігури. Ви­роби з внутрішнім проточуванням /солянка, коробочка для дрі­бниць/.

Техніко-технологічні відомості. Керування токарним верстатом і робо­та на ньому. Правила догляду за устаткуванням. Скоба і кронциркуль, їх будова і застосування. Добір мате­ріалів для конкретних виробів (роботи на верстаті).

   Круглопилочний верстат, його будова і застосування. Прави­ла безпечної роботи.                                                 

Практичні роботи.

   Розмічання ручки скобою. Зняття конуса різцем. Обробка шипів. Свердління деталі у верстаті з вико­ристанням задньої бабки. Внутрішнє проточування за допомогою підручника. Контроль розмірів кронциркулем. Обробка овалів різанням і скоблінням. Обробка фігурного профілю ускладненої форми.

 

Дотримується правил організації робочого місця, безпеки при виконанні практичних робіт;

знає  послідовність виконання практичної роботи;

знає  будову і призначення випалювача;

уміє  виконувати процес випалювання за зразками та інструкційною карткою, за планом

 

Художнє оздоблення виробів. Випалювання

Техніко-технологічні властивості.

   Випалювання як вид художнього оздоблення деревини. Матеріали і інструменти для випалювання. Види випалювання. Переведення на матеріал малюнка для випалювання. Прийоми випалювання. Обробка виробу після випалювання.

Практичні роботи.

   Підготовка виробу до випалювання. Перенесення малюнка. Вибір технології випалювання. Обробка виробу після випалювання. Інструктаж ОБЖД.

 

Уміння.  Орієнтування в завданні за кресленнями деталей, ри­сунком виробу.

Обговорення плану роботи і аналіз якості виго­товлених виробів у груповій бесіді.

Самостійне визначення при­чин недоліків роботи.

Використовувати у власному мовленні назви інструментів, деталей виробу, трудових операцій

 

Практичне повторення

За вибором учителя

Використовує основні способи розмічання майбутнього виробу;

пояснює складові частини технологічного процесу виготовлення проектованого виробу;

називає способи отримання деталей заданої форми;

розрізняє механічні способи з’єднання деталей;

дотримується правил безпечної праці, санітарно-гігієнічних вимог

в процесі виготовлення виробів

Самостійна робота і аналіз її якості

Варіативний модуль за вибором учителя

Уміння. Ремонт найпростіших меблів. Орієнтування в завданні шляхом огляду виробів. *Визначення виду ремонту /в бесіді з учителем/.

Обговорення плану роботи на різні види ремонту меблів у груповій бесіді. Самостійне проведення ремонтних робіт. Називає  види клеїв та їх компоненти;

обґрунтовує  вимоги до клеїв. пояснює  приготування різних клеїв, технологію склеювання;

 виконує склеювання

Контрольна робота і аналіз її якості

   Ремонт столярних виробів (тумбочки, ніжки табуретів, столик)  Виготовлення деталей.                            

   Виготовлення деталей полички. Пиляння по розмітці. Обпилення по розмітці напилком.

    Шліфування наждачною шкуркою. Складання корпусу. Облицювання. Аналіз виробу. Складання звіту про виконану роботу.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8 клас

 

Предметно – орієнтовні компетентності

Орієнтовний зміст

навчального матеріалу

 

Здобувач/здобувачка:

 

Дотримується  правил внутрішнього розпорядку та безпечної праці в майстерні.   називає  загальні правила безпеки в роботі в столярній майстерні;

 дотримується правил безпечної роботи з інструментами;

характеризує правила і послідовність прибирання приміщення столярної майстерні

 

 Вступне заняття

 Повторення пройденого матеріалу за 7 клас.

План роботи на чверть. Правила безпеки.

Повторення і узагальнення знань , отриманих учнями на уроках трудового навчання у 7 класі. Види робіт, що будуть виконуватися протягом року. Обов’язки школярів по збереженню інструментів і обладнання. Перевірка правил безпечної роботи у майстерні.

Розпізнає  види та елементи  пиломатеріалів;

характеризує  пиломатеріали, професію пило-рамника та вимоги до неї;

виконує  обмірювання і маркування пиломатеріалів, лісоматеріалів;                  Уміння. Розпізнання видів пиломатеріалів

Пиломатеріали. Розкрій деревних матеріалів

Техніко – технологічні відомості.

   Пиломатеріали: види (бруси, дошки, бруски, обапіл, шпали, рейки, дощечки, планки), призначення і характеристика основних видів, отримання, зберігання і обмір, вартість.

Вправа.  Визначення виду пиломатеріалу на малюнку і за зразком.

Виготовлення столярно – меблевого вироби. Вироби. Лавка. Табурет. Виставкова вітрина (за вибором).

Характеризує: деревину як конструкційний матеріал;

розрізняє породи деревини;

визначає твердість деревини;

складає  план роботи з виготовлення виробу;

добирає деревину для виготовлення виробу;

здійснює підготовку матеріалу до роботи;

виконує  розмічання заготовок із деревини

Розкриває поняття технічного малюнка, масштабу;  

називає види інструментів для вимірювання та розмічання, види опорядження;

обґрунтовує добір конструкційних матеріалів залежно від призначення виробу;

виготовляє виріб за зразком; дотримується  правил безпечної праці, санітарні вимоги;

організовує  робоче місце

Уявлення про процес різання деревини

 Об’єкт роботи. Дереворізальний інструмент.

Техніко - технологічні відомості.

   Види різання деревини в залежності від напрямку руху різця відносно волокон деревини (повздовжнє, поперечне, торцеве).

   Рухи різання і подачі.

   Вплив на процес різання зміни основних кутів різця.

Елементи різця: основні грані і кути при прямолінійному русі.

Лабораторна робота.

   Визначення форми (Елементів геометрії) різців різних дерево ріжучих інструментів.

Дотримується  правил організації робочого місця, безпеки праці при заточці стамески і долота.

знає  назви деталей, елементи зуба: передня ріжуча кромка, бокові кромки, брус;

уміє  заточити пилку, полотно, стамески і долота на бруску;

уміє  контролювати гостроту зуба

Заточка (загострювання) пилок

Об’єкти роботи.

1. Полотно  повздовжньої пилки.

2. Полотно пилки для змішаного пиляння.

3. Полотно пилки для поперечного пиляння.

Техніко – технологічні відомості.

   Пиляння як процес закритого різання деревини. Грані пропилу: нижня /дно/, бокові. Спинка і бокові сторони полотна. Елементи зуба: передня ріжуча кромка, бокові кромки. Крок і висота зуба. Кути різання. Фугування зубців пилки. Розводка зубців пилки. Типи розводок. Пристосування для кріплення полотна пилки при заточуванні. Напилки для заточування пилок.  

   Відмінність напилків за формою, довжиною, насічкою. Зняття  задирок і зайвого розводу. Величина розводу. Механічні обладнання.

Вправи. 

   Фугування зубців пилки. Розведення зубців пилки універсальною розводкою і простою розводкою з упорами. Кріплення пилок / лучкової, ножівки, дворучної / в пристосуваннях. Заточування пилки для змішаного пиляння. Заточування пилки для поперечного пиляння. Контроль якості розводки, заточки, фугування. Зняття задирок бруском. Зменшення розводу.

Уміння . Робота рубанком, шерхебелем.

Називає  види ручного інструменту для стругання деревини інструментів, для вимірювання та розмічання;

обґрунтовує  добір конструкційних  матеріалів та ручного інструменту для стругання деревини залежно від призначення виробу;

дотримується  правил безпечної праці, санітарно-гігієнічних вимог в процесі виготовлення виробу.

-  учні знають правила безпечної праці на робочому місці;

  -   учні знають правила пожежної безпеки у столярній майстерні;

  - заходи запобігання від травм;

організовує  робоче місце

Ручний інструмент для стругання. Безпека праці при виконанні столярних робіт.

Пожежна безпека

Техніко-технологічні відомості.

   Стругання плоских поверхонь.

   Рубанок одинарний. основні частини рубанку:

колодка, різець і клин.                             Металевий рубанок з подвійним ножем.

Напівфуганок. Фуганок.

   Шерхебель. Призначення і будова шерхебеля.

   Стругання криволінійних профільних поверхонь.

   Горбач. Зензубель. Фальцгебель. Шпунтубель.

   Цинубель.

   Значення техніки безпеки (гарантія від нещасних випадків і травм).

   Причини травми: несправність інструменту або верстата , неправильне складування або перенесення робочого матеріалу, помилки при  заточуванні або налагодження інструменту, необережне поводження з електрикою.

   Заходи запобігання від травм.

Пожежна безпека. Можливість швидкого спалаху деревних матеріалів, фарб, лаків та інших легкозаймистих рідин.

   Попередження пожежі. Дії при пожежі.

Вправи.

   Настроювання та обробка рубанка.

 

Уміння.  Орієнтування в завданні за кресленнями деталей, ри­сунком виробу.

Обговорення плану роботи і аналіз якості виго­товлених виробів у груповій бесіді.

Самостійне визначення при­чин недоліків роботи.

Використовувати у власному мовленні назви інструментів, деталей виробу, трудових операцій

 

Практичне повторення

За вибором учителя

Використовує основні способи розмічання майбутнього виробу;

пояснює складові частини технологічного процесу виготовлення проектованого виробу;

називає способи отримання деталей заданої форми;

розрізняє механічні способи з’єднання деталей;

дотримується правил безпечної праці, санітарно-гігієнічних вимог

в процесі виготовлення виробів

Самостійна робота і аналіз її якості

Варіативний модуль за вибором учителя

 Знає послідовність виконання практичної роботи;

знає будову і призначення випалювача;

уміє виконувати процес випалювання за зразками та інструкційною карткою, за планом.

 використовує  комп’ютерну техніку для виготовлення графічних  документів;

дотримується  правил організації робочого місця, безпеки при виконанні практичних робіт;

розпізнає  особливості українського національного дизайну за традиційними матеріалами, формою, кольором, знаками-символами

Художнє оздоблення виробів. Випалювання

Вироби. 1. Шкатулка. 2. Кришка для блокнота. 3. Коробка для шахів.

 Техніко – технологічні відомості.

   Випалювання як вид художнього оздоблення деревини. Матеріали і інструменти для випалювання. Види випалювання. Переведення на матеріал малюнка для випалювання. Прийоми випалювання. Обробка виробу після випалювання.

Практичні роботи.

   Підготовка виробу до випалювання. Перенесення малюнка. Вибір технології випалювання. Обробка виробу після випалювання. Інструктаж ОБЖД.

 

Розуміє  і пояснює  розвиток техніки як еволюцію знарядь праці, поняття машини як основного виду техніки;

розпізнає  інструменти і пристрої для розмічання; пояснює прийоми підготовки оснащення і розмічання;

характеризує  професію майстер розмітки;

виконує  розмічання конструктивних елементів шипових з’єднань;

дотримується  правил організації робочого місця, безпеки праці;

використовує комп’ютерну техніку для виготовлення графічних документів

Деревообробні верстати і пристосування до них

Техніко – технологічні відомості.

   Основні типи деревообробних верстатів: пиляльні, стругальні, фрезерні, свердлильні, токарні, шліфувальні. Верстати, що входять у кожну групу, їх призначення. Універсальні і спеціальні верстати. Будова верстатів: станина, вал з різцями, електродвигун з передачею, огородження. Правила безпечної роботи на верстатах. Автоподавач, його будова  і призначення. Способи кріплення ріжучих інструментів  на валах. Ознайомлення з будовою електродвигуна.

   Метали для виготовлення основних частин верстата та їх  властивості.

   Підвищення продуктивності праці шляхом механізації і автоматизації процесів обробки деревини.

   Правила роботи на верстатах, які виключають поломку двигуна.

   Типи ріжучого інструмента: пилки, фрези, ножі, свердла.

 

Використовує: основні способи розмічання майбутнього виробу;

 називає  способи тримання деталей заданої форми.; розрізняє механічні способи з’єднання деталей; дотримується  правил безпечної праці, санітарно-гігієнічних вимог в процесі виготовлення виробу

Сучасні інформаційні технології. Комп’ютер.

Автоматизація виробництва

Техніко – технологічні відомості.

   Роль і значущість сучасних інформаційних технологій.

   Використання комп’ютера, ноутбука при виробництві будівельно-меблевих виробів. Правила техніки безпеки.

Вправи.

   Перевірка стану оволодіння учнями клавіатури комп’ютера.

Практичні роботи.

   Види роботи з комп’ютером та ноутбуком.

   Виконання графічних операцій.

   Зображення на кресленнях основних елементів конструкцій.

   Побудова ритмічних, художніх композицій.

 

Уміння. Ремонт найпростіших меблів. Орієнтування в завданні шляхом огляду виробів. *Визначення виду ремонту  (в бесіді з учителем).

 Знає  способи з’єднання деталей стола, тумбочки, види з’єднань; знають  (розповідають за малюнками, інструкційною картою), спосіб обробки ніжок стільців, правила обробки;

уміє  з’єднувати деталі шафи, обробити за планом виготовлення виробу

Ремонт шкільних меблів

(столярного виробу)

Об’єкти роботи.  1. Столи. 2. Тумбочки. 3. Стільці. 4. Шафа.

Техніко – технологічні відомості.

   Причини і види зношення  шкільних меблів. Способи ремонту шкільних меблів. Поновлення окремих поверхонь і деталей.  Використання вставок із пластика. Особливості ремонту: технічні вимоги до якості, види (відновлення шипових з’єднань, покриттів  лицьової поверхні, використання вставок, заміна деталей), правила безпеки при виконанні.

 Практична робота.  

   Виявлення ушкоджень на меблях. Підготовка до переклеювання з’єднання. Переклейка з’єднання. Відновлення облицювання. Виготовлення та заміна пошкоджених деталей.

   Зміцнення вузлів і з’єднань болтами, гвинтами і металевими косинцями. Наклеювання пластика. Установлення деталей на шкантах і шурупах.

 

Використовує  комп’ютерну техніку для виготовлення графічних документів.

 

Уміння. Розпізнання видів кріпильних виробів та меблевої фурнітури.

Використовує  основні способи розмічання майбутнього виробу;

називає  способи кріплення деталей;

розрізняє  механічні способи з’єднання деталей; дотримується  правил безпечної праці, санітарно-гігієнічних вимог в процесі виготовлення виробу

 

Кріпильні вироби та меблева фурнітура

Робота з комп’ютером: кріпильні вироби, загальна характеристика.

Техніко – технологічні відомості.

   Цвяхи: види (будівельний, тарний, шпалерний, штукатурний, толевий, оздоблювальний), використання.

   Шуруп: види, призначення.

   Стандартна довжина цвяха і шурупа.

   Болт, гвинт, стяжка, засувка, магнітний тримач, петля: види, призначення.

   Вправи. Визначення назв кріпильних виробів та меблевої фурнітури за зразками.

   Визначення довжини цвяха навіч.

 

Уміння. Виготовлення найпростіших меблів.

Використовує комп’ютерну техніку для виготовлення графічних документів;

має  уявлення про палітри, які використовуються під час створення графічного зображення у редакторі та має  початкові уміння їх використання;

виконує  основні дії з графічним файлом.

використовує можливості роботи графічного редактора;

використовує комп’ютерну техніку для виготовлення графічних документів

Виготовлення столярно-меблевих виробів

Вироби.  Нескладні  меблі в масштабі 1:5.

Техніко – технологічні відомості.

   Технологія виготовлення складальних одиниць (рамки, коробки, щити опори). Способи з’єднання  складальних затискачів і пристосування.

   Залежність часу витримки зібраного вузла від виду клею, температурних умов, конструкції вузла та умов подальшої обробки. Брак при складанні виробу: попередження, виправлення. Металева фурнітура для з’єднання  складальних одиниць. Облік продуктивності праці. Бригадний метод роботи.

Робота з комп’ютером. Графічне збирання складальних одиниць.

Практичні роботи.

        Підбір матеріалу для виробу. Організація робочого місця. Виготовлення деталей і складальних одиниць. Збирання і обробка виробу. Організація поопераційної роботи. Перевірка виробів. Облік і колективне обговорення продуктивності праці.

 

Уміння.  Орієнтування в завданні за кресленнями деталей, ри­сунком виробу.

Обговорення плану роботи і аналіз якості виго­товлених виробів у груповій бесіді.

Самостійне визначення при­чин недоліків роботи.

Використовувати у власному мовленні назви інструментів, деталей виробу, трудових операцій

 

Практичне повторення

За вибором учителя

Використовує основні способи розмічання майбутнього виробу;

пояснює складові частини технологічного процесу виготовлення проектованого виробу;

називає способи отримання деталей заданої форми;

розрізняє механічні способи з’єднання деталей;

дотримується правил безпечної праці, санітарно-гігієнічних вимог

в процесі виготовлення виробів

Самостійна робота і аналіз її якості

Варіативний модуль за вибором учителя

Уміння. Робота на токарному верстаті по дереву. Робота кронциркулем.

Пояснює призначення, будову та принцип роботи токарних верстатів;

характеризує особливості будови токарних різців, професію токаря;

визначає послідовність токарних робіт;

розкриває послідовність підготовки верстата до роботи;

демонструє прийоми точіння;

 виконує підготовку верстата до роботи, зовнішнє точіння та розточування;

дотримується правил організації робочого місця, безпеки праці

Токарні роботи

 

Вироби. І. Ручка для напилків, стамесок, молотка.                                                                      2.Ніжки для табуретів, журнальних столиків.                                                                      3. Ви­роби з внутрішнім проточуванням /солянка, коробочка для дрі­бниць/

Робота з комп’ютером.

Техніко-технологічні відомості.

   Керування токарним верстатом і робо­та на ньому. Правила догляду за устаткуванням.

Скоба і кронциркуль, їх будова і застосування. Добір мате­ріалів для конкретних виробів (роботи на верстаті).

Круглопилочний верстат, його будова і застосування. Прави­ла безпечної роботи.                                                 

Практичні роботи. Розмічання ручки скобою. Зняття конуса різцем. Обробка шипів. Свердління деталі у  за допомогою підручника. Контроль розмірів таті з вико­ристанням задньої  бабки. Обробка овалів різанням і скоблінням. Обробка фігурного профілю ускладненої форми.

 

Уміння.  Орієнтування в завданні за кресленнями деталей, ри­сунком виробу.

Обговорення плану роботи і аналіз якості виго­товлених виробів у груповій бесіді.

Самостійне визначення при­чин недоліків роботи.

Використовувати у власному мовленні назви інструментів, деталей виробу, трудових операцій

Практичне повторення

                        За вибором учителя

Використовує основні способи розмічання майбутнього виробу;

пояснює складові частини технологічного процесу виготовлення проектованого виробу;

називає способи отримання деталей заданої форми;

розрізняє механічні способи з’єднання деталей;

дотримується правил безпечної праці, санітарно-гігієнічних вимог

в процесі виготовлення виробів

Самостійна робота і аналіз її якості

Варіативний модуль за вибором учителя

Самостійний  добір та обробка заготовок майбутнього виробу з урахування їх розмірів

Контрольна робота

Виготовлення чотиригранної конусної ніжки  стільця за кресленням і зразком.

 

9 клас

 

Предметно – орієнтовні компетентності

Орієнтовний зміст

навчального матеріалу

 

Здобувач/здобувачка:

 

Розкриває мету і завдання навчального предмету;

називає професії деревообробної промисловості;

характеризує вимоги культури праці;

пригадує відомості з питань деревообробки, одержані упродовж минулих років трудового навчання;

розрізняє вивчені трудові процеси;

аналізує призначення деревообробних інструментів;

обґрунтовує організацію робочого місця;

 пояснює правила безпечної праці та внутрішнього розпорядку в столярній майстерні;  

має уявлення про причини і наслідки пожеж

 

Вступне заняття

   Повторення пройденого в 8 касі. Правила внутрішнього розпорядку, пожежної безпеки в столярній майстерні. Професійна  орієнтація учнів.

   Професія столяра.

Практична робота.

   Організація робочого місця.

 

Уміння. Орієнтування в завданні за зразком і рисунком.

Самостійне планування роботи. Поняття про криволінійні поверхні. Зовнішні і внутрішні криволінійні поверхні.

Наводить приклади використання операції свердління;

пояснює будову свердла, електродриля;

характеризує геометрію свердла;

аналізує особливості вибору інструменту для свердління, пристроїв і пристосувань;

виконує підготовку до роботи обладнання та інструменту, свердління на верстаті та електросвердлом;

дотримується правил організації робочого місця, безпеки праці

 

Обробка зовнішніх і внутрішніх

криволінійних поверхонь

Вироби. 1. Ручка для фуганка. 2. Ручка для ножівки.3. топорище.

Техніко-технологічні відомості.

   Матеріали для виготовлення шаблонів. Породи дерев, придатні для виготовлення ручок до інструментів. Інструменти , необхідні для обробки криволінійних поверхонь: свердла, пилки викружні, стамески, напилки драчеві, рашпілі.

   Механічна обробка криволінійних поверхонь. Фрезерні верстати. Їх будова і призначення. Правила безпечної роботи на стрічковій пилці.

Практична робота.

   Попередження розколювання деревини і виколювання.

Має уявлення про види меблів,  про технологію їх виготовлення;

знає правила техніки безпеки  під проведення екскурсії.

Уміння. Робота рубанком, шерхебелем.

організовує робоче місце;

називає меблі: (стілець, крісло, стіл, шафа, тумба, комод, сервант, диван, диван-ліжко, кушетка, тахта);

називає види ручного інструменту для стругання деревини інструментів, для вимірювання та розмічання;

обґрунтовує добір конструкційних  матеріалів та ручного інструменту  для стругання деревини залежно від призначення виробу;

дотримується правил безпечної праці, санітарно-гігієнічні вимоги;

розпізнає види меблів;

використовує комп’ютерну техніку для виготовлення графічних документів

Меблі.  Екскурсія на виставку меблів

Техніко – технологічні відомості.

   Меблі: види (стілець, крісло, стіл, шафа, тумба, комод, сервант, диван-ліжко, кушетка, тахта), призначення і комплектування для різних приміщень.

Робота з комп’ютером. Ознайомлення з виробничим виготовленням меблів.

   Зміст складального креслення: специфікація і позначення складових  частин виробу (складальних одиниць).

Вправи.  

   Визначення виду меблів на малюнку і по натуральному зразку.

Практичні роботи.

   Читання технічної документації. Виготовлення рамок, коробок, рухомих і нерухомих елементів меблів.

Підготовка виробу до обробки, обробка виробу.

Уміння.

Використовує комп’ютерну техніку для виготовлення графічних документів;

має уявлення про палітри, які використовуються під час створення графічного зображення у редакторі та має початкові уміння їх використання .

виконує основні дії з графічним файлом; використовує можливості роботи графічного редактора

 

Зборка меблів з готових деталей

Вироби: 1)Дитячі меблі

Робота з комп’ютером: види меблів за призначенням (побутові, офісні, комбіновані)

Техніко-технологічні відомості.

   Складові частини виробів, що поступають на зборку. Монтажні одиниці та вироби.

   Роздільна та паралельно роздільна зборка . вузлова зборка. Обробка після зборки рамок, коробок, опорних лавок . Загальна зборка виробів на привідному конвеєрі. Точність зборки. Правила безпечної роботи при зборці.

 

 

Характеризує професію столяра, операцію різання деревини;

пояснює сутність процесу автоматизації сучасного технологічного процесу;

наводить приклади застосування автоматичних приладів на виробництві та побуті;

характеризує застосування комп’ютерної техніки у сучасних технологічних процесах;

пояснює призначення електропил, технологічних пристроїв і пристосувань;

розкриває вимоги до професії столяра, дотримується правил організації робочого місця, безпеки праці;

використовує комп’ютерну техніку для виготовлення графічних документів

Відомості про механізацію та автоматизацію мебельного виробництва

Робота з комп’ютером: механізація та автоматизація на деревообробному підприємстві. Виготовлення меблів на фабриках.

Техніко-технологічні відомості.

   Механізми та обладнання меблевого виробництва.

Виготовлення меблів на фабриках.

   Порівняння механізованої і ручної праці за кількістю та якістю виробів .

   Механізація і автоматизація столярних робіт . Універсальні електроінструменти .

   Верстати з програмним управлінням . Механізація облицювальних , складальних і транспортних робіт.

Механічне обладнання для складання столярних виробів .

   Запровадження в меблевому виробництві комплексної механізації і автоматизації .

Автоматичні та напівавтоматичні лінії . Лінії із спеціальних верстатів та верстатів загального призначення.

 

 

Уміння.  Орієнтування в завданні за кресленнями деталей, ри­сунком виробу.

Обговорення плану роботи і аналіз якості виго­товлених виробів у груповій бесіді.

Самостійне визначення при­чин недоліків роботи.

Використовувати у власному мовленні назви інструментів, деталей виробу, трудових операцій

 

Практичне повторення

За вибором учителя

Використовує основні способи розмічання майбутнього виробу;

пояснює складові частини технологічного процесу виготовлення проектованого виробу;

називає способи отримання деталей заданої форми;

розрізняє механічні способи з’єднання деталей;

дотримується правил безпечної праці, санітарно-гігієнічних вимог

в процесі виготовлення виробів

Самостійна робота та аналіз її якості

Варіативний модуль за вибором учителя

Має уявлення про причини

виникнення пожеж в електроустановках та електромережах;

знає правила поведінки при пожежі на виробництві, порядок оповіщення про пожежу.

уміє користуватися вогнегасником;

розуміє принцип роботи вогнегасника;

 знає будову вуглекислого вогнегасника;

володіє навичками первинної допомоги постраждалим при пожежі;

дотримується інструкцій та правил пожежної безпеки на виробництві

 

Пожежна безпека на виробництві

 

Робота з комп’ютером.

Техніко-технологічні відомості.

   Причини пожеж в електроустановках та електромережах .

   Значення дотримання пожежної безпеки на виробництві .

   Можливі причини пожеж .

   Пожежна безпека на території виробництва. Правила поведінки при пожежах. Порядок оповіщення про пожежу.

   Забезпечення пожежної безпеки при виконанні столярних робіт .

Будова , призначення вуглекислих вогнегасників .

Правила використання вогнегасників .

Евакуація людей та матеріальних цінностей при пожежі .

Перша допомога постраждалим при пожежі .

Інструкція та правила пожежної безпеки на виробництві.

 

 Знає: установи і відділи працевлаштування; місцезнаходження і назви підприємств, де є потреба в робітниках; види документів, необхідних для вступу на роботу; правила переходу на іншу роботу; перелік основних ділових паперів і вимоги до їх написання.

 уміє заповнювати анкету (за зразком); писати заяву (за зразком), автобіографію; складати заявки на матеріали, інструменти; писати розписку (за зразком), доповідну записку (за зразком);

має уявлення: про види існуючих деревообробних підприємств, меблевих фабрик;

 має уявлення про заробітну платню, про влаштування на роботу;

знайомі із трудовою книжкою робітника

Відомості про трудове законодавство

 

Робота з комп’ютером: трудовий договір та його укладання (строковий, контракт тощо).

Техніко-технологічні відомості.

   Кодекс законів про працю. Трудовий договір. Розривання трудового договору. Порядок прийняття і звільнення з роботи. Особливості прийняття і звільнення з роботи на малих підприємствах. Правила та обов’язки робітників на виробництві. Переведення на іншу роботу, відсторонення від роботи. Види оплати праці. Заробітна плата. Охорона праці. Вихідні і святкові дні. Порядок вирішення трудових спорів. Трудова і виробнича дисципліна. Робочий час. Тривалість робочого часу. Перерви для відпочинку і харчування. Праця молоді. Дії молодого працівника при обмеженні його прав та інтересів на виробничому підприємстві

Має загальні поняття про галузеву кваліфікацію  професій і її класифікація щодо предметів праці;

орієнтується у світі професій;

приймає участь у рольових, ділових та психологічних іграх по профорієнтації

 

Організація контролю за якістю продукції

Робота з комп’ютером: перегляд відео.

Техніко-технологічні відомості.

   Відповідальність підприємства за якість продукції. Вимоги стандартів. Показники якості і довговічності. Форми контролю якості. Методи контролю якості і випробувань. Організація технологічного контролю на підприємствах. Методи заохочення за підвищення якості продукції.

 

 

Має загальні поняття про галузеву кваліфікацію професій і її класифікація щодо предметів праці;

орієнтується у нормуванні, тарифних розрядах;

приймає участь у рольових, ділових та психологічних іграх по профорієнтації

 

Технічне нормування , кваліфікація

працівника та оплата праці

Робота з комп’ютером

Техніко-технологічні відомості.

   Значення нормування праці .

   Норма часу та норма вироблення .

   Складові частини оперативного часу  технологічної операції. Основний та допоміжний час виконання технологічної операції .

Час на обслуговування робочого місця , на відпочинок .

   Кваліфікація працівника і її основні ознаки : об’єм теоретичних і практичних знань , умінь і навичок .

Тарифні розряди і кваліфікаційні характеристики професій .Залежність заробітної плати працівника від тарифного розряду . Форми організації системи заробітної плати .

Уміння.  Орієнтування в завданні за кресленнями деталей, ри­сунком виробу.

Обговорення плану роботи і аналіз якості виго­товлених виробів у груповій бесіді.

Самостійне визначення при­чин недоліків роботи.

Використовувати у власному мовленні назви інструментів, деталей виробу, трудових операцій

 

Практичне повторення

За вибором учителя

Використовує основні способи розмічання майбутнього виробу;

пояснює складові частини технологічного процесу виготовлення проектованого виробу;

називає способи отримання деталей заданої форми;

розрізняє механічні способи з’єднання деталей;

дотримується правил безпечної праці, санітарно-гігієнічних вимог

в процесі виготовлення виробів

 

 

Самостійна робота та аналіз її якості

Варіативний модуль за вибором учителя

Уміння. Робота з клейовими, масляними фарбами.

Характеризує будівельні розчини;

готує розчин;

визначає рухомість розчину; розпізнає види розчинів, фарб; характеризує вимоги до якостей розчинів, мастик, фарб;

 визначає фізичні і хімічні властивості розчинів, фарб;

готує розчини, фарби для облицювальних робіт, обробки столярних виробів

 

Обробка поверхні деталей із деревини

Техніко-технологічні відомості.

   Призначення обробки . Барвники для фарбування поверхні деревини . Призначення барвників .

Ґрунтовка її види та призначення . Прийоми нанесення ґрунтовки .

   Лаки : спиртові , нітролаки , масляні , поліефірні .

Розчинники , їх види та застосування .

Способи нанесення лаків і сушка поверхонь-покриттів.

   Пневматичне і електростатичне розпилювання .           

Аерозольне розпилювання .

   Нанесення лаку поливом . Будова лакополивної машини .

   Будова та принцип роботи розпилювальної кабіни.  Інструктаж БЖД.

Практичні роботи.

   Підняття ворсу .

Приготування водної фарби .          

Нанесення водної фарби тампоном .

Лощіння поверхні .

Шліфування пофарбованої поверхні .

Нанесення спиртового лаку пензлем та тампоном .

Заповнення пор мастикою .             

Занесення масляного лаку пензлем .

Нанесення нітролаку пензлем .  

Шліфування лакованої поверхні.

Нанесення лаку занурюванням . Роз поліровка поверхні.

Інструктаж БЖД.

Уміння. Робота на токарному верстаті по дереву. Робота кронциркулем.

Пояснює призначення, будову та принцип роботи токарних верстатів;

характеризує особливості будови токарних різців, професію токаря;

визначає послідовність токарних робіт;

розкриває послідовність підготовки верстата до роботи;

демонструє прийоми точіння; виконує підготовку верстата до роботи, зовнішнє точіння та розточування;

дотримується правил організації робочого місця, безпеки праці

Токарні роботи

 

Вироби. І. Ручка для напилків, стамесок, молотка.                                                                      2.Ніжки для табуретів, журнальних столиків.                                                                      3. Ви­роби з внутрішнім проточуванням /солянка, коробочка для дрі­бниць/

Робота з комп’ютером.

Техніко-технологічні відомості.

   Керування токарним верстатом і робо­та на ньому. Правила догляду за устаткуванням.

Скоба і кронциркуль, їх будова і застосування. Добір мате­ріалів для конкретних виробів (роботи на верстаті).

Круглопилочний верстат, його будова і застосування. Прави­ла безпечної роботи.                                                 

Практичні роботи. Розмічання ручки скобою. Зняття конуса різцем. Обробка шипів. Свердління деталі у верстаті з вико­ристанням задньої бабки. Внутрішнє проточування за допомогою підручника. Контроль розмірів кронциркулем. Обробка овалів різанням і скоблінням. Обробка фігурного профілю ускладненої форми.

 

Уміння.  Орієнтування в завданні за кресленнями деталей, ри­сунком виробу.

Обговорення плану роботи і аналіз якості виго­товлених виробів у груповій бесіді.

Самостійне визначення при­чин недоліків роботи.

Використовувати у власному мовленні назви інструментів, деталей виробу, трудових операцій

Практичне повторення

За вибором учителя

Використовує основні способи розмічання майбутнього виробу;

пояснює складові частини технологічного процесу виготовлення проектованого виробу;

називає способи отримання деталей заданої форми;

розрізняє механічні способи з’єднання деталей;

дотримується правил безпечної праці, санітарно-гігієнічних вимог

в процесі виготовлення виробів

Самостійна робота та аналіз її якості

Варіативний модуль за вибором учителя

 

Уміння.  Орієнтування за кресленням. Добір матеріалу, інструментів для роботи. Складання технологічної карти на виріб. Заготовка деталей і виготовлення виробів з поопераційним розподілом праці. Визначення якості заготовок і виробів порівнянням із зразком

 

Контрольна робота

Виготовлення ручки до ножівки.

Розмічання виробу за шаблоном .

Випилювання чорнових заготовок по кривих лініях.

Обробка криволінійних поверхонь .

Свердління отворів в заготовці.

Чорнова обробка криволінійних поверхонь, довбання .

Попередження розколювання деревини.

Обробка стамескою контурних і внутрішніх кромок.

Округлення контурних і внутрішніх кромок стамескою.

Обробка поверхонь драчовим напилком .

Зачищення шкіркою криволінійних кромок.

Лакування виробу . Інструктаж ОБЖД. Контроль якості виготовленого виробу .

Аналіз виконаної роботи. Підведення підсумків.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 клас

 

Предметно – орієнтовні компетентності

Орієнтовний зміст

навчального матеріалу

 

Здобувач/здобувачка:

 

Розкриває мету і завдання навчального предмету;

називає професії деревообробної промисловості, види і структуру деревообробного підприємства;

характеризує вимоги культури праці

пригадує відомості з питань деревообробки, одержані упродовж минулих років трудового навчання;

розрізняє вивчені трудові процеси;

аналізує призначення деревообробних інструментів;

обґрунтовує організацію робочого місця;

пояснює правила безпечної праці та внутрішнього розпорядку в майстерні;

 має уявлення  про шкідливість куріння для курців і оточуючих, про соціальні наслідки, до яких призводять погані звички.

Причина виникнення пожеж

 

Вступне заняття

План роботи на І семестр.

Повторення пройденого матеріалу в 9 класі.

План роботи на чверть.

Правила т/б на уроках праці.

Правила т/б в столярній майстерні

Правила пожежної безпеки, в столярній майстерні.

Причини виникнення пожежі.

Заходи попередження пожежі.

Правила поведінки при пожежі.

Правила користування електронагрівальними приладами.

Використання первинних засобів для пожежегасіння.

2) Трудові операції.

Практична робота.

Організація робочого місця.

 

Називає засоби захисту деревини від загнивання, види антисептиків;

характеризує способи насичування деревини антисептиками, боротьби з ушкодженням шкідниками;

виконує обробку деревини антисептиками;

дотримується правил безпечної праці, санітарно-гігієнічних вимог

 в  процесі виготовлення виробів із фанери (ДВП).

проводить презентацію виконаних робіт під час вивчення розділу;

пояснює складові частини технологічного процесу виготовлення проектованого виробу

                  Фанера і деревні плити

1) Техніко-технологічні відомості.

Виготовлення фанери, її види (клейова, облицьована, стругані шпоном, декоративна), розміри.

Робота з комп’ютером : застосування фанери підприємствами.

Властивості фанери, її вологостійкість.

Сорти та пороки фанери.

Деревостружкові і деревоволокнисті плити.

Їх види, виготовлення, застосування, розміри і дефекти, особливо в обробки.

2) Трудові операції.

Лабораторно-практична робота.

Визначення назв, вад і дефектів за зразками різних видів фанери і деревних плит.

Виготовлення виробів з фанери,

Вироби:герої казок (Буратіно, вовк, гуси-лебеді)

Робота з ручним лобзиком,електричним.

Підготовка фанери. Зачищення.

Нанесення малюнка за допомогою кальки. Встановлення фанери на столярний стіл. Правильні прийоми роботи ручним лобзиком.

Техніка безпеки.

Випалювач.  Будова.

Декоративне виготовлення картин з фанери за допомогою випалювача.

Техніка безпеки при роботі.

Перенесення малюнка на фанеру за допомогою кальки.

Методика правильного обведення малюнка випалювачем.

 

Уміння.         Орієнтування в завданні за зразком і рисунком.

Самостійне планування роботи. Поняття про криволінійні поверхні. Зовнішні і внутрішні криволінійні поверхні.

Наводить приклади використання операції свердління;

пояснює  будову свердла, електродриля,

характеризує геометрію свердла;

аналізує особливості вибору інструменту для свердління, пристроїв і пристосувань;

виконує підготовку до роботи обладнання та інструменту, свердління на верстаті та електросвердлом;

дотримується правил організації робочого місця, безпеки праці

 

Обробка зовнішніх і внутрішніх        

                      криволінійних поверхонь

              Заточка столярного інструмента.

Заточка пилки елементи зубців, напилки для заточки.

Заточка лез рубанків електроточилкою.

Техніка безпеки при роботі. Бруски для заточки. Різновидність брусків, різнозернистість.

Вироби. 1. Ручка для фуганка.

                    2. Ручка для ножівки.

                    3. Топорище.                   

1) Техніко-технологічні відомості.

Матеріали для виготовлення шаблонів.

Породи дерев, придатні для виготовлення ручок до інструментів.

Інструменти, необхідні для обробки поверхонь криволінійних: свердла, пилки викружні,  стамески, напилки драчеві, рашпілі.

Механічна обробка криволінійних поверхонь. Фрезерні верстати. Їх будова і призначення. Правила безпечної роботи на фрезерних верстатах.

Стрічкова пилка. Будова і призначення.

Правила безпечної роботи на стрічковій пилці.

2) Трудові операції.

Практична робота. Попередження розколювання деревини і виколювання.

Випилювання пилкою форми виробу.

Використання при обробці виробу дрелі, круглих напилків, стамесок.

Кінцева обробка виробу напилком, дрібним наждачним папером.

 

Учні: знають способи обробки столярного виробу.

Використовує комп’ютерну техніку для виготовлення графічних документів.

називає класифікацію  різьблення та особливості геометричного орнаменту;

розрізняє різні породи деревини, що використовуються для різьблення;

здійснює підготовку поверхні виробу;

добирає інструмент та пристосування для виконання геометричного різьблення;

володіє прийомами геометричного різьблення;

виконує нескладні композиції технікою геометричного різьблення;

дотримується правил безпечної роботи під час виконання практичних робіт; розпізнає особливості українського національного дизайну за традиційними матеріалами, формою, кольором, знаками-символами

 

         Художня обробка столярного виробу

        Робота з природними матеріалами.

Поширені рослинні форми своєї місцевості (листя різних дерев, квіти, шишки. Каштани, гілки дерев)

Правила збору природних матеріалів.

Правила застосування природних матеріалів.

Організація робочого місця для роботи з природними матеріалами.

Інструменти для обробки. Пристосування для роботи з рослинними  матеріалами.

Правила безпечної роботи з інструментом.

Безпечні прийоми різання природних матеріалів ножицями.

Раціональні способи з’єднання природних матеріалів (клеєм, пластиліном, нитками.)

Виготовлення аплікації з листків і квітів. Створення об’ємних виробів з кори дерев. Створення об’ємних виробів з шишок, кори. Створення орнаментів з природних матеріалів.

Вироби. Шкатулка. Кухонна дошка.

Коробка для шашок, шахів.

Робота з комп’ютером:

Естетичні вимоги до майбутнього виробу.

1) Техніко-технологічні відомості.

Матеріал для маркетрі.

Колір, текстура різних деревних порід. Фарбування ножової фанери.

Переклад малюнка на фанеру за допомогою кальки, копіювального паперу.

Інструменти для художньої обробки виробу: косяк, циркуль-різак, рейсмус-різак.

 2) Трудові операції.

Практичні роботи.

Правила техніки безпеки з стругальними, різними  інструментами.

Виконання столярних операцій з виготовлення виробу-основи.

Розмітка штапиків і геометричного малюнка. Нарізування прямих смуг.

Нарізування штапиків.

Нарізування геометричних фігур.

Набір на папір геометричного орнаменту. Наклеювання набору на виріб.

 

Уміння.  Самостійне заповнення бланків технологічної карти на виріб.

Обговорення правильності заповнення технологічної карти у груповій бесіді.

Звіт про якість виконання роботи.

Знає  способи обробки деревини,розташування інструментів у майстерні

Практичне повторення

За вибором учителя

Використовує основні способи розмічання майбутнього виробу;

пояснює складові частини технологічного процесу виготовлення проектованого виробу;

називає способи отримання деталей заданої форми;

розрізняє механічні способи з’єднання деталей;

дотримується правил безпечної праці, санітарно-гігієнічних вимог

в процесі виготовлення виробів

 

Самостійна робота

 

Виконання оформлення художньої обробки столярного виробу.

Виконання при оформленні столярного виробу аплікацій, орнаменту.

Переклад малюнка на фанеру за допомогою кальки, копіювального паперу.

Інструменти для художньої обробки виробу: ножиці, косяк, циркуль-різак, рейсмус-різак.

 

 

Використовує комп’ютерну техніку для виготовлення графічних документів.

має уявлення про палітри, які використовуються під час створення графічного зображення у редакторі та має початкові уміння їх використання;

виконує основні дії з графічним файлом;

використовує можливості роботи графічного редактора;

знає види меблів;

 має уявлення про технологію їх виготовлення;

знає правила техніки безпеки під час проведення екскурсії

 

                      Меблеве виробництво

               Виготовлення моделей меблів

Кріпильні матеріали:

(Гвіздки, шурупи, болти, анкера, дюбеля)

Прийоми роботи з кріпильними матеріалами.

Техніка безпеки.

Ремонт шкільних меблів.

Прийом шкільних меблів.

Види шкільних меблів.

Ремонт парт, стільців, шаф.

Техніка безпеки при ремонті.

Вироби. Іграшкові меблі в масштабі 1:2 (1:5) від натуральної для шкільної ігрової кімнати.

Робота з комп’ютером: Види меблів: за призначенням (побутова, офісна, комбінована)

1) Техніко-технологічні відомості.

Види меблів за способом з'єднання частин (секційна, збірно-розбірна, складна, корпусні).

Естетичні і техніко-економічні вимоги до меблів.

Елементи деталей столярного вироби: брусок, обкладка, штапик, фільонка, фаска, пом'якшення, заокруглення, жолобник, калівка, фальц (чверть), пласт, звис, гребінь, паз.

2) Трудові операції.

Практичні роботи.

Вивчення креслень виготовлення деталей і складання виробу. Виконання заготівельних операцій.

Розмітка та обробка деталей.

Збірка вузлів «насухо».

Підгонка деталей та комплектуючих виробів, складання на клею.

Перевірка виконаних робіт.

Екскурсія на виставку меблів.

 Знає  установи і відділи працевлаштування; місцезнаходження і назви підприємств, де є потреба в робітниках;   види документів, необхідних для вступу на роботу; правила переходу на іншу роботу; перелік основних ділових паперів і вимоги до їх написання.

уміє  заповнювати анкету (за зразком); писати заяву (за зразком), автобіографію; складати заявки на матеріали, інструменти; писати розписку за зразком, доповідну записку (за зразком); звертатися у відділ кадрів установ для влаштування на роботу;

має уявлення про  види існуючих деревообробних підприємств, ДОК, меблевих фабрик;

знає про основні права та обов’язки робітника;

має  уявлення про заробітну платню, про влаштування на роботу;

 має уявлення про трудову книжку робітника,

про органи місцевого самоврядування

 

           Трудове законодавство

 Робота з комп’ютером: Трудовий договір

та його укладання (строковий, контракт тощо).

1) Техніко-технологічні відомості.

Кодекс законів про працю.

Трудовий договір.

Розривання трудового договору.

Порядок прийняття і звільнення з роботи.

Особливості прийняття і звільнення з роботи на малих підприємствах.

Права та обов'язки робітників на виробництві.

Переведення на іншу роботу, відсторонення від роботи.

Види оплати праці. Заробітна плата.

Охорона праці.

Вихідні і святкові дні.

Порядок вирішення трудових спорів.

Трудова і виробнича дисципліна.

Робочий час.

Тривалість робочого часу.

Перерви для відпочинку і харчування.

Праця молоді.

Дії молодого робітника при обмеженні його прав та інтересів на виробничому підприємстві.

Уміння.  Орієнтування в завданні за кресленнями деталей, ри­сунком виробу.

Обговорення плану роботи і аналіз якості виго­товлених виробів у груповій бесіді.

Самостійне визначення при­чин недоліків роботи.

Використовувати у власному мовленні назви інструментів, деталей виробу, трудових операцій

 

Практичне повторення

 

За вибором вчителя.

Використовує основні способи розмічання майбутнього виробу;

пояснює складові частини технологічного процесу виготовлення проектованого виробу;

називає способи отримання деталей заданої форми;

розрізняє механічні способи з’єднання деталей;

дотримується правил безпечної праці, санітарно-гігієнічних вимог

 в  процесі виготовлення виробів

 

Самостійна робота

 

Варіативний модуль  за вибором учителя.

 

 Знає  праця столяра (тесляра, паркетника і скляра) є переважно ручним, однак розумова діяльність займає в ньому важливе місце.

Вона проявляється в економному витрачанні матеріалів (деревини, паркету, скла), в умінні швидко вибрати потрібний інструмент для обробки матеріалу, спланувати послідовність роботи і т. п.

Мислення столяра (тесляра, паркетника і скляра) носить конкретно-дієвий характер і безпосередньо включено в практичну діяльність.

У процесі праці переважаючими є рухи кистей рук, пальців, тулуба, голови.

                Теслярські роботи

Робота з комп’ютером:

Професія тесляра та її сучасна необхідність

1) Техніко-технологічні відомості.

Зміст теслярські роботи на будівництві. Обробка деревини – теслярські  роботи: організація робочого місця, правила безпеки. Підготовка інструментів і пристосувань до роботи: перевірка правильності насадки топорища, заточування і правка сокири на точилі і бруску.

Укладання на підкладки, кріплення скобами і клинами колод.

2) Трудові операції.

Розмітка торців колод і відбиття ліній обтісування шнуром.

Тес колод на канти.

Обтісування крайок дошок.

Вибірка чвертей і пазів.

З'єднання колоди і бруска за допомогою врубок: розмітка врубок  за шаблонами, зрощення, нарощування і з'єднання колоди і бруска під кутом.

Згуртовування дошки і бруска (ділянки) в щит.

Правила безпеки при виготовленні будівельних конструкцій.

Перевірка якості виконаної роботи.

Дискова електропила і електрорубанок, пристрій, робота, правила безпеки.

 

Уміння.  Орієнтування в завданні  за кресленням. *Складання плану роботи у груповій бесіді (з вчителем). Визначення причин недоліків у готовому виробі.

Обґрунтовує вимоги до готовності будівель для виконання лицювальних робіт і настилання підлоги;

аналізує зв’язок лицювальних робіт з іншими видами будівельних робіт;

називає види облицювань поверхні.

Інструменти, пристосування і матеріали для виконання лицювальних робіт;

виконує різноманітні орнаменти;

пояснює правила виконання робіт по підготовці основ для лицювання;

називає вимоги до лицювальних поверхонь;

наводить приклади допустимих відхилень поверхонь, що підготовлюються до лицювання;

характеризує поняття про рівень “чистої підлоги”;

Цулаги – це преси для виготовлення гнутих деталей.

Цулага складається з нижнього та верхнього профілів та гвинтів з гайками

 

Облицьовування поверхні деревини

Вироби.        1. Столик журнальний.

                       2. Тумбочка.

1) Техніко-технологічні відомості.

Основні смоляні клеї, їх характеристики. Плівкові клеї. Клеї-розплави.

Методи нагріву клейових шарів.

Гідравлічні та  пневматичні вайми.

Правила їх експлуатації.

Преси для склеювання.

Правила безпечної роботи при склеюванні у ваймах і пресах.

Вимоги до підготовки поверхні для фанерування. Облицювальна фанера, її виготовлення та зберігання.

Породи деревини, що йдуть на виробництво облицювальної фанери.

Правила розкроювання фанери.

Інструменти і верстати для розкроювання фанери.

Пристосування для фугування кромок.

Верстати  для фугування кромок.

Правила добору фанери по текстурі. Пристосування для стягування фанери.

Будова притирального молотка.

Цулаги та їх призначення.

Вимоги до цулаг.

Матеріали для виготовлення цулаг.

Хомутові струбцини.

Механічний (гвинтовий) прес.

Гідравлічний прес з нагрівальними плитами. Пневматичні вайми з контактним обігрівом.

2) Трудові операції.

Нанесення клейового розчину за допомогою клеєнамазувальних  верстатів.

 

Розпізнає види та елементи пиломатеріалів;

характеризує пиломатеріали, про­фесію пилорамника та вимоги до неї;

виконує обмірювання і маркування пиломатеріалів, лісоматеріалів.

дотримується правил безпечної праці, санітарно-гігієнічних вимог

 в  процесі роботи з круглими лісоматеріалами, пиломатеріалами,  

заготовками

 

Круглі лісоматеріали, пиломатеріали,  

                          заготовки та вироби

1) Техніко-технологічні відомості.

Хвойні та листяні лісоматеріали: використання, обмір і зберігання.

Види пиломатеріалу: бруси, дошки, бруски, обапіл, шпали, рейки, дощечки, планки.

Види дошки залежно від способу розпилювання колоди.

Заготівля: призначення, види по обробці (пиляна, клеєна, калібрований).

Фрезеровані дерев'яні деталі для будівництва: плінтуси, лиштви, поручні, обшивки, розкладки.

Матеріали та вироби для настилання підлоги (дошки, бруски, лінолеум, ковролін, плитка, плінтус): властивості та застосування.

Паркет штучний, паркетні дошки і щити: призначення, технічні умови застосування.

2) Трудові операції.

Вправа. Визначення назв пиломатеріалів, заготовок і виробів за зразками.

Виготовлення будівельний інструментів, пристосувань, інвентарю для теслярські роботи

Вироби.

Тертки. Гладилка. Розчинний ящик.

Малка для штукатурних робіт.

Ручки для штукатурних інструментів.

Характеристика виготовлених виробів, призначення, технічні вимоги до якості виконання.

Поняття чорнова і чистова заготовки.

Практичні роботи.

Підбір пиломатеріалу.

Розкрій матеріалу в розрахунку на кілька виробів.

Перевірка готових деталей і виробів.

Використовує основні способи розмічання майбутнього виробу;

пояснює складові частини технологічного процесу виготовлення проектованого виробу;

називає способи отримання деталей заданої форми;

розрізняє механічні способи з’єднання деталей;

дотримується правил безпечної праці, санітарно-гігієнічних вимог

 в  процесі виготовлення виробів

 

Практичне повторення

За вибором вчителя.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Використовує основні способи розмічання майбутнього виробу;

пояснює складові частини технологічного процесу виготовлення проектованого виробу;

називає способи отримання деталей заданої форми;

розрізняє механічні способи з’єднання деталей;

дотримується правил безпечної праці, санітарно-гігієнічних вимог

 в  процесі виготовлення виробів

 

Самостійна робота 

 

Варіативний модуль  за вибором учителя.              

 

 

Має уявлення про сучасні технології виготовлення меблів;

має уявлення про палітри, які використовуються під час створення графічного зображення у редакторі та має початкові уміння їх використання;

 

 

виконує основні дії з графічним файлом.

використовує можливості роботи графічного редактора;

використовує комп’ютерну техніку для виготовлення графічних документів

 

Меблеве виробництво.  Меблі для школи        

1) Техніко-технологічні відомості.

 

Призначення облицювання столярного виробу.

Шпон: види (струганий, лущений). Властивості видів, виробництво.

Технологія облицювання поверхні шпоном. Застосовувані клеї.

Види наборів шпону («в ялинку», «в конверт», «в шашку»).

Облицювальні плівковий і листовий матеріали: види, властивості.

Робота з комп’ютером:

Плівка для облицювання.

2) Трудові операції.

Практичні роботи.

Виготовлення меблів.

Підготовка шпону і клейового розчину. Наклеювання шпону запресовуванням і за допомогою притірочного молотка.

Зняття звисів і гумованої стрічки.

Виконання облицювання плівкою.

 

Використовує основні способи кріплення деталей виробу;

пояснює складові частини технологічного процесу кріплення проектованого виробу;

називає способи кріплення деталей (фурнітури)  відповідної форми;

розрізняє механічні способи з’єднання деталей;

дотримується правил безпечної праці, санітарно-гігієнічних вимог у  процесі кріплення фурнітури;

знає види фурнітури, їх будову та призначення;

володіє  прийомами кріплення;

уміє  налагоджувати дверні петлі;

дотримуються правил безпеки в роботі з столярними (теслярськими) інструментами

 

Меблева фурнітура та кріпильні вироби  

1) Техніко-технологічні відомості.

Фурнітура для рухомого з'єднання складальних одиниць (петлі, направляючі). Види петель.

Фурнітура для нерухомого з'єднання складальних одиниць (стяжки, кріпильні вироби, замки, засувки, клямки, кронштейни, утримувачі, стопери).

Фурнітура для відкривання дверей і висування шухляд.

2) Трудові операції.

Практична робота.

Види роботи.

Кріплення металічних петель на двері.

Кріплення ручок на дверцята.

Кріплення (вставка) замків у двері.

Виконання замовлень школи і базового підприємства.

Самостійна робота

Виготовлення деталей меблів з урахуванням якості та продуктивності праці.

 

Має уявлення про види меблів, про технологію їх виготовлення;

знає  правила техніки безпеки під час проведення екскурсії

Екскурсія  на виставку меблів  

Використовує основні способи розмічання майбутнього виробу;

пояснює складові частини технологічного процесу виготовлення проектованого виробу;

називає способи отримання деталей заданої форми;

розрізняє механічні способи з’єднання деталей;

дотримується правил безпечної праці, санітарно-гігієнічних вимог

 в  процесі виготовлення виробів

 

Практичне повторення    

Види роботи.

За вибором вчителя.

Виготовлення аплікацій з природного матеріалу.

Ремонт столярних виробів.

Виготовлення виробів з дерева, фанери.

Уміння. Орієнтування в завданні за кресленнями деталей столярного виробу.

Обговорення плану роботи і аналіз якості виго­товлених виробів у груповій бесіді.

Самостійне визначення при­чин недоліків роботи.

З’єднання деталей         

 

Самостійна робота

Варіативний модуль  за вибором учителя

Характеризує професію столяра, операцію різання деревини;

пояснює сутність процесу автоматизації сучасного технологічного процесу.

наводить приклади застосування автоматичних приладів на виробництві та побуті;

характеризує застосування комп’ютерної техніки у сучасних технологічних процесах;

пояснює призначення електропил, технологічних пристроїв і пристосувань;

розкриває вимоги до професії столяра,

дотримується правил організації робочого місця, безпеки праці;

використовує комп’ютерну техніку для виготовлення графічних документів

 

                    Меблеве виробництво

Механізація та автоматизація виробництва столярно-будівельних виробів, конструкцій

Механізація і автоматизація деревообробного виробництва.

Виготовлення столярно-будівельних виробів і вбудованих меблів за новою технологією деревообробних підприємств.

Обладнання для виробництва дерев'яних будинків.

 

Відомості про механізації і автоматизації меблевого виробництва

1) Техніко-технологічні відомості.

Верстати з програмним управлінням.

Механізація та автоматизація на деревообробному підприємстві.

Виготовлення меблів на великих і дрібних фабриках. ( Інтерактивно )

Порівняння механізованого та ручної праці по продуктивності і якості роботи.

Механізація та автоматизація столярних робіт. Універсальні електроінструменти. Механізація облицювальних, складальних і транспортних робіт.

Механічне обладнання для складання столярних виробів.

Значення підвищення продуктивності праці для зниження собівартості продукції.

 

Знає види меблів;

має уявлення про технологію їх виготовлення;

знає  правила техніки безпеки під час проведення екскурсії

                      Екскурсія.        

Меблеве виробництво.

Екскурсії на підприємство, виставки.

Участь у різноманітних конкурсах, виставках, змаганнях.

Організація та проведення різноманітних масових заходів.

 

Використовує основні способи розмічання майбутнього виробу;

називає способи отримання деталей заданої форми;

обґрунтовує свій вибір професійної діяльності;

описує, що необхідно знати і вміти у вибраній майбутній професії.

уявляє собі майбутню діяльність;

пояснює складові частини технологічного процесу виготовлення проектованого виробу;

називає способи отримання деталей заданої форми;

розрізняє способи з’єднання деталей;

дотримується правил безпечної праці, санітарно-гігієнічних вимог

в  процесі виготовлення виробів.

Практичне повторення

За вибором учителя

Уміння. Орієнтування в завданні за кресленнями деталей столярного виробу.

Обговорення плану роботи і аналіз якості виго­товлених виробів у груповій бесіді.

Самостійне визначення при­чин недоліків роботи.

З’єднання деталей        

 

 

Самостійна робота

Варіативний модуль  за вибором учителя

Уміння. Орієнтування за кресленням.

Добір матеріалу, ін­струмента для роботи.

Складання технологічної картинна виріб.

Заготовка деталей і виконання виробів з поопераційним розпо­ділом праці. Визначення якості заготовок і виробів порівнян­ням, із зразком

 

Контрольна робота

Складання меблів з готових деталей.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ВАРІАТИВНІ МОДУЛІ

5-10 класи

Варіативний модуль

Технологія художнього випалювання

(5-6 клас)

 

 

Предметно – орієнтовні компетентності

Орієнтовний зміст

навчального матеріалу

 

Розрізняє  вироби, оздоблені художнім випалюванням;

добирає матеріали та інструменти, які використовуються для випалювання;

розрізняє прийоми та способи випалювання;

виконує нескладні елементи художнього випалювання;

організовує робоче місце;

дотримується правил безпечної праці, санітарно-гігієнічних вимог

Основи технології художнього випалювання.

Місце та роль художнього випалювання в оздобленні виробів виготовлених з деревини або фанери.

Інструменти та прилади для виконання оздоблення випалюванням.

Вимоги до конструкційних матеріалів.

Прийоми  випалювання: крапками, рисками, штампами.

Способи випалювання: контурне, силуетне, з світлотінями, з розфарбовуванням.

Організація робочого місця.

Правила безпечної роботи та санітарно-гігієнічні вимоги.

Технологія випалювання нескладних візерунків.

Дотримується правил організації робочого місця, безпеки при виконанні практичних робіт.

знає послідовність виконання практичної роботи ;

знає будову і призначення випалювача;

Учні: уміють виконувати процес випалювання за зразками та інструкційною карткою, за планом.

 

Проектування, виготовлення та оздоблення виробів.

Добір (виготовлення) виробу для оздоблення.

Пошук аналогів виробів та зображень для випалювання.

Створення ескізного малюнку  виробу з оздобленням.

Підготовка поверхонь до художнього випалювання.

Способи перенесення малюнка для оздоблення художнім випалюванням.

Оздоблення виробу художнім випалюванням.

Презентує свій виріб;

оцінює виріб

Презентація виготовлених виробів.

Презентація, самооцінка та оцінювання виробів.

Орієнтовний перелік об’єктів праці

Сувеніри,  підставки для невеликих предметів, рамки, панно, кухонні дошки, шкатулки, квартирні номерки, таблички.

Інструменти та обладнання

Електричний випалювач, штифти, матеріали для шліфування, копіювальний папір, калька,  олівець, пензлі.

Матеріали

Деревина та фанера світлого кольору та однорідної структури. Найкраще підходять липа, береза, вільха, тополя. Акварельні фарби

Література

1.         Лямин И. В. Декоративные работы по дереву. Изд. 2 перераб. и доп. -  М.: Лесная промышленность, 1973. – 160 с.

2.         Климук М. Художнє випалювання // Трудова підготовка в закладах освіти. – 2002, - №3. -  С.22-25.

3.         Трудове навчання 5-9 класи. Програми для загальноосвітніх навчальних закладів. – К.: Шкільний світ, 2001. – 316 с.

4.         Выжигание по дереву.

URL=http://technologys.info/obrabdrevesiny/vyzhyganie.html

5.         Семенов. А. Художественное выжигание//Сделай сам. Альманах. – 2004. - №5. С. 88-96.

6.         Агапов К. Художественное выпиливание и выжигание.- Ташкент: Укитупчи, 1988. – 42 с.

7.         Федотов Г. Я. Дарите людям красоту: Из практики нар. худож. ремесел. Кн. Для учащихся ст. классов. – М.: Просвещение, 1985. – 255с., ил.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Варіативний модуль

Технологія виготовлення дерев’яної іграшки

(5-6 класи)

Предметно – орієнтовні компетентності

Орієнтовний зміст

навчального матеріалу

 

Здобувач/здобувачка:

 Має уявлення про професії, пов’язані з обробкою деревини, інструменти та результати їх праці;

 знає про призначення і властивості деревини, вимоги техніки безпеки до дерев’яних виробів;

 наводить приклади застосування деревини у різних галузях промисловості;

 уміє шліфувати дерев’яну поверхню наждачним папером, виготовляти вироби з готових дерев’яних форм;  знає і виконує правила техніки безпеки під час роботи з готовими дерев’яними формами та інструментами для їх обробки

 

Основи технології виготовлення дерев’яної іграшки.

Короткі відомості з історії виникнення української народної  іграшки. Призначення, види та конструктивні особливості дерев'яної іграшки.

Види конструкційних матеріалів для виготовлення дерев'яної іграшки.

Інструменти та обладнання для виготовлення дерев’яної іграшки.

З’єднання деталей.

Оздоблення  дерев’яної  іграшки.

Правила безпечної роботи та санітарно-гігієнічні вимоги.

Організація робочого місця.

Вибір та виготовлення простої дерев'яної іграшки(яка складається з 1-3 деталей).

Використовує основні способи розмічання майбутнього виробу; пояснює складові частини технологічного процесу виготовлення проектованого виробу;

називає способи отримання деталей заданої форми;

дотримується правил безпечної праці, санітарно-гігієнічних вимог в процесі виготовлення виробів

Проектування та виготовлення дитячої іграшки.

 Пошук необхідної інформації для проекту.

Вибір об’єкту проектування на основі зібраної інформації.

Розроблення ескізного малюнка, шаблонів деталей виробу.

Технологічна послідовність виготовлення виробу:

 -   виготовлення шаблонів;

-   виготовлення деталей запланованого виробу;

-   складання виробу;

-   оздоблення виробу.

Здійснює оцінку виготовленого виробу. Презентує виріб

Презентація та оцінка виготовлених виробів.

 

 

 

Орієнтовний перелік об'єктів праці.

·        іграшки з пристроями механічного характеру  («Крізні лунки», «Впіймай м'ячик», « Впіймай кільце», « Шнурові головоломки»,  «Колективна гра»,   «Вертоліт»,  настільний атракціон «Сова», «Кроленя» ,»М'яч у сітку», «Крокуючий песик",  " Коток",  «Ко­ник на коліщатках», «Дзиґа» , «Коники-качалки», «Фуркала», «Вітрячок» тощо;

·        іграш­ки, що зображують людей і тварин («Лялька», «Коник», «Пташка» тощо);

·         іграшкові   меблі   («Ліжко»,  «Скриня»,  «Колиска»,  «Лава»,  «Крісло»,  «Диван», « Шафа» тощо);

·        іграшки, що видають звуки: «Свищик», «Брязкальце», «Деркач», «Сопілка», Скрипочка»);

·         іграшкові транспортні засоби («Візочок», «Тачка», «Сані», «Човник»,  контурні моделі автомобілів);

 

Інструменти та обладнання.

1.  Олівець, лінійка, циркуль, копіювальний папір.

2.  Шаблони.

3.  Лобзик, ножівка.

4.  Напилок, рашпіль, шліфувальний папір.

5.  Фарби, морилка, лак.

6.  Прилад для випалювання по деревині.

 

Матеріали.

 Фанера, деревина, шнурок, тонкий листовий метал, дріт.

 

Література:

1.Богуш А.М. Лисенко Н.В. Українське народознавство в дошкільному закладі: навчальний посібник. – 2-е вид, перероб. І доп. – К.: Вища школа, 2002, -- 407с.

2 . "Внеклассные занятия по труду" Н.Д.Беляков-1969 рік.

3. Герус Л.М. Українська народна іграшка. Наукове видання. – Львів: НАН України, інститут народознавства, 2004. – 262с

4. "Игры-занятия с малышами" А.Н.Фролова -1980 рік.

5.Лозко Г.С.Українське народознавство. – К.: Зодіак - ЕКО, 1995. –368с.

6.  "Основи обробки деревини" Л.О.Пивоваров,  В.П.Степанко, Я.Задніпровський -1979 рік.

7. Тищенко Р. Історія  декоративно - прикладного мистецтва України. – К., 1992.

 

 

Варіативний модуль

Технологія обробки деревини

(7-10 клас)

Предметно – орієнтовні компетентності

Орієнтовний зміст

навчального матеріалу

 

Здобувач/здобувачка:

Характеризує деревину як конструкційний матеріал;

 розрізняє породи деревини;

визначає вологість і твердість деревини;

складає план роботи з виготовлення виробу;

 добирає деревину для виготовлення виробу;

 здійснює підготовку матеріалу до роботи;

 виконує розмічання заготовок із деревини; розкриває поняття технічного рисунка, ескізу, масштабу;

 називає види інструментів для вимірювання та розмічання;

 обґрунтовує добір конструкційних матеріалів залежно від призначення виробу;

 виготовляє виріб за зразком;

дотримується правил безпечної праці, санітарно-гігієнічні вимоги; організовує робоче місце

Загальні відомості про обробку деревини.

 Деревина як конструкційний матеріал та його вибір. Породи деревини.

Технологічні властивості деревини. Пиломатеріали. Вимоги до заготовок. Вплив фізичних та технологічних  властивостей на вибір деревини для виготовлення різних виробів. Вади деревини.

Технічне конструювання. Масштаб, типи ліній, нанесення розмірів, ескіз, креслення.

Відомості про сучасні методи обробки деревини. Ознайомлення з технологією  обробки деревини. Основні технологічні операції (розмічання, пиляння, різання, довбання, стругання, шліфування, свердління) за потребою.

Способи з’єднання деталей.

   Інструмент та пристрої для обробки деревини. Вимірювальний та розмічальний інструмент (столярний кутник, рейсмус тощо). Припуск на обробку.

 Вимоги до виробів із деревини (естетичні, економічні). Показники якості  виробу (функціональність, естетичність, ергономічність, технологічність, економічність).

Опоряджувальні роботи.

Оцінювання якості виробу.

Правила безпечної праці при роботі столярним інструментом. Організація робочого місця, санітарно-гігієнічні вимоги.

 

Уміння. Орієнтування в завданні за зразком і кресленням. Планування в груповій бесіді з використанням комбінованої те­хнологічної карти. Звіт про якість роботи у процесі її виконання. Робота лучковою пилкою. Характеризує деревину як конструкційний матеріал;

 розрізняє породи деревини;

визначає вологість і твердість деревини;

складає план роботи з виготовлення виробу;

добирає деревину для виготовлення виробу;

Проводить грубе обтісування, острожку, поперечне перепилювання лісоматеріалів

Проектування та виготовлення виробу із деревини.

Постановка проблеми. Визначення завдань для виконання проекту.

Робота з інформаційними джерелами. Створення банку ідей. Аналіз та систематизація інформації.

Методи проектування (метод фокальних об’єктів).

Основні етапи проектування виробу: організаційно-підготовчий, конструкторський, технологічний, заключний.

Розробка ескізу   виробу.  Вибір конструкційних матеріалів.

Технологічний процес виготовлення проектованого виробу .

Опоряджувальні та оздоблювальні роботи.

Контроль якості виробу. Догляд за виробом.

Економічне обґрунтування виробу.

Здійснює оцінку виготовленого виробу і процесу праці за загальними естетичними та функціональними показниками

 

Презентація та оцінка проектної діяльності.

 Захист проекту (за планом)

 

 

 

 

Орієнтовний перелік об’єктів праці:

свічник, іграшки, інструменти для шкільної майстерні, підставки під квіти, книги,  предмети ужиткового призначення тощо.

 

Інструменти, обладнання та пристосування:

1.Рубанки

2.Ножівки

3.Стамески, долота

4.Коловорот, свердлильний верстат

5.Свердла

6.Стусло

 7.Кутник, малка

 8.Лінійка

 9.Киянка

10.Олівець

11.Шліфувальний папір

 

 

 

Матеріали:

Деревина (липа, груша, бук, дуб, береза, явір, ясен, сосна), ДСП, ДВП, фанера.

 

Література:

1.                Проектно-технологічна діяльність учнів на уроках трудового навчання: Теорія і методика: Монографія / В. В. Бербец, Т. М. Бербец, Н. В. Дубова та ін.; За заг. ред. О. М. Коберника. – К.: Наук. світ, 2003. – 172 с.

2.                Энциклопедия работ по дереву: Руководство, необходимое любителю работ по дереву / Ред.-консультант М. Рамуц; Пер. с англ. Г. А. Сорокина. – М.: ООО “Издательство Астрель”; ООО “Издательство АСТ”, 2004. – 512 с.

3.                Леонід Оршанський, Петро Андріюк. Основи гуцульського художнього деревообробництва: Навч. посібник: «Писаний камінь», Косів-2002.

4.                Тимків Б.М., Кавас К.М.: Виготовлення художніх виробів з дерева. Підручник, Львів: Світ, 1995.-176с.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Варіативний модуль

Технологія токарної обробки деревини

(7-10 клас)

Предметно – орієнтовні компетентності

Орієнтовний зміст

навчального матеріалу

 

Уміння. Робота на токарному верстаті по дереву. Робота кронциркулем.

Пояснює призначення, будову та принцип роботи токарних верстатів;

характеризує особливості будови токарних різців, професію токаря;

визначає послідовність токарних робіт;

розкриває послідовність підготовки верстата до роботи;

демонструє прийоми точіння; виконує підготовку верстата до роботи, зовнішнє точіння та розточування;

дотримується правил організації робочого місця, безпеки праці

Загальні відомості про токарну обробку деревини. Основи технології.

Місце та роль токарства у сучасному декоративно-ужитковому мистецтві.

Деревина як конструкційний матеріал.

Властивості деревини. Вимоги до заготовок.

Токарний верстат по обробці деревини, інструменти для токарних робіт (реєр, мейсель  та інші)

Технологічні пристосування до верстата (планшайба, патрон, тризубець та інші)

Правила безпечної роботи та санітарно-гігієнічні вимоги.  Організація робочого місця.

Ознайомлення з технологією токарної обробки (вибір та закріплення заготовки, розмічання, чорнове  та чистове точіння, шліфування та лощіння, відрізання заготовок).

Уміння.  Виконання роботи за зразком, кресленням, технологічною картою. Самостійний добір заготовок з урахуванням їх розмірів (про вимоги до якості матеріалу дає інформацію учитель). Розповідь про виконані і майбутні операції та аналіз якості зробленого.

Використовує основні способи розмічання майбутнього виробу; пояснює складові частини технологічного процесу виготовлення проектованого виробу;

 називає способи отримання деталей заданої форми;

розрізняє способи з’єднання деталей;

дотримується правил безпечної праці, санітарно-гігієнічних вимог в процесі виготовлення виробів

 

Проектування та виготовлення виробу токарним способом

Постановка проблеми. Визначення завдань для виконання проекту.

Робота з інформаційними джерелами. Створення банку ідей.

Аналіз та систематизація інформації.

Розроблення ескізу точеного  виробу.  Технологічна послідовність виготовлення виробу:

·        підготовка заготовок до роботи;

·        закріплення заготовок;

·        розмічання;

·        чорнове та чистове обточування циліндричних і фасонних поверхонь;

·        контроль розмірів;

·        шліфування та лощіння (за потребою);

·        підрізання і відрізання заготовок;

·        оздоблення  та опорядження виробу.

Контроль якості виробу. Догляд за виробом.

Економічне обґрунтування виробу.

Пояснює складові частини технологічного процесу виготовлення проектованого виробу;

називає способи отримання деталей заданої форми

Презентація та оцінка проектної діяльності.

 Захист проекту (за планом)

 

 

Орієнтовний перелік об’єктів праці

Ручка для інструментів, товкачка, грибок для штопання, свічник, ваза, шахові фігури, качалка для тіста, кегель, кубок, кухонний набір для спецій, вішалки тощо.

 

Інструменти, обладнання та пристосування

1.Токарний верстат

2.Реєр

3.Косяк (мейсель)

4.Гачок (вузький, широкий)

5.Планшайба

6.Патрон (чашковий, цанговий)

7.Тризуб

8.Лінійка

9.Кронциркуль

10.Штангенциркуль

11.Олівець

12.Ножівка

 

Матеріали

Деревина (липа, груша, бук, дуб, береза, явір, ясен)

 

Література

5.                Гликин М. С. Декоративные работы по дереву на станках. – М.: Изд-во “Народное творчество”, Изд-во “Искана”, 2002. – 280 с.

6.                Комп’ютерна графіка: Навч. посібн. / А. П. Верхола, Б. Д. Коваленко, В. М. Богданов та ін.; За ред. А. П. Верхоли. – К.: Каравела, 2005. – 304 с.

7.                Левадный В. С., Черный Ю. А. Обработка дерева на станках. – М.: ООО “Аделант”, 2005. – 384 с.

8.                Матвеєва Т. О. Мозаїка та різьблення по дереву: Навч. посібник: Пер. з рос. – К.: Вища шк., 1993. – 135 с.

9.                Проектно-технологічна діяльність учнів на уроках трудового навчання: Теорія і методика: Монографія / В. В. Бербец, Т. М. Бербец, Н. В. Дубова та ін.; За заг. ред. О. М. Коберника. – К.: Наук. світ, 2003. – 172 с.

10.           Энциклопедия работ по дереву: Руководство, необходимое любителю работ по дереву / Ред.-консультант М. Рамуц; Пер. с англ. Г. А. Сорокина. – М.: ООО “Издательство Астрель”; ООО “Издательство АСТ”, 2004. – 512 с.

11.           Леонід Оршанський, Петро Андріюк. Основи гуцульського художнього деревообробництва: Навч. посібник: «Писаний камінь», Косів-2002.

12.           Тимків Б.М., Кавас К.М.: Виготовлення художніх виробів з дерева. Підручник, Львів: Світ, 1995.-176с.

 

 

Варіативний модуль

Технологія ажурного випилювання

(7-10 клас)

Предметно – орієнтовні компетентності

Орієнтовний зміст

навчального матеріалу

 

Здобувач/здобувачка:

Називає види , сорти, властивості фанери, інструменти та пристосування  для  ажурного випилювання;

характеризує  вади  і дефекти за зразками різних видів фанери;

виконує обробку фанери і деревних пиломатеріалів;

дотримується правил безпеки праці, санітарно – гігієнічних вимог в процесі виготовлення виробів з фанери;

розрізняє механічні способи з’єднання деталей;

знає способи кріплення деталей, з’єднання та засоби праці;

*добирає деталі за зразком, з’єднує деталі під керівництвом вчителя;

знає трудові операції

 

Основи технології  ажурного випилювання.

Ажурне випилювання як один із видів оздоблення виробів .

 Інструменти та пристосування  для ажурного  випилювання.

Вимоги до  конструкційних матеріалів та їх особливості.

Прийоми  випилювання. Кріплення пилочки лобзика з використанням пристосувань (за наявності). Способи випилювання.

Способи з’єднання деталей

Організація робочого місця. Основи технології ажурного випилювання.

Ажурне випилювання як один із видів оздоблення виробів .

 Інструменти та пристосування  для ажурного  випилювання.

Вимоги до  конструкційних матеріалів та їх особливості.

Прийоми  випилювання. Кріплення пилочки лобзика з використанням пристосувань (за наявності). Способи випилювання.

Способи з’єднання деталей

Організація робочого місця.

Правила безпечної роботи та санітарно-гігієнічні вимоги.

Технологія ажурного випилювання .

Правила безпечної роботи та санітарно-гігієнічні вимоги.

Технологія ажурного випилювання .

Уміння. Орієнтування в завданні за зразком і кресленням виро­бу. Обговорення плану в груповій бесіді. Аналіз якості виробів шляхом порівняння із зразком. Усний звіт про послідовність і зміст виконаної роботи.

Використовує основні способи розмічання майбутнього виробу; пояснює складові частини технологічного процесу виготовлення проектованого виробу;

називає способи отримання деталей заданої форми;

дотримується правил безпечної праці, санітарно-гігієнічних вимог в процесі виготовлення виробів

Проектування, виготовлення та оздоблення виробів.

Пошук  виробів-аналогів оздоблених ажурним випилюванням.

Складання з шаблонних елементів візерунку для випилювання.

Підготовка  заготовок  до  випилювання.

Способи перенесення малюнка на поверхню заготовки. Правила випилювання.

Технологія оздоблення виробу ажурним випилюванням.

Організація робочого місця.

Уміння. Оцінювання своєї роботи і роботи товариша.

Проводить презентацію виконаних робіт під час вивчення теми

Презентація виготовлених виробів.

Презентація, самооцінка та оцінювання виробів.

 

 

                            Орієнтовний перелік об’єктів праці

Сувеніри,  підставки для невеликих предметів, рамки, панно,  шкатулки,  полички, вази, фруктовниці.

Інструменти та обладнання

Лобзик, столик для випилювання, шило, коловорот, свердла, матеріали для шліфування, копіювальний папір, калька,  олівець.

Матеріали

 Фанера.

 

Рекомендована література:

1. Бешенков О. К. Технологія ( технічна  праця ).Технічні  і  проектні  завдання  для  учнів. 5-9 кл.: Посібник  для  вчителя. М.: Дрофа, 2004.

2.Програми  з  трудового  навчання  для загальноосвітніх  закладів. – К. 2005.

3.Соколов Ю.В. Альбом  по  випилюванню. – М. Лісна промисловість, 1991.

4. Терещук Б. М.  , Туташинський В.І. Трудове навчання, 5 кл. навчально-методичний         посібник. –Х.: Видавництво  «Ранок», 2007.

5.Тхоржевський Д. О. Методика трудового  і  професійного  навчання  та  викладання загально технічних  дисциплін. – К.: Вища  школа, 1992.

 

 

Варіативний модуль

Технологія оздоблення виробів різьбленням

(7-10 класи)

Предметно – орієнтовні компетентності

Орієнтовний зміст

навчального матеріалу

 

Здобувач/здобувачка:

Знає історію та декоративно-технологічні особливості геометричного різьблення;

називає класифікацію  різьблення та особливості геометричного орнаменту;

розрізняє різні породи деревини, що використовуються для різьблення;

здійснює підготовку поверхні виробу до різьблення;

добирає інструмент та пристосування для виконання геометричного різьблення;

володіє прийомами геометричного різьблення;

виконує нескладні композиції технікою геометричного різьблення;

дотримується правил безпечної роботи під час виконання практичних робіт

Основи технології оздоблення виробів різьбленням.

Короткі історичні відомості з розвитку  різьблення.

Будова деревини. Характеристика порід деревини.

        Фізичні, механічні і технологічні властивості деревини. Сушіння деревини.

Загальна класифікація різьблення.

Декоративні і технологічні особливості різних видів різьблення.

Орнаментальні композиції. Традиційні орнаменти різьблення.

 Розробка нескладної композиції для різьблення.

Способи підготовки поверхні під конкретний вид різьблення.

Прийоми різьблення.

Інструменти та пристосування різьблення.

Організація і обладнання робочого місця. Правила безпечної роботи та санітарно-гігієнічні вимоги.

Виготовлення простого предмету з елементом різьблення.

 

Складає план роботи з виконання проекту та план проектної діяльності;

здійснює пошук інформації та виробів-аналогів, планування раціональної  послідовності виконання роботи;

аналізує та систематизує інформацію;

розробляє  орнаментальну композицію та ескізний малюнок;

добирає матеріали, інструменти та пристосування;

здійснює перенесення  (нанесення) малюнка на поверхню;

виконує оздоблення виробу різьбленням;

контролює якість роботи;

 організовує  робоче місце під час виконання практичних робіт;

дотримується правил безпечної праці, санітарно-гігієнічних вимог;

визначає собівартість виробу;

розробляє рекламу;

обґрунтовує естетичну оцінку виробу, здійснює аналіз допущених помилок

Проектування та оздоблення виробів технікою  різьблення.

Постановка проблеми. Визначення завдань для виконання проекту.

Робота з інформаційними джерелами.

Аналіз та систематизація інформації.

Розробка ескізних малюнків, композицій.  Технологія оздоблення різьбленням:

·       Підготовка поверхні.

·         Перенесення (нанесення) орнаментальної композиції на поверхню виробу.

·         Виконання різьблення.

·           Опорядження виробу.

·       Контроль якості готового виробу.

Догляд за виробом.

Економічне обґрунтування виробу.

 

Здійснює оцінку проекту виробу і процесу праці за загальними естетичними та функціональними показниками

Презентація та оцінка виготовлених виробів.

Захист проекту (за планом).

 

 

 

 

 

Орієнтовний перелік об’єктів праці.

Деталі стенда, дощечки, лінійка, кухонні дощечки, прості готові вироби: поличка для рушників, шкатулка, рамка для фотографії; точені вироби з м’яких порід: виточений стакан, ваза, підсвічник, тарілка.

 

Інструменти,  обладнання та матеріали:

Креслярські інструменти, шаблони, копіювальний папір, шліфувальний папір, цикля, лобзик, ножівка, стамески, ножі-косяки, наждачний папір, шліфувальний круг «Корунд» для загострювання інструменту, алмазна паста чи паста ГОЕ, шкіряний пасок, деревина м’якої породи, барвники, лак, віск.

 

Л і т е р а т у р а

1.Адамчук В.Є. Азбука геометричного різьблення та виготовлення простих виробів з геометричним декором. - Рівне – «Ліста М».,2004.

2. Адамчук. В.Є.              Робочий зошит з трудового навчання 8-9 клас (модуль). Азбука геометричного різьблення та виготовлення виробів з геометричним декором К// Сільська  школа України. –  2006 . - №13-15, -- травень– С.67- 96.

3. Будзан А.Ф. Різьба по дереву у західних областях України. - К.: Вид. АН УРСР, 1961. 106 с.

4. Бородулін В.А. Художня обробка дерева. - М., 1986.

5. Конова В., Коє М. Болгарська різьба по дереву: Переклад з болгарської. - М.1977.

6. Матвєєва Г.А. Мозаїка різьби по дереву. - М. 1985.

7. Прозоровський А.Й. Техніка обробки столярних виробів. - М., 1973.

8. Федотов Г.Я. Чудесный мир дерева. - М., 1987.

9. Яковлєв І.І., Орлова Ю.Д. Різьба по дереву. - М., 1974.

10. Янцур М.С. Практикум з теорії методики трудового й професійного навчання. - Рівне РДГУ, 2000.