А Ви готові до дистанційного навчання?

Організовуємо дистанційне навчання ефективно!

Навчання на карантині змінили звичний спосіб нашого життя. Більшість батьків та учнів зіткнулися з дистанційним навчанням вперше, хоча, як передбачають деякі науковці, за дистанційним навчанням майбутнє, і цілком можливо що воно стане звичним явищем.

При цьому «дистанційка» стала для нас усіх справжнім викликом. І перш за все з технічної точки зору. Необхідне програмне забезпечення, єдина система освіти - це, швидше, питання часу. А ось що потрібно зробити зараз, щоб процес навчання на карантині не викликав деструктивних емоцій ні в батьків ні у дитини?

1. Емоції та емоційне ставлення батьків до навчання. Від емоційного ставлення батьків напряму залежить мотивація дитини та емоційний стан в період дистанційного навчання. Якщо батьки весь час роздратовані та негативно відносяться до процесу «дистанційки» і, як досить часто буває, не приймають ситуацію, то про яку ефективність даного процесу може бути мова. Оскільки дитина, настане момент, теж буде робити уроки з супротивом та відсутністю бажання.

2. Режим дня. Найскладніше в дистанційному навчанні виявилося дисциплінувати дітей. Домашня обстановка розслабляє. Можна спокійно поснідати, погладити кота і навіть встигнути подивитися мультик. У цьому безперечно багато плюсів, але потрібно організувати час так, щоб дитина могла спокійно позайматися, послухати уроки, виконати домашні завдання і відпочити. Почати необхідно з режиму дня.

3. Чіткий графік і розпорядок дня. Дитина повинна точно знати, коли у неї починаються і закінчуються уроки, в який час вона буде відпочивати або займатися іншими справами. Можна складати графік разом з дитиною, прописувати його в паперовий щоденник або завести спеціальний блокнот-планувальник. Молодших школярів обов'язково потрібно контролювати. Навіть якщо батьки не вдома, педагоги рекомендують знати розклад, дзвонити і запитувати, наскільки успішно було виконано урок або завдання і нагадувати про наступний пункт. Це дозволяє формувати у дітей цілеспрямованість.

4. Система мотивації. При необхідності можна придумати систему мотивації за чіткість та дотримання розпорядку дня.

5. Правильна організація робочого місця - це ще одне важливе правило дистанційного навчання. В ідеалі, щоб у дитини був персональний стіл, комп'ютер. Якщо у школяра немає окремої кімнати, потрібно обладнати зручний куточок, де під час занять йому ніхто не буде перешкоджати. Такий простір можна організувати за допомогою зонування приміщення або, скажімо, на утепленій лоджії. Там обов'язково має бути хороше освітлення, зручні полиці, органайзер для письмового приладдя і комфортний стілець. Зауважимо, що від правильної організації місця навчання залежить не тільки успішність дитини, але і його здоров'я.

6. Відпочинок і дозвілля. У перервах між уроками і домашньою роботою діти повинні відпочивати. Потрібно правильно організувати перерви, і стежити, щоб дитина не сиділа перед монітором всі 5-6 годин уроків.

7. Порядок у всьому, охайний одяг і зовнішній вигляд теж допомагають дітям серйозно ставитися до процесу навчання. Не варто дозволяти їсти за робочим столом, складати папірці або інше сміття. Те саме стосується і зовнішнього вигляду. Дитина ж не ходить на уроки в школу в піжамі. Звичайно, шкільну форму надягати необов'язково, але домашній одяг повинен бути охайним і зручним.

8. Бути уважними батьками, але не робити завдання за дитину. Кожній дитині важливо бути почутим, щоб його похвалили. Тому не варто відштовхувати школяра, якщо він принесе зошит і попросить допомогти у виконанні завдання. Однак ключове слово тут «допомогти», а не виконати за нього.

9. Вільний час і особистий простір. Коли всі вдома - це добре. Але коли всі вдома постійно - це втомлює. І перш за все, дорослих. Психологи рекомендують організувати дозвілля дитини так, щоб після уроків він міг спокійно позайматися своїми справами, помалювати, пограти або подивитися мультфільм. А дорослі в цей час теж могли відпочити і зайнятися своїми справами. Саме тому у кожного будинку має бути свій вільний простір.

Основна рекомендація мамам і татам школярів - постаратися створити всі необхідні умови для освіти дітей і підтримувати високу мотивацію. А ще спілкуватися з педагогами і не боятися ставити питання. Успішного дистанційного навчання!

 

Рекомендації

Батькам щодо організації та допомоги у дистанційному навчанні дітей

 

Сьогодні саме батьки мають правильно організувати та мотивувати дитину продовжувати працювати і під час дистанційного навчання. Як же зробити це таким чином, щоб не зіпсувати стосунки в родині і не порушити психологічну атмосферу в домі?

Складіть разом з дитиною чіткий розклад (підйом та відхід до сну, навчальний час, відпочинок, прийом їжі тощо) та дотримуйтеся його.

Організуйте робочу зону для навчання, де дитину не будуть відволікати.

Не забувайте, що дистанційний урок – це також урок, тому учень повинен мати відповідний зовнішній вигляд. Ця умова важлива насамперед для розуміння учня серйозності процесу навчання.

Заохочуйте дитину до спілкування з однокласниками онлайн – це підтримає єдність класу та мотивуватиме до навчання.

Не переносьте свої тривоги та страхи на дитину. Діти швидше адаптуються до нових умов, тому вам не варто постійно говорити їм про свої переживання.

Помічайте успіхи дитини та правильно мотивуйте її. Дистанційне навчання буде ефективним лише у випадку чіткої мотивації, а не змушування.

Не намагайтеся замінити дитині вчителя, ви – батьки і маєте відповідати лише цій ролі. У випадку незрозумілих питань щодо уроку, звертайтеся за допомогою до педагога.

Оскільки дитина постійно вдома, її енергія та запал не використовуються, тому можуть виникнути проблеми у спілкуванні. Заохочуйте дитину до спільної діяльності, як господарської, так і ігрової.

Дистанційне навчання – це процес, який впливає на відносини батьків та дітей, тому слід правильно виставити кордони власного впливу і відповідати лише за власне «коло компетентності».