ІНСТРУМЕНТИ ДЛЯ ЗВОРОТНЬОГО ЗВ’ЯЗКУ

ПІД ЧАС ДИСТАНЦІЙНОГО НАВЧАННЯ

У ПОЧАТКОВІЙ ШКОЛІ

Надія ПАНЕЖА

вчитель початкових класів
комунального закладу «Ліцей «Європейська освіта»

Кропивницької міської ради»

Анотація. В роботі виділено проблему моніторингу рівня знань учнів в умовах дистанційного навчання; розглянуто популярні сервіси та сайти для дистанційного навчання учнів початкових класів; проаналізовано користь та зручність їх використання учнями під час онлайн-уроків та в позаурочний час; наведено приклади інструментів дистанційного зворотного зв’язку та їх використання вчителем безпосередньо під час уроків; у висновках підкреслено значення і важливість подальшого впровадження цифрових та інформаційних освітніх технологій у навчання та підвищення рівня компетентності вчителя шляхом пошуку і дослідження нових ресурсів для ефективного засвоєння знань учнями.

Ключові слова: зворотній зв’язок, дистанційне навчання, початкова школа, цифрові технології, сервіс, сайт,оцінювання.

На сьогоднішній день у центрі уваги людей всього світу стоїть діджиталізація процесів в усіх сферах життя. Цифрові технології вже давно почали впроваджуватись в освіту, але початок пандемії COVID-19 дав потужний імпульс до розвитку і термінового активного впровадження великої кількості новітніх технологій в освітніх інтересах. З 2020 року в Україні почало діяти «Положення про дистанційну форму навчання». Аналізуючи твердження Міністерства освіти і науки України, дистанційна освіта має розширити, збільшити можливості для здобуття знань учнями шкіл загальної середньої освіти. [1]

Освітяни за роки пандемії та повномасштабної війни в Україні змогли прокласти міцний зв’язок між усіма учасниками освітнього процесу за допомогою масового впровадження та щоденного використання цифрових технологій. Таким чином, питання подачі інформації до здобувачів освіти та вільного доступу до матеріалів було вирішеним. Проте постала проблема у якості такого формату навчання тобто рівні засвоєння знань учнями.

Перед педагогами виникло питання моніторингу знань: отримати зворотній зв’язок, тобто елементарно перевірити рівень здобутих знань учнів в умовах дистанційного навчання, як це робили зазвичай вчителі у початкових класах (усні відповіді під час уроку, написання перевірних та діагностувальних робіт, зрізів знань) немає можливості.

Досліджуючи цифрові та інформаційні технології, популярні у світі, вчителі знайшли вирішення проблеми живого спілкування та оцінювання за допомогою багатьох міжнародних платформ та сервісів.

Обмін інформацією між учнем і вчителем або між учнями щодо їхніх навчальних досягнень у межах визначених цілей і очікуваних результатів це і є зворотній зв’язок. Він має значний вплив на ефективність навчального процесу. Це доводять численні міжнародні наукові дослідження.

За результатами аналізу британської організації Education Endowment Foundation (EEF), учні, чиє навчання супроводжується наданням і отриманням змістовного зворотного зв’язку, у середньому на 8 місяців випереджають у своєму навчальному поступі учнів, які такого зворотного зв’язку не отримують.[2]

Процес подачі навчальних матеріалів та спілкування між учасниками  дистанційного навчання передбачає використання трансляцій в режимі відеоконференцій, навчальних та виховних заходів, відвідування онлайн бібліотек, музеїв, публікацій завдань та презентацій на різних платформах тощо. А от перевірка здобутих знань потребує особливої уваги. Пропоную розглянути сервіси, якими широко користуються мої колеги.

Вже звичним для нас, педагогів, є  використання такого сервісу з пакета G Suite for Education як Google Classroom ( Гугл Клас) - це безкоштовний сервіс для навчальних закладів і користувачів з особистими обліковими записами Google. Він економить педагогам час, спрощує організацію навчального процесу та спілкування з учнями.

Зручним для багатьох вчителів став Google Meet - сервіс відеотелефонного зв'язку, який підтримує віртуальні зустрічі до 100 осіб, у ході яких можна обмінюватись та демонструвати відео, документи, електронні таблиці або презентації. Вчителі початкових класів надають перевагу цьому формату спілкування з учнями під час уроків, тому що приєднуватися можна просто перейшовши за посиланням як через браузер, так і через додаток для смартфонів чи планшетів, маючи обліковий запис Google на пристрої.[3]

Також всім знайомий сервіс Zoom - програма для організації відеоконференцій, яка дозволяє підключати одночасно до 100 пристроїв безкоштовно. Під час пандемії COVID-19 стався найбільший сплеск популярності Zoom для дистанційного навчання у закладах освіти, що говорить про зручність проведення онлайн-занять з відео гарної якості та функцією демонстрації матеріалів на робочому столі під час уроку, планування занять, можливістю запрошувати учнів, а також запису занять, організації загальних і особистих звернень, приватних чатів для обміну файлами та листування.[4]

У своїй роботі з учнями, починаючи з першого класу, вже опанували Google Classroom – зручний інструмент подачі матеріалу і отримання зворотнього зв’язку під час дистанційного навчання. Щодня після онлайн-занять у Zoom публікую опрацьовані на уроці презентації, цікаві відео,майстер-класи до теми, інтерактивні навчальні ігри, створені на сайті LearningApps.org а також домашнє завдання для учнів. З перших днів дистанційного навчання, коли мої учні були ще в першому класі, була проведена робота з батьками для того, щоб вони змогли налаштувати на пристроях дитячі облікові записи Google та під’єднуватись на заняття а також переглядати публікації, прикріпляти свої роботи, проходити тести тощо. Під час добору матеріалу для публікації завжди намагаюсь знайти щось нове і цікаве для дітей, які бажають дізнатися більше а також просто повторити, допрацювати тему уроку.

Особливо Google Classroom мені подобається продуманою системою зворотного зв’язку: публікую матеріал як «завдання» і в учнів з’являється кнопка «здати роботу» за допомогою якої вони можуть прикріпити файл (фото зошита, малюнок чи виріб) а я побачу здані роботи та можу «оцінити» їх – залишити коментар - словесну оцінку роботи. У часи пандемії COVID-19 і зараз під час війни цей інструмент дуже допомагає, так як не всі учні можуть прийти і залишити зошити або відвідувати школу у форматі змішаного навчання чи у консультаційні дні у зв’язку з перебуванням поза межами міста, області або нашої країни.

Проте зв’язок з учнями має бути також і живим – тут мені на допомогу прийшов сервіс Zoom. По функціям дуже схожий із Google Meet але як для мене він зручніший, бо немає прив’язок до облікового запису Google, тобто учень маючи посилання-запрошення може приєднатися з будь-якого пристрою абсолютно без проблем. Кожного дня починаючи онлайн-заняття уроком «Я досліджую світ» ми проводимо ранкове коло: у прямому ефірі учні мають розповісти про свій настрій, свої переживання, події які схвилювали а також обрати смайлик у «реакціях». Дітям дуже подобається – в усіх настрій покращується, зникає відчуття ніяковості при обговореннях і далі під час уроків діти не соромляться «підіймати руку» - також спеціальна функція у програмі, за допомогою якої учень одразу підіймається у списку учасників і я маю змогу запитати охочих.

Ще під час діагностувальних робіт, таких як усний переказ чи вірш напам’ять в учнів є змога підбадьорити один одного та оцінити «реакціями» роботу, яка сподобалась. Я також залюбки приймаю участь і ставлю усім смайли, додаючи усно коментарі з приводу помилок, та зауваження на які слід звернути увагу.

Цікавими також у нас є уроки української мови. Вивчаючи тему «Діалог» у 3 класі використовували функцію «фільтр відео», де можна «приміряти маски» під час читання діалогів у казках та байках у особах. Учні залюбки приміряють на себе ролі і «одягають маски»(вибирають фільтр) і це сприяє покращенню читацьких навичок бо погратись з масками хоче кожен.

Помітила, що після початку проведення уроків з використанням функцій зворотнього зв’язку таких, як «реакції», «піднята рука», «фільтр відео» спілкування в учнів покращилось, жодного разу не було образ, негативних смайликів ніхто не обирав, навпаки на перервах між уроками учні жваво обговорюють найбільш цікаві, часом кумедні моменти, відшукують нові смайлики та нові цікаві маски. Дехто з учнів створює вже власні конференції у Zoom, куди запрошує друзів-однокласників для спілкування та обговорення домашніх завдань та творчих проєктів.

Одним з останніх знахідок став сайт Liveworksheets.com – він дозволяє створювати «інтерактивні аркуші» тобто перетворювати ваші традиційні аркуші для друку (формату doc, pdf, jpg ) на інтерактивні онлайн-вправи з самоперевіркою (учень натискає кнопку і одразу бачить допущені помилки). Діти можуть виконати завдання на «інтерактивному аркуші» онлайн і надіслати свої відповіді вчителю. Це добре для учнів (мотивація), для вчителя (економить час) і для довкілля (економія паперу). Крім того, «інтерактивні аркуші» повною мірою використовують нові технології, застосовані в освіті: вони можуть містити звуки, відео, вправи перетягування, об’єднання за допомогою стрілок, множинний вибір... і навіть розмовні вправи, які учні повинні виконувати за допомогою мікрофона![5]

Моїм учням подобається цей сервіс, бо ним дуже просто користуватись. Проте я хвилювалась, чи слід показувати цей сайт дітям бо з мінусів є те, що функціонал сайту на англійській мові, і нажаль української мови немає. Тому спочатку я продемонструвала учням, як користуватись і що натискати, щоб виконати те чи інше завдання і як результат труднощів не виникло, а навпаки учні розширили свій активний словниковий запас з англійської мови і їм сподобалось як швидко і зручно можна пройти тест з математики чи української мови.

На цьому мої пошуки не зупиняються і час від часу знаходимо та обмінюємося з колегами новими сайтами для тестувань, опитувань, повторення та закріплення вивченого. Головна вимога – щоб учням і батькам було одразу зрозуміло, що робити або ж взагалі учні молодших класів  легко змогли користувались сервісом самостійно.

Підводячи підсумки зазначу, що освіта і ми, вчителі маємо йти в ногу з часом тобто «навчаючи навчатись». На мою думку, процеси впровадження цифрових та інформаційних технологій в освіту є позитивним явищем. В умовах сучасної освіти вчитель вільний сам обирати зручні інструменти для подання матеріалу та зворотного зв’язку. Одна з ключових вимог - це встановлення правил дистанційного навчання, а саме вибір сервісів, сайтів, програм, розробка питань, тестів і вправ для моніторингу навчального процесу та отримання зворотнього зв’язку від учнів. За власним досвідом, я б рекомендувала навчати батьків та учнів вже з 1класу користуватись такими сервісами як Google Classroom, Google Meet  чи  Zoom, шукати і використовувати навіть під час очного навчання цікаві сайти з інтерактивними навчальними завданнями як LearningApps.org, Liveworksheets.com тощо. Для учнів це матиме позитивний вплив під час дистанційного або змішаного навчання,  а застосування різних функцій у таких інструментах як Zoom дозволить підтримувати доброзичливе ставлення та живе, емоційне спілкування між учнями під час онлайн-уроків, мотивувати їх до самостійного пошуку знань та досліджувати і відкривати для себе нове.


СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ:

  1. Використання сервісу Zoom в умовах дистанційного навчання

URL: https://content.hneu.edu.ua/s/Sx1eP17G-

  1. Наказ МОН України №1115 від 08.09.2020 р. "Деякі питання організації дистанційного навчання (зареєстровано в міністерстві юстиції України №941/35224 від 28.09.2020 року)

URL:https://mon.gov.ua/ua/npa/deyaki-pitannya-organizaciyi-distancijnogo-navchannya-zareyestrovano-v-ministerstvi-yusticiyi-ukrayini-94735224-vid-28-veresnya-2020-roku

  1. Організація дистанційного навчання на платформі G Suite for education Classroom

URL: http://pnpu.edu.ua/wp-content/uploads/2020/09/3.-robota-v-google-classroom.pdf

  1. Сайт для створення інтерактивних аркушів

URL: https://www.liveworksheets.com/

  1. Що таке формувальне оцінювання, чому воно потрібне учням і які основні виклики

URL: https://nus.org.ua/view/shho-take-formuvalne-otsinyuvannya-chomu-vono-potribne-uchnyam-i-yaki-osnovni-vyklyky/