Soome matkakaardid

Karttakeskus Ulkoilukartat - põhas valdavalt 1:50k ja 1:100k matkakaardid, lõunapool ka väiksema ala ja 1:20k, 1:25k mõõtkavas. Trükk on hea, paberkaardid aga tahavad maastikul lisakaitset (kaarditasku ja teipimine) või siis kodust ümberpaljundamist või tükeldamist ning võimalusel lamineerimist. Mõnest isendist on saadaval ka plastikpõhjale tehtud trükki, hind vastav. Koduse plaanimise ja onnis või ka pärast käiku ümber kaardi muljetamise tarvis on need kaardid iga kulutatud senti väärt.

Karttakeskuse pood - https://www.karttakauppa.fi/en/ - toimib kenasti ning Eesti aadressile jõuab pakk enamasti paari-kolme päeva jooksul. Lisaks tavaotsingule ja kataloogis sobramisele annab ehk parema ülevaate  http://www.paraskartta.fi/mapwizard/#printed . Karttatuotet alt valida Ulkoilukartat (matkaardid), Retkeilyopas ja kartta (raamatuga kaardid) või Pyöräilyoppaat (reisijuhiga rattakaardid). Kinnitada valik läbi Jätka >> ning tekib võimalus kaardilehtede nimesid näha ning neid kohe ka ostukorvi laduda. Valmis -> Siirrä ostoskoriin viib otse  https://www.karttakauppa.fi/ poodi, kus keele saab soovi korral inglise vastu vahetada ja ostu lõpuni viia.

karttakauppa.fi ja kaardiotsingu vahel võib ka mõni ebakõla olla, kirjutamise hetkel andis näitas kaardiotsingus Kilpisjärvi-Halti kaardi hinnaks 0€ ning karttakauppa.fi ‘sse jõudes oli see ka ostukorvist salamsi maha võetud. karttakauppa.fi otsing annab sama kaardi uuema, 2015. a. väljalaske.

Rasterkaardid ekraanil kiibitsmiseks ja printimiseks

fetch_map

Erinevatest allikatest pärit kaardikildude mugavaks kokku liitmiseks on suureks abiks http://olammi.iki.fi/sw/fetch_map/

Söötes ette koordinaadid, soovitud allika, mõõtkava ja kaardilehe suuruse, on varsti olemas rasterkaart nii pildina kui soovitud georefereeritud formaadis. Olgu selleks viimaseks siis OruxMaps kaart nutiseadmes kasutamiseks või KMZ Google Earthi kaardikihina avamiseks.

Ülidselt on abiks fetch_map’i tekstid läbi sirvida, eriti Requirements ja FAQ osad ning piirangud. Aga lühidalt, Linuxi ja selle kasutaja korral on ilmselt kõik juba olemas, Windowsi puhul on tõenäoliselt vaja

- esimese sammuna julgust konsooliakent kasutada.

- edasi tekitada toimiv pyhton2 (kaks, mitte kolm!) install, ehk https://www.python.org/downloads/windows/ alt õige installer  (Latest Python 2 Release - Python 2.7… -> sobiv MSI installer), ning paigaldamise käigus lubada pythoni lisamine PATH’i.

- ning paigaldada Python Imaging Library, kui käsurealt “pip install PIL” mingil põhjusel ei toimi, siis  http://www.pythonware.com/products/pil/ , hetkel siis 2.7 Windows only installer.

- kui fetch_map kataloogis python fetch_map.py --help ja python fetch_map.py --info toimivad, on kõik tarviline tehtud ja kogum võimalikest parameetritest ja ka näited ekraanil olemas.

Näiteks:

http://www.nationalparks.fi/en/destinations -> Hiking Trails -> Kevo Trail -> Map of destination. Ala koordinaadid ja suuruse saamisesk on üleval ääres tööriistad olemas,

edelanurk (SW) ETRS-TM35FIN: N 7702771 m, E: 469715 m, huvipakkuv ala 25x35km, mõõtkava ja ühtlasi detailsus 1:10k, kaarditeenuseks Retkikartta.fi, Google Maps’ile ning Oruxmapsile sobivad väljundid. Kuna ankrupunktiks on võetud edel ja vastastnurk jääb kirdesse, tuleb see läbi --direction NE ka teada anda, vastasel juhul jäävad antud koordinaadid kaardi keskele.

~/lab/maps$ python ~/tools/fetch_map/fetch_map.py --direction NE --service rka --save kmz22 --save orux kevo 7702771 469715 25 35 1:100000

Saved result map image to kevo.png
Saved KMZ archive file to kevo.kmz
Saved OruxMaps archive file to kevo.zip
margus@sipsik:~/lab/maps$ ls -l
kokku 2380
-rw-rw-r-- 1 margus margus  237413 dets  13 13:32 kevo.kmz
-rw-rw-r-- 1 margus margus 1936586 dets  13 13:32 kevo.png
-rw-rw-r-- 1 margus margus  254233 dets  13 13:32 kevo.zip
drwxrwxr-x 3 margus margus    4096 dets  13 13:32 map_cache

On olemas ka fetch_map liides GUI4fetchmap, kui hästi toimib ning mis programmiga veel kaasa tuleb, ei oska arvata.

1:25k 10x10 km nurk SW nurk

[IMG]

1:10k koos detailsema 10x10km 1:25k  alaga Google Earthis

[IMG]

10x10km 1:25k jupp telefoni OruxMapsis

[IMG]

Google Earth

Aktiivset arendust enam ei toimu, kui Earth on endiselt mugav ja lihtne tööriist, pigem küll sisu tarbimiseks ja vähem loomiseks-muutmiseks. GPX-failid, huvipunkitd, õiges vormis rasterkaardid - kõik tasub kiireks ülevaateks korra Google Earthist läbilasta. Pinnavormidele laotatud raster paneb kaardid kenasti elama ja GPS-seadmest võetud rada saab endale juurde väga mõnusa visuaali. Fetch_map’ist tulnud ühte suurt pilti ei ole vaja Earthis venitama ja keerama hakata, --save kmz22 annab täpselt georefereeritud kaardikihi.

Install Linuxis

Uuema 64bit Ubuntulise korral on mõistlik https://www.google.com/earth/download/ge/agree.html alt valida 32bit deb ning läheneda loominguliselt 32bit sõltuvustele, üheks kindlaks eelduseks on lsb-core:i386 olemasolu. 64bit paki paigaldamine tõenäoliselt ei õnnestu.

Android - OruxMap

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.orux.oruxmaps

map_fetch --save orux tulemusena tekkinud zip-fail tuleb lahti pakkida OruxMapsi mapfiles kataloogi (näiteks Nexus4 puhul  /storage/emulated/0/oruxmaps/mapfiles/)

Android - Locus

https://play.google.com/store/apps/details?id=menion.android.locus

Täpselt sama OruxMaps kaart töötab ka Locus’es, lahti tuleb pakkida Locus/maps kataloogi

Majad ja varjualused

Erineva infra koordinaadid saab kätte läbi http://www.laavu.org/autiotuvat/ ja http://www.laavu.org/autiotuvat/ , ülevalt Laata (gpx) ja soovitud piirkond. Kogukonna hallatav sisu, ehk siis punktid tuleks kaardilt ja muudest allikates üle kontrollida enne, kui neid hinge vaakuva gepsuga lumetormis ja pimedas tundmatul maastikul otsima minna. Läbi QLandkarteGT on alla laetud GPX failidest väga lihtne välja filtreerida ka mingi väiksema piirkonna punktid.

Vabad Garmini vektorkaardid (OSM - Open Street Maps)

Mitte ainult Garmini käsi-sedmete kasutajaile, aga ka QLandkarteGT’s rasterkaardile vektorikihi lisamiseks, teeb mööda teid ja jõgesid radade joonistamise väga kiireks ja mugavaks. Ning täpseks. Enne OSM kaardi järgi navigeerimist tasub huivpakkuvat ala ka muude allikatega kõrvutada, detailsus sõltub sageli piirkonnast ja tavaliselt paraneb ajas. Näiteks on üllatusi olnud veekogudega - 10 m laiust jõge GPSi ekraanil lihtsalt ei ole, mis teeb kohe raskemaks ka GPSi ja paberkaardi

Üheks allikaks on https://openmtbmap.org/ , kaardid on riikide kaupa, kõik vajalikud juhendid on lehe Tutorials all välja toodud. Kaart tuleb exe’na, Linuxis lahti pakkimine käib 7z abil.

Lisaks http://garmin.opentopomap.org/

QLandkarteGT

Ühelt poolt Garmini GPS klientprpogramm linuxikasutajaile, aga lisaks ka tänuväärne abivahend töös raster- ning vektorkaartide, huvipunktide ja GPS logidega, organiseerib, lõikab, kleebib, filtreerib. Viimase versiooni leiavad linuxikasutajad enda distro pakivaramust, hetkel Ubuntu 15.10 puhul 1.8.1+ds-2.

Paigaldus windowsile - https://bitbucket.org/kiozen/qlandkarte-gt/downloads

Dokumentatsioon on vast mõnda aega leitav http://sourceforge.net/p/qlandkartegt/qlandkartegt/QLandkarte_GT/ alt.

Tugi erinavtele online kaarditeenustele on muidugi ka. Lisaks veel kõrgusinfo kasutamine ja selle lisamine joonistatud radadele.

OpenMtbMap kaardid

Kui sobiv kaart on https://openmtbmap.org/ alla laetud ja lahti pakitud, siis QLandkarteGT’s avamiseks:

File -> Load Map -> mapsetc.tdb , uues aknas avada mapsetc.img

Võimalus on valida 3 mapset’i vahel, erinevus kõrgusjoontes:

mapsetc --- kõrgusjooned koos muude andmetega
mapsetx --- ilma kõrgusjoonteta, abiks kõrgusjoontega rasterkaardi kasutamisel, vähem segavaid detaile
mapsetz ---  ainult kõrgusjooned

Vektrorkaardid jäävad pidama Maps -> Vector sakil, kus neid saab sisse-välja lülida ning eemaldada.

[img]
Täpsemalt -
https://openmtbmap.org/tutorials/qlandkartegt/

läbi fetch_map loodud rasterkaardid

fetch_map üheks väljundiks on Ozi Explorer’i map (--save map) ning seda avab ka QLandkarteGT (File -> Load Map).

Rasterkaardile vektorkihi lisamiseks ja OSM teede-radade ning muude objektide nägemiseks ja kasutamiseks tuleb varem laetud OpenMtbMap kaardil M tulpa linnuke teha:

[IMG]

Suuremate kaartide puhul ei pruugi QLandkarteGT map faili ja seal taga oleva png pildiga enam hakkama saada või muutub töö liialt vaevaliseks ja aeglaseks, abiks on kaart teisendada näiteks GeoTIFF ‘i:

gdal_translate -of GTiff kevo-10x10-25k.map kevo-10x10-25k.tiff

Ja edaspidi avada map aseme tiff’i. gdal_translate ja muud GDAL utiliidid peaksid QLandkarteGT Windowsi installiga kaasa tulema.

Kõrgusinfo lisamine

Kuigi OpenMtbMap ja teistel vektorkaartidel on kõrgusjooned olemas, tuleb QLandkarteGT’el kõrgusinfo õpetamiseks vajalik kiht eraldi lisada.

SRTM andmete allikaks sobib http://viewfinderpanoramas.org/dem3.html , http://www.viewfinderpanoramas.org/Coverage%20map%20viewfinderpanoramas_org3.htm kaardilt saab vajalikud tükid alla laadida, zip failid suvalisse kataloogi lahti pakkida ja seal samas andmed sobivasse formaat konverteerida (Põhja-Soome jääb sektoritesse R34, R35, Q35):

$ ls -l
kokku 38588
-rw-rw-r-- 1 margus margus 10635125 dets   8 08:10 Q35v2.zip
-rw-rw-r-- 1 margus margus 14957706 dets   8 08:11 R34v2.zip
-rw-rw-r-- 1 margus margus 13899638 dets   8 08:11 R35v2.zip
-rw-rw-r-- 1 margus margus     1740 aug    6 17:37 srtmconvert.py

$ unzip Q35v2.zip; unzip R34v2.zip; unzip R35v2.zip

$ python srtmconvert.py

$ ls -l
kokku 83544
drwxrwxr-x 2 margus margus     4096 dets  13 20:18 Q35
-rw-rw-r-- 1 margus margus 10635125 dets   8 08:10 Q35v2.zip
drwxrwxr-x 2 margus margus     4096 dets  13 20:18 R34
-rw-rw-r-- 1 margus margus 14957706 dets   8 08:11 R34v2.zip
drwxrwxr-x 2 margus margus     4096 juuni 25  2007 R35
-rw-rw-r-- 1 margus margus 13899638 dets   8 08:11 R35v2.zip
-rw-rw-r-- 1 margus margus     1740 aug    6 17:37 srtmconvert.py
-rw-rw-r-- 1 margus margus 46018819 dets  13 20:27 srtm.tif

Kui srtmconvert.py QLandkarteGT installiga kaasa ei tulnud, leiab selle https://bitbucket.org/kiozen/qlandkarte-gt/src/ alt.

Saadud srtm.tif kaardile lisamiseks parem klik kaartide nimistus ja Add DEM..

Kõrgusinfo renderdamise võiks sisse lülida mõistlikult väikese ala peal.

[img]

Raja plaanering rasterkaardil koos vektorkihiga

Avatagu fetch_map ‘i loodud rasterkaart või selle tiff’i konverditu koopia, vektorkaardile läheb M tulpa linnuke. Joonistamine käib läbi Overlay -> Distance Polyline. Abiks on klikkida vektorkihi radade-jõgede peal, käsitsi kurve joonistada üldiselt ei ole vaja. Vasakus paanis parem klik loodud joonel avab võimaluse sellest rada tekitada. Aktiivse kaardi kõrgusinfo järgi samas ka profiili paika sättida. Kuina aktiivne kaart on hetkel, raster ja kõrgusinfo eelnvalt vektroi külge pandud, tuleb profiil rajale hljem tekitada. Selleks tuleb vektrorkaart aktiivseks muuta (topeltklik Maps -> Vector nimekirjas) loodud raja muutmine avada (nimekrjas parem klik ja Edit) ning Filter -> Profile -> Replace Elevation data valiku juures Apply now.

[img]

-