Published using Google Docs
Опалінська
Updated automatically every 5 minutes

ІНФОРМАТИЗАЦІЯ НАВЧАЛЬНО-ВИХОВНОГО ПРОЦЕСУ НА УРОКАХ БІОЛОГІЇ 

ІНДИВІДУАЛЬНО-ТВОРЧА  РОБОТА

вчителя біології

Гостинцівського ЗЗСО I-II ступенів

Мостиської міської ради

Опалінської Оксана Іванівна

ЗМІСТ                ст.2          

                                                                                                             

ВСТУП                                                                                                  ст.3

ІНФОРМАТИЗАЦІЯ НАВЧАЛЬНО ВИХОВНОГО ПРОЦЕСУ  

1.1. Використання інформаційно-комунікативних технологій у    

 навчально-виховному процесі                                                             ст.4

1.2. Інформаційно-комунікативні технології як засіб активізації

 навчально-пізнавальної діяльності школярів на уроках

біології та в позаурочний час                                                                ст.9

ВИСНОВКИ                                                                                          ст.13

ЛІТЕРАТУРА                                                                                        ст.15    

ДОДАТКИ

1.1. Свято Осені                                                                                     ст.17

1.2. Легенди про квіти                                                                      ст.30

1.3. Екологічний проект «Галерея кімнатних рослин»                        ст.65

 

 ВСТУП

Однією з провідних тенденцій розвитку сучасної освіти є її інформатизація. Реалізація цієї тенденції дає можливість зробити освіту більш ефективною, гнучкою, сучасною, такою, що відповідає міжнародним стандартам.

   У концепції Національної програми інформатизації зазначено, що сутність інформатизації полягає в сукупності взаємопов'язаних організаційних, правових, політичних, соціально-економічних, науково-технічних, виробничих процесів, що спрямовані на створення умов для задоволення інформаційних потреб, реалізації прав громадян і суспільства на основі створення, розвитку, використання інформаційних систем, мереж, ресурсів та інформаційних технологій, створених на основі застосування сучасної обчислювальної та комунікаційної техніки [5].

  Щоб мати можливість знайти своє місце в житті, учень сучасної школи повинен володіти певними якостями:

-         гнучко адаптуватися в життєвих ситуаціях;

-         самостійно і критично мислити;

-         грамотно працювати з інформацією (вміти збирати потрібні факти, аналізувати їх, висувати гіпотези розв’язання проблем, робити необхідні узагальнення, встановлювати статистичні закономірності, робити аргументовані висновки, використовувати їх для розв’язання нових проблем);

-         уміти самостійно працювати над розвитком особистого, морального, інтелектуального, культурного рівня.

 Недооцінка того, що процес навчання має стати індивідуально значущим для школяра, максимально наближеним до нього, а учень – активним суб’єктом  педагогічного процесу, призвела до пасивності учнів, нівелювання їх здібностей, слабої мотивації навчання.  Тому на сучасному етапі розвитку освіти все більшої актуальності набуває проблема формування і розвитку пізнавального інтересу школярів. Досвід свідчить, що від того, наскільки учні зацікавлені предметом, залежить їхня активність на уроці, а від неї, у свою чергу – ефективність самого уроку. Як наслідок – формується вміння використовувати на практиці отримані знання, що є складовою компетентності особистості.

  Тому метою даної роботи є: розглянути інформаційне забезпечення діяльності вчителя в системі інформатизації навчального закладу; теоретично обґрунтувати та експериментально перевірити модель впровадження інформаційно-комунікативних технологій в навчально-виховний процес для підвищення його якості; розробити конспекти уроків, які розвивають пізнавальну діяльність учнів за допомогою використання ІКТ, перевірити їх ефективність на практиці.

      Завдання:

  -  здійснити огляд науково-методичної літератури з даної проблеми;

  -  визначити стан інформатизації навчального закладу, виокремити  

      основні складові та розкрити їх зміст в управлінні навчальним  

      закладом, виділити відповідні завдання керівника навчального закладу;

-         дослідити шляхи розвитку в учнів логіки наукового пізнання світу, творчої фантазії, підвищення рівня знань школярів, активізації їх діяльності на уроках  шляхом використання  ІКТ;

-         розробити методичні рекомендації щодо викладання окремих тем біології з використанням методів і форм  навчання, які сприятимуть підвищенню результативності навчального процесу.

 1.1.Використання інформаційно-комунікативних технологій у навчально-  виховному процесі

    Невід'ємною складовою інформатизації освіти є інформатизація загальноосвітніх навчальних закладів. Вона має охопити всі напрямки та сфери діяльності учнів, учителів, керівників навчальних закладів та установ і суттєво вплинути на зміст, організаційні форми і методи навчання та управління навчально-пізнавальною діяльністю. Інформатизація навчального процесу передбачає створення, впровадження і розвиток комп'ютерно-орієнтованого навчального середовища на основі інформаційних систем, мереж, ресурсів та технслогій, побудованих на особливостях застосування сучасної обчислювальної і телекомунікаційної техніки.

Головною метою інформатизації загальноосвітніх навчальних закладів є підготовка підростаючого покоління до повноцінної плідної життєдіяльності в інформатизованому суспільстві, підвищення якості, доступності та ефективності освіти. Реалізація мети передбачає досягнення основних завдань:

·        формування інформаційної компетентності учнів, яка стає сьогодні невід'ємною складовою загальної культури кожної людини і суспільства в цілому;

·        рівнева і профільна диференціація навчально-виховного процесу з метою розвитку нахилів і здібностей учнів, задоволення їх запитів і потреб, розкриття їхнього творчого потенціалу.

Інформатизація педагогічного процесу загальноосвітньої школи насамперед передбачає широке використання педагогічних програмних засобів на базі сучасних комп'ютерів у процесі вивчення шкільних навчальних дисциплін.

  Визначальною рисою  розвитку особистості   в сучасному суспільстві є вміння  здобувати та використовувати знання, бажання і здатність розширювати їх самостійно, оскільки без цього людина не має шансів адаптуватися до динамічних умов середовища. Значущими стають ті складові, які розвивають індивідуальність учня, створюють умови для його саморозвитку, самовираження.

   Тому вчителю необхідно навчити кожну дитину за короткий проміжок часу освоювати, перетворювати і використовувати в практичній діяльності величезні масиви інформації. Дуже важливо організувати процес навчання так, щоб школярі  активно, з цікавістю і захопленням працювали на уроці, бачили плоди своєї праці і могли  їх оцінити.

Допомогти  вчителю у вирішенні цього непростого завдання може поєднання традиційних методів навчання та сучасних інформаційно-комунікативних  технологій.

    ІКТ – це сукупність методів та технічних засобів, які використовують для збирання, створення, організації, зберігання, опрацювання, передачі й використання інформації. У дослідженнях педагогів (Голодюк Л.С. [3], Давиденко А.А. [6], Карнаухової М.М. [8], Матвєєвої С.М., Набєгової О.О. [12], Науменко Г.Г., Неведомської Є. 13], Пищик О.В. 14],            Попович О.П., Бурдун В.М., Раєвського О.О. 15], Станкевич Т.О. 18], Тасенко О.В. 19], Євтушенко Я. 20]) показано, що підвищенню ефективності навчальної діяльності сприяє використання комп’ютерів. Вони виступають як засоби покращення прямого і зворотнього зв’язків у навчальному процесі, допомагають підвищити продуктивність праці вчителя, забезпечують самостійний  творчий пошук рішення учнями, «примусову» адаптацію їх мислення та підвищений ступінь мотивації.

   За допомогою комп'ютера як засобу навчання можна реалізувати програмоване і проблемне навчання. Компьютер є багатофункціональною навчальною машиною. Його дидактичні можливості дозволяють:

- завдяки новизні і нетрадиційності залучити учнів до активної навчально-пізнавальної діяльності;

- активізувати навчання шляхом використання привабливих і швидкозмінних форм подачі інформації (мультиплікація, колір, музика), стимуляції пошуку відповідей (наприклад, маленький ведмедик радісно плеще в долоні за правильної відповіді і ллє рясні сльози за помилкової), духу змагання (учень змагається з машиною і з самим собою);

- поліпшити сприймання матеріалу за рахунок наочності, підкреслювання, обертання, кольорового зображення, графіки, мультиплікації, музики, відео;

- розвивати творче мислення шляхом експериментування, пошуку зв'язків між новою і старою інформацією, встановлення зв'язків і закономірностей в межах набору завчених фактів;

- розвивати абстрактне мислення за допомогою заміни, демонстрації конкретних предметів схематичними чи символічними зображеннями (кресленнями, графіками, діаграмами, формулами), наочністю;

- формувати уміння раціонально будувати розумові операції (точно визначати ціль діяльності, завдання, засоби досягнення завдань, цілі);

Використання комп'ютера в процесі навчання сприяє також підвищенню інтересу й загальної мотивації навчання завдяки новим формам роботи; активізації навчання завдяки використанню привабливих і швидкозмінних форм подання інформації, змаганню учнів з машиною та самих із собою, прагненню отримати вищу оцінку; індивідуалізації навчання — кожен працює в режимі, який його задовольняє; розширенню інформаційного і тестового «репертуарів», доступу учнів до «банків інформації», можливості оперативно отримувати необхідні дані в достатньому обсязі; об'єктивності перевірки й оцінювання знань, умінь і навичок учнів.

   Інформаційно-комунікаційні технології  спрямовані на те, щоб дати якомога більше інформації за допомогою цифрових навчальних засобів. До сучасних інформаційно-комунікаційних технологій навчання відносяться Інтернет-технології, мультимедійні програмні засоби, електронні посібники та підручники, системи дистанційного навчання (системи комп'ютерного супроводу навчання).

І.Інтернет - це джерело інформації, корисної з точки зору навчальної діяльності, її аналізу та оцінювання. Інформаційні ресурси Інтернету можна використати  за наступними напрямками:

• самоосвіта, тобто вивчення досвіду колег в інших містах України й інших країн.

•Підготовка конспектів і дидактичних матеріалів.

•Позакласна робота учнів при підготовці рефератів, доповідей, повідомлень, індивідуальних творчих завданнях.

•Використання безпосередньо на уроках при самостійній роботі з документами, що вивчаються, довідковими матеріалами, навчальними інтерактивними моделями тощо.

• Тестування знань учнів з певних розділів курсу.

У будь-якому варіанті доступ в Інтернет для вчителя підвищує і рівень підготовки самого вчителя, і рівень проведення занять, і якість знань учнів. При цьому інтерес більшості учнів до комп'ютера й Інтернету підвищує мотивацію навчання.

2.Мультимедійні програмні засоби дозволяють учителю поєднувати текстову, графічну, анімаційну, відео- і звукову інформацію. Одночасне використання кількох каналів сприйняття навчальної інформації дозволяє підвищити рівень засвоєння навчального матеріалу. Мультимедійні програмні засоби використовуються для  імітації складних  реальних процесів, ситуацій, візуалізації абстрактної інформації за рахунок динамічного представлення процесів, демонстрації фрагментів передач, фільмів, віртуальних екскурсій тощо.

3. Офісні програмні продукти (текстові та графічні редактори, програми підготовки презентацій електронні таблиці тощо (тобто те, що входить в пакет програм комп'ютера) використовуються для підготовки навчально-методичного матеріалу (шаблонів, діаграм, таблиць, презентацій) та для подання учнями результатів виконання завдань в електронній формі.

4.Електронні підручники та посібники, системи дистанційного навчання є корисними для організації дистанційної форми навчання та електронної методичної підтримки навчання у класі.

Роль інформаційно-комунікаційних технологій  у навчально-виховному процесі:

• інформаційно-комунікаційні технології формують вміння працювати з інформацією, розвивають комунікативні здібності, тобто виховують особистість «інформаційного суспільства», поліпшується якість навчання за допомогою більш повного використання доступної інформації, причому комп'ютер виступає в ролі засобу, а не суб'єкта навчальної діяльності, він помічник педагогу, а не його заміна.

• За рахунок використання комп'ютерних технологій на уроках надається можливість використання додаткового матеріалу, підвищується ступінь наочності, посилюється мотивація навчання і, як наслідок - підвищується інтерес до предмета, в тому числі і за рахунок привабливості комп'ютерної техніки.

• Все це неминуче призведе до розвитку творчих здібностей школярів. У психологічних дослідженнях зазначається, що інформаційно-комунікаційні технології впливають на формування теоретичного, творчого та модульно-рефлексивного мислення учнів, що комп'ютерна візуалізація навчальної інформації має суттєвий вплив на формування уявлень, які займають центральне місце в образному мисленні, а образність уявлень тих чи інших явищ і процесів в пам'яті збагачує сприйняття навчального матеріалу, сприяє його науковому розумінню.

Інформаційно-комунікаційні технології  застосовуються для:

1) індивідуалізації  та диференціації процесу навчання за рахунок можливості вивчення з індивідуальною швидкістю засвоєння матеріалу;

2) здійснення контролю зі зворотним зв'язком, з діагностикою помилок і оцінкою результатів навчальної діяльності;

3) здійснення самоконтролю і самокорекції;

4) тренування в процесі засвоєння навчального матеріалу і самопідготовки учнів;

5) проведення практичних робіт в умовах імітації в комп'ютерній програмі;

6) підготовки учасників освітнього процесу до життєдіяльності в умовах інформаційного суспільства.

   Одним із ефективних засобів використання комп'ютера в навчанні є його можливість керувати навчальним процесом тих, хто навчається. Він може забезпечити індивідуальне навчання, самостійну роботу, допомогти учневі у разі необхідності при розв'язуванні різноманітних задач. Школяр при спілкуванні з ПК відіграє роль дослідника, тому можливості комп'ютера для реалізації проблемного навчання дуже великі.

   Використання персонального комп'ютера у навчальному процесі дещо змінює функції вчителя, оскільки здійснюється їх перерозподіл між педагогом і ПК. При цьому машині передаються лише ті функції, з якими вона може справитися ефективніше, ніж вчитель. Програмна і технічна система ПК допомагають учителю компонувати інформацію, планувати її зміни, видавати креслення, таблиці, графіки на екран дисплея. Подання інформації здійснюється в будь-якому часовому режимі, а наявність дидактичних засобів з виділенням інформації (наочність, підкреслювання, штрихування, кольорове зображення і т.п.) значно підвищує реалізацію інформаційної функції ПК. Особливої уваги при цьому заслуговує структурування матеріалу, який при навчанні краще сприймається з екрана дисплея.

   Значною перевагою ПК у порівнянні з іншими технічними засобами навчання є можливість індивідуального навчання. Індивідуалізацію процесу навчання можна здійснювати за послідовністю понять, що вивчаються; рівнем науковості матеріалу; засвоєння, складності і кількості пред'явлених завдань, часу навчання.

   Значно полегшують  роботу  і, що досить суттєво, дозволяють виявити реальний рівень знань учнів тестові програми. Вони корисні ще й тому, що кожен учень може самостійно перевірити свої знання та звернути увагу на недостатньо засвоєний матеріал. 2, 6].

 1.2. Інформаційно-комунікативні технології як засіб активізації навчально-пізнавальної діяльності школярів на уроках біології та в позаурочний час

    Інформаційні технології використовую  на різних етапах навчання: під час первинного оволодіння знаннями, їх закріплення та вдосконалення, формування вмінь і навичок. Їх застосування  забезпечує   розширення індивідуальної активності учнів; самоорганізацію праці та самонавчання; покращення уваги та розвиток різних видів пам’яті;  додаткову  інформації з предмета; покращення темпу проведення уроку; створення і використання нових методик контролю й оцінювання рівня знань учнів; розвиває вміння виділяти в інформації головне і другорядне; систематизувати інформацію згідно заданої теми; швидко працювати із складними біологічними термінами; встановлювати асоціативні зв’язки між інформаційними повідомленнями.                                                                                                                                              

На різних етапах уроку використовую  кольорові малюнки та фото, які дозволяють розширити ілюстративний ряд, наблизити його до реального життя, надати йому більшої ілюстративності та емоційності.

Слайд-шоу— фото та малюнки, які змінюють один одного та можуть супроводжуватися текстом (до речі, учитель може зробити такі шоу самостійно під час підготовки до уроку, використовуючи, наприклад, «Бiблiотеку електронних наочностей . Бiологiя . 6–11клас» для уроків бiологiї .

Використання відео- фрагментів на уроках є не лише засобом інформаційного повідомлення, але й за допомогою  комп’ютера робить можливим робити зупинки, застосовувати стоп-кадр, збільшувати окремий фрагмент

Особливо полюбляють учні біологічні- анiмацiї — «живі малюнки», які дозволяють  показати динаміку та механізми тих чи інших бiологiчних процесів, у тому числi мiкросвiту (на уроках бiологiї) та макросвіту (на уроках природознавства)

    Використовую комп’ютерну презентацію як опорний конспект. Вона  забезпечує використання   наочності, яка сприяє комплексному сприйняттю та кращому запам’ятовуванню питань теми; зручність показу  необхідних малюнків та фото;  супроводжує  матеріал, що вивчається, зоровими образами; акцентує увагу на певні поняття та терміни  за допомогою різних анімаційних перетворень.

   Створення презентації дозволяє мені враховувати вікові та   індивідуальні особливості школярів, впроваджувати різні прийоми роботи від казково-ігрових сюжетів до ділових ігор.  Найважливіший матеріал, який потребує обов’язкового засвоєння, виділяю яскравіше та подаю його декілька разів. Ілюстративний матеріал  добираю таким чином: сканую ілюстрації з підручника, додаткової наукової та методичної  літератури; використовую ресурси Інтернету, матеріали з цифрового фотоапарату і камери. Мною створені презентації до тем розділу «Будова квітки»  (6 клас), «Загальна характеристика риб» , «Клас Плазуни» (7клас) , «Кровообіг людини» , «Зорова  сенсорна система» (8клас), «Транскрипція. Основні типи РНК», «Фотосинтез:світлова та темнова фази» (9клас) та інші.

   Використання інтерактивних моделей на уроках біології дозволяє імітувати біологічні процеси і явища, проводити віртуальні спостереження за біологічними об'єктами, детально розглядати їхню будову, функціонування окремих органів і систем, вивчати процеси, що протікають у живих організмах на клітинному й молекулярному рівнях.

   Створюючи комп’ютерні презентації, реалізую розвивальне та проблемне навчання, включаю у них дидактичні ігри.

   Для досягнення найбільшої ефективності розвитку пізнавальних можливостей школярів, я використовую розвивальне навчання. Головним у якому є організація навчальної діяльності учня, що спрямована на формування розумових здібностей, самостійного творчого мислення, розвитку пізнавальної активності та пізнавальних інтересів. Я застосовую такі методи розвивального навчання як проблемні, пошукові, дослідницькі.

    Створюю проблемну ситуацію на початку вивчення нового матеріалу, щоб викликати в учнів запитання: чому відбувається таке явище? Як можна пояснити цей факт? За таких умов, слухаючи пояснення, діти активно шукають відповідь на запитання.

    Наприклад, презентація до теми «Царство Рослини» (6 клас) містить такі запитання: що було б на Землі, якби зникли всі рослини? Чи всі водні рослини – водорості?

   Ступінь проблемності може бути виражений по-різному: ланцюжок питань, постановка проблеми. При вивченні теми «Рух крові по кровоносних судинах» ставляться запитання:

-         Пригадайте причини руху води по провідній тканині рослин.

-         Які причини руху крові?

-         Чому кров не рухається у зворотньому напрямку?

   Поставлена проблема чи цікава інформація спонукає школярів самостійно дати  відповідь.  Використовую попередній досвід дітей, плануючи роботу з ними. Наприклад, при вивченні теми «Покритонасінні» (7 клас) демонструю малюнки  різних круп. Школярі шукають відповіді на питання: Як називаються ці продукти? З яких рослин їх одержують? До яких класів ці рослини належать?

  Важливим стимулом до проблемного мислення є підведення учнів до парадоксальної ситуації. Під час вивчення теми «Ендокринна регуляція функцій організму» (8 клас) учні розмірковують над прочитаним: «Юлій Цезар був досвідченим полководцем. У кращих військових частинах він залишав тільки тих солдатів, які під час небезпеки червоніли, а не блідли». Для пояснення таких ситуацій потрібні аналіз і синтез, у результаті яких формуються проблеми, задачі, запитання.

      На уроках, де є можливість застосувати дослідницький метод, учні в своїй пізнавальній діяльності проходять такі етапи: практична дослідницька робота і висновки про її результати, формування наукового припущення, його доведення, застосування набутих знань у стандартних і нестандартних умовах.

    Однак виконання різних дослідів, лабораторних та практичних робіт інколи не було  б успішним у зв’язку  з  відсутностю певних матеріалів та обладнання.  У цьому випадку використовую електронні посібники, які демонструють протікання різних біологічних процесів.  Практикую віртуальні лабораторії.                        

    Включаючи до уроку ігрові моменти, зацікавлюю предметом навіть найпасивніших у навчанні школярів, привертаю їх увагу до нецікавого для них матеріалу.

    «Мозковий штурм» проводжу для того, щоб зібрати якомога більше ідей щодо проблеми від усіх учнів протягом обмеженого періоду часу.  Дану інтерактивну вправу використала під час обговорення глобальних екологічних проблем людства  (9 клас). Учні прочитали завдання: До вас звертаються люди з майбутнього, з 2999 року. Зараз Земля виглядає зовсім по-іншому, не залишилося рослин і тварин; уся вода насичена речовинами, що роз’їдають навіть  метали; ми всі ходимо в кисневих масках та спеціальних костюмах, що захищають нас від сонячного світла; планета вкрита купами сміття. Допоможіть нам, порадьте щось, адже все почалося з вас! Чекаємо відповіді. Ваші нащадки.

     З допомогою комп’ютерних технологій практикую проведення уроків-презентацій ,  уроків-подорожей ,  уроків-ігор , уроків-КВК , уроків-досліджень та ін..

     З метою активізації навчально-пізнавальної діяльності, поглиблення  знань школярів з біології проводжу предметні тижні, усні журнали, вікторини, інтегровані тренінги та ін.. Тут теж не обходиться без інформаційно-комунікативних технологій. Так, під час проведення заходу «Природи дивний сонцеграй теплом душі оберігай» , глядачі мали можливість розглядати на екрані за допомогою проектора зображення рослин-первоцвітів, про які діти розповідали вірші, легенди. Під час виступу агітбригади «Планета Здоров’я»  на тему «Молодь обирає здоров’я»  на екрані висвітлено наслідки вживання алкоголю, тютюнопаління. Під час  проведення тренінгу «Молодь і правильний вибір», учням було продемонстровану  комп’ютерну презентацію «Убережи себе від ВІЛ».Під час проведення заходу «Квіти біля нашої хати» було використано однойменну презентацію. Учні школи беруть участь в різних екологічних проектах, конкурсах, наприклад, "Годівничка", "Природа і фантазії ", "Квітковий вернісаж", "Колосок'', "Геліантус", «Галерея кімнатних рослин». На мою думку, такий підхід до проведення виховних заходів підсилює інтерес учнів, сприяє кращому запам’ятовуванню матеріалу, що висвітлювався.

Отже, використання інформаційних технологій на уроках біології значно підвищує ефективність навчання, забезпечує розвиток творчої особистості, формування життєвих і соціальних компетенцій школярів, створює передумови для досягнення успіху у майбутній самостійній діяльності.

ВИСНОВКИ

Враховуючи вище викладений матеріал, можна зробити наступні висновки: інформатизація навчального закладу - це, по-перше, визначення сутності управління навчальним закладом; по-друге, створення бази даних для інформаційного супроводу управлінської діяльності керівника. Зміст інформації має відповідати змісту управлінських функцій і сприяти забезпеченню наукової основи для прийняття управлінських рішень.

Для якісного процесу управління навчальним закладом потребують подальшої розробки наступні питання: удосконалення матеріально-технічного забезпечення навчального закладу, бази даних; створення програмного забезпечення для вирішення управлінських задач; впровадження електронної бібліотеки.

Застосування в управлінні навчальним закладом інформаційних комп’ютерних технологій дасть можливість: підвищити ефективність навчального процесу; зменшити час на виконання поточної роботи; оперативного доступу до інформації стосовно діяльності навчального закладу.

Упровадження  інформаційно-комунікаційних технологій в навчально-виховний процес  забезпечує такі результати:

• вміння працювати з інформацією, розвиток комунікативних здібностей;

• підвищення ступеня наочності;

• посилення мотивації навчання і, як наслідок - підвищення інтересу до предмета, в тому числі і за рахунок привабливості комп'ютерної техніки;

• це неминуче призведе до розвитку творчих здібностей школярів, формування теоретичного, творчого та модульно-рефлексивного мислення учнів.

   Необхідно також відзначити, що інформаційно-комунікаційні  технології відкрили вчителю нові можливості  при проведенні уроків, дозволяючи зробити їх різноманітнішими за формами, уникнути шаблонності, підвищити інтерес учнів до навчання. Одним з вирішальних факторів ефективного використання засобів інформаційних технологій у навчально-виховному процесі є знання і вміння вчителя, що застосовує ці технології, раціонально поєднуючи їх з традиційними. Використання інформаційних технологій у педагогічному процесі не повинно звести нанівець наявні досягнення в галузі психології, педагогіки і методик навчання різних дисциплін, ігнорувати культурні надбання, національні традиції. Учитель повинен враховувати і негативні наслідки комп'ютерного навчання. Тривала робота за комп'ютером завдає шкоди здоров'ю школяра. Захоплення комп'ютерами нерідко призводить до серйозної розбалансованості учнівської психіки, втрати зору. Обмежується спілкування учнів з друзями, батьками, іншими людьми. Втрачається інтерес до книги.

Таким чином, впровадження інформаційно-комунікаційних технологій в інформаційне забезпечення процесу управління школою дозволяє вчасно і гнучко забезпечувати управління розвитком системи освіти в школі і цілеспрямовано підвищувати її якість. Особливо це стосується обліку, обробки

та аналізу інформації всіма суб’єктами управління.

                                               ЛІТЕРАТУРА

1. Бондар Н. Використання нестандартних форм і методів навчання на уроках біології// Біологія і хімія в школі. – 2008. - №3. – С.33-37.

2. Ващук О.В. Використання комп’ютерних технологій у навчальному процесі учнів 5-7 класів / Оновлення змісту, форм та методів навчання і виховання в закладах освіти: Зб. наук. пр. / Рівнен. держ. гуманіт. ун-т. – Рівне, 2003. – Вип. 25. – С. 98-103.

3.Голодюк Л.С. Проектування інформаційно-комунікаційного і технологічного супроводу уроку// Комп’ютер у школі та сім’ї. – 2011. - №4. – С.18-20.

4.Гречаник О. Формування системи інформаційного забезпечення управління загальноосвітнім навчальним закладом / О. Гречаник // Управління школою. – 2007. – № 19 – 21. – C. 17-24

5. Гуменюк В.В. Інформаційне забезпечення управління загальноосвітнім навчальним закладом : Дис... канд. пед. наук: 13.00.01 / Центральний ін-т післядипломної педагогічної освіти АПН України. – К., 2001. – 220 с.

6. Давиденко А.А. Роль інформаційно-комунікативних технологій у навчанні і розвитку підростаючого покоління// Комп’ютер у школі та сім’ї. – 2011. - №1 – С. 12-14.

7. Забродська Л.М. Інформатизація управління навчально-виховним процесом у загальноосвітньому навчальному закладі: Дис... канд. пед. наук: 13.00.01 / Інститут педагогіки АПН України. – К., 2002. – 210 с.

8. Карнаухова М.М. Досвід проведення уроків біології за допомогою комп’ютерних технологій // Комп’ютер у школі та сім’ї.- 2007. - №2. –  С. 31-34.

9. «Комп’ютерно-інформаційні і комунікаційні технології у навчальному процесі середньої та вищої школи»: [Матеріали міжнар. наук. конф., м. Косів Івано-Франківської обл.] //Освіта. – 2003. – 23-30 лип. (№34). – С. 1-10. Костиря Т.М. Сучасний урок біології: теорія і практика//Біологія. – 2011. - №22-24. – С. 7-10.

11. Любинська Г.В. Використання ігрових методів у викладанні біології// Біологія. – 2011. - №19-21. – С.2-6.

12.Набєгова О.О. Формування інформаційно-комунікаційної компетентності учня на уроках інформатики// Інформатика в школі. – 2011. - №10. – С. 2-7.

13. Неведомська Є. Комп’ютерні технології під час навчання біології// Біологія і хімія в школі. – 2007. - №4. – С. 10-14.

14. Пищик О.В. Інформаційно-комунікативні технології та сучасний урок//Біологія. – 2011. - №15. – С.3-7.

15. Раєвський О.О. Використання інформаційних технологій як один із шляхів активізації пізнавальної діяльності учнів// Біологія. – 2011. - №1. – С.2-3.

16. Сиротенко Г.О. Сучасний урок та інтерактивні технології навчання. – Харків: ВГ «Основа», 2003.

17. Сліпчук І. Дидактичні можливості інформаційних технологій у навчанні біології// Біологія і хімія  в школі. – 2006. - №6. – С.33-35.

18. Станкевич Т.О. Використання інформаційно-комунікаційних технологій на уроках біології// Біологія. – 2010. - №6. – С. 7-8.

19. Тасенко О.В. Використання комп’ютерів у викладанні біології і хімії// Комп’ютер у школі та сім’ї. – 2007. - №1. – С. 16-18.

20. Євтушенко Я. Досліди з біології із використанням комп’ютера// Біологія і хімія в школі. – 2008. - №4. – С.37-38.

21. Ярошенко В.І. Використання задач на уроках біології як засіб підвищення ефективності навчально-виховного процесу//Біологія. – 2011. - №4. – С.2-4.      

       ДОДАТКИ

1.1.Осінній ярмарок
Свято осені

Мета: дати поняття учням про ярмарок, традиції його проведення в Україні. Розвивати допитливість, цікавість, бажання знати більше про культуру, побут і звичаї українського народу. Виховувати інтерес до народної творчості.

Зала прикрашена малюнками дітей на осінні теми, осінніми листочками, букетами квітів, овочами і фруктами, виробами народних майстрів свого регіону.

1 ведучий

Осіннє золото осипалось до ніг,
Пташки давно у вирій полетіли.
Далеко за моря їх шлях проліг —
Сади й ліси без них осиротіли.
Опале листя стиха шурхотить,
В верхів’ї сосен вітерець співає.
На самоті осінній сум звучить,
Земля стомилась і відпочиває.

2 ведучий

Вже зібрані останні врожаї,
З полів добро привезено додому.
Комори всі наповнили свої,
Тепер приємну відчувають втому.
Втомилися, звичайно, від турбот,
Та радість від достатку серце гріє.
Трудолюбивий, добрий наш народ,
Він потрудитися і відпочити вміє.

1 ведучий. Ось саме в таку осінню пору, коли все добро із садів, городів, полів і лісів було зібрано і звезено в двори, сховане в комори, льохи і клуні, люди збирались на великий осінній ярмарок, щоб продати лишки виробленої продукції, обміняти на інший товар та й навіть похвалитися вирощеними овочами, фруктами, зерновими культурами, медом, хлібом, гончарними і ткацькими виробами... Чого тільки не було на тих ярмарках у незапам’ятні часи в Україні!

2 ведучий. А ще на ярмарку можна було відпочити і повеселитися, зустрітися з родичами, знайомими, друзями, обмінятися думками, рецептами, своїми знаннями та секретами. Бо осінній ярмарок — це справжнє свято з мандрівними артистами, які водили дресированих звірів; зі скоморохами в яскравому і смішному одязі; з гадалками, акробатами та борцями.

1 ведучий. Тому сьогодні ми хочемо поринути в ту далеку епоху й зазирнути на такий ярмарок, що відбувався кожної осені в українських містечках і великих селах.

2 ведучий. Хочемо показати вам, як ми собі його уявляємо. Бо це дуже цікаво! Зустрічайте незмінних учасників ярмарку — скоморохів. Про них згадується в історичних документах ще з 1068 року.

Вибігають скоморохи в кольоровому одязі, в шапках з дзвіночками, з дуд8очками, тріщалками і бубенцями. Вони ведуть з собою переодягнену дитину — Ведмедя.

1 скоморох

Гей, на ярмарок хутчіше,
І не пішки, а бігом!
Тож збирайтесь веселіше
Всі на ярмарок — гуртом!

2 скоморох

Та мерщій додайте ходу,
Просинайтеся, не спіть!
Вже на ярмарку — народу!
Тож і ви сюди біжіть!

3 скоморох

Ми — веселі скоморохи,
Весь народ розважим трохи!
Поспіваєм, потанцюєм,
Пожартуєм, потупцюєм.

1 скоморох

Купимо і продамо,
Та, звичайно, вкрадемо!
Тож дивіться, не дрімайте,
За товаром наглядайте!

2 скоморох

Бо тут ходять покупці —
Гарні хлопці-молодці.
І як щось не так лежить —
То відразу зникне вмить!

3 скоморох

Тож торгуйтеся, старайтесь,
До товару придивляйтесь.
Усміхайтеся, жартуйте,
І потрібне все купуйте!

1 скоморох

Ярмарок у нас багатий,
Можете всього придбати:
Овочі, зерно і фрукти,
Хліб та різні ще продукти:
Сало, м’ясо, поросятко
І полив’яне горнятко,
І корову, і коня —
Це не купите щодня!

2 скоморох

Вівцю й кізку круторогу
Приведете до порогу.
І вола, кота й собаку,
Й ще, звичайно, живність всяку!
І підсвинка, і конячку,
Воза купите і тачку,
Сапку, вила і граблі —
Все, що треба на землі!

3 скоморох

Буряки, картоплю, сіно,
Виноградні грона й вина.
Моркву, редьку, хрін столовий,
І горох, та біб чудовий.
Грушу, гарбуза, капусту —
Тут всього багато й густо!
Тож скоріше! Поспішайте!
Всі на ярмарок рушайте!

Скоморохи танцюють, стрибають і вибігають. З різних боків залу виходять дві «молодиці» в українському одязі і хустках. На одній вінок цибулі, а на іншій — вінок часнику, в руках ще по вінку.

Олена. Марійко, ти чула, як гукали на ярмарок? Ходімо швидше, там так цікаво буде! Поторгуємо та ще й скоморохів побачимо, на людей подивимось, себе покажемо!

Марійка. Ой, чула я, чула, не глуха. Та вже біжу. Ось часнику вродило, дівати нікуди. Ото продам, а горщиків куплю, бо їх на все треба: і на молоко, і на сметану, та й сиру того так багато, так багато! А разом побачимо знайомих, може, й хлопців з другого кутка...

Олена. То біжімо вже, не барімося. А я ось цибулю несу продавати, бо так багато її в нас! І така вся, як кулаки — велика, чистенька, суха і така солодка, як мед.

Марійка. Таке скажеш, як мед. Тільки-но розріж, то сльози так і поллються на той мед. Ото вже придумала!

Олена. А я кажу, що солодка моя цибуля, бо це такий сорт люди вивели. Ну, нехай не така, як мед, а все ж не гірка, як твій часник.

Марійка. А в мене теж солодка. Та тільки я не несу її на базар, солодку цибулю я й сама з’їм. А от часник несу — він хоч і пекучий, але такий пахучий, що їж і ще хочеться, от. А про свій часничок я таке знаю, що тобі й не снилося! Ще в ті часи, коли будували піраміду Хеопса, його знали, як лікарську рослину, і вживали кожного дня, щоб не захворіти. Він лікує багато заразних хвороб, вбиває мікроби, а крім того, його додають до ковбаси, м’яса, консерв, маринують і їдять сирим, особливо смачний із салом. Його в Індії носили діти як оберіг від злих духів і вампірів. У Стародавньому Римі його їли воїни, щоб бути хоробрішими. Бачиш, який мій часник?

Олена. А я про свою цибульку теж розкажу тобі, бо вона — це диво! Першого року цибулю сіють з насіння-чорнушки, бо воно чорне, як вуглинки, тільки дрібненьке. Вона виростає невеличкою і зветься сіянка. А на другий рік саджають сіянку в землю і виростає з неї ось така велика цибуля, як моя, і тепер вона зветься ріпчаста. Про неї люди кажуть: «У кожній господі цибуля в пригоді». Є понад 80 сортів, а серед них і моя солоденька. А цибулька прийшла до нас з гір, там її батьківщина. Має в собі фітонциди, які вбивають мікроорганізми. Пожуєш її і в роті не буде жодного мікроба. Вона лікує цингу, гоїть рани, бактерії вбиває. Ось яка моя цибуля! То ходімо вже швидше, а то на ярмарок спізнимося.

Вибігають. А в залу сходяться інші персонажі з кошиками, корзинами і складають на столи свої овочі, горщики, полотно... Звучить пісня.

Діти виконують пісню на вибір учителя.

Лунають навперебій вигуки продавців з торгового ряду, сходяться покупці, роздивляються.

1 продавець. Купуйте капусту, білокачанну, соковиту! Борщ та капуста — так хата не пуста! Купуйте капусту, солоденька, тверденька, велика, соковита.

2 продавець. Картопля, розвариста смачненька, ніби з маслечком жовтенька! Купуйте картопельку! Така тільки в мене! Не обходьте, добрі люди, такої картопельки більш ніде не буде!

3 продавець. А в мене буряки, підходьте, свояки! Буряк червонястий, солоденький, головастий! Купуйте буряки!

4 продавець. Кавуни і дині! Солодкі, як мед, соковиті. Сік рікою тече. Ріжте обережно!

5 продавець. Гарбузи! Гарбузи! Підходьте, не чекайте, на вози вантажте, бо гарбузи важкі, пузаті, на насіннячко багаті!

6 продавець. Маю усього потроху, квасолі, бобу, гороху! Підходьте, купуйте, грошей не жалкуйте.

7 продавець. А в мене смачна кукурудза, їжте од пуза, бо в ній крохмаль та білки, підходьте, не минайте, жінки!

8 продавець. А в мене морквичка, червоняста сестричка, в земляній була коморі, а коса її надворі. В ній усякий вітамін, різні солі, каротин! Купуйте моркву!

9 продавець. А я глечики пропоную, дорого не ціную. Але в кожній господі глечик стане у пригоді. Купуйте глечики, макітри, кварти...

10 продавець. Насіння соняшника, насіння гарбуза. Підходьте, не гордуйте, насіннячко діткам купуйте. Бо воно смачненьке, корисне, лікувальне, насіннячко кругленьке і овальне.

Виходить маг, зупиняється.

Маг

Усі так кричать, — я нічого не чую.
Спиніться, послухайте, що пропоную.
Я маг, що завгодно зроблю за хвилину
І з овоча можу зробити людину.
І овочі ці хай про себе розкажуть,
А потім рядочком у кошики ляжуть.
Бо ж всім нам цікаво про овочі знати,
Для чого ж їх люди прийшли купувати?
Ви згідні зі мною на фокуси нині?
Потрібно про овочі знати людині!

Усі разом. Згідні! Давай!

Маг змахує паличкою. Стає тихо.

Маг. Відгадайте мої загадки.

Маг загадує загадку, і коли діти відгадують, то заходить той овоч, який був відгадкою.

1. Була дитиною — не знала пелюшок, а старою стала — сто пелюшок придбала. (Капуста.)

2. Хто голівку свою влітку накриває і по двадцять хустинок на голівці має? (Капуста.)

3. Одна Марушка в двадцяти кожушках, латка на латці і сидить на грядці. (Капуста.)

Капуста

Я капусточка смачненька,
Головаста й величенька.
І до борщику, й до м’яса,
В пиріжках, з грибами часом.
Квашена й сира в салаті,
В будні добра і на святі.
Всім капусточка смакує...
Ще вона людей лікує.
Хто капусту полюбляє —
Той здоров’я добре має!

Капуста — найпопулярніший овоч. Її батьківщина — європейське узбережжя Атлантики. Там і тепер трапляються дикорослі предки цієї культури з високим м’ясистим листям, які зовсім не змінилися і до сьогодні. А поширилася вона по світу тому, що дуже смачна і корисна. Яких тільки страв не приготуєш зі свіжої, маринованої, квашеної, навіть із сушеної капусти! Вона просто чудово поєднується з іншими овочами, фруктами, приправами — яблуками, помідорами, тмином, цибулею, грибами... А ще капуста має цілющі властивості: вона регулює обмін речовин, лікує ревматизм, шлункові захворювання, використовується як сечогінний засіб. Тому вчені взялися серйозно за цей овоч і з одного дикого пращура капусти вивели десятки різних сортів, які тепер ростуть на всіх континентах і користуються великою популярністю. А хто знає, яка є капуста? (Качанна, або головчата: білоголова і червоноголова; савойська, брюсельська, листяна, цвітна, броколі, кольрабі, кормова.)

Маг. А ось вам іще загадки.

1. Хто ховає під кущі ваші супчики й борщі? (Картопля.)

2. Під землею пташка гніздо звила та яєць нанесла. (Картопля.)

3. Я зростала у темниці, як зросла — взяли в світлиці. З мене шкуру всі деруть, мене варять, мене труть. Відгадали, хто я є? Як іменнячко моє? (Картопля.)

Картопля

Я — картопелька поживна,
Всім відома. І не дивно,
Бо мене всі полюбляють,
Як вирощувати — знають.
А коли вже куховарять,
Мене варять, мене смажать,
Мелють, ріжуть та ще й труть.
І у вогнищі печуть.
Чіпси з мене люблять діти.
Є чого мені радіти.
Я усім тепер потрібна,
Скажем просто — необхідна!

Картопля — однорічна рослина з бульбами, багатими на крохмаль, а також бульби цієї рослини вживаються як їжа для людей і як корм для тварин. Це найпоширеніша овочева культура, яку вирощують на всій земній кулі і вона впродовж багатьох віків годує людство. А походить картопля з високогір’я Анд — тропічної частини Південної Америки, а також з помірних широт центрального Чілі. Хто відкрив для людей картоплю, і досі невідомо, але історія цього овоча дуже цікава. Бо спочатку місцеве населення вишукувало в землі дикі картопляні бульби, які були зовсім малесенькі, і споживало відразу, бо вони не зберігалися. Але поступово люди навчилися вирощувати картоплю, і вона стала годувальницею місцевого населення. Згодом використовувалась як обмінна монета, нею розраховувалися за інший товар. Вона стала просто необхідною, і люди вже про неї говорили так: «їжа без картоплі — як життя без кохання». Пройшло чимало часу поки картопля потрапила в Європу, але як вона примандрувала бульбами чи насінням — ніхто не знає. Та все ж вона почала завойовувати своє місце під сонцем, хоч спочатку європейці не знали, що з нею робити і що їстівне, а що — ні. Тому дехто використовував її, як прикрасу, і квіти ставили в букети, а інші вживали в їжу зеленкуваті кульки на стеблах, які не тільки не придатні для їжі, але й отруйні. Згодом картопля увійшла у побут людей і стала не тільки святковою стравою, але й буденною, щоденною. Сьогодні картоплю вирощують всі, її їдять люди в різних стравах і саму, а ще нею годують тварин. В Україні її називають другим хлібом.

Маг. Слухайте далі мої загадки.

1. Сам у коморі, а його чуб надворі. (Буряк.)

2. Сам червоний, а чуб зелений. (Буряк.)

3. Хоч цукровим мене звуть,
Та хоч дощики ідуть,
Не розмокну від дощу —
Я чудовий для борщу! (Буряк.)

Буряк

Бурячок я червоненький,
І смачний, і солоденький.
Мене варять і печуть,
І до борщику кладуть.
З мене роблять і салати,
Бо зі мною — стіл багатий.
Маю я ще й вітаміни.
Є буряк — і все відмінно!

Буряк — городня рослина з товстим солодким коренем. Корінь цієї рослини червоного, білого чи оранжевого кольору використовується як їжа для людини, корм для тварин і є сировиною для виготовлення цукру. А знайшла йому використання людина більше чотирьох тисяч років тому. З незапам’ятних часів у Закавказзі, Малій Азії, Індії, у Середземномор’ї, на європейському узбережжі Атлантичного океану зустрічалися людям рослини з гарними листками, галузистим квітконосним стеблом і розвиненим коренеплодом. Люди виполювали його спочатку з ланів пшениці, як бур’ян, але один землероб попробував на смак листя, воно було смачним, а корінь виявився ще смачнішим, солодкуватим і соковитим. З того часу люди почали докладати зусиль до того, щоб виростити буряк з найсолодшими і смачними коренями. Пройшло багато віків, поки люди виростили буряк таким, яким він є сьогодні. Але крім цього, людина зрозуміла, що вона може змінювати природу і повинна це робити, щоб вижити. Селекціонери вивели буряки столові, кормові і цукрові. У кожному коренеплоді є значний вміст цукру, але найбільше його у цукрових білих буряках. З них і почала людина варити цукор, який став для неї джерелом енергії. Кормові буряки оранжевого кольору і виростають вони величезними. Ними вигодовують тварин. А от столові буряки, яких є чимало видів, люди використовують собі у їжу. З них варять чудові борщі, роблять салати, його вживають сирим, вареним і печеним. З червоного буряка роблять сік, квас, його використовують як лікувальний засіб для зниження тиску, для кращого перетравлення їжі. Добра господиня завжди приготує корисну і смачну страву з буряка.

Виходить скоморох з Ведмедем. Грає музика. Ведмідь пританцьовує.

1 скоморох

Я ведмедика привів, щоб він вас розвеселив.
Потанцюй-но, мій хороший, хай тобі насиплять грошей.
Ми медочку накупуєм і гарненько поласуєм.
Ми на все це подивились й дуже їсти захотілось...

Пританцьовує і обходить усіх з шапкою. Глядачі йому кидають туди копійки, яблука, груші...

Говорили всі багато, то й пора вже поспівати.

Діти виконують пісню на вибір учителя.

Маг. Продовжуємо відгадувати загадки.

1. Розкололась тісна хатка на дві половинки, і посипались в долоньку намистинки-дробинки. (Квасоля.)

2. Без рук, без ніг, а пнеться на батіг. (Квасоля.)

3. Без очей і без рук, а пнеться на дрюк. (Квасоля.)

Квасоля

Я — квасоля кольорова
І поживна, і чудова.
Ще й смачна я і корисна,
Тому мене й люблять, звісно.
І бажають споживати
Всі: і хлопчики, й дівчата.
Бо й жири є у квасолі,
Вуглеводів є доволі,
Ще — білок і каротин,
Вітамін, і не один:
C і B є вітаміни.
Тож скуштуйте неодмінно
Мене в борщиках, супах,
У салатах, в пиріжках,
Як гарнір іще до м’яса
Та саму поїжте часом!

Квасоля — однорічна бобова рослина з тонким і в’юнким стеблом та овальним насінням різного кольору, що міститься у стручках. Квасолі є аж понад двісті видів. Її батьківщина — субтропічні країни Америки, Азії, Африки. Є квасоля лущильна з твердим стручком і спаржева (овочева) з соковитими стеблами і бобами. Дуже цінний продукт, має білка 20—30 %, вуглеводів 50—60 %, жирів до 3,6 %. Містить каротин, вітаміни C і B.

Маг. А це про який овоч?

1. Візьмеш в руки — оранжева, гладенька,
А покладеш у рот — тверда і солоденька. (Морква.)

2. Вся красуня у коморі, лиш коса її надворі. (Морква.)

3. Поховалися у грядки червоненькі чобітки. (Морква.)

Морква

Я — морквиця солоденька
І смачна я, і тверденька.
Ще й корисна, вітамінна,
І у страві — незамінна.
Бур’яном була колись,
А тепер ось, подивись!
60 аж видів є —
Щось у кожного своє.
Овоч я — культура гарна
І повсюди популярна!
Лікувальний в мене сік...
Той, хто пити його звик,
Матиме чудовий зір —
Ти попробуй — перевір!

Морква — овочева культура, яку вирощують на всій земній кулі. Її сьогодні є понад 60 видів на всіх континентах, а колись вона росла бур’яном на берегах Середземномор’я, в Австралії, в Африці та в Америці. Це дворічна рослина, першого року утворює розетку листків і м’ясистий коренеплід, який складається з двох шарів: ніжного зовнішнього та грубого внутрішнього. А другого року — морква дає потужне стебло і насіння. Забарвлення у моркви оранжеве, червонувате або біле. Вона містить цінні вітаміни B1, B2, B6, PP, C, E, K, каротин, солі заліза, а тому і є цінним харчовим продуктом. Її сік дуже корисний, він містить 25 % каротину і використовується як лікувальний засіб.

3 скоморох

А пора уже погратись, між собою позмагатись.
Швидше хто — який наш гість — морквочку солодку з’їсть?

Трьом дітям дають 3 морквини однакового розміру. Хто швидше з’їсть — отримує приз.

Маг. Є ще в мене такі загадки!

1. Що у нашому городі стає першим у пригоді?
Виростає щодоби, як у лісі ті гриби. (Огірки.)

2. Наші поросятка виросли на грядках, до сонечка бочечком, а хвостики гачечком. Вони весь час ховаються від нас. (Огірки.)

3. Що то за коні в гаю на припоні: довгасті, голчасті, зеленої масті? Нікого не возять, лише солі просять. (Огірки.)

Огірочки

Я — огірочок молоденький,
Зелений, добрий і тугенький.
І пахну дуже смачно я,
Так само — вся моя сім’я!
Я ще й корисний дуже-дуже,
А ти скуштуй мене, мій друже!
Бо я смачний і дуже цінний,
В мені є цукор й вітаміни.
І мінеральні солі теж,
Корисний я й смачний без меж.
Мене і солять, й маринують,
На зиму завжди консервують.

Огірочки — однорічна трав’яниста рослина з родини гарбузових. Стебло шорстко-волокнисте, лежаче, повзуче і довге, до двох метрів. Походить з Індії, але тепер огірки вирощують всюди, у теплицях і у відкритому ґрунті. Це дуже цінний харчовий продукт. У плодах є цукор, мінеральні солі, вітаміни B, C. Вживають у їжу свіжими, сирими, у салатах, з іншими овочами й окремо. А також солять, маринують, консервують.

Гра-естафета. Хто швидше ложкою перенесе огірочки з однієї мисочку в другу на відстані 10 кроків. (2 команди по 5 учнів.)

Маг. Які ви молодці! Слухайте ще загадки.

1. Виросло ген при доріжці
Гарне сонечко на ніжці.
В нім чорнесенькі зернини,
Що корисні для людини. (Соняшник.)

Соняшник

Я — квітка сонечка ясна,
Прекрасна і чарівна.
Мене всі сіють, як весна,
Бо я рослина дивна.
Гарненька квіточка моя,
На сонечко подібна.
Висока виростаю я
І людям всім потрібна.
Насіннячко моє смачне,
Олійку роблять з нього.
Тому і люблять всі мене,
А що хіба такого?
Виготовляють дріжджі й спирт,
Ще лаки і пластмаси,
Смачну макуху для тварин
І добриво ще часом.

Соняшник — родина складноцвітих. Нараховує 110 видів, лише 10 з них однорічні. Поширений був соняшник в Північній Америці, рідше в Південній Америці. І потрапив у Європу він з Америки у 1510 році. Завезли його в Іспанію каравани суден, які приїхали з Америки, навантажені різними скарбами. І спочатку його садили в квітниках, як гарну квітку, бо про його інші властивості ще не знали. І тільки згодом в Росії селянин-кріпак з Воронезької губернії Д. Бокарьов відкрив соняшник як чудодійну рослину, з якої можна одержати олію. З того часу соняшник зазнав всесвітньої слави. В Європі сіють однорічну олійну культуру: дрібнонасінний, великонасінний — лузальний, гігант — кормовий (до 4-х метрів заввишки) і двонасінний вірменський. Стебла у соняха потужні і сягають двох метрів, листки черешкові великі і шорсткі, а корінь теж великий і сягає трьох метрів. В Україні соняшник сіють на сході на великій площі, бо це дуже цінна культура. Квіти соняха — це чудовий медонос, дуже цінний і корисний та лікувальний з соняха мед. З його насіння виробляють олію, яка використовується для харчування людей, і є цінним харчовим продуктом, олію використовують і в медицині; макуха — це концентрований корм для тварин, а от першосортна макуха йде на виготовлення халви; з лузги насіння роблять етиловий спирт, кормові дріжджі та фурфурол, який застосовується у виробництві лаків та пластмас. Ще соняшникове лушпиння йде на виготовлення будівельних плит; з кошиків соняшника роблять пектин, який використовується в кондитерській промисловості. Попіл із стебел — це чудове фосфорно-калійне добриво. Ось який цінний і необхідний соняшник для людини.

Маг. А ось вам народні загадки.

1. Не кінь і не віл, а прив’язаний. (Гарбуз.)

2. Без вікон, без дверей, повна хата людей. (Гарбуз.)

3. Повна хата горобців, а нікуди вилетіти. (Гарбуз.)

Гарбуз

Я росту такий великий — не підняти чоловіку.
В мене маса непроста — кілограмів аж до ста.
Дуже гарним я буваю, завжди людям помагаю,
То відром служу для них, дітям для насіння й втіх.
То я бутель, то барило, в темноті — нічне світило.
Кулінари мене знають й дуже-дуже поважають.
Каші, пудинги, бісквіти і котлетки люблять діти.

Гарбуз. У казці, пам’ятаєте? Фея для Попелюшки зробила з гарбуза карету. А в житті гарбуз людям стає відром для води, барилом, бутлем для вина, діжкою для солоних огірків, бо вони смачніші, ніж у дерев’яній діжці. Поширена ця рослина по всій планеті і всюди використовується повною мірою. Особливо кулінари люблять гарбуз, бо з нього можна приготувати понад тридцять страв. Гарбузове насіння люблять всі, бо воно корисне, смачне і має лікувальні властивості. Та й сам гарбуз використовується для дієтичного харчування людини. А ще це дуже цінний корм для тварин. Родом гарбуз із Південної Америки, але тому що він такий потрібний, то поширився по всій Землі і став незамінним і цінним харчовим продуктом.

3 скоморох

Ой, а де ж ті силачі завзяті, щоб власну силу показати,
Виходьте, будемо змагатись та з гарбузами потягатись.

Гра. Хто більше разів підніме одного гарбуза. Викликають учнів по одному, а всі рахують. (Гарбуз беруть невеликого розміру.)

Гра. З двох гарбузів зроблена штанга. Хто підніме більше разів. (Неважка.)

Маг. Овочі про себе розповіли багато, треба нам і міру знати. На ярмарку продають не тільки овочі, а й фрукти. Он і яблука, і груші. А ще он горщиками торгують, бо їх з давніх часів роблять гончарі в Україні. Тож ідіть, люди, і купуйте, що кому треба. А ви, овочі, лягайте знову в кошики, хай вас купують, бо тепер всі знають, які ви корисні. (Овочі виходять і переодягаються.)

Діти підходять до прилавка, а продавці знову зазивають купувати їхній товар. Покупці купують, торгуються, розбирають весь товар і розходяться. Товар ховають у визначеному місці, щоб не заважав.

Учень. Ось і скінчився гучний ярмарок. Все продано-розпродано, а що не продалось — подароване, бо є всього доволі, хай усі будуть ситі і здорові, хай усі живуть у достатку і в радості.

Учениця. Чи так воно було, чи ні, хто зна... Але нам так хотілося розказати про осінь, бо ця чарівна пора, на казку схожа. І все в ній є: достаток, дивовижна і неповторна краса, що надихає людей на творчість.

Учень

Осене, красунечко, осене чарівна,
Ти вдяглася в золото, наче та царівна.
Всі ми закохалися у пейзажі-диво.
Хоч і сумно трішечки, але ж так красиво!
Всюди барви осені теплі і чудові,
I ліси приваблюють різнокольорові.
А в повітрі пахощі із полів і саду,
Все з городів звезено, складено до ладу
У льохах, у засіках, в хаті й на печі.
На столах у кожного пишні калачі.
Тож спасибі, осене, за дари чудові.
Будемо ми з хлібом всі ситі і здорові.

Учень

Затужило за сонечком небо,
Потускніли усі кольори.
Ой, не треба дощити, не треба,
Хай ще сонце сміється згори.
Хай тепло нам дарує і ласку,
Й диво-фарби усіх кольорів.
Прошепоче осінню нам казку
В пишних кронах могутніх дубів.
Хай заграють цимбали й валторни
В жовтих кленах, в берізках, в гаю.
Осінь, осінь... Така неповторна
І чарівна у ріднім краю.

Діти співають пісню про осінь.

2.1.Легенди про квіти.

Вчитель:  Квіти – вічні супутники нашого життя. Палахкотять біля вікон наших осель золотим сяйвом мальви і жоржини, чорнобривці й маки, буяють нагідки, троянди, дзвіночки, айстри. Квіти – це краса душі нашого народу. Вони створюють настрій, надихають композиторів на створення музики, письменників і поетів на вірші та романи, художників – на вічні шедеври.

Давайте з вами замислимось, що нам відомо про квіти нашого краю, спробуємо краще пізнати їх, щоб оберігати, любити, сприяти шанобливому ставленню до рослин, рідної природи. А найкраще це зробити згадавши легенди про квіти. А які легенди про квіти ви знаєте?

1-ий учень:

Свідки історії людства

Нинi незаперечною є думка, що квiти – це частка iсторiї люду. Пiдтвердження цьому – бiблiя, у якiй згадується близько 150 видiв рослин, з якими пов’язується сотворення свiту, дiї первiсних людей, служителiв господнiх та iншi iсторичнi подiї у жанрi оповiдань, поезiї, пiсень, легенд. У нашу добу навiть важко перерахувати тi рослини, яким народ сплiтав пiсенний олiмп поваги i любовi.

Адже рослини стали невичерпною криницею пiсенностi люду свiтової спiльноти. Скiльки їх, отих мовчазних лягло на лiнiйки музичного ключа та струни музичних iнструментiв. А ще бiльша кiлькiсть їх навiяна легендами. Це стосується одинаково як про царицю флори дикої природи, так i тих, що лелiють люди у культурi (пшениця, жито, льон, маки, вишня, черешня, яблуня, калина, горобина, терен, малина i iн.). Зрештою, i нинi з ефiру не сходить оспiвування безлiчi рослин: троянда, горицвiт, сон-трава, барвiнок, ромашка, волошки, чебрецi, едельвейс, лаванда, жасмин, явiр, берiзка, тополя, дуб, вербиченька тощо). А скiльки про них легенд мовлено.

По крупинках збирав народ вiнок пам’ятi, використовуючи рослинне рiзноманiття аби передати у спадок молодому пiдросту людського роду. Так воно було, є i буде. Iнакше без минулого даремно себе втiшати щасливим майбуттям. Iнакше наступить духовний вакуум, який нiкому не пiдвладно буде заповнити, традицiй i надiй, якi притаманнi були нашим попередникам. Загубимо окрасу довкiлля i затьмаримо власне життя пустотою. Цього допустити аж нiяк не можна, бо це дорога в нiкуди. Хитання мiж добром i злом нiкого не врятує i навiть марнi сподiвання на надiю.

Майже кожна рослина приховує за собою одну або навiть декiлька легенд, пов’язаних з певними дiями людей. Тому важко їх усiх охопити одним друкованим словом.

Вчитель: Давайте зараз з вами згадаємо біблійні легенди про рослини, які найбільш відомі нам.

2-ий учень: Ось усiм вiдома скромна, запашна фiалка. За легендою квiтка фiалки виникла з слiз вдячностi Адама. Сталося це на островi Цейлон, де архангел Гавриiл принiс Адаму радiсну звiстку про вiдпущення Богом його грiхiв. Адам вiд цього так розчулився, що аж заплакав. I так кожна його сльоза зросла у квiтку фiалки.фіалка

3-ий учень: Напевно, чарiвницю травневого лiсу – Конвалію всi знають. А як виникло це тендiтне чудо аромату, мабуть, не всiм вiдомо. Виникла конвалiя з гiрких слiз пресвятої Богородицi, якi вона проливала бiля хреста розп’ятого Сина. Сльози падали великими краплинами на землю, з яких виростали пречистi порцеляновi квiти конвалiї травневої. Пiсля їх вiдцвiтання перетворювались у червонi плоди, нагадуючи краплини кровi.конвалія

4-ий учень: А ось легенда про весняну квiтку з жовтими келихами – первоцвiт весняний, знайому як примула. Назву рослина дiстала за схожiсть до в’язки церковних ключiв. Одного разу апостолу Петру були ввiренi ключi вiд царства небесного. На той час вiн знаходився бiля входу в рай i раптом йому сповiщають, що нечистивi пiдробними ключами намагалися потрапити в рай без його дозволу. Вражений такою сумною вiсткою апостол з переляку випустив з рук в’язку своїх золотих ключiв. Долаючи вiдстанi вiд зiрки до зiрки вона зрештою впала на Землю. Щоб перехопити ключi апостол у навздогiн послав ангела. Але поки ангел її вiдшукав, в’язка вже впала на землю i глибоко загрузла. I так з неї виросла жовта, схожа на ключi апостола квiтка. I кожен рiк пiсля цього на мiсцi падiння ключiв виростають квiти, котрi вiдчиняють дверi до теплої погоди i теплого лiта.примуланезабудка

5-ий учень: Цiкава легенда надiйшла i про квiтку блакить неба - незабудку. Створюючи свiт, Господь дав назву всiм його творiнням. Та, напрочуд, забув дати назву маленькiй квiточцi, що росла на березi струмочка. Тодi квiтка наблизилась до трону Всемогутнього i стала благати його не забувати про неї i дати їй iм’я. Бог вiдповiв: “Тебе не забуду, не забудь i мене. ” Нехай вiднинi i навiки буде iм’я твоє Незабудка.” Так i сталося. I з тих пiр рослину називаємо незабудка болотна.

6-ий учень: Ряд легенд складено i про квiтку – провiсника Весни i надiй пiдснiжник. Одна з них така: коли першi люди були прогнанi з раю було дуже холожно i йшов сильний снiг. Єва надто стомилася i змерзла. I тут диво сталося! Кiлька снiжинок, щоб подати надiю на краще перетворилися в чудовi молочного кольору квiти – пiдснiжники бiлоснiжнi. З тих пiр ця мужня квiтка стала символом доброти, тепла i надiї кращого майбуття.підсніжник

7-ий учень: На узлiссях, лугах, пасовищах майорять неначе зiрочки, низенькi бiлуватi з рожевим вiдтiнком квiти. Стривайте, це ж стократки. Цiкава легенда складена i про них. Ще дитиною пресвята Дiва Марiя вдивлялася у нiчне небо, яке було  пронизане безлiччю зiрок. Вона забажала, щоб всi зiрки зростали земними квiтками, якими могла б погрiтися. Зiрки почули її прохання i негайно вiдбилися на росi земних квiтiв. I вже вранцi галявина була осiяна бiленькими нiжними квiтками, схожими на зiрочки. Пресвята Дiва була в захопленнi вiд несподiванки. Вона прикрасили себе ними i вимовила, що вони будуть її улюбленими квiтами i нарiкла їх квiтами Марiї. Мабуть з цим i пов’язана росiйська назва маргаритки.стократки

8-ий учень: Цiкавi легенди присвяченi i царицi квiтiв – червонiй рожi. Повiдають, що вона пiдняла свої квiти з неповинно пролитої кровi Авеля. Але за це вона мала слугувати неповторною прикрасою християнської нареченої у день весiльних урочистостей.троянда

Iнша легенда розповiдала, що мохова рожа нiби виникла з крапель кровi Христа, якi потрапляли на мох пiд хрест. Коли кров струмила по хресту, ангели збирали її у золотi чашi. Але кiлька її крапель ненароком опинилися на моху. Щоб їх зберегти, мох її увiбрав в себе. Через деякий час з них i виросла чудесниця – червона мохова рожа, ясно-червоний колiр якої нагадує кожному про пролиту кров Iсуса за нашi грiхи. А iнша легенда мовить, що бiла садова рожа своїм походженням зобов’язана пресвятiй Дiвi Марiї. Рожi росли на кущi, де вона сушила пелени маленького Iсуса. У середнi вiки рослина рахувалась основною зброєю проти вiдьм та перевертнiв. При торканнi рожi до перевертня вiн перетворювався на людину, а вiдьми викривались.

Досить цiкавою є легенда щодо шипiв рожi. Як тiльки Бог з раю вигнав сатану, як вiн тут же захотiв знову туди повернутися. Для цього сатана обрав собi шипшину з довгими i виластими стеблами з прямими шипами. Господь про це здогадався i зiгнув стовбур шипшини. Сатана розсердився i у лютi погнув i самi шипи. З тих пiр шипи рожi не прямi, а зiгнутi. Тепер вони чiпляються до кожного, хто до них торкнеться. Отак краса квiтки стала недоторканою.

Вчитель: У кожного народу є свої легенди про квіти. Зараз я хочу розповісти вам легенди про квіти різних народів.

1-ий учень:

Анютені “глазки” (братки)

Розкрили пелюстки братики, а у віночках білий колір — колір надії, жовтий — здивування, фіолетовий, — печалі. По легенді, в трибарвних пелюстках Анютиних «глазки» відбилися три періоди життя дівчинки Анюти з добрим серцем і довірливими променистими очима. Жила вона в селі, кожному слову вірила, будь-якому вчинку знаходила виправдання. Але на біду свою зустріла підступного спокусника, який клятвеними завіреннями розбудив в дівчині перше відчуття. Всім серцем, всім життям потягнулася Анюта до хлопця, а хлопець злякався: заспішив в дорогу по невідкладних справах, обіцяючи неодмінно повернутися до своєї обраниці. Довго дивилася Анюта на дорогу, чекаючи коханого, і тихо згасала від туги. А коли загинула, на місці її поховання з’явилися квіти, в трибарвних пелюстках яких відбилися надія, здивування і печаль.анютені глазки

Стародавні греки походження Анютиних «глазки» пов’язували з дочкою аргосского пануючи Іо, яка всім серцем полюбила зевса, за що ревнивою дружиною його, богинею Герою, була перетворена на корову. Щоб якось скрасити життя своєї коханої, зевс виростив квіти братки, які символізували любовний трикутник і, з одного боку, прирівнювали просту смертну до богині, а з другого — зберігали в ній віру, що прокляття Гери не вічне.

Римляни в квітах, схожих на допитливі личики, убачали надмірно цікавих людей, яких боги перетворили на рослини, коли вони таємно підглядали за Венерою, що купається.

Є перекази, що розповідають про те, що в братки була обернена надмірно цікава дівчинка Анюта, яка підглядала за чужим життям і тлумачила його на свій лад.

А деяким здається, що братки нагадують особи добрих старичків-гномів, що обіймають уважним поглядом світ, що розкинувся перед ними.

У квітковій символіці середньовічної Європи братки мали значення незабудок, тому у Франції і Англії ними було прийнято обрамляти портрети близьких людей. Французи називали їх «квітами на пам’ять», англійці — «серцевим заспокоєнням і серцевою радістю», букетик Анютиних «глазок», подарований кому-небудь, означав зізнання в любові.

У Польщі наречена дарувала братків від’їжджаючому женихові, і тоді вони символізували вічну пам’ять і вірність тієї, що дарувала; те ж саме виражав букетик квітів під вікном будинку француженки, жених якої знаходився у від’їзді.

Поляки і білоруси споконвіку величають їх «братики» за те, що в одному віночку квітки одночасно уживається декілька різноколірних пелюсток, і дарили їх тільки тим, кого по-братськи люблять.
Ранньою весною на яскраво освітлених лугах розсипають братки свої фіолетові усмішки. Розцвітають вони відразу ж після танення снігів, тому вважаються символом оживаючої природи.

2-ий учень:

Глід (боярышник)

По російським переказам, жила в селі дівчина з кольором особливим, схожим з облитим зорею снігопадом, і із строгими зеленими очима, схожими на плоди дозріваючого глоду; вірність, чистоту і взаємність цінувала вона вище всіх достоїнств.глід

Вранці любила дівчина збирати квіти і трави, уміло складала з них букети, важливим компонентом в яких були квіти, листя і ягоди глоду. Та і чом би глоду не царювати в букеті, коли квіти його подібні до дитячої довірливості, а червоні ягоди попереджають про те, як небезпечно на цю довірливість робити замах.

Селяни нерідко зустрічали дівчину в білопелюстковому вінку глоду і раділи тому, як вдало поєднуються квіти, усіяні точками жовтуватих товкачів, з веснянками її натхненної особи. По осені вони бачили дівчину у вінці з червоних ягід, який немов підкреслював неспокій юності і одночасно був схожий з безневинними сльозами. А одного разу і зовсім були здивовані, коли побачили її по весні увиту вінком з квітів глоду, який осяяла канва з яскраво-червоних ягід, заготовлених дівчиною про запас ще з осені.

На біду, підростаючою красунею милувалися не тільки жителі села, але і внук Чингисхана, майбутній Бату-хан. Вже декілька днів він безуспішно намагався вступити з дівчиною в розмову, заманював її в багату юрту, але на всі домовленості молодиця відповідала відмовою: три місяці тому вона була заручена з синьооким русичем і з дня на день чекала сватів.

Не витримав Бату. Воровськи вислідив дівчину і пішов по п’ятах.
Не злякалася дівчина. Притиснулася спиною до глоду і вихопила з-під шушпана кинджал. А коли Бату не зупинився і перед цим, боляче ударила себе в груди і скотилася до підніжжя рослини.
Ніхто не пам’ятає нині, як звали молоду дівчину, але знають, що в її честь молодих дівчат величали на Русі бояринями, панночками, а молодих жінок бояринями. І з того сумного дня в головних уборах і в жіночому одязі слов’янок довгий час в забарвленні і в орнаменті простежувалися квіти, зелень, рум’янець і ягоди глоду.

3-ий учень:

Волошки (васильки)

Назва “васильок”, що закріпилася за родом волошок у російській ботанічній літературі, походить з народної легенди. Сільський хлопець – красень Василько якось косив у полі жито. Саме тоді у полі бавилися русалки. Одній з них дуже припав до душі Василько. Зачарувала русалка хлопця. Забув про все на світі і пішов за нею. А вона ж, пустуючи і сміючись, вела його в поля все далі й далі та й сама в нього закохалася. Не схотіла з ним розлучатися: обернула Василька на польову квітку, щоб нагадував синь води.волошка

Відтоді, за легендою, щороку літньої пори русалки бавляться в хлібах, коли зацвітає волошка синя, плетуть з неї вінки і прикрашають свої голівки.

Є ще одна легенда. Якось прогулювалась по полях богиня родючості Церера і почула жалібний голос волошок: “Нас орачі недолюблюють, відділили від жита”. На що Церера відповіла волошкам: “Недарма вам дали колір блакитної води: стійко тримайтеся біля трудівника – жита і не хиліться, як схиляє воно повні колоски. А раз в рік і вас підуть женці шукати, щоб прикрасити вінками свої голови”. В цій легенді знайшло своє відображення свято врожаю. А у слов’ян волошки завжди використовувались для прикрашення іменних снопів, які з піснями приносили додому. Перевитий волошками, цей сніп довго красувався в передньому кутку. Лише вибір іменного снопа був різний: росіяни – перший сніп, а українці – дожиночний, останній.

Одного разу небо докоряло рослинам хлібного поля за невдячність: ” Усе, що населяє землю, складає мені подяку. Квіти шлють пахощі, ліси – таємничий шепіт, птахи – чарівні співи, лише ви стоїте вперто і мовчите ”.
- Це неправда, ми зовсім не невдячні. Ми прикрашаємо землю морем зелені, і в нас немає іншого способу висловити свою вдячність. Ми не можемо піднестись до тебе, дай нам таку змогу, і ти відчуєш нашу ласку і любов.
- Гаразд, – відповіло небо. – Ви відчуєте ласку і любов небес, я зійду до вас.
І небо наказало землі виростити серед колосків сині квіточки, шматки його самого. Відтоді серед хлібного поля квітнуть квіти, а колосся хилиться до них і шепоче найніжніші слова любові і поваги.

4-ий учень:

Гладіолус

Давньоримська легенда стверджує: якщо цибулини гладіолуса повісити на грудях, як амулети, вони не тільки допоможуть перемогти ворога, але і обережуть від загибелі.http://laria.com.ua/wp-content/uploads/P07-22-06_16.00-150x150.jpg

Римляни вважали гладіолус квіткою гладіаторів. Існує така легенда: жорстокий римський полководець захопив в полон фракійских воїнів і наказав зробити з них гладіаторів. Найвідважнішим, спритнішим, красивішим і вірнішим друзям Севту і Тересу полководець велів першими битися один з одним, пообіцявши переможцеві свободу і руку своєї дочки.

На ратне видовище зібралася публіка, що цікавиться. Затрубили труби, закликаючи відважних до битви, але Севт і Терес увіткнули мечі в землю і кинулися один до одного з розпростертими обіймами.

Глядачі обурено зашуміли. Знов прозвучали труби, вимагаючи поєдинку, і, коли хлопці знову не задовольнили вимогу кровожерних римлян, їх зрадили смерті. Але як тільки тіла повержених торкнулися землі, з рукоятей їх мечів розцвіли гладіолуси, які і до цього дня вважаються символом дружби, вірності, пам’яті, благородства.

5-ий учень:

Калина

На нашу землю хто тільки не нападав. Ординці лихі, турки, німці. Усіх не перелічити. Ось і налетіли якось турки. А сталося те на Київській землі. Розлетілась тоді чутка, що головного їхнього предводителя поранено отруйною стрілою, а отрута в ній смертельна. Тому, хто його вилікує, обіцяли таку винагороду, яку забажає. Понаїхало тих лікарів, знахарів та шептунів видимо-невидимо, але ніхто вилікувати не міг.калина

— Скажи, страннице, чому мені не вклонилася? Я завоював півсвіту, мені царі вклоняються, а ти ні.

— Ти мені повинен вклонитися, бо прийшов у мій дім, на рідну мою землю. Тебе і вас усіх я не боюся. Ти повинен через два дні вмерти, а дорожче життя нічого немає на цім світі. І ти це знаєш. Твоє життя в моїх руках. Ніхто тебе не врятує, крім мене. Це я тобі кажу, Палагея… Воєначальник зблід.

— Кажи, страннице, чим ти доведеш своє пророцтво? А не доведеш — відрубають тобі голову.

— Приснився мені сон, коли я рвала цикуту, що отрутою славиться вона. Сіла відпочити, задрімала й побачила вві сні орла. То орел не простий. Носами схожі ви обоє. Він палив міста і села, а людей гнав у рабство до своєї держави. І так йому щастило триста сім днів, а на триста дев’ятім він помре, бо стріла отруєна цикутою — злим зіллям. Вирахуй, завойовнику, свої походи і всі дні твоєї слави. Тоді й дізнаєшся, чи правда мені наснилася…

І покликав він своїх кращих учених, і стали вони лічити. День у день зійшлося!

— Так що ти від мене хочеш, страннице?

— Перш вклонись мені до самої землі святої, а за одно нехай вклоняться і твої прихвосні. Упав грізний завойовник перед Палагеєю, і всі за ним вклонилися до самої землі.

— А тепер слухай,— суворо сказала Палагея.— Життя я тобі верну. Відпусти всіх полонених в оселі їхні. їм орати, сіяти, дітей ростити треба. Відпусти всіх, а там їх тисячі в муках помирають. І покинь мою землю з військом своїм. І напиши своєю кров’ю, що ніколи не прийдеш грабувати мій народ. Тоді я віддам твоє життя.

— Зроблю, як ти кажеш, страннице, не прийду більше на землю твою і твоїх людей відпущу. Тільки й ти мусиш за це дати мені грамоту твою, що підеш зі мною.

— На все піду за свій народ!.

— Кажуть люди, що рвала вона одне зілля. Зветься воно кипарисним молочаєм. Його в нас багато росте. Заварювала чай і туди вичавлювала молочко з того молочая. Тому воно, те зілля, й називається молочаєм— молочко з чаєм. Так і вигнала з тіла отруту. Завойовник одужав і покинув нашу землю. Забрав із собою і Палагею,

У народі ще легенда ходить така, що Палагея народилася в наших краях, на Київській землі. І була в неї сестра Килина. Прощаючись із сестрою, Палагея нібито сказала: твоїм ім’ям, сестро, назву оцю рослину, яку найбільш люблю, бо росте вона в наймальовничіших куточках, над чистими струмками, в тихих гаях. Коли цвіте вона, то найспівучіший птах — соловей — прославляє її красу, а восени на ній горять дивні кетяги ягід, налитих ніби самою кров’ю щедрої нашої землі, і ті ягоди повертають здоров’я людині. Буде вона зватися калина.

6-ий учень:

конвалія

Конвалія

Діана – богиня мисливства – у своїх лісових мандрівках любила підійматися високо в гори. Одного разу її підстерегли злі боги лісів і полів. Вони вирішили полонити її. Та красуня врятувалася втечею. Бігла так швидко, що аж піт стікав з її лиця рясними краплинами. І де ці краплини падали, там проростали чарівні конвалії.

Красень Ландиш безтямно покохав красуню Весну. І як не благав, щоб та назавжди з ним залишилась, Весна зробити цього не змогла. А коли вона пішла, то Ландиш плакав такими гарячими слізьми, аж кров йому виступила із серця і забарвила зелені сльози у червоний колір. Тим і пояснюється, що зелені плоди конвалії після достигання червоніють.

Українська легенда розповідає про те, що квітка виросла там, де впали сльози дівчини, яка чекала нареченого з далекого походу. На Русі цю квітку пов’язують з іменами Садка, Любави та Волхови. Конвалія – це нібито сльози царівни, пролиті нею, коли її розлюбив відважний купець. В інших легендах розповідається про те, що конвалія постала з розірваного намиста Білосніжки, що це ліхтарики гномів.

Багато народів шанують цю рослину як символ весни. А в Англії із покоління в покоління передавалась легенда про те, що конвалія росте в лісі в тому місці, де казковий Леонард переміг дракона. Їх чисті дзвіночки видзвонюють переможний гімн.

У давніх скандинавів конвалія була квіткою богині сонця, яке сходить, на її честь запалювали багаття та влаштовували свята, квітки конвалії приносили у жертву богам; у Франції були спеціальні свята, присвячені конвалії (влаштовувалися в першу суботу та неділю травня); священною вона була й у північноамериканських індіанців.

Відомо, що ще в І ст. до н.е. конвалії, троянди та левкої розводили єгипетські садівники. У XVI ст. садівники Західної Європи вивели різнобарвні (рожеві, червоні) сорти конвалії.

У різних країнах із цієї рослини готували всілякі ліки. Офіційно конвалія була визнана лікарською рослиною 1881 року. Найвідоміші ліки — конвалійні краплі, або краплі Зеленіна, — ліки від серцевих захворювань.

7-ий учень:

Материнка

Про виникнення рослини існує така легенда. Жили собі хлопчик та дівчинка, зігрівала їх любов’ю та ласкою добра і ніжна матір. Та несподівано спіткало родину горе – занедужала і злягла матуся.материнка

Сирітки щоденно ходили на могилу плакали, благали матінку встати, повернутися до них, зрошували слізьми могилу. Одного дня побачили діти на могилі ніжну, запашну, червоно – рожеву квітку. Вони повірили, що матір повернулася до них у вигляді квітки, і назвали її материнкою.

Квітковий гороскоп.

Вчитель: Люди як і квіти також є творіння природи. Кожна людина може знайти свою схожість свого характеру із якоюсь квіткою або твариною. Здавна вже проведено паралелі між характером людей і рослин та навіть створено квіткові гороскопи для людей.

Кожна людина може дізнатися яка квітка відповідає даті її народження та яка рослин абільш евсього підходить її знаку зодіака.

Давайте зараз почитаємо квітковий гороскоп, та можливо хтось із нас віднайде для себе якісь сюрпризи та відкриє якій незнані раніше риси свого характеру.

1-ий учень:

ОВЕН (21 березня - 20 квітня) Овен - герань, троянди, піони, хризантема, гладіолуси, нарциси

Овни це поєднання пристрасті і ніжності, вони люблять усе красиве і витончене. Овнам, як і левам, потрібно дарувати букети царські. Усі квіти мають бути свіжі, великі і як на підбір. Колір не має значення, але головне букет має бути яскравим, а кольори насиченими. Якщо Ви хочете здивувати і підкорити Овна подаруєте їм букет з червоних і жовтих троянд, а якщо хочете зробити акцент на їх ніжності то це білий тюльпан з синім ірисом. Чоловіки цього знаку віддають перевагу гладіолусам і ірисам, але їх квітка це нарцис. Дівчата - Овни дуже люблять весну, весняні квіти це їх слабкість, але якщо Ви зібралися дарувати своїй коханій весну, то не забудьте що весняних квітів повинно бути багато. Овни люблять величезні білі або червоні троянди, дуже великі піони, тюльпани - "важких", темно-червоних тонів, у великих букетах. Величезні букети з гладіолусів і пишної тропічної хризантеми тільки вітаються. Ці яскраві дрібниці приводять Овнів у захват.

2-ий учень:

ТЕЛЕЦЬ (21 квітня - 20 травня) Телець - конвалія, бузок, троянда, мальва, орхідея, гладіолус, ірис, тюльпан

Тельці миролюбні і терплячі, в душі чутливі і сентиментальні, не люблять надмірностей, усе скромно, але із смаком. Квіти для Тельця це гармонія, з ними йому затишніше. Чоловіки -Тельці люблять великі красиві квіти, наприклад троянди, бажано червоних тонів, гладіолуси рожеві і червоні, можна у поєднанні з білими. Дівчата цього знаку з характером, упевнені в собі. Тому букет має бути ефектним, стильним, красивим. Ніяк не розпатланим, і без зайвих золотих бантів і інших надмірностей. Телець несподівано може зворушитися від дрібних світлих кольорів - пролісків, незабудок, конвалій. Велика біла хризантема теж може бути в її смаку, але будьте обережні - у усіх смаки різні!

3-ий учень:

БЛИЗНЮКИ (21 травня - 21 червня) Близнюки орхідея, троянда,антуриум, маки, нарциси, фрезії, мімоза

Повітряний знак, найзагадковіший знак. Близнюки люблять в усьому досконалість, квіти для близнюка це його характер, почуття і душа. Близнюки характеризуються  своєю закоханістю, вони усі закохуються з першого погляду. Якщо це чоловік - близнюк, то йому слід піднести в подарунок квіти, що підкреслюють його силу характеру, це і гладіолус, і іриси, а також нарциси. Жінка - близнюк це диво, вона дуже пристрасна і сильна натура, їм підійде розкішний букет яскраво-червоних троянд, або букет з екзотичних кольорів: наприклад біло - рожевим антуріумом із зеленою хризантемою( сантіні), стреліциї. Але також не забуваємо про те, що під сильним характером, який ми бачимо, є ніжна і чуйна душа, яка відкрита тільки близьким людям. Тому якщо добре придивитися до близнюка і подарувати йому букет піонів, конвалій, або букет з червоних маків, він Вам буде дуже вдячним і щасливим.

4-ий учень:

РАК (22 червня - 22 липня) Рак -іриси, дельфиниум, лілія, біла троянда, герань, калли, бузок

Водяний знак, характерні риси Раку це дбайливість і таємничість. В відмінності від інших знаків їм підійдуть в подарунок будь-які квіти, головна умова це мають бути білі квіти: біла троянда, білі іриси, тюльпани, або букет в ніжних, світлих тонах. Це люди з трохи холодним характером і вони віддають перевагу класичним букетам. Чим простіше букет, тим краще. Кольорова гамма в основному: біла, срібляста, синя, ясно-блакитна, іноді бежеві відтінки. Тому в букет для Раків можна включити будь-які білі квіти. Особливо хороші будуть лілії. Жінка, народжена під цим знаком, дуже ретельно підходить до оформлення букета. Для жінки - раку, це мають бути якісні, красиві і свіжі квіти. Іноді вони віддають перевагу додатковим аксесуарам на квітах у вигляді серця, це їх символ.

5-ий учень:

ЛЕВ (23 липня - 23 серпня) Лев - конвалія, орхідея, гладіолус, тюльпани, айстромерия

Вогняний знак. Характерні риси: відданість, щедрість. Леви, а швидше левиці віддають перевагу свіжим, великим і одина в одну квітку. Приміром, метрова, велика троянда, складена бутон до бутона, пов'язана декоративною ниткою - це і просто і стильно і із смаком, як люблять леви. Усі квіти мають бути свіжі, великі і як на підбір. Також лев як цар звірів і знаків буде в захопленні від величезного, пишного букета або величезної настільної композиції, головне, що б там були його улюблені квіти: гладіолус, велика троянда, хризантема і тюльпани. Що стосується колірної гамми те леви віддають перевагу яскраво-червоним, помаранчевим,жовтим квітам, які асоціюються з багатством і золотом.

6-ий учень:

ДІВА (24 серпня - 23 вересня) Діва - гіацинт, троянда, гвоздика, ромашки,гербера, айстра, хризантема

Земний знак, характерна риса практичність, надійність і чесність. Діви це дуже красивий і цікавий знак, саме так вони і проявляють себе в житті, що стосується кольорів, то вони віддають перевагу квітам яскравих кольорів, але якщо Ви їх порадуєте композицією зі свіжих квітів вони будуть Вам дуже вдячні. Букет для діви має бути класичним, вишуканим і дорогим, діва завжди знає усьому ціну, хоча і не любить дорогих подарунків. Букеткрасивий але без надмірностей, це те що потрібне діві. Кольорова гамма це білі квіти(хризантема) і квіти із зеленим відтінком. Діви люблять екзотичні квіти(орхідеї, стрелиция, амарилиус) і в той же час і найпростіші, частіше польові квіти.

1-ий учень:

ТЕРЕЗИ(24 вересня - 23 жовтня) ТЕРЕЗИ- эустома, троянди, орхідеї, гладіолуси, фрезії, молюцелла, айстромерія.

Повітряний знак. Терези це елегантність, дипломатичність, романтичність. Якщо Ви вирішили підкорити дівчину Терези, то подаруєте їй троянди у будь-якому вигляді і в будь-якій кількості. Дівчата зі знаком Терези віддають перевагу ніжним забарвленням кольорів: біло - рожеві, ясно - бузкові, яскраво - червоно - рожеві. Якщо Ви вирішили зробити пропозицію руки і серця, або сказати про свою любов, єдинийВаш вибір піднести яскраво-червоні або червоні троянди, дівчина усе зрозуміє з першого погляду, і "Так" можна вважати вже у вашій кишені. Терези люблять красиві і вишукані квіти. Для чоловіка цього знаку краще піднести неординарну композицію, вона не залишить його байдужим.

2-ий учень:

СКОРПІОН (24 жовтня - 22 листопада) Скорпіонові - нарцис, стреліция, гвоздики, хризантема, бамбук

Водняний знак, скорпіон характеризується цілеспрямованістю, чуттєвістю. Скорпіон - багатозначний знак і символ, що поєднує іноді не зовсім сумісні речі, тому подарунок для скорпіона повинен символізувати динамізм і оптимізм. Наприклад, це може бути настільна композиція з квітів у формі піраміди або букет форми каскаду. Скорпіони це знаки що символізують сексуальність і ніжність, але в тойже час вони віддають перевагу яскравим кольорам, наприклад жовті і криваво-червоні троянди, які дуже добре виглядатимуть разом, або махрова жовта хризантема. Також для них дуже важливий процес вручення подарунка, якщо це буде доставка квітів додому з віршами з вуст кур'єра, скорпіон буде в захопленні і Ваш подарунок назавжди залишиться в його серці.

3-ий учень:

СТРІЛЕЦЬ (23 листопада - 21 грудня) Стрільцю -нарциси, тюльпани, фрезія, мімоза, піони, хризантема

Вогняний знак, основні риси вдачі прямолінійність, оптимізм, азартність. Стрілець віддає перевагу холодним відтінкам кольорів: сині, блакитні, фіолетові квіти. Якщо це дівчина Стрілець, то пам'ятаєте що перед Вами дівчина весна, вона любить усі весняні квіти: крокуси, гіацинти, тюльпани, нарциси, фрезія, мімоза. Але знак стрільця осінній, тому усі стрільці без виключення також люблять царицю осені - хризантему. Стрілець - чоловік знак бурхливий і в теж час філософський, якщо Ви хочете його вразити букетом квітів, то букет має бути яскравим, екстравагантним. У букеті бажано використовувати натуральні матеріали для прикраси і декорування: кору дерева, джут, рисовий папір. 

4-ий учень:

КОЗЕРОГ (22 грудня - 20 січня) Козерогові - орхідея, мак, кущові гвоздики, жасмін, хризантема

Яскраво виражений земний знак. Характерні риси: працьовитість, амбітність, стриманість.  Козероги віддають перевагу світлим тонам: білі і жовті, строкаті, ніжні тюльпани, білі і білі з рожевим гвоздики і хризантема. Жінки-козероги поза модою. Якнайкраще їм підходять спокійні букети, без яскравих сплесків. Козероги чоловіки стримані у своєму виборі, вони віддають перевагу класиці, наприклад бордові троянди, або гладіолуси.

5-ий учень:

ВОДОЛІЙ (21 січня - 20 лютого) Водолій - лілія, нарцис, орхідеї, протея, калли, стреліція  Повітряний знак, характерні риси: далекоглядність, незалежність, нестандартність в рішеннях. Жінки і чоловіки цього знаку віддають перевагу нарцисам, ліліям, а також екзотичним квітам. Букет для Водолія має бути яскравим і неповторним, для оформлення підійде екзотика: наприклад, стреліція, протея, калли оригінальних забарвлень. Жінки цього знаку віддають перевагу весняним квітам, чоловікам підійдуть копмозиції з екзотичних квітів.Цікаво буде виглядати букет в якому поєднуються весняні квіти і екзотика. Приміром - червоний антуріум,нарцис, і стреліція, плюс декоративна зелень, усе це для чоловіка. Для дівчини рожеві тюльпани, білі нарциси, і біло - рожевий антуріум. 

6-ий учень:

РИБИ (21 лютого - 20 березня) Рибам - фрезія, білий тюльпан, орхідея, айстромерия, нарцис, бузок.

Водяний знак, Риби це люди із зворушливою душею. Характерні риси: добре розвинена інтуїція, співчуття, почуття гумору. Жінки мрійливі і трохи меланхолійні, їм близькі холодні водні кольори: фіолетовий, синюватий і сталевий. Для них не важливі модні тенденції, тому композиція з кольорів, призначена для Риб, має бути скромною, але, підібрана з великим смаком. Наприклад, вони дуже люблять білі квіти. Догодити Рибам в принципі нескладно: подаруєте, наприклад, конвалії взимку: сьогодні це можливо, отримавши такий букет Рибка буде щаслива. Чоловікам цього знаку слід дарувати букети з білим ірисом або нарцисами, якщо таких квітів немає в наявності, то можна піднести в подарунок що поєднує червоні і білі гладіолуси, або троянди, вони у чоловіків завжди в шані.

Вчитель: Давайте тепер скажемо пару слів про те, як можна дізнатися про людину більше, лише грунтуючись на тому, які квіти вона любить.

1-ий учень:

Лілії люблять люди, які почуваються королями серед людей. Таким людям бракує самокритичності, а ось самозакоханості хоч відбавляй. Ці люди впевнені в собі і власних силах, у них сильно розвинене почуття власної гідності.  Лілії дуже горді й енергійні, іноді зарозумілі.

2-ий учень:

Орхідеї люблять люди оригінальні та складні, досить часто, такі люди бувають вередливими.  Цілком можливо, що багато любителів орхідей намагаються шукати щось екзотичне, тому що вони незадоволені життям і не можуть отримувати задоволення від простих і зрозумілих речей.

3-ий учень:

Польові квіти люблять люди стримані в проявах своїх почуттів. Зовнішня їх строгість може бути зворотною стороною їх великого гонору. Вони часто бувають розчаровані, тому шукають краси в природі. Ці люди володіють багатим внутрішнім світом, натури витончені. Вони з радістю допомагають оточуючим, а для досягнення власних цілей їм часто не вистачає енергії.

4-ий учень:

Зрозуміти хризантем буває непросто. Вони відгороджуються від світу і замикаються в собі. Полюбити таких людей також досить важко. Зазвичай до таких відносяться люди, які самі себе не люблять.

1-ий учень:

Гладіолуси та іриси — Це одинаки. Вони горді і енергійні, але їм не вистачає гнучкості, яка б допомогла їм знайти контакт з оточуючими. Найчастіше близькі не розуміють ірисів, але вони не ламаються, а продовжують свій шлях одинака. Це відмінні працівники. Вони старанні, відповідальні і працелюбні. Часто іриси забираються досить високо по кар’єрних сходах. Гладіолусам властива пристрасть до самокопання, але вони прагнуть до досконалості. Найчастіше такі люди характеризуються холоднуватою відстороненістю.

2-ий учень:

Півонії суперечливі. З одного боку — вони справжнє втілення марнославства, з іншого — вони дуже велелюбні або ж їх мучить незадоволена пристрасть.

3-ий учень:

Рози люблять люди самодостатні, активні й упевнені в собі. Рози неприступні. Вони можуть постояти за себе, часто виявляється їх агресивність. Проти троянд часто плетуть інтриги. Троянди — це люди, які цінують комфорт і не женуться за нездійсненними мріями. У них стійка психіка і відносно стабільне положення.

4-ий учень:

Тюльпан — Це квітка гнучких і пластичних натур. Це сильні і напористі люди, які не ламаються стикаючись з труднощами. Чоловіки в таких жінок зазвичай нещасні. Вони самолюбні, а щоб досягти у них визнання вимагається покласти багато років. Тюльпани енергійні.

Вчитель: Я думаю, що кожен з вас з цієї розповіді взяв для себе щось новеньке. Але, навіть якщо ваші смаки не співпадають з тим, що сьогодні нами було прочитано – це в першу чергу через те, що кожен із вас є індивідуальністю, і має свої особисті вподобання.

Однак, повертаючись до нашої теми квітів, я б хотіла розповісти вам про ще один цікавий факт із життя квітів. Чи знали ви, що існують так звані квіткові години? Це години індивідуальні для кожної квітки, це години, коли вони починають розкриватися. Наведу декілька прикладів:

о 5 годині – мак, осот городній;

о 6 годині – кульбаба, тюльпан;

6-7 година – льон, картопля;

7-8 година – водяна лілія, польова берізка;

8-9 година – польова гвоздика, нагідки;

9-10 година – мати-й-мачуха.

Окрім квітів свій певний час також мають і птахи. Так, наприклад влітку за співом птахів можна визначити котра година. Якщо вам стало цікаво про години інших квітів та птахів, то я пропоную вам знайти таку інформацію та поділитися нею з нами.

Підведемо підсумки.

Вчитель: Закінчилося наше сьогоднішнє побачення з природою. Воно зробила нас не тільки чуйними, добрішими серцями і душею, воно навчило нас розуміти мову і життя наших молодших друзів, переконало нас, що все на землі переплетено воєдино.

Людина, хоч і найвища істота на землі, але без спілкування з фауною і флорою вона – бідна і нещасна істота, яка нічого не варта.

Оточуюча нас природа не лише велична, але і надзвичайно тендітна й вразлива. І всі історичні записи свідчать, що яке б то не було століття нашої чи до нашох ери, природа вже була, природа була сильнішою за людину, росли рослини і дерева, квітли квіти…..

Ми повинні жити в гармонії з природою і навчатись її розуміти. Щоб кожна квітка, комаха, краплина води стала частиною нашого життя.

І щоб не зникла краса, тобто щоб чудові квіти могли надалі прикрашати нашу землю, нам потрібно бережно ставитися до них.

Квтіи звертаються до вас:

«Ми б завжди були щасливі

І пахучі, і красиві,

Якби в полі, в лісі, в лузі

Бачили на стільки друзі

Ті, які б нас не топтали,

Без потреби не зривали

А на клумбах вдома, в школі

АВисівали нас доволі,

Доглядали, поливали

Ми б красу їм дарували!»


Легенда «Квіти для Богородиці»

Ранкове небо ясне й чисте, синє-синє, задивляється в ясні й чисті оченята озерець, що низкою коштовного самоцвітного намиста розсипалися посеред лугу. Витою ниткою поміж ними дзвенить річка Радосинь — від гаю через сім озер проз село до Десенки.

Від обрію до обрію, ніби зелена хустка, лежить луг. Вода в озерах синя, весняна, як небо, як очі дитини. Луг жовто-золотий від кульбаб. Це квітневе сонце сонячним квітом розсипалось у траві. Від його гарячих цілунків парує земля. Вдалині видніється село. Сонячні блискітки грають на бані величного давнього храму. Він, як велет-богатир, як невсипущий ангел-охоронитель, стоїть на варті біля дрібних хаток, що мов ягнята до пастуха, туляться до нього. Цвітуть морелі й вишні.

З іншого боку від села, за лугом, біліє березовий гай. Молоді листочки зеленим серпанком оповили тонкі дівочі постаті дерев. Біля кринички на похилому стовбурі старої верби сидять пастушки. Пасуть череду. Грають у гилки. Чорні й червоні Лиски-Зірки строкатими острівцями розсіялися по лугу.

— Агов! Дивіться!

Жвавий гурт пастухів завмирає, покинувши забаву.

Від гаю іде прегарна Пані. Не стежкою — навпростець. Сукня на ній — небесна голубінь. На голові шаль — біла, як вишневий цвіт. Босоніж. Зриває квіти. Вже цілий оберемок тримає коло грудей.

Ось вона вже зовсім близько, дивиться на пастушків. Очі — мов озера глибокі, лагідні, як у мами. Усмішка — сонце золоте. Ніби від річки чи золотої бані храму, лягають від неї осяйні блискітки. І квіти в руках — дивовижні. Наче живі. Кращі за таємничий цвіт папороті. А здавалося, що вона кульбабки зриває. Зупинилась, перехрестила пастушків, село, озера, луг — і зникла за вербами. Куди пішла?

«Диво… Чи до добра?» — шепталися того вечора між собою по селу люди.

Минуло піввіку.

Ранкове небо ясне й чисте, синє-синє, задивляється в оченята озерець, що самоцвітним намистом розсипалися посеред лугу. Виткою ниткою поміж ними дзвенить річка Радосинь. Вдалині видніється село. Тільки храму вже над ним не видко, ще перед війною, тоді, як був голод, скинули дзвони й розібрали його на цеглу — для ферми. І садки коло хат не пишаються білим цвітом. Зате в лузі щедро розсипала весна всякого цвіту. Малі пастушки пильнують колгоспну череду. Корови хрумають молоду соковиту зелень. Пастушки, нашукавши на борщик щавлю й пшінки, бавляться у гилки. Та раптом завмирають: від гаю іде прегарна Пані. Не стежкою — навпростець. Сукня на ній — небесна голубінь. На голові шаль — біла, як вишневий цвіт. Босоніж. Зриває квіти. Вже цілий оберемок… Ось вона зовсім близько, дивиться на пастушків. Очі — мов озера глибокі, лагідні, як у мами. Усмішка — сонце золоте. Ніби від річки, лягають від неї осяйні блискітки. В руках — дивовижні квіти. Наче живі.

Зупинилась, перехрестила пастушків, село, озера, луку — і зникла за вербами. Куди пішла?

Минуло ще піввіку. Нема вже синього намиста озер. Немає Радосині. Немає лугу й березового гаю… Рівними прямокутниками лежать квартали. Паралелепіпеди багатоповерхівок. Це Київ. Від села лишилася тільки назва…

Реконструйовано давній храм, а він – як ангел з пораненим крилом, самотньо йому без овечок-хатин.

Між чотирма клаптями забудованих кварталів велетенський пустир. На пустирищі — смітник. Пісок — ні дерев, ні трави. Бляшанки, пляшки, бита цегла. Часом там містяни вигулюють псів. Скрізь довкола — будинки, біля них — школи, крамниці, дитячі майданчики. В манюніх сквериках поволі ростуть кволі клени та липи… Та посеред цього урбаністичного порядку сірою плямою хаосу лежить велетенський пустир.

Зграйка дітлахів бавиться на пустирі — кидають петарди. Хоч тут ніхто не кричатиме, що галасують під вікнами! Раптом завмирають.

— Вау! Відпад!

Пустирем ходить прекрасна Пані. Сукня на ній — голуба, як вранішнє небо, не запилене пчиханням автомобілів. На голові шаль — біла-біла. Босоніж — через іржаві бляшанки, бите скло, дроти, цеглу… Нахиляється, зриває квіти. Де вона знайшла їх на цьому пустирі? Вже цілий оберемок тримає коло грудей. Ось вона вже зовсім близько, дивиться на дітей. Очі — глибокі-глибокі, лагідні, як у мами, як із мрії. Усмішка — сонце золоте. Від її постаті довкола лягають осяйні блискітки. І квіти в руках — дивовижні. Наче живі. Зупинилась, перехрестила дітей, пустир, сміття, будинки — і зникла, мов і не було… Тільки відблиск її усмішки й пахощі чудо-квітів бринять у повітрі, мов пісня.

Ще кілька років відлетіло у вирій.

Зник пустир. З синьою, мов квітка, банею, стоїть капличка-свічка. Біля неї виростає храм. Довкола храму також кипить будівництво — будинки, крамниці. Життя! Вже й забулося про голий пустир-смітник.

Коло каплички дві літні жінки садять квітник.

— Як ти думаєш, чи буде з цього вулика мед, чи знову все згорить, як торік?

— Ні, цьогоріч буде діло. Восени ж машину землі були завезли, та й вода в нас тепер своя — поливати можна…

До них підбігає мале дівча, цвіте радістю:

— Бабусю! Я бачила таку гарну тьотю! Вона світилася, як свічечка в церкві. В синьому платті. Босенька. Рвала тут квіти — красиві, як у казці! Перехрестила мене й пішла…

        ( Захід супроводжується однойменною презентацією)








1.3. Екологічний проект «Галерея кімнатних рослин»