Published using Google Docs
Сайт_наказ №262 від 22.10.2020 р. Про затвердження "Положення щодо організації поточного, семестрового контролю та атестації здобувачів вищої освіти із застосуванням дистанційних технологій".docx
Updated automatically every 5 minutes

Tryzub-mono-1

МІНІСТЕРСТВО  ОСВІТИ  І  НАУКИ  УКРАЇНИ

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ  НАЦІОНАЛЬНИЙ  ТЕХНІЧНИЙ
УНІВЕРСИТЕТ  НАФТИ  І  ГАЗУ

Н А К А З

м. Івано-Франківськ

22 жовтня 2020 р.                                                                                                     № 262

наказ ректора від 22 жовтня 2020 року №262

На виконання постанов Кабінету Міністрів щодо здійснення освітнього процесу в умовах карантину, відповідних листів Міністерства освіти і науки України, з метою забезпечення безперервності освітнього процесу, відповідно до рішення ректорату університету від 20.10.2020 р.,

Н А К А З У Ю:

  1. Ввести в дію з моменту реєстрації цього наказу «Положення щодо організації поточного, семестрового контролю та атестації здобувачів вищої освіти із застосуванням дистанційних технологій», згідно з Додатком.
  2. Директорам навчально-наукових інститутів/Центру міжнародної освіти, керівникам структурних підрозділів забезпечити ознайомлення усіх учасників освітнього процесу з цим наказом.
  3. Контроль за виконанням наказу покласти на проректорів за сферами відповідальності.

Ректор                                                                Є. І. Крижанівський

Додаток 1

до наказу № 262

від «22» жовтня 2020 р.

Положення щодо організації поточного, семестрового контролю та атестації здобувачів вищої освіти із застосуванням дистанційних технологій

1. Загальні положення

1.1. Виконання даного «Положення» є обов’язковим для всіх учасників освітнього процесу в Івано-Франківському національному технічному університеті нафти і газу.

1.2. Дистанційні технології навчання передбачають здійснення взаємодії між учасниками освітнього процесу як асинхронно, так і синхронно в часі. Дистанційна комунікація учасників освітнього процесу може здійснюватися через засоби комунікації, вбудовані до системи дистанційного навчання університету або кафедри на базі навчальної платформи Moodle, електронну пошту, месенджери (Viber, Telegram та ін.), відеоконференції (MS Teams, ZOOM, Google Meet, Skype та ін.), форуми, чати тощо.

1.3. При плануванні контрольних заходів семестрового контролю та атестації здобувачів вищої освіти (далі – здобувачі) із застосуванням дистанційних технологій навчання рекомендовано виконання наступних вимог:

● авторизований доступ до інформаційно-комунікаційних інструментів організації дистанційного навчання;

● можливість визначення часу початку і завершення доступу, тривалості виконання завдань;

● об’єктивність критеріїв перевірки результатів виконання з активним використанням автоматизованих засобів оцінювання знань;

● варіативність формування завдань контрольних заходів із використанням алгоритмів випадкового вибору запитань.

2. Поточний контроль результатів навчання здобувачів освіти.

2.1. Поточний контроль результатів навчання здобувачів освіти за допомогою дистанційних технологій здійснюється під час проведення дистанційних занять, а також шляхом оцінювання індивідуальних і групових завдань, що виконуються здобувачами освіти в електронній формі.

2.2. Проведення поточного контролю з використанням дистанційних технологій може здійснюватись із використанням різних типів завдань, таких як опитування здобувачів у синхронному режимі, автоматизовані тести для контролю та самоконтролю навчальних досягнень здобувачів освіти; різнорівневі індивідуальні та групові завдання (звіт, презентація, проєкт, відеозапис тощо); оцінювання викладачем взаємодії та комунікації між здобувачами освіти в асинхронному та синхронному режимах за допомоги чату, форуму, опитування, анкетування тощо; оцінювання викладачем результатів виконання здобувачами освіти групових завдань з використанням баз даних навчальних дисциплін; завдання, що потребують розгорнутої, творчої відповіді (наприклад, кейси); інші інструменти.

2.3. Результати виконання здобувачами завдань поточного контролю зберігаються у електронній формі без необхідності надання інформації на інших носіях.

2.4. Результати поточного контролю за виконанням здобувачами вищої освіти індивідуального навчального плану з усіх освітніх компонентів облікуються та регулярно доводяться до відома здобувачів за допомогою:

2.5. Підсумкові результати поточного контролю за виконанням здобувачами вищої освіти індивідуального навчального плану повинні бути доведені до відома здобувачів не пізніше дати проведення останнього навчального заняття із дисципліни. Для освітніх компонентів, формою семестрового контролю яких є іспит, рейтинг може бути уточнено на передекзаменаційній консультації.

3. Семестровий контроль результатів навчання здобувачів освіти.

3.1. Семестровий контроль результатів навчання здобувачів освіти (у т.ч. екзамени, захист курсових проєктів (робіт), звітів про проходження практики) може здійснюватися у дистанційній формі засобами інструментів синхронної чи асинхронної комунікації, зокрема систем проведення відеоконференцій.

3.2. Семестровий контроль проводиться згідно розкладу, на умовах, визначених відповідними наказами ректора про затвердження розкладу занять.

3.3. Для здобувачів денної форми навчання допускається виставлення підсумкової оцінки за іспит (залік) на умовах, визначених наказом від 27.10.2021 р., № 275.

3.4. Проведення семестрового контролю з використанням дистанційних технологій може здійснюватись із використанням різних типів завдань та способів їх виконання: екзаменаційні білети із рукописним виконанням та пересиланням фотокопії або формуванням електронного документу, виконання у автоматизованій системі завдань у формі тестів різного типу та/або відповідями із встановленим обмеженням часу тощо. У останньому випадку формування екзаменаційних білетів може не здійснюватися, затвердженню підлягають перелік програмних вимог та/або тестових питань.

За умови своєчасного попередження здобувачів (не пізніше ніж за два дні до екзамену) може бути проведена усна співбесіда із здобувачем, на яку (за їх бажанням) можуть бути запрошені (приєднані) інші особи – представник дирекції/Центру міжнародної освіти, гарант освітньої програми, куратор групи тощо.

3.5. Про форму проведення екзамену (формат завдань тощо), вимоги до інструментів синхронної чи асинхронної комунікації за допомогою яких буде проведено екзамен, науково-педагогічний працівник зобов’язаний повідомити здобувачів не пізніше ніж за два дні. Повідомлення, у формі таблиці із необхідною інформацією, повинне бути розміщене на офіційній сторінці кафедри на веб-сайті університету або сторінці кафедри на електронній дошці оголошень.

3.6. Передекзаменаційна консультація може проводитися засобами аудіо- або відеоконференцій. Під час проведення передекзаменаційної консультації рекомендується здійснити попередню перевірку технічних параметрів налаштування зв’язку зі здобувачами освіти, усунути виявлені проблеми. Під час консультації науково-педагогічний працівник повинен довести до відома здобувачів чіткий алгоритм проведення екзамену та критерії оцінювання, які дистанційні засоби/середовища будуть задіяні та технічні вимоги до них, правила дотримання академічної доброчесності та відповідальність за їх порушення, інформацію про здобувачів, які не допущені до екзамену.

3.7. Здобувачі, із врахуванням вимог до інструментів синхронної чи асинхронної комунікації за допомогою яких буде проведено екзамен, зобов’язані вжити необхідних заходів для виконання завдань встановленого формату у визначений час, а саме - мати надійний інтернет-зв’язок, у випадку усних відповідей — телефон або комп’ютер з мікрофоном, можливість встановити на комп’ютер необхідне програмне забезпечення тощо.

3.8. Перед початком екзамену (до початку виконання завдань) науково-педагогічний  працівник проводить аутентифікацію здобувачів. Аутентифікація здійснюється засобами відеозв’язку шляхом демонстрації екзаменатору (комісії) документу, що посвідчує особу. За необхідності, здобувачі виконують завдання при включених засобах відеозв’язку з можливістю забезпечення ідентифікації.

3.9. У разі виникнення під час складання екзамену обставин непереборної сили здобувач освіти повинен негайно повідомити екзаменатора або іншу відповідальну особу про ці обставини за допомогою визначеного каналу зв’язку (телефон, месенджер тощо) з обов’язковою фото- або відеофіксацією стану виконання завдань та об’єктивних факторів, що перешкоджають його завершенню. За цих обставин можливість та час перескладання екзамену визначається екзаменатором та дирекцією інституту в індивідуальному порядку.

3.10. Відсутність здобувача без поважних причин вважається «неявкою», У випадку «неявки» без поважної причини на екзамен, за рішенням екзаменатора, допускається виставлення оцінки за екзамен шляхом зарахування семестрової підсумкової оцінки як екзаменаційної. У випадку «неявки» без поважної причини на захист курсового проєкту (роботи), звіту про проходження практики тощо, вважається, що здобувач має академічну заборгованість.

3.11. Необхідно проводити аудіо- та/або відеозапис контрольного заходу, про що обов’язково повідомляється здобувачам.

3.12. Порядок оформлення результатів проведеного семестрового контролю у екзаменаційні (залікові) відомості здійснюється з дотриманням вимог пункту 6 наказу від 17.11.2017 р., № 213 та пункту 1.3. наказу від 16.10.2020 р., № 250 одним із наступних способів:

У визначені терміни науково-педагогічний працівник здійснює виставлення результатів у відомість одним із наступних способів:

Працівник дирекції, після отримання файлу із таким розширенням, перевіряє сертифікат цифрового підпису шляхом завантаження файлу на ресурс https://czo.gov.ua/verify (Центральний засвідчувальний орган Міністерства цифрової трансформації України). Після завершення перевірки завантажується архів, у якому знаходяться: файл із підписом (формат *.jks), файл без підпису (формат *.doc або *.pdf), протокол створення та перевірки кваліфікованого електронного підпису. Відомість та протокол перевірки роздруковуються та зберігаються в дирекції.

Залікові книжки здобувачів та фотокопії відомостей підписуються науково-педагогічними працівниками по завершенні карантину.

3.13. На момент захисту курсових проєктів (робіт), звітів про проходження практики електронний примірник виконаної роботи з фотокопією титульної сторінки, підписаної здобувачем (або електронний примірник, засвідчений цифровим підписом), повинен знаходитись в комісії. Він зберігається на кафедрі у електронній формі без необхідності надання паперового примірника.

Захист має здійснюватися в синхронному режимі (відеоконференція) із здійсненням з аутентифікацією здобувачів та із цифровою фіксацією (відеозапис, аудіозапис, фотофіксацію тощо) процесу, який зберігається на кафедрі протягом календарного року.

3.14. Семестрові контрольні заходи для здобувачів заочної форми навчання проводяться на умовах, визначених цим пунктом.

4. Атестація здобувачів освіти у формі атестаційного іспиту.

4.1. Не пізніше, як за 7 днів до проведення атестації у формі атестаційного іспиту з використанням дистанційних технологій навчання рішенням випускової кафедри за обов’язкової участі гаранта освітньої програми затверджується «Порядок проведення атестаційного іспиту» за відповідною освітньо-професійною програмою, який повинен містити:

Форма та порядок проведення атестаційного іспиту з використанням дистанційних технологій навчання можуть бути визначені аналогічно до форми та порядку проведення семестрових контрольних заходів, які визначені пунктом 3 цього «Положення».

4.2. Затверджений «Порядок проведення атестаційного іспиту» не пізніше, як за 7 днів до проведення атестації у формі атестаційного іспиту, оприлюднюється на офіційній сторінці кафедри на веб-сайті університету та сторінці кафедри на електронній дошці оголошень.

5. Атестація здобувачів освіти у формі захисту кваліфікаційної роботи.

5.1. Атестація осіб на першому (бакалаврському) та/або на другому (магістерському) рівнях вищої освіти у формі захисту кваліфікаційної роботи з використанням дистанційних технологій навчання здійснюється в синхронному режимі (відеоконференція) з аутентифікацією здобувачів та із здійсненням цифрової фіксації (відеозапис, аудіозапис, фотофіксацію тощо) процесу, який зберігається на кафедрі протягом календарного року.

5.2. Для проведення захистів кваліфікаційних робіт допускається, як альтернативу синхронному виступові, пропонувати здобувачам освіти завчасно надсилати до екзаменаційної комісії відеозаписи їхніх виступів (презентацій) так, щоб на записі було видно самого здобувача освіти, можна було однозначно ідентифікувати його особу та засвідчити факт його виступу. Запитання-відповіді до здобувача освіти обов’язково проводяться у синхронному режимі.

5.3. У встановлені «Положенням про підготовку бакалаврів в Івано-Франківському національному технічному університеті нафти і газу» терміни примірник кваліфікаційної роботи має знаходитися на кафедрі. Примірник кваліфікаційної роботи може бути представлений у одному із варіантів:

Оформлення супроводжувальних документів здійснюється у форматі, визначеному або абзацом другим або абзацом третім цього пункту.

У випадку оформлення супроводжувальних документів на паперових примірниках, секретареві екзаменаційної комісії надається право зібрати підписи на паперових примірниках всіх документів (відгуках, рецензіях, протоколах) та надати дооформлені документи щодо результатів захисту та кваліфікаційні роботи до архіву у встановленому порядку після закінчення карантину.

У випадку оформлення кваліфікаційної роботи та супроводжувальних документів у електронних варіантах, засвідчених необхідними електронними цифровими підписами, секретареві екзаменаційної комісії надається право надати документи щодо результатів захисту та кваліфікаційні роботи до архіву у встановленому порядку у вигляді електронного архіву зі всіма необхідними документами (файли з підписами, файли без підписів, файли протоколів перевірки підписів).

5.4. Якщо з поважних причин кафедра одержала тільки звичайний електронний примірник кваліфікаційної роботи, тоді на початку процедури захисту секретар екзаменаційної комісії у присутності комісії та здобувача освіти має оголосити перед виступом здобувача освіти фразу: «Чи підтверджуєте Ви, (ПІБ здобувача освіти), надсилання (дата) кваліфікаційної роботи на тему “Тема кваліфікаційної роботи” загальним обсягом (повна кількість сторінок разом з додатками) сторінок на електронну пошту (назва кафедри, викладача, закладу освіти)?”». Відповідь здобувача освіти має бути зафіксована на відеозаписі захисту. В такому випадку, рішення екзаменаційної комісії про результат захисту кваліфікаційної роботи набирає чинності після одержання екзаменаційною комісією примірника роботи відповідно до абзаців другого або третього п. 5.3 цього «Положення» та після завершення оформлення супроводжувальних документів.

5.5. Процедура захисту здійснюється відповідно до «Положення про екзаменаційну комісію Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу» та «Положення про підготовку бакалаврів у Івано-Франківському національному технічному університеті нафти і газу».

Начальник навчального відділу                                 Я. В. Штанько