سردرد در دوران سالخوردگی

January 1, 2018

 

 انواع سردردها شایع ‌ترین درد به شمارمی ر‌ وند. درهمین ارتباط مصرف انواع مسکّّن‌ ها  در ایران مطابق بررسی‌ های انجام شده چندین برابر سایر کشورها است. این در حالی است که مصرف بیش از حد مسکن ها و آرام‌ بخش‌ ها علاوه بر این که به دستگاه گوارش، کبد و معده آسیب وارد می ‌کنند بعد از مدّتی خود باعث بروز سردرد می ‌شوند. [1] 

سردرد کمتر با سن ارتباط دارد ولی درمیان افراد مسن یک مشکل اصلی است-- بین ۱۵ تا ۲۰ در صد ازافراد ۶۰ ساله ماهانه برای دو مرتبه دچار سردرد می شوند.  به هرحال سن بالا توأم با سردرد میباشد.

در مورد بعضی از سر دردها که برای اوّلین مرتبه اتٌفاق می افتند، توجّه فوری لازم است. به علاوه افراد مسن بیشترمایل به خوردن دارو هستند. بنابراین خوردن داروها برای تسکین سردرد باید با دقّت صورت گیرد. بعضی از داروها که برای سردرد مصرف می شوند، ممکن است با دارویی که همراه  با داروهای  دیگر مصرف می شوند ناسازگاری  ایجاد کنند.  لذا مصرف دارو برای رفع سردرد توسط افراد مسن کمی متفاوت از افراد دیگر میباشد.

انواع سردردها

 رایج ترین سردردها عبارتند از:« سردرد تَنِِشی» (tension) یا «هیجانی» ،«مایگرن» (migraine) و «سردرد خوشه ای»(cluster). معمولا انواع سر دردها ممتدو یکنواخت هستند. سردرد ممکن است بدون هیچ علّت خاصّی برای اولین مرتبه بعد از سن پنجاه سالگی اتّفاق بیافتد.

«سردرد تنشی» معمولاَ درد کند و تواُم با فشار در ناحیه پیشانی، سطح سر، شقیقه و یا پشت گردن می باشد.

«میگرن»معمولاَ فقط در یک طرف سر اتّفاق می افتد.

 «سردرد خوشه ای» در یک طرف سر توام با درد ضربه ای در چشم میباشد.  

  

در افراد سالخورده  سردرد بی سابقه ایجاد شک ونگرانی می کند که شاید سردرد علامتی برای آغاز امراض دیگر باشد برای

 مثال، امراضی مانند کمبود اکسیژن در مغز، «سلیپ اپنیا» (sleep apnea)، بی نظمی و مکث در تنفّس ویا نفس کشیدن سطحی در خواب مکث در تنفّس میتواند برای چند ثانیه تا چند دقیقه به دفعات زیاد در یک شب اتفاق بیافتد  یا امراض مضمنی مانند انسداد مجاری تنفسی میتوانند باعث سر درد بشوند. گرفتاریهای چشم مانند« آب سیاه » یا «گلوکوما» (glaucoma) درپشت ویا اطراف چشم می تواند علّت سردرد باشند.

براساس آزمایشات و تاریخچه پزشکی مریض، طبیب میتواند آزمایشاتی مانند« اِمارای» (MRI) و« سی تی اِسکن» (CT)را برای پی بردن به   وضعیّت غیر طبیعی در مغزمانند ورم، خونریزی ویا وجود توده (تومور) توصیه کند.

 

معالجه سردرد در افراد مسن

         چنانچه شخص گاه گاهی دچار«میگرن»  (Migraine) ویا «سردرد تنشی» شود بهترین راه خوردن داروهای ضد سردرد که احتیاج به نسخه ندارند می باشد. چنانچه سردرد به دفعات اتّفاق بیافتد و یا شدید تر از قبل باشد، مقدار دارویُی  که قبلاً مصرف می شده باید کم و یا با داروی دیگر جایگزین شود. این تغییرات با سن و سلامت بدن ارتباط دار ند.

        داروهایُی که نیاز به نسخه ندارند مانند «آسپرین»(Aspirin),«ادویل» (Advil) و«آلیو» (Aleve) می تواند برای افراد مسن اثرات ناراحت کننده ای مانند دل بهم خوردگی، دل درد، خونریزی معده و حتّی' زخم معده داشته باشد. لذا زیاد خوردن این گونه داروها سردرد را شدید تر کرده و باعث یک سری از سر دردهای مهلک می شوند. کم کردن داروهای سر درد باعث کم شدن دفعات و شدّت سردرد می شوند.

        داروهایی که نیاز به نسخه دکتر دارند درد میگرن و یا سردرد های مزمن را کمتر می کنند ولی ممکن است باعث ناراحتی های دیگری شوند.

         بعضی از این داروها  برای منقبض کردن رگهای خونی به کار می روند و کم شدن جریان خون به سر و قلب در حالتی که شخص   نیاز به مصرف این نوع داروها را دارد خطرناک است. در نتیجه این داروها معمولا برای افراد مسنّی که در خطر فشارخون بالا، حمله وامراض شریانی هستند به هیچ وجه توصیّه نمی شوند .مصرف  Corticosteroids [2] اثرات بسیار خطرناک دارد و معمولا مصرف آنها توصیه نمی شود.

        تمام این محدودیّت ها به این معنی' نیست که هیچ وسیله و یا دارویی نیست که بتوان از آنها استفاده کرد. داروهای ضد سر درد دراندازه های پایئن می تواند همراه با تراپی های غیر داروئی برای پائین آوردن دفعات سردرد و کاستن از شدّت آن به کاررود.

مسکنّ های غیر دارویُی

         انواعی از تراپی های غیر دارویی ممکن است به تسکین سردرد  کمک کنند. شواهد نشان می دهد که تراپی هائی وجود دارند که تعداد دفعات و شدّت سردردها را به اندازه داروهای معتاد کننده کاهش داده اند. این تراپی ها با تواًم شدن با داروهای ملایم ضد درد، سردرد را کاهش می دهند. بطور کلّی، بهترین راه ملاقات یک تراپیست متخصّص می باشد که قادر باشد با تکنیک های مناسب با شرایط و وضعیّت بیمارعمل کند. از طبیب خود بخواهید که یک تراپیست متخصص به شما معرّفی کند.  تراپی های موُثّرعبارتند از:

        سردرد هائی که نشانه ای از خطرات بعدی است

 

 سن و سر درد

این جدول نشان می دهد که چگونه سردرد ممکن است  درطول سن تغییر کند

  انواع سردردها

                                      فرم درد

 تغییر با گذشت عمر

 تنشی

مبهم ، تواُم با فشاری که آرام آرام ایجاد می شود

معمولا با فشارهای روحی پیش می آید  

 شایع ترین سردرد ، رو به کاهش میرود

میگرن

درد شدید، توام با استفراغ و دل به هم خوردگی، حسّاس به نور ،صداو بو

غالباً درد همراه با شدّت حسّاسیت به بو، نورو صدا کاسته می شود

بعضی اوقات زمینه ای  بصری وعصبی دارد

خوشه ای

حمله های خوشه ای دسته جمعی در دوران ۶ تا ۱۲ هفته طول می کشد و با هیچ نوع سر درد دنبال نمی شود

در بین افراد مسن  معمول نیست ولی شاید تا دوران پیری ادامه یابد و یا شخص مطلع شود

خواب آور(Hipnic)

عالباً در شب اتّفاق می افتد. درد بین ۱۵ دقیقه تا ۲ ساعت طول می کشد.

نادر، غالباً افراد مسن مبتلا می شوند

 علّتهای دیگرمورد نیازاست  تا برطرف شود

دست دوم

  علّت بروز آن مشکلات سلامتی قبلی

غالباً همراه با سن بالا

بعضی اوقات نیاز به اقدامات فوری (emergency)  مانند سکته ویا عفونت مغزی

   www.HealthLetter.MayoClinic.com June 2017

سلام با تشکر از مطلب خوبتون

متاسفانه مصرف خودسرانه دارو بین هموطنان ما زیاد است و در مورد سردرد، مسکنها به ندرت جوابگو هستند. برای میگرن صرفا داروهای پیشگیری کننده کمک می کنند. بهترین راه اینه افراد نگاه کنند در چه شرایطی معمولا سردردشون شروع میشه مثل گرسنگی، بیخوابی یا...و از اون شرایط خاص پرهیز کنند.

با تشکر، باز هم منتظر مطالب شما هستم،

آرزو

 


[1] https://article.tebyan.net/145851/ پنج شنبه 18 آبان 1396 - 20 صفر 1439 - 9 نوامبر 2017

[2] Corticosteroids are a class of steroid hormones that are produced in the adrenal cortex of vertebrates, as well as the synthetic analogues of these hormones. Wikipedia