ВИКОРИСТАННЯ ЗДОБУВАЧАМИ ОСВІТИ

З ІНТЕЛЕКТУАЛЬНИМИ ПОРУШЕННЯМИ

СУЧАСНИХ ОСВІТНІХ ТЕХНОЛОГІЙ
НА УРОКАХ МАТЕМАТИКИ

Вікторія ГЕРИШ

вчитель математики

комунального закладу

«Спеціальна школа № 1

Міської ради міста Кропивницького»

Анотація. У статті висвітлено питання використання здобувачами  освіти з інтелектуальними порушеннями сучасних освітніх технологій на уроках математики, що є актуальним в реалізації положень Нової української школи та сприяє формуванню в учнів життєво важливих компетенцій та соціально-адаптивних умінь і навичок. Описано роботу сервісу LearningApps.org, що є зручним україномовним конструктором інтерактивних вправ, та переваги його використання, наведено приклади створених завдань.  

Ключові слова: здобувачі освіти з інтелектуальними порушеннями, життєва компетентність, сервіс Learning Apps.org, інтерактивні вправи.

Сучасний світ постійно змінюється. Наше життя також. Завдяки стрімкому  розвитку технологій та закономірній інформатизації суспільства ми маємо те, що років 20 тому не уявляли за можливе. Це стосується абсолютно всіх сфер життя, і особливо освіти.  

Сучасні світові зміни в освіті спрямовані на оновлення змісту, структури, методів навчання, спроможних задовольнити потреби кожного учасника  освітнього процесу, зокрема здобувача освіти з інтелектуальними порушеннями.

В концепції Нової української школи наголошено: кожна дитина, незалежно від її здібностей, має право на якісну освіту. Тому необхідно забезпечити оптимальні умови навчання, виховання та розвитку всіх учнів.

Важливим напрямом реформування сучасної шкільної освіти дітей з інтелектуальними порушеннями в реалізації положень Нової української школи є запровадження компетентнісного підходу до навчання. Компетентність – це здатність застосовувати набуті знання, вміння, навички, способи діяльності, власний досвід у нестандартних ситуаціях, в процесі активних самостійних дій людини при розв’язанні певних життєвих проблем.

Формування життєвої компетентності учнів з порушеннями інтелектуального розвитку відбувається під час навчання в школі, коли школярі, завдяки застосуванням спеціальних завдань, змісту, форм і методів навчально-виховної роботи, повинні не тільки засвоїти певні знання, оволодіти вміннями і навичками, а й навчитися застосовувати їх у повсякденному житті. Саме через навчання відбувається становлення особистості дитини, яка в процесі практичної діяльності вчиться розуміти умову завдання, знаходить способи його вирішення та планує свої дії.

В основу освіти учнів з порушеннями інтелектуального розвитку покладено ідею максимального їхнього соціального, психічного і фізичного розвитку. Важлива корекція їх пізнавальної, емоційної та вольової сфер з метою формування такого типу людини, яка позитивно ставиться до самої себе, до інших людей, до загально-прийнятих соціальних цінностей,  здатна до самокерованої поведінки й самостійної діяльності у всіх доступних сферах її життя.

Метою навчального курсу «Математика» для спеціальних закладів загальної середньої освіти для дітей із порушеннями інтелектуального розвитку є формування у здобувачів освіти предметної математичної компетентності, що передбачає здатність застосовувати математичні знання і методи у повсякденному житті, застосовувати логічні способи мислення під час розв’язання пізнавальних і практичних задач, пов’язаних з реальними об’єктами, встановлювати кількісні та просторові відношення між реальними об’єктами навколишньої дійсності, усвідомлення важливості математики як мови науки, техніки та технологій. Тобто завдання математики полягає в тому, щоб  дати учням не тільки знання, а й навчити їх застосовувати вивчене у практичних життєвих ситуаціях,  навчити мислити і аналізувати [4,с.1].

Плануючи уроки для здобувачів освіти з інтелектуальними порушеннями, чітко визначаю корекційну мету кожного уроку, обумовлюючи її дидактичними завданнями уроку, характером навчального матеріалу,  індивідуальними особливостями учнів. Визначаю корекційні прийоми, які  повинна застосувати на уроці,  відповідно до особливостей пізнавальної діяльності учнів з порушеннями інтелектуального розвитку.

Використання електронних засобів навчання дозволяє мені, як вчителю, урізноманітнювати види діяльності на уроках та викликає велику зацікавленість учнів, оскільки освітній процес рухається разом із сучасним світом,  а не йде окремими нудними шляхами.

На допомогу мені приходять цифрові ґаджети, якими користуюсь на різних етапах уроку. Це комп’ютери, ноутбуки, планшети, мобільні телефони (смартфони). Серед них найбільш практичним варіантом вважаю використання саме смартфонів, оскільки є ряд значних переваг:

Хочу поділитися досвідом використання сервісу LearningApps.org, доступ до якого можливий з різних пристроїв за наявності інтернету. LearningApps.org є сервісом для підтримки процесів навчання та викладання за допомогою невеликих інтерактивних модулів – вправ (пазли, тести, вікторини, кросворди, завдання на встановлення відповідності та ін.). Це сучасний інструментальний засіб створення електронних ресурсів навчального призначення. Цей сервіс дозволяє використовувати завдання різної складності -  і розроблені власне вчителем зі своєї дисципліни, і вже створені варіанти із загальнодоступної бібліотеки. Перевагами впровадження сервісу Learning Apps.org в освітній процес є зацікавленість і вмотивованість учнів до його використання, загальна доступність, безкоштовність та зручний інтуїтивно-зрозумілий  інтерфейс з можливістю вибору української мови. Для виконання вправи необхідно скопіювати посилання внизу завдання  або QR-код та поділитися ним з учнями [3,с.2].

Помітивши на практиці, що готовий матеріал не завжди відповідає індивідуальним особливостям учнів з порушеннями інтелектуального розвитку, зареєструвалась на LearningApps.org та отримала можливість створювати свої вправи. Спочатку використовувала готові варіанти та  адаптувала завдання під конкретні теми, а потім створила власну бібліотеку для 5 класу Нової української школи.  Наприклад:  

https://learningapps.org/watch?v=pp62sw2qa22 - для повторення пройденого матеріалу, а також для учнів з меншими пізнавальними можливостями;

https://learningapps.org/watch?v=p2f140s9c22  - для узагальнення і систематизації знань по темі;

https://learningapps.org/watch?v=p8g9ve3gc22 – на закріплення матеріалу;                          

https://learningapps.org/watch?v=p3cv9zibt22 для перевірки знань.

Зацікавившись грою, учні не помічають, що навчаються. Виконуючи інтерактивні вправи, вони поповнюють свої знання, уміння й навички, розвивають увагу, мислення, самостійність, адаптуються до умов гри, розвивають вміння працювати в команді. Найбільш цікавими для здобувачів освіти з інтелектуальними порушеннями є  вправи типу пазл та знайди пару. Сервіс є особливо привабливим, тому що дозволяє отримати результат практично відразу після закінчення виконання вправи.

Використання сервісу LearningApps.org дає можливість:

Зазначу, що умови сьогодення України досить  складні. Ми живемо у стані війни з країною-терористом, яка зараз, взимку, атакує критичну інфраструктуру, залишаючи без світла, води й тепла більшість населення. Системою освіти України зроблено дуже багато для організації якісного офлайн і онлайн навчання, щоб у школі діти відчували себе в безпеці та ні в якому разі не втрачали жаги до знань. Тому, вважаю важливим впроваджувати сучасні освітні технології, такі, як сервіс LearningApps.org на уроках математики у спеціальній школі та слідкувати за виходом нових україномовних сервісів й додатків для навчання здобувачів освіти з інтелектуальними порушеннями. Школа сьогодні є острівцем не тільки знань, а й безпеки життя завдяки згуртованій праці всіх учасників освітнього процесу, їх стійкому прагненню до розвитку та віри в перемогу, віри у світле майбутнє нашої України.

Список використаних джерел:

1. Аман І.С. Інтернет-сервіс мультимедійних дидактичних вправ LearningApps, вчитель інформатики та математики, заслужений вчитель України

http://internet-servisi.blogspot.com/p/learning-apps.html

2. Бондаренко Т. В. «Використання інформаційно – комунікаційних технологій для забезпечення доступності і розвитку інклюзивної освіти»

https://www.researchgate.net/publication/331402995_VIKORISTANNA_INFORMACIJNOKOMUNIKACIJNIH_TEHNOLOGIJ_DLA_ZABEZPECENNA_DOSTUPNOSTI_I_ROZVITKU_INKLUZIVNOI_OSVITI

3. Гребіник Я.В.  «Використання сурвісу LEARNING APPS в діяльності викладача», викладач суспільних дисциплін ДНЗ «Сумське міжрегіональне ВПУ», м. Суми

https://nmcpto.sumy.ua/wpcontent/uploads/2020/04/%D0%92%D0%98%D0%9A%D0%9E%D0%A0%D0%98%D0%A1%D0%A2%D0%90%D0%9D%D0%9D%D0%AF-%D0%A1%D0% 95%D0%A0%D0%92%D0%86%D0%A1%D0%A3-LEARNING-APPS-%D0%92%D0%94% D0%86%D0%AF%D0%9B%D0%AC%D0%9D%D0%9E%D0%A1%D0%A2%D0%86-%D0 %92%D0%98%D0%9A% D0%9B%D0%90%D0%94%D0%90%D0%A7%D0%90-1.docx

4. Модельна навчальна програма «Математика» для 5-6 класів спеціальних закладів загальної середньої освіти  для дітей із порушеннями інтелектуального розвитку (авт. Прохоренко Л. І., Тороп К. С., Біневич І. В.) «Рекомендовано Міністерством освіти і науки України» (наказ Міністерства освіти і науки України від 26.04.2022 № 383).

5. Слободяник Ольга  «Мобільні технології як засіб активізації пізнавальної діяльності з природничо-математичних дисциплін».  Інститут інформаційних технологій і засобів навчання НАПН України, Київ, Україна https://lib.iitta.gov.ua/711794/1/%D0%A1%D0%BB%D0%BE%D0%B1%D0%BE%D0%B4%D1%8F%D0%BD%D0%B8%D0%BA_%D1%82%D0%B5%D0%B7%D0%B8_%D0%A5%D0%B5%D1%80%D1%81%D0%BE%D0%BD_2018.pdf