$1 Million Orange, 3rd-6th | Lesson 2, Series #4
Vocabulary: Nutrition, Preserve, Processing, Food Systems, Agriculture, Local, Environmental Impact
Grade Levels: 3-6
Click here for #4 Series Description
In this lesson students will make orange juice to learn the steps and costs involved in processing food from its original form to its final form. The activity in this lesson will promote a natural curiosity about how food affects their health while reinforcing food and agriculture as their connection to a better quality of life. Students will assess the advantages and disadvantages of processed food and its effect on our society in jobs, costs, energy use, health, and environmental impacts.
Essential Question(s) that Connect CCCs and SEPs:
Nutrition-The study of food and how it affects the body
Preserve- To keep safe from injury or spoiling
Processing- To change something by special treatment
Food Systems- The sum of all of the steps food takes to end up in our bellies.
Agriculture- The art and science of growing crops and raising livestock for food
Local- Sourcing food from nearby areas
Environmental Impact- Any change in the environment, whether good or bad, that a product has caused.
Engage:
Begin with a classroom discussion in the seating area in your garden or in the classroom. Ask the following questions: What’s the difference between an orange and orange juice? What steps are involved in making orange juice? What do you need to make juice?
Explore:
Invite students to pass around different processed foods and have them read the labels to figure out what is in them. Alternately ask them to imagine what ingredients are in them, and how those ingredients come from the earth. Would it be cheaper to buy foods like these from a store or make them yourself? Why/why not?
Explanation:
If you have an Orange in January you can start by reading this and proceed to the following discussion. Have you ever heard about processed foods before? What does that mean? That means food that has had something done to it, to change it from the form it is found in nature. For example, bread is a processed food, because you don’t just get bread on a bread bush, you have to first grow wheat, and then wheat seeds need to be harvested and then processed to make flour. After the flour is made, then it needs to be even processed further to bake it into bread. Processed foods take a lot more energy and work to make. Due to this they are usually more expensive. It is more expensive to buy a can of jam than it would be to buy the fruit and sugar to make that jam with! Today we are going to make orange juice, a processed food, to learn about the steps involved to make orange juice.
Action:
Reflect:
What did you learn about making orange juice? Is it processed food? What are some advantages of making orange juice at home? What are some disadvantages?
Gardens Change Lives! Page of