ДИСТАНЦІЙНЕ НАВЧАННЯ –

ЕФЕКТИВНИЙ СПОСІБ ОТРИМАННЯ НОВИХ ЗНАНЬ

Наталія БЄДІНА

вчитель початкових класів

комунального закладу «Навчально-виховне об'єднання № 32 «Спеціалізована загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів,

позашкільний центр «Школа мистецтв»

Кіровоградської міської ради Кіровоградської області»

Анотація. У статті висвітлено проблему дистанційного навчання в початкових класах у закладах загальної середньої освіти. Акцентовано увагу на його особливостях та перевагах, описано перспективи. Зазначено, що дистанцiйне навчання – це форма навчання, що базується на використанні широкого спектра традиційних і нових інформаційних та телекомунікаційних технологій, які на різних етапах освітнього процесу забезпечують інтерактивну взаємодію вчителя та учнів, учнів між собою та самостійну роботу кожного з матеріалами інформаційної мережі.

Ключові слова: дистанційна освіта, її принципи, технології, якість дистанційного навчання, платформи навчання, початкова школа.

Сучасна школа – це школа швидкого та гнучкого реагування на стрімкі, динамічні, а інколи й драматичні зміни в суспільстві. Перехід на дистанційне навчання, зумовлений пандемією, став неочікуваним та доволі серйозним випробуванням для всіх учасників освітнього процесу – освітян, вчителів, учнів та їхніх батьків.Після тимчасової розгубленості всім довелось прийняти цей виклик і швидко адаптуватись до нових реалій, але питання розвитку дистанційної освіти набуло неабиякої актуальності [4].

Варто відзначити, що дистанційне навчання не є заміною очного та ніколи не планувалось на довгострокову перспективу, проте, воно може стати ефективним інструментом не тільки під час карантину. Вступаючи на навчання до початкової школи, молодші школярі вже активно користуються гаджетами, що свідчить про обізнаність сучасного покоління в галузі медіа. Сучасні учні у своєму освітньому арсеналі мають різні медіа-засоби, натомість, використовують їх, здебільшого, для розваг. Але завдання кожного вчителя зацікавити та навчити дітей отримувати інформацію не лише з друкованих джерел, а й інформаційних. По-перше, це полегшує діяльність учителя, по-друге, інформаційні джерела мають відповіді на запитання будь-якого характеру. Для вирішення окресленої задачі та ефективного використання Інтернет-ресурсів у межах освітнього процесу початкової школи, саме вчитель має стати координатором у процесі формування інформаційно-цифрової компетентності молодших школярів, а також бути медіа-компетентним.Дистанційна форма навчання демонструє свої переваги над іншими формами завдяки значно вищий інформативності та доступності. Вона є значно мобільнішою та доступнішою [1, с. 90-93].

Сьогодні дистанційне навчання визначено одним із перспективних напрямів інформатизації освітнього процесу та ефективним способом отримання нових знань. Цим і обумовлена актуальність окресленої проблеми.Метою написання статті є узагальнення власного практичного досвіду з організації ефективного освітнього середовища в умовах дистанційного навчання за допомогою різних додатків та інтернет-ресурсів.

Реалізація освітніх цілей навчальних програм, безперервність навчання і необхідність виконання навчальних планів поставили переді мною низку організаційних завдань, окрім того, щоб знайти та застосувати ефективні інтернет інструменти, які дозволять моїм учням ефективно займатися онлайн.

Для організації нашого якісного дистанційного навчання стало в пригоді одне з головних правил, з яким погоджуються батьки під час вступу до школи, – процес навчання завжди тристоронній, і кожна зі сторін докладає максимум зусиль для того, щоб процес відбувся. І якщо хоч одна зі сторін починає випадати, результату не буде. Тому, навчання – це завжди спільна тристороння робота. Без тандему: вчитель-учні-батьки досягти позитивного результату практично неможливо. Отже,першим і важливим правилом нашого «дистанційного» класу стало: «Працюємо злагоджено і всі разом!».

Перший час діти потребували допомоги, щоб адаптуватися до такої форми роботи. Це вимагало спільних зусиль як школи, так і батьків. Щоб полегшити цей процес, я приготувала інструкції та рекомендації для батьків і дітей до завдань, які потрібно було виконати.

Наступним кроком став режим роботи. Навички організації свого навчання є необхідною умовою формування навчальної діяльності. Для того щоб не порушувати звичного режиму роботи дітей, що є важливою умовою гармонійного розвитку учня початкової школи, уроки проводяться згідно з розкладом. Діти чітко мають знати коли в них починаються заняття, коли в них час на відпочинок і коли час на самостійну роботу з інтернет ресурсами.

Урахування того, що молодші школярі недосвідчені в роботі з різними ґаджетами саме в питанні навчання, я зрозуміла, що необхідно створити такі умови, за яких учні самостійно й охоче отримуватимуть знання з різних джерел, навчаться користуватися ними для розв’язання нових пізнавальних і практичних завдань, удосконалять комунікативні вміння, працюючи разом та розвинуть дослідницькі вміння й аналітичне мислення. Для мене саме головне в навчанні – живе спілкування з учнями класу. На мою думку, тільки онлайн-уроки в синхронному режимі можуть максимально наблизити до такого спілкування у період дистанційного навчання. Я проводжу свої уроки за допомогою програми Zoom-конференції. Учні початкової школи – особлива категорія дітей, яка сприймає навчання через гру. Тож учителю потрібно продумати сценарій онлайн-уроку не лише з ігровими елементами, а й з обов’язковою комунікацією та співпрацею учнів одне з одним. Невеликі відео, презентації, фізкультхвилинки, тренажери дозволяють зробити онлайн-уроки цікавими та різноманітними. А щоб дистанційне навчання було повноцінним та продуктивним, було створено групи батьків і дітей у додатку-месенджері Viber, де саме учні, і їхні батьки, могли б спілкуватися як з учителем, так і один з одним, подібно до того,як працювали в звичайному режимі в школі. Саме на використання додатка Viber погодилися батьки, оскільки його технічні вимоги доступні для всіх учасників освітнього процесу.

Додаток-месенджер Viber дозволив мені: проводити індивідуальні консультації для учнів, які потребують допомоги під час навчання за дистанційною формою; консультувати батьків учнів щодо налаштування параметрів роботи в програмі Zoom-конференції; збирати фотозвіт, скріншотів та відео;

Також це дало змогу записувати відео пояснення матеріалу з різних тем для учнів, забезпечило пряме спілкування безпосередньо з дітьми. Якщо комусь із учнів не була зрозуміла певна тема або завдання, вони мали змогу задати запитання вчителю та миттєво отримати відповідь.Але одного пояснення вчителя не завжди достатньо для ознайомлення з матеріалом. У класі на допомогу приходить наочність. Як же можна було використати її тут? Для цього я створювала презентації, або знаходила різні навчальні мультфільми, відео-уроки на сайті www.youtube.com.

Для поліпшення якості дистанційного навчання та організації дітей до виконання завдань з різних предметів у нашій школі для всіх класів була створена таблиця для дистанційного навчання де кожний клас на кожний день тижня виставляв за розкладом теми уроку, домашнє завдання і посилання на різні інформаційні джерела (відео уроки, онлайн-уроки, презентації, навчальне відео, тренажери, навчально-ігрові вправи, виховні години, тощо). Варто відзначити, що для дітей, які з різних причин не мають змоги відвідувати заняття у школі це дуже зручно. Навіть в очному режимі навчання ця таблиця стає в нагоді, адже завжди є можливість переглянути відео, виконати завдання, яке не записав у щоденник, або щось прослухав на уроці. Також вона є зручною для батьків, адже вони мають змогу контролювати освітній процес своєї дитини, організувати її та розподілити час на виконання завдань протягом тижня.

Сучасний простір Інтернету пропонує дітям і батькам додаткові посилання на інтернет джерела та різноманітні онлайн платформи в соціальних групах Facebook, Viber, YouTube-каналах, а саме:

1. Онлайн уроки на карантині.

Режим доступу: https://mon.gov.ua/ua/news/28-kvitnya-startuyut-onlajn-uroki-na-karantini-dlya-1-4-klasiv-vidteper-u-vseukrayinskij-shkoli-onlajn-navchatimutsya-j-najmolodshi

2. Навчально-ігрова програма Learningapps.

Режим доступу: https://learningapps.org/

3. Дистанційне навчання школярів Кропивницького з використанням віртуальної комп’ютерної дошки Padlet.

Режим доступа:https://padlet.com/ok03061968/navchannyonlain

Проте, контент зазначених інтернет джерел не є достатнім для всіх навчальних предметів в школі. Тому в 3 класі я підібрала для своїх учнів додаток, який дозволив максимально спростити процес доступу до навчальних матеріалів, виконання завдань та забезпечити контроль, перевірку й зворотнійзв’язок із урахуванням можливостей усіх учасників освітнього процесу.

Це був додаток ClassDojo [Режим доступу: https://teach.classdojo.com/#/launchpad], який дозволяє учасникам освітнього процесу виконувати такі дії:

1. Надсилати прямі повідомлення родинам, оголошення, призначати заняття.

2. Ділитися уроками, на які учні можуть відповісти з дому за допомогою відео, фотографій, записів у журналі чи малюнку.

3. Учасники можуть бачити публікації в хронологічному порядку, це схоже на стрічку новин в соцмережах.

4. Вчитель може прикріпити до завдань файли, текстові документи, відеоматеріали, презентації.

5. Вчитель одразу може побачити, який учень яке завдання виконав.

Для дітей цей додаток є цікавим ще й через мультиплікаційне забезпечення, адже кожен учень має аватарку при реєстрації у вигляді ельфа, або монстрика. Завдання монстрика – збирати бали за завдання. Коли учень виконує правильно завдання – монстрик радіє, коли завдання невірне – сумує. За допомогою Class Dojo вчитель може швидко та просто перевірити класну та домашню роботу. Цей додаток зручний тим, що він дуже яскравий, українізований, працює з будь якого пристрою.

Цікавими інтернет ресурсами для учнів та зручними для мене як учителя засобами перевірки знань стали сайти naurok.com.ua та vseosvita.ua. Ці сайти надають можливість учням з дому попрацювати над цікавими завданнями-тестами, вчитель створює самостійно, або запозичає в інших учителів, які розмістили свої розробки на сайті. Також, на цих сайтах можна проводити тести в режимі реального часу та відслідковувати успішність кожного окремого учня, або задавати завдання додому, визначивши конкретний час здачі завдання, що дисциплінує учнів і виховує в них відповідальність та організованість.

Дистанційне навчання відкрило перед учителями можливості створення діагностичних контрольних робіт, тренувальних тестів через програмне забезпечення комп’ютера Google Forms. Узагальнені дані виконаних тестових завдань у вигляді діаграм та таблиці дозволяють учителю бачити прогрес класу вцілому та аналізувати роботу кожного окремого учня. У Таблиці 1 представлені розроблені мною тестові завдання з різних навчальних предметів, опитувальники для дітей за допомогою Google Forms.

Таблиця 1

Тестове завдання з «Я досліджую світ» 2 клас

Режим доступу

Діагностувальна робота з математики 2 клас

Режим доступу

Діагностувальна тестова робота з літературного читання: аудіювання 2 клас

Режим доступу

Діагностувальна робота з математики 3 клас

Режим доступу

Діагностувальна робота з української мови. Числівник 3 клас

Режим доступу

Опитувальник для дітей

Режим доступу

Моніторинг виконання домашніх завдань

Режим доступу

Також для організації дистанційного навчання став у нагоді ще один інструмент комп’ютера – Google Presentations. За допомогою цього інструмента було розроблено виховні години, Свято останнього дзвоника, виховний захід: «Конфлікт. Шляхи подолання конфліктних ситуацій», «Безпечний інтернет для дитини», «Булінг. Мій світ без насильства».

З власного досвіду можу сказати, що для ефективної реалізації дистанційного навчання необхідні такі умови:дистанційне навчання повинно бути представлене в системі;повинна бути взаємодія учнів, батьків, вчителя;навчальний процес повинен бути організований відповідно до навчальних планів з урахуванням специфіки системи навчання;навчання повинно враховувати очні та дистанційні заняття, а також самостійну роботу учнів;чіткі правила спілкування, аби створити вільий і комфортний освітній простір.

Варто зазначити, що навчання онлайн має низку переваг:

Висновки. Науковий прогрес рухається із шаленою швидкістю. Прогресивні країни світу поступово діджиталізуються, тому нам так само потрібно оновлюватися та рухатися вперед. Сучасні діти зростають у цифровому світі і для них цілком природним є цифрове середовище, яке вони використовують для отримання та обміну інформацією.Переваг онлайн-навчання можна привести багато: зростання інтересу учнів до нового цікавого методу навчання, економія ресурсів усіх учасників освітнього процесу, автоматизація контролю виконання завдань тощо.

Дистанційне навчання – це технологія майбутнього. Воно може застосовуватися в усіх системах освіти, вирішувати широке коло завдань освіти, навчання, виховання та розвитку особистості. Розвинути в дітей бажання вчитись і творити – ось моє основне завдання. Усі діти обдаровані й талановиті, тому покликання вчителя – розгледіти в них талант, розвивати і плекати індивідуальне, самобутнє, спираючись на їхню природу, навіть в умовах дистанційного навчання.

Список використаноїлітератури

1. Биков В. Ю. Дистанційне навчання в країнах Європи та США і перспективи для України. Інформаційне забезпечення навчально-виховного процесу: інноваційні засоби технології :монографія. Академія педагогічних наук України, Інститут засобів навчання. Київ :Атіка, 2005. С. 77–140.

2. Закон України «Про освіту» від 05.09.2017 №2145-VIII  http://zakon0.rada.gov.ua/laws/show/2145

3. Концепція Нової української школи [Електронний ресурс] Режим доступу education/zagalna-serednya/ua-sch-2016/konczepcziya

4. Концепція розвитку дистанційної освіти в Україні. (затверджено Постановою МОН України В.Г.Кременем 20 грудня 2000р.)

5. Цифрова компетентність сучасного вчителя Нової української школи: зб. тез доп. всеукр. наук.-практ. семінару, м. Київ, 28 лютого 2018 . / за заг ред. Коневщинської, О.В. Овчарук. К.: Інститут інформаційних технологій засобів навчання НАПН України, 2018. 61 с.