Розв’язування задач на оптичні системи.
Мета.
Навчальна. Відпрацювати практичні навички розв’язування задач на оптичні системи та визначення інших оптичних величин.
Розвиваюча. Розвивати абстрактне та алгоритмічне мислення.
Виховна. Виховувати культуру оформлення геометричних побудов.
Тип уроку. Формування знань, умінь, навичок.
Дидактичні матеріали:
План
Хід уроку
Перевірка домашнього завдання.
Задача 61.1. Плоско-опукла лінза з фокусною відстанню 30 см і плоско-увігнута лінза з фокусною відстанню 10 см складені разом. На якій відстані від лінз отримали зображ ення предмета, що розміщений в 15-ти см від системи лінз?
Задача 61.2. Коли людина знімає окуляри, їй зручно читати, тримаючи книжку на відстані 40 см від очей. Яка оптична сила її окулярів? Відстань найкращого бачення для нормального ока становить 25 см. Відповідь запишіть у діоптріях.
Задача 61.3. Лупа, що є двоопуклою лінзою, виготовлена зі скла з показником заломлення 1,6. Радіуси кривизни поверхонь однакові і дорівнюють 12 см. Визначити збільшення лупи.
Задача 61.4. Зі скляної пластинки були виготовлені три лінзи. При цьому виявилося, що оптична сила системи (1,2) дорівнює -2 дптр, а оптична сила системи (2,3) дорівнює -3 дптр. Знайти оптичну силу всіх лінз.
Запитання 61.1. Око крокодила акомодується не у разі зміни кривизни кришталика, а у разі його переміщення далі або ближче від сітківки. Куди рухається кришталик при наближенні крокодила до предмета?
Запитання 61.2. Чому із збільшенням зображення його освітленість зменшується?
Запитання 61.3. Який дефект зору “з’явиться” у риби, якщо її вийняти з води, - короткозорість чи далекозорість?
Запитання 61.4. Маленький предмет можна добре розглянути з малої (менше 10 см) відстані крізь маленький (діаметром від 0,5 мм до 1 мм) отвір у аркуші картону або чорного паперу. Який принцип дії такого простого оптичного приладу?
Запитання 61.5. Око крокодила акомодується не у разі зміни кривизни кришталика, а у разі його переміщення далі або ближче від сітківки. Куди рухається кришталик при наближенні крокодила до предмета?
Запитання 61.6. Чому із збільшенням зображення його освітленість зменшується?
Запитання 61.7. Як залежить розмір зображення предмета від відстані між предметом і отвором камери-обскура.
Запитання 61.8. Як впливає розмір отвору камери-обскура на якість одержуваного зображення?
Запитання 61.9. З трьох щільно складених лінз утворили плоскопаралельну пластинку. Оптичні сили першої та другої лінзи відповідно дорівнюють 2 дптр та -5 дптр. Яка оптична сила третьої лінзи?
Підручник: § 28 - повторити.
Задача 61.5. Визначити фокусну відстань і оптичну силу окулярів, що виправляють недоліки далекозорого ока, для якого відстань найкращого зору 50 см.
Задача 61.6. Знайти збільшення, що дає лупа, фокусна відстань якої 2 см, для нормального і короткозорого ока з відстанню найкращого зору 15 см.
Задача 61.7. Фотоапаратом, об’єктив якого має фокусну відстань 50 мм, фотографують будинок висотою 24 м. З якої відстані потрібно проводити фотозйомку, щоб зображення будинку вмістилось у кадрі висотою 24 мм?