Розв’язування задач
на заломлення світла’
Мета.
Навчальна. Відпрацювати навички розв’язування розрахункових задач та задач на побудову на заломлення світла.
Розвиваюча. Розвивати логічне та алгоритмічне мислення, просторову уяву.
Виховна. Виховувати культуру оформлення задач.
Тип уроку. Формування знань, умінь, навичок.
Дидактичні матеріали:
План
Хід уроку
Перевірка домашнього завдання.
Задача 22.1. На віконну шибку падають два промені, кут між якими 30°. Яким стане кут між променями після того, як вони пройдуть крізь шибку? Відповідь поясніть за допомогою рисунка.
Задача 22.2. Внаслідок заломлення світла у воді річок і ставків їх глибина здається приблизно на 30% меншою за дійсну глибину. Пояснити за допомогою рисунка, чому глибина озера здається меншою, ніж вона є насправді.
Задача 22.3. Світло падає на плоску межу поділу двох прозорих середовищ. Кут між падаючим і заломленим променями становить 170°, а кут падіння - 40°. Визначити кут заломлення променя. Відповідь поясніть схематичним рисунком.
Задача 22.4. У скільки разів швидкість світла у воді (n1=1,33) відрізняється від швидкості світла у склі (n2=1,6)?
Задача 22.5. Знайдіть граничний кут для межі поділу двох середовищ діамант - скло. Абсолютний показник заломлення скла - 1,21, діаманту - 2,42.
Задача 22.6. На рисунку показано світловий промінь, який зазнав заломлення. Перемалюйте схематичний малюнок до зошита та визначте показник заломлення другого середовища відносно першого.
Запитання 22.1. Чи є правильним твердження “світлові промені в повітрі прямолінійні”?
Запитання 22.2. Яке з середовищ є більш оптично густим? Відповідь обгрунтуйте.
Запитання 22.3. Чому в ясну погоду рано-вранці під водою ще темно, хоча Сонце вже піднялося?
Запитання 22.4. В ясний сонячний день, коли Сонце “стоїть” високо в небі, здається, що ставок немовби освітлений зсередини. Як це пояснити?
Підручник: § 9-12 - повторити.
Задача 22.7. Людина опинилася на безлюдному острові. Як потрібно цілитися острогою в рибу, щоб спіймати її. Свою відповідь доповніть схематичним рисунком.
Задача 22.8. Пояснити за допомогою рисунка підняття монети з дна чашки, коли в неї наливають воду.
Задача 22.9. Знайдіть кут падіння світла, якщо кут заломлення 20°, а кут між падаючим променем та заломленим дорівнює 150°.
Усне опитування по запитаннях до уроку.
Готуємось до самостійної роботи. Заломлення світла на межі двох середовищ.
Задачі підвищеної складності:
Експериментальна задача 22.1.О. Поясність причину утворення темного кільця навколо лазерної плями. Використовуючи фотографію з лінійкою, оцініть висоту стовпчика води в посудині.