Published using Google Docs
Про курс. Опис + основні посилання
Updated automatically every 5 minutes

Дистанційний курс "Додатки Google в освітній діяльності":

* Інфографіка - http://bit.ly/2NtEeqR

* Освітня програма (60 годин) https://goo.gl/TRX27g

ОРГАНІЗАЦІЯ ДИСТАНЦІЙНОГО НАВЧАННЯ ЩОДО ВИКОРИСТАННЯ ДОДАТКІВ GOOGLE В ОСВІТНІЙ ДІЯЛЬНОСТІ З МЕТОЮ ПІДВИЩЕННЯ ЦИФРОВОЇ КОМПЕТЕНТНОСТІ ПЕДАГОГІВ

 

Загальний напрям модернізації сучасної освіти – це системні й органічні зміни в освіті з метою приведення її у відповідність до вимог сучасного життя, створення механізмів постійного оновлення освіти, її цілеспрямованої орієнтації на актуальні та перспективні потреби особистості, суспільства.

Пошук шляхів підвищення ефективності освітнього процесу на основі використання інноваційних інформаційних методів і технологій привів до мотивованої необхідності застосовувати потенціал сучасних мережевих сервісів. Ці ресурси забезпечують можливість створювати педагогу інформаційно значиме наповнення інформаційного сервісу й управляти доступом до змісту.

Створення дистанційного курсу зумовлене необхідністю пошуку нових інтенсивних шляхів і засобів освіти, яка переходить на новий зміст, а це, безумовно, потребує застосування сучасних інструментів навчання.

Актуальність дистанційного курсу “Додатки Google в освітній діяльності”, який рішенням комісії з інформатизації закладів освіти Науково-методичної ради Міністерства освіти і науки України "Схвалено до використання у загальноосвітніх навчальних закладах" від 29.01.2019 р. №  22.1/12-Г-22, полягає у використанні вебресурсів у освітньому процесі, що дозволяє урізноманітнити навчальні заняття, навчити на практиці володінню хмарними технологіями, розширювати можливості викладання.

Метою організації дистанційного курсу є навчання використанню додатків Google в професійній діяльності для підвищення цифрової компетентності педагогів, ознайомлення учасників із можливістю застосувати віртуальні кімнати Google Класів для організації та взаємодії учасників/студентів, через практичне опрацювання різних онлайн-ресурсів та завдань навчити створювати й підтримувати персональне інформаційне середовище, власні віртуальні кімнати, на конкретних прикладах продемонструвати переваги колективної взаємодії, співпраці, ефективність застосування цифрових інструментів Google в освітній діяльності.

Інноваційність практики полягає в практичному застосуванні цифрових інструментів Google в освітній діяльності, створенні умов для успішного впровадження електронних ресурсів, створених під час дистанційного навчання.

 Для забезпечення ефективного навчання матеріали курсу містять: 54 практичних завдання, 40 навчальних відео, 10 інструктивних листів, 9 об’єктів Google Диска для спільного редагування, 3 онлайн-тестування.

До кожного інструктивного листа розроблена відповідна відеотрансляція через прямий ефір ютуба, яка містить відеолекції з практичними порадами щодо застосування в професійній діяльності, рекомендації щодо усунення недоліків, яких припустилися учасники при виконанні завдань; організовано чат - можливість учасникам задати питання наживо й отримати відповідь; представлена “родзинка” до кожного ефіру з авторською презентацією застосування цифрового інструмента/додатка; налаштовано збереження запису для подальшого перегляду в зручний час.

Ефективний зворотний зв'язок із учасниками курсу налаштований  через системи сповіщень, здачі робіт, отримання приватних консультацій до кожного завдання в системі Google Classroom.

Під час навчання учасники опрацьовують матеріали з таких практичних напрямів:

● Створення й підтримка функціонування віртуальної кімнати Google Classroom.

● Створення та спільне редагування об’єктів Google Диска для організації спільної взаємодії користувачів.

● Узагальнення й систематизація матеріалів на платформі оновлених Google Сайтів.

● Створення відеоконтенту за допомогою інструмента прямих ефірів ютуба: записи виступів, навчальних відео.

● Ознайомлення з системою Google Workspace for Education для підключення в закладах освіти.

● Використання онлайн-ресурсів Веб 2.0 для інтеграції до віртуальних кімнат.

● Опрацювання основних налаштувань безпечної роботи в кіберпросторі.

Кожен учасник розробляє власний кейс із 10 готовими об’єктами для впровадження в професійній діяльності. Користувачі курсу не тільки виконують завдання у віртуальних кімнатах, а й навчаються створювати власні для застосування в професійній діяльності, адже саме ресурс Google Classroom дозволяє об’єднати учасників у захищеному середовищі, поширити інформацію, отримати зворотний зв’язок, взаємодіяти, підтримувати й супроводжувати спільну діяльність, може допомогти організувати віртуальну кімнату для роботи над будь яким проєктом, взаємодії колег, учасників творчих осередків, навчального процесу.

У підсумку учасники оформлюють та захищають власний проєкт.

Курс апробований 20-ма циклами навчання протягом 2014-2021 років, налічує більше 6000 випускників. Статистичні дані щодо участі освітян у різних сесіях курсу представлені в діаграмі 1.

Історія організації курсу бере свій початок із 2014 року, поступово назва курсу трансформувалася відповідно до запитів учасників і розширення аудиторії - у назві замість “Сервіси Google в професійній діяльності вчителя” відбулися зміни на “професійній діяльності викладача” (http://bit.ly/32i3a6A), а з травня 2015 року веде облік учасників-викладачів вищих навчальних закладів: першими долучилися викладачі Київського медичного університету, у червні було проведено навчання для працівників Націона́льного університе́ту біоресу́рсів і природокористува́ння Украї́ни, 2017 рік - навчання викладачів Одеського регіонального інституту державного управління, 2018 викладачі Національної академії державного управління. Протягом усього часу активно беруть участь у навчальних сесіях курсу працівники різних обласних інститутів післядипломної освіти педагогічних кадрів, із шістьма ОІППО підписані договори щодо включення програми курсу до навчально-методичних планів та робочих програм різних кафедр, підвищення кваліфікації педагогічних працівників загальноосвітніх навчальних закладів за навчальним дистанційним курсом.

Протягом трьох років спостерігається позитивна динаміка збільшення кількості викладачів ЗВО у дистанційному курсі (діаграма 2).

Інноваційною є запропонована модель організації дистанційного навчання:

● навчальне середовище для отримання завдань, консультацій і збору робіт учасників у середовищі Google Classroom;

● сайт-навігатор із систематизованою інформацією за матеріалами курсу й публікацією спільних робіт учасників, таблиць виконаних робіт;

● система консультацій за допомогою прямих ефірів, щотижневих відеотрансляцій на каналі ютуба;

● взаємодія учасників через об’єкти Google Диска.

Ця модель є перевіреною часом і кількістю учасників, які працюють одночасно: під час сесій у червні 2017, січні, червні, серпні, жовтні, грудні 2018, березні, червні 2019 років років один тьютор ефективно працював з 500-600-ма користувачами за рахунок системи підтримки Google Classroom. Протягом усього навчання учасники курсу виконують завдання на отримання зворотного зв'язку, налагодження комунікації, взаємодії за допомогою додатків Google: створюють віртуальні кімнати (класи), контактні групи, працюють у групових чатах, обмінюються повідомленнями, подіями, пишуть коментарі, спільно редагують аркуші таблиці у “відкритому класі”, слайди в презентації, беруть участь в опитуваннях, співпрацюють у віртуальних дошках, беруть участь в обговореннях, створюють власні цифрові ресурси (сайти, документи, програми, моделі, навчальні відео, інтерактивні вправи, онлайн-заготовки для подальшого використання в професійній діяльності).

Будь-який користувач, працюючи з інструктивними листами, навчальними відео отримує можливість навчитися використовувати зазначені інструменти в конкретних професійних ситуаціях, а детальні описи виконання послідовностей дій із наочними скриншотами дозволяють користувачам різного віку, із різними рівнями навичок використання інформаційно-комунікаційних технологій успішно впоратись із запропонованими завданнями.

Після завершення навчання учасники отримують навички не тільки використання хмарних технологій, різних додатків Google в освітньому процесі, повсякденній діяльності, а й отримують практику спільної онлайн-діяльності, взаємодії, налагодження комунікації, створюють власні онлайн-ресурси.

За запитами педагогічної громадськості й на вимогу часу вищеназваний курс постійно вдосконалюється, доповнюються новими завданнями та напрямами використання. Забезпечується навчання впродовж життя, без статусу якого не може існувати інформаційне суспільство, для різних вікових та професійних категорій учасників.

Про ефективність впровадження практики свідчать результати моніторингових досліджень, різних онлайн-опитувань, а також те, що з часом збільшується не тільки кількість бажаючих пройти навчання, а й спільноти активних випускників, які продовжують співпрацю у віртуальному просторі.

Діаграма 3. Порівняльні показники оцінки учасниками різних сесій ефективності курсу.

За представленими результатами спостерігається стабільний високий рівень оцінки: схвальні та позитивні відповіді дають більше 90% респондентів. Важливим підсумком також є те, що на питання “Чи готові Ви після опанування курсу працювати у власній кімнаті Google Classroom?”  84% випускників курсу зазначили “Так”.

У діаграмі 4 представлена стабільно позитивна рекомендація від учасників, які успішно завершили курс, долучитися до відповідного навчання іншим освітянам в умовах становлення нової української школи.

Успішні проєкти, які реалізують випускники курсу “Додатки Google в освітній діяльності”, надихають освітян до персонального розвитку й застосуванню набутих навичок в освітньому процесі. Протягом шести років в Україні сформувалася спільнота активних педагогів, яка в 2019 році запропонувала ініціативу масового поширення програми відповідного курсу для всіх закладів освіти України й створення окремої програми для майбутніх тренерів. Статус тренера за курсом «Додатки Google в освітній діяльності» отримують претенденти, які пройшли базовий і поглиблений авторські курси та обов’язково успішно склали іспит для сертифікації на рівні один за програмою Google for Education. Протягом лютого, березня й червня 2019 року відбулися три навчальні сесії для майбутніх тренерів, які успішно завершили 189 педагогів, викладачів та працівників обласних інститутів післядипломної освіти. У травні 2020 року чотири тренери курсу успішно склали сертифікаційні іспити Trainer Skills Assessment. Співпраця в різних регіонах триває: протягом 2019 року були проведені вісім регіональних тренінгів за програмою “Додатки Google в освітній діяльності” для педагогів Одеси, Шостки, Херсону, Львова, Вінниці, Івано-Франківська, Кривого Рогу, Миколаєва, Чернігова, у роботі яких взяли участь 367 педагоги. Враховуючи позитивну динаміку розвитку спільноти, запити освітян у липні 2019 року створено окрему структуру - “Академію цифрового розвитку”, яка в майбутньому стане інтегратором активностей з метою навчання використанню цифрових інструментів різних категорій користувачів.

Протягом 2020-2021 років 9 тренерів Академії цифрового розвитку отримали підтвердження якості тренерських навичок з найвищим статусом Google for Education Certified Trainer у міжнародному педагогічному центрі Google for Education.

Завдяки організації Академії цифрового розвитку спільнота прогресивних освітян намагається створити в Україні потужну платформу неформальної освіти, яка дозволить будь-яким користувачам підвищувати свій рівень інформаційної компетентності, створити спільноту тренерів, які будуть плекати в межах Академії наступне покоління, ділитися досвідом, надихати, допомагати, навчати. Наразі підписані десять меморандумів про співпрацю, шість договорів на використання програми в різних ОІППО, більше 10000 учасників, які застосовують успішні моделі для закладів освіти, розробили персональні кейси для застосування в освітній діяльності - і це, у свою чергу, є показником якості, розвитку та результативності діяльності Академії цифрового розвитку.