Published using Google Docs
Аналіз наявних ніш для створення Legal Tech продуктів в Україні
Updated automatically every 5 minutes

📊 Аналіз наявних ніш для створення Legal Tech продуктів в Україні

Автори дослідження:

Регіна Бондаренко — директорка Громадської організації "Legal Innovations", спеціаліст у сфері юридичних новацій, юридичний інженер та керівник-засновник ІТ-проєкту "Правомен" — цифрового юриста-помічника.

Форемний Дмитро Юрійович —  виконавчий директор Громадської організації "Legal Innovations", Генеральний Партнер інвестиційного фонду  3x Capital, спеціаліст у сфері юридичних новацій, міжнародного права та соціального підприємництва, 11 років досвіду.

Гудошник Дмитро — експерт з економічного аналізу,  5 років досвіду написання BRD, SRS, бізнес оцінки проєктів та  аналітичних матеріалів економічного аналізу  продуктових проєктів.

Анотація:

Дослідження демонструє аналіз ринку юридичних послуг, виявляючи його основні тенденції, динаміку та потенційні можливості для компаній та стартапів. Дослідження проведено в 2023 році та зосереджене на ідентифікації та оцінці перспективних ніш для розвитку юридичних інновацій, з урахуванням поточного стану ринку, його структури та ключових гравців. Авторами для аналізу використані такі методи як Модель 5 сил Потера, STEP-аналіз, а також для  систематизації інсайтів використовуються правила SWOT аналізу.

Дослідження має на меті систематизувати дані наявні сьогодні про зростаючий ринок юридичних інновацій в Україні для подальшого використання фахівцями у сфері права, менеджерами, компаніями у сфері інформаційних технологій та громадським сектором, які прагнуть зайняти ніші на ринку юридичних послуг.

Дослідження світового досвіду ринку Legal Tech здійснено в рамках проєкту «UKRAINIAN LEGAL TECH RESTART», що здійснюється ГО «Лігал Інновейшнс»  (LinGO) за підтримки американського народу, наданої через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках Програми «Справедливість для всіх».

Погляди авторів, викладені у цьому дослідженні, не обов’язково відображають погляди Агентства США з міжнародного розвитку або уряду Сполучених Штатів Америки.


ЗМІСТ 

ВСТУП        4

АНАЛІЗ КОНКУРЕНТІВ        8

1. Потреби у сфері сімейних відносин.        8

2. Потреби у сфері житлових відносин.        10

3. Потреби у сфері отримання публічних послуг        11

4. Потреби у сфері майнових прав        13

5. Потреби у сфері трудових відносин        16

6. Потреби у сфері військового права        18

ВИСНОВКИ З АНАЛІЗУ КОНКУРЕНТІВ        20

АНАЛІЗ РИНКУ ТА ЗОВНІШНЬОГО ВПЛИВУ
STEP-АНАЛІЗ        23

Аналіз впливу політичного середовища        23

Аналіз впливу економічних факторів        25

Аналіз впливу соціально-культурних факторів        26

Аналіз впливу технологічних факторів        27

Підсумки PEST-аналізу стану на ринку юридичних послуг        29

АНАЛІЗ РИНКУ ПО МОДЕЛІ 5 СИЛ ПОРТЕРА        37

ФОРМУВАННЯ КОНЦЕПЦІЇ ПРОЄКТУ        52

ОПИС ПРОДУКТУ ПРОЄКТУ        60

ВИСНОВКИ АНАЛІЗУ РИНКУ ЮРИДИЧНИХ ПОСЛУГ        64

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ:        66


ВСТУП

У сучасному світі, де правові питання та консультації з права стають повсякденною необхідністю для фізичних осіб та підприємств, ринок юридичних послуг є важливим та динамічно зростаючим. Юридичні консультації стають вирішальними для захисту прав, регулювання питань власності, бізнес-операцій та багатьох інших життєво важливих аспектів. У такому контексті розуміння структури ринку та ідентифікація перспективних ніш є надзвичайно важливим завданням для юридичних компаній та стартапів, які прагнуть надати найкращі послуги своїм клієнтам та розвивати свій бізнес.

Даний аналіз ринку юридичних консультацій присвячений виявленню цих перспективних ніш, які можуть бути прибутковими та відповідати потребам сучасного суспільства. Він орієнтований на дослідження різних аспектів ринку, включаючи обсяг попиту, конкуренцію, особливості зовнішнього середовища та потреби клієнтів. Аналіз надасть нам можливість отримати розуміння ринку та розробити стратегію, яка сприятиме успішному розвитку юридичної компанії або стартапу.

Сьогодні в Україні існує низка юридичних компаній, які надають юридичні консультації різного спрямування громадянам країни з великої кількості напрямків. В цілому, юридична компанія являє собою підприємство, що надає юридичні послуги на платній основі. Основним законом, який регламентує діяльність юридичних компаній, є Закон України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність». Згідно з ним виділяють наступні форми адвокатської (юридичної) діяльності [1]:

Також треба значити, що закон не обмежує надання юридичних послуг і іншими субʼєктами підприємництва, а саме фізичними особами-підприємцями та юридичним особам, що мають КВЕД 69.10 : Діяльність у сфері права.  

До повномасштабної війни, а особливо під час, новим конкурентом на ринку юридичних послуг виявились громадські організації, які надають юридичну допомогу як широкому колу осіб, наприклад, громадські організації, що входять до  Громадської спілки “Мережа правового розвитку”, а також громадські організації, що спеціалізуються на окремих групах населення, так, наприклад, Громадська організація “Юридична сотня”, що спеціалізується на допомозі військовослужбовцям та їх сімʼям, або Громадська організація “Розірви коло”, що надає в тому числі юридичну допомогу жертвам насильства тощо.

Головними рисами, громадських організацій, як конкурентів на ринку юридичних послуг можна назвати  наступні:

Дані риси громадських організацій надають на можливість частково ігнорувати даного конкурента в аналізі оскільки нестабільність діяльності, залежність від фінансування робить конкурента обмежено конкурентним та в більшості випадків — короткостроково конкурентним.  Тож основними конкурентами є адвокати, адвокатські обʼєднання, юридичні особи (ТОВ) та фізичні особи підприємці, що надають послуги у сфері права.  В даному дослідженні  всі ці конкуренти використовують в значення — юридичні компанії, для простоти сприйняття тексту.

Тож підсумовуючи, в основному, юридичні компанії  надають консультативні послуги згідно з наступними напрямками:

  1. Потреби у сфері сімейних відносин;
  2. Потреби у сфері житлових відносин;
  3. Потреби у сфері отримання публічних послуг;
  4. Потреби у сфері майнових прав;
  5. Потреби у сфері трудових відносин;
  6. Потреби у сфері військового права.

Далі ми розглянемо зміст, цільову установку, завдання та етапи аналізу ринку юридичних консультацій для досягнення поставленої мети.

Зміст роботи: обґрунтування доцільності та життєздатності проєкту, маркетинговий аналіз та аналіз середовища проєкту, розробка концепції проєкту, проведення глибокого та об'єктивного аналізу ринку юридичних консультацій з метою виявлення потенційних ніш та можливостей для успішного входу та розвитку юридичної компанії.

Цільова установка та вихідні дані до роботи: дослідження особливостей використання методів та інструментів для якісної реалізації обраного проєкту – розробки його структурних компонентів, знаходження оптимальних рішень в управлінні проєктом, досягнення поставлених цілей та отримання запланованих результатів. Проведення аналізу буде виконане в декілька етапів:

  1. Аналіз конкурентів – дослідження конкурентної ситуації в кожному із сегментів, включаючи основних гравців на ринку, їх послуги, ціни, репутацію та маркетингові стратегії.
  2. Аналіз ринку та зовнішнього впливу – дослідження ринку юридичних послуг, включаючи обсяг попиту та конкуренцію в різних сегментах, визначення потенційних підсегментів ринку, де може бути високий попит на юридичні консультації, враховуючи такі критерії, як типи клієнтів (фізичні особи, підприємства), географічні регіони, типи правових проблем.
  3. Оцінка можливостей та загроз (SWOT-аналіз), зовнішніх чинників та зовнішнього середовища – ідентифікація можливості для розвитку нових послуг або підходів у визначених нішах, а також визначення можливих загроз та обмежень.

Мета цього аналізу полягає в ідентифікації потенційних ніш та конкурентних переваг для надання юридичних консультацій, які можуть бути прибутковими та відповідати потребам ринку. Результатом аналізу є визначення областей, де попит на юридичні послуги щодо конкретних правових аспектів є високим, а конкуренція не є надто інтенсивною. Також, необхідним результатом є вичерпний перелік конкурентних переваг, які дозволять сформувати унікальну пропозицію цінності проєкту.


АНАЛІЗ КОНКУРЕНТІВ

Розглянемо особливості надання юридичних консультацій українськими юридичними компаніями згідно з зазначеними основними напрямками. Було виконано аналіз 6 ніш, для кожної з яких проведений аналіз конкурентів, попиту, цінової стратегії та наведено приклад існуючого учасника ринку.

1. Потреби у сфері сімейних відносин.

Ніша потреб у сфері сімейних відносин характеризується високим попитом, високою конкуренцією та диференційованою ціновою стратегією (попри домінацію постійних тарифів на надання консультацій наявні також різні ціни для різних категорій клієнтів).

Однією з юридичних компаній, що надає юридичні консультації з питань сімейних відносин є юридична компанія «Ілляшев і партнери». Компанія була заснована у 1997 році, та, своєю чергою, є однією з найстаріших юридичних фірм на пострадянському просторі, як зазначається на офіційному сайті. Надання юридичних консультацій відбувається безпосередньо у п’яти офісах компанії, розміщених в Україні та Естонії. Послуги надають провідні спеціалісти у сфері юриспруденції. Основні послуги, що надаються у рамках надання консультацій з питань сімейних відносин, є наступними [2]:

Послуги надаються у межах офісу. Однак зареєструватись на консультацію та подальший супровід можна у режимі онлайн, залишивши заявку на сайті юридичної компанії.

«Ілляшев та партнери» - це юридична фірма, яка надає послуги клієнтам на платній основі. Зареєстрована офіційно та надає усі послуги згідно з нормами чинного законодавства [3].

Ще однією юридичною компанією, яка надає юридичні консультації клієнтам з питань сімейних відносин, є компанія «Астерс», яка була заснована у 1995 році під назвою «Шевченко, Дідковський і партнери» та внаслідок ребрендингу у 2008 р.була  перейменована на Asters. Сьогодні компанія надає юридичні послуги клієнтам у межах офісів, як у межах України, так і закордоном. Послуги у питаннях сімейних відносин даної компанії є наступними [3]:

При цьому зазначимо, що надання юридичних послуг з питань сімейних відносин є багатопрофільним напрямком, оскільки у вирішенні юридичних проблем, пов’язаних з сімейними відносинами, залучаються практики інших напрямків.

Юридична компанія, як і попередня, є юридичною фірмою, а усі послуги надаються на платній основі.

У обох компаній наявні як фіксовані цінові пропозиції, так і погодинна оплата роботи юристів.

 Щодо технічних рішень  в даній ніші ми бачимо лише сервіси:

2. Потреби у сфері житлових відносин.

Ніша потреб у сфері житлових відносин характеризується помірним попитом, помірною конкуренцією та диверенційованою ціновою стратегією (наявні як постійні тарифи на надання консультацій, так і різні ціни для різних категорій клієнтів та звернень).

Вирішенням питань у сфері житлових відносин займається низка юридичних компаній. Однією з таких юридичних компаній є «Домправо», основний напрямок діяльності якої – надання юридичних консультацій з наступних питань у контексті житлових відносин [4]:

При цьому юридична компанія надає безкоштовні консультації клієнтам у вигляді відео на своєму каналі YouTube. Однак, основна діяльність компанії здійснюється на платній основі.

Частково надання юридичних консультацій у сфері житлових відносин здійснює юридична компанія GoLaw. Дана юридична компанія є офіційно зареєстрованою юридичною фірмою, що надає юридичні консультації в офісах, розташованих в Україні та Німеччині. Переважний напрямок діяльності – надання юридичних послуг у різних секторах економіки [5].

Компанія надає клієнтам консультації з питань будівництва об’єктів нерухомості, здійснюючи супровід клієнтів на усіх етапах будівництва; консультації з питань фінансування об’єктів будівництва; консультації з питань управління нерухомістю тощо. Дана компанія не вирішує основні питання, пов’язані з житловими відносинами, однак надає консультації з питань будівництва та ремонту нерухомості.

 Щодо технічних рішень  в даній ніші ми бачимо лише сервіси:

3. Потреби у сфері отримання публічних послуг

Ніша потреб у сфері отримання публічних послуг характеризується низьким в порівнянні з іншими нішами попитом, помірною конкуренцією та переважно постійною ціновою стратегією. Окрім цього, наявні проєкти, що надають онлайн консультації безкоштовно.

Юридичні послуги у контексті потреб у сфері отримання публічних послуг надаються у межах юридичних компаній. Однією з українських юридичних компаній, що надають дані послуги, є юридична компанія «Унілав». Дана юридична компанія у контексті вирішення питань щодо публічних послуг має наступні особливості діяльності [6]:

Відповідно, основний напрямок діяльності у даній сфері – надання юридичних консультацій з питань пенсійного забезпечення та спорів.

Важливим аспектом надання консультацій з питань потреб у сфері отримання публічних послуг є надання безкоштовних консультацій юристів. Одним із сервісів є офіційний державний сайт http://legalaid.gov.ua. На даному ресурсі надається безкоштовна правова допомога з різних питань, пов’язаними з публічними послугами. Прикладом таких послуг можуть бути [7]:

Спектр послуг у контексті юридичних консультацій, які надаються на безкоштовній основі юристами даного сервісу, є доволі великим. При цьому юридичні консультації надаються переважно для вразливих та малозахищених верств населення, що відрізняє дану організацію від приватних юридичних фірм, вартість послуг яких є значною, відповідно, не дає можливість отримати необхідні консультації людям з невеликим рівнем доходу.

 Щодо технічних рішень  в даній ніші ми бачимо лише сервіси:

4. Потреби у сфері майнових прав

Ніша потреб у сфері майнових прав характеризується помірним попитом, помірною конкуренцією та диверенційованою ціновою стратегією (наявні як постійні тарифи на надання консультацій, так і різні ціни для різних категорій клієнтів та звернень). Окрім цього, наявні проєкти, що надають онлайн консультації безкоштовно.

Юридичні послуги щодо потреб у сфері майнових прав надає низка юридичних компаній, однією з яких є адвокатська фірма «Грамацький і Партнери». Дана адвокатська фірма надає послуги з питань комерційної та житлової нерухомості.

Послуги, які надає компанія, є наступними [8]:

Фірма надає послуги переважно юридичним особам, а не фізичним особам, відповідно, її діяльність має здебільшого комерційне спрямування. При цьому, спектр послуг, які надає компанія у контексті права власності на житло є доволі великим, що розширює сферу впливу компанії на ринок юридичних послуг в Україні.

У контексті потреб у сфері майнових прав варто звернути увагу на юридичні компанії (сервіси), які працюють в онлайн-форматі, і при цьому надають можливість юристам працювати у сфері фрілансу та надавати послуги у межах їх веб-сайтів. Користуючись такими сервісами громадяни мають можливість отримати порівняно недорогу юридичну консультацію – за відео-зв’язком, по телефону, у форматі письмового діалогу тощо, в залежності від складності вирішення ситуації. У якості прикладу зазначимо сервіс Consultant.net.ua. Цей сервіс являє собою онлайн-додаток, який можна завантажити безкоштовно та замовити юридичні або фінансові послуги. У контексті потреб у сфері майнових прав надаються наступні послуги [9]:

Спектр послуг, що надає дана компанія у питаннях, пов’язаних з майновими правами, є незначним, однак формат її діяльності на сьогодні є зручним, оскільки громадянам, що мешкають у населених пунктах, де немає доступу до послуг кваліфікованого юриста, мають можливість отримати консультацію щодо вирішення певних питань у даній сфері.

Вирішенням питань, пов’язаних з майновими правами, займаються також і громадські та благодійні організації. Одним із прикладів може слугувати благодійна організація ADRA – Адвентитське агентство допомоги та розвитку. Дане агентство підтримує вразливі верстви населення, тим самим надаючи безкоштовні юридичні консультації, насамперед у контексті військових дій у нашій країні, внаслідок чого постраждала велика кількість громадян, які, у тому числі, залишились без житла та іншого майна.

Одним із напрямків консультування у даному випадку є надання консультацій щодо особливостей відшкодування збитків за пошкоджене або зруйноване внаслідок війни майно. На офіційному сайті громадської організації існує можливість отримати безоплатну юридичну допомогу. Окрім цього, можна звернутись до офісу організації [10].

Також консультації з питань пошкодження майна під час війни та отримання відповідного відшкодування можна отримати від юристів та адвокатів Харківської правозахисної групи. Юристи надають консультації щодо оформлення відповідних заяв до правоохоронних органів з метою отримання відшкодування за пошкодження майна [11].

Безкоштовні юридичні консультації з питань майнових прав, у тому числі і пошкодження майна під час війни, можна отримати безкоштовно у юридичній компанії ЮК «Лігал ЛТД». Юридична компанія надає безкоштовні консультації у форматі онлайн

Окрім цього, існує можливість отримати онлайн-консультацію на Всеукраїнському онлайн-сервісі консультацій iз законодавства. Консультанти, що працюють у межах сервісу, надають консультації щодо:

Юридичну консультацію можна отримати у форматі онлайн, звернувшись за телефонами гарячої лінії [12].

 Щодо технічних рішень  в даній ніші ми бачимо лише сервіси:

5. Потреби у сфері трудових відносин

Ніша потреб у сфері трудових відносин характеризується високим попитом, високою конкуренцією та диверенційованою ціновою стратегією (наявні як постійні тарифи на надання консультацій, так і різні ціни для різних категорій клієнтів та звернень). Окрім цього, наявні проєкти, що надають онлайн консультації безкоштовно.

Важливим напрямком надання юридичних консультацій є допомога у вирішенні питань, пов’язаних з потребами у сфері трудових відносин. Дана сфера є однією з тих, де виникає доволі велика кількість суперечливих ситуацій, вирішення яких має відбуватись за допомогою спеціалістів у сфері юриспруденції та адвокатури.

Однією з юридичних компаній, яка займається вирішенням питань, пов’язаних із трудовими спорами, є компанія «Приходько і Партнери». Дана юридична компанія вирішує низку питань у сфері юриспруденції. При цьому вона була створена лише у 2017 році. Спектр послуг – різноманітний. У компанії працює 30 фахівців, що спеціалізуються у різних галузях права.

У контексті потреб у сфері трудових відносин послуги компанії є наступними [13]:

Надання консультацій щодо питань, пов’язаних із трудовими відносинами, здійснює також і офіційний ресурс «Безкоштовна правова допомога». На базі даного ресурсу існує можливість отримати юридичну консультацію щодо питань захисту трудових прав під час війни. Юридичні консультації можуть отримати і працівники, і роботодавці. Звернемо увагу на напрямки послуг, які надаються роботодавцям [14]:

Окрім цього, консультації з питань трудових відносин можна отримати на базі юридичного маркетплейсу «Консультант». Одним із напрямків послуг, що можна отримати на даному ресурсі, є консультації з питань заяв за власний рахунок – як примусових, так і за бажанням працівника [15].

 Щодо технічних рішень  в даній ніші ми бачимо лише сервіси:

6. Потреби у сфері військового права

Ніша потреб у сфері майнових прав характеризується високим попитом, високою конкуренцією та диверенційованою ціновою стратегією (наявні як постійні тарифи на надання консультацій, так і різні ціни для різних категорій клієнтів та звернень). Окрім цього, наявна значна кількість проєктів, що надають онлайн консультації безкоштовно.

В умовах воєнного стану консультанти також надають правову допомогу з питань потреб у сфері військового права:

На базі громадської організації «Волонтерський рух Адвокати ЗСУ» можна отримати безкоштовну допомогу адвоката з наступних питань [16]:

Окрім цього, наданням юридичних консультацій з потреб у сфері військового права опікуються і юридичні компанії, зокрема – «Приходько і Партнери». Основні напрямки послуг [17]:

 Щодо технічних рішень  в даній ніші ми бачимо лише сервіси:


ВИСНОВКИ З АНАЛІЗУ КОНКУРЕНТІВ 

Отже, на сьогодні в Україні діє низка юридичних фірм, громадських організацій та онлайн-ресурсів, що надають послуги з різних напрямків юридичного консультування для українців. Проведений аналіз засвідчує те, що сьогодні юридичні послуги є доступними, оскільки отримати їх можна безкоштовно та у форматі онлайн.

Відповідно, можна сегментувати конкурентів, які надають юридичні консультації за наступними типами:

  1. Юридичні фірми, адвокатські бюро та спеціалізовані консультанти

Юридичні компанії, які спеціалізуються на наданні юридичних послуг та особи, які мають спеціалізований досвід у конкретних сферах права та можуть конкурувати з загальними юридичними фірмами в обраній ніші.

  1. Інтернет-платформи для юридичних консультацій

Онлайн-платформи та веб-сервіси, які надають доступ до юридичних послуг та консультацій через Інтернет.

  1. Державні органи та громадські організації

Своєю чергою, типи конкурентів можна сегментувати за наступними критеріями:

  1. Обмежена географія надання послуг

Конкуренти, які обмежені географічно і надають юридичні послуги тільки в певному регіоні або місті. Їхній фокус — це клієнти, що шукають локальну експертизу та розуміння місцевого законодавства.

  1. Он-лайн доступ до отримання послуг

Юридичні консультанти або стартапи, які надають свої послуги в онлайн-форматі через веб-сайти, додатки або віртуальні консультації.

  1. Надання послуг широкого спектру

Юридичні консультанти, які пропонують різноманітні послуги у багатьох сферах права, включаючи сімейні відносини, нерухомість, податки, корпоративне право та інше.

  1. Індивідуальний підхід

Здатність пристосовувати підходи до потреби кожного окремого клієнта та надавати індивідуальні рішення для вирішення юридичних питань.

  1. Надання спеціалізованих послуг

Юридичні консультанти, які спеціалізуються лише на певних сферах права, таких як розводи, усиновлення, спадщина або податкове право. Вони можуть мати вищий рівень експертизи в обраній галузі.

  1. Диференційована цінова стратегія

Конкуренти, які використовують різні цінові моделі, наприклад, стабільні тарифи, гнучке ціноутворення, знижки або цінову премію для підвищення привабливості для різних клієнтів.

  1. Надання безкоштовних послуг

Юридичні консультанти, стартапи або громадські організації, які надають безкоштовні консультації або юридичні ресурси, як спосіб залучення клієнтів та побудови довіри.

  1. Наявність постійних тарифів

Конкуренти, які пропонують стабільні, постійні тарифи для своїх послуг, що дозволяють клієнтам точно знати, скільки вони будуть платити за юридичні послуги.

Побудуємо матрицю пропозиції для створення унікальної пропозиції цінності:

Табл. 1. Матриця пропозиції

Юридичні фірми, адвокатські бюро та спецілізовані консультанти

Інтернет-платформи для юридичних консультацій

Державні органи та громадські організації

Обмежена географія надання послуг

+

-

+

Он-лайн доступ до отримання послуг

-

+

+

Надання послуг широкого спектру

-

+

-

Індивідуальний підхід

+

-

-

Надання спеціалізованих послуг

+

-

+

Диференційована цінова стратегія

+

-

-

Надання безкоштовних послуг

-

+

+

Наявність постійних тарифів

+

+

-

Розглянувши матрицю пропозиції, можемо сформувати унікальну пропозицію цінності, яка могла б задовільнити попит клієнтів та надати значну конкурентну перевагу:

Надання широкого спектра юридичних консультацій в будь-який час, у доступний, надійний та зручний шлях – професійні юридичні поради щодо поширених питань та проблем, генерація документів стандартного зразка та надання кваліфікованих онлайн-консультацій для вирішення індивідуальних юридичних питань. Доступність права для всіх, незалежно від місця проживання та бюджету.

Нашою цільовою аудиторією фактично є всі споживачі енергоресурсів в країні. Умовно, ЦА поділяється на три групи:

  1. Фізичні особи – люди, які потребують юридичної допомоги з особистих питань, малі підприємці та фрілансери, які потребують консультації з питань бізнесу та контрактів.
  2. Юридичні особи – які шукають професійну юридичну допомогу без необхідності утримувати власних юристів, нові бізнеси, які потребують юридичної підтримки при створенні компанії, реєстрації патентів або вирішенні юридичних питань у ранній стадії
  3. Неприбуткові організації та громадські ініціативи – які потребують юридичних порад з питань статуту, фінансів та дотримання правил.

АНАЛІЗ РИНКУ ТА ЗОВНІШНЬОГО ВПЛИВУ
STEP-АНАЛІЗ

Для повного розуміння зовнішнього макросередовища (політичний, економічний, соціо-культурний та технологічний напрями) та об’єктивної експертної оцінки його впливу (використано шкалу від 1 до 3, від «не впливає» до «максимальний вплив» відповідно було проведено STEP-аналіз [1], результати якого викладені в наступних таблицях.

Аналіз впливу політичного середовища

Табл.2. Характер та ступінь впливу політичних факторів

Фактори впливу політичного середовища

Характер впливу фактору

Оцінка експертів ступеня впливу фактору (max = 3 б.)

Середній бал

Експерт 1

Експерт 2

Експерт 3

Регулювання онлайн-бізнесу

3

3

3

-3

Бюрократизація і рівень корупції

3

3

3

-3

Стійкість політичної влади

+

3

2

2

+2,33

Податкова політика держави

3

2

2

-2,33

Вірогідність розвитку військових дій в країні

+

3

3

3

+3

Тенденції до регулювання або дерегулювання галузі

3

2

3

-2,67

Антимонопольне та трудове законодавство

3

2

3

-2,67

Майбутнє і поточне законодавство, що регулює правила роботи в галузі

+

1

2

2

+1,67

Підтримка інноваційних компаній з боку держави

+

1

1

2

+1,33

Лібералізація економічного співробітництва

+

3

3

3

+3


Аналіз впливу економічних факторів

Табл. 3. Характер та ступінь впливу економічних факторів

Фактори впливу економічного середовища

Характер впливу фактору

Оцінка експертів ступеня впливу фактору (max = 3 б.)

Середній бал

Експерт 1

Експерт 2

Експерт 3

Рівень інфляції

3

2

2

-2,33

Курси основних валют

3

3

3

-3

Рівень наявних доходів населення

2

3

3

-2,66

Ступінь глобалізації та відкритості економіки

+

2

2

3

+2,33

Монетарна та фіскальна політика держави

3

3

2

-2,67

Рівень розвитку підприємництва та бізнес середовища

+

3

2

2

+2,33

Цінова конкуренція з боку зарубіжних компаній

+

2

3

3

+2,67

Цінова конкуренція з боку вітчизняних компаній

-

2

3

2

-2,33

Інвестиційний клімат в галузі

+

1

1

1

+1,00


Аналіз впливу соціально-культурних факторів

Табл. 4. Характер та ступінь впливу соціально-культурних факторів на компанію.

Фактори впливу соціально-культурного середовища

Характер впливу фактору

Оцінка експертів ступеня впливу фактору (max = 3 б.)

Середній бал

Експерт 1

Експерт 2

Експерт 3

Рівень підготовки спеціалістів в галузі

+

3

3

2

+2,67

Вимоги до якості послуг та рівня сервісу

+

3

3

3

+3

Рівень міграції та імміграційні настрої

+

3

3

3

+3

Зростання свідомості про права та обов'язки

+

3

3

1

+2,33

Розвиток релігії та інших вірувань

1

1

1

-1,00

Зміни у підходах до роботи

+

3

3

2

+2,67

Спосіб життя і звички споживання

2

1

2

-2,33

Темпи росту населення

-

2

2

2

-2,00


Аналіз впливу технологічних факторів

Табл. 5. Характер та ступінь впливу технологічних факторів

Фактори впливу соціально-культурного середовища

Характер впливу фактору

Оцінка експертів ступеня впливу фактору (max = 3 б.)

Середній бал

Експерт 1

Експерт 2

Експерт 3

Рівень інновації та технологічного розвитку галузі

+

1

1

1

+1,00

Ступінь використання, впровадження та передачі технологій

+

2

2

2

+2,00

Доступ до новітніх технологій

+

2

2

2

+2,00

Витрати на дослідження та розробки

3

2

2

-2,33

Можливість надання якісно нових послуг (розвиток конкурентних технологій)

+

1

1

1

+1,00

Зростання використання онлайн-платформ

3

2

2

-2,33

Розвиток штучного інтелекту

3

2

2

-2,33


Табл. 6. Фактори, які спричиняють найбільший вплив за результатами оцінювання PEST-аналізу

Політичні

Економічні

Фактор

Вага

Фактор

Вага

Бюрократизація та рівень корупції

-3,00

Монетарна та фіскальна політика держави

-2,67

Лібералізація зовнішньоекономічного співробітництва

+3,00

Цінова конкуренція з боку зарубіжних компаній

+2,67

Соціально-культурні

Технологічні

Спосіб життя і звички споживання

-2,33

Зростання використання онлайн-платформ

-2,33

Рівень міграції та імміграційні настрої

+3,00

Доступ до новітніх технологій

+2,00

Отже, із проведеного дослідження випливає, що найбільший вплив мають політичні та соціально-культурні фактори. Щодо технологічного середовища, то хоча зростання використання онлайн-платформ несе в собі непрямі ризики підвищення конкуренції, проте якісна пропозиція цінності та правильне позиціонування на ринку дозволить мінімізувати вплив цього фактора.

Зробимо висновки, яким чином кожен із факторів може вплинути на галузь та саму організацію, а також згенеруємо ряд можливих дій з метою уникнення негативного впливу фактора або ж отримання максимальної вигоди від нього. Результати такого дослідження висвітлені в таблиці 1.5.

Підсумки PEST-аналізу стану на ринку юридичних послуг

                                                                                        Табл. 7. Підсумки здійсненого PEST-аналізу

Фактори

Зміни в галузі

Зміни в організації

Дії

Політичні

1. Зміни у законодавстві, особливо в області правовідносин, можуть потребувати адаптації послуг та процедур до нових вимог. Наприклад, зміни в законодавстві про конфіденційність даних можуть вимагати покращеної системи захисту даних клієнтів.

2. Урядові органи можуть встановлювати нові правила та стандарти для підприємств, що надають юридичні консультації в онлайн-форматі. Це може включати в себе вимоги щодо ліцензування, рекламних обмежень або вимог до якості послуг.

3. Зміни в податковій політиці, зокрема щодо оподаткування онлайн-послуг, можуть вплинути на фінансовий стан стартапу та його клієнтів.

4. Законодавчі ініціативи, що стосуються прав споживачів та захисту їхніх прав у відносинах із підприємствами, можуть вимагати додаткових заходів зі збереження конфіденційності та дотримання прав клієнтів.

1. Якщо зміни в законодавстві стосуються регулювання юридичних послуг або конфіденційності даних, то стартап повинен буде внести відповідні зміни в свою діяльність та системи, щоб відповідати новим вимогам.

2. Політичні події можуть вплинути на споживацькі звички та попит на юридичні консультації. Наприклад, важливі політичні події або кризи можуть призвести до збільшення попиту на консультації в певних юридичних сферах, таких як міграція або корпоративне право.

3. Зміни в податковій політиці можуть вплинути на оподаткування стартапу та його клієнтів. Це може змінити фінансову вигоду від використання платформи для юридичних консультацій.

4. Залежно від політичних рішень, інфраструктура для онлайн-консультацій може зазнати змін у вартості доступу до інтернету або комунікаційних послуг.

1. Активний моніторинг політичних рішень, що впливають на діяльність стартапу.

2. Аналіз впливу змін та ризик-менеджмент на рівні керівного складу.

3. Диверсифікація бізнесу – розширення переліку послуг та експансія на нові ринки.

4. Налагодження взаємовідносин з спеціалістами у регуляторній галузі.

5. Взаємодія з органами влади, що мають вплив на галузь – участь у круглих столах, обговореннях нових законів, подання звернень щодо існуючого законодавства.

Продовження Табл. 7. Підсумки здійсненого PEST-аналізу

Фактори

Зміни в галузі

Зміни в організації

Дії

Економічні

1. Економічна нестабільність, рецесія або фінансові кризи можуть зменшити платоспроможність клієнтів, що може призвести до зменшення попиту на юридичні послуги.

2. Зменшення платоспроможності клієнтів може змусити конкурентів скоротити ціни на свої послуги, щоб зберегти клієнтів, що може вимагати адаптації цінової стратегії стартапу.

3. Зміни в економіці можуть призвести до збільшення або зменшення попиту на певні види юридичних консультацій. Наприклад, в економічній нестабільності попит на послуги з боржників та банкрутства може зростати.

4. Економічні обставини можуть призвести до змін у регулюванні та податковій політиці, що може вплинути на фінансовий більший обіг стартапу та його клієнтів.

5. Доступність інвестицій та фінансування для стартапу може змінюватися залежно від економічних обставин, що може вплинути на розвиток бізнесу.

6. Оскільки стартап планує роботу в міжнародному масштабі, зміни в валютних курсах можуть вплинути на вартість послуг для іноземних клієнтів.

7. Економічні зрушення можуть вплинути на споживацькі звички, зокрема на попит на юридичні послуги та спосіб їх отримання.

1. Збільшення економічної нестабільності може призвести до зменшення попиту на юридичні послуги, оскільки багато клієнтів можуть обмежити свої витрати. Це може вимагати стартапу пристосувати свої послуги або залучати клієнтів з інших галузей.

2. У складних економічних умовах конкуренти можуть змагатися за клієнтів, знижуючи ціни на юридичні послуги. Стартап повинен знайти баланс між зниженням цін та збереженням прибутковості.

3. Економічна нестабільність може призвести до зменшення доступності фінансування для стартапів. Важливо мати резерви та стратегії для залучення капіталу у випадку фінансових труднощів.

4. Якщо стартап має клієнтів або операції в інших країнах, зміни в валютних курсах можуть вплинути на його прибутковість та конкурентоспроможність.


5. Під час економічних труднощів клієнти можуть ставити під загрозу свою фінансову стійкість, що може вплинути на можливість стартапу отримувати оплату за послуги.

6. В економічні періоди кризи або нестабільності уряди можуть вносити зміни в регуляторну політику, що може вимагати адаптації стартапу до нових вимог.

7. Економічні зміни можуть вплинути на споживацькі звички та попит на конкретні юридичні послуги. Стартап повинен слідкувати за цими змінами та адаптувати свою пропозицію до попиту.

1. Диверсифікація послуг.

2. Цільовий та гнучкий маркетинг, що має змогу адаптуватись до змін.

3. Розробка гнучкої цінової політики (мінімізація собівартості, як мінімум 2 сценарії керування величиною прибутку – позитивні зміни в економіці та негативні зміни в економіці).

4. Збереження резервів.

5. Проведення маркетингового аналізу, прогнозування та ідентифікації споживчих звичок.

6. Long- та short-term фінансове планування з як мінімум 2 сценаріями – позитивні зміни в економіці та негативні зміни в економіці.

7. Налагодження зв’язків з міжнародними партнерами та встановлення стійких мережевих зв’язків.

8. Активна комунікація з клієнтами.


Продовження Табл. 7. Підсумки здійсненого PEST-аналізу

Фактори

Зміни в галузі

Зміни в організації

Дії

Соціально-
культурні

1. Зміни в соціальних тенденціях і культурних цінностях можуть призвести до зміни попиту на певні юридичні послуги. Наприклад, зміни в ставленні до шлюбу та розлучення можуть вплинути на попит на юридичні консультації з цієї сфери.

2. В сучасному суспільстві дедалі більше людей віддають перевагу захисту своїх особистих даних та конфіденційності інформації. Стартап повинен бути готовим до дотримання вимог щодо захисту даних та конфіденційності клієнтів.

3. Зміни в суспільних уявленнях та ставленні до різних юридичних питань можуть призвести до змін в законодавстві та регуляціях. Стартап повинен бути готовим адаптуватися до нових правил та стандартів.

4. З плином часу клієнти можуть ставати більш освіченими щодо юридичних питань, і це може вплинути на їх очікування від юридичних консультантів.

5. Суспільство стає більш різноманітним і мультикультурним, що може вимагати стартапу бути готовим надавати послуги різним культурним та мовним спільнотам.

6. Зміни в споживацьких звичках можуть вплинути на спосіб, яким клієнти шукають та отримують юридичні консультації. Стартап повинен враховувати ці зміни та пристосовувати свою пропозицію.

7. Репутація та огляди важливі для багатьох клієнтів. Стартап повинен підтримувати позитивний інтернет-профіль та реагувати на відгуки клієнтів.

1. Зміни в соціальних цінностях та культурних тенденціях можуть призвести до збільшення попиту на певні види юридичних послуг. Наприклад, збільшена увага до прав споживачів або прав людини може призвести до більшого попиту на відповідні юридичні консультації.

2. Соціокультурні зміни можуть змінити цільову аудиторію стартапу. Наприклад, зростаюча кількість молодих підприємців може призвести до більшого попиту на юридичні послуги, пов'язані з бізнесом та стартапами.

3. Зміни в соціокультурних цінностях можуть призвести до більшого попиту на юридичні послуги, які пов'язані з етикою, суспільною відповідальністю та сталим розвитком.

4. Зростаюче використання соціальних медіа та інших онлайн-каналів спілкування може вплинути на спосіб, яким клієнти знаходять та зв'язуються з юридичними консультантами. Стартап повинен бути присутнім у цих мережах.

5. Якщо збільшується попит на певні види юридичних послуг через соціокультурні зміни, це може призвести до зростання конкуренції у цій галузі. Стартап повинен бути готовим до боротьби за клієнтів.

6. Зміни в культурному сприйнятті юридичних питань можуть вплинути на те, як клієнти сприймають та розуміють юридичну інформацію. Стартап повинен комунікувати з клієнтами відповідно до їхнього рівня розуміння.

7. Соціально-культурні зміни можуть вплинути на репутацію та рейтинги стартапу. Важливо слідкувати за обговореннями та відгуками в інтернеті та реагувати на них.

1. Моніторинг соціальних та культурних трендів (аналіз соціальних медіа та комунікація з учасниками ринку).

2. Адаптивність послуг до соціокультурних змін.

3. Human resources management – публічно та у приватному житті співробітники мають дотримуватися соціально-культурної політики компанії.

4. Адаптивність маркетингової стратегії.

5. Готовність до швидкого розширення спектра послуг – уніфікація та шаблонізація запуску нових продуктів.


Продовження Табл. 7. Підсумки здійсненого PEST-аналізу

Фактори

Зміни в галузі

Зміни в організації

Дії

Технологічні

1.З розвитком цифрових технологій може зростати попит на онлайн-консультації, оскільки клієнти шукають більше зручних і швидких способів отримання юридичної допомоги.

2. Використання штучного інтелекту та автоматизованих систем може допомогти створити більш ефективні та швидкі процеси надання консультацій, що зменшить витрати і підвищить швидкість обслуговування клієнтів.

3. Розвиток технологій для забезпечення кібербезпеки та конфіденційності даних є ключовим аспектом для стартапів у цій галузі.

4. Законодавчі зміни, пов'язані з електронними підписами, можуть вплинути на легальність та ефективність онлайн-консультацій та угод.

5. Збір та аналіз даних може допомогти створити більш індивідуалізовані підходи до надання консультацій та підвищити якість обслуговування.

1. Використання нових технологій може зробити послуги більш доступними та зручними для клієнтів, що може призвести до збільшення попиту на юридичні консультації.

2. Використання автоматизації та штучного інтелекту може допомогти зменшити витрати на надання послуг та зробити бізнес більш ефективним.

3. З розвитком нових технологій можуть з'являтися нові конкуренти, включаючи інтернет-платформи та стартапи. Стартап повинен бути готовим до боротьби за ринок.

4. З розвитком технологій можна покращити захист даних клієнтів, що є критичним у галузі юридичних консультацій.

5. З розвитком технологій можуть змінюватися закони та правила, які стосуються онлайн-консультацій та електронного документообігу.

1. Системний моніторинг технологічних трендів в галузі юридичних послуг та суміжних галузях.

2. Інвестування в технологічний розвиток.

3. Партнерство з технологічними компаніями для розширення інфраструктури стартапу.

4. Розробка довгострокової стратегії розвитку та формування бачення розвитку стартапу та галузі на 10 років.

5. Комунікація з клієнтами для отримання фідбеків.

АНАЛІЗ РИНКУ ПО МОДЕЛІ 5 СИЛ ПОРТЕРА

Модель "5 сил" є класичним інструментом для оцінки конкурентного ландшафту в індустріях та визначення ключових факторів, що впливають на бізнес. Ця модель дозволяє підприємствам виявити свої конкурентні переваги та слабкі сторони, а також зрозуміти загрози і можливості в їхньому оточенні.

В контексті стартапу, спрямованого на надання онлайн юридичних консультацій, модель "5 сил Портера" набуває особливої важливості. Основна ідея полягає в тому, щоб допомогти стартапу ретельно проаналізувати фактори, що впливають на його успіх і стійкість на ринку.

З метою повного аналізу конкуренції на ринку, проведення пробної оцінки та аналізу продукту проєкту, оцінки загроз конкуренції для продукту, визначення важливих стратегічних рішень для збереження та закріплення конкурентноздатності підприємства в довгостроковому періоді, було проведено аналіз 5 конкурентних сил:

  1. Загроза від нових учасників (нові конкуренти)

Основне питання – наскільки легко для нових стартапів або компаній вступити на ринок онлайн юридичних консультацій та як це може вплинути на бізнес.

  1. Загроза від заміщення продукту або послуги

Оцінка можливості технологічних змін чи інших методів, які можуть замінити потребу в наданні послуг.

  1. Сила переговорів з постачальниками (юристи та консультанти)

Аналіз факторів, що можуть впливати на вартість та доступність кваліфікованих фахівців.

  1. Сила переговорів з покупцями (клієнти)

Ідентифікація факторів, які впливають на рішення клієнтів та які шляхи задоволення їх потреб.

  1. Загроза від існуючих конкурентів

Оцінка сильних та слабких сторін існуючих конкурентів та аналіз впливу на позицію на ринку.

Підбиваючи підсумок проведеного аналізу, можна сказати, що вплив виникнення нових конкурентів, а також вплив послуг-субститутів є некритичним, але за важливої умови кооперації з партнерами, наявності власних унікальних каналів пошуку та контакту з потенційними замовниками, а також вирішальні переваги в технічній стороні задоволення потреб клієнтів. Рівень конкуренції можна визначити як середній з тенденцією до посилення: галузь налічує більше 100 юридичних компаній та постійно зростаючу кількість індивідуальних консультантів, проте все ще не має сформованого ринку та чітких правил гри, тому наявна велика кількість незаповнених ніш, або ніш з низькою конкуренцією.

У конкурентів відсутнє технічне забезпечення на рівні досліджуваного концепту, в результаті чого і виникають обмеження (територіальні, обмеження спектра послуг, зручності та доступності).

Найбільший вплив на підприємство матимуть клієнти, які будуть визначати розмір прибутку та обсягів продаж.

Табл. 8. Оцінка загроз послуг-замінників

Параметр оцінки

Коментарі

Оцінка параметра та її значення

«Ціна-якість» послуг-замінників

Здатні забезпечити ту ж саму якість за більш низькими цінами

3 б. – існують і займають значну частку на ринку

2 б. – існують, але тільки ввійшли на ринок і їх частка мала

1 б. – не існують

1

Підсумковий бал

Висновок

Відсутність загрози зі сторони компаній, що надають послуги-замінники

Табл. 9. Оцінка рівня і загроз внутрішньогалузевої конкуренції

Параметр оцінки

Коментарі

Оцінка параметра та її значення

Кількість учасників ринку

Чим більша кількість учасників ринку, тим вищим є рівень конкуренції і ризик втрати частки ринку

3 б. – високий рівень насичення ринку

2 б. – середній рівень насичення ринку (4-10 учасників)

1 б. – невелика кількість учасників ринку (до 3х)

3

Темп росту ринку

Чим нижчий темп росту ринку, тим вищий ризик постійного перерозподілу ринку

3 б. – стагнація чи зниження обсягу ринку

2 б. – сповільнений зростаючий

1 б. – високий

1

Рівень диференціації продукту на ринку

Чим нижча диференціація продукту, тим вище стандартизація продукту – тим вищий ризик переключення споживача між різними компаніями ринку

3 б. – компанії продають стандартизований товар

2 б. – товар на ринку стандартизований за ключовими властивостями, але відрізняється додатковими перевагами

1 б. – продукти компаній значно відрізняються між собою

2

Обмеження в підвищенні цін

Чим менше можливостей у підвищенні цін, тим вищий ризик втрати прибутку при постійному зростанні затрат

3 б. – жорстка цінова конкуренція на ринку; відсутні можливості в підвищенні цін

2 б. – є можливість підвищення цін лише в межах покриття зростання затрат

1 б. – завжди є можливість до підвищення ціни для покриття зростання затрат і підвищення прибутку

3

Підсумковий бал

9

Висновок

Високий рівень внутрішньогалузевої конкуренції


Табл. 9. Оцінка загрози входу нових учасників ринку

Параметр оцінки

Коментарі

Оцінка параметра та її значення

Економія на масштабі чи виробництві товару, чи послуги

Можливість варіювати собівартість послуги за рахунок операційних витрат

3 б. – відсутня

2 б. – існує лише в кількох гравців ринку

1 б. – значна

1

Сильні бренди з високим рівнем впізнаваності та лояльності

Чим сильніше відчувають себе існуючі бренди в галузі, тим складніше новим гравцям в неї вступити

3 б. – відсутні крупні гравці

2 б. – 2-3 крупних гравці тримають близько 50% ринку

1 б. – 2-3 крупних гравці тримають більше 80% ринку

3

Диференціація продукту

Чим вище різноманіття товарів і послуг в галузі, тим складніше новим гравцям вступити на ринок і зайняти вільну нішу

3 б. – низький рівень різноманіття

2 б. – існують мікроніші

1 б. – всі можливі ніші зайняті гравцями

2

Рівень інвестицій та затрат для входу в галузь

Чим вищий початковий рівень інвестицій для вступу в галузь, тим складніше ввійти у галузь новим гравцям

3 б. – низький (окупається за 1-3 місяці роботи)

2 б. – середній (окупається за 6-12 місяців роботи)

1 б. – високий (окупається більш ніж за 1 рік роботи)

1

Доступ до каналів розподілу

Чим складніше дістатись до цільової аудиторії на ринку, тим нижча привабливість галузі

3 б. – доступ до каналів розподілу повністю відкритий

2 б. – доступ до каналів розподілу потребує помірних інвестицій

1 б. – доступ до каналів розподілу обмежений

3


Продовження табл. 9.

Політика уряду

Уряд може лімітувати та закрити можливість входу в галузь за допомогою ліцензування, регламентування рівня цін та інших заходів

3 б. – немає обмежень з боку держави

2 б. – держава втручається в діяльність галузі на мінімальному рівні

1 б. – держава повністю регламентує галузь і встановлює обмеження

2

Готовність існуючих учасників до зниження цін

Якщо учасники можуть знизити ціни для збереження частки ринку – це значний бар’єр для входу нових учасників

3 б. – учасники не застосують зниження цін

2 б. – крупні учасники не застосують зниження цін

1 б. – практично всі існуючі учасники застосовують зниження цін

2

Темп росту галузі

Чим вищий темп росту галузі, тим бажанішим є вхід на ринок для нових учасників

3 б. – високий зростаючий

2 б. – уповільнений

1 б. – стагнація чи падіння

3

Підсумковий бал

17

Висновок

Середній рівень загрози входу нових учасників ринку


Табл. 10. Оцінка загрози ринкової влади покупців

Параметр оцінки

Коментарі

Оцінка параметра та її значення

Частка покупців з значним обсягом продажів

Якщо покупці сконцентровані і здійснюють закупки у великих масштабах, то компанія буде змушена постійно йти їм на поступки

3 б. – більше 80% продажів приходиться на кількох клієнтів

2 б. – незначна частина клієнтів тримає близько 50% продажів

1 б. – об’єм продажів рівномірно розподілений між всіма клієнтів

1

Схильність до переключення на товари-субститути

Чим нижча унікальність товару компанії, тим більша ймовірність того, що покупець знайде низькоризикову альтернативу

3 б. – послуги компанії не унікальні, існують повні аналоги

2 б. – послуги компанії частково унікальні, є відмінні характеритики

1 б. – послуги компанії повністю унікальні, аналогів немає

2

Чутливість до ціни

Чим вища чутливість до ціни, тим вища ймовірність того, що покупець обере послугу за більш низькою ціною в конкурентів

3 б. – покупець завжди переключатиметься на послугу з більш низькою ціною

2 б. – покупець буде переключа-тись лише при значній різниці в ціні

1 б. – покупець абсолютно не чутливий до ціни

3

Незадоволення споживачів якістю нинішніх послуг

Незадоволення якістю спричиняє прихований попит, який може бути задоволений новим учасником ринку чи конкурентом

3 б. – незадоволе-ність ключовими характеристиками товару

2 б. – незадоволе-ність другорядними характеристиками товару

1 б. – повна задоволеність якістю

2

Підсумковий бал

8

Висновок

Середній рівень загрози відтоку клієнтів


Табл. 11. Оцінка загрози з боку постачальників

Параметр оцінки

Коментарі

Оцінка параметра та її значення

Кількість постачальників

Чим менше постачальників, тим вища ймовірність необґрунтованого підвищення цін

2 б. – незначна кількість постачальників чи монополія

1 б. – великий вибір постачальників

1

Обмеженість ресурсів постачальників

Чим вища обмеженість обсягу ресурсів постачальників, тим вища ймовірність зростання цін

2 б. – обмеженість в обсягах

1 б. – необмеженість в обсягах

1

Втрати переключення

Чим вищі втрати переключення, тим вища загроза зростання цін

2 б. – значні витрати за переключення на других постачальників

1 б. – незначні витрати за переключення на других постачальників

1

Пріоритетність напрямку для постачальника

Чим нижча пріоритетність галузі для постачальника, тим вищий ризик неякісної роботи

2 б. – низька пріоритетність галузі для постачальника

1 б. – висока пріоритетність галузі для постачальника

1

Підсумковий бал

4

Висновок

Низький рівень впливу постачальників


Табл. 12. Підсумки та рекомендації здійсненого аналізу методом 5 сил конкуренції Портера

Параметр

Значення рівня

Характеристика

Рекомендовані заходи для компанії

Загроза товарів-замінників

Низький

Існує можливість сформувати «пропозицію цінності» для замовника. Спектр послуг та зручність є вирішальною конкурентною перевагою.

1. Формування «пропозиції цінності», індивідуального підходу до кождного клієнту, запуск «сарафанного» радіо.

2. Зосередження основних зусиль компанії на побудові високого рівня обізнаності з її послугами і на побудові усвідомлення особливих конкурентних переваг компанії, ведення блогу та сторінок в соціальних мережах, запис відео.

3. Здійснення постійного моніторингу пропозицій конкурентів і появи нових гравців для збереження конкурентоздатності, моніторинг коливань цін на послуги.

4. Проведення презентацій потенціальним партнерам з метою встановлення довірчих відносин.

5. Налагодження зворотнього зв’язку з клієнтами, застосування заходів, націлених на ідентифікацію та усунення недоліків послуг.

6. Висвітлення результатів наданих послуг, розміщення на відкритих джерелах звітів для можливості ознайомлення, доведення таким чином вигідності наданих послуг.

Рівень і загрози внутрішньогалузевої конкуренції

Високий

Ринок компанії є високонкурентним і перспективним. Присутня можливість повного порівняння послуг різних компаній. Наявні обмеження в підвищенні цін, пов’язані із ціновою політикою інших компаній.

Загроза входу нових учасників ринку

Середній

Середній ризик входу нових учасників ринку. Нові компанії з’являються постійно через високі перспективи та несформований ринок

Загроза ринкової влади покупців

Середній

Портфелю клієнтів притаманна середня ризиковість (при відтоку ключових клієнтів – значне, але не критичне падіння продажів). Існування менш якісних, але дешевших пропозицій.

Загроза з боку постачальників

Низький

Стабільність взаємовідносин з постачальниками

ФОРМУВАННЯ КОНЦЕПЦІЇ ПРОЄКТУ

З огляду на проведений аналіз, сформуємо ключові цілі, завдання та альтернативні концепції проєкту.

Основна мета проєкту

Забезпечити легкий доступ до юридичних послуг для широкого кола осіб і підприємств, надаючи їм необхідну підтримку, поради та інформацію щодо різних правових питань.

Цілі проєкту

  1. Забезпечити доступність юридичних послуг
  2. Забезпечити високу якість консультацій по широкому спектру послуг
  3. Забезпечити конфіденційність та захист даних
  4. Залучити різноманітні аудиторії
  5. Підвищити ринкову конкурентоспроможність за рахунок покриття найбільшого кола проблем та питань клієнтів
  6. Забезпечити прибутковість та стійкість проєкту
  7. Підвищити клієнтську лояльність
  8. Організувати постійний розвиток та іноваційне покращення проєкту

Завдання проєкту (яким чином будуть досягнуті цілі):

  1. Забезпечити доступність та зручність отримання юридичних консультацій та юридичної допомоги через онлайн-платформу для наших клієнтів у будь-який зручний час і місце
  2. Покрити попит на різні питання та проблеми правового характеру
  3. Розширити ринкову присутність для залучення різноманітних аудиторій, включаючи фізичних осіб, підприємців та організації
  4. Встановити стабільну та прибуткову бізнес-модель для стартапу

Генерація та аналіз проєктних альтернатив

Альтернативи майбутнього проєкту – це можливі стратегії або підходи до досягнення поставлених цілей.

Для реалізації цього проєкту бачимо три альтернативні шляхи (рис.1.), зазначені нижче. З метою визначення найефективнішої альтернативи проведемо SWOT-аналіз кожної із запропонованих.

Рис. 1. Проектні альтернативи

Розширення функціональності інтернет-платформи.

Табл. 13

SWOT-аналіз

Можливості

1. Розширення клієнтської бази

2. Збільшення доходів

3. Посилення бренду

Загрози

1. Наявність великих гравців на ринку.

2. Велика кількість малих підприємств та ФОПів, які деструктивно впливають на рівень цін.

3. Низька обізнаність населення про такі послуги, що може призвести до теоретично великої кількості потенційих замовників, але фактично низькій кількості замовлень.

Сильні сторони

1. Широкий спектр послуг за великою кількістю напрямків

2. Збільшення аудиторії та Retension rate

3. Збільшення конкурентоспроможності

1. Будь-який успішний кейс та вирішена юридична проблема працює як реклама.

1. За рахунок великого обсягу ринку можемо знайти незайняту або нецікаву великим гравцям нішу.

2. На фоні популяризації послуги можемо проводити свою просвітницьку кампанію, яка матиме ще більший ефект.

3. Заручившись підтримкою будь-якої європейської програми матимемо велику конкурентну перевагу.

Слабкі сторони

1. Потреба в ресурсах.

1. Необхідно пріоритизувати впровадження нових напрямків та зробити впровадження поступовим.

2. Необхідне залучення партнерів для використання їх знань та ресурсів.

Найгірший розвиток подій:

1. Низький рівень доходів населення зробить послуги непопулярними.

2. Ринок буде поділений між великими гравцями з більшими фінансовими можливостями.


Розширення географічної присутності

Табл. 14

SWOT-аналіз

Можливості

1. Експортний ринок.

2. Створення міжнародних партнерств.

3. Розширення географічної мережі.

Загрози

1. Наявність великих гравців на ринку.

2. Різні вимоги та наявні ліцензійні процедури в залежності від географії.

3. Політична нестабільність.

4. Конверсія валют.

5. Міжнародні правові обмеження.

6. Цінова конкуренція.

Сильні сторони

1. Збільшення ринкового потенціалу.

2. Розширення клієнтської бази.

3. Міжнародний досвід.

-

1. За рахунок великого обсягу ринку можемо знайти незайняту або нецікаву великим гравцям нішу.

2. На фоні популяризації послуги можемо проводити свою просвітницьку кампанію, яка матиме ще більший ефект.

3. Заручившись підтримкою будь-якої європейської програми матимемо велику конкурентну перевагу.

4. За рахунок мінімізації собівартості можемо мати більш вигідну цінову пропозицію в порівнянні із міжнародними конкурентами.

Слабкі сторони

1. Гостра необхідність у великій кількості кваліфікованих кадрів.

2. Залежність від компаній-партнерів, які будуть готові співпрацювати.

3. Міжнародна конкуренція.

4. Велика залежність від законодавчого регулювання.

5. Культурні та юридичні відмінності у клієнтів та партнерів.

1. Встановлення надійних партнерських взаємовідносин та імідж надійного постачальника послуг зменшить вірогідність відмови від послуг.

2. Співпраця з ГО, участь у круглих столах, обговорення законотворчих ініціатив дозволить якщо не встановити свої правила гри, то мати на них певний вплив.

Найгірший розвиток подій:

1. Неможливість отримати ліцензію на надання послуг.

2. Отримання штраф у за порушення політики захисту даних.

3. Порушенн локального антимонопольного законодавства державного через рівень цін.


Розвиток додатків для мобільних пристроїв

Табл. 15

SWOT-аналіз

Можливості

1. Розширення клієнтської бази.

2. Можливість розробки шаблонних рішень для розширення функціоналу.

Загрози

1. Кібербезпека.

2. Технічні обмеження обраних платформ та засобів дистрибуції.

3. Репутаційні втрати у разі появи сумнівних (scam) додатків для надання подібних послуг.

Сильні сторони

1. Зручний доступ.

2. Масштабованість джерел трафіку.

3. Підвищення лояльності клієнтів.

1. Можливість відправляти регулярні push повідомлення для збільшення retension rate.

2. Покриття більшої кількості потенційних клієнтів.

3. Можливість диверсифікувати джерела трафіку та отримувати безкоштовний органічний трафік через магазини додатків.

1. Модерація платформ залучення трафіку.

2. Модерація магазинів додатків.

Слабкі сторони

1. Розробка та підтримка.

2. Конкуренція на ринку мобільних додатків.

1. Конкуренція у сфері юридичних консультантів відсутня, відповідно конкуренція буде лише з пошуковими алгоритмами.

2. Після релізу MVP версії буде можливість знизити вартість розробки.

Найгірший розвиток подій:

1. Отримання «бану» рекламних компаній.

2. Відсутність стабільного потоку замовлень та можливостей планування.

3. Отримання «бану» кабінету розробника від однієї з платформ дистрибуції.

Провівши грунтовний аналіз альтернатив, необхідно вибрати ту, за принципом якої і виконуватиметься проєкт. Для цого застосуємо метод експертної оцінки. У таблиці 16 визначено ранги експертів. Таблиця 17 показує оцінки, виставлені експертами по кретеріях для кожної з альтернатив. Таблиця 18 підбиває підсумки оцінок і рангів та визначає необхідну альтернативу.


Табл. 16

Матриця рангів експерта

Експерти

Вагові характеристики

Експерт 1

0,5

Експерт 2

0,3

Експерт 3

0,2

Табл. 16

Експерт 1

Експерт 2

Експерт 3

Альтернатива 1

Відповідність стратегічним цілям організації

3

4

3

Прибутковість

4

4

4

Сприятливість середовища для впровадження

2

3

2

Альтернатива 2

Відповідність стратегічним цілям організації

2

2

1

Прибутковість

3

4

1

Сприятливість середовища для впровадження

2

3

2

Альтернатива 3

Відповідність стратегічним цілям організації

2

3

2

Прибутковість

1

1

1

Сприятливість середовища для впровадження

4

4

3

Шкала:

1 – майже недосяжний фактор;

2 – ймовірність досігнення незначна;

3 – цілком можливо досягти;

4 – повною мірою досяжний. 

Матриця перетворених експертних оцінок

Табл. 17

Вагові характеристики

Альтернативи

Експерти

1

2

3

Експерт 1

0,5

3

2,3

2,3

Експерт 2

0,3

3,3

2,

2,4

Експерт 3

0,2

2,1

0,9

1,4

Підсумкові оцінки

2,91

1,93

2,15

За результатами проведеного аналізу для виконання було обрано альтернативу № 1.


ОПИС ПРОДУКТУ ПРОЄКТУ

Аналіз конкуренті демонструє, що заповненість ніш конкурентами та технологічними рішення є рівномірно низькою, тож на сьогодні можна зробити висновок, що ринок не є заповненим та має потенціал та потребу зросту.  

Попередні звіти LinGO, так, наприклад, Звіт з аналітики попиту вирішення правових питань через мережу інтернет в кореляції з наявними соціологічними дослідженнями демонструють різницю в попиту  по юридичні послуги, що може вплинути на фактор обрання ніші.

Так за результати  аналіз правових потреб населення було встановлено сталість  попиту на правову допомогу та наявність постійної активності громадян з пошуку таких послуг та допомоги. Це свідчить про те, що автоматизація консультування з популярних питань (потреб) надасть можливість підвищити доступ  до правосуддя в довготривалій перспективі, а не лише вирішення тимчасових питань.

Однак необхідно врахувати, що також є значна розбіжність між виникненням фактичної потреби, ситуацій які потребують вирішення, розʼяснення в тому числі консультування, та реальним попитом на правову допомогу.  Така значна розбіжність свідчить про недостатній рівень обізнаності населення щодо прав та процедур захисту прав. Одна з причин низького рівня  обізнаності — відсутності простих та ефективних рішень з розʼяснення та розв'язання правових проблем.

Результати SEO-аналізу 2022 рік демонструє необхідність розвитку цифрових рішень для отримання правової допомоги. Даний аналіз демонструє перспективність залучення аудиторій до даних проєктів.

За популярністю потреб ми можемо ранжувати їх за наступним порядком:

 

Також, відповідно до проведеного соціологічного опитування перспективних користувачів юридичних онлайн послуг, було становленні позитивні фактори розвитку у сфері надання правових послуг, а саме:

1. Підтверджено гіпотези щодо широкого використання цифрових сервісів. Більшість респондентів активно використовують цифрові сервіси, включаючи мобільні додатки та чат-боти, що підтверджує перспективність використання таких сервісів і при наданні юридичної допомоги.

2. Зріст рівня обізнаності населення щодо юридичних послуг. Результат опитування вказують на високий рівень знань серед респондентів про ролі спеціалістів в юридичній сфері.

3. Підтвердження попиту на правові онлайн-послуги. Велика кількість респондентів висловила бажання отримувати юридичні послуги онлайн.

Крім цього було виявлено ряд тенденцій:

1. Високий запит на цифровізацію послуг для отримання юридичної допомоги. Виявлено високий потенціал розвитку продуктів для отримання юридичних послуг в автоматизованому режимі, а також наявність високої довіри респондентів до використання таких сервісів для розв'язання правових питань.

2. Потенціал використання чат-ботів. Результати опитування свідчать про середній рівень довіри до чат-ботів для розв'язання юридичних питань.

3. Готовність використання автоматизованих шаблонів документів. Опитування підтвердило високий рівень  довіри та популярності використання онлайн-шаблонів документів.

 Тож провівши всі необхідні дослідження, визначивши основні проблеми та цілі, згенерувавши проєктні альтернативи та вибравши найсприятливішу до виконання, можемо попередньо описати продукти проєкту нашого переспективного проєкту в сфері юридичних інновацій.

Аналізуючи ринок, тенденції та маючи досвід надання юридичних послуг ми можемо однозначно зазначити, що незважаючи на обрану нішу, проєкт в результаті реалізації проєкту матимемо 4 продукти: онлайн консультації, генерація юридичних документів, інформаційні ресурси, юридичний онлайн супровід.

Це зумовлено тим, що споживчі патерни користувачів юридичних послуг  мають наступний вигляд:

Також, оскільки типовими є не всі 100% юридичних проблем, окремим витком розвитку продукту у сфері юридичної інновації може стати або сервіс з надання юридичного супроводу людиною-спеціалістом, або створення спеціалізованого маркетплейса для спеціалістів галузі.

 

Тож розглянемо доступні види продуктів у сфері юридичних інновацій:

Надання професійних юридичних консультацій клієнтам через онлайн-комунікацію, включаючи текстовий чат, відеоконференції та аудіоконсультації.

Надання клієнтам можливості генерувати та завантажувати юридичні документи, такі як договори, довідки, заяви тощо.

Відповіді на запитання клієнтів щодо юридичних питань, надання рекомендацій і порад з вирішення юридичних проблем.

Забезпечення клієнтів доступом до інформаційних матеріалів, що стосуються юридичних питань і процедур.

Створення онлайн-платформи, де юристи, адвокати, юридичні консультанти та інші фахівці правової галузі можуть зареєструватися і пропонувати свої юридичні послуги, а клієнти, які потребують юридичної допомоги, можуть також знаходити та контактувати з цими фахівцями.

ВИСНОВКИ АНАЛІЗУ РИНКУ ЮРИДИЧНИХ ПОСЛУГ

Живемо ми у час, коли правові питання набувають все більшої актуальності та значення для кожної окремої особи та для бізнесу в цілому. Ця тенденція знаходить своє втілення у стабільному та невпинному зростанні попиту на правові консультації та послуги, висуваючи вимоги до підвищення якості та доступності юридичної допомоги. Тож як і інші сфери, сфера надання юридичних послуг  швидко змінюється,  а тому юридичні компанії та стартапи стикаються з викликом постійного переосмислення своїх стратегій та підходів.

Лише через адаптацію до змінюваних умов ринку, впровадження новітніх технологій та розробку інноваційних рішень вони можуть забезпечити собі стійкість та конкурентоспроможність.

Дослідження чітко вказує на те, що існує ряд перспективних ніш на ринку юридичних послуг, які обіцяють великі можливості для розвитку та успіху. Компанії та стартапи, які зможуть розпізнати та зайняти своє місце в цих сегментах ринку, матимуть значні шанси на стабільний розвиток та зміцнення своїх позицій. Окрім цього протягом останніх 6 років ми активно бачимо ріст можливостей для автоматизації та оптимізації робочих процесів у сфері юридичних послуг на основі використання вже наявних No-code платформ, що дають змогу працювати з вже знайомими нами інструментами як Google Docs, пошти, CRM-системи, сайти тощо. Також ми бачимо активний ріст NLP-модей, експертних систем тощо, що надають можливість швидко та ефективно аналізувати природню мову, різні обʼєми тексту, а також транскрибувати людську мову, що відкриває безліч можливостей для проєктів у сфері юридичних інновацій. Використання цих можливостей може допомогти не тільки підвищити ефективність роботи, але й значно покращити якість надаваних послуг.

Звичайно, ми ме можемо ігнорувати вплив факторів зовнішнього середовища, таких як зміни законодавства, економічні коливання та соціальні перетворення. Вони мають безпосередній вплив на ринок юридичних послуг і вимагають від компаній та стартапів гнучкості, готовності до швидких змін та постійного моніторингу ситуації. Однак наявність технічних продуктів може знизити вплав шляхом зменшення витрат на персонал, а також адаптації проєкті під зміни. Єдине виключення — стовідсоткова залежність проєкту від державних реєстрів та інших публічних даних, що є в повному контролі держави.  

На основі аналіз наявних ніш для Legal Tech продуктів на основі попиту користувачів, аналізу бізнес-процесів та запитів громадського сектору в кореляції з доступними технічними можливостями станом на 2023 рік, ми можемо надати наступні рекомендації для наявних на майбутніх власників проєктів у сфері юридичних інновацій:

1. Фокус на перспективних нішах: Стартапи повинні зосередитися на нішах, які показали себе як найбільш перспективні та зростаючі в сфері юридичних послуг. Це може допомогти забезпечити стабільний попит на їх послуги та допомогти вирізнитися на ринку.

2. Технологічна адаптація: Автоматизація та впровадження новітніх технологій може забезпечити стартапам конкурентну перевагу, зокрема у сферах, де клієнти шукають швидкі та ефективні рішення.

3.  Глибоке розуміння клієнтів: Стартапи повинні акцентувати увагу на дослідженні потреб своїх потенційних клієнтів, що допоможе розробити послуги, які будуть максимально корисними та відповідати вимогам ринку.

4.  Формування унікальної пропозиції : Важливо визначити та акцентувати унікальність своєї пропозиції на ринку, що дозволить привернути увагу клієнтів та отримати конкурентну перевагу.

5.  Освіта та навчання: Закладання в проєкт обовʼязкове правове навчання та освіти для користувачів, для забезпечення лояльної та стабільної аудиторії, яка свідома буде споживати продукти Стартапу.


СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ:

  1. Юридична компанія https://kfn.ua/terminy/yuridicheskaya-kompaniya/ 
  2. «Ілляшев та Партнери» https://attorneys.ua/about/ 
  3. Asters [Електронний ресурс]. URL: https://www.asterslaw.com/ua/expertise/practice/family_and_inheritance_law/ 
  4. Юридична компанія «Домправо» [Електронний ресурс]. URL: https://www.dom-pravo.kiev.ua/yuridichna-konsultaciya-pripiska-reehstraciya-miscya-prozhivannya-pravo-koristuvannya-zhitlom/
  5. GoLaw [Електронний ресурс]. URL: https://golaw.ua/ua/about/ 
  6. UniLaw [Електронний ресурс]. URL: https://unilaw.com.ua/pensijne-zabezpechennya/ 
  7. Людям із низьким доходом [Електронний ресурс]. URL: https://legalaid.gov.ua/kliyentam/chy-mayu-ya-pravo-na-bezoplatnu-vtorynnu-pravovu-dopomogu/osoby-serednomisyachnyj-dohid-yakyh-ne-perevyshhuye-dvoh-rozmiriv-prozhytkovogo-minimumu/ 
  8. Грамацький та партнери [Електронний ресурс]. URL: https://gramatskiy.com/uk/nedvizhimost 
  9. Захист боржника [Електронний ресурс]. URL: https://consultant.net.ua/services/60 
  10. Adra Ukraine [Електронний ресурс]. URL: https://www.adra.ua/assistance/ 
  11. Як правильно зафіксувати пошкодження майна під час війни — поради юриста [Електронний ресурс]. URL: https://khpg.org/1608811223
  12. B2B Consult [Електронний ресурс]. URL: https://b2bconsult.ua/consultation/32004 
  13. Юрист з трудових спорів в Києві [Електронний ресурс]. URL: https://prikhodko.com.ua/poslugy/poslugy-yurysta/yuryst-po-trudovyh-sporah/ 
  14. Захист трудових прав під час війни [Електронний ресурс]. URL: https://legalaid.gov.ua/publikatsiyi/zahyst-trudovyh-prav-pid-chas-vijny/ 
  15. Заява за власний рахунок [Електронний ресурс]. URL: https://consultant.net.ua/statti/zayava-za-vlasnii-raxunok 
  16. Волонтерський рух Адвокати ЗСУ [Електронний ресурс]. URL: https://pravo-ua.com/blog/ 
  17. Консультація військового юриста [Електронний ресурс]. URL: https://prikhodko.com.ua/poslugy/poslugy-yurysta/konsultacziya-vijskovogo-yurysta/ 

🌐 legalinnovations.in.ua/lingolibrary