Розв'язування задач
на закон збереження імпульсу
Мета.
Навчальна. Відпрацювати навички розв’язування задач на визначення імпульсу тіла та закон збереження імпульсу.
Розвиваюча. Розвивати логічне та алгоритмічне мислення.
Виховна. Виховувати культуру розв’язування та оформлення розв’язків задач.
Тип уроку. Формування знань, умінь, навичок.
Дидактичні матеріали:
План
Хід уроку
Перевірка домашнього завдання.
Ф9 Урок 84. Розв'язування задач на закон збереження імпульсу.
Ф9 Урок 85. Розв'язування задач на закон збереження імпульсу.
Задача 37.1. Снаряд масою 50 кг, який летить під кутом до горизонту зі швидкістю 800 м/с, потрапляє у нерухому платформу, навантажену піском, і застряє у ньому, внаслідок чого платформа починає рухатися зі швидкістю 1,6 м/с. Визначте масу платформи.
Задача 37.2. Порожній вагон колекційної іграшкової залізниці, який рухається по горизонтальній прямій колії, наздоганяє нерухомий навантажений вагон і зчіплюється з ним у момент часу . За графіком залежності імпульсу першого вагона від часу визначте масу вантажу в другому вагоні. Маса кожного з порожніх вагонів становить 1 кг.
Задача 37.3. Тіло рівномірно рухається по колу. Модуль його імпульсу дорівнює . Визначте модуль зміни імпульсу тіла за час, що дорівнює ⅔ періоду його обертання.
Задача 37.4. На залізничній вантажній платформі масою 20 т, що перебуває в стані спокою, стоїть слон масою 5 т. Він починає рухатися платформою вздовж колії зі швидкістю 2 м/с відносно платформи. Визначте швидкість руху платформи відносно землі. Обчисліть кінетичну енергію платформи відносно землі. Силу тертя між колесами платформи та колією не враховуйте.
Задача 37.5. Снаряд масою 5,5 кг, випущений вертикально вгору, розпався у верхній точці траєкторії на три осколки. Перший осколок, масою 2 кг, почав рухатися зі швидкістю 200 м/с, спрямованою горизонтально. Другий осколок, масою 1 кг, полетів угору зі швидкістю 300 м/с. Визначте швидкість руху третього осколка.
Задача 37.6. Початкова швидкість снаряду, випущеного з гармати вертикально вгору, дорівнює 40 м/с. У точці максимального підйому снаряд розірвався на два осколки, маси яких відносяться як 1:5. Осколок меншої маси полетів горизонтально зі швидкістю 20 м/с. На якій відстані (у метрах) від точки пострілу впаде осколок більшої маси? Вважайте поверхню Землі плоскою та горизонтальною; g=10 м/с2. Опором повітря знехтувати.
Підручник: §17- повторити.
Задача 37.7. Людина масою 70 кг біжить зі швидкістю 7 м/с, наздоганяє візок масою 30 кг, що рухається зі швидкістю 2 м/с, і стрибає на нього. З якою швидкістю рухатиметься візок після цього? (В. 5,5 м/с)
Задача 37.8. Якої швидкості відносно води набуде нерухомий човен, маса якого з вантажем становить 200 кг, якщо пасажир, що сидить у човні, зробить постріл у напрямку корми? Маса кулі дорівнює 10 г, а її початкова швидкість 800 м/с. (В. 0,04 м/с)
Підготуватися до самостійної роботи: “Закон збереження імпульсу”.
Задачі середнього рівня складності:
Задача 37.1.С. Пластилінова кулька масою 0,04 кг впала на стіл зі швидкістю 2 м/с. Визначте зміну імпульсу кульки. (В: 0,08 кг*м/с)
Задачі достатнього рівня складності:
Задача 37.1.Д. Школяр масою 50 кг, стоячи на гладенькому льоду, кидає ядро масою 5 кг під кутом 60∘ до горизонту зі швидкістю 8 м/с. Якої швидкості набуває школяр? Відповідь запишіть у м/с. (В: 0,4)
Задача 37.2.Д. Тепловоз масою М, який рухався зі швидкістю , зчіплюється з вагоном масою m, що рухається в тому самому напрямку зі швидкістю u. Якою буде їхня швидкість руху відразу після зчеплення?
Задачі високого рівня складності:
Задача 37.1.В. Снаряд, випущений вертикально вгору, розірвався у верхній точці траєкторії на три осколки однакової маси. Перший осколок почав рухатись горизонтально зі швидкістю 300 м/с, другий - вертикально вниз зі швидкістю 400 м/с. Визначте швидкість третього осколка. (В: 500 м/с)
Задачі підвищеної складності: