ВИХОВНИЙ ПРОЦЕС В УМОВАХ ЗМІШАНОГО НАВЧАННЯ: МОЖЛИВОСТІ ТА РИЗИКИ

Бойко Ольга Володимирівна

педагог-організатор

Комунального закладу «Завадівська гімназія Міської ради міста Кропивницького»

У статті розглядаються теоретичні та практичні засади використання сучасних ІКТ інструментів та сервісів у роботі педагога-організатора та класного керівника в умовах змішаного навчання. Наведено перелік сучасних інструментів та сервісів, які доцільно використовувати під час виховного процесу. Обґрунтовано важливість освоєння медіа грамотності.

Ключові слова: змішане навчання,  виховний процес, інформаційно-комунікаційні технології, ІКТ інструменти та сервіси, медіа грамотність.

Інформатизація освіти сьогодні спрямовується на формування та розвиток інтелектуального потенціалу нації, удосконалення форм і змісту начального процесу, впровадження комп’ютерних методів навчання, що надає можливість вирішувати проблеми освіти з урахуванням світових вимог.

Актуальність проблеми зумовлена тим, що навесні 2020 року українська освіта зіткнулася з новим для себе викликом – дистанційним навчанням. Як результат, змішане навчання – це невід’ємна частина роботи педагога сьогодення. Таким чином, застосування сучасних інформаційно-комунікаційних технологій у навчанні та вихованні – одна з найважливіших тенденцій розвитку освітнього процесу, тому сучасний учитель повинен вміло продукувати, обробляти і передавати інформацію і вчити цього учнів.

Аналіз останніх досліджень та публікацій. Для об’єктивного погляду на проблему важливо проаналізувати останні дослідження та публікації.  Упровадженню моделі змішаного навчання в системі освіти присвячені праці таких авторів, як Є. Желнова, О. Кривонос, В. Кухаренко, М. Нікітіна, А. Стрюк, Ю. Триус, Г. Чередніченко, Л. Шапран та інших. До питань змішаного навчання зверталися також C. Грехем, С. Moeбс, С. Вейбелзах, Д. Пейнтер, Р. Сченк [5]. 

Проте теорія та методика застосування змішаного навчання в закладах освіти  потребує подальших досліджень.

Мета статті – надати конкретні приклади організації виховної роботи в закладах освіти в умовах змішаного навчання.

Інформаційні технології за останні кілька років суттєво змінили освіту в багатьох країнах світу. Практично неможливо уявити сучасний навчальний процес без соціальних сервісів. З’явилися нові педагогічні підходи, масові відкриті дистанційні курси, завдяки яким безкоштовно навчаються сотні тисяч слухачів. Серед сучасних підходів до навчання провідне місце займає комбіноване або змішане навчання (blended learning), перші згадки про яке за кордоном відносяться до 1995 року [5].

Змішані підходи до навчання виявилися одними з найпопулярніших технологій сьогодення, тому що дозволяють скористатися гнучкістю і зручністю дистанційного курсу та перевагами традиційного класу [4, с.14].

2020 рік став роком викликів та випробувань для усіх учасників освітнього процесу. Дистанційне навчання, запроваджене через карантин, показало прогалини в системі української освіти. Вчителям довелося швидко опановувати навички проведення онлайн-уроків, а дітям – шукати в собі мотивацію для продовження навчання. Виховна частина освітнього процесу зіткнулася з величезною проблемою – небажанням значної частини здобувачів освіти залучатися до виховних заходів онлайн. Всі ці проблеми дали змогу чітко зрозуміти, що традиційну та онлайн-освіту можна і потрібно поєднувати, починаючи з початкової школи. Саме їх гармонійну взаємодію і називають змішаним навчанням.

Сучасні здобувачі освіти  хочуть навчатися швидко, ефективно та мобільно. І українська освіта готова надавати їм таку можливість, запроваджуючи систему змішаного навчання.

Термін “змішане навчання” (в англомовній літературі — blended або hybrid learning) має різні визначення у літературі. Загалом це — поєднання офлайн- (або особисто, “на місці”) та онлайн-навчання у різних пропорціях. Сама концепція з’явилася ще в 1990-х як противага онлайн-навчанню, проте вивчати та впроваджувати її почали лише з 2000-х [1].

Змішане навчання як технологія змін і трансформації не може з‘явитися сама по собі. Необхідні додаткові зусилля як з боку викладачів, так і з боку студентів. Подібні революційні моделі змін надають новий імпульс якісного розвитку освіти, вони ефективніші, доступніші, мають персональний підхід і з часом можуть де в чому перевершити традиційні методи [4, с.15].

На перший погляд, основна відмінність змішаного навчання від звичайної системи освіти – активне використання ІКТ технологій, щоб знайти матеріал і отримати нові знання. Безумовно, ІКТ технології стають повноцінною частиною навчального процесу. Але не варто забувати, що змішане навчання обов’язково передбачає особисту комунікацію між учнями у класі та між учнями і вчителем. Це одна за головних переваг змішаного навчання перед дистанційним. Адже учні, які навчаються онлайн (дистанційно), не мають можливості особисто спілкуватись і розвивати навички роботи в команді. Натомість система змішаного навчання дозволяє вирішити цю проблему.

Не варто забувати й про те, що зараз   перед педагогами стоїть завдання – не просто навчити та дати знання з певного предмета, забезпечивши таким чином, виконання навчальних програм, а й виховувати своїх учнів.

Що ж ми знаємо про виховний процес у школах сьогодення? Розглянемо завдання поставлені перед педагогами. Так у концепції НУШ передбачено виховання на загальнолюдських цінностях та патріотизмі. Дітей мають привчати до відповідальності, поваги до гідності, прав, свобод, законних інтересів людини, екологічної культури, доброти, милосердя, толерантності, терпимості, шанобливого ставлення до сім’ї. Хтось вважає, що звучить все це дещо абстрактно, але то — від оскоми до красивих слів. Насправді ж опитуваннями, психологічним тестуванням, різними іншими методами можна виміряти рівень свободи у школі, довіри, безпеки. Це якраз буде орієнтація на результат, а не на процес. Якщо вдасться створити атмосферу, сповнену свободи, довіри та безпеки, це добре пасуватиме сучасним активним, незалежним дітям, дозволить їм без сором’язливості проявити свої творчі здібності. Завдання школи — вказувати та аналізувати орієнтири, підказувати, як вчинки та цінності людини впливають на інших та на її життя, а також створювати психологічно комфортну атмосферу. І тоді новим освітнім простором називатимемо не лише дизайн класів та сучасне обладнання, а й середовище, яке виховує успішну й щасливу людину [3].

Як же досягти усіх цих цілей в умовах змішаного навчання? Звичайно, сучасні технології дозоляють виконувати виховні завдання, але не без труднощів. Далі наведемо конкретні приклади сервісів та інструментів, які доцільно використовувати під час змішаного навчання для досягнення виховних цілей.

Найбільш зручним та легким інструментом для організації та проведення сучасних виховних годин, як в класі, так і онлайн є мережевий сервіс Padlet. Наводимо приклади створених дошок:

https://ru.padlet.com/polina16/Bookmarks.

Також цей сервіс буде корисним у роботі педагога-організатора. За допомогою Padlet дуже просто осучаснити та систематизувати виховні заходи, наведемо кілька прикладів заходів різного спрямування:

Діти сучасного покоління – це переважно дити-візуали, які при сприйманні інформації більше покладаються на зорові відчуття. Так виховний матеріал вони з легкістю сприймають за допомогою зору. Так само переважній більшості дітей подобається спостерігати за собою на екранах різноманітних ґаджетів. Учні із задоволенням беруть участь у зйомках відеороликів. Під час змішаного навчання у здобувачів освіти є вдосталь часу для репетицій своїх ролей (в домашніх умовах) та для зйомок в стінах закладів освіти.

Для такого виду роботи доцільно використовувати сервіси для створення відео. Для того, щоб діти відчували значимість своєї роботи, усі відео необхідно публікувати в мережі, зокрема на шкільних сайтах, на сторінках Instagram та Facebook, на власних YouTube-каналах. Наводимо приклади відеороликів, створених в умовах дистанційного, очного та змішаного видів навчання:

Варто зазначити, що сьогодні педагогам необхідно встигати за своїми учнями, тому потрібно запроваджувати у свою діяльність такі додатки як  ТіkТоk та  Likee. Для цього доцільно проводити конкурси відеороликів різного тематичного спрямування.

Google Suite for Education – набір засобів комунікації та співпраці, що дозволяють учасникам освітнього процесу працювати і навчатися разом, де б вони не знаходилися. Це закритий простір, доступ до якого мають тільки користувачі домену. Це ефективний засіб посилення співпраці та спілкування в школі та після уроків. Google Suite for Education – це надійний, простий у використанні хмарний простір, що підвищує ефективність робочого процесу. Учителі та учні, а також батьки завжди можуть приєднатися до освітнього процесу та отримати доступ до пошти, файлів, завдань і матеріалів з будь-якого комп'ютера або мобільного пристрою. За допомогою широких функцій вчителі можуть співпрацювати один-на-один або з усім класом.

У роботі педагога-організатора та класного керівника можна використовувати онлайн-тести для проведення виховних заходів, перевірки та закріплення знань з правил безпеки життєдіяльності, діагностики, і під час роботи з батьками. Зручними сервісами тут буде платформа «На урок» та Google-форми.

За допомогою сучасних ІКТ інструментів та сервісів під час змішаного навчання зручно та доцільно проводити проєктну діяльність. Тут учні в повному обсязі, відчують свою значимість у колективі і завдяки цьому отримають додаткову мотивацію до подальшої роботи. Зручними сервісами для такого виду діяльності є карти знань (Freemind, Xmind, MindMeister, LOOPY, WiseMapping, iMindMap та інші) та спільні презентації (презентації Google, Emaze, Canva, Piktochart та інші).

Виховна робота закладу освіти за будь-яких умов ведеться згідно плану, зазнаючи певних коректив. Наприклад, заплановані засідання учнівського самоврядування можна проводити у вигляді відео конференцій, використовуючи сервіси Zoom або Google Meet.

Підсумовуючи, варто зазначити, що виховний процес в умовах змішаного навчання має свої плюси та мінуси.

До плюсів ми можемо віднести :

Мінусами та загрозами такого виду діяльності є :

Говорячи про останній пункт, потрібно прагнути, щоб кожен педагог, працюючи в інформаційному просторі й створюючи власний продукт, працював над своєю медаіграмотністю і формував її у своїх учнів, адже зараз існує безліч фейкової інформаціїі, яку потрібно вміти розпізнати і перевірити.

Завджи варто пам’ятати, слова відомого німецького педагога А. Дистервег: «Остаточна мета будь-якого виховання – виховування самостійності через самодіяльність». Це і є головною метою змішаного навчання.

Але завжди треба пам’ятати, що сьогодні заклад освіти – це передусім простір життя дитини, де вона здійснює перші кроки життєтворчості, готується до самостійної участі у соціальній діяльності. Педагоги прагнуть вибудувати виховний простір так, щоб він сприяв гармонізації відносин між дітьми і вчителями, школою і родиною, не зважаючи на вид навчання, що застосовується.

Список використаних джерел

  1. Змішане навчання: сутність та переваги у сучасному світі.- [Електронний ресурс].– Режим доступу: http://blog.ed-era.com/blended-learning-sut-pierievaghi-ta-uspishni-prikladi/.
  2. Кривонос О. М. Використання інформаційно-комунікаційних технологій в навчанні : навч. посібник / О. М. Кривонос. – Житомир : Вид-во ЖДУ ім. І. Франка, 2013. – 182 с.
  3. П’ять принципів виховання по-новому.- [Електронний ресурс].– Режим доступу: https://osvitoria.media/experience/p-yat-pryntsypiv-vyhovannya-po-novomu/.

  4. Теорія та практика змішаного навчання : монографія / [Кухаренко В. М., Березенська С. М., Бугайчук К. Л. та ін.] ; за ред. В. М. Кухаренка. – Харків : Міськдрук, НТУ ХПІ, 2016. – 284 с
  5. Фандєєва А.Є. Змішане навчання як технологія змін і трансформації.- [Електронний ресурс].– Режим доступу: https://www.narodnaosvita.kiev.ua/?page_id=4544