Урок – усний журнал.

Вплив генотипу та факторів навколишнього середовища на розвиток організму.

Мета: показати вплив радіаційного забруднення на розвиток зародка людини, життя і здоров’я людини; охарактеризувати шкідливий вплив алкоголю, наркотиків на поведінку та здоров’я молоді;

Звернути увагу на соціальні та морально – етичні проблеми профілактики ВІЛ та СНІДу; розкрити проблеми профілактики цих захворювань, підвести учнів до розуміння того, що поширення цих хвороб можна попередити через формування навичок відповідальної поведінки.

Пропагувати здоровий спосіб життя.

Обладнання: плакати « Я обираю життя. Я – за щасливу родину, здорових дітей!»

«Можно обмануть свою невесту,

И жену, и даже мать –

Коль нет стыда,

Землю же, да будет вам известно,

Землю не обманешь никогда»

        Хід уроку

1 сторінка

Радіаційне забруднення навколишнього середовища, його вплив на життя, здоров’я.

Вчитель. Мабуть, ми переоцінили всесильну владу людини, зарано почали вважати себе царями природи, повіривши в науково – технічний прогрес і силу розуму, забули про те, що є на світі такі прості істини: порядок, кваліфікація інженера і техніка, відповідальність учених за свої рішення, точність у виконанні розумних рішень. Коли цього нема – немає й небезпеки людської «влади» над природою.

1 учень

Радіоактивність – властивість безперервно та без будь – яких зовнішніх впливів випускати невидимі промені, здатні проникати крізь непрозорі екрани та здійснювати фотографічний та іонізуючий вплив.

Людина безперечно піддається дії радіоактивного випромінювання, джерелами якого є: космічні тіла, надра Землі, що містять радіоактивні речовини, будівлі, в яких ми мешкаємо, рентгеноскопічні апарати, телевізори, навіть у нашому тілі міститься радіоактивний Калій. Щороку кожна людина отримує в середньому 400 -500 мбер.

Але такі дози не спричиняють жодних відхилень у здоров’ї людини. Справа в тому, що людина як біологічний об’єкт сформувалася за умов безперервного опромінення, і наш організм звик до таких доз.

У разі підвищення інтенсивності опромінення клітини гинуть.

Невеликі дози радіоактивності викликають недокрів’я, променеві опіки, виразки, що важко загоюються, випадіння волосся, важкі ураження очей, ясен, горла.

Незначне опромінення – необоротні зміни хромосом – важкі спадкові хвороби, каліцтва потомства. Дози, менші за смертельну , - раннє старіння організму, зменшення його опірності до інфекційних захворювань, поява ракових пухлин. Великі дози радіоактивності – смерть у результаті руйнування клітин кісткового мозку, що відтворюють кров (лейкемія).

Дуже великі дози – смерть через ураження кишечника.

2 учень

Широку популярність отримало атомне бомбардування Хіросіми та Нагасакі в 1945 році. Ядерний вибух вщух, а люди продовжували гинути. Гинути від ран та опіків. У людей був стан лихоманки, випадало волосся, вони впадали в апатію, байдужість.

Спочатку вирішили, що це дизентерія. Радіоактивний пил, що піднявся внаслідок вибуху, опустився і отруював місто. Грунт, будівлі, навіть тіла людей стали радіоактивними.

У перші дні після вибуху гинули ті, хто постраждав від вибухової хвилі, опіків, і ті, хто захворів на дуже важку форму променевої хвороби. Гинули за  один – два дні.

Важка форма променевої хвороби – люди перебували в радіусі 1 км від епіцентру. Хвороба протікала повільніше, але й вона впродовж 8 тижнів привела до смерті 80% хворих.

Гостра променева хвороба – в радіусі 1,5 – 2 км від епіцентру. У людей порушується обмін речовин (білків, водний та сольовий обмін).

3 учень

26 квітня 1986 року о другій годині ночі, коли всі спали безтурботним сном, над четвертим реактором  ЧАЕС вирвалося величезне полум’я, яке розірвало нічну темряву. На зміні було 50 працівників. Усі вони з честю виконали свій громадянський і службовий  обов’язок , вони не залишили свої робочі місця . рискуючи життям, зробили все можливе та неможливе, щоб врятувати станцію від подальшої пожежі й руйнування.

Зойкнула Земля чайчиним криком:

Сину, вбережи і захисти!

Вийшла Мати із іконним ликом:

Іди, синочку. Хто ж, коли не ти?

Спалахнуло небо, впало крижнем:

Сину, вбережи і захисти!

Вийшла Жінка з немовлятком ніжним:

Йди, коханий. Хто ж коли не ти?

І уже ні сина, ані мужа,

Лиш розверсті зорані поля.

Та пліч о пліч стали

Біль і мужність,

Дух і воля,

 Небо і Земля!

На підмосковному Митинському кладовищі на гранітних плитах із червоними зірками навічно вибиті імена пожежників, які закрили нас собою та пішли у безсмертя.

Запам’ятайте ці прізвища:

Володимир Правик

Микола Ващук

Василь Ігнатенко

Віктор Кібенко

Микола Титенко

Володимир Тишура.

Суворий іспит складали і витримали всі пожежники, транспортники, будівельники, вертольотчики та працівники інших підрозділів Мін. оборони  й Мін. внутрішніх справ.

Про Чорнобиль написано багато книг, статей, зроблено багато фотографій, знято багато фільмів. Ось деякі з них:

Володимир Яворівський «Полин»

Іван Драч «Чорнобильська Мадонна»

Юрій Щербак «Чорнобиль».

4 учень

А потом наступила тишь такая – ни слова, ни звука.

А потом наступила ночь такая – ни стона, ни вздоха.

А потом разлилась в отравленном воздухе черная мука.

А потом те, кто выжил, лишь смерти просили у бога.

И земля пропиталась до края губительным ядом,

И ничто не поможет – останется в ней он навеки.

И напрасно молила у неба, рыдая, пощады:

Опустили в бессилии небо опаленные веки.

И исторгнув последний свой вопль из груди из разверстой.

Все ж сдалася земля пред кошмарной, губительной силой.

И тогда порождать стала страшных мутантов и монстров.

Словно призраков из оскверненной могилы.

Их не лица страшны: они были безлики.

И земля умерла, обескровлена ими.

И раздались тогда по планете отчаянья крики…

5 учень

Укриття четвертого блоку – «саркофаг» - поступово осідає, деформується і стає більш радіоактивним.

Випромінювання спричиняє незворотні зміни у живому організмі, пригнічує процеси поділу клітин, порушує обмін речовин.

Відбуваються мутації у хромосомах і генах, тобто порушується спадковість організмів.

У забруднених зонах уже сьогодні спостерігаються масово аномальні  рослини – гігантизм листя дуба, липи, акації. Хвоя ялин стала у 5 – 6 разів довшою, ніж звичайна. Народжуються нежиттєздатні мутанти домашніх тварин (поросята без очей, лошата з вісьмома ногами).

У людини радіація спричиняє променеву хворобу, пригнічує імунну систему. Спостерігаються масові захворювання щитовидної залози, серцево – судинної системи. У Києві втричі збільшилася кількість онкологічних захворювань, почастішали аномалії вагітності й розвитку плоду. Вплив Чорнобильської аварії спостерігатиметься у стані здоров’я багатьох поколінь.

Подивіться на ці фотографії

(Показ слайдів)

6 учень

Вчені вважають, що вплив радіації на людський організм можна контролювати. Але треба дотримуватися таких рекомендацій:

Не вживати в їжу овочі та фрукти, що мають неприродньо великі розміри;

Їсти якомога більше молочних продуктів, особливо сир. Вони забезпечать організм Са, який запобігає накопиченню стронцію в кістках.

Яйця краще смажити, а не варити (шкаралупа накопичує стронцій).

Цибуля та часник сприяють виведенню з організму радіоактивних елементів.

Не захоплюватися кавою, вона затримує радіонукліди в тканинах, краще пити чай.

З м’ясних продуктів краще їсти свинину та птицю. М'ясо слід варити, а не смажити. Перший бульйон краще вилити.

Рекомендується їсти волоські горіхи, сиру моркву, особливо червоного кольору.

Виводять шлаки: висівки, хліб грубого помалу, гречка, перловка, вода – до 2л на день, солі К та Са.

Не можна перебувати на сонці з 11 до 15 годин.

Провітрювати приміщення.

Не можна пити дощову воду, їсти сніг, бурульки.

Після дощу вимитись з милом, поміняти одяг.

2 сторінка

Вплив алкоголю на зародок

Щоб випить, є для цього приводи:

Христини, свято, зустріч, проводи.

Мороз, відлига, рік Новий,

Веселий настрій і сумний,

Розлука, поминки, весілля,

Одужання і новосілля,

На службі успіх, новий чин,

У так пияцтво – без причин.

Про шкідливу дію алкоголю було відомо ще в сиву давнину. Багатьма законами та релігіями заборонялось їх уживати. Якщо жінка під вагітності вживає алкоголь та наркотики, спостерігаються такі процеси: токсикоз вагітності – у 29%, викидні та передчасні пологи – у 32%, мертвонароджуваність – у 25%.

Тривале вживання алкоголю призводить до того, що в організмі плоду поступово формується алкогольний синдром. Наслідками його є народження дітей із заячою губою, вовчою пащею, зрощенням пальців рук, ніг, зміни форми голови. У новонароджених спостерігається швидка стомлюваність, стомлюваність, втрата ваги, відставання розумове та в розвитку. Діти народжуються психічно неповноцінними. Хворіють на неврози, психози, вони неврівноважені, виснажені. У майбутньому стають жорстокими, здійснюють аморальні вчинки.

3 сторінка

Вплив нікотину на розвиток зародка

Часто можна почути як молоді дівчата впевнено стверджують: «Куріння жінки і здоров’я дітей? Нічого нема страшного. Багато жінок курять і мають здорових дітей».

Така поведінка перетворюється в злочинну, якщо жінка, яка курить, очікує дитину. Доказано, що нікотин із крові матері потрапляє в кров плоду. Нікотин звужує кровоносні судини, різко погіршується живлення плоду. І що характерно: в крові курящої жінки нікотину менше, ніж в крові майбутньої дитини.

При курінні в кров потрапляє велика кількість чадного газу, який сполучаючись із киснем, утворює карбоксигемоглобін, сполуку, яка не може переносити кисень. У плоду виникає кисневе голодування, яке викликає більш ніж на 50% смертність новонароджених, сприяє викидням.

Ще не сформована печінка не може знешкоджувати токсичні продукти і тому плід акумулює яди табака, які йому транспортуються з кров’ю матері. У плоду формуються важкі хвороби – еклампсія, розумове і фізичне відставання, недорозвиненість серця, печінки, мозку, легень, а також різні патології, передчасні пологи.

Професор А. П. Кірющенков пише: «Когда я вижу молодую женщину с сигаретой , а рядом детскую коляску или доверчиво прильнувшего к матери малыша, мне, как врачу, повидавшему, к чему может привести подобная легкомысленность, хочется немедленно вмешаться, поднять тревогу, позвать на помощь».

Кожна молода дівчина – майбутня матір, повинна чітко усвідомити, на який риск вона іде, наслідуючи таку моду.

4 сторінка

Наркоманія. СНІД – невидиме зло

Найбільше зло суспільства – наркотики. Однією з причин поширення наркоманії – є дефіцит знань про наркотики та їхній вплив на організм людини. Люди помиляються, вважаючи наркоманію розвагою, що відносить у світ приємних відчуттів.

Вони не підозрюють до якої життєвої трагедії призводять ці нешкідливі на перший погляд захоплення.

Наркотична залежність формується дуже швидко, уже в 30 – 40 років наркоман перетворюється на стару, розумово відсталу людину. Однак, якщо суспільство не усвідомить біди, і не створить атмосферу загального осуду до вживання наркотиків, то наркоманію не перемогти.

Унаслідок уживання наркотиків матерями діти народжуються психічно  неповноцінними, хворіють на неврози, психози, вони неврівноважені, виснажені. У майбутньому стають жорстокими, здійснюють аморальні вчинки.

(Учасникам роздають анкету)

1.Чи вважаєш ти себе настільки дорослою людиною, щоб обговорювати серйозні проблеми: а) так; б) ні?

2. Які інфекційні хвороби ти знаєш: а) грип; б) гепатит; в) бородавки; г) СНІД; д) сифіліс?

3. Що таке СНІД: а) один з видів раку; б) інфекційна хвороба; в) отруєння, спричинене наркотиками; г) розлад нервової системи?

4. Як люди заражаються СНІДом: а) застосовуючи використані одноразові шприци та голки для ін’єкцій; б) під час пиття з однієї склянки з хворою людиною; в) у результаті статевих стосунків без презерватива із зараженою людиною; г) при укусі комара, який до того вкусив заражену людину?

5. Чи може бути людина заражена ВІЛ, але не виглядати при цьому хворою  : а)так; б)ні.

6. Якщо тобі запропонують «шприцеві» наркотики, то ти: а) погодишся, щоб бути «своїм» у компанії; б)нізащо не погодишся, тому що боїшся захворіти на СНІД; в) для тебе це питання не важливе, оскільки ти вже вживав такі наркотики.

7. Чи можна визначити, чи заражена ВІЛ зовні здорова людина: а) запитати цю людину, чи справді вона відчуває себе абсолютно здоровою; б) визначити неможливо; в) необхідно зробити аналіз крові на ВІЛ?

8. Чи можна вилікувати СНІД? а) так; б) ні?

9. Чи помирають від СНІДу: а) так; б) ні?

10. Звідки ти дізнався про ВІЛ та СНІД: а) з теле- та радіопередач; б) у школі; в) з газет та журналів; г) з розмов з медичними працівниками; д) із розмов з друзями; е) із розмов з батьками?

11.Якби твій родич або друг був хворий на СНІД, ти дружив би з ним далі: а) так; б) ні.

Обговорення анкети.

Висновок. На жаль, нікотин, алкоголь, наркотики, СНІД стали складовою нашого життя і що гірше – молоді.

Зрозуміло, кожен у реальних життєвих ситуаціях знаходить відповіді і приймає рішення самостійно. Важливо задуматися над тим, чи варто розмінювати своє здоров’я на цигарку, пляшку, шприц, лікарняне ліжко.

Дякуємо за увагу!

Гелівей Любов Миколаївна

Вчитель біології ОЗ «Коноплянська ЗОШ І – ІІІ ступенів Коноплянської сільської ради»