Уранці 20 жовтня 1905-го в Гостомель почали з’їжджатися на возах селяни з Литвинівки, Демидова і Мостища. На 10-ту годину на базарі зібрався натовп — близько 300 осіб. Підбурювачі з місцевих селян запевняли усіх, що в Києві та інших містах вища влада дозволила громити євреїв і про це нібито опубліковано в особливих оголошеннях. Натовп рушив до єврейських крамниць, господарі яких замкнули двері і поквапилися сховатися.

     Селяни, керовані агітаторами, нерішуче зупинилися біля крамниць. У цей час син утримувача аптечного складу Нусим Слузький двічі вистрілив з револьвера у повітря. Селяни роззброїли його, увірвалися в аптечний склад і з люттю розгромили. Там вони взяли портрет царя і, озброївшись молотами, розпочали з вигуками “Хай живе самодержавство!” громити єврейські крамниці.

     Розгром тривав до 12-ї години дня. Коли всі крамниці були розтрощені, частина селян, навантаживши підводи награбованим майном, роз’їхалася по домівках. Кілька чоловік звернулися до місцевого священика з проханням відслужити молебень за здоров’я імператора, що й було негайно виконано.

     За годину в Гостомель прибуло понад сто селян з Яблуньки, Блиставиці та Озер. До них приєдналася група місцевих. Якісь селяни, що їхали через містечко, заявили, буцімто поблизу Києва євреї зарізали майже 200 ченців. Під впливом цієї “звістки” та під керівництвом агітаторів селяни з тим же портретом царя кинулися громити єврейські житла, грабувати і вивозити на підводах майно. Погром тривав до дев’ятої години вечора. Потім селяни роз’їхалися по домівках.

     Близько 11-ї години ночі загорілася від підпалу низка вже пограбованих кам’яних крамниць, що належали землевласникові Красовському. Згоріло їх 20.

     Під час погрому було пограбовано 23 єврейські крамниці і 14 квартир. У їхніх господарів зовсім не залишилося майна: одна частина була знищена громилами, інша — розграбована. Тільки невелику частку товарів відібрали у різних осіб поліцейські.

     Убитих і поранених не було. Місцевий становий пристав і волосний старшина намагалися припинити погром, умовляючи натовп. Але це не допомогло.

     21 жовтня близько 10-ї години ранку в Гостомель прибули 50 громил з Мостища і розгромили три єврейські будинки. Тоді місцеві селяни та потерпілі євреї озброїлися кілками і прогнали їх. Після цього вже ніхто не порушував порядок.

     “Єврейська енциклопедія” зазначає, що в Гостомелі євреїв громили німецькі колоністи. Тоді ж єврейські погроми відбулися і в інших містечках і селах Київщини, зокрема, в Мостищі.

Сучасний дослідник І.Г.Самарцев зазначає: “Після прийняття маніфесту 17 жовтня 1905 року хвиля єврейських погромів прокотилася в 100 містах імперії. Реакція так боролася з революційним рухом, активну участь у якому брали євреї-робітники, ремісники, єврейська молодь. В чорносотенній схемі ідеального державного устрою, що грунтувався на єднанні царя з народом, не було місця ніяким громадським свободам”.