Published using Google Docs
Правила за предотвратяване и санкциониране на изпитни измами и плагиатство
Updated automatically every 5 minutes

ВАРНЕНСКИ СВОБОДЕН УНИВЕРСИТЕТ „ЧЕРНОРИЗЕЦ ХРАБЪР“

ПРАВИЛА ЗА ПРЕДОТВРАТЯВАНЕ

И САНКЦИОНИРАНЕ НА ИЗПИТНИ ИЗМАМИ И ПЛАГИАТСТВО

I. ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. Настоящите правила уреждат процедурите за предотвратяване и санкциониране на изпитни измами и плагиатство от страна на студентите, кандидатите за докторанти и докторантите във Варненски свободен университет „Черноризец Храбър“ по време на различните форми (присъствени и отдалечени онлайн) за входящ, текущ и заключителен контрол (изпит), провеждани през целия срок на обучение.

Чл. 2.  (доп., прот. № 6/26.04.2024 г.) Правилата не се прилагат относно установяването и санкционирането на плагиатство в научноизследователски трудове (дисертации, монографии и други публикации), с изключение на случаите по гл. V.

II. ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА СТУДЕНТИТЕ, КАНДИДАТИТЕ ЗА ДОКТОРАНТИ И ДОКТОРАНТИТЕ ПРИ ПРОВЕЖДАНЕ НА ПРИСЪСТВЕНИ ИЗПИТИ

Чл. 3. При провеждане на изпит студентите, кандидатите за докторанти и докторантите са длъжни да спазват следните изисквания:

1. Личните вещи, които не са необходими по време на изпита, се поставят на място в залата, посочено от преподавателя/ изпитната комисия.

2. Студентите, кандидатите за докторанти и докторантите имат достъп до лични вещи като: документ за самоличност, лекарства, вода.

Чл. 4. По време на изпит не се разрешава ползването и достъпът до следните движими вещи:

1. (изм., прот. № 6/26.04.2024 г.) учебни материали (учебници, сборници, ръководства, наръчници, справочници и други учебни пособия), освен ако преподавателят/ изпитната комисия изрично е разрешил/а това;

2. (изм., прот. № 6/26.04.2024 г.) преносими компютри, таблети, както и всякакви други електронни устройства, използвани като средства за съхранение и възпроизвеждане на текст, звук и образ, освен ако преподавателят/ изпитната комисия е разрешил/а ползването им;

3. мобилни телефони, хендсфри, слушалки и други технически средства за комуникация;

4. други нерегламентирани помощни предмети и материали, които не са разрешени от преподавателя/ изпитната комисия и нямат отношение към провеждането на изпита.

Чл. 5. При заявен отказ за изпитване от страна на студента/кандидата за докторант/докторанта, същият може да напусне залата не по-рано от 15 (петнадесет) минути след началото на изпита.

III. ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА СТУДЕНТИТЕ,  КАНДИДАТИТЕ ЗА ДОКТОРАНТИ И ДОКТОРАНТИТЕ ПРИ ПРОВЕЖДАНЕ НА ОТДАЛЕЧЕНИ ОНЛАЙН ИЗПИТИ

Чл. 6. (доп. и изм., прот. № 6/26.04.2024 г.) При провеждане на отдалечен онлайн изпит студентите, кандидатите за докторанти и докторантите са длъжни да спазват изискванията на чл. 5 на Инструкция № 6 за правилата за дистанционно провеждане на изпитни процедури.

1. (отм., прот. № 6/26.04.2024 г.)

2. (отм., прот. № 6/26.04.2024 г.)

3. (отм., прот. № 6/26.04.2024 г.)

4. (отм., прот. № 6/26.04.2024 г.)

5. (отм., прот. № 6/26.04.2024 г.)

Чл. 6а (нов, прот. № 6/26.04.2024 г.) (1) При формите за контрол и обратна връзка обучаваните лица се задължават да не прибягват до академични измами и да се държат почтено.

(2) Под почтено поведение на обучаемите в контролните и изпитните процедури се разбира:

        1. да представят вярна идентификация при явяване, да не се явяват вместо друг и да участват лично в контролните и изпитните процедури;

        2. да не използват външни източници на информация по време на контролните работи и изпитите – учебници, книги, записки, “пищови”, интернет, мобилни устройства и всеки друг източник на информация, освен когато това е изрично разрешено от преподавателя;

        3. да не подсказват и да не преписват, да не разговарят и да не отвличат вниманието си встрани от контролното или изпитното задание;

        4. да не заснемат, копират, принтират, преписват или изнасят от залата контролните и изпитните въпроси или части от тях;

  5. да предадат работата си в края на контролната работа или изпита;

  6. да не търсят и да не приемат предварителен достъп до изпитното задание;

  7. да не използват друго име, под което се предава работата;

  8. да не предлагат и/или дават подкуп;

  9. да не вземат решение и да не предприемат каквото и да е действие, водени от очакването да получат непозволено предимство в оценяването или привилегировано третиране по време на занятията, включително с такова очакване или намерение да закупуват учебна литература, да заемат дадена позиция в академичните дискусии, да предлагат доброволен труд или спонсорство, да гласуват по определен начин в органите за академично самоуправление и в анкетите за удовлетвореността от преподаването и др.;

10. да не заплашват с действие против личността, репутацията или имуществото на преподавателя;

11. да не въздействат лично и да не осъществяват контакт с преподавателя посредством друг преподавател, длъжностно лице или познат, с цел привилегировано третиране или получаване на непозволено предимство в оценяването.

(3) Под почтено поведение на обучаемите при разработване и представяне на курсови и дипломни работи се разбира:

1. да не допускат каквато и да е форма на плагиатство и да цитират коректно своите източници;

2. да не дават курсова/дипломна работа за ползване от друг;

3. да не наемат друг (вкл. “експерт”) за разработване на курсова/дипломна работа;

4. да не изготвят курсова/дипломна работа за другиго;

5. да не представят или добавят фалшива библиография /източници на информация/ към курсова/дипломна работа;

6. да не представят твърдение/идея на друго лице като своя собствена без цитиране и отдаване значимото на автора й;

7. да не предават съвместна работа, когато изискването е било за индивидуална такава;

8. да не представят многократно една и съща курсова/дипломна работа.

(4) Други несъвместими с академичната етика действия на обучаемите са:

1. подправяне или фалшифициране на протоколи, компютърни файлове или друг вид документация, съдържаща резултатите от представянето на студента (напр. посредством личен контакт в администрацията);

2. представяне на фалшива или подвеждаща информация (медицински документи и т. н.), за да се избегне или отложи явяването на изпит, или с цел спазване на определено изискване;

3. плащане или предлагане на друга облага за издаване на фалшива диплома;

4. даване на подкуп, фалшива информация и т.н. за получаване на административна услуга или при кандидатстване за общежитие;

5. подправяне на отговорите в теста, след оценяването му, и претендиране след това за неправилно оценяване.

Чл. 6б. (нов, прот. № 6/26.04.2024 г.) Обучаваните лица са длъжни да уведомят преподавателя и Комисията по етика и академично единство, ако имат информация или преценят поведението на някой друг като незаконно или противоречащо на изискванията на етичните правила, действащи във ВСУ.

IV. ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА ПРЕПОДАВАТЕЛИТЕ/ ИЗПИТНИТЕ КОМИСИИ ПРИ ПРОВЕЖДАНЕ НА ИЗПИТИ

Чл. 7. Преподавателите/изпитните комисии са длъжни да създадат необходимата организация за провеждане на изпитната процедура.  

Чл. 8. (1) (предишен чл. 8, доп. и изм., прот. № 6/26.04.2024 г.) Преподавателите/изпитните комисии са задължени да следят за изпълнение на условията по раздел II, раздел III и раздел III „а“, както и да не участват по какъвто и да е начин, включително прикриване, в заобикаляне и/или нарушаване на техните изисквания.

(2) (нова, прот. № 6/26.04.2024 г.) За да предотвратят академичните измами и гарантират честността на контролните и изпитните процедури преподавателите имат право да използват всички подходящи технически средства за наблюдение и контрол, включително видеонаблюдение и видеозапис, контрол и филтриране на IP адресите при онлайн тестове, проследяване на комуникацията и регистрите от дейността в интернет, заглушаване на мобилната комуникация и др.

(3) (нова, прот. № 6/26.04.2024 г.) При отдалечени онлайн форми на контрол върху самостоятелната работа преподавателите имат право да не зачитат резултатите, когато същите се разминават съществено с тези от аудиторния контрол или е установен опит за укриване на самоличността, заблуждаване и посочване на неверни и непълни данни, посочване на данни на други лица, споделяне на регистрацията, решаване на индивидуални контролни тестове от повече от едно лице от един и същ компютър в едно и също или последователно време, както и предоставянето на потребителското име и паролата на други лица.

Чл. 9. Преподавателите/изпитните комисии са длъжни да запознаят студентите, кандидатите за докторанти и докторантите с правилата за провеждане на изпитите. При отдалечена онлайн изпитна процедура се осъществява електронна идентификация на явилите се, които декларират своята информираност за изпитните правила.

Чл. 10. (изм. и доп., прот. № 6/26.04.2024 г.) Всички записи, регистри от изпити и изпитни материали се съхраняват от изпитващия преподавател/комисия съгласно изискванията на чл. 30, ал 6 на Наредба 1 за учебната дейност.

ІV. УСТАНОВЯВАНЕ И САНКЦИОНИРАНЕ НА ИЗПИТНА ИЗМАМА

Чл. 11. Като изпитна измама от страна на студентите, кандидатите за докторанти и докторантите при явяване на изпит, се определят следните действия:

1. употреба без разрешение от преподавателя/ изпитната комисия на някои от забранените в чл. 4 вещи;

2. преписване или опит за преписване;

3. подсказване;

4. явяване под чужда самоличност;

5. неразрешено изнасяне и разпространяване на изпитни материали;

6. (нова, прот. № 6/26.04.2024 г.) заснемане на изпитни материали с мобилен телефон, смарт часовник или друга техника.

Чл. 12. (1) Изпитната измама се установява в деня на изпита от изпитващия преподавател/ изпитната комисия в присъствието на останалите студенти, кандидати за докторанти и докторанти.

(2) В случай на измама, опит за измама или за възпрепятстване на провеждането на изпита, преподавателят/изпитната комисия анулира изпита и изготвя протокол, подписан от преподавателя/членовете на изпитната комисия, от уличения в измама, опит за измама или за възпрепятстване на провеждането на изпита студент/кандидат за докторант/докторант, и от двама свидетели.

(3) Студентът/кандидатът за докторант/ докторантът има право да направи възражения, обективирани в протокола по ал. 2.

(4) Отказът на студента/кандидата за докторант/докторанта да подпише протокола се удостоверява с подписите на двама свидетели.

(5) Протоколът по ал. 2 се представя на ръководителя на съответното звено (Декан на факултет, Директор на филиал/ департамент/ институт).

Чл. 13. Деканът, Директорът на филиала/ департамента/ института разглежда протокола не по-късно от три работни дни, като предприема следните действия:

1. дава възможност на студента/кандидата за докторант/докторанта да даде писмени пояснения и/или възражения по случая в срок не по-дълъг от три работни дни;

2. при преценка за основателност на възраженията дава възможност на студента/ кандидата за докторант/докторанта да се яви повторно на изпит;

3. (доп., прот. № 6/26.04.2024 г.) при преценка за неоснователност на възраженията налага санкциите по глава шеста, чл. 83, ал. 2, т. 1 и 2 от Наредба № 1 за учебната дейност на ВСУ „Черноризец Храбър“ и предоставя за сведение на Комисията по етика и академично единство копие от протокола по чл. 12 (2);

4. изготвя доклад до Ректора на ВСУ с копие до Комисията по етика и академично единство на ВСУ, ако естеството на нарушението изисква налагане на по-тежка санкция.

V. УСТАНОВЯВАНЕ, ПРЕДОТВРАТЯВАНЕ И САНКЦИОНИРАНЕ НА ПЛАГИАТСТВО

Чл. 14. (1) Под „плагиатство” се разбира използването под свое име на чуждо произведение на науката или значителна част от такова произведение.

(2) Вида и степента на плагиатството се определят съобразно критериите, установени в съответния софтуерен продукт на ВСУ „Черноризец Храбър“.

 Чл. 15. (1) „Плагиатство“ по смисъла на тези Правила е:

  1. представянето на чужди интелектуални резултати за свои;
  2. използване на чужди интелектуални резултати, без посочване на източника;
  3. повторното представяне на собствен интелектуален резултат при явяване на два или повече различни изпита (автоплагиат).

(2) „Интелектуални резултати“ по смисъла на чл.14 са всички произведения, включително и тези, които не се ползват от закрила, в това число произведенията с неизвестен автор, народното творчество, откритията и идеите.

(3) Плагиатство по чл. 15 (1), т. 2 „а“ е налице, когато се установи, че в своята цялост или в значителна част, представеният труд не е създаден от студента/кандидата за докторант, който се е посочил за негов автор.

(4) Плагиатство по чл.15 (1), т. 2. „б“ е налице, когато се установи, че представеният труд съдържа части от чужди произведения или съдържа чужди идеи, без да е посочен техният автор и/или техният източник.

(5) Установяването на плагиатство по чл.15 (1), т. 2. „а“ се осъществява чрез специализиран софтуер.  

(6) Плагиатство по чл.15 (1), т. 2. „а“ може да се установи и по друг начин, например чрез анализ и съпоставка с разгласени по-рано литературни източници и др.

(7) Плагиатство по чл.15 (1), т. 2. „б“ се установява по всеки възможен начин, който позволява да се разкрие, че представеният труд възпроизвежда конкретно определен чужд интелектуален резултат, както и неговият източник.

(8) Плагиатство по чл.15 (1), т. 2. „в“ се установява чрез анализ и съпоставка на предадените от студента/кандидата за докторант изпитни работи.

Чл. 15а. (нов, прот. № 6/26.04.2024 г.) Използването на материали, получени с помощта на продукти на базата на изкуствен интелект е допустимо само като информационна база, която подлежи на авторска обработка и интерпретация.

Чл. 16. Правилата на този раздел се прилагат и за установяване на плагиатство в дипломни работи/магистърски тези/проекти на дисертационни трудове.

Чл. 17. Дипломантът/кандидатът за докторант представя саморъчно подписана декларация за авторство при предаване на дипломната работа/магистърската теза/проекта на дисертационен труд.

Чл. 18. (1) (предишен чл. 18, прот. № 6/26.04.2024 г.) При установяване на плагиатство по този раздел представените материали не се зачитат.  

(2) (нова, прот. № 6/26.04.2024 г.) Доклад за установеното плагиатство се изпраща до звената, отговорни за поддържането на електронен регистър и архив в СУК @vfu.bg, както и до Комисията по етика и академично единство.

Чл. 19. (нов, прот. № 6/26.04.2024 г.) (1)  Проверка за плагиатство по чл. 15, ал. 5 се извършва задължително за реферати, курсови и дипломни работи, както и други студентски разработки по зададена тема, предавани за оценяване в електронен вариант, които имат в голяма степен съдържание в текстова форма.

(2) Студентските разработки по ал. 1, които служат за текущо оценяване и изпити, се проверяват от преподавател или негов асистент, а дипломните работи – от рецензент.

ЗАКЛЮЧИТЕЛНА РАЗПОРЕДБА

Настоящите правила са приети с Решение на Академичния съвет на ВСУ „Черноризец Храбър“ от 26.06.2020 г. (Протокол № 10) и влизат в сила от учебната 2020/2021 година. Изм. и доп. с Протокол № 6/26.04.2024 г.