Published using Google Docs
Lesson #2_ $1 Million Orange K-2nd_.docx
Updated automatically every 5 minutes

$1 Million Orange K-2nd| Lesson 2, Series #4

$1 Million Orange

Vocabulary: Nutrition, Food Systems, Local, Processed

Grade Levels: K- 2nd

Click here for #4 Series Description

Science Framework

Spanish Lesson Plan

Lesson Video


Lesson Bridge:

Connect this lesson (2) to ‘Ancient Agriculture/Drought Hardy Gardens’’ (1) by asking students if they remember how ancient agriculturists used to grow and harvest crops. Compare and contrast modern-day methods to ancient methods.

Lesson Overview:  

In this lesson, students will make orange juice to learn the steps and costs involved in processing food from its original form to its final form. The activity in this lesson will promote a natural curiosity about how food affects their health while reinforcing food and agriculture as their connection to a better quality of life. Students will assess the advantages and disadvantages of processed food and its effect on our society in jobs, costs, energy use, health, and environmental impacts.

Suggested Activities & Learning Objectives by Grade:

Essential Question(s) that Connect CCCs and SEPs:

Vocabulary:

Nutrition- The study of food and how it affects the body

Food Systems- All of the steps food takes to end up on our plates and in our bellies

Local- Within the same area

Processed- To change something by special treatment

Materials:

Prep:

Engage:

Begin with a classroom discussion in the seating area in your garden or in the classroom.  Ask the following questions: What’s the difference between an orange and orange juice (Think, Pair, Share)? What steps are involved in making orange juice (Think, Pair, Share)? What do you need to make juice?

Explore:

Invite students to pass around different processed foods and together, read the labels to figure out what is in them. Alternatively, ask them to imagine what ingredients are in them, and how the ingredients come from the earth. Would it be cheaper to buy foods like these from a store or make them yourself? Why/why not?

Sentence Frame: Orange Juice is an example of _________ ______. (processed food)

Explanation:

If you have an Orange in January you can start by reading this and proceed to the following discussion.

Thumbs up/down: Have you ever heard about processed foods before?

Think, Pair, Share: What is a processed food?

It is a  food that has had something done to change it from the form it is found in nature. For example, bread is a processed food, because you don’t just get bread on a bread bush; you first have to grow wheat, and then wheat seeds need to be harvested and then processed to make flour. After the flour is made, it needs to be further processed to bake it into bread. Processed foods take a lot more energy and work to make. Due to this, they are usually more expensive. It is more expensive to buy a can of jam than buying the fruit and sugar to make that jam with! Today, we are going to make orange juice, a processed food, to learn about the steps involved in making orange juice.

Action:

  1. Review your Garden Agreements
  2. Have every student wash their hands. 20 seconds, or the length of time it takes to sing Happy Birthday, is the right amount of time it takes to clean germs off of our hands.
  3. Talk about the first job that happens in orange juice production: The oranges have to be harvested! How do we think oranges are harvested?
  4. Then the oranges are transported to a place where they can be juiced - sometimes on the other side of the country! Walk to a different location in the garden, to where the orange slices are waiting.
  5. Now the oranges are juiced, usually by machines. Let’s pretend we are a machine and take turns juicing the oranges into this bowl. Have students take turns squeezing the orange juice into the bowl. *You may want to add some water to increase the volume of juice.
  6. Now that the oranges are juiced, we have to package our juice so that it can be sold. Pour the orange juice into separate cups for all of the students.
  7. Once all of the orange juice is packaged, it now has to be taken to grocery stores all over the country! You can have students scatter around the garden and individually bring them their cup of orange juice.
  8. Have students throw away their cups, and then talk about the trip that the packaging has to take to then get to a landfill.

Reflect:

What did you learn about making orange juice (Think, Pair, Share)? Is it processed food (thumbs up-yes, down-no)? What are some advantages of making orange juice at home? What are some disadvantages? How many steps does an orange take in food production? It’s expensive, right!?

Extension Activities:

Gardens Change Lives!                                                          Page  of