Мета: ознайомити учнів з основними правилами написання літер на позначення голосних о та е в кінці прислівників, утворених від прикметників і дієприкметників; сприяти зміцненню навичок написання прислівників з поданою орфограмою, пояснювати її за допомогою орфографічних правил; формувати загальнопізнавальні вміння правильно писати прислівники з вивченою орфограмою; за допомогою мовленнєво-комунікативного матеріалу розвивати естетичний смак, відчуття образного слова.
Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
Організаційний момент.
Ознайомлення учнів з темою, метою і завданнями уроку.
Освоєння теми уроку. Виконання системи завдань.
Проблемне запитання.
Учитель. До нашої постійної рубрики «Запитання – відповіді» надійшов уранці лист від Олі. Вона запитує: «Який прислівник правильно вживати таємниче чи таємничо? Адже у творах Михайла Коцюбинського я прочитала такі речення: «Сусана тим часом таємничо щось прикривала в кутку на канапі – та тривожно поглядала на двері», «Вона одним таємниче шептала щось, другим кивала головою або робила якісь знаки». То як же правильно? Чи, може, обидва варіанти можна вживати?»
Отож спробуймо сьогодні у цьому розібратися.
Найбільше прислівників утворено від прикметників та дієприкметників за допомогою суфіксів
-о та -е. Наприклад: терплячий – терпляче, стурбований – стурбовано, щоденний – щоденно.
У прислівниках, утворених від прикметників і дієприкметників у кінці переважно пишемо суфікс
-о. Наприклад: чистий – чисто, чудовий – чудово, якісний – якісно.
Зрідка, зокрема в прислівниках, утворених від прикметників і дієприкметників, після шиплячих звуків пишемо суфікс –е.
Наприклад: болячий – боляче, гарячий – гаряче, нижчий – нижче.
Дослідження-конструювання з елементами класифікації.
Символічний, захоплений, швидкий, високий, повільний, хвилюючий, блискучий, цілющий, добрячий, даремний, ближчий, титанічний, гожий, байдужий, вищий, дбайливий, найкращий, сумний, щирий, важчий.
«Спитаймо в тлумачного словника».
Непевне – напевно, скрипуче – скрипучо, доконечне – доконечно, войовниче – войовничо, недаремне – недаремно.
Запам’ятайте!
Деякі прислівники можуть вживатися з обома суфіксами.
Ворожий – вороже та ворожо.
Сліпучий – сліпуче та сліпучо.
Таємничий – таємниче й таємничо.
Прислівники, утворені від прикметників за допомогою суфіксів –о, -е, повністю зберігають правопис цих прикметників.
У кінці всіх цих прислівників пишемо суфікс –о.
Дослідження-моделювання.
-о. Зробіть висновок про подвоєння -нн- у прислівниках.
Старанний, законний, безпричинний, нескінченний, огненний, нежданий, шалений, радісний, чесний, непроханий, заквітчана, лагідний, ніжний.
3. Прислівники, утворені від прикметників за допомогою суфіксів -о, -е, повністю зберігають форму вищого і найвищого ступенів порівняння. Наприклад: коротший – коротше, вищий – вище, найдорожчий – найдорожче.
У кінці простої форми вищого і найвищого ступенів порівняння прислівників пишемо суфікс
-е, оскільки перед ним є шиплячі звуки.
Зверніть увагу!
Під час творення вищого ступеня порівняння прислівників відбуваються ті самі чергування, що й у якісних прикметників:
г, ж, з – жч: дорого – дорожче, важко – важче, низько – нижче.
с – щ: високо – вище.
Творче конструювання.
Вузько, низько, товсто, красиво, вузько, дорого, коротко, довго, легко, тяжко.
Дослідження-зіставлення.
Гаряче вітаємо – гаряче літо;
посміхнувся таємниче – таємниче зникнення;
добре попрацювали – добре слово.
Вибіркова робота на основі тексту.
У твоєму віці хлопчики здебільшого хочуть бути в хлопчачому товаристві, а дівчатка – у дівчачому. Вважають, що з однолітками іншої статі їм спілкуватися негож.. . І через це іноді багат.. втрачають.
Так, один твій ровесник усе літо навмисн.. усамітнювався лише тому, що принципово не грався з дівчатками. А одна дівчинка відмовилася від цікавої подорожі через те, що там були переважн.. хлопці. Однак і дівчатам, і хлопцям варто ставитися один до одного терпля.., бо в них є чимал.. спільних інтересів, уподобань, захоплень.
Мовознавча гра «Упіймай помилку».
Стомлений – стомленно, яскравий – яскраво, погожий – погожо, болячий – боляче, неминучий – неминучо, рішучий – рішучо, добрячий – добряче, млявий – мляво, неохочий – неохочо, зажурений – зажуренно.
Підсумок уроку.
Інтерактивна вікторина, створена на платформі LearningApps.
https://learningapps.org/24543884
Домашнє завдання.
Записати чотири фразеологічні звороти з прислівниками на о, е з двома фразеологізмами скласти речення.