ПОВТОРЕННЯ. ДІЇ ПЕРШОГО СТУПЕНЯ ЗІ ЗВИЧАЙНИМИ ДРОБАМИ З ОДНАКОВИМИ ЗНАМЕННИКАМИ
Цілі:
– навчальна: узагальнити та систематизувати вміння учнів виконувати додавання та віднімання звичайних дробів, розв’язувати задачі, які передбачають виконання дій першого ступеня зі звичайними дробами з однаковими знаменниками;
– розвивальна: формувати вміння аналізувати й узагальнювати інформацію;
– виховна: виховувати відповідальність, свідоме ставлення до навчання;
Тип уроку: узагальнення та систематизація знань.
Обладнання та наочність:
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП
II. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
III. УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
Фронтальне опитування
1. Сформулюйте правило додавання двох дробів з однаковими знаменниками. Наведіть приклади. Чи можливо розповсюдити це правило на додавання декількох дробів з однаковими знаменниками?
2. Сформулюйте правило віднімання двох дробів з однаковими знаменниками. Наведіть приклади.
3. Як знайти дріб, який доповнює правильний дріб до одиниці?
4. Як відняти правильний дріб від одиниці?
Наведіть приклади.
5. Як відняти правильний дріб від натурального числа? Наведіть приклади.
6. Сформулюйте правило додавання мішаних чисел. Наведіть приклади.
7. Сформулюйте правило віднімання мішаних чисел. Наведіть приклади.
8. Як від цілого числа відняти мішане число? Наведіть приклади.
IV. РОЗВ’ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ
Самостійна робота
Варіант 1
1. Обчисліть:
2. Відстань між селищами дорівнює 132 км. За першу годину автобус пройшов 3/11 усього шляху, а за другу – 4/11. Скільки кілометрів подолав автобус за 2 год?
Варіант 2
1. Обчисліть:
2. Фермер зібрав 644 т зерна. Першого дня він зібрав 2/7 усього зерна, а другого – 3/7. Скільки тонн зерна фермер зібрав за 2 дні?
VI. ПІДСУМКИ УРОКУ
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Додаткове завдання. Шестеро друзів замовили три однакові піци. Кожен з’їв 3/8 піци. Яка маса кожної піци, якщо маса частини, що залишилася, дорівнює 750 г?
Розв’язання
– піци з їли друзі;
– піци залишилось;
3) (750 : 6) • 8 = 1000 г = 1 кг – маса піци.
Відповідь. 1 кг.