РЕАЛІЗАЦІЯ ОСНОВНИХ ФУНКЦІЙ УПРАВЛІННЯ ШЛЯХОМ ІНФОРМАТИЗАЦІЇ ДІЯЛЬНОСТІ ЗАКЛАДУ ОСВІТИ

Ірина ВОЛКОВА

заступник директора з навчально-виховної роботи

комунальний заклад «Балашівська гімназія Кропивницької міської ради»

Анотація: у статті розкрито деякі аспекти реалізації ключових функцій управління шляхом інформатизації діяльності закладу освіти, впровадження електронних систем для забезпечення ефективної комунікації між учасниками освітнього процесу.

Ключові слова: інформатизація, управління, заклад освіти, електронні системи, цифрова компетентність, електронні журнали, комунікація, освітній процес

Вступ

Інформатизація освітньої галузі є одним з пріоритетних напрямів державної політики [3, 6]. Цифрова компетентність визнана однією з ключових компетентностей, якою мають оволодіти як здобувачі освіти, так і педагогічні працівники відповідно до Концепції НУШ [5].

Та це не є визначним чинником, який спонукає педагогів та керівництво закладами освіти до більш активного застосування інформаційно-комунікаційних технологій в педагогічній та управлінській діяльності. Швидкість надходження та величезний обсяг інформації підштовхують до пошуку оптимальних засобів щодо обробки, передання, обміну інформацією, забезпечення миттєвого зворотного зв’язку, тощо.

Сьогодні вже існує необхідність створення єдиної інформаційної системи, яка буде вирішувати такі завдання:

Розв’язання проблеми інформаційного забезпечення управління ЗЗСО як складової інформатизації освіти є не лише фактором розвитку інформаційного суспільства в Україні, а й необхідністю щодо забезпечення вищого рівня ефективного управління закладом освіти на основі створення інформаційних ресурсів, впровадження інформаційних управлінських систем, нових інформаційних технологій, створення єдиного інформаційного простору. Ключова роль в цьому процесі належить керівництву закладів освіти, яке несе відповідальність як за реалізацію державної політики, так і за ефективність освітнього процесу та якість освітніх послуг. Вирішити ці завдання керівнику допоможе застосування інформаційно-комунікаційних технологій [1].

Реалізація основних функцій управління шляхом інформатизації діяльності закладу освіти.

До основних функцій управління традиційно  відносяться планування, організація, керівництво, контроль та аналіз. Сьогодні керівнику вже важко уявити здійснення кожної з цих функцій без застосування інформаційних технологій.

Інформатизація закладів загальної середньої освіти це сукупність процесів створення, упровадження й застосування сучасних систем, методів, засобів передавання, зберігання та аналізу інформації і є складової цифровізації всієї системи освіти [4].

Процес інформатизації закладів освіти охоплює  всі сфери діяльності, а в умовах пандемії це стало життєвою необхідністю, виникла нагальна потреба в використанні платформ для здійснення дистанційного навчання, проведення веб-конференцій та забезпечення багатовекторної комунікації між всіма учасниками освітнього процесу.

Інформатизація діяльності закладу освіти передбачає досягнення таких цілей:

В практичній діяльності в ході реалізації управлінської функції планування використовуються такі ресурси і технології, як спільна робота з онлайн-документами, Google-таблицями, Google-календарями, тощо за допомогою можливості спільного доступу, надання дозволу на редагування.

Вищезазначені ресурси також використовуються для здійснення організаційної функції управління. З 2016 року в нашому закладі реалізується проект «GoogleApps for education» - корпоративна електронна система, яка містить безліч корисних додатків: гугл-форми, таблиці, конструктор сайтів, диск, електронна пошта, гугл-клас та інші, які сприяють забезпеченню ефективної тристоронньої комунікації між учасниками освітнього процесу (педагогами, учнями, батьками), дозволяють швидко та зручно здійснювати обмін інформацією.

Функція керівництва більш ефективно реалізується шляхом упровадження електронного документообігу: створення наказів, розпоряджень та доведення їх до відома працівників за допомогою електронної пошти, груп в соціальних мережах, використання ресурсу «Віртуальна учительська».

Контрольно-аналітична функція спрямована на забезпечення виконання освітніх програм та реалізується за допомогою електронних платформ «Нові знання», «Моя школа» та інших, які містять електронні журнали та щоденники, зведену інформацію щодо відвідування, рівня навчальних досягнень учнів, стану виконання навчальних планів та програм.

Для ефективного застосування інформаційних технологій необхідно:

Підвищення цифрової компетентності є пріоритетним напрямком методичної роботи закладу, здійснюються в ході самоосвітньої діяльності педагогів та в рамках підвищення кваліфікації у взаємодії з КОІППО імені Василя Сухомлинського, міським центром професійного розвитку педагогічних працівників та на базі освітніх платформ EdEra, Prometeus, Всеосвіта, тощо.

Що стосується забезпечення сучасними ПК, засобами візуалізації, іншими технічними засобами – це залишається на сьогодні найбільшою проблемою для закладу освіти. Не зважаючи на труднощі, управлінські процеси закладу все більше пов’язані з застосуванням технічних засобів та електронних систем.

Електронні системи як засіб підвищення ефективності процесу управління закладом освіти. Можливості програми «КУРС: Школа»

«КУРС: Школа» – це спеціалізована інформаційна система, що працює з базами даних особистих справ співробітників, здобувачів освіти, що допомагає адміністрації закладу організовувати освітній процес. Її створення викликано розвитком єдиного освітнього інформаційного середовища і необхідно для підвищення ефективності і якості керування на основі впровадження сучасних інформаційних технологій.

Комплекс побудовано з використанням дворівневої архітектури. У ЗЗСО встановлені програми «КУРС: Школа», що працюють автономно з використанням сучасних клієнт-серверних технологій і одночасно потрібна інформація за допомогою спеціальної служби обміну передається на WEB-сервер. Доступ до нього користувачами може бути організовано через будь-який сучасний браузер, (наприклад, Internet Explorer, MozillaFirefox, GoogleChrome, Opera тощо). Завдяки такій архітектурі програма надає можливість ведення баз даних у ЗЗСО та відділах/управліннях освіти без тимчасового доступу до мережі Інтернет з подальшим доповненням внесених даних до загальнообласної бази.

Можливості програмного комплексу «КУРС: Школа»:

Програма «КУРС: Школа» застосовується у всіх закладах освіти України ще з 2012 року та поєднує їх у єдиній електронній базі ІСУО – інформаційна система управління освітою. Програма постійно оновлюється та доповнюється, з 2019 року вона містить додаток щодо електронного вибору та обліку підручників та платформу електронних журналів та щоденників «NZ.UA» (Нові знання).

Електронна платформа «Нові знання»

Електронна платформа «NZ.UA» (Нові знання) це інноваційний продукт, здатний суттєво зменшити рівень паперового навантаження адміністрації та педагогічних працівників. Наш заклад розпочав роботу з цією платформою під час тривалого карантину у 2020 році, і ми відразу  відчули переваги даного ресурсу: «NZ.UA» є складовою програми «КУРС: Школа» і не потребує додаткової реєстрації; передбачено функціонал для проведення уроків в дистанційному режимі; вся інформація, списки учнів, педагогічних працівників автоматично переноситься в електронні журнали; є можливість формувати та друкувати різноманітну звітну інформацію, списки, статистичні дані, тощо. Платформа забезпечує не лише ведення електронних журналів та щоденників, а й швидкий зворотній зв'язок та багатосторонню комунікацію, надає доступ учням та їх батькам до розкладу, змісту домашніх завдань, результатів оцінювання.

Недоліком даного ресурсу є загроза втрати бази даних в разі пошкодження жорсткого диску комп’ютера, на якому встановлено програму «КУРС: Школа».

Електронна платформа «Моя школа»

Після введення в дію нового Закону про освіту, інструкції з ведення ділової документації (2018) освітні заклади отримали можливість вести документацію короткочасного зберігання (до 10 років) лише в електронному вигляді. До таких документів відносяться і класні журнали. У 2021 році наш заклад розпочав апробацію електронного журналу та інших додатків на платформі «Моя школа». Рішення було ухвалено на засіданні педагогічної ради. Система містить такий функціонал: інформація про здобувачів освіти, батьків (осіб, що їх замінюють), вчителів та їх контактні дані; класи та групи, включаючи ГПД, гуртки; розклад; електронний журнал; електронний щоденник; інструктажі з БЖД; облік відвідування; інформація про стан здоров’я учнів; звіти щодо рівня навчальних досягнень учнів, кількості проведених уроків, заміни вчителів, тощо. Крім того, є можливість створення чатів та груп всередині мережі та організації навчання в дистанційному режимі. Кожен з користувачів системи має свій режим доступу. Інформація за всі періоди архівується та зберігається на спеціальному сервері.

Недоліком електронної системи «Моя школа», на мою думку, є те, що у порівнянні з системою «Нові знання» потрібно додатково завантажувати списки та іншу інформацію (в «Нових знаннях» це робиться автоматично з програми «КУРС: Школа»). Незручним, як на мене, є розподіл уроків по місяцям: вчитель та адміністратор не бачать цілісної картини. В системі не передбачено функцію друку в форматі класного журналу для архівування та зберігання. Перевагою є надійне архівування та захист персональних даних.

Висновки

Цифрові засоби комунікації, електронні системи, корпоративні мережі не здатні замінити живе спілкування, втім, вони значною мірою спрощують роботу з інформацією та документообіг, дають можливість вирішувати  складні завдання за короткий час.

Найбільшою перешкодою на шляху інформатизації закладу є недостатнє технічне забезпечення. Для роботи з електронними системами потрібно, щоб кожне робоче місце вчителя, а бажано і учня було забезпечено сучасним ПК та швидкісним Інтернетом.

Інформатизація управлінської діяльності підвищує вимоги до професійної підготовки керівників, особливо до рівня їх інформаційної компетентності, що вимагає не тільки знання комп’ютерних програм, але включає в себе і такі складові, як робота з інформацією в електронному вигляді, знання та вміння використовувати найефективніші методи пошуку та зберігання інформації, уміння працювати із зовнішнім інформаційним середовищем, уміння оптимально використовувати архіви інформації та інше. Тільки у разі забезпечення всіх цих складових процес інформатизації освіти буде ефективним [1].

Досвід постійного розв’язання зазначених та багатьох інших проблем у технологічно розвинених країнах показує, що ефективне впровадження ІКТ в освіту можливе лише за умови політичного та економічного супроводу з боку держави [2]. На мою думку, є необхідність внесення змін до штатного розкладу освітніх закладів та включення до нього посади системного адміністратора, тому що кількість програм, електронних ресурсів постійно зростає.

Не зважаючи на певні труднощі, процес інформатизації управління закладами освіти є необхідним та незворотнім, це можливість піднесення на новий рівень якості освіти, шлях до розвитку та вдосконалення за всіма напрямами діяльності: освітнє середовище, педагогічна діяльність, система оцінювання та управління.

Список використаних джерел

  1. Гуменюк В.В. Інформаційне забезпечення управління загальноосвітнім навчальним закладом: Автореферат дис. канд. пед. наук: 31.05.01. / ЦІППО. – К., 2001. – 20 с.
  2. Забродська Л.М. Інформатизація закладу освіти: управлінський аспект. – Х.:Видавничагрупа«Основа», 2003. – 240 с.
  3. Закон України «Про Концепцію Національної програми  інформатизації» [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/75/98-%D0%B2%D1%80#Text
  4. Калініна Л.М. Інформатизація управління закладом освіти як один з головних способів розвитку. - Шкільний світ, «Директор школи» № 11(851), листопад 2019 – с.58-65
  5. Концепція НУШ [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://mon.gov.ua/storage/app/media/zagalna%20serednya/nova-ukrainska-shkola-compressed.pdf (Розпорядження КМУ від 14 грудня 2016 р. № 988-р.: Про схвалення Концепції реалізації державної політики у сфері реформування загальної середньої освіти «Нова українська школа» на період до 2029 року)
  6. Національна доктрина розвитку освіти [Електронний ресурс]. – Режим доступу:http://zakon0.rada.gov.ua/laws/show/347/2002