سفید کردن دندانها

November 1, 2019

healthletter.mayoclinic.com, Volume 37, Number 11 (November 2019)

  باز یافتن سفیدی و شفافیت دندان 

برای اکثر افرادی که پا به سن میگذارند، نگهداری دندان به سفیدی و براّقی سالهای جوانی امکان ندارد. صدف سفیدی که روی دندان را پوشانده مینا نام دارد و به تدریج فرسایش پیدا می کند. لایه زیر مینا عاج نامیده میشود که رنگ زرد آن با فرسوده شدن مینا ظاهر می شود. قهوه، چای، مشروبات الکلی و دخانیات باعث زردی  دندان ها میشوند.

درحالیکه زردی دندان تاثیری روی سلامتی بدن ندارد، ولی زرد شدن دندانها برای بعضی از مردم  خوشایند نیست و اکثرا دنبال موادی می گردند که دندانهایشان را سفید  کنند. در بعضی موارد زردی دندان میتواند باعث نگرانی/تشویش و کناره گیری از مردم و محدود کردن  تفریحات و فعّالیّتهایی اجتماعی شود.

امروزه با صرف مبلغ مناسبی می توانید لبخند خود را زیباتر و بهتر کنید.  محصولات سفید کردن دندان به مقدار زیادی چه در داروخانه ها (بدون نسخه دکتر) و یا از طریق نسخه  دندانپزشک به طور قابل اطمینان در دسترس میباشد.  در عین حال محدودیت هایی هم وجود دارد که باید از خطرات و فواید آنها قبل ار استفاده آگاه شوید.

Bleaching trays

وسیله رنگ زدایی از دندان به وسیله دندانپزشک مملو از مادّه رنگ زدایی بنام کاربامید پِراکسید
(
[1]carbamide peroxide) که لکّه ها و رنگ زرد دندان را از بین میبرد تهیه میشود. برای مدت دو هفته  دندانها را با این محصول بپوشانید.


سایر امکانات سفید کردن دندان

 این امکانات به چهار گروه تقسیم می شود:

 مواد ذکر شده در بالا برای همه مصرف کنندگان مورد تایید و رضایت بخش بوده است.  ولی مواد شیمیایی مصرف شده در این محصولات دندان ها را حسّاس می کند بخصوص زمانی که مصرف این مواد تکرار شود.  به منظور کاستن از  ایجاد حسّاسیّت ، بسیاری از محصولات با فلوراید (fluoride) و مواد دیگر ضد حسّاسیت مانند پتاسیوم نیترات (potassium nitrate)[2] مخلوط شده است.

سفید کردن دندان برای همه توصیه نمی شود

سفید کردن دندان برای همه رضایت بخش نمی باشد .  نتیجه  روشهای موجود برای  سفید کردن دندان ها برای همه یکسان نیست . برای مثال،  بعضی از دندانها با اینکه بسیار سفید شده اند ولی لکها روی آنها باقی مانده است.

در مورد سفید کردن دندان، نکات زیر را  باید در نظر داشته باشید:

قبل از تصمیم گرفتن برای سفید کردن دندان، بهتر است با دندانپزشک خود مشورت کنید. برای بسیاری از مردم داشتن دندانها سفید به بالا بردن اعتماد به نفس و لبخندی زیباتر کمک میکند.

پیشگیری از سفید کردن بیش از حد

 اگر میخواهید دندانهایتان بیش از حد سفید و خیره کننده  گردد مسلما دوران درمان سفید کنندگی طولانی تر خواهد بود.

برای جلوگیری از این مشکل، متخصّصین میو کلینیک (Mayo Clinic) پیشنهاد می کنند که محصولات سفید کردن دندان را طبق مدّت زمانی که سازنده محصول و دندانپزشک پیشنهاد کرده مصرف کنید.  به علاوه از دندانها قبل و بعد از درمان در خانه یا در مطب پزشک خود عکس بگیرید و تفاوت رنگ را باهم مقایسه کنید.


[1]. Peroxide اکسید قوی مانند آب اکسیژنه و carbamide یعنی اوره خشک , Google

[2] .نیترات پتاسیم یا شوره یک ترکیب شیمیایی با فرمول K(NO3)2 می باشد؛ نيترات پتاسيم حاوي 45 درصد K2O و 10 درصد ازت است