Аналіз регуляторного впливу

проекту рішення виконавчого комітету  Бершадської міської ради

 «Про встановлення тарифу на послуги перевезення пасажирів на міських

автобусних маршрутах загального користування

які здійснюються у режимі руху

маршрутного таксі у межах міста Бершадь»

1. Визначення та аналіз проблеми, на вирішення якої спрямований нормативно-правовий акт.

Відповідно до рішення виконавчого комітету від 22.05.2014 р. № 27 "Про встановлення тарифу на  послуги перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування , які здійснюються у режимі руху маршрутного таксі у межах міста  Бершадь» перевезення пасажирів  у міському автотранспорті та маршрутних таксі проводиться в розмірі  3грн 50 коп.

У зв'язку із ростом цін на паливо, мастильні матеріали та запасні частини (шини, акумулятори та ін.) для ТОВ «Бершадське АТП 10527 » виникла необхідність у перегляді діючих тарифів. Ціни на пальне в порівнянні з попереднім періодом (коли перевізниками подавалися розрахунки на встановлення діючих на даний час тарифів за проїзд травень 2014 ) зросли орієнтовно на 72 %, а саме, вартість 1л. дизпалива зросла з 15,00 грн. до 25,8 грн.

Для визначення процентного співвідношення зростання вартості пального бралися до уваги документи про оплату придбаного пального на АЗС в межах м. Бершадь. Від останнього перегляду розміру тарифу на проїзд відбулося збільшення на 205,7 % розміру мінімальної заробітної плати із 1218 грн. до 3723,0 грн., що також збільшило відрахування  із заробітної плати.

Вартість автомобільних шин зросла з 2350,00грн до 3450,00грн. – орієнтовно на 46,8 % , вартість  акумулятора  - із 1500 грн. до 4350 грн.  – збільшення на 190 %. Зросли ціни на ПММ, наприклад:

Оскільки вище вказані елементи матеріальної бази перевізника у процесі надання послуг з перевезення піддаються механічній втраті первинних властивостей у порівнянні із початковими (визначеними державними стандартами), вони підлягають періодичному оновленню або заміні.

Все це призвело до значного росту витрат на перевезення пасажирів, це означає, що станом на сьогоднішній день собівартість перевезення 1-го пасажира  автобусом на діючих маршрутах становить від 5.15 грн - до 6,42 грн. А враховуючи 10% рентабельності вартість перевезення 1-го пасажира  автобусом  від 5,67 грн - до 7,07  грн.

  Крім того, в період  складної економічної ситуації погіршились умови щодо заміни та оновлення рухомого складу за рахунок складності отримання кредитів та зростання відсотків, що призводить  до збільшення вартості автобусів.

Суттєвим фактором який впливає на вартість перевезення автобусами, що працюють в звичайному режимі руху є неповне відшкодування витрат від перевезення пасажирів-пільговиків.

Середній вік автобусів орієнтовно 8 років. Діючий тариф не дає можливості передбачати оновлення  рухомого складу, що в свою чергу призводить до зменшення кількості випусків автобусів через збільшення непланових ремонтів, які будуть нести із собою додаткові фінансові витрати, що знову ж таки невпинно впливає на собівартість перевезення.

Усі вище перелічені фактори в кінцевому результаті призведуть до зупинки автотранспорту міста.  

Враховуючи вищевикладені фактори , ТОВ «Бершадське АТП 10527 »  подало розрахунки тарифів на перевезення пасажирів автомобільним транспортом в місті Бершадь .

2. Ціль і завдання прийняття регуляторного акта.

Проект регуляторного акта спрямований на приведення у відповідність тарифів на перевезення пасажирів  автобусами до розрахункових витрат ТОВ «Бершадське АТП 10527».

  3. Альтернативні способи досягнення поставленої цілі.

Можливі способи досягнення цілі

Переваги (недоліки) обраного способу

1. Збереження діючого тарифу

Переваги:

- незмінні витрати громадян на проїзд;

Недоліки:

- зростання невдоволення населення через невпинне погіршення якості обслуговування через велику зношуваність автотранспорту, що приведе до часткової або повної зупинки громадського транспорту;

- зростання  напруги cеред перевізників через збитковість пасажироперевезень.

2. Перегляд    тарифу

Переваги:

- забезпечення відповідності тарифу економічно обґрунтованим витратам ТОВ «Бершадське АТП 10527 »;

- можливість підтримання в належному технічному стані  автотранспортного парку ;

- підвищення якості та безпеки надання послуг автомобільним транспортом;

Недоліки:

- незначне збільшення витрат громадян на оплату цієї послуги.

4. Механізм вирішення проблеми.

Виконавчий комітет керуючись Законами України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», «Про автомобільний  транспорт», наказом Міністерства транспорту та зв’язку України від 17.11.2009 року №1175 «Про затвердження Методики розрахунку тарифів на послуги пасажирського автомобільного транспорту»,  враховуючи звернення ТОВ «Бершадське АТП 10527 » щодо приведення у відповідність розміру тарифів на послуги міського пасажирського транспорту економічно обґрунтованим витратам та проведений аналіз розрахунків вартості проїзду,  встановлено що тарифи  на перевезення пасажирів автомобільним транспортом відповідно в  автобусах, що працюють в режимі маршрутного таксі -  5,00 грн., в автобусах що працюють в звичайному режимі руху – 5,00 та вартість проїзду учня, студента в автобусах, що працюють в звичайному режимі руху – 3,00 грн.

Регуляторний акт має місцевий характер впливу.

При прийнятті рішення, регуляторний акт буде оприлюднено у засобах масової інформації.

5. Очікуванні результати прийняття акта.

Прийняття зазначеного проекту рішення забезпечить можливість покращення якості та безпечності транспортних послуг. При цьому результатом підвищення ціни на проїзд стане часткове збільшення витрат громадян на оплату транспортних послуг.

6. Показники результативності акта.

Регуляторний акт досягне своєї цілі, якщо:

робота міського пасажирського транспорту буде якісною, зросте культура обслуговування пасажирів;

зменшиться кількість скарг громадян на погану якість пасажирських перевезень;

встановлені тарифи на проїзд у міському транспорті відповідатиме економічно обґрунтованим витратам.

7.Термін дії.

Термін дії запропонованого регуляторного акту - до прийняття наступного регуляторного акта, який залежитиме від економічних чинників (динаміка зміни вартості паливно-мастильних матеріалів, підвищення законодавчо встановленого розміру мінімальної заробітної плати, зміни у податковому законодавстві тощо).

8. Відстеження результативності акта.

Відстеження результативності застосування регуляторного акта буде здійснюватися через рік з дня набрання чинності регуляторного акту відповідно до ст.10 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності".