بازسازی پستان https://lh3.googleusercontent.com/vILbxbxctCRBD1j73jII9BzZa5tNSqGr411nIw6wdA4OQP1hkJU9bVvvra1Bqc11u_h9a67SFgHHUB7O0q7VwsQzsnhIgMysW9WkoAXWbNsZE4KiGYcM-NtpxLmacJ-xRw

July 1, 2019

www.Health Letter.MayoClinic.com,  volume 37,  Number 3, May 2019

این مقاله شامل موارد زیر است:

۱. تصمیم گرفتن
۲. تصورات متداول
۳. راهنمایی ها

تصمیم گرفتن  

اخیرا شما به سرطان سینه دچار شده اید و پزشک تشخیص داده که راه علاج برداشتن پستان یعنی مَاستَکتومی (mastectomy) می باشد.  چند روز اول که دچار افکار و هیجانات هستید، متوجّه می شوید که هیچ کدام از اطرافیان مسئله کار گذاشتن سینه جدید را مطرح نکرده اند.  از آن گذشته شاید  تصوّر  کنید که سن هفتاد سالگی، برای کار گذاشتن سینه جدید زمان دیری است.

معمولا این طور تصوّر می شود که بعد از ماستکتومی کار گذاشتن سینه جدید چندان خوشایند و قابل اطمینان  نیست. در حالی که این تصوّرات اشتباه است.

تصمیم گیری در مورد کار گذاشتن پستان یک مسئله شخصی است. بعضی از زنان راضی به کار گذاشتن پستان نیستند. بعضی از زنان تصوّر می کنند که کار گذاشتن پستان حفاظت ازخاصیّت زنانه بودن و یا آن را  کامل بودن بدن خود میدانند. چنانچه مایل به داشتن پستان جدید هستید، با چندین مسئله روبرو خواهید بود.  بهتر است  بازسازی پستان را بصورت یک  برنامه چند مرحله ای در نظر بگیرید نه اینکه تصوّر کنید بازسازی پستان در یک مرحله انجام میگیرد. بازسازی پستان چالش برانگیز است.  بخاطر داشته باشید که زنان مسن نباید بازسازی پستان را غیر لازم بدانند.

تصوّرات متداول

مطالعات تحقیقی نشان میدهد که طرز تفکّر زنان درباره پستان و یا بدنشان با بالا رفتن سن تغییر نمی کند. سن به تنهایی خطر بازسازی  پستان را بالا نمیبرد بلکه وضع سلامتی بدن خطر را تشدید میکند.  بهبودی و پیشرفت سلامتی بدن  پس از بازسازی پستان در زنان  مسن و جوان یکسان است.

از سن گذشته گرفتن تصمیم درباره بازسازی پستان مسئله پیچیده ایست بخصوص که این تصمیم گیری هم زمان با معالجه سرطان سینه می باشد.

بازسازی پستان باعث پیشرفت اعتماد بنفس، بدن سالم و از همه گذشته یادآوری از موفقیٌت در معالجه سرطان پستان میباشد. به هر حال پستان بازسازی شده نمیتواند ب

دن شما را درست مانند قبل از سرطان پستان نشان دهد و شما همان  احساسی را که نسبت به پستان طبیعی  خود داشتید نخواهید داشت.

حتّی زمانی که همه چیز بطور دلخواه انجام شود، بازسازی پستان بیش از جرّاحی سرطان (حتّی جراحی طولانی )زمان نیاز دارد. دوران بهبودی و ترمیم بازسازی پستان به مراتب طولانی تر از جرّاحی سرطان پستان میباشد. بعد از برداشتن پستان،مَستَکتومی(mastectomy)، جّراحی بیشتری برای ایجاد تعادل بین دو پستان، جایگزینی پستان جدید با دوام  طولانی مدّت و یا ساختن نوک پستان که انتخابی است لازم است.

 جراحی جایگزینی پستان مانند هر جراحی  دیگری ممکن است با مشکلات بعد از جّراحی همراه باشد. اکثر این مشکلات ناچیز و قابل مداوا هستند.  یک مطالعه تحقیقی به این نتیجه رسید که ۱۵ تا ۳۰ در صد از زنان نیاز به جراحی بعد از عمل جایگزینی پستان دارند.   البته این جراحی بستگی به نوع روشی دارد که در جرّاحی به کار برده شده است.  زنانی که سیگار میکشند و یا اضافه وزن دارند و یا دچار بیماریهای مزمن مانند بیماری قند می باشند، معمولا مشکلات بعد از عمل جراحی را دارند.

نیاز به ردی ییشن (radiation) بعد از ماستکتومی یک عمل، مهم است. اگررَدی ییشن مورد نیاز باشد،  جایگزینی فوری  پستان (implant) میتواند انجام شود. اما باید بدانیم که ردی ییشن ممکن است به بافت پستان کارگذاشته صدمه وارد کند.  متاسفانه مشکل اینجا است که شما شاید نتوانید بدانید که بعد از کارگذاشتن پستان نیاز به ردی ییشن دارید. این مورد ی است که تصمیم گیری برای جرّاح را  ممکن است مشکل  کند.

 پستان مصنوعی وسیله ایست که از سلین (saline) یا (silicone) پر شده و جرّاح آن را پشت یا جلو عضله پکتورال (pectoral) سینه جاسازی می کند.  اکثر خانمها در ابتدا از یک سینه بطور موقّت  بنام بافت اِکسپَندِر (expander) استفاده می کنند. در طی چند ماه با ملاقات های متعدد، پزشک  اندازه بافت اکسپندر را زیاد میکند تا کم کم بافت اکسپندر باز و گسترده تر شود به طوری که یک جای مناسب (مانند یک پاکت) برای کار گذاشتن پستان ایجاد شود. بعد از آنکه بافت اکسپندر به قدر کافی گسترش یافت، جرّاح  جرّاحی دوم را که کار گذاشتن پستان است انجام می دهد.

 مزیّت کار گذاشتن پستان با این روش این است که مدّت بهبودی جرّاحی به مراتب کوتاه تر از روش های دیگر است. دومین مزّیت این که به کار بردن بافت از جاهای دیگر بدن لزومی ندارد.  جایگزینی پستان روی هم رفته مشکلات کمتری را نسبت به روشهای دیگر دارد. ولی درجه عدم موفقیت در کار گذاشتن پستان یعنی برداشتن و خارج کردن پستان بالا است  و خطر پیش آمدن مشکلات دیگر در طی عمر پستان کارگذاشته وجود دارد.

به کار بردن بافتهای بدن برای ایجاد پستان مشکلات بیشتری را با مقایسه با روشهای دیگر در بر دارد. روشهای متعددی وجود دارد که این عمل میتواند انجام گیرد. معمولا پوست، چربی و بعضی از عضلات از دیواره ناحیه شکم برداشته می شود.

مزایای این روش از این قرار است که شکل پستان  طبیعی تر و محسوس تراست. بعلاوه چنانچه ردی ییشن گرفته باشید صدمه پوستی می تواند از طریق گرفتن پوست بدن ترمیم شود. با تمام این که مشکلات اولیه این روش کمتر از جایگزینی سینه است   و همه چیز کاملا بطور صحیح انجام شده  ولی  در آینده با مشکلات روبرو خواهید شد.

https://lh6.googleusercontent.com/vj8klrRmMipxKb0QTpd2hdHg5xfWm-3XzXzL0e3s_HYMP_1sXdK3GsS28RjwXd-8Vt9jla-swQKbajbBL7S49kX-iUM0gZGPI7WkELQ5S4yCjLt-Xe62l2zkLQQgglFxJg

 چندین راه وجود دارد که بافت بدن شما می تواند برای بازسازی پستان به کاررود.  معمولی ترین روش برای این کار، برداشتن پوست، چربی و بعضی از عضلات  ناحیه شکم است که برای ساختن یک پستان به کار میرود.