Розв’язування задач
на відбивання світла.
Мета.
Навчальна. Формування навичок розв’язування задач на прямолінійне поширення світла, закони відбивання, зображення в плоскому дзеркалі.
Розвиваюча. Розвивати логічне та абстрактне мислення.
Виховна. Виховувати культуру оформлення графічних та розрахункових задач.
Тип уроку. Формування знань, умінь, навичок.
Дидактичні матеріали:
План
Хід уроку
Перевірка домашнього завдання.
Задача 19.1. Кут падіння променя на плоске дзеркало у 4 рази більший, ніж кут між падаючим променем і дзеркалом. Чому дорівнює кут відбивання?
Задача 19.2. Промінь світла падає на плоске дзеркало перпендикулярно до поверхні дзеркала. На який кут відхилиться відбитий промінь, якщо дзеркало повернути на 30°? Виконайте роз'яснювальний малюнок.
Задача 19.3. Сонячні промені падають під кутом 50° до горизонту. Визначте, під яким кутом α до горизонту треба розташувати плоске дзеркало, щоб сонячний зайчик освітив дно вузького глибокого вертикального колодязя. Відповідь запишіть у градусах.
Задача 19.4. На якій віддалі від дерева хлопчик, зріст якого 150 см, повинен покласти дзеркало, щоб побачити в ньому верхівку дерева заввишки 6 м? Відстань від дерева до хлопчика - 2 м. Поверхня землі горизонтальна.
Запитання 19.1. Чому дорівнює кут падіння променів на плоске дзеркало, якщо кут між променем і дзеркалом дорівнює 60°?
Запитання 19.2. Чому дорівнює кут падіння променя на плоске дзеркало, якщо кут між падаючим променем і відбитим дорівнює 120°?
Запитання 19.3. Промінь світла падає на плоске дзеркало. У скільки разів кут між падаючим променем і відбитим більше кута падіння?
Запитання 19.4. Кут падіння променя на плоске дзеркало у 2 рази більший, ніж кут між падаючим променем і дзеркалом. Чому дорівнює кут відбивання?
Запитання 19.5. Чому дорівнює кут падіння променів на плоске дзеркало, якщо кут між променем і дзеркалом дорівнює 30°?
Запитання 19.6. Як розташувати в кімнаті два дзеркала, щоб людина могла побачити своє зображення, перебуваючи в будь-якій точці кімнати?
Запитання 19.7. Як за допомогою двох дзеркал отримати нескінченно велике число зображень одного предмета?
Підручник: §11 - повторити.
Задача 19.5. Опівдні сонячні промені падають під кутом 50° до горизонту. Як треба розмістити плоске дзеркало, аби відбиті промені були спрямовані горизонтально вздовж меридіана? Виконайте роз'яснювальний малюнок.
Задача 19.6. Визначте, під яким кутом до горизонту буде спрямований світловий промінь після відбивання від плоского дзеркала. Площина дзеркала утворює з горизонтом кут 15°, а падаючий промінь з горизонтом - кут 40°.
Задача 19.7. Неподалік від високого дерева є невеличка калюжа. Як визначити висоту дерева, знаючи свій зріст і довжину ступні?
Підготуватися до самостійної роботи: “Відбивання світла плоскими дзеркалами” (Уроки 15-18 +тести+УО)
Оціни свою роботу над уроком смайликом на полях у робочому зошиті! | ||
Середній рівень:
Задача 19.1.С. Промінь світла падає на плоске дзеркало під кутом 30 градусів до його поверхні. Чому дорівнює кут відбивання?
Високий рівень:
Задача 19.1.В. Біля вікна з подвійними рамами поставили квітку. У вікні спостерігають два її зображення. Визначте відстань між цими зображеннями, якщо відстань між склом у рамах 10 см. (В. 20 см)
Задачі підвищеної складності:
Задач О.19.1. Хлопчик і дорослий стоять перед вертикальним дзеркалом, нижній кінець якого знаходиться біля підлоги. Відстань від дзеркала до хлопчика 3 м, відстань від дзеркала до дорослого 6 м. На якій висоті має знаходитись верхній край дзеркала, щоб хлопчик бачив у дзеркалі очі дорослого? Щоб дорослий бачив очі хлопчика? Вважайте, що очі хлопчика знаходяться на висоті 120 см, очі дорослого - на висоті - 180 см. (В. >1,4 м)
Задача О.19.2. Точкове джерело світла А знаходиться на столі перед вертикальним дзеркалом ВС. Покажіть на рисунку тінь і півтінь, які відкидає циліндр D, що стоїть на столі. Потрібен Малюнок
Задача О.19.3. Ваза стоїть на плоскому дзеркалі. При включенні точкового джерела світла на стіні утворюється подвійна тінь вази. Поясніть це явище за допомогою побудови.
Задача О.19.4. Скільки зображень точкового джерела світла утвориться у двох дзеркалах, що утворюють двогранний кут 45°? Встановіть загальну закономірність між кількістю зображень у кутом між дзеркалами.