გაკვეთილის გეგმა

მასწავლებელი/სტატუსი

ლელა იკაშვილი-წამყვანი მასწავლებელი

საგანი/კლასი

რუსული ენა  7/ა კლასი

გაკვეთილის თემა/ტიპი

Мы в городе

სწავლების საფეხური

საბაზო

მოსწავლეთა პროფილი

20 მოსწავლე(მათ შორის 2 სსსმ მოსწავლე)

გაკვეთილის მიზანი

მოსწავლე შეძლებს ტექსტზე დაყრდნობით წარმოადგინოს პრეზენტაცია საკუთარი ქალაქის შესახებ, გასცეს კითხვებზე პასუხი, გაიმდიდროს ლექსიკა, გაარჩიოს ერთმანეთისაგან კითხვები Куда? Где? და გაკვეთილის ბოლოს შეასრულოს სავარჯიშოები.

ეროვნული სასწავლო გეგმის სტანდარტი

მიმართულება: ტექსტის მოსმენა/წაკითხვა და გაგება

IIუცხ.საბ. 1. ტექსტის გაგება-გააზრება ნასწავლი ენობრივ-გრამატიკული, სტრუქტურული და ჟანრობრივი მახასიათებლების ცოდნის გამოყენებით;

მიმართულება: წერა და ლაპარაკი

IIუცხ.საბ. 4.

ნაცნობ საკომუნიკაციო სიტუაციებში ზეპირი კომუნიკაციის  დამყარება ნასწავლი  სამეტყველო მოქმედებებისა და ენობრივ-გრამატიკული ცოდნის  გამოყენებით;

მიმართულება:  კულტურათა დიალოგი

IIუცხ.საბ.9.

ტექსტებსა და კონტექსტებში ასახული  სოციოკულტურული და კულტურული  თვითმყოფადობის გამომხატველი რეალიების ამოცნობა, მშობლიურთან  შედარება, მსგავსება-განსხვავებების გამოვლენა და  კომუნიკაციისას გათვალისწინება;

გაკვეთილის ხანგრძლივობა

35 წუთი

შეფასების ტიპი

განმსაზღვრელი

სასწავლო რესურსები

სახელმძღვანელო ავტორი М.Барсегова Русский язык» 7класс

 ცარცი,დაფა, სამუშაო რვეული,

თარიღი

26.03.2021

მოსწავლეთა წინარე ცოდნა

მოსწავლეებმა იმუშავეს თემაზე :“ ქალაქი, სადაც მე დავიბადე“ და შეუძლიათ წარმოადგინონ პრეზენტაცია, შეხლებენ ახალი ტექსტის ირგვლივ მუშაობას, გაიმდიდრებენ ლექსიკას, შეასრულებენ სავარჯიშოებს.

მოსალოდნელი საფრთხე    ( ალტერნატივა)

გადაჭრის გზები

დროის არასწორი გათვლა;

დავალების ამოღება ან სათადარიგო დავალების დამატება

გაკვეთილის მსვლელობა, საკლასო მენეჯმენტი

აქტივობა N 1

აქტივობის მიზანი

აქტივობის აღწერა

აქტივობა N 2

აქტივობის აღწერა

სსსმ მოსწავლე

აქტივობა N 3

აქტივობის მიზანი

სსსმ მოსწავლე

აქტივობის აღწერა

საორგანიზაციო საკითხების მოგვარება, საგაკვეთილო პროცესისათვის მზადება

(3 წუთი)

საორგანიზაციო საკითხების მოგვარება. ქცევის წესების შეხსენება, გაკვეთილის თემის, მიზნის გაცნობა

1.მასწავლებელი ესალმება მოსწავლეებს, აგვარებს საორგანიზაციო საკითხებს, აცნობს მოსწავლეებს გაკვეთილის თემას,მიზანს, ახსენებს მათ ქცევის წესებს.

წინარე ცოდნის გააქტიურება

მოსწავლეები წარმოადგენენ პრეზენტაციას თემაზე: „ქალაქი, სადაც მე ვცხოვრობ“. მასწავლებელი აძლევს მოსწავლეებს შესაბამის კომენტარს.

წარმოადგენს ნახატს სახლისას/ქუჩის ,სადაც ცხოვრობს

ხალი მასალის შესწავლა

  1. ტექსტზე მუშაობა

გვ.62 სავ. 5,

        2.ლექსიკური ერთულების შესწავლა (замечательно-შესანიშნავად; провели- გავატარეთ; музей-квартира -ბინა-მუზეუმი;   послезавтра-ზეგ)

        3.გრამატიკული მასალა(винительный и предложный падежи Куда? Где? )

         4.სავარჯიშოები შესრულება გვ.63N7N9

იმეორებს მასწავლებლის/მოსწავლის ნათქვამს

მასწავლებელი სთხოვს მოსწავლეებს , გადაიკითხონ ტექსტი თავისთვის, შემდეგ ხმამაღლა, დაასახელებენ უცნობენ სიტყვებს, გამოყოფენ იმ სიტყვებს ,რომლებიც პასუხობენ  კითხვებს Куда? Где? ,განარჩევენ მათ ერთმანეთისაგან, პასუხობენ კითხვებზე ,ასრულებენ სავარჯიშოებს. მასწავლებელი იყენებს სქემებს

გვ.64 მასწავლებელი უხსნის იმ სიტყვებს, რომლებთანაც გამოიყენება в   და    на

                                         В   НА

библиотеку            парк                     стадион             бульвар

магазин        В             аптеку              концерт   На          море

город                             музей                почту                 улицу

 

მოსწავლეები   ასრულებენ მიცემულ დავალებებს  სავარჯიშო რვეულში გვ.61 N4 გვ.63N6,7

საშინაო დავალება

აქტივობის აღწერა

გვ.65N8,N9

მასწავლებელი აძლევს ინსტრუქტაჟს საშინაო დავალების შესასრულებლად.  

შეფასება( დანართი N 1)

მასწავლებელი აკეთებს განმსაზღვრელ შეფასებას წინასწარ შედგენილი ჰოლისტური რუბრიკის გამოყენებით                                      

გაკვეთილის ბოლოს მისაღწევი შედეგი

  • წარადგინა პრეზენტაცია;
  • იმუშავა მოცემულ ტექსტზე და შეასრულა მასთან დაკავშირებული დავალებებს;
  • გაიმდიდრა ლექსიკა;
  • ამომწურავად გასცა კითხვებზე პასუხი;
  • იმუშავა ტექსტის ირგვლივ დაკაშირებულ ვარჯიშოებზე;
  • გაარჩია ერთმანეთისაგან კითხვები Куда? Где?
  • გაიაქტიურა ცოდნა;
  • შეასრულა სავარჯიშოები;

 გაკვეთილის მიზანი სსსმ მოსწავლე   შეძლო:

  • წარადგინა პრეზენტაცია
  • გაიმეორა მასწავლებლის/მოსწავლის მიერ წარმოთქმული სიტყვები

დანართი N1

ჰოლისტური შეფასების რუბრიკა

           1-4

           5-6

           7-8

             9-10

მოსწავლემ ვერ შეძლო    პრეზენტაციის წარდეგენა  საკუთარი ქალაქის შესახებ, გაუჭურდა კითხვებზე  პასუხის გაცემა მასწავლებლის დახმარებით, და  სავარჯიშოების შესრულეა.

მოსწავლემ შეძლო    ხარვეზებით წარედგინა პრეზენტაცია  საკუთარი ქალაქის შესახებ, გასცა კითხვებზე პასუხი მასწავლებლის დახმარებით, გაიმდიდრა ლექსიკა, გაარჩია ერთმანეთისაგან კითხვები Куда? Где? და გაკვეთილის ბოლოს შეასრულა სავარჯიშოები.

მოსწავლემ შეძლო   მცირე ხარვეზებით წარედგინა პრეზენტაცია  საკუთარი ქალაქის შესახებ, გასცა კითხვებზე პასუხი, გაიმდიდრა ლექსიკა, გაარჩია ერთმანეთისაგან კითხვები Куда? Где? და გაკვეთილის ბოლოს შეასრულა სავარჯიშოები.

მოსწავლემ შეძლო   სრულყოფილად წარედგინა პრეზენტაცია  საკუთარი ქალაქის შესახებ, ამომწურავად გასცა კითხვებზე პასუხი, გაიმდიდრა ლექსიკა, გაარჩია ერთმანეთისაგან კითხვები Куда? Где? და გაკვეთილის ბოლოს შეასრულა სავარჯიშოები.