Witam na stronie firmy Tanwel-Elektronika.                                        (Strona jest wciąż w przygotowaniu. proszę o cierpliwość.)

Jednoosobowa działalność gospodarcza, świadcząca usługi zarówno dla osób prywatnych jak również dla firm w zakresie instalacji elektrycznych, oraz szerokiej gamy instalacji logicznych.

W dziale Oferta znajdują się szczegółowe informacje dotyczące oferowanych przeze mnie usług.

Kilka słów o firmie.

Tanwel-Elektronika jest to jednoosobowa działalność założona w styczniu 2020 roku jako kontynuacja niemieckiej „Kleingewerbe”, czyli małej jednoosobowej działalności świadczącej usługi głównie dla osób prywatnych.

Jako pracownik innej firmy, po powrocie do kraju, postanowiłem działać w podobny sposób jak za granicą, rozwijając w dalszym ciągu moje kwalifikacje, pasję oraz wiedzę, oferuję swoje usługi z zakresu budowy instalacji teletechnicznych na terenie dawnego województwa Jeleniogórskiego.

Poznając rynek lokalny, można z łatwością zauważyć w dalszym ciągu instalacje elektryczne które wymagają modernizacji w celu dostosowania do nowych przepisów. Instalacje modernizowane bądź też wykonywane od podstaw, w domach jednorodzinnych, mogą być oczywiście wykonane przez osoby nie posiadające odpowiednich uprawnień, a finalnie jedynie muszą posiadać tzw. „Sprawdzenie Odbiorcze”, zgodnie z normą PN-HD 60364-6:2019. Jednakże, jak to najczęściej bywa i jest to zrozumiałe, instalacje są wykonywane samodzielnie przez inwestora bądź „Ekipę budowlaną” która wykonuje również pozostałe prace. Bardzo często są to osoby które nie muszą posiadać fundamentalnej wiedzy odnośnie przepisów dotyczących wykonywania instalacji elektrycznych jak również odpowiednich kwalifikacji co może skończyć się tragicznie.

Bardzo często spotykałem się nawet na terenie Niemiec, po znalezieniu rażących błędów, ze stwierdzeniami u prywatnych inwestorów, bądź ekip remontowych „bo u nas w niemczech tak można”, co było oczywiście wynikiem nieznajomości przepisów, norm oraz zaleceń, a nie faktycznym przyzwoleniem na budowę w taki a nie inny sposób.

Konsekwencje błędnie wykonanej instalacji Elektrycznej mogą być różne, począwszy od problemów formalnych takich jak brak  możliwości zakupu energii elektrycznej od dystrybutora; Brak możliwości podpisania umowy ubezpieczenia lokalu/domu, poprzez stworzenie zagrożenia życia i zdrowia mieszkańców.

Przepisy, choć nie zawsze precyzyjne i jasne, powinny jednak stanowić podstawę, budowy instalacji elektrycznej, a stwierdzenia i zapewnienia osób wykonujących o ich  „praktycznej znajomości” nie są wystarczające.

Ja swoim klientom zawsze powtarzam, że spora część osób potrafi zrobić instalację elektryczną która oczywiście będzie działała, będzie do momentu kiedy nie dojdzie do tragedii (porażenie prądem, pożar), dlatego ważnym jest aby instalację wykonywała osoba posiadająca zarówno uprawnienia do jej budowy, uprawnienia do jej sprawdzenia oraz oczywiście praktykę.

Tanwel-Elektronika  a praca etatowa - kilka słów o mnie .

Prowadzenie i rozwijanie działalności gospodarczej jest moim sposobem na rozwijanie siebie, swoich umiejętności, podnoszeniu swoich kwalifikacji. Jako od przedsiębiorcy wymagam od siebie znajomości aktualnych przepisów, norm elektrycznych, prowadząc realizację zleceń, stawiam również na dokładne przygotowanie się do wykonywanej pracy aby zredukować możliwość popełnienia jakiegokolwiek błędu do minimum oraz wykonać powierzone zlecenie szybko i zgodnie ze sztuką wykonywania zawodu. Dlatego każda moja dokumentacja czy to wykonawcza czy pomiarowa, zawsze składa się z przynajmniej następujących dokumentów:

(1) Zgodnie z ustawą z dnia 7 Lipca 1994r. Prawo Budowlane z późniejszymi zmianami, nie jestem osobą która wykonuje samodzielną funkcję w budownictwie zgodnie z zapisami z rozdziału 2 (art 12.1), co nie pozwala mi wykonywać prawnie rysunku który może posłużyć jako projekt. Mimo, iż rysunki przeze mnie wykonane posiadają główne cechy rysunku projektowego, to służą one jedynie do celów wykonawczych, wiedzy inwestora, jako pomoc przy wykonaniu sprawdzeń oraz jako dokumentacja która pomoże w przyszłej modernizacji.

Oprócz prowadzenia działalności gospodarczej, jestem również od momentu powrotu do kraju, pracownikiem etatowym w jednej z firm w Jeleniej Górze, zatrudnionym na stanowisku Elektryk Utrzymania Ruchu instalacji ŚN(Powyżej 1kV) w specjalizacji wykonywania pomiarów instalacji, urządzeń oraz maszyn. Ta forma zatrudnienia pomaga mi również być na bieżąco z aktualnymi przepisami jak również dzięki współpracownikom mogę zdobywać nowe doświadczenia podczas pracy z instalacjami średniego napięcia, za co chciałbym bardzo podziękować w tym miejscu wszystkim kolegom z pracy którzy również chętnie dzielą się ze mną swoją wiedzą.

Kilka słów o zawartości strony.

Na stronie będzie można znaleźć niezbędne informacje o modelu działania mojego mikro-przedsiębiorstwa w zakresie instalacji elektrycznych niskiego napięcia (do 1 kV), instalacjach alarmowych (zwanych SSWiN), monitoringu, sieci lokalnych przewodowych i bezprzewodowych oraz montażu instalacji odbiorczych telewizji satelitarnej i naziemnej.

W miarę możliwości, będą tam umieszczane również informacje przydatne przyszłym inwestorom którzy będą planowali montaż bądź wymianę instalacji elektrotechnicznych.

Ważne:

Publikowane zdjęcia przedstawiające instalacje(elektryczne, alarmowe bądź logiczne), nie będą nigdy podpisane bądź publikowane z umieszczaniem jakichkolwiek informacji o lokalizacji bądź nazwie właściciela obiektu !