ВЛАСНИЙ ЦИФРОВИЙ КОНТЕНТ ПЕДАГОГА

ЯК ОСНОВА ДЛЯ ПРОФЕСІЙНОГО ЗРОСТАННЯ

Наталія БОЖЕМОВСЬКА

заступник директора з виховної роботи гімназії «Сучасник»

Анотація У статті розкривається поняття цифрової та інформаційно-цифрової компетентності сучасного педагога. Названо критерії цифрової компетентності. Обґрунтована важливість створення власного цифрового контенту як показника інформаційно-цифрової компетентності.

Ключові слова: інформаційно-цифрова компетентність, цифрові технології, особистий бренд педагога, цифрове портфоліо

Технології сучасного світу стрімко розвиваються. Якщо педагог не буде постійно працювати  над підвищенням власної інформаційно-цифрової компетентності, він буде менш ефективним у професійній діяльності. У цьому контексті розробка власного цифрового контенту педагога є важливою складовою його професійного росту, тож обрана нами тема є вкрай актуальною.

Поняття цифрової компетентності педагога вивчали Морзе Н.В.,  Базелюк О.В., Воротнікова І.П., Полякова Л.В., Відющенко І.Л. та інші. Важливість створення власного цифрового контенту досліджували Скрипка Г.В., Овчарук О.О, Биков В.Ю. та Вєтров І.В. Матеріали їхніх досліджень були опорними для нас під час підготовки даної статті.

Цифрова компетентність педагога включає вміння аналізувати, порівнювати та обирати, створювати та поширювати відповідні навчальним цілям цифрові освітні ресурси.

 У Європейській рамці цифрової компетентності для освітян вказано двадцять два критерія, об’єднані у шість груп, зокрема:

  1. використання цифрових технологій для комунікації, взаємодії з іншими людьми та власного розвитку як професіонала;
  2. пошук, обмін та створення цифрових ресурсів;
  3. організація навчального процесу за допомогою цифрових технологій;
  4. оцінювання за допомогою цифровізації;
  5. інклюзивність, активне залучення всіх учнів до навчання;
  6. сприяння росту цифрової компетентності учнів.[1,2]

Поняття цифрової компетентності педагогічного працівника значно ширше вміння створювати якісні навчальні матеріали: відеоуроки, презентації, інтерактивні завдання тощо. Воно включає в себе медіаграмотність, критичне мислення, вміння перевіряти достовірність інформаційних даних, захищати вміст, дані та цифрові ідентичності, вибудовувати співпрацю в мережі, а також знання про цифрові технології та пристрої та вміння ефективно їх використовувати для професійного розвитку.[4,5]

Окремо виділяють інформаційно-цифрову компетентність як вміння орієнтуватися у інформаційному просторі та користуватися здобутою інформацією для задоволення особистих та професійних потреб.[3,3]

Основними елементами формування інформаційно-цифрової компетентності педагога є уміння знаходити у мережі Інтернет потрібну для уроків інформацію, брати участь у педагогічних конференціях онлайн, застосовувати інформаційні технології для демонстрації, аудіо та відео матеріалів на уроці, створення презентацій, систематизувати та обробляти дані за допомогою комп’ютера чи планшета, використовувати комп’ютерне тестування та тренажери, виконувати креслення та ескізи за допомогою цифрових технологій тощо.[2,1]

Ми поділяємо думку Шалви Амонашвілі, що педагогічна діяльність - це творчий процес. Творчий підхід до вирішення професійних завдань, безперервне підвищення загальної та професійної культури, розширення цифрових знань, умінь та навичок та, зрештою, результативність професійної діяльності з застосування сучасних технологій - ось показники, що свідчать про високий рівень цифрової компетентності вчителя.

Аналіз світових тенденцій у галузі педагогічної освіти засвідчує зростання вимог до педагогічного професіоналізму та особистих якостей учителя.[5,2]

 У цих умовах цифровий контент, створений вчителем є не лише ознакою професіоналізму, а й складовою його особистого бренду та можливістю продемонструвати прагнення до підвищення професійного  рівня та регулярного самовдосконалення. Це важливо, адже від персонального іміджу вчителя залежить довіра до навчального закладу, де він працює. Педагог — це людина, що постійно комунікує з учнями, батьками, колегами, адміністрацією школи. Цифровий контент вчителя у такому випадку виступає як підтвердження  його експертності та має велике значення для формування  позитивного іміджу. Формуючи власний бренд,  наприклад, через створення сайту-портфоліо, де буде розміщений його цифровий контент, педагог формує основу для професійного зростання, створює власну видимість та впізнаваність в освітній сфері.[6,1] Цифрове портфоліо це збірник освітніх  матеріалів, які були створені та зібрані вчителем.

Найкраще, якщо педагог обирає певну нішу, напрямок, у якому добре розбирається та бажає розвиватися, поглиблює свої знання та вміння і ділиться з іншими своїми здобутками через цифрові інструменти. Це допомагає поглиблювати експертність педагога, презентує його як знавця своєї справи.

Важливо додати, що власним прикладом активного  використання цифрових технологій педагог стимулює розвиток цифрової компетентності учнів та підвищує їхню цікавість до трендів у цифрових технологіях. Так створюється стимулююче освітнє середовище, де вчитель є осередком натхнення і орієнтиром.

Висновки

Нами було проаналізоване поняття інформаційно-цифрової компетентності та досліджено як власний цифровий  контент  характеризує компетентність вчителя та впливає на формування його іміджу, адже сучасні вчителі мають не лише вміти передавати навчальний матеріал у доступній формі, а й постійно розвиватися, проявляти інтерес до трендів у цифрових технологіях та стимулювати творчу ініцітивність учнів  за допомогою сучасних засобів. Так власним прикладом педагог стимулює розвиток цифрової компетентності учнів та підвищує їхню цікавість до трендів у цифрових технологіях, готуючи їх до майбутнього.

Значення власного цифрового контенту як елементу компетентності педагога  тема перспективна і багатошарова, що створює простір для її дослідження та потребує подальших розвідок у даному напрямку.

Список використаних джерел

  1. Європейська рамка цифрової компетентності для освітян. [Електронне джерело]  Режим доступу до статті:

https://ec.europa.eu/jrc/en/digcompedu

  1. Інформаційно-цифрова компетентність вчителя   вимога часу та чинник створення інтерактивного середовища НУШ. Відющенко Ірина Леонідівна. Стаття від 19.03.2021 на порталі «Всеосвіта». [Електронне джерело] Режим доступу до статті: https://vseosvita.ua/library/informacijno-cifrova-kompetentnist-vcitela-vimoga-casu-ta-cinnik-stvorenna-interaktivnogo-seredovisa-nus-429803.html
  2. Інформаційно-цифрова компетентність педагога як чинник реалізації культури демократії в освіті. Полякова Олена Василівна. Інститут післядипломної освіти Київського університету імені Бориса Грінченка. Стаття від 12.09.2022 [Електронне джерело] Режим доступу до статті: https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&opi=89978449&url=https://elibrary.kubg.edu.ua/43164/1/%25D0%259E_Polyakova_RvDtPOPDZOD_IPO.pdf&ved=2ahUKEwidzPC1kfGCAxV83QIHHS8aA9UQFnoECBYQAQ&usg=AOvVaw3mz2Nz11mKyW3cnbqQ__TI
  3. Опис цифрової компетентності педагогічного працівника. Морзе Наталія Вікторівна, Базелюк Олександр Васильович, Воротнікова Ірина Павлівна, Дементієвська Ніна, Захар Ольга, Нанаєаа Тетяна, Пасічник Оксана, Чернігова Людмила. Київ, New Pedagogical Approaches in STEAM Education,  ISSN: 2414-0325. Open educational e-environment of modern University, special edition (2019)
  4. Фахові компетентності педагога. Кравчук Тетяна Бернардівна. Освітній проєкт  «На урок». Стаття від 24 лютого 2021 року. [Електронне джерело] — Режим доступу до статті:https://naurok.com.ua/fahovi-kompetentnosti-suchasnogo-pedagoga-224800.html
  5. Як сформувати особистий бренд вчителя. Центр інформаційної освіти «Про.світ» [Електронне джерело] — Режим доступу до статті:

https://prosvitcenter.org/library/yak-sformuvaty-osobystyy-brend-vchytelia/