ОРГАНІЗАЦІЯ ТА ПРОВЕДЕННЯ ДИСТАНЦІЙНОГО НАВЧАННЯ

З ДІТЬМИ ДОШКІЛЬНОГО ВІКУ

Олена Горбівненко

Музичний керівник

дошкільного навчального закладу (ясла-садок) №15 «Зірочка»

 міста Кропивницького

АНОТАЦІЯ

У статті розглядаються практичні аспекти впровадження в освітній процес дистанційної технології, спрямованої на реалізацію навчальної діяльності. Розглянуто її структурні складові. Особливу увагу приділено опису унікальних можливостей дистанційної освітньої технології, використання яких створює передумови для інтенсифікації освітньої діяльності.

Дистанційне навчання на даний момент є однією з найактуальніших тем, обговорюваних в ряду інновацій в системі освіти, так як це нова, сучасна технологія, що дозволяє зробити навчання більш якісним і доступним, завдяки використанню комп'ютера (як інструменту навчання), мережі Інтернет (як освітнього середовища) і допомоги педагога.

Рекомендації, які дані у цій статті, допоможуть педагогам, які бажають крокувати в ногу з часом, оволодіти всіма потрібними знаннями і вміннями для навчання дітей дошкільного віку за допомогою дистанційних освітніх технологій.

Ключові слова: дистанційне навчання, система дистанційного навчання, організація навчання, вихователь, дошкільники.

ВСТУП

Сучасний педагог сьогодні – це не тільки традиційний, очний вихователь, а й людина, яка знає Освітній сегмент мережі Інтернет, орієнтується в педагогічних мережевих спільнотах, має навички проведення освітнього процесу за допомогою інформаційно-комунікаційних технологій, знає педагогічні технології дистанційного навчання.

Поточна ситуація в Україні зобов’язала багатьох педагогів використовувати інструменти для віддаленої роботи. Це рішення має багато переваг. Перш за все, це дозволяє нам та дітям продовжувати свою роботу та уникати накопичення відставань. Але це також стимул для багатьох педагогів (особливо тих, хто щодня не користується освітніми програмами, платформами чи інтернет-інструментами), щоб прорватися та засвоїти нові навички. Вони, безсумнівно, будуть корисні також після повернення до звичного режиму роботи та зможуть урізноманітнити розпорядок дня вихованців.

Дистанційне навчання - це напрямок, що динамічно розвивається, який дозволяє засвоїти багато різних навичок, не виходячи з дому, а ринок наповнений послугами, що забезпечують доступ до дистанційних мовних курсів, тематичних лекцій, відеоконференцій та освітніх платформ, призначених для всіх – від дошкільнят до людей похилого віку.

У зв'язку з необхідними заходами щодо запобігання поширенню коронавірусної інфекції та захисту здоров'я дітей Міністерство освіти України з березня 2020 року рекомендувало перейти на дистанційну форму навчання на період дії обмежень. Багатьох вчителів та вихователів лякає така перспектива. Однак в даний час існує величезний набір інструментів і освітнього контенту, які допоможуть педагогу в питанні організації дистанційного навчання. Завдяки їм можна:

Слід пам’ятати, що самі інструменти, хоч і пропонують багато можливостей, недостатні для ефективного використання дистанційного навчання.  Це вимагає зовсім іншої методології, планування роботи та різних типів завдань та видів діяльності. Однак перш за все педагог повинен взяти на себе роль вихователя у навчальному процесі. Що це означає? Ми повиненні стати провідниками для своїх дітей, опікунами, які допомагають дошкільнятам взяти правильний напрямок.  Дітям та їх батькам доведеться самім виконувати певні завдання та здобувати знання. У такому процесі роль вихователя лише очевидно менша. Насправді це вимагає великих зусиль. Вихователь повинен правильно мотивувати своїх подопічних і надихати їх настільки, щоб у вільний час вони хотіли б поглибити свої знання в певній галузі. Це справжній виклик! Так відбувається в домашній освіті. Протягом багатьох років викладачам вдалося розробити відповідну методологію дистанційного навчання, яка забезпечує ефективне дистанційне навчання.

Коли педагог не має таких інструментів, як маленькі конспекти, оцінки чи записи у зошиті, він повинен докласти набагато більше зусиль, щоб його робота принесла очікувані результати. Тому вихователь у дистанційному навчанні повинен надихати, заохочувати, викликати цікавість і не забувати про розваги! Бо тоді ми вчимося найбільше.

Більше того, онлайн-заняття мають абсолютно різну динаміку. Залежно від використовуваного інструменту, вихователь може не бачити дітей через веб-камеру, а лише спілкуватися з ними. Тож спосіб взаємодії змінюється. Для того, щоб утримати увагу дитини, її не можна застерегти або особисто звернути увагу. Натомість вам слід заінтригувати і долучити до своїх занять. Діти повинні почуватися співпрацівниками, які можуть налаштувати заняття у правильному напрямку, задати питання та поділитися своїми думками. Батьки, які використовують підтримку педагогів у домашній освіті, підтверджують, що такі заняття спонукають дітей працювати та відкривати для себе нові освітні галузі.

ВИКЛАД ОСНОВНОГО МАТЕРІАЛУ

Як навчати, щоб дистанційне навчання приносило очікувані результати? Для більшої ефективності ми можемо використовувати алгоритм проведення циклу занять.

ПІДГОТУЙТЕСЯ!

В першу чергу необхідно налаштувати себе і своїх вихованців на те, що дистанційне навчання таке ж серйозне, як і в групі, але між вами буде відстань. Діти та їх батьки повинні проявити більше старанності в самостійному вивченні матеріалу, а контроль буде здійснюватися за допомогою оцінки виконання ними завдань, які ви дасте їм дистанційно.

Перегляньте свою робочу програму (визначитеся, які теми з решти необхідно в обов'язковому порядку вивчити в цьому році, які можна перенести на наступний навчальний рік; який матеріал необхідно повторити; які вміння і навички у дітей необхідно відпрацювати) і складіть нове календарно-тематичне планування з урахуванням застосування дистанційних освітніх технологій.

На що потрібно звернути увагу при коригуванні робочої програми? На збереження переліку планованих освітніх результатів.

ПЛАНУЙТЕ ОБСЯГ МАТЕРІАЛІВ 

Плануйте розумно. Пам'ятайте, що іноді менше - це більше. Не перевантажуйте дітей масою завдань та матеріалів, оскільки їх мотивація негайно впаде до нуля. Виберіть 1 основну тему. Це можуть бути повтори або новий матеріал. Розділіть теми на конкретні дні і не забувайте про баланс. Кожне заняття діти повинні мати приблизно однакову кількість активності. Пам'ятайте, що у ваших вихованців є інші обов'язки, і ваш предмет не єдиний. Не готуйте більше матеріалу, ніж під час занять у  дитячому садочку.

ПІДГОТУЙТЕ ВІДПОВІДНІ МАТЕРІАЛИ 

Переконайтеся, що матеріали, які ви готуєте, будуть чіткими, розбірливими та привабливими.  Вибирайте цікаві та захоплюючі завдання. Одне цікаве заняття може бути набагато кращим, ніж кілька одноманітних вправ. Якщо ви проводите онлайн-заняття, підготуйте цікаву презентацію. Розмістіть на ній свої запитання. Обов’язково створюйте презентації, де мінімум слів дорівнює максимальному вмісту. Важливо, щоб діти пов'язували даний слайд із наданою вами інформацією. Ніхто не хоче, щоб батьки  просто читали дітям визначення, що відображаються на екрані.

Ще декілька практичних порад для проведення ефективних занять в режимі онлайн:

ВИБЕРІТЬ ПЛАТФОРМУ НАВЧАННЯ

Необхідно вибрати платформу взаємодії з дітьми - саме тут ви будете розміщувати (надсилати) матеріали для вивчення і форми для виконання завдань. Це дуже важливий момент, так як від платформи, що містить освітній контент, залежить якість освоєння матеріалу.

Ви можете просто підібрати посилання різних ресурсів мережі Інтернет для самостійного вивчення, виконання тестів і онлайн-вправ або написати власні тексти, створити відео, презентації та тести з використанням різних сервісів мережі Інтернет. Однак більш комплексна реалізація навчання з вивченням нового матеріалу, з його закріпленням і перевірками може бути повноцінно здійснена в єдиному підході і для цього рекомендується використовувати освітні онлайн-платформи.

ВИЗНАЧТЕСЯ З ФОРМОЮ ДИСТАНЦІЙНОГО НАВЧАННЯ

Далі необхідно визначитися з формою дистанційного навчання. Якщо ви хочете проводити заняття в режимі онлайн, збираючи своїх вихованців до екранів, ви можете скористатися безкоштовними системами вебінарів (наприклад, Google Hangouts, Skype, Zoom, та ін.).

Якщо ж ви вибираєте асинхронний режим навчання офлайн, при якому ви і ваші діти (з батьками) працюють з ресурсами у вільному один від одного режимі, необхідно вибрати відповідну освітню онлайн-платформу з онлайн-уроками.     Якщо ж ви вирішили побудувати заняття з використанням власних матеріалів, то найбільш зручним інструментом для розміщення завдань в цьому контексті виступає електронний щоденник з модулем домашніх завдань. Вам необхідно розмістити матеріали (або посилання на них) на Диску (Google Диск, Яндекс.Диск, Хмара, Youtube,  Теlegram та ін.) і розмістити в електронному журналі на них посилання.

СКЛАДІТЬ РОЗКЛАД ЗАНЯТЬ

Зафіксуйте "навчальний час" (для дошкільнят – перша половина дня), відведений на освоєння матеріалу і виконання завдань. При складанні розкладу пам'ятайте:

В ідеалі вам необхідно узгодити розклад занять зі своїми колегами.

ПАМ'ЯТАЙТЕ!

Розклад проведення занять має дотримуватися, і до моменту початку навчання всі матеріали повинні бути створені (підібрані), розміщені у відповідних місцях і доведені до дітей (і їх батьків).  

ЗВОРОТНІЙ ЗВ'ЯЗОК З ДІТЬМИ ТА БАТЬКАМИ

Контакт з дітьми в дистанційному навчанні – найважливіше. Вам необхідно постійно знати, чи зрозуміла поставлена задача дітям, чи забезпечений повноцінний доступ до матеріалів навчання і т. д.

Для спілкування з дітьми можна використовувати:

Skype - для спільних дзвінків і чатів. Альтернативи: Zoom і Google Hangouts. Для відеозв'язку потрібно хороше Інтернет-з'єднання.

WhatsApp - популярна програма для загальних чатів: можна обмінюватися фото, відео та документами. Добре підходить для організації швидкого консультування.

Viber - популярна програма для загальних чатів: можна обмінюватися фото, відео та документами. Добре підходить для організації швидкого консультування.

Zoom - популярна платформа для проведення онлайн-занять.

ЗАНЯТТЯ (ЗАБУДЬТЕ ПРО ЗВИЧНУ ФОРМУ!)

Одна з умов ефективної віддаленої роботи – це часта зміна завдань і багато практики. Адже дітям складно сприймати і засвоювати великий обсяг інформації або тривалий час виконувати одне завдання. Створіть заняття з декількох видів завдань, наприклад, 2-3 хвилини на перегляд відео, 7-10 хвилин на виконання завдань та спілкування і до 5 хвилин на гру.

Обов'язково передбачте розбір домашнього завдання, якщо воно було, (індивідуальні помилки необхідно повідомляти батькам особисто, а про досягнення і цікаві варіанти вирішення потрібно повідомляти всім). Робити це можна в текстовому вигляді або за допомогою короткого відео-огляду (який можна записати на телефон і розмістити в місці вашого спілкування з дітьми та батьками).

Тепер трохи про зміст дистанційних занять - тих матеріалах, за допомогою яких ви будете організовувати вивчення нового матеріалу. Бажано критично підійти до якості матеріалів, які ви пропонуєте своїм вихованцям і використовуйте у своїй роботі, їх освоєння  не повинно займати більше 15-20 хвилин:

Уникайте довгих текстів. Залиште в тексті найважливіше. Структуруйте текст, текст повинен бути розбитий на частини. Бажано коротке підведення підсумків вищевикладеного в кінці тексту.

Використовуйте дидактичний матеріал до тексту та іншу візуалізацію, що дозволить більш якісно зрозуміти матеріал і запам'ятати його.

Поряд з цим пам'ятайте:

INSPIRE (надихати)

Створюйте матеріали таким чином, щоб не давати готових відповідей. Задавайте запитання, стимулюйте мислення та незалежні дослідження. Нехай час, витрачений на навчання вдома, буде не лише вирішенням інших завдань. Ви можете запропонувати своїм слухачам (дітям та батькам) створити проект на обрану тему, що вимагатиме групової роботи - онлайн-консультації, збору матеріалів з доступних Інтернет-джерел, реалізації проекту, не виходячи з дому. Зробіть тему цікавою та надихаючою для них.

ІНТЕРАКТИВНІСТЬ

Помилково вважати, що навчання у віддаленому режимі повністю виключає інтерактивну взаємодію учасників освітнього процесу. У деяких випадках воно навіть більш ефективно, так як дозволяє врахувати можливості кожного без винятків. Ви вільно можете організовувати обговорення в групах, спілкуватися як на етапі вивчення нового матеріалу, так і на етапі виконання завдань. Для цих цілей необхідно правильно підібрати освітній портал, або створити якісний зворотний зв'язок з використанням месенджера або чату.

ПАМ'ЯТАЙТЕ ПРО БАТЬКІВ!

Перехід на нову форму навчання неминуче викликає у батьків дошкільників багато питань. Створіть детальну пам'ятку з відповідями на найбільш важливі з них: як буде організовано навчання, в які години воно буде проходити, де шукати домашнє завдання, коли і як проходять консультації, де і яким чином можна буде побачити результати навчання їх дітей. Відкрийте для батьків загальний чат з використанням будь-якого месенджера (WhatsApp, Viber, електронний журнал). Надішліть пам'ятку в загальний чат. По можливості (у разі використання освітніх онлайн платформ) допоможіть батькам зареєструватися на них, щоб вони могли самостійно відстежувати процес навчання своїх дітей.

ДАЙТЕ ДІТЯМ ЧАС НАСОЛОДЖУВАТИСЯ

Навчанням і викладанням - це має бути цікавим як для малят, так і для дорослих. Тільки тоді викладання має сенс. Тож готуйте цікаві заходи. Надайте дітям приклади з повсякденного життя, використовуйте персонажів казок та фільмів на заняттях, презентаціях та матеріалах, додайте цікаві факти, пов’язані з даним питанням, урізноманітнюйте заняття фрагментами фільмів чи записів, діліться своїм захопленням з дітьми.

І найголовніше - дайте дітям і вам самим насолоджуватися! Нехай дистанцій навчання буде для вас задоволенням, часом вивчення такого режиму спільної роботи, розширення кругозору та побудови стосунків.

ВИСНОВКИ

Онлайн-навчання дошкільнят має ряд вагомих переваг - як для сім'ї, так і для персоналу ДНЗ:

Зрозуміло, що дистанційне навчання є складним процесом. Однак існування сучасних освітніх ресурсів покликане полегшити завдання педагога з організації вивчення матеріалу і контролю його освоєння. Тільки важливо правильно підібрати матеріал і підтримувати зв'язок зі своїми вихованцями та їх батьками, постійно даючи зрозуміти, що ви поруч з ними і навчання є вашим спільним важливим завданням.

Опрацьовані джерела:

  1. Сайт ЮНЕСКО COVID-19 Educational Disruption and Response – URL: https://en.unesco.org/covid19/educationresponse
  2. Интернет-ресурс «Ігри та заняття для дошкольників» . – URL http://deti.mosmetod.ru/
  3. Fedina N. V. et al. Use of Distance Learning Technologies in the Course of Implementing Educational Programs in Preschool Education //Eurasia Journal of Mathematics, Science and Technology Education. – 2017. – Т. 13. – №. 11. – С. 7561-7571.
  4. Дистанційна освіта для дошкільнят, рекомендації педагогам; http://moskovskiyruo.edu.kh.ua/doshkiljna_osvita/rekomendacii_pedagogam/distancijna_osvit
  5. Організація дистанційного навчання в школі. Методичні рекомендації. mon.gov.ua›storage/app/media/zagalna…2020…osvita…
  6. Крутій К. Проектування освітнього простору дошкільного навчального закладу як умова розвитку здібностей дитини. http://ukrdeti.com/proektuvannya-osvitnogo-prostoru-doshkilnogo-navchalnogo-zakladu-yak-umova-rozvitku-zdibnostej-ditini/
  7.  Музика Д.І. Соіально-педагогічні аспекти організації дистанційного навчання дітей з особливими освітніми потребами. Посібник. Шепетівський РМК, 2014. – 157с. https://naurok.com.ua/posibnik-socialno-pedagogichni-aspekti-organizaci-distanciynogo-navchannya-ditey-z-osoblivimi-osvitnimi-potrebami-8245.html
  8. Індивідуальний план дистанційної роботи та самоосвіти педагога закладу дошкільної освіти під час карантину. https://vseosvita.ua/library/individualnij-plan-distancijnoi-roboti-ta-samoosviti-pedagoga-zakladu-doskilnoi-osviti-pid-cas-karantinu-258113.html
  9. Охотник Г. Теоретичні основи щодо організації дистанційного навчання в школі. https://naurok.com.ua/teoretichni-osnovi-schodo-organizaci-distanciynogo-navchannya-v-shkoli-50797.html
  10.  Положення про дистанційне навчання (Затверджено Наказом Міністерства освіти і науки України від 25.04.2013 №466).