ДІДЖИТАЛІЗАЦІЯ У ВИКЛАДАННІ ПРЕДМЕТІВ ПОЧАТКОВОЇ ШКОЛИ

Віра КУПРІЯНОВА, Оксана ПОЛЯКОВА

вчителі початкових класів КЗ «Гімназія «Інтелект» КМР»

Анотація. Використання цифрових технологій у навчальному процесі в початковій школі в сучасних умовах воєнного стану постало важливою проблемою. У статті розглянуті використання цифрових інструментів у навчальному процесі учнів початкових класів. Названо можливості використання найбільш поширених цифрових платформ, зокрема відео конференцій, інтерактивних навчальних матеріалів. Названі їх переваги. Запропоновані зразки застосування цифрових інструментів на уроках в початкових класах. Використання цифрових технологій у початковій школі може і повинно бути ефективним засобом забезпечення якісної освіти у складних умовах війни, проте потребує відповідних заходів захисту даних та забезпечення доступу до технологій для всіх учнів.

Ключові слова: початкова школа, діджиталізація, цифрові ресурси, цифрові технології, інтерактивні вправи, дидактичні ігри, дистанційне навчання.

Державний стандарт початкової освіти називає мету початкової освіти, а саме: всебічний розвиток дитини, її талантів, здібностей, компетентностей та наскрізних умінь відповідно до вікових та індивідуальних психофізіологічних особливостей і потреб, формування цінностей, розвиток самостійності, творчості та допитливості. Однією із ключових компетентностей є інформаційно-комунікаційна компетентність, що передбачає опанування здобувачами освіти основ цифрової грамотності для розвитку і спілкування, здатність безпечного та етичного використання засобів інформаційно-комунікаційної компетентності у навчанні та інших життєвих ситуаціях [2].

В умовах військового часу актуальність даного питання загострилась в  освітньому середовищі, адже нині якісне викладання дисциплін, розвиток необхідних компетентностей учнів не може здійснюватися без використання засобів і можливостей, які надають цифрові технології та Інтернет.

Успіх кожного дня потребує від здобувачів освіти багатьох здібностей – це і самостійної орієнтації у різних типах інформації, вирішення різноманітних задач, здатності розуміти певні ситуації, особливо кризові, та знаходити ефективні рішення. Цьому і сприяє цифрова трансформація.

Вітчизняні вчені активно вивчають проблему використання цифрових ресурсів у навчанні учнів початкових класів. О. Рудницька в своїх дослідженнях наголошує, що онлайн-навчання в Україні в умовах військової агресії має свої особливості та потребує іншого навчально-методичного, технічного та дидактичного забезпечення, ніж у мирний час [6]. Про використання зарубіжного досвіду пише І.Крамаренко і зазначає, що функціонування системи освіти в умовах воєнного стану характеризується новими підходами до навчання, інноваційними формами та використанням інформаційних технологій [5].

Під цифровою трансформацією розуміємо процес діджиталізації, що спрощує доступ до інформації. В. М. Чайка та А. М. Шишак присвятили свою працю вивченню сутності поняття «діджиталізація» як процесу, що передбачає перехід будь-якої галузі у цифровий формат і напрям пов’язаний із переходом традиційної освіти в Україні до дистанційної. Переведення інформації у цифрову форму потребує значної кількості зусиль від держави в цілому та від учасників освітнього процесу зокрема, проте впровадження діджиталізації є неминучим [10].

До цифрових технологій можна віднести електронні підручники, онлайн-ресурси, інтерактивні дошки, відеоуроки, аудіокниги, комп'ютерні ігри та програми для навчання. Використання цифрових технологій дозволяє створювати більш динамічне та цікаве навчальне середовище, яке привертає увагу учнів та сприяє їх мотивації до навчання. Впровадження нових інформаційних технологій у навчальний процес початкової школи допомагає задовольнити пізнавальні та ігрові потреби учнів у доступній формі для забезпечення їх пізнавальних процесів та розвитку індивідуальних якостей.

Сутнісними характеристиками цифрових технологій є:

Основними цифровими технологіями дистанційного навчання на всіх уроках у початковій школі, які ми використовуємо є:

Назва цифрового ресурсу

Коротка характеристика

Google Classroom

  • Віртуальний клас
  • Матеріали для вивчення (тексти, відео, зображення, презентації, інтерактивні вправи, тести)
  • Спілкування з вчителем та однокласниками
  • Формувальне оцінювання, самооцінювання, взаємооцінювання

Google Meet

  • Відеоконференції від Google
  • Режим реального часу
  • Обмін екраном, документами, спілкування у чаті

Zoom

-        Режим реального часу

-        Обмін екраном, документами, спілкування у чаті

Перелічені платформи є досить зручними і мають свої переваги. Особливо ефективна Google Classroom:

Відеоурок з  української мови містить  презентацію, у якій є слайди з різноманітними вправами, що для учня  створює загадкове середовище, а саме: кросворд, вікторина,  тест, загадка,  «Сходи»,  «Коректор», «Зайвина», «Спіймай помилку», «Вірю – не вірю», «Визбирувач», «Сортування»,  «Останнє слово – за тобою»,   «Магніт»   тощо.

Відеоурок з літературного читання супроводжується презентацією з використанням інтерактивних технологій, а саме: «Діалог», «Діаманта», «Коло ідей», «Дебати», «Асоціативний кущ», «Сенкан», «Ґронування» тощо.

Систематичне їх використання підвищує ефективність навчання під час дистанційного формату, та є однією з найважливіших ключових компетентностей, що дає можливість здобувачам освіти брати активну участь в ході уроку.

   Одночасно з цими методами на уроках використовуємо:

   показ-демонстрація дій з поясненням;  бесіда з опорою на наочність; спостереження; віртуальні екскурсії; практичні роботи (обведення, штрихування, розфарбовування, підкреслення та інші); робота в групах .

Роботу в групах дуже просто та легко організувати за допомогою застосунку  Google Meet  (розширення Роздільні кімнати Robert Hundek https://www.youtube.com/watch?v=ZTCRoaE5Pmg&t=6718s).

Так, на уроці української мови «Розпізнавання слів — назв предметів за питаннями хто? що?» учнів було об’єднано в групи за допомогою цього сервісу. Вони виконували вправу «Розподіли слова за запитаннями».

Відеоуроки з інтегрованого курсу «Я досліджую світ» також проводяться з використанням презентацій, відеороликів та ін. Наприклад, для уроку на тему «Яка наша адреса. Земля — планета. Глобус.» була створена електронна книга для вивчення нового матеріалу, за допомогою застосунку Вookcreator.

https://read.bookcreator.com/library/-Neqm5dWdFcy23Q5no54

Важливу роль у використанні цифрових технологій в навчальному процесі учнів початкових класів відіграє застосування відеоконтенту.

EdPuzzle  - це проста у використанні платформа, яку можна зробити будь-яке відео своїм уроком. Уроки з відеоматеріалами мають багато переваг, зокрема ігрові елементи під час навчання, інтерактив, підвищення технологічної грамотності учнів, комунікативно-діяльнісний та індивідуальний підхід. У сервісі EDpuzzle можна працювати не лише на персональному комп’ютері, а й на будь-якому девайсі. Використовуємо відео для перевірки розуміння основного матеріалу. Додаємо до відео запитання, які перевіряють розуміння учнями основних понять. Це допомагає визначити, чи учні засвоїли основний матеріал, перш ніж переходити до більш складних тем.

Наприклад, використання даного сервісу на уроці української мови в 2 класі:

Тема: Знайомство з іменником. Завдання: Послухай казку про іменник. Дай відповіді на запитання.

  1. Чому люди планують звернутися за порадою до мудреця? (відкрите)
  2. Які запитання люди поставили до назв предметів? (з варіантами відповідей)
  3. Як стали називати мудреця? Чому? (відкрите, голосова відповідь)
  4. На яке питання відповідають слова телевізор, енциклопедія, ракета?
  5. Які запитання люди будуть ставити до назв предметів? (відкрита)

https://edpuzzle.com/assignments/657625f3651070414f711e7a/watch

На уроці Я досліджую світ. Тема: «Якими бувають тварини?»

https://edpuzzle.com/media/656e3bb90aa2b74156d09b33

  1. На які групи можна поділити тварин?C:\Users\Вера\Downloads\chrome-capture-2023-11-11 (1).png
  2. Яку користь приносять тварини людям?
  3. З яких частин складається тіло комахи?

Переваги даного цифрового ресурсу:

- можна використати як свої відео так і відеоуроки, створені іншими вчителями;

- адаптувати це відео, додавши до нього власні запитання або аудіозаписи.

- призначити його своїм учням і отримати просту аналітику без зайвих клопотів: подивитися, хто дивився відео, хто не зрозумів урок, а хто добре виконав завдання. Учні можуть передивлятися відео стільки разів, скільки їм потрібно, у власному темпі, а ви можете легко перевірити їхній прогрес зі свого кабінету.

Цікавий і корисний інструмент — LearningApps, призначений для формувального оцінювання, для підтримки процесів навчання та викладання за допомогою невеликих інтерактивних модулів. За допомогою даного інструменту можна створювати вправи для самоперевірки учнів, заповнити текст, вирішити кросворд, побудувати хронологічний ланцюжок, знайти місце на карті, зібрати пазл. Особливість сервісу: вчитель не бачить, як учень виконав завдання, вправи розраховані лише на самоперевірку.

Важливими перевагами LearningApps.org є зрозуміла навігація та мультимовність, а також такі можливості:

‒ завантаження будь-яких завдань у вигляді архіву файлів та завантаження їх на особистий сайт; створення акаунтів для школярів та використання своїх ресурсів для перевірки їх знань прямо на сайті; організація групової (спільної) роботи;

‒ дистанційне спілкування; створення та редагування файлів у режимі онлайн;

‒ використання завантажених завдань в режимі офлайн; вихід на завдання не тільки за посиланням, але і через QR-код; створення тематичних колекцій додатків.

Завдання створено для уроків української мови, літературного читання, математики, я досліджую світ, інформатики. C:\Users\Вера\Pictures\chrome-capture-2023-11-11 (1).png

C:\Users\Вера\Pictures\chrome-capture-2023-11-11.png

Висновок. До школи приходить нове покоління дітей, які живуть у інформаційному, динамічному, емоційно-напруженому середовищі. Тому цифрові технології стали необхідним елементом освітнього процесу в початковій школі, адже дозволяють покращити якість навчання, зробити його більш доступним та захоплюючим для учнів, сприяють вирішенню таких завдань, як посилення інтенсивності освітнього процесу, підвищення мотивації учнів та ведення моніторингу досягнень і невдач.

Список використаних джерел

  1. Букач А. Цифрові інструменти.

https://www.youtube.com/watch?v=ZTCRoaE5Pmg&t=6718s

  1. Державний стандарт початкової освіти. https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/87-2018-%D0%BF#Text
  2. «Діджиталізація освіти – компетенції ХХІ століття»

https://vseosvita.ua/library/embed/01006n5f-7a71.docx.html

  1. Качмар О. В., Барило С. Б., Зінькова І. І. Цифрові технології в освітньому процесі початкової школи в реаліях масштабної військової агресії.

http://dx.doi.org/10.5281/zenodo.7875382

  1. Крамаренко І. С. Організація навчання у школах в умовах війни: впровадження зарубіжного досвіду у вітчизняну практику. Наука і техніка сьогодні. 2022.   http://perspectives.pp.ua/index.php/nts/article/view/2983
  2. Рудницька О., Кузик П., Дзямко В. Перспективи онлайн-навчання в умовах війни.   http://perspectives.pp.ua/index.php/nts/article/view/2052
  3. Руцька К.О. Використання інформаційно-комунікативних технологій на уроках в початковій школі: Навчально-методичний посібник. – Вінниця: ММК, 2016.
  4. Формування інформаційної компетентності учнів молодшого шкільного віку на уроках української мови. О.Кадура, Н.Грона. http://dspace.pnpu.edu.ua/bitstream/123456789/5140/1/Kadura.pdf
  5. Хворостова О.В. Виклики сьогодення - освічена нація завтра.

https://naurok.com.ua/vikliki-sogodennya---osvichena-naciya-zavtra-vikoristannya-zastosunkiv-zoom-meet-ta-personalnogo-saytu-yak-zasobi-pidvischennya-yakosti-osviti-342136.html

  1. Чайка В. М., Шишак А. М. Діджиталізація початкової освіти: проблеми і перспективи.

http://dspace.tnpu.edu.ua/handle/123456789/24227