Tájékoztató mentorálást vállaló laktációs szaktanácsadók számára
A Semmelweis Egyetem Laktációs szaktanácsadó szakirányú továbbképzési szakra való jelentkezéshez szükséges klinikai tapasztalat mentorált gyakorlat során történő megszerzéséről
A Semmelweis Egyetem Laktációs Szaktanácsadó Szakirányú Továbbképzésének bemeneti követelményei között szerepel legalább 1000 óra laktáció specifikus tanácsadói gyakorlat vagy laktációs szaktanácsadó(k) közvetlen szupervíziója mellett – ún. mentorprogramban – végzett klinikai gyakorlat.
Ennek a dokumentumnak a célja, hogy a klinikai gyakorlatot mentorprogram során teljesíteni kívánó jelöltek mentorálását vállaló laktációs szaktanácsadók részére tájékoztatást nyújtson a mentorok feladatairól. Noha a mentorált gyakorlat a mentor és a jelölt között létrejött egyedi megállapodás tárgya, itt is felhívjuk a figyelmet, hogy a képzés vezetője az elvégzett gyakorlatot akkor tudja figyelembe venni a bemeneti feltételek teljesítéseként, ha az tartalmát és a mentor személyét illetően megfelel a tájékoztatóban leírtaknak, továbbá ha a jelölt az előírt dokumentációt hiánytalanul benyújtotta.
A mentorprogram tartalmára, javasolt lebonyolítására, továbbá a dokumentációra vonatkozóan utalunk a “Tájékoztató a képzés előtt teljesítendő 1000 óra szoptatási tanácsadási gyakorlathoz” c. leírás 3. pontjára
Fogalmak
Mentor: Mentor a humán laktáció és szoptatás támogatás területén magasan képzett, jelentős gyakorlati tapasztalattal rendelkező, jó szakmai hírnévnek örvendő szakember lehet.
Jelölt/aspiráns/mentorált: A klinikai gyakorlati órákat a mentorprogramban teljesíteni kívánó személy.
Közvetlenül felügyelt klinikai gyakorlat: A klinikai gyakorlatot a jelölt részben szülészeti intézményben, részben területen tölti. A szülészeti intézményben a mentorált rész vesz: a gyermekágyas anyák szoptatás támogatásában, a várandósok felkészítésében – tanfolyamon és a terhespatológiai osztályon – továbbá, amennyiben az adott intézményben erre lehetőség van, a koraszülő anyák szoptatás támogatásában, valamint szoptatási ambulancián történő ellátásban. A területen a jelölt részt vesz a családok otthonában történő segítségnyújtásban. A jelölt számára ajánlott a megfigyelőként való részvétel várandós felkészítő csoportokban és szoptatástámogató baba-mama csoportokban.
A mentorprogram célja
A mentorprogram célja, hogy a jelölt felkészült szakember irányítása és felügyelete mellett szert tegyen azokra az alapvető gyakorlati készségekre, amelyek a hatékony szoptatás támogatáshoz nélkülözhetetlenek. Ennek eléréséhez elengedhetetlen, hogy a jelölt mind a szülészeti intézményben, mind a családok otthonában megtapasztalja a szoptatás menedzsment eltérő környezetben megvalósuló specifikumait.
Várható tanulási eredmények
A mentorált a program végére:
(Tudás)
- Elmondja azokat az alapvető információkat, amelyekre az anyának szüksége van a sikeres szoptatáshoz.
- Felsorolja a szülészeti intézményben alkalmazható, szoptatást segítő módszereket.
- Ismeri a szoptatás gyakorlati kivitelezésének oktatására vonatkozó gyakorlati módszereket.
- Érti a gyakori nehézségek megelőzésének módszereit.
(Képesség)
- Megfelelő verbális és non-verbális kommunikációt alkalmaz a páciensekkel és azok hozzátartozóival különböző klinikai szituációkban és kulturális különbségek közepette.
- Hatékony tanácsadói készségeket használ a családok oktatása és a szoptatási nehézségek megoldása során.
- Együttműködik a kollégákkal és a társszakmák képviselőivel.
- Segíti az anyákat a szoptatás megkezdésében és fenntartásában, továbbá a szoptatási nehézségek megelőzésében és elhárításában.
- Támogatja a nem szoptató anyát az adott helyzetben legmegfelelőbb csecsemőtáplálási mód kiválasztásában és kivitelezésében.
(Attitűd)
- Kiáll a szoptatás mint a csecsemőtáplálás biológiai normája mellett.
- Az anyára és a csecsemőre egy egységként tekint.
- Figyelembe veszi klienseinek élethelyzetéből adódó sérülékeny pszichés állapotát.
- Klienseit partnerként kezeli a saját és családjuk egészségére vonatkozó döntések során és tiszteletben tartja az anya teljes körű felvilágosítás után hozott döntését.
(Autonómia-felelősség)
- Szakmai iránymutatás mellett anamnézist vesz fel, megfigyeli és kiértékeli a szoptatást, felméri az anya és a csecsemőtáplálással kapcsolatos állapotát.
- Megítéli, hogy az anya-csecsemő párost mikor szükséges más szakemberhez tovább küldeni.
- Másokkal együttműködve részt vesz a várandósok szoptatásra való felkészítésében.
- Betartja a titoktartásra és az adatkezelésre vonatkozó szabályokat.
- Betartja “Az anyatejet helyettesítő készítmények marketingje nemzetközi kódexének” és a vonatkozó WHA határozatokat.
A mentor feladatai
A gyakorlat sikeres elvégzésének elősegítése speciális feladatokat ró a mentorra. Mind a szülészeti intézményben, mind a területen a mentor feladata, hogy
- tájékoztassa a jelöltet azokról a feltételekről, keretekről és szabályokról, amelyeket teljesítenie kell a gyakorlat elvégzéséhez; ilyenek lehetnek például: egészségügyi kiskönyv és érvényes munkaköri alkalmassági igazolás beszerzése; önkéntes szerződés kötése az intézménnyel, felelősségbiztosítás; munkaruha stb.
- a jelölt rendelkezésére álljon az előre megbeszélt időpontokban;
- biztosítsa, hogy a mentorált akadálytalanul végezhesse a feladatát a gyakorlat helyszínén (pl. legyen szabad bejárás az osztályra, a többi munkatárs tudjon róla, hogy mentorált dolgozik az osztályon, legyen elegendő anya-baba páros; területen: az anyával előre megbeszélje, hogy vihet-e magával hallgatót; illetve az anya tájékoztatása arról, hogy a jelölt fogja végezni a tanácsadást a mentor közvetlen felügyelete mellett stb.);
- a jelöltet elméleti és gyakorlati oktatásban részesítse annak érdekében, hogy elméleti tudását és gyakorlati készségeit humán laktáció és szoptatás menedzsment területén a lehető leghatékonyabban fejlessze;
- közvetlenül felügyelje a mentorált munkavégzését a szülészeti osztályon végzett gyakorlat második szakaszában, illetve a területen a mentorált által önállóan végzett 3 tanácsadást;
- kiossza és ellenőrizze a mentorált feladatait, továbbá rendelkezésre álljon és szükség esetén közvetlenül felügyelje a mentorált munkáját a szülészeti osztályon végzett gyakorlat harmadik szakaszában;
- folyamatos szóbeli visszajelzést adjon a mentoráltnak;
- ellenőrizze a jelölt által vezetett dokumentációt és igazolja annak hitelességét aláírásával;
- értékelje a jelöltet a program végén, és az erről szóló dokumentumot átadja a jelöltnek.
Javasoljuk, hogy a mentor és a jelölt a közös munka megkezdése előtt szerződésben rögzítse a felek jogait és kötelességeit, a program időkereteit, a díjazás mértékét és ütemezését, illetve hogy mik a követendő lépések arra az esetre, ha a felek bármelyike a program befejezése előtt felbontja a szerződést/nem teljesíti a kötelezettségeit.