Published using Google Docs
Tájékoztató mentorálást vállaló laktációs szaktanácsadók számára
Updated automatically every 5 minutes

Tájékoztató mentorálást vállaló laktációs szaktanácsadók számára

A Semmelweis Egyetem Laktációs szaktanácsadó szakirányú továbbképzési szakra való jelentkezéshez szükséges klinikai tapasztalat mentorált gyakorlat során történő megszerzéséről

A Semmelweis Egyetem Laktációs Szaktanácsadó Szakirányú Továbbképzésének bemeneti követelményei között szerepel legalább 1000 óra laktáció specifikus tanácsadói gyakorlat vagy laktációs szaktanácsadó(k) közvetlen szupervíziója mellett – ún. mentorprogramban – végzett klinikai gyakorlat.

Ennek a dokumentumnak a célja, hogy a klinikai gyakorlatot mentorprogram során teljesíteni kívánó jelöltek mentorálását vállaló laktációs szaktanácsadók részére tájékoztatást nyújtson a mentorok feladatairól. Noha a mentorált gyakorlat a mentor és a jelölt között létrejött egyedi megállapodás tárgya, itt is felhívjuk a figyelmet, hogy a képzés vezetője az elvégzett gyakorlatot akkor tudja figyelembe venni a bemeneti feltételek teljesítéseként, ha az tartalmát és a mentor személyét illetően megfelel a tájékoztatóban leírtaknak, továbbá ha a jelölt az előírt dokumentációt hiánytalanul benyújtotta.

A mentorprogram tartalmára, javasolt lebonyolítására, továbbá a dokumentációra vonatkozóan utalunk a “Tájékoztató a képzés előtt teljesítendő 1000 óra szoptatási tanácsadási gyakorlathoz” c. leírás 3. pontjára

Fogalmak

Mentor: Mentor a humán laktáció és szoptatás támogatás területén magasan képzett, jelentős gyakorlati tapasztalattal rendelkező, jó szakmai hírnévnek örvendő szakember lehet.

Jelölt/aspiráns/mentorált: A klinikai gyakorlati órákat a mentorprogramban teljesíteni kívánó személy.

Közvetlenül felügyelt klinikai gyakorlat: A klinikai gyakorlatot a jelölt részben szülészeti intézményben, részben területen tölti. A szülészeti intézményben a mentorált rész vesz: a gyermekágyas anyák szoptatás támogatásában, a várandósok felkészítésében – tanfolyamon és a terhespatológiai osztályon – továbbá, amennyiben az adott intézményben erre lehetőség van, a koraszülő anyák szoptatás támogatásában, valamint szoptatási ambulancián történő ellátásban. A területen a jelölt részt vesz a családok otthonában történő segítségnyújtásban. A jelölt számára ajánlott a megfigyelőként való részvétel várandós felkészítő csoportokban és szoptatástámogató baba-mama csoportokban.

A mentorprogram célja

A mentorprogram célja, hogy a jelölt felkészült szakember irányítása és felügyelete mellett szert tegyen azokra az alapvető gyakorlati készségekre, amelyek a hatékony szoptatás támogatáshoz nélkülözhetetlenek. Ennek eléréséhez elengedhetetlen, hogy a jelölt mind a szülészeti intézményben, mind a családok otthonában megtapasztalja a szoptatás menedzsment eltérő környezetben megvalósuló specifikumait.

Várható tanulási eredmények

A mentorált a program végére:

(Tudás)

(Képesség)

(Attitűd)

(Autonómia-felelősség)

A mentor feladatai

A gyakorlat sikeres elvégzésének elősegítése speciális feladatokat ró a mentorra. Mind a szülészeti intézményben, mind a területen a mentor feladata, hogy

Javasoljuk, hogy a mentor és a jelölt a közös munka megkezdése előtt szerződésben rögzítse a felek jogait és kötelességeit, a program időkereteit, a díjazás mértékét és ütemezését, illetve hogy mik a követendő lépések arra az esetre, ha a felek bármelyike a program befejezése előtt felbontja a szerződést/nem teljesíti a kötelezettségeit.