ІННОВАЦІЙНІ ПІДХОДИ, МЕТОДИКИ ТА ТЕХНОЛОГІЇ ОСВІТНЬОГО ПРОЦЕСУ

В УМОВАХ ДИСТАНЦІЙНОГО НАВЧАННЯ

Ольга ОНОЩЕНКО
вчитель фізичної культури

Галина СВІРІДОВА
вчитель фізичної культури

Комунальний заклад

«Навчально-виховне об’єднання природничо-економіко-правовий ліцей – спеціалізована школа І-ІІІ ступенів № 8 – позашкільний центр

Кіровоградської міської ради Кіровоградської області»

Анотація: В роботі розглянуто нововведення, або інновації, характерні для передового педагогічного досвіду вчителів і цілих колективів. Введення нового в мету, зміст, методи і форми навчання, організацію спільної діяльності викладачів та здобувачів освіти в умовах дистанційного навчання.

Ключові слова: інновація, дистанційне навчання, освіта, оцінювання, синхронне, асинхронне, гібридне.

Інновації в системі освіти самі по собі не виникають, вони є результатом наукових пошуків.

Поняття «інновація» означає нововведення, новизну, зміну. Інновація як засіб і процес припускає введення чого-небудь нового.

Одним з видів інновацій в організації освіти є введення дистанційного навчання. На відміну від очного – дистанційне навчання дає можливість вчитися, перебуваючи на будь-якій відстані від навчального закладу[1].

Ідея дистанційного навчання полягає в тому, що інтерактивна взаємодія вчителя й учня відбувається у віртуальному просторі: обоє вони перебувають за своїми комп'ютерами й спілкуються за допомогою Інтернету. Використовуючи онлайн-інструменти, учні дистанційних курсів можуть отримати доступ до необхідної кількості даних і переконатися, що вони на рівні зі своїми однокласниками, які на очній формі навчання.

Розрізняють такі типи дистанційного навчання[2]:

Синхронний тип. Синхронне дистанційне навчання: навчання в онлайн - чаті, телеконференції та сидячи в класі. Цей тип навчання пропонує меншу гнучкість і певною мірою впливає на життя учня. Тим не менш, це найпопулярніша форма дистанційного навчання та програм безперервної освіти, оскільки полегшує взаємодію між учнями та вчителями.

У синхронному режимі учні можуть:

Асинхронний тип. А синхронне дистанційне навчання, як правило, має тижневе обмеження часу, але в іншому випадку учням надається свобода працювати за власним бажанням. Учні мають більше спілкування з іншими та спілкуються через онлайн-дошки оголошень. Асинхронний режим є більш гнучким у застосуванні, оскільки учні можуть виконувати завдання у зручний час, проте менш об'єктивним. Для зменшення ризиків необ'єктивного оцінювання рекомендовано налаштувати опцію проходження тесту один раз та обмежити час на виконання завдання, встановити термін для здачі тесту (контрольної, практичної або самостійної роботи тощо), повідомляти результати індивідуально після здачі робіт всіма учнями.

В асинхронному режимі учні можуть:

Гібридне дистанційне навчання. Гібридні або змішані курси є комбінацією синхронного та асинхронного навчання. Гібридні навчальні курси – це курси, на яких учні повинні бути доступними у визначений час у кімнаті інтернет-чату чи класу. Хоча учням дозволяється виконувати завдання в власному темпі, а пізніше подавати їх онлайн.

Щодо організації оцінювання в умовах дистанційного навчання[3].

Оцінювання є невід'ємною частиною процесу навчання, дистанційне навчання не є винятком. Результати оцінювання навчальних досягнень рекомендовано повідомляти учням у такі способи: фіксувати в електронному щоденнику, надсилати в індивідуальному порядку шляхом використання одного із-за собі в зв'язку (електронної пошти, смс-повідомлення, повідомлення в одному з месенджерів, повідомлення по телефону тощо). Оприлюднення списку оцінок для всього класу є неприпустимим.

Основною метою оцінювання учнів в умовах дистанційного навчання є не перевірка і контроль, а забезпечення зворотного зв'язку вчителя з учнями. Тому в організації щоденного освітнього процесу варто надавати пріоритет не поточному, а формувальному оцінюванню, яке передбачає надання учням підтримки, коригування засобів та методів навчання у випадку виявлення їх неефективності. Результати виконаних учнями самостійних робіт мають використовуватися для відзначення їх успіхів, аналізу помилок, планування подальшої роботи з опанування навчального матеріалу в умовах дистанційного навчання.

Сучасні технології та інтернет призвели до появи нових способів дистанційного навчання.

- Здатність організовувати онлайн - уроки використовуючи Zoom, Google Meeting, My Own Conference.

- Онлайн-тести з автоматичним зворотним зв’язком.

Сервіси: Google Forms, Pear Deck, Naurok.

- Навчання через відео. Якщо ви посилаєте відео, то бажано, щоб до нього була якась перевірка. Сервіси: EdPuzzle, YouTube.

- Використовувати записані пояснення/відгуки на діаграмах, розв’язках чи процесах (обговореннях). Сервіси: Flipgrid, Seesaw.

- Обговорення тем/Дошки. Обговорювати можна навіть у Viber. Сервіси: Viber.

- Опитування/Зворотний зв’язок. Сервіси: Survey Monkey.

Сьогодні я працюю з учнями 5-11 класів у функціональному Googlе Classroom відео на YouTube, Zoom, Naurok. За час початку занять всі вчителі нашого ліцею мали можливість вдосконалити свої здібності з роботи по змішаному навчанню. Окрім дистанційного навчання, це ще й період саморозвитку, оволодіння новими досконалими техніками в освіти, інноваційними підходами. Проходжу цілу низку вебінарів від мережевих платформ, ресурсів та студій онлайн - освіти "На Урок", "EdEra", "Prometheus" та інших, у руслі підвищення кваліфікації. Також в кінці року впорядковувати методичні матеріали, документацію та розробляти нові варіанти й способи вибудовування навчальної діяльності в дистанційній формі.

Діти сьогодні зростають у цифровому світі і для них цілком природним є цифрове середовище, яке вони використовують для обміну інформацією. Переваг онлайн – навчання можна привести багато: зростання інтересу учнів до нового цікавого методу навчання, економія ресурсів всіх учасників навчального процесу, автоматизація контролю виконання завдань тощо.

Отже, для них не є проблемою навчатися онлайн дистанційно, навпаки – це нова цікава пригода для дитини!

Список використаних джерел

1. Лист МОН № 1/9-213 від 16.04.20 року 

https://osvita.ua/legislation/Ser_osv/72975/

2. Портал  освітян України Педрада

https://oplatforma.com.ua/article/2924-sinhronne-y-asinhronne-distantsyne-navchannya

3. Теорія і технологія реалізації інновацій у загальноосвітніх навчальних закладах :Монографія / І. І. Коновальчук.

http://eprints.zu.edu.ua/28496/1/Моно_Коновальчук_8чрв2015.pdf