Published using Google Docs
HAKEMLERE BİLGİLENDİR
Updated automatically every 5 minutes

     

2018 -2019 SEZONU BİLGİLENDİRME

1.  HAKEMLER MAÇLARA 01 KASIM - 31 MART ARASI TAKIM ELBİSE VE KRAVATLI,          01 NİSAN – 30 EKİM ARASI STANDART YAZLIK KIYAFETLERİMİZ İLE GİDECEKTİR.           BU TARİHLER HAVA ŞARTLARINA GÖRE GEREKİRSE İHK TARAFINDAN DEĞİŞTİRİLİR.   (BÖLGESEL VE PROFESYONEL MAÇLAR  BHK VE MHK.NIN KARARINA GÖRE OLACAK)

2.  MAÇ GÜNÜ SAÇ-SAKAL VE GİYİM KONUSUNDA GEREKLİ HASSASİYET GÖSTERİLECEK.

3.  MÜSABAKAYA BAŞLAMA SAATİNDEN EN AZ 1 SAAT ÖNCE SAHADA OLUNACAK.

4.  TFF.NİN DE ALMIŞ OLDUĞU KARAR DOĞRULTUSUNDA; 3.ŞAHISLARIN YANINDA MAÇLAR İLE İLGİLİ YORUMLARDA BULUNULMAYACAK. PROFESYONEL TAKIMLAR DAHİL HİÇ BİR TAKIM LEHİNDE VEYA ALEYHİNDE PAYLAŞIM YAPILMAYACAK.  HER KES YAPTIĞI HER TÜRLÜ PAYLAŞIMDAN SORUMLU OLACAK.

5.  MÜSABAKADA OLAY VEYA ÖNEMLİ BİR KONU VAR İSE;  HAKEMLER İL HAKEM KURULU VE DERNEK BAŞKANINI, GÖZLEMCİLER İSE GÖZLEMCİ ATAMA SORUMLUSUNU BİLGİLENDİRECEKLERDİR.  

6.  MÜSABAKA SONUÇLARI MAÇTAN 10 DAKİKA SONRA HAKEMLER TARAFINDAN DERNEK MÜDÜRÜ GÜNDÜZ AKBULUT’A BİLDİRİLECEKTİR.

7.  MÜSABAKALARDA MEYDANA GELEN ÖNEMLİ POZİSYONLAR KRİTİĞE GETİRİLECEKTİR.

8.  MÜSABAKASINI ALAN YARDIMCI HAKEMLER, HAKEMİNİ; HAKEMLER İSE GÖZLEMCİSİNİ ARAYACAKTIR.

9. HAKEMLER BİRBİRLERİ İLE DİYALOGLARINDA YAŞ VE KLASNAMLARINA GÖRE DAVRANACAKLARDIR.

10.  AMATÖR MAÇ HAKEM RAPORLARI EN GEÇ SALI GÜNÜ SAAT 14.00’E KADAR İL TERTİP KURULUNA TESLİM EDİLECEKTİR.  (HAFTA SONU DERNEĞE TESLİM EDİLEBİLECEKLERDİR.) RAPORLAR İMKANI OLANLAR BİLGİSAYAR ORTAMINDA YAZACAKTIR. EK RAPORLAR MUTLAKA BİLGİSAYAR İLE YAZILACAKTIR. RAPORLARINI BİLGİSAYAR ORTAMINDA YAZAMAYANLAR OKUNAKLI OLMASI KONUSUNDA AZAMİ ÖZENİ GÖSTERECEKLERDİR.

11.  AMATÖR TAKIMLARDA YAŞ KRİTERİ.

    YAŞI BÜYÜK FUTBOLCU : 1989 VE DAHA ÖNCE DOĞUMLULAR.

    YAŞI KÜÇÜK FUTBOLCU : 1999, 2000, 2001, 2002 VE 2003 DOĞUMLULAR.

   

    BÜYÜKLER KATEGORİSİ : YEREL LİGİ OLAN SÜPER AMATÖR VE 1.AMATÖR İLE BÖLGESEL AMATÖR LİG’DE 1990 VE DAHA KÜÇÜK DOĞUMLU FUTBOLCULAR OYNAYACAKTIR. BU KATEGORİLERDE TAKIMLARIN 18 KİŞİLİK MÜSABAKA İSİM LİSTESİNDE YAŞI BÜYÜK EN FAZLA 5 FUTBOLCU VE YAŞI KÜÇÜK EN AZ İKİ FUTBOLCU MUTLAKA YER ALACAKTIR. 2004 VE DAHA SONRA DOĞANLAR BU LİGLERDE OYNAYAMAZLAR. 18 KİŞİLİK MÜSABAKA İSİM LİSTESİNE YAŞI BÜYÜK FUTBOLCU 5’DEN FAZLA YAZILIRSA TAKIM HAKKINDA HÜKMEN MAĞLUBİYET KARARI VERİLİR. 18 KİŞİLİK MÜSABAKA İSİM LİSTESİNE YAŞI KÜÇÜK FUTBOLCU 2’DEN AZ YAZILIRSA VE BU FUTBOLCUNUN BİRİSİNİN MÜSABAKADA OYNATILMAMASI HALİNDE TAKIM HAKKINDA HÜKMEN MAĞLUBİYET KARARI VERİLİR. ANCAK 2 YAŞI KÜÇÜK FUTBOLCUDAN  1 TANESİNİN YAZILMAMASI HALİNDE MÜSABAKA İSİM LİSTESİ 17 KİŞİ İLE SINIRLI OLUP, LİSTEYE EN AZ BİR YAŞI KÜÇÜK FUTBOLCU YAZILMASI VE MUTLAKA OYNATILMASI GEREKMEKTEDİR. TAKIM SAHAYA 9 KİŞİ İLE ÇIKSA BİLE İSİM LİSTESİNE MUTLAKA BİR YAŞI KÜÇÜK FUTBOLCU YAZILACAK VE OYNATILACAKTIR.

    3.LİG’DEN DÜŞÜP, BÖLGESEL AMATÖR LİG’DE VEYA YEREL AMATÖR LİGDE OYNAYAN TAKIMLARIN MÜSABAKALARINDA, SÖZLESMELERİ DEVEM EDEN YAŞI BÜYÜK PROFESYONEL LİSANSLI FUTBOLCULARIN TAMAMI AMATÖR LİG MÜSABAKALARINDA SÖZLEŞMELERİNİN BİTİMİNE KADAR O KULÜBE BAĞLI OLARAK TAKIMLARINDA YER ALABALİRLER. BU DURUMDA AYRICA YAŞI BÜYÜK AMATÖR LİSANSLI FUTBOLCU MÜSABAKA İSİM LİSTESİNE YAZILAMAZ. YAŞI BÜYÜK PROFESYONEL FUTBOLCU SAYISI 5’TEN AZ İSE YAŞI BÜYÜK AMATÖR FUTBOLCU İLE BU SAYI 5’E TAMAMLANABİLİR.

  MÜSABAKALARDA YAŞI BÜYÜK PROFESYONEL FUTBOLCUYA YER VERİLMEDİĞİ TAKTİR-DE, YAŞI BÜYÜK EN FAZLA 5 AMATÖR FUTBOLCU MÜSABAKA İSİM LİSTESİNE YAZILABİLİR

    2.AMATÖR KÜME LİG TAKIMLARINDA 18 KİŞİLİK MÜSABAKA LİSTESİNDE YAŞI BÜYÜK (1989 VE DAHA ÖNCE DOĞUMLU) 6’DAN FAZLA FUTBOLCU YAZILIRSA TAKIM HAKKINDA HÜKMEN MAGLUBİYET KARARI VERİLİR.

12.  KETEGORİLERİN ÖZEL DURUMLARI

KATG:  YAŞI                 : OY SAY: YD.OY.:  OY.DEĞ.:   SÜRE     :   UZATMA SÜRESİ :

U 11         2008-2009 DOĞ.     8(7+1)      6(5+1)     6           2X25 DK.       DİREK PENALTI.

U 12     2007-2008-2009     8(7+1)     6(5+1)      6           2X25 DK.      DİREK PENALTI.    

                           

U 13    2006-2007-2008         11            7         5            2X30 DK.      DİREK PENALTI.          

U 14    2005-2006-2007         11            7         5            2X35 DK.      DİREK PENALTI.                

U 15    2004-2005-2006         11           7          5            2X35 DK.      DİREK PENALTI.

U 16    2003-2004-2005         11            7        5            2X40 DK.      DİREK PENALTI.            

U 17    2002-2003-2004         11            7         5            2X40 DK.     DİREK PENALTI.        

U 19    2000-2001-2002-2003 11            7         3            2X45 DK.      2X15 DK.

             

BAL, SAL, 1 VE 2.AMATÖR LİGLERDE U 19 LİGİNDE OLDUĞU GİBİDİR.

         

 NOT :

    A.  U 11 VE U 12  : OFSAYT KURALI UYGULANIR. ANTRENÖRÜN TAÇ ÇİZGİSİNDEN TALİMAT VERMESİNE İZİN VERİLMEZ.  2.DEVRE BAŞLADIKTAN SONRA EN FAZLA 3 OYUNCU DEĞİŞTİRİLEBİLİR. DEVRE ARASI EN AZ 10 DAKİKA, SAHA; YARIM SAHA VEYA 50X70 METRE ÖLÇÜLERİNDE, KALE 2X5 METRE, BARAJ 7 METRE, PENALTI 9 METRE, TOP 4 NUMARA OLACAKTIR. OYUNCU SAYISI VE YEDEK OYUNCU SAYISINDAKİ +1’LER KALECİ ANLAMINDADIR. 7 FUTBOLCUDAN DAHA AZ BİR SAYI İLE MÜSABAKAYA BAŞLANMAZ. MÜSABAKA ESNASINDA HER HANGİ BİR NEDENLE TAKIMLARDAN BİRİNİN SAYISI 6 KİŞİYE İNMESİ DURUMUNDA MÜSABAKA OYNANMAZ.

    B. U 13    NİZAMİ ANCAK 45X90 M. EBADINDA KÜÇÜK TİP SAHALARDA

        OYNATILMASINA ÖZEN GÖSTERİLECEKTİR. YEDEK KULUBESİNİN TAÇ ÇİZGİSİNDEN  

        TALİMAT VERMESİNE İZİN VERİLMEZ. TOP 4 NUMARA.

    C.  DİĞER TÜM KATEGORİLERDE SAHA VE KALE ÖLÇÜSÜ NORMAL TİP.

    D. MÜSABAKADA BİR TAKIMDA OYUNCU SAYISININ (U-11 VE 12 HARİÇ) 6 KİŞİYE DÜŞMESİ DURUMUNDA MÜSABAKAYA DEVEM EDİLMEZ.  BİR TAKIM 9 KİŞİDEN AZ BİR KADRO İLE MÜSABAKAYA BAŞLAYAMAZ. MÜSABAKA BAŞLAMADAN ÖNCE MÜSABAKA İSİM LİSTESİNİN İMZALANARAK HAKEME İBRAZ EDİLMESİ ZORUNLUDUR. MÜSABAKA İSİM LİSTESİNE 11 FUTBOLCU YAZILMASINA RAĞMEN 11 FUTBOLCUDAN DAHA AZ BİR KADRO İLE (EN AZ 9 FUTBOLCU) MÜSABAKAYA BAŞLANMASI HALİNDE, MÜSABAKA İSİM LİSTESİNDE İSMİ YAZILI FUTBOLCULARDAN EKSİK OLANLAR SONRADAN GELEREK MÜSABAKAYA DAHİL OLABİLİRLER. MÜSABAKADAN ÖNCE, MÜSABAKA İSİM LİSTESİ VE FUTBOLCU LİSANSLARI RAKİP TAKIMLAR TARAFINDAN İNCELENİR, İMZALANARAK KABUL EDİLİR.

13.  İKİ TAKIMIN FORMA RENGİ AYNI OLDUĞUNDA EV SAHİBİ TAKIM FORMA DEĞİŞTİRİR. BU SORUN MERKEZ TAKIMLARI ARASINDA ÇIKTĞINDA FİKSTÜRDE İSMİ ÖNCE YAZILI TAKIM EV SAHİBİ DURUMUNDA OLUP FORMAYI O TAKIM DEĞİŞTİRİR.

14.  YEDEK KULÜBEYİ SEÇME HAKKI MİSAFİR TAKIMA AİTTİR. AYNI İLİN İKİ TAKIMI AYNI SAHAYI KULLANIYORSA FİKSTÜRDE İSMİ ÖNCE YAZILI TAKIM EV SAHİBİ KONUMUNDA OLUP YEDEK KULÜBESİNİ DİĞER TAKIM SEÇER.

15.  YEREL AMATÖR LİGLER İLE TÜRKİYE ŞAMPİYONALARINDA TAKIMLAR 1’DEN 99’A KADAR FORMA NUMARALARI İLE MÜSABAKALARA ÇIKABİLİRLER. SADECE FORMANIN ÖN YÜZENE 200 CM. KARE BOYUTUNDA REKLAM ALABİLİRLER. AMATÖR TAKIMLAR FORMALARININ ÜZERİNE AY-YILDIZ KOYAMAZLAR.

16. BAL LİGİNE KATILAN FUTBOLCULARIN FORMASININ ARKASINA İSİM YAZILABİLİR. DİĞER AMATÖR LİGLERDE FORMA ARKASINA İSİM YAZILMAZ.

17.  BAL, YEREL AMATÖR LİG MÜSABAKALARI VE TÜRKİYE ŞAMPİYONALARINDA DÖRT SARI KART UYGULAMASI YAPILMAZ.

18.  BAL, YEREL AMATÖR MÜSABAKALARDA VE TÜRKİYE ŞAMPİYONALARINDA MÜSABAKA ÖNCESİ, MÜSABAKA ANINDA, DEVRE ARASI VE MÜSABAKANIN BİTİMİNDE TAKIMLARDAN BİRİNİN, RAKİP TAKIMIN BİR VEYA BİRKAÇ FUTBOLCUSUNUN, BAŞKASINA AİT LİSANSLA OYNADIĞINA, LİSANS TAHRİFATI, LİSANSDAKİ FOTOĞRAFIN DEĞİŞTİRİLMESİ VB. KONULARINDA YAZILI/SÖZLÜ BİR İTİRAZI OLDUĞUNDA, HAKEM TARAFINDAN, BU KİŞİ VEYA KİŞİLERİN KİMLİK KONTROLU YAPILARAK FOTOĞRAFI, MÜSABAKA HAKEMİ İLE BİRLİKTE ÇEKİLİR. FOTOĞRAF ÇEKTİRİLEMEDİĞİ TAKDİRDE HAKKINDA İTİRAZ EDİLEN FUTBOLCUNUN LİSANSINDAKİ FOTOĞRAF İLE KİMLİK BİLGİLERİNİN KARIŞLAŞTIRILMASI YAPILIR. HAKEM BU İNCELEME SONUCU KANAATİNİ RAPORUNA YAZAR. KİMLİK KONTROLU YAPTIRMAKTAN VEYA FOTOĞRAK ÇEKTİRMEKTEN KAÇINDIĞI TAKDİRDE BU DURUM HAKEM TARAFINDAN RAPORUNDA BELİRTİLİR.

   İTİRAZ EDEN KULÜP YETKİLİSİNİN, MÜSABAKA SİM LİSTESİNE İTİRAZININ OLMADIĞI İMZASINI ATMASI YENİ BİR İTİRAZA ENGEL TEŞKİL ETMEZ. BÖLGELERİN HAKSIZ KULLANIMI EYLEMİNE TFF YETKİLİLERİ, AMATÖR İŞLEK KURULU ÜYELERİ, ASKF BAŞKANI VE FUTBOL İL TEMSLİCİSİ BİZZAT TANIK OLDUĞUNDA RAPORUNU TUTAR.

    FUTBOLCUNUN LİSANSI VEYA BENZERİ BELGELERİN HAKSIZ KULLANILDIĞI ANLAŞILDIĞINDA , MÜSABAKA İSİM LİSTESİNDE ADI BULUNA YÖNETİCİ, ANTRÖNÜR VE TAKIM KAPTANI AFDK’YA SEVK EDİLİR.

19.  AMATÖR FUTBOL LİG MÜSABAKALARININ OYNANDIĞI SAHA VE STADLARDA GÖREVLİ TEMSİLCİ, GÖZLEMCİ, DENETÇİ VE SAHA KOMİSERİ  İLE GENÇLİK HİZ. SPOR İL MD. VE ŞUBE MÜDÜRÜ, TFF BÖLGE MÜDÜRÜ, TFF AMATÖR İŞLER KURUL ÜYELERİ, ASKF BAŞKANI, İL HAKEM KURULU BAŞKANI VE FUTBOL İL TEMSİLCİLERİ SAHAYA GİREBİLİRLER.

20.  AMATÖR FUTBOL LİG MÜSABAKALARINDA; SAHA KENARINA DÜZENLENMİŞ ÖZEL YERLERDE OTURMALARI KAYDIYLA, YEDEK FUTBOLCULAR (İHRAÇ HARİÇ) VE OYUNDAN ÇIKAN OYUNCULARDAN BAŞKA HER İKİ KULÜBÜN SAHAYA GİRİŞ KARTI VERİLEN;

        1 YÖNETİCİ

        1 TEKNİK SORUMLU (EŞOFMANLI – PRO LİSANS, TEKNİK DİREKTÖR, UEFA-A VE UEFA-B’LER SİVİL OLABİLİR)

        VARSA 1 ANTRENÖR (EŞOFMANLI) SÖZLEŞMELİ İKİ ANTRENÖR VARSA İKİSİ DE SAHAYA GİREBİLİR.

        VARSA 1 KALECİ ANTRENÖRÜ (EŞOFMANLI)

        1 DOKTOR VEYA SAĞLIK GÖREVLİSİ, 1 MASÖR        

MÜSABAKALARDA GÖREVLİ KABUL EDİLİRLER VE KENDİLERİNE AYRILAN YERDE OTURARAK MÜSABAKAYI İZLEYEBİLİRLER.

21.  SAHA İÇİNE GİRECEK YETKİLİLER, KARTLARIN HAKEM TARAFINDAN MÜSABAKA ÖNCESİ KONTROLÜ YAPILDIKTAN SONRA KARTLARINI KART POŞETİNE KOYARAK MÜSABAKA SÜRESİNCE BOYUNLARINA ASMAK ZORUNDADIRLAR.

22. HAKEM SAHADAN ÇIKARILMASINI İSTEDİĞİ FUTBOLCU YADA SAHA İÇİNDEKİ TAKIMIN DİĞER GÖREVLİLERİ SAHADAN ÇIKMADIĞI TAKTİRDE TAKIM KATPANINA BİLDİRİR. BUNA RAĞMEN SAHADAN ÇIKMAZLAR İSE TAKIM KAPTANININ TEKRAR UYARIR. YİNE DE ÇIKMAZ İSE MÜSABAKAYI TATİL EDER.

23. BAL, YEREL AMATÖR LİG VE TÜRKİYE ŞAMPİYONALARI MÜSABAKALARINDA FEDERASYONCA SAHAYA GİRİŞ KARTI VERİLEN YÖNETİCİ, TEKNİK DİREKTÖR, TEKNİK SORUMLU VEYA ANTRENÖR MÜSABAKA İSİM LİSTELERİNİ BİZZAT İMZALAYARAK MÜSABAKA HAKEMİNE VERECEKLERDİR. AMATÖR FUTBOL MÜSABAKALARINDA TAKIM KAPTANI VEYA FUTBOLCU MÜSABAKA İSİM LİSTESİNİ İMZALAYAMAZ. AMATÖR MÜSABAKALARDA SAHA İÇİ GİRİŞ KARTI BULUNMAYAN YÖNETİCİ, TEKNİK DİREKTÖR, TEKNİK SORUMLU VEYA ANTRENÖR MÜSABAKA İSİM LİSTESİNİ İMZALAYAMAZ.

    MÜSABAKA GÜNÜNDE CEZALI OLAN YÖNETİCİ, TEKNİK DİREKTÖR, TÜEKNİK SORUMLU VEYA ANTRENÖR İSİM LİSTESİNİ İMZALAYAMAZ.

    MÜSABAKA İSİM LİSTESİNİ İMZALAYACAK YETKİLİ BULUNMAMASI HALİNDE MÜSABAKA HAKEM TARAFINDAN OYNATILMAYACAKTIR.

    BAL, YEREL AMATÖR MÜSABAKALAR VE TÜRKİYE ŞAMPİYONALARINDA MÜSABAKA İSİM LİSTESİNİ İMZALAYAN YÖNETİCİ VEYA TEKNİK KİŞİ, OYUN SIRASINDA HAKEM TARAFINDAN İHRAÇ EDİLDİĞİ TAKTİRDE, YEDEK KULÜBESİNDE İMZA YETKİSİ OLAN BİR BAŞKA YÖNETİCİ VEYA TEKNİK SORUMLU YOK İSE MÜSABAKANIN DEVAM EDEN BÖLÜMÜNDE VE MÜSABAKA TÜRKİYE ŞAMPİYONASI GRUP MAÇLARI İSE SONRAKİ GRUP MAÇLARINDA OYUNCU DEĞİŞİKLİĞİ KARTINI VE MÜSABAKA İSİM LİSTESİNİ TAKIM KAPTANI İMZALAYABİLİR.

24.  ERTELEME MÜSABAKALARINA, ERTELENEN MÜSABAKANIN ERTELENDİĞİ GÜN KULÜPLERİNDE TESÇİLLİ OLAN (LİSANS ÇIKARTMIŞ, VİZESİNİ YAPTIRMIŞ VE TRANSFER İŞLEMİ GERÇEKLEŞTİRİLMİŞ) FUTBOLCULAR VE SAHAYA GİREBİLECEK KİŞİLER KATILABİLİR. ERTELEME TARİHİNDE CEZALI VEYA İDARİ TEDBİRLİ OLAN FUTBOLCULAR VE SAHAYA GİREBİLECEK KİŞİLER KATILABİLİR. ERTELEME TARİHİNDE CEZALI VEYA İDARİ TEDBİRLİ OLAN FUTBOLCULAR VE SAHALA GİREBİLECEK KİŞİLER MÜSABAKANIN OYNANACAĞI TARİHDE CEZALARI İNFAZ EDİLMİŞ İSE, ERTELEME MÜSABAKASINA KATILABİLİRLER. ERTELEME TARİHİNDEKİ MÜSABAKAYA KATILMA HAKKI OLAN KİŞİLER ERTELEME MÜSABAKALARI TARİHİNDE CEZALI VEYA İDARİ TEDBİRLİ İSE ERTELEME MÜSABAKASINA KATILAMAZLAR.

25.  SİLAH ALTINA ALINAN FUTBOLCULAR TERHİS EDİLMEDİKÇE TESCİLLİ BULUNDUKLARI KULÜPLERİN MÜSABAKALARINA KATILAMAZLAR. ASKERİ SİVİL PERSONEL LİSANS ÇIKARTARAK FUTBOL OYNAYABİLİR. SUBAY, ASTSUBAY VE SÖZLEŞMELİ ASKERLER LİSANS ÇIKARAMAZLAR.

26.  TAKIMLARDA LİSANS ÇIKARILMIŞ İKİ YABANCI FUTBOLCU OYNAYABİLİR.

   

                                                                                        ERDOĞAN ÜSTÜN

                                                                                        İL HAKEM KURULU BAŞKANI