Published using Google Docs
Географія 6-9 класи
Updated automatically every 5 minutes

Пояснювальна записка

 

 Загальною метою освіти є всебічний розвиток дитини, її здібностей, компетентностей та наскрізних умінь відповідно до вікових та індивідуальних психофізіологічних особливостей і потреб, формування цінностей, розвиток самостійності та допитливості.

Здобувачі освіти повинні досягти обов’язкових результатів навчання та компетентностей за певними освітніми галузями. Географія віднесена до природничої освітньої галузі, метою якої є формування компетентностей в галузі природничих наук, техніки і технологій, екологічної та інших ключових компетентностей шляхом опанування знань, умінь і способів діяльності, розвитку здібностей, які забезпечують успішну взаємодію з природою, становлення відповідальної, безпечної і природоохоронної поведінки здобувачів освіти у навколишньому світі на основі усвідомлення принципів сталого розвитку.

Вимоги до обов’язкових результатів навчання визначаються з урахуванням компетентнісного підходу до навчання, в основу якого покладено ключові компетентності. Зокрема:

§  здатність спілкуватися рідною;

§  компетентності у галузі природничих наук, техніки і технологій, що передбачають формування допитливості, пізнавати себе і навколишній світ шляхом спостереження та дослідження;

§  екологічна компетентність, що передбачає усвідомлення основи екологічного природокористування, дотримання правил природоохоронної поведінки, ощадного використання природних ресурсів, розуміючи важливість збереження природи для сталого розвитку суспільства;

§  громадянські та соціальні компетентності, пов’язані з ідеями демократії, справедливості, рівності, прав людини, добробуту та здорового способу життя, цінувати культурне розмаїття різних народів та ідентифікацію себе як громадянина України, дбайливе ставлення до власного здоров’я і збереження здоров’я інших людей, дотримання здорового способу життя.

Основою формування ключових компетентностей є досвід здобувачів освіти, їх потреби, які мотивують до навчання, знання та вміння, які формуються в різному освітньому середовищі (школі, родині), різноманітних  соціальних ситуаціях і зумовлюють формування ставлення до них.

Разом з тим, здобувач освіти відкриває світ природи, спостерігає за навколишнім світом, виявляє допитливість та отримує радість від пізнання природи; усвідомлює розмаїття природи, взаємозв’язки її об’єктів та явищ, відповідально поводиться у навколишньому світі.

У навчальній програмі з географії знайшли відображення наскрізні для шкільного курсу змістові лінії, зазначені в Концепції державного стандарту спеціальної освіти дітей з особливими потребами.

Структура і зміст програми базується на основі врахування загальнодидактичних принципів навчання. В основу побудови програми покладено краєзнавчий та родинознавчий принципи, що забезпечує свідоме засвоєння учнями географічних знань і вмінь на рівні емпірично-чуттєвого досвіду, емоційно-ціннісного ставлення до навколишнього середовища. Передбачено систематичне встановлення звязків будь-якого курсу географії з тими знаннями, які здобувачі отримують в результаті безпосереднього пізнання місцевості, в якій вони проживають. Ознайомлення школярів із новими, раніш невідомими об’єктами й явищами природи на уроках географії відбувається у безперервному порівнянні їхніх ознак і властивостей з конкретними об’єктами навколишнього середовища. Разом з тим є і зворотне явище: суттєво розширивши коло географічних уявлень і понять під час вивчення шкільних географічних курсів здобувачі освіти повертаються до краєзнавчого вивчення історії місцевості, природи, населення, господарства рідного краю.

Зміст навчальної програми має як лінійно-ступінчату, так спірально-концентричну побудову. З одного боку, спостерігається певна завершеність навчального курсу кожного класу, передування фізико-географічного блоку економіко-географічному, з іншого – передбачено поглиблення та розширення вже набутих географічних знань і практичних умінь (в різних формах і об’ємі), повторення географічного матеріалу з метою його систематизації та узагальнення відповідно до вікових та психічних особливостей дітей з розумовою відсталістю.

Формування життєвих компетентностей здійснюється з урахуванням пізнавальних можливостей та індивідуальних особливостей даної категорії дітей і передбачає диференційований підхід щодо його організації. Критерієм оцінювання знань здобувачів освіти є не стільки обсяг навчального матеріалу, що залишився в пам'яті, скільки вміння його аналізувати, узагальнювати, порівнювати, встановлювати причинно-наслідкові зв'язки, застосовувати на практиці.

Географічний матеріал в силу свого змісту має значні можливості для розвитку та корекції пізнавальної діяльності дітей з порушенням інтелектуального розвитку: вони вчяться аналізувати, порівнювати географічні об'єкти і явища, розуміти причинно-наслідкові зв’язки та залежності, спостерігати за змінами в природі. У здобувачів освіти розвивається спостережливість, увага, пам’ять, логічне мислення, збагачуються уява. Робота з символічними посібниками, одним із яких є географічна карта, сприяє розвитку абстрактного мислення, просторового орієнтування На уроках географії систематична словникова робота зорієнтована на збагачення словника учнів географічними термінами, поступове розширення лексичного запасу, розвиток уміння правильно вживати нові слова у діалогічному мовленні. Складання словесних описів явищ і об’єктів природи, географічних характеристик територій сприяє розвитку зв’язного монологічного мовлення дітей.

Географія як навчальний предмет в спеціальних загальноосвітніх навчальних закладах має велике значення для всебічного розвитку учнів зі зниженою мотивацією до пізнання. Вивчення географії нашої країни і материків розширює кругозір дітей про навколишній світ, дозволяє побачити природні та соціально-економічні явища і процеси у взаємозв'язку.

Географія дає благодатний матеріал для патріотичного, морального, естетичного та екологічного виховання здобувачів освіти.

Курси за роками навчання у програмі з географії розподілено з урахуванням особливостей розумового розвитку учнів: 6 клас - «Початковий курс фізичної географії» (68 год.), 7 клас – «Загальна географія» (35 год.), 8 клас – «Географія світу» (68 год.), 9 клас – «Географія України» (68 годин).

Географія 6-го класує першим систематичним курсом нового шкільного предмета. Зміст початкового курсу фізичної географії має забезпечити теоретичну і картографічну підготовку для вивчення наступних курсів. Тому вивченню змістової лінії «Орієнтування на місцевості. План і карта» приділяється особлива увага.

Змістові лінії «Форми земної поверхні. Вода на Землі»та «Повітря»сприяють формуванню загальних знань про внутрішню будову Землі, різноманітність форм рельєфу, водойм на її поверхні,елементарні уявлення про атмосферні процеси, стихійні явища природи.Змістова лінія «Рослинний і тваринний світ. Людина і природа» покликанаформувати у здобувачів  

ключові компетентності, а саме: соціальна і громадянська компетентності та екологічна грамотність.

У курсі географії 7-го класу на більш складному матеріалі приводяться в систему отримані знання з географії в попередньому класі.

При розгляді змістової лінії «Земна куля» здобувачі знайомляться з глобусом і картою півкуль, особливостями зображення на них земної кули, материків і океанів, вчяться розкривати закономірності природних явищ, пов’язаних з обертанням земної кулі навколо своєї осі, освітленням і нагріванням земної поверхні Сонцем, отримують знання про теплові пояси та особливості їхнього розташування на Землі.

Змістова лінія «Природні зони, їх розміщення на земної кулі» надає здобувачам знання про різноманітність природних умов на Землі, особливості природних зон. Школярі вивчають географічне положення природних зон, особливості природи: поверхню, кліматичні умови, своєрідність рослинного і тваринного світу, основні заняття населення, зміни природних умов під дією праці людини. Особливу увагу при вивченні цієїзмістової лінії слід зосередити на формуванні у дітей з порушенням інтелектуального розвитку умінь встановлювати причинно-наслідкові зв’язки та залежності між об’єктами й явищами природи, діяльністю людей.

Географія 8-го класу є логічним продовженням курсу загальної географії й значною мірою спирається на його матеріал.

Змістова лінія «Загальні відомості про Землю, Сонце, Місяць»надає змогу отримати здобувачамелементарні знання про Сонце, як одну із зірок, навколо якої рухаються планети; про Землю і її супутник – Місяць.

Змістова лінія «Географія материків і океанів»спрямована на формування у здобувачів освіти стислих знань про географічне положення материків і океанів на фізичній карті півкуль; уявлень про природні умови материків та океанів, їх просторову неоднорідність; первинного поняття про політичну карту світу, населення та різні країни. При вивченні материків особливу увагу слід звертати на формування у дітей з порушенням інтелектуального розвитку умінь визначати та описувати географічне положення материків на основі фізичної карти півкуль. Використовуючи отримані знання, здобувачінабувають життєвої компетентності: уміння складати елементарні описи природних умов материків, географічних об’єктів за типовим планом на основі карти й ілюстрацій.

Вивченняу 9-му класі курсу «Географія України» на сьогодні залишає за собою одне із провідних місць у формуванні особистості громадянина України, забезпечуючи вивчення рідного довкілля і сприяючи розвитку етнічного, територіального, державницького патріотизму.

Даний курс, з одного боку, завершує шкільну природничо-географічну освіту здобувачів, з іншого – є складовою частиною формування усвідомленої цілісної географічної картини своєї країни на основі розгляду та аналізу її основних компонентів – природи, населення, господарства, що перебувають у взаємозалежності і взаємозв’язку. Вивчення географії України надає можливість формувати уних вміння та навички практичного застосування набутих знань через розв'язування завдань проблемно-пошукового та творчого характеру, а також прищеплювати любов і дбайливе ставлення до природи через розуміння взаємозв'язків між її компонентами.

Шкільний курс «Географія України» можна вважати початковим етапом соціально-економічної освіти старшокласників з порушенням інтелектуального розвитку, що озброює їх елементами знань виробничої діяльності, сприяє цілеспрямованому засвоєнню сучасної соціально-економічної термінології, необхідної для організації особистого життя в умовах ринкової економіки, забезпечує повноцінне функціонування особистості в оточуючому світі та включення її в суспільні відносини.

Засвоїти навчальний матеріал даного курсу здобувачі мають змогу за такими змістовими лініями: «Вступ. Географічний простір України», «Загальна характеристика природи України», «Населення України»,  «Господарство України», «Географія своєї області».

Враховуючи складний характер соціально-економічної інформації для засвоєння здобувачами з порушенням інтелектуального розвитку, вчитель сам повинен визначити рівень узагальнення матеріалу в межах відведеного навчального часу.

При вивченні таких змістових ліній як «Населення України»,  «Господарство України», «Географія своєї області» необхідно значно посилити вивчення соціальних, екологічних та культурологічних аспектів. Розгляд національних і регіональних культурних традицій сприятиме вихованню у здобувачів освітиповаги до українського народу, його культури, відчуття себе справжнім патріотом своєї держави і, значною мірою, підвищить пізнавальний інтерес до предмету. Особлива роль вивчення географії України визначається тісними взаємозв’язками змісту з сучасністю та особистим життєвим досвідом школярів.

Оскільки міграція випускників спеціальних загальноосвітніх навчальних закладів для розумово відсталих дітей незначна - вони залишаються жити і працювати в тій місцевості, в якій навчалися - закінчується курс географії 9-го класу вивченням географії своєї області. Вивчення своєї області дозволяє сформувати у випускників більш повні та диференційовані уявлення про природні об'єкти та явища, полегшує оволодіння географічними знаннями в цілісної системі, дозволяє тісніше пов’язати вивчення географії з повсякденним життям, включити учнів у вирішення доступних для них проблем навколишньої дійсності і тим самим виховувати любов до своєї Батьківщині.

Вчителю надається право самостійно обирати місце для вивчення свого регіону, перекомпонував навчальний матеріал. Географія своєї області може вивчатися на початку курсу «Географія України». Припускається і розгляд цього матеріалу при вивченні відповідних тем курсу. Вибір об’єктів вивчення своєї області здійснює вчитель залежно від місця знаходження спеціального загальноосвітнього навчального закладу, територіального розміщення закладів, установ і підприємств, на яких зможуть працювати його випускники.

 

 

6 КЛАС

 

Результати навчання й орієнтовний зміст

 

Предметно-орієнтовані компетентності

Орієнтовний зміст навчального матеріалу

Змістова лінія «Вступ. Орієнтування на місцевості. План і карта»

Здобувач /здобувачка:

·     знаєпро предмет географії і його значення для практичної діяльності людини; загальну мету вивчення курсу географії;

·     має уявлення про об’єкти живої і неживої природи, зміни в природі своєї місцевості

·     розповідає про особливості своєї місцевості та праці людей в різні пори року на цій місцевості;

·     спостерігає за живою і неживою природою та працею людей.

·         має уявлення про горизонт, лінію горизонту, сторони горизонту;

·         називає основні та проміжні сторони горизонту;

·          має уявлення про план місцевості та карту;

·          *ознайомлений із призначенням масштабу, основними умовними кольорами та знаками плану і карти;

·          *за навідними запитаннями педагога коротко розповідає про значення географічних карт в житті та господарській діяльності людей;

·          *з опорою на інструкцію вчителязнаходить та показує на карті Україну та її столицю, своє місто чи селище;

називає столицю України, населений пункт у якому проживає

Значення географічних знань для практичної діяльності людини.

Жива і нежива природа. Спостереження за живою і неживою природою та працею людей у різні пори року.

Своя місцевість. Узагальнення відомостей про свою місцевість і працю населення.

Горизонт. Лінія горизонту. Сторони горизонту.

Орієнтування на місцевості за Сонцем та місцевими ознаками.

Малюнок і план предмету, їх відмінність. План і масштаб.

План класу. Позначення сторін горизонту на плані. Умовні знаки плану місцевості.Плани найближчого оточення (села, міста, кварталу.).

План місцевості і географічна карта. Масштаб карти. Основні напрями на карті. Умовні знаки та кольори географічної карти.

Види географічних карт. Фізична та політична карта. Значення географічних карт в житті та діяльності людей.            

Україна на політичній карті світу. Київ – столиця України. Своя місцевість (область, місто чи селище) на карті України.

 

Змістова лінія «Форми земної поверхні. Вода на Землі»

Здобувач /здобувачка:

·     ознайомлений із внутрішньої будовою Землі, явищами природи (землетруси, виверження вулканів);

·     має уявлення про основні форми земної поверхні, основні види корисних копалин, типи ґрунтів;

·     складає елементарні словесні описи географічних об'єктів, які вивчаються;

·         *за запитаннями вчителя й опорою на наочний матеріал називає основні  форми земної поверхні, корисні копалини й ґрунтисвоєї місцевості;

·     здатний за допомогою вчителя знаходить на  карті рівнини, гори (без орієнтування на конкретні назви).

·     *за інструкцією вчителя намагаєтьсявиконувати елементарні схематичні замальовки форм земної поверхні;

·    *має уявлення про основні елементи гідросфери, їх суттєві ознаки та умовне зображення  на карті;

·     розрізняє види водойм на земнійповерхні;

·    оперує поняттями: «океан», «море», «острів», «півострів», «річка», «озеро», «джерело», «болото»;

·    пояснює з опорою на схематичну наочність кругообіг води в природі, умови утворення підземних вод;

·    називає структурні елементи річки, джерела живлення річок;

·    *визначає з опорою на схематичні малюнки різницю між рівнинними та гірськими річками;

·     намагається знаходити на фізичній карті елементи гідросфери (за вибором вчителя); частини річки: витоку, гирло, притоки, правий, лівий береги;

·     *за допомогою вчителя знаходить і показує на карті річки (без орієнтування на конкретні назви);

·     *за навідними запитаннями вчителя  розповідає про значення води на Землі, розведення риб та птахів у ставковому господарстві;

·        розповідає про заходи щодо охорони води від забруднення.

Внутрішня будова Землі. Поняття про літосферу. Форми земної поверхні.   Рівнини. Різниця рівнин за характером поверхні (плоскі, горбасті) та висотою (низовини, височини). Горби. Частини горба.

Яри, їх утворення і боротьба з ними.

Гори. Частини гори: підніжжя, схили, вершина (пік). Різниця гір за висотою (низькі, середні, високі).

Землетруси. Виверження вулканів.

Форми земної поверхні на території свого краю та їх зображення на фізичній карті України та області.

Корисні копалини, їх видобуток та використання. Найважливіші корисні копалини своєї місцевості.

Ґрунт, його типи. Поширені ґрунти свого краю. Значення ґрунту і його охорона.

Вода на Землі. Поняття про гідросферу. Значення води на Землі.

Океани і моря. Явища природи: тайфуни, шторми.

Острови, півострови.

Кругообіг води в природі.

Підземні води.Струмки і джерела. Річки (виток, гирло, русло, лівий і правий береги, притоки). Джерела живлення. Річки гірські і рівнинні. Залежність напрямку і характеру течії річок від рельєфу місцевості. Озера, ставки, водосховища. Розведення риби і птахів. Болота.

Водойми свого краю та їх позначення на карті області. Забруднення водойм. Охоронаводних багатств свого краю.

 

Змістова лінія «Повітря»

Здобувач /здобувачка:

·     має уявлення про поняття  «атмосфера», «погода»;

·     розповідає про  основні характеристики стану  повітря: температуру вітер, хмарність, опади; різноманітність атмосферних процесів, заходи застереження під час грози.

·     знає про призначення та будову термометра;

·     *намагаєтьсяза зразком та опорою на інструкцію вчителя описуватистан погоди;

·     *за допомогою вчителя користується термометром при вимірюванні температури повітря; намагаєтьсяскладати елементарні прогнози змін стану погоди.

Поняття про атмосферу. Термометр, вимірювання температури повітря.

Характеристики стану повітря: температура, вітер, хмарність, опади. Погода. Атмосферні процеси:пилові бурі, хуртовини, грози. Заходи застереження під час грози.

             Прогнозування погоди і народні прикмети.

Зміни погоди у своїй місцевості, їх причини. Спостереження за погодою. Календар погоди.

Змістова лінія «Рослинний і тваринний світ. Людина і природа»

Здобувач /здобувачка:

·        має уявлення про різноманітність рослин і тварин на Землі;

·        називає представників рослинного і тваринного світу рідного краю;

·        *розрізняє за ілюстраціями типових представників дикоростучих та культурних рослин; типових представників диких та свійських тварин;

·        складає за планом елементарний словесний опис тварини своєї місцевості.

·        *за запитаннями вчителя розповідає про причини зникнення деяких видів рослин ітварин, заходи охорони рослинного і тваринного світу;

·        здатний задопомогою вчителявстановити причинно-наслідкові зв’язки між природними умовами і особливостями рослинного та тваринного світу свого краю.

·        знає про чисельність населення планети; національний склад населення України, свого краю;

·        *з опорою на наочність називає основні расові ознаки населення Землі;

·        розповідає про народні звичаї та календарні обряди населення  своєї місцевості;

·        визначає види господарської діяльності людини, її основні ознаки;

·        здатний задопомогою вчителя встановити причинно-наслідкові зв’язки між національним складом та  традиціями населення своєї місцевості; господарською діяльністю людини та її наслідками для природи;

·        *усвідомлює необхідність бережного відношення до природи.

Різноманітність рослинного та тваринного світу на Землі. Типові представники рослинного і тваринного світу рідного краю. Дикорослі й культурні рослини. Дикі й свійські тварини.

             Рослини і тварини своєї місцевості, занесені до Червоної книги. Охорона рослинного і тваринного світу.

Населення Землі. Національний склад

населення України та свого краю. Народні звичаї та календарні обряди.

             Види господарської діяльності людини: промисловість, сільське господарство, транспорт, зв'язок.  Традиційні заняття місцевого населення.

Вплив людини на природу. Природокористування. Закон України про охорону природи.

 

Життєва компетентність:

Здобувач /здобувачка:

-          знаєпро предмет географії і його значення для практичної діяльності людини;

-          *називає основні способи орієнтування на місцевості;

-          розрізняє поняття: «горизонт», «лінія горизонту», «сторони горизонту»;

-          має уявлення пропризначення масштабу;

-          розрізняє план ї карту;

-          *знає основні умовні кольори та знаки плану і карти;

-          *намагається знаходити і показувати на карті світу Україну та її столицю, на карті України своє місто чи селище;

-          знає основні форми земної поверхні та види водойм, їх відмінності;

-          *намагається виявити на місцевості особливості рельєфу, водойм;

-          називає форми поверхні, корисні копалини та водойми на території своєї місцевості;

-          *знаходить і показує на карті географічні об’єкти за умовними кольорами (без орієнтування на конкретні назви);

-          здатний задопомогою вчителя скласти елементарні словесні описи географічних об'єктів, які вивчаються;

-          знає про призначення термометра, як ним користуватися при вимірюванні температури повітря;

-          володіє відомостями про представників рослинного і тваринного світу рідного краю, населення та види його господарської діяльності;

-        знає правила природоохоронної поведінки;

-          *має уявлення про заходи охорони природи.

 

7 КЛАС

 

Результати навчання й орієнтовний зміст

 

Предметно-орієнтовані компетентності

Орієнтовний зміст навчального матеріалу

Змістова лінія «Земна куля»

Здобувач /здобувачка:

·          *має уявлення про форму  Землі, її обертання навколо своєї осі, причини зміни дня і ночі;

·          *розрізняє умовні кольори, якими позначаються вода і суша на глобусі та карті півкуль;

·          називає теплові пояси;

·          *за навідними питаннями вчителя знаходить і показує розташування теплових поясів на глобусі та карті півкуль

·       за допомогою вчителя встановлює причини зміни дня і ночі, відмінність в освітленні та нагріванні земної поверхні Сонцем; залежність клімату від розташування місцевості на земній кулі;

 

Уявлення про Землю в давні часи. Форма Землі. Докази кулястості Землі.

        Глобус – модель земної кулі. Земна вісь, екватор, полюси. Зображення суші й води на глобусі.

Умовне зображення поверхні Землі на площині (фізична карта півкуль). Градусна сітка та її призначення. Меридіани та паралелі.

        Розподіл води і суші на Землі. Материки і океани на глобусі та карті півкуль. Перші кругосвітні подорожі.

        Обертання Землі навколо своєї осі. Зміна дня і ночі.

        Нерівномірність нагрівання поверхні земної кулі Сонцем (прямі, похилі промені). Поняття про клімат. Теплові пояси: жаркий, помірний, холодний. Зображення їх на глобусі та карті півкуль.

Змістова лінія «Природні зони, їх розміщення на земній кулі»

Здобувач /здобувачка:

 

·      знаєпро різноманітність природних умов на Землі;

·      називає природні зони за  умовними кольорами карти природних зон;

·      *здатний задопомогою вчителя знаходити і  показувати межі природних зон на карті;

·      з опорою на картографічну і ілюстративну наочністьнамагається розповідати про географічне положення, особливості природних умов, занять населення  природної зони, що вивчається;

·      називає типових представників рослинного та тваринного світу природної зони, що вивчається;

·      *намагається читати умовні знаки і кольори географічних карт, користуючись легендою карти;

·     за навідними питаннями вчителя намагається встановити взаємозв'язки між кліматом, рослинним і тваринним світом, природними умовами і заняттями населення;

 

Різноманітність природних умов на Землі. Природні зони, закономірності їх розміщення на поверхні Землі. Карта природних зон.

Зона арктичних пустель. Географічне положення природної зони. Особливості природи: поверхня, клімат, своєрідність рослинного і тваринного світу. Заняття населення.            Зона тундри. Географічне положення природної зони. Особливості природи: поверхня, клімат, своєрідність рослинного і тваринного світу. Заняття населення.

Лісова зона. Географічне положення природної зони. Особливості природи: поверхня, клімат, своєрідність рослинного і тваринного світу. Заняття населення.

Зона степів. Географічне положення природної зони. Особливості природи: поверхня, клімат, своєрідність рослинного і тваринного світу. Заняття населення.

Зона пустель. Географічне положення природної зони. Особливості природи: поверхня, клімат, своєрідність рослинного і тваринного світу. Заняття населення.

Зона субтропіків. Географічне положення природної зони. Особливості природи: поверхня, клімат, своєрідність рослинного і тваринного світу. Заняття населення.

Тропічна зона. Географічне положення природної зони. Особливості природи: поверхня, клімат, своєрідність рослинного і тваринного світу. Заняття населення.

Висотна поясність в горах. Географічне положення природної зони. Особливості природи: поверхня, клімат, своєрідність рослинного і тваринного світу.Заняття населення.

 

Життєва компетентність:

Здобувач/здобувачка:

·        знає дійсну форму Землі;

·        *має уявлення про перші кругосвітні подорожі, які доводять, що Земля має кулеподібну форму;

·        *визначає, якими умовними кольорами позначаються материки й океани на глобусі та карті півкуль;

·        знаходить і показує на глобусі та карті півкуль полюси, лінію екватора, сторони горизонту;

·        встановлює відмінність у нагріванні земної поверхні Сонцем;

·        називає теплові пояси;

·        знає назви природних зон,  закономірності їх розміщення  на поверхні Землі;

·        *намагається знаходити і  показувати межі природних зон на карті;

·        називає типових представників рослинного та тваринного світу природних зон;

·        *намагається читати умовні знаки і кольори географічних карт, користуючись легендою карти;

·        здатний задопомогою вчителя складати елементарні описи географічних об’єктів за типовим планом на основі карти й ілюстрацій;

·        *намагається працювати з картами атласу та контурними картами;

·        за навідними питаннями вчителя встановлює взаємозв'язки між кліматом, рослинним і тваринним світом і заняттями;

·        знає правила природоохоронної поведінки.

 

 

 

 

 

8 КЛАС

 

Результати навчання й орієнтовний зміст

 

Предметно-орієнтовані компетентності

Орієнтовний зміст навчального матеріалу

Змістова лінія «Загальні відомості про Землю, Сонце, Місяць»

Здобувач /здобувачка:

·     знає елементарні відомості про Всесвіт, планети, супутники планет, Сонце його розміри порівняно із Землею; відомості про Землю як планету; Місяць як супутник Землі; розподіл на земній поверхні води й суходолу;

·     *розповідає про значення Сонця для життя на Землі;

·     має уявлення про затемнення Сонця і Місяця, взаємне розташування Сонця, Землі й Місяця під час сонячних і місячних затемнень;

·     *за допомогою вчителя та опорою на схему пояснює причини зміни дня і ночі, зміни пір року.

 

Поняття про Всесвіт. Планети. Сонце, його розміри порівняно із Землею. Значення Сонця для життя на Землі.        

Земля – планета. Розподіл води і суходолу на Землі.

Обертання Землі навколо своєї осі і навколо Сонця. Зміна дня і ночі. Зміни пір року.

Супутники планет. Місяць – супутник Землі. Затемнення Сонця і  Місяця.          Штучні супутники Землі. Польоти людини в космос.

 

Змістова лінія «Географія материків і океанів.»

Здобувач /здобувачка:

·     знаєпро мету вивчення географії материків і океанів, розташування материків і океанів на глобусі та фізичній карті півкуль;

·     *називає материки, океани;

·     знаходить і  показує материки, океани на глобусі та карті півкуль;

·     *відрізняє материк від частини світу;

·     знаєпро особливості географічного положення океанів;

·     розповідає про природні умови та господарське значення океанів, судноплавство;

·     *за допомогою вчителя знаходить і  показує океани на фізичній карті півкуль.

Що вивчає географія материків. Поняття “материк”, умовність поняття “частина світу”. Материки й океани на глобусі та фізичній карті півкуль.

Світовий океан.

Тихий океан Атлантичний океан. Індійський океан. Північний Льодовитий океан. Господарське значення океанів. Судноплавство.

Здобувач /здобувачка:

·     знаєпро особливості географічного положення Африки;

·     *має уявлення про особливості рельєфу, природних умов материка, основне населення та держави;

·     називає типових представників рослинного і тваринного світу Африки;

·     за навідними питаннями вчителя намагається встановити причинно-наслідкові зв'язки між кліматом, рослинним і тваринним світом.

 

Африка.Географічне положення, контури берегів, океани і моря, острови та півострови. Особливості рельєфу. Загальні риси клімату. Води суходолу. Своєрідність рослинного та тваринного світу. Населення. Держави (за вибором вчителя) та їх столиці.

 

Здобувач /здобувачка:

·     знаєпро особливості географічного положення Австралії;

·     *має уявлення про особливості рельєфу, природних умов материка, основне населення та держави;

·     називає типових представників рослинного і тваринного світу Австралії;

·     за навідними питаннями вчителя намагається встановити причинно-наслідкові зв'язки між кліматом, рослинним і тваринним світом.

 

Австралія.Географічне положення, контури берегів, океани і моря, острови. Рельєф, клімат, води суходолу. Своєрідність рослинного і тваринного світу. Населення Австралії. Австралія – країна-материк. Міста: Канберра, Сідней, Мельбурн,.

 

Здобувач /здобувачка:

·     знаєпро особливості географічного положення Антарктиди;

·     *має уявлення про особливості рельєфу, природних умов материка, основне населення та держави;

·     називає типових представників рослинного і тваринного світу Антарктиди;

·     за навідними питаннями вчителя намагається встановити причинно-наслідкові зв'язки між кліматом, рослинним і тваринним світом.

·     *знаходить материк на глобусі.

 

Антарктида. Географічне положення, океани і моря, острови. Відкриття та вивчення Антарктиди полярними експедиціями. Українська дослідна станція «Академік Вернадський». Особливості природи Антарктиди.

 

Здобувач /здобувачка:

·     знаєпро особливості географічного положенняПівденної Америки;

·         *має уявлення про особливості рельєфу, природних умов материка, основне населення та держави;

·     називає типових представників рослинного і тваринного світу Південної Америки;

·     за навідними питаннями вчителя намагається встановити причинно-наслідкові зв'язки між кліматом, рослинним і тваринним світом.

·     *за допомогою вчителя знаходить і показує на картах (фізична карта півкуль, політична карта світу)  географічні об’єкти, передбачені програмою.

Південна Америка.Географічне положення, контури берегів, океани і моря, острови і півострови. Особливості рельєфу. Загальні риси клімату. Води суходолу. Своєрідність рослинного та тваринного світу. Населення. Держави (за вибором вчителя) та їх столиці.

 

Здобувач /здобувачка:

·         знаєпро особливості географічного положенняПівнічної Америки;

·         *має уявлення про особливості рельєфу, природних умов материка, основне населення та держави;

·     називає типових представників рослинного і тваринного світу Північної Америки;

·     за навідними питаннями вчителя намагається встановити причинно-наслідкові зв'язки між кліматом, рослинним і тваринним світом.

·     *за допомогою вчителя знаходить і показує на картах (фізична карта півкуль, політична карта світу)  географічні об’єкти, передбачені програмою.

Північна Америка.Географічне положення, контури берегів, океани і моря, острови і півострови. Особливості рельєфу. Загальні риси клімату. Води суходолу. Своєрідність рослинного та тваринного світу. Населення. Держави (США, Канада, Мексика, Куба) та їх столиці..

 

Здобувач /здобувачка:

·     визначає за фізичною картою півкуль особливості географічного положення материка Євразія;

·         знає про розташування на материку Євразії двох частин світу – Європи й Азії; назви країн Європи й Азії, що вивчаються, їх положення на материку;

·     з опорою на картографічну і ілюстративну наочність розповідає про особливості рельєфу, природних умов Європи, Азії;  національний склад населення Європи, Азії;

·     *називає типових представників рослинного і тваринного світу Європи, Азії;

·     за навідними питаннями вчителя намагається встановити причинно-наслідкові зв'язки між кліматом, рослинним і тваринним світом;

·     *здатний за допомогою вчителя знаходити на фізичній карті півкуль материк, частини світу Європа, Азія; на політичній карті держави, що вивчаються (за вибором вчителя).

 

   Євразія – найбільший материк земної кулі. Географічне положення, контури берегів. Розташування на материку двох частин світу.

Європа. Положення на карті. Океани і моря, найбільші острови та півострови. Особливості рельєфу. Загальні риси клімату. Води суходолу: річки, озера.  Своєрідність рослинного та тваринного світу. Населення. Культура та побут народів Європи.

Країни Західної Європи(за вибором вчителя). Країни Центральної Європи(за вибором вчителя). Країни Східної Європи (за вибором вчителя). Географічне положення. Основне населення. Столиці. Великі міста.

Азія. Положення на карті. Океани і моря, найбільші острови та півострови. Особливості рельєфу. Загальні риси клімату. Води суходолу: річки, озера.  Своєрідність рослинного та тваринного світу. Населення. Культура та побут народів Азії.

Країни Південно-західної Азії (за вибором вчителя). Країни Центральної Азії (за вибором вчителя). Країни Південної та Східної Азії (за вибором вчителя). Географічне положення. Основне населення. Столиці. Великі міста.

 

Життєва компетентність:

Здобувач /здобувачка:

–        *знає елементарні відомості про Всесвіт, Сонце як найближчу до Землі зірку тайого значення для життя на Землі;

–        знає відомості про Землю як планету, Місяць як супутник Землі;

–        має уявлення про затемнення Сонця і Місяця;

–        пояснює причини зміни дня і ночі, зміни пір року;

–        *називає материки, океани;

–        знаєрозташування материків і океанів на глобусі та показує їх на фізичній карті півкуль;

–        відрізняє материк від частини світу;

–        намагається визначати за фізичною картою півкуль особливості географічного положення, контури берегів материків;

–        *має уявлення про особливості природних умов материків;

–        *називає типових представників рослинного і тваринного світу материків;

–        здатний задопомогою вчителя скласти елементарні описи природних умов материків, географічних об’єктів за типовим планом на основі карти й ілюстрацій;

–        *намагається працювати з картами атласу та контурними картами;

–        усвідомлює необхідність бережного відношення до природи;

–        знає правила природоохоронної поведінки.

 

 

 

 

 

9 КЛАС

 

Результати навчання й орієнтовний зміст

 

Предметно-орієнтовані компетентності

Орієнтовний зміст навчального матеріалу

Змістова лінія «Вступ. Географічний простір України»

Здобувач /здобувачка:

·     *відрізняє державні символи України від символів інших держав;

·     *ознайомлений з походженням назви “Україна”;

·     знаєпро особливості географічного положення України, столицю України;

·     з опорою на карту називає країни, з якими межує Україна;

·     *здатний задопомогою вчителяскласти опис географічного положення країни за фізичною картою;

·         розповідає про значення географічного положення для розвитку господарства і життя людей.

Предмет географії України. Роль і місце України серед інших держав. Походження назви «Україна». Державні символи України.

Географічне положення України. Державні кордони, розміри території, Значення географічного положення для розвитку господарства і життя людей.

 

Змістовалінія«Загальна характеристика природи України»

Здобувач /здобувачка:

·     *знаєпро основні форми поверхні України;

·     знаходить і показує на фізичній карті України гори, височини, низовини, що вивчаються;

·     називає групи корисних копалин за їх використанням у господарстві,

·     *за запитаннями вчителя намагаєтьсярозповідати про особливості розташування родовищ корисних копалин; зміни земної поверхні України унаслідок видобування корисних копалин; вплив ярів на землеробство та основні заходи боротьби з ярами;

·     має уявлення про сейсмічні явища на території України.

Рельєф і корисні копалини.Головні риси рельєфу України. Форми поверхні України: низовини, височини, гори. Яри, їх вплив на землеробство та будівництво. Заходи боротьби з ярами. Корисні копалини, розташування родовищ корисних копалин на території України. Сейсмічні явища на території України. Екологічні проблеми.

 

Здобувач /здобувачка:

·     *ознайомлений з основними факторами формування клімату України;

·     визначає з опорою на картографічну наочність найбільш зволожені та засушливі території України;

·     *пояснює значення прогнозу погоди для господарської діяльності і життя людини;

·     називає стихійні атмосферні явища;

·     розповідає про наслідки стихійних атмосферних явищ для господарства та населення.

Кліматичні умови.Клімат, фактори його формування. Вплив клімату на господарську діяльність людини. Сезонні погодні умови.

Стихійні атмосферні явища: посуха, суховій, хуртовина, ожеледиця, туман, град, зливовий дощ. Наслідки стихійних явищ для господарства та населення. Прогноз погоди, його значення для господарської діяльності і життя людини.

 

Здобувач /здобувачка:

·     *знаєпро особливості географічного положення Чорного, Азовського морів; про особливості розташування внутрішніх вод на території України.

·         розповідає про значення Чорного й Азовського морів, внутрішніх вод для природи й життя людини, причини та наслідки забруднення водойм, заходи охорони водних ресурсів;

·         *має уявлення про стихійні природні явища, пов’язані з внутрішніми водами, заходи запобігання наслідкам;

·         за навідними питаннями вчителя встановлює причинно-наслідкові зв’язки між особливостями рельєфу та характером течії річок в Україні;

·     *за допомогою вчителя знаходить та показує на фізичній карті України моря, найбільші річки та озера.

 

Поверхневі і підземні води. Моря.

Особливості Чорного й Азовського морів. Господарське значення.

Річкові системи та басейни річок. Річки та їх використання.

Озера, лимани, ставки, канали. Підземні води. Болота. Особливості їх розташування. Господарське значення озер, ставків, каналів. Стихійні природні явища, пов’язані з внутрішніми водами. Екологічні проблеми.

 

Здобувач /здобувачка:

·     *має уявлення про основні типи ґрунтів України;

·     знаєпро умови утворення ґрунту;

·     називає найбільші поширені типи ґрунтів України;

·     розповідає про господарське значення земельних ресурсів, раціональне використання ґрунтів;

·     *ознайомлений із заходами меліорації;

·     *називає типових представників рослинного і тваринного світу України;

·     складає за планом елементарний словесний опис рослин, тварин;

·     за навідними питаннями вчителя намагаєтьсявстановити причинно-наслідкові зв’язки між рослинним і тваринним світом, діяльністю людей;

·     *за запитанням вчителя розповідає про вплив діяльності людини на зміни рослинного та тваринного світу України, природоохоронні заходи;

·     знає правила природоохоронної поведінки.

·     *ознайомлений з розташуванням природних зон на території України, природозахисним законодавством;

·     називає природні зони України;

·     *намагається знаходити і показувати межі природних зон України на карті природних зон;

·     за допомогою вчителя й опорою на картографічну та ілюстративну наочність розповідає про особливості поверхні, природних умов і ресурсів природної зони; вплив господарської діяльності людини на природу, основні екологічні проблеми України;

·     *має уявлення про природозахисне законодавство, природоохоронні об’єкти та території України;

·     намагається пояснювати причини створення заповідних територій;

усвідомлює необхідність бережного відношення до природи.

Ґрунти. Рослинний і тваринний світ. Природні зони України. Природокористування.

Умови ґрунтоутворення. Основні типи ґрунтів. Земельні ресурси. Раціональне використання й охорона ґрунтів. Заходи меліорації для поліпшення стану ґрунтів.

Різноманітність рослинності України. Закономірності поширення. Карта рослинності. Основні лісові райони.

Різноманітність тваринного світу. Вплив діяльності людини на зміни рослинного та тваринного світу України. Природоохоронні заходи.

Природні зони: мішаних лісів, лісостепова, степова, гірські області Карпат і Криму. Розташування природних зон на території України, межі і розміри, характерні риси природних умов і ресурсів. Вплив на природу господарської діяльності людини.

Основні екологічні проблеми України. Природозахисне законодавство. Природоохоронні території та об’єкти України.            

 

Змістова лінія «Населення України»

Здобувач /здобувачка:

·     *ознайомлений з поняттями «населення», «міграція», «міста-мільйонники»;

·     має уявлення про загальну кількість населення України, види руху населення;

·     розрізняє поняття «міське» та «сільське» населення;

·     знаходить та показує на карті міста-мільйонники;

·     *за запитаннями вчителя пояснює причини нерівномірного розміщення населення, його механічного руху;

·     *має уявленняпро етнічний склад населення України;

·     *знає, яка мова в Україні є державною;

·     розкриває зміст понять «трудові ресурси», «безробіття»;

·     називає сфери трудової діяльності населення України;

·     *намагаєтьсярозповідати про особливості культурних традицій українського народу, зайнятість населення України.

Чисельність населення України, її зміни.Густота населення, її територіальні відмінності. Міське і сільське населення. Природний і механічний рух населення.

Етнічний склад населення України та окремих регіонів. Державна мова. Духовна культура українського народу.

Поняття «трудові ресурси». Сфери трудової діяльності та зайнятість населення.

 

Змістова лінія«Господарство України»

Здобувач /здобувачка:

·     *ознайомлений зі змістом поняття «господарство країни»;

·     знаєструктуру господарства України, відмінності між виробничою і невиробничою сферами господарства;

·     *за допомогою схеми називає галузі виробничої і невиробничої сфери господарства країни, основні міжгалузеві промислові комплекси.

Структура господарського комплексу України.

Поняття про господарство. Структура господарства. Галузі господарства. Ресурси, що визначають розвиток господарства. Структура міжгалузевих промислових комплексів України.

 

Здобувач /здобувачка:

·     знаєпро складові паливно-енергетичного комплексу, його значення для розвитку господарства;

·     *має уявлення про способи видобування вугілля, нафти, газу, типи електростанцій;

·     здатний за допомогою вчителя розповідати про значення паливної промисловості та електроенергетики для господарської діяльності країни та про екологічні проблеми, що пов’язані з виробництвом палива та електроенергії.

 

Паливно – енергетичний комплекс.

Загальна характеристика паливно-енергетичного комплексу, значення паливної промисловості та електроенергетики для розвитку господарства країни. Вугільна промисловість. Способи видобування вугілля. Райони видобування вугілля. Нафтова та газова промисловість. Основні райони видобування та переробки нафти та газу. Використання нафти і природного газу у господарстві. Електроенергетика, її склад. Типи електростанцій. Вплив виробництва палива та електроенергії на довкілля.

 

Здобувач /здобувачка:

·     знаєпро складові металургійного комплексу, його значення для розвитку господарства;

·     називає райони чорної та кольорової металургії;

·     *має уявлення про територіальне розміщення найбільших підприємств металургії;

·     *за запитанням вчителя розповідає про наслідки впливу на довкілля металургійного виробництва.

 

Металургійний комплекс.Загальна характеристика металургійного комплексу, його значення для розвитку господарства країни. Чорна металургія. Кольорова металургія. Сировинна база, металургійні райони чорної металургії. Екологічні проблеми металургії.

 

Здобувач /здобувачка:

·     ознайомлений із структурою машинобудівного комплексу;

·     *має уявлення про основні види продукції, яку випускають підприємства машинобудування;

·     називає найважливіші галузі машинобудування;

·     *з опорою на схему встановлює взаємозв’язки машинобудування з іншими галузями господарства.

Машинобудівний комплекс.Структура комплексу та його значення для розвитку господарства країни. Взаємозв’язки машинобудування з іншими галузями господарства. Особливості розміщення підприємств машинобудування. Географія найважливіших галузей.

 

Здобувач /здобувачка:

·     *знаєпро значення хімічної промисловості для розвитку господарства України, продукцію хімічної промисловості, що використовується в побуті;

·         називає найважливіші галузі хімічної промисловості,

·         за запитаннями вчителя розповідає про наслідки впливу хімічного виробництва на навколишнє середовище.

Хімічна промисловість.

Значення хімічної промисловості для розвитку господарства країни. Сировинна база. Види продукції хімічної промисловості. Галузі хімічної промисловості, особливості виробництва хімічної промисловості. Основні райони хімічної промисловості. Вплив хімічного виробництва на довкілля.

 

Здобувач /здобувачка:

·     знаєпро значення лісозаготівельної та деревообробної промисловості в господарстві країни;

·         *має уявлення про основні види продукції підприємств деревообробної та лісохімічної промисловості;

·         називає галузі лісової промисловості,

·         *з опорою на інструкції вчителя та картографічну наочність визначає на карті основні райони лісорозробок у країні,

·         за запитаннями вчителя розповідає про основні проблеми лісокористування.

 

Лісова промисловість.

Значення лісозаготівельної та деревообробної промисловості для господарства України. Галузі лісової промисловості. Географія лісозаготівлі, деревообробної, целюлозно-паперової та лісохімічної промисловості. Екологічні проблеми лісокористування та шляхи їх розв’язання.

 

Здобувач /здобувачка:

·      знаєпро значення легкої промисловості для життєвих потреб населення країни, основні види продукції легкої промисловості;

·          *називає галузі легкої промисловості.

 

Легка промисловість.

Значення легкої промисловості у господарстві країни. Продукція легкої промисловості, географія її виробництва в Україні.

 

Здобувач /здобувачка:

·     *знаєпро значення промисловості будівельних матеріалів для господарства країни та життєвих потреб людини; основні види продукції, яку випускає промисловість будівельних матеріалів;

·     ознайомлений з географією промисловості будівельних матеріалів;

·     з опорою на схему встановлює взаємозв’язки промисловості будівельних матеріалів з іншими галузями господарства.

 

Промисловість будівельних матеріалів.

Значення промисловості будівельних матеріалів для господарства країни та життєвих потреб людини. Взаємозв’язки промисловості будівельних матеріалів з іншими галузями господарства. Географія промисловості будівельних матеріалів.

 

Здобувач /здобувачка:

·     знає складові сільського господарства, їх відмінності; значення харчової промисловості для життєвих потреб населення країни, основні види продукції харчової промисловості;

·         *з опорою на наочний матеріал називає сільськогосподарські культури, галузі тваринництва України; галузі харчової промисловості;

·         з опорою на схему встановлює взаємозв’язки сільського господарства з іншими галузями економіки України;

·     розповідає про особливості розташування підприємств харчової промисловості на території України.

Агропромисловий комплекс України.

Структура агропромислового комплексу. Сільськогосподарські угіддя. Складові сільського господарства. Взаємозв’язки сільського господарства з іншими галузями економіки країни. Галузі сільського господарства. Рослинництво. Значення меліорації. Тваринництво.

        Значення харчової промисловості у господарстві країни. Продукція харчової промисловості, географія її виробництва в Україні.

 

Здобувач /здобувачка:

·     *ознайомлений з поняттями «транспортний вузол», «транспортна магістраль»;

·     знаєпро роль транспорту в розвитку господарства та житті населення країни, які вантажі перевозяться залізничним, автомобільним, водним, повітряним транспортом, передаються трубопроводами;

·     *називає види транспорту.

Транспортний комплекс.

Роль транспорту в розвитку господарства та житті населення країни. Види транспорту. Транспортні вузли. Сухопутний транспорт. Водний і повітряний транспорт. Географія залізничного, автомобільного, трубопровідного, повітряного, морського і внутрішнього водного транспорту. Внутрішні і міжнародні транспортні зв’язки.

Здобувач /здобувачка:

·     *ознайомлений із структурою сфери послуг;

·         знаєпро значення сфери послуг у житті населення країни;

·         *намагаєтьсярозкрити зміст поняття «рекреація»;

·     називає, які підприємства обслуговування належать до сфери послуг.

Соціальна сфера.

Значення сфери послуг у житті населення країни. Структура сфери послуг. Рекреаційні заклади. Туристичні центри, курорти України.

 

Змістова лінія«Географія своєї області»

Здобувач /здобувачка:

·     знаєпро особливості положення на карті своєї області, обласний центр, своє місто чи селище;

·         *здатний задопомогою вчителярозповідати про особливості рельєфу, корисні копалини, кліматичні умови, водойми своєї області; особливості розвитку промисловості та сільського господарства  своєї області;

·         за запитаннями вчителя встановлює причинно-наслідкові зв'язки між кліматом, рослинним і тваринним світом;

·     *називає типових представників рослинного і тваринного світу своєї області;

·     усвідомлює необхідність бережного відношення до природи своєї області, виконання правил природоохоронної поведінки;

·     *ознайомлений з національним складом населення;

·     *намагаєтьсязнаходити і показувати на карті сусідні області (країни), обласний центр, найбільші водойми, центри промисловості, транспортні вузли.

Положення на карті, кордони. Історія утворення області. Основні форми поверхні. Корисні копалини. Клімат (на основі власних спостережень). Водойми області, їх господарське використання. Рослинний та тваринний світ. Екологічні проблеми, охорона природи. Населення, його національний склад. Промисловість, її провідні галузі. Особливості природних умов для розвитку сільського господарства. Рослинництво та тваринництво, їх спеціалізація.

 

Транспорт. Умовні позначення шляхів сполучення  на карті області.

Перспективи розвитку своєї області.

             Обласний центр, великі міста,своє місто чи селище.

 

Життєва компетентність:

Здобувач /здобувачка:

–       *знає державні символи України;

–       знає особливості географічного положення України;

–       *знаходить і показує на політичній карті світу Україну;

–       знаходить і показує на карті України свою область, обласний центр;

–       називає форми поверхні, корисні копалини та водойми України;

–       *розрізняє основні форми поверхні, корисні копалини та водойми України;

–       *називає типових представників рослинного та тваринного світу;

–           знає назви природних зон України;

–       знає про національний склад населення України і своєї області та загальну кількість населення України;

–       володіє відомостями про особливості культурних традицій українського народу,

–       знає про структуру господарства України, галузі господарства, їх взаємозв’язок;

–       *намагається складати елементарні характеристики розвитку промисловості та сільського господарства України;

–       знає види сучасного транспорту України;

–       *знає географічне положення своєї області;

–       здатний задопомогою вчителя дати елементарну фізико-географічну характеристику своєї області;

–       *намагається працювати з картами атласу та контурними картами;

–           усвідомлює необхідність бережного відношення до природи;

–           дотримується правил природоохоронної поведінки.