ДІДЖИТАЛ-ЕТИКЕТ ЯК ОСНОВА КОМФОРТНОГО

ДИСТАНЦІЙНОГО НАВЧАННЯ

Руслана ГАЛЬЧУК,  Юлія ХАРИТОНОВА

вчитель географії та вчитель біології КЗ «Ліцей «Науковий» КМР»

Анотація. ХХІ століття характеризується епохою змін, діджиталізація проникає в усі сфери життя, світова пандемія COVID-19 та бойові дії на території України внесли значні зміни до культури спілкування усього світу. Наразі ефективність міжособистісного спілкування вимагає адаптації до нових умов віртуального простору, тому опанування навичок діджитал-етикету – це не лише запорука ефективної діяльності, а й гарант професійного та особистісного зростання кожного фахівця в умовах сьогодення.

Ключові слова: цифровий етикет, діджитал-етикет, спілкування, дистанційне навчання, платформи, цифровий стрес, правила,

Поняття цифровий етикет або діджитал-етикет (Digital Ethics), трактуємо як набір правил та норм поведінки в цифровому середовищі, прийнятний для суспільства. Його головна мета – зробити спілкування зрозумілішим, комфортнішим, зняти напруження в співрозмовників. За визначенням українських дослідників в основі діджитал-етикету лежить 8 принципів: демонстрації позитивного відношення, дотримання субординації, симетрії, дотримання особистих кордонів, зручності, економії ресурсів, традиційності та принципи конвенційності й безпеки[1].

Багато хто вважає, що етикет — це обмеження. Але мета етикету цифрової комунікації — зробити спілкування зрозумілішим, зняти напруження у співрозмовників, а не затиснути їх у рамки[3].

Закони дистанції в інтернеті й закони дистанції в живому спілкуванні — пов’язані й мають певну схожість[3].

У живому спілкуванні люди звикли не вторгатися в особистий простір незнайомих людей. Людина може вас відштовхнути, принаймні на початку — поки не з’ясує, хто ви і що ви. У цифровому світі дистанція теж існує, вона визначається каналом комунікації[3].

Дистанційне навчання – сукупність інформаційних технологій та методик викладання, які передбачають здобуття освіти без фізичної присутності здобувачів у закладі освіти [2]. Заклади освіти за такої форми навчання можуть працювати в синхронному і асинхронному режимі. Синхронний формат означає співпрацю в режимі реального часу, його перевага в тому, що можна залучати учасників миттєво та у визначений час. При асинхронному режимі взаємодія учасників процесу відбувається із затримкою у часі, тобто здобувачі освіти можуть працювати у своєму власному темпі із дотриманням графіка, маючи постійний доступ до матеріалів занять.

  Відповідно, під час здійснення дистанційного навчання задіюється велика кількість каналів комунікації: платформи для дистанційного навчання ( G suite, Classroom, Microsoft Teams, Zoom, Google Meet та ін.), електронна пошта, месенджери, сторінки у соціальних мережах, телефонні дзвінки. Всі ці засоби, звичайно, створили унікальні умови для інформаційного обміну, віртуального навчання та спілкування і дозволяють освітянам професійно здійснювати освітню діяльність, щодня удосконалювати власну цифрову компетентність, проводячи відеоконференції, створюючи інтерактивні освітні курси, забезпечуючи автоматизований контроль знань, ефективно використовуючи інтернет-ресурси для самоосвіти, проте також підвищили рівень стресу від надмірного використання ґаджетів. З’явилося поняття цифровий стрес.

Цифровий стрес – це різновид стресу, спричинений негативним впливом електронних листів, текстових повідомлень, соціальних мереж, чатів та форумів  [6]. Задля уникнення такого явища необхідно правильно використовувати цифрові технології, навчитися відповідального, розумного та безпечного ставлення. Як відповідь на дану потребу, з’явилося поняття діджитал-етикет (digital etiquette, цифровий етикет) – це чесність або почуття самоконтролю, і загальна відповідальність за дії в інтернеті та шанобливе ставлення до людей у реальному житті [6]. Також трактуємо діджитал-етикет як набір правил та норм поведінки в цифровому середовищі, прийнятному в суспільстві. В його основу закладені такі принципи: демонстрація позитивних відносин, субординація, симетрія, дотримання особистих кордонів, зручність та економія ресурсів, традиція, конвенційність та безпека [1].  

Переваги цифрової трансформації освіти очевидні. Зокрема, це забезпечення сприятливих умов для:

–розвитку умінь навчатися самостійно, виокремлювати найбільш цінний матеріал для саморозвитку;

–формування мобільності особистості, умінь швидко адаптуватися до умов, що змінюються непередбачувано і стрімко;

–посилення мотивації до самоосвіти та саморозвитку;

–охоплення різноманітної аудиторії (контент стає персоналізованим), забезпечення співпраці та інтегративності;

–побудови індивідуальної освітньої траєкторії;

–навчання у найбільш зручних умовах – комфортному темпі, але з оптимальним використанням часу, виокремленого для виконання певних завдань[4].

Та, найголовніше, діджиталізація забезпечує перехід від «освіти для всіх до освіти для кожного». Таким чином, розбудовується сучасний освітній простір, у якому є всі умови для оволодіння базовими (надпрофесійними) компетенціями[4]. 

Ключові технічні та організаційні етапи підготовки до розмови через відеозв’язок:

1. Перевірити технічні налаштування і протестувати зв’язок. Це дозволить вам уникнути збоїв і зривів розмови, яку згодом доведеться перенести через проблеми зі зв’язком. Переконайтеся, що мікрофон і камера справно працюють, для цього можна зробити тестовий дзвінок з одним із колег.

2. Зарядити ноутбук і телефон. Подбайте про зарядку заздалегідь, щоб ваша розмова раптово не перервалася.

3. Попередити про час. Поважаючи чужий час, ми бережемо свій. Повідомте всім учасникам, скільки триватиме зустріч.

4. Попередити про записи дзвінка на відео або на диктофон. Співрозмовника потрібно попередити про записи розмови і відразу пояснити, з якою метою ви плануєте використовувати запис. Якщо хтось проти, варто узгодити з ним інший варіант комунікації.  

5. Не спізнюватися або попереджати заздалегідь. Пунктуальність ніхто не відміняв. Як і раніше потрібно шанобливо ставитися до свого і чужого часу і не змушувати співрозмовників чекати вас.

6. Вибрати модератора зустрічі. Повинен бути один ведучий, який пояснює всім мету зустрічі, представляє учасників і завдання кожного, стежить за часом і темою дискусії.

7. Організувати простір. У вашому «домашньому офісі» виберіть тихе місце, бажано з нейтральним фоном, щоб ніщо не відволікало від розмови[5].

Перейшовши вже безпосередньо до розмови, варто:

  1. Ставити запитання і чути відповіді. Правильно поставлені запитання допоможуть структурувати розмову, а вміння чути дозволяє вловлювати суть.
  2.  Передавати спочатку суть, потім деталі. На початку заявіть про головне, а потім переходите до подробиць, щоб не плутати співрозмовника і відразу зазначте тему розмови.
  3. Зберігати спокій. Якщо під час розмови градус підвищується, а люди намагаються переконати один одного у власній точці зору, перемикайте фокус. Зберігайте нейтралітет як модератор і запропонуйте повернутися до цієї теми пізніше або вирішити питання в іншому форматі.
  4. Підвести підсумки. Підведіть підсумки, позначте терміни і порядок подальших дій.
  5. Зателефонувати повторно. Якщо з якихось причин ви вимушені були перервали розмову і пообіцяли передзвонити – виконайте обіцянку[5].

Під час відеоконференції дотримуватися такого алгоритму дій:

  1. Представити один одному учасників, озвучити їх ролі, окреслити рамки. Якщо в групі з’являються нові люди, їх потрібно представити і обов’язково позначити ролі. Поясніть, хто і про що буде говорити. Іноді людину запрошують на відеоконференцію, де вона нічого не говорить, їй ніяково вийти, а запитати, навіщо її запросили – соромиться. Тому заздалегідь обміркуйте доцільність присутності кожного учасника.
  2. Не користуйтесь мікрофон, якщо не збираєтеся говорити. Включайте мікрофон, тільки коли говорите, в інших випадках зовнішні звуки можуть перешкодити тому, хто говорить. Особливо, якщо паралельно ви розмовляєте з іншою людиною і це чують учасники.
  3. Дивіться в камеру, а не на колегу. За звичкою ми часто дивимося на своє зображення, проте з боку здається, що погляд спрямований в бік і учасник відвернений. Щоб встановити контакт із співрозмовником, краще дивитися в камеру: так буде ясніше, що ви не відволікаєтеся і звертаєтеся саме до нього.
  4. Вчасно вступати в розмову і закінчувати її. Дотримуйтесь регламенту і намагайтеся не затримувати інших. Якщо розумієте, що вам потрібно трохи більше відведеного часу, вибачтеся і попередьте про це або ж запропонуйте альтернативний варіант – наприклад, надіслати частину матеріалів поштою.
  5. Дотримуватися відведеного часу. Намагайтеся завжди рухатися за заздалегідь узгодженим розкладом, щоб не затягувати розмову і дати можливість іншим висловити свою думку.
  6. Вгамувати хвилювання. Перебороти хвилювання під час розмов вкрай складно; якщо ви розумієте, що не справляєтеся зі своїми емоціями, не бійтеся сказати про це[5].

Висновки

Діджитал-етикет (digital-етикет), цифровий етикет означає набір правил та норм поведінки в цифровому середовищі, що схвалюються суспільством; новий тип етикету, що визначає правила культури спілкування і ґрунтується на встановлених стандартах спілкування та обміну інформацією в науковому середовищі[1].

Правила цифрового етикету, безперечно, важливі на старті комунікації з людиною. Далі діє правило домовленості. У будь-якій комунікації, як формальній, так і неформальній, важливо домовлятися — про канал, режим, формат та тональність. Головне на будь-якому етапі спілкування — не порушувати чужих кордонів[3].

Список використаних джерел

1. Андрійченко Ж.О., Близнюк Т.П., Майстренко В.О. Digital-етикет та комунікації: тенденції та вимоги сьогодення. Економіка та суспільство. №34, 2021.

2. Антощук С.В., Гравіт В.О. Основи організації дистанційного навчання в післядипломній педагогічній освіті: наук. посіб. Суми: НІКО, 2015. 180 с.

3. Коротенко О. Як працює диджитал-етикет. Головні правила. [Електронний ресурс]. Режим доступу: https://bazilik.media/iak-pratsiuie-didzhytal-etyket-holovni-pravyla/

4. Кучерак І.В. Цифровізація та її вплив на освітній простір у контексті формування ключових компетентностей. Інноваційна педагогіка. Випуск 22. Т. 2, 2020. [Електронний ресурс]. Режим доступу: http://www.innovpedagogy.od.ua/archives/2020/22/part_2/22.pdf

5. Шевченко Анастасія. Digital етикет: правила поведінки під час відеоконференції. [Електронний ресурс]. Режим доступу: http://www.lac.org.ua/digital

6.  Santosh T. Emphasizing the importance of digital etiquette practices in the age of digitalization a digital stress dimension. URL: https://www.academia.edu/download/65766194/Digital_Stress.pdf (Дата звернення 07.10.2022 р.)