تحریکهای پوستی در تابستان    

   

August 1, 2019  

www.HealthLetter.MayoClinic.com    VOLUME 37 NUMBER 6, June 2019    

این مقاله شامل موارد زیر است:

  1.  مبارزه با خارش
  2.   کهیر شنا
  3.   حسّاسیت به نور ماورا بنفش
  4.  التهاب مو
  5.   دلایلی برای مراقبت

با فرا رسیدن تابستان و گذراندن وقت در خارج از محیط بسته خانه با خطر تحریکهای پوستی مواجه میشویم . بعضی از این تحریکها که زاییده طبیعت و محیط زیست است، از این قرار است:

پیچک سمّی [پویزن آی وی (Poison ivy)]، بلوط و سماق (somac)  - نوعی آماس یا ورم پوستی در نتیجه تماس پوست با آبگونه زهری داخل این گیاهان ایجاد می شود. کهیر که احتمالا با قرمزی پوست و خارش توام است در ظرف ۴۸ ساعت منجر به زخم یا تاول می شود.

کهیر گرم

این نوع کهیر در نتیجه بسته شدن مجرای عروق ایجاد می شود و باعث تورم و قرمزی و ناهمواری در سطح پوست می شود. این نوع کهیر در اثر تماس لباس با پوست در بعضی از قسمتهای بدن مانند  ناحیه گردن، زیر بغل، کشاله ران، پشت زانو، پوست سر و سینه ایجاد می شود.

فتوسنسیتیویتی (photosensitivity) حسّاسیت به نور -   نور[ آلتراوَیولِت (Ultraviolet) نور ماورا بنفش] بر پوست بعضی افراد   اثر میگذارد که غالبا همراه با قرمزی , پوسته پوسته شدن پوست (مانند فَلس) و خارش همراه است و برای چند روز و حتی چند هفته طول میکشد. شخص ممکن است احساس نیش خوردگی و یا جریان آب روان بر سطح پوست را داشته باشد

[فولیکولیتیس( Folliculitis) التهاب مو]

رویش مو از منفذ های  پوست، فولیکول نامیده می شود. زمانی که منفذ ها عفونی شوند ممکن است باعث ایجاد جوش های چرکی     توام با خارش و نرمش شوند. التهاب منافذ رویش مو بوسیله باکتری ایجاد می شود که در وان حمّام و یا استخر وجود دارند . ممکن است که این التهاب از قارچ های چرکی که معمولا در تابستان بیشتر وجود دارند ایجاد شود. تراشیدن و یا واکس کردن مو ممکن است باعث متوقّف شدن بعضی از موها شوند که باعث التهاب مو یا فولیکولیتیس می شوند.

خارش شنا 

اگر بعد از شنا کردن و یا تماس داشتن با آب  دریاچه و اقیانوس، لکّه های کوچک قرمز رنگ روی قسمتهایی از بدنتان  ظاهر شود، ممکن است با انگل (parasite) برخورد کرده باشید.  بعضی اوقات تاول یا کهیر توام با خارش به وجود می آید.

راه های جلوگیری - از آبهای کثیف و غیر مطمئن برای آبتنی و شنا پرهیز کنید. علایم و نشانه های مشکوک را مورد آزمایش قرار دهید و از تماس با آبها و نواحی مردابی دوری کنید. اگر وارد آبهای غیر مطمئن شدید، بدن خود را فورا با حوله شدیدا خشک کنید.

درمان های خانگی -  بدن خود را نخارانید. از کمپرس سرد، کرم ضد خارش ، خیس کردن بدن با آب نمک سولفات منیزیم(Epsom salt) یا  حمّام  بلغور(oatmeal) یا حمّام  جوش شیرین (baking soda) استفاده کنید. استفاده از جوش شیرین و آب موثّر است.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟ - زمانی که کهیر یا خارش بعد از چند هفته از بین نرفته باشد.

دلایلی برای مراقبت

اگر کهیر در شرایط زیراتّفاق بیفتد با پزشک خود تماس بگیرید:

چنانچه کهیر توام با ناراحتیهای تنفّسی و یا توام با ورم باشد،در جستجوی کمک فوری برآیید. ممکن است این حالات عکس العمل آلرژی باشد که تهدید کننده حیات انسان است.