Як директор закладу у своїй діяльності протягом звітного періоду я керувався  Конституцією України, законами України «Про освіту», «Про повну загальну середню освіту», «Про дошкільну освіту», іншими законодавчими актами Верховної Ради України, указами Президента України,    постановами Кабінету Міністрів України, наказами  Міністерства освіти і науки України, інших органів центральної виконавчої влади, рішеннями місцевих органів влади та органів місцевого самоврядування,  Статутом., Правилами внутрішнього трудового розпорядку, посадовими обов'язками директора, законодавством України, іншими нормативними актами, що регламентують роботу керівника закладу загальної середньої освіти.

Засновником закладу  є управління освіти Конотопської міської ради.

Головною метою ліцею (з листопада 2022 року — ліцей, раніше — загальноосвітня школа) є забезпечення реалізації прав громадян на здобуття початкової та базової освіти. 

Робота педагогічного колективу в 2022-2023 н.р. була спрямована на реалізацію Стратегії діяльності закладу.

 Основними стратегічними напрямками роботи ліцею є:

1.Освітнє середовище. Система збереження та зміцнення здоров’я учня та вчителя. Якість організації освітнього процесу, вдосконалення інформаційного простору. Безпечна школа. Попередження булінгу.

2. Система оцінювання здобувачів освіти. Забезпечення виконання Державних стандартів – якість освіти. Задоволення освітніх потреб.

 3. Педагогічна діяльність. Методичне і кадрове забезпечення. Реалізація Концепції НУШ.

4. Управлінські процеси. Партнерство в освіті. Формування іміджу закладу освіти. Розбудова громадсько-активної школи. Матеріально-технічне забезпечення.


Кількісний склад працівників закладу освіти:

Педагогічних працівників –23

Працівники закладу – 16

У ліцеї навчається 220 учнів.

Кількість класів:  11 . Середняна повнюваність класів становить 14,7  учнів.

Працює 23 учителя, із них:

11 мають кваліфікаційну категорію «спеціаліст вищої категорії»;

5 – «спеціаліст першої категорії»;

3– «спеціаліст другої категорії»;

4 – «спеціаліст»;

У закладі працює медична сестра, бібліотекар.

Проєктна потужність закладу – 440 учнів. 

Ліцей має підвезення учнів  шкільним автобусом , у цьому році — новим шкільним автобусом.

У закладі обладнано актову та спортивну зали, діє бібліотека, 1 комп’ютерний клас, майстерня, їдальня, медичний кабінет, спортивний майданчик.

Кабінети інформатики, бібліотеки, адміністративні кабінети забезпечені комп’ютерами. Наявна  локальна мережа Internet. Класні кімнати для 1-4 класів Нової української школи, забезпечено комп’ютерами, кольоровими принтерами (у трьох класах), мультимедійними дошками та необхідним навчальним обладнанням, заклад забезпечений ламінатором. Усі наявні у закладі комп’ютери підключені до мережі (100 Мбіт/с – завантаження, 100 Мбіт/с – відвантаження), наявна мережа Wi-Fi у комп’ютерних класах (безпечним – інтернет-фільтри) доступом.

У ліцеї наявна їдальня на 80 посадкових місць. 

В 2022-2023 н.р. перед закладом поставлений новий виклик - організація освітнього процесу в умовах правового режиму під час  воєнного стану. В таких умовах освітній процес був адаптовано до найбільш безпечної форми навчання - дистанційної. В кінці навчального року заклад перейшов на змішану форму навчання.

Робота в закладі за 2022/2023 навчальний рік здійснювалася відповідно до Закону України «Про Освіту», Закону України «Про загальну середню освіту», Концепції національно-патріотичного виховання дітей і молоді, основних аспектів Концепції реалізації державної політики у сфері реформування загальної середньої освіти «Нова українська школа», заходів щодо реалізації Концепції національно-патріотичного виховання дітей і молоді та Методичних рекомендацій щодо національно-патріотичного виховання у загальноосвітніх навчальних закладах, річного плану управління освіти Конотопської міської ради, річного плану Підлипненської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Конотопської міської ради, Програми «Основних орієнтирів виховання учнів 1-11 класів загальноосвітніх навчальних закладів України» (Наказ Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України від 31.10.2011 року № 1243).Підлипненська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Конотопської міської ради Сумської області  здійснює свою діяльність на підставі ст.53 Конституції України, нового Закону України «Про освіту» з  урахуванням вимог Концепції профільного навчання в старшій школі,  власного Статуту, забезпечує здобуття учнями загальної середньої освіти на рівні Державних стандартів.

Мова навчання – українська.

Навчальний план школи  на 2022-2023  навчальний рік складено на основі Типових навчальних планів.

Навчальний рік розпочинається 1 вересня  і закінчується підсумковим оцінюванням навчальних досягнень учнів не пізніше 1 липня.

Навчальні плани зорієнтовані на роботу основної школи за 5-денним навчальним тижнем. У школі  функціонує 11класів, де навчаються 209 учнів.

Навчальний план для початкових класів  складено на основі Типових навчальних планів, затверджених наказом Міністерства науки та освіти від 21.03.2018 №268. Основною новацією, яка входить в практику діяльності початкових класів, є структурування змісту початкової  освіти на засадах інтегрованого підходу у навчанні. 

По 1 години використано з варіативної частини плану для підсилення вивчення української мови.

Навчальний план для 5класу складено на основі Типової освітньої програми для 5-9 класів закладів загальної середньої освіти (наказ МОН від 19.02.2021 № 235), розроблена відповідно до Державного стандарту базової середньої освіти на продовження реформи «Нова українська школа». 

Навчальний план для 6-9 класів складено відповідно до Типової освітньої програми закладів загальної середньої освіти ІІ ступеня,  розробленої на виконання Закону України «Про освіту» та Постанови Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1392 «Про затвердження Державного стандарту базової та повної загальної середньої освіти», затвердженої наказом Міністерства освіти і науки України від 20.04.2018 № 405.

Навчальний план для 10 та 11 класів складено на основі Типової освітньої програми закладів загальної середньої освіти ІІІ ступеня (профільна середня освіта), розробленої на виконання Закону України «Про освіту» та постанови Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1392 «Про затвердження Державного стандарту базової та повної загальної середньої освіти» відповідно до наказу МОНУ від 20.04.2018 року № 408. 

У 10-11 класах з метою забезпечення більш глибокої підготовки старшокласників у тій галузі знань і діяльності, до яких у них сформувались стійкі інтереси і здібності, відповідно до Концепції про профільне навчання, враховуючи потреби учнів, побажання батьків, фахову підготовку педагогічних кадрів, матеріальну базу кабінетів, навчання у старшій школі організовується за профілем української філології. У старшій школі профіль української філології сформований за рахунок додаткових годин.

З метою задоволення потреб учнів, для розвитку всебічних інтересів та з метою підготовки до ЗНО в 10-11 класах вводяться факультативні курси з історії України, математики, англійської мови – по 1 годині.

Поділ класів на групи при вивченні окремих предметів здійснюється відповідно до наказу Міністерства освіти і науки України від 20.02.2002 № 128 «Про затвердження Нормативів наповнюваності груп дошкільних навчальних закладів (ясел-садків) компенсуючого типу, класів спеціальних загальноосвітніх шкіл (шкіл-інтернатів), груп подовженого дня і виховних груп загальноосвітніх навчальних закладів усіх типів та Порядку поділу класів на групи при вивченні окремих предметів у загальноосвітніх навчальних закладах», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 6 березня 2002 року за № 229/6517 (зі змінами).

 Відповідно до нормативів відбувається поділ на підгрупи при вивченні інформатики у 2, 3, 4, 5, 7, 8 класах; української мови, англійської мови та технологій – у 5 класі.

Навчальний предмет «Захист України» є обов'язковим і включається до інваріантної частини навчального плану та викладається протягом трьох періодів – у 10-11 класах та під час навчально-польових зборів. Відповідно до Типових навчальних планів для загальноосвітніх навчальних закладів, затверджених наказом Міністерства освіти і науки від 27.08.2010 № 834, зі змінами, що внесені наказом Міністерства освіти і науки від 29.05.2014 № 657, на вивчення предмета у 2020-2021 навчальному році передбачено 1, 5 години.  Предмет викладатиметься за новою навчальною програмою,
 (наказ Міністерства освіти і науки України від 03 серпня 2022 року № 698).

Години з фізичної культури не враховуються при визначенні гранично допустимого навантаження на учнів. 

Змістове наповнення предмета «Фізична культура» для учнів  відбувається за такими модулями:

5 клас – баскетбол 3*3, баскетбол, волейбол, гімнастика, дитяча легка атлетика, доджбол, настільний теніс, пляжний волейбол, рухливі ігри, футбол,  футзал, туризм;

6-9 класи – футбол, легка атлетика, баскетбол, гімнастика, туризм; 

10 клас - футбол, легка атлетика, баскетбол, гімнастика; 

11 клас – футбол, баскетбол, гімнастика.

Серед основних завдань ліцею з виховного напрямку  - національне виховання на засадах загальнолюдських, полікультурних, громадянських цінностей, забезпечення фізичного, морально-духовного, культурного розвитку дитини, формування соціально зрілої творчої особистості, громадянина України і світу, підготовка учнів до свідомого вибору сфери життєдіяльності та підвищення відповідальності сім'ї за освіту і виховання дітей.

Управління  виховною системою здійснюється через конкретизацію цілей виховання, розширення видів діяльності, введення інновацій у виховний процес, діяльність соціально – психологічної служби, розширення взаємодій з середовищем. Пошук сучасних шляхів і засобів виховання учнів здійснюється на засадах педагогіки творчості і становить одну із найактуальніших проблем навчально-виховного процесу. Тому в ліцеї визначено коло питань для пріоритетного вирішення сутності виховного процесу, функцій, які спрямовані на розв’язанні проблеми становлення творчої особистості.

Реалізація всіх напрямків виховної роботи, а саме:

здійснювалась через заходи, які були передбачені річним планом роботи і враховували особливості виховання особистості та відображалися в системі загальноліцейських заходів, органів учнівського самоврядування, роботі з батьками.

Працюючи над вирішенням виховної проблеми: «Створення сприятливого виховного середовища для духовного збагачення учнів та формування життєвої компетентності майбутнього громадянина України»  зміст виховної діяльності будується у відповідності до визначених ключових ліній:

•        ціннісне ставлення до себе;

•        ціннісне ставлення до сім’ї, родини, людей;

•        ціннісне ставлення особистості до суспільства і держави;

•        ціннісне ставлення до праці;

•        ціннісне ставлення до природи;

•        ціннісне ставлення до культури і мистецтва.

Реалізація завдань виховної роботи 2022/2023 навчальному році здійснювалася шляхом співпраці з педагогічним та учнівським колективами, з батьками учнів, позашкільними закладами та громадськими організаціями; через використання найбільш поширених виховних технологій, зокрема:

     Для реалізації проблемної теми на першому методичному об’єднанні класних керівників було розроблено план виховної роботи, який включає в себе календарні, традиційні шкільні свята, різноманітні заходи.  На позакласних заходах класні керівники виховують національну самосвідомість, патріотизм, формують фізичну та екологічну культуру, здоровий спосіб життя, та створюють умови для розвитку творчої особистості.  

    З  метою  поширення правових знань, підвищення рівня правової освіти, профілактичної та превентивної роботи , а також забезпечення повноцінного розвитку   дітей і молоді, охорони та зміцнення їхнього здоров’я, формування фізичних здібностей особистості в 2022-2023 навчальному році було проведено такі заходи:

     Організація освітнього процесу в умовах воєнного стану потребувала іншого змісту та підходів до проведення виховної роботи. Основним цільовим напрямом було забезпечення безпекової складової здоров’я особистості, забезпечення її фізичного, психічного, соціального і духовного благополуччя.

    Особливо важливим стало продовжити формувати громадянанина-патріота України, підготовленого до життя, з високою національною свідомістю, який здатний побудувати суспільство. У сучасних умовах патріотичне виховання молодого покоління набуває особливої актуальності, тому патріотичне виховання є важливою складовою загального виховного процесу.

   Виховна робота під час військового стану проходила у змішаному форматі. Результати роботи публікувалися на сторінці нашого ліцею у Фейсбук та на сайті закладу.

                    Проведено такі заходи:

          Робота з соціального захисту учнів у закладі здійснюється таким чином, що на початку 2022-2023 навчального року був створений банк даних дітей пільгових категорій, який систематично оновлюється:: багатодітних – 11 учнв; дітей - інвалідів – 4 учні; дітей учасників ООС (АТО) – 28 учнів; дітей - переселенців — 11; 1 дитина, постраждала внаслідок аварії на ЧАЕС; 12 дітей мають статус позбавлених батьківського піклування, 6 з них виховуються у ДБСТ Приходько Н.П.; 1 дитина – сирота. Дітей, що перебувають на обліку, як сім'ї, що опинились в складних життєвих умовах, немає.

       Сьогодні завданням кожного вчителя ліцею є пропаганда та навчання учнів здоровому способу життя, профілактиці алкоголізму, тютюнопаління, наркоманії та СНІДУ. Тому вже під час проведення вересневих батьківських зборів цим питанням було приділено багато уваги, зупиняючись на взаємодії між школою та родинами щодо профілактики негативних факторів, які впливають на стан здоров’я. Ситуація загострюється також через зростання популярності в дитячому та молодіжному середовищі привабливих видів фізичної та нефізичної діяльності (ігрові автомати, небезпечні комп’ютерні ігри, булінг).

        Із метою профілактики правопорушень серед учнів закладу, подальшого  розвитку їхньої правової освіти та виховання у дусі поваги до закону, прав людини в ліцеї працює Рада  з профілактики з правопорушень.

        Питання щодо збереження життя та здоров'я учнів, попередження проявів булінгу, пропаганди здорового способу життя, відповідальності батьків за виховання дітей, попередження насильства у родині, оздоровлення учнів систематично розглядалися на засіданнях МО класних керівників, на педагогічних радах, на нарадах при директорові, на класних батьківських зборах.

      Адміністрація закладу тісно співпрацює з з відділом міської ради у справах дітей та соціальної служби,  ЮП КВ ГУНП. Проведено ряд заходів із здобувачами освіти,  на яких обговорювали питання: «Згубний вплив груп в  соціальних мережах», «Попередження випадків скоєння протиправних дій», «Шкідливий вплив тютюнопаління на організм дитини», «Кримінальна  відповідальність неповнолітніх за скоєння злочинів»  У рамках  місячника превентивного виховання і правової освіти, акції «16 днів проти насильства»,  Тижнів права  класними керівниками та психологом ліцею проведено заходи, які були спрямовані на активізацію діяльності учнівського колективу в напрямку правових знань та правової пропаганди  із запровадженням інноваційних методик профілактики правопорушень: Всеукраїнський урок «Права людини» з нагоди проголошення Загальної декларації прав людини; виховні години для учнів різних вікових категорій; круглий стіл для учнів  9 класів «Права людини» з нагоди проголошення «Загальної декларації прав людини», квест для учнів 8 класів  «Права дитини в міжнародних стандартах», «Правова відгадайка» для молодших школярів, анкетування учнів 7-8 класів «Діти і протиправна поведінка», пройшли заняття з профілактичної програми «Сімейна розмова», година спілкування «Чи важко бути добрим», бесіда- диспут «Чи можна прожити без конфліктів».

        На   інформаційному стенді та сайті розміщена інформація, що стосується збереження життя та здоров’я дітей, захисту їх прав та інтересів; розміщені в кожному кабінеті банери Національної дитячої «гарячої лінії» - 116111, яка є безкоштовною, анонімною та конфіденційною.

         Класними керівниками постійно проводиться робота щодо виявлення неблагонадійних родин, де батьки не приділяють достатньої уваги вихованню дітей. Приймаються вчасні заходи реагування. Під постійним контролем класних керівників і класоводів знаходиться відвідування ліцею учнями, заведено «Книгу контролю за відвідуванням учнями навчального закладу», проводиться аналіз стану відвідування учнями навчальних занять. Причини пропусків занять негайно з’ясовується, підтримується постійний зв’язок з батьками. Заходи, які були проведені, спрямовані на підвищення ефективної діяльності, активізацію діяльності педагогічного та учнівського колективів в напрямку правових знань та правової пропаганди із запровадженням інноваційних методик профілактики правопорушень.                       

      Завдяки систематичній виховній роботі, організацією індивідуальної роботи, наявністю і дієвості внутрішкільного контролю з боку адміністрації, організацією індивідуальної роботи з учнями і батьками, періодичністю і оперативним реагуванням на актуальні питання з профілактичної роботи, кваліфікованої і своєчасної психолого-педагогічної діагностики учнів усіх категорій,  у ліцеї тільки 4 учні, які перебувають на внутрішньошкільному обліку, 2 учнів, що мають прояви девіантної поведінки. Учнів, які здійснили правопорушення та злочини, в навчальному закладі немає.

       Ліцей тісно співпрацює з СЮТур, з міським центром фізичного здоров'я населення "Спорт для всіх"(86 учнів).  Зайнятість учнів у гуртках позашкільних закладах  складає 31% (62 учні).                                                                            

   Учні, що мають прояви девіантної поведінки, стоять на внутріліцейному обліку, діти пільгових категорій  займалися в гуртку «Пішохідний туризм» (СЮТур) та відвідували заняття"Спорт для всіх".

        У зв’язку з воєнними діями та оголошеним військовим станом у країні та необхідністю евакуюватися з небезпечних регіонів питання контролю за дітьми стало особливо гостро.  Класними керівниками налагоджений тісний контакт з кожною сім’єю.

     Формування ініціативної, здатної приймати свідомі рішення особистості неможливе без широкого залучення учнів до управління ліцейними справами через участь в органах учнівського самоврядування. Модель учнівського самоврядування нашої школи - дитячо-підліткова організація «Молодість» -   має цілеспрямовану, конкретну, систематичну, організовану і прогнозовану за наслідками діяльність. Робота самоврядування налагоджена таким чином, що кожен представник учнівського самоврядування має доручення. Члени учнівського самоврядування традиційно беруть активну участь у проведенні загальноліцейних та загальноміських заходах. Президент учнівського самоврядування Коломієць Вікторія взяла участь у тренінгу «Молодь у дії», у проєкті «Підвищення позицій ОГС Сумщини через адвокатування програм участі молоді у формуванні політики громад»(з педагогом-організатором Калитою Ю.В., яка є членом молодіжної ради). Для того, щоб залучити молодші класи до активного життя в школі,  членами учнівського самоврядування були організовані динамічні перерви,  години спілкування.

  Проводилася цілеспрямована профілактична робота з безпеки життєдіяльності з учасниками навчально-виховного процесу. Видані накази, які стосуються питань безпеки життєдіяльності та запобігання дитячого травматизму, ці питання систематично розглядалися на нарадах при директорові, педагогічних радах. Для удосконалення профілактичної роботи щодо запобігання дитячого травматизму серед вихованців класними керівниками проводиться комплекс бесід:

        Крім того, класні керівники проводять бесіди з учнями  з попередження всіх видів травматизму та записують бесіди до класних журналів, а перед початком канікул проводиться первинний інструктаж із записом в журнал інструктажів. У рамках Тижнів з БЖД було проведено бесіди, виставка літератури в шкільній бібліотеці, зустрічі з працівниками ДСНС, челенджі, перегляд відео-уроків, конкурс плакатів та малюнків, цікаві перерви, практичні заняття, вікторини.

       Спортивно-масова робота в школі невід’ємно пов’язана з організацією та проведенням спортивно-масових заходів в позаурочний час. Для нашого ліцею  є традицією проводити у вересні місяці Олімпійський тиждень, Дні здоров’я.

        На період запровадження воєнного стану в Україні (Указ №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні») в закладі, на постійній основі, проходить інформування учасників освітнього процесу та працівників про межі поширення, наслідки, способи та методи захисту, а також дії у зоні можливої надзвичайної ситуації. Також адміністраторами групи ФБ розповсюджується корисні поради від UNICEF Ukraine «Важливо, як ніколи», «Дітям про вибухонебезпечні предеми»; ДСНС України «Мінна безпека. Що потрібно знати та виконувати».

        Проведені цільові профілактичні заходи, інструктажі напередодні літніх канікул, доведені до відома батьків у класних групах та розміщенні на класній сторінці у Classroom. У школі наявний журнал реєстрації інструктажів з безпеки життєдіяльності для учнів при  заходів. Класними керівниками були проведені інструктажі з безпеки учнів напередодні осінніх, зимових, весняних та літніх канікул.

         Питання екологічного виховання в умовах сьогодення теж набуло не аби якої актуальності. Згідно річного плану виховної роботи на 2022-2023 н.р. у ліцеї проходили заходи до Міжнародного Дня захисту тварин, акції «За чисте довкілля!»,  «Турбота про птахів», «Пташині їдальні» по встановленню годівничок.

       Для розвитку здібностей і творчого потенціалу дітей є участь обдарованих учнів  у творчих і інтелектуальних конкурсах, а саме: «Джерела Конотопщини – 27» (ІІ місце, Заріцька Анна, учениця  6 класу), математична гра «Кенгуру» (2 відмінних результатів, 11 добрих результатів), Міжнародний мовно–літературний конкурс ім. Т.Г. Шевченка (ІІ етап) (І місце, Коломієць Вікторія, учениця  11 класу), Міжнародний мовно–літературний конкурс ім. Т.Г. Шевченка (ІІІ етап) (ІІ місце, Коломієць Вікторія, учениця  11 класу), Міжнародний мовно–літературний конкурс ім. Т.Г. Шевченка (ІV етап) (І місце, Коломієць Вікторія, учениця  11 класу), Міжнародний конкурс з української мови імені Петра Яцика (ІІ етап) (ІІ місце, Листрова Валерія, учениця  11 класу), міський конкурс «Юні художники Сумщини» (І місце, Біда Аріна, учениця 4 класу; ІІІ місце, Листрова Валерія, учениця  11 класу), конкурс “Тарасові шляхи” (ІІІ місце, Заріцька Анна, учениця  6 класу; ІІ місце, Мовчан Ангеліна, учениця 6 класу), конкурс художнього читання “Слався, Тарасе” (ІІ місце, Коломієць Вікторія, учениця  11 класу; ІІІ місце, Щербина Віталій, учень 6 класу).

       Усю виховну роботу колектив спрямовував на те, щоб допомогти здобувачам освіти розкрити свої творчі здібності, позбавитися комплексів та страхів, порозумітися між собою, пізнати один одного краще. Плануємо всім педагогічним колективом продовжити роботу в усіх напрямках у наступному навчальному році. Внаслідок системи навчально-виховних заходів, які проводяться в навчальному закладі, сформувалась модель випускника – самодостатнього, цілеспрямованого, патріотично налаштованого, освіченого, творчого, різносторонньо розвинутого українця, громадянина своєї держави.