УДК 37.01/.09

Сучасні ІКТ інструменти та сервіси для вчителя

Ольга Бойко, вчитель української мови та літератури комунального закладу «Завадівська гімназія Міської ради міста Кропивницького»

У статті розглядаються теоретичні засади використання сучасних ІКТ інструментів та сервісів у роботі педагога. Здійснено аналіз  останніх досліджень та публікацій, зокрема державних програм та стратегій. Наведено перелік сучасних інструментів та сервісів, які доцільно використовувати на уроках української мови та літератури. Обґрунтовано важливість освоєння медіаграмотності.

Ключові слова: інформаційно-комунікаційні технології, ІКТ інструменти та сервіси, медіаграмотність.

 Інформатизація освіти сьогодні спрямовується на формування та розвиток інтелектуального потенціалу нації, удосконалення форм і змісту навчального процесу, впровадження комп’ютерних методів навчання, що надає можливість вирішувати проблеми освіти з урахуванням світових вимог.

Актуальність проблеми зумовлена тим, що використання сучасних  ІКТ інструментів та сервісів у педагогічній діяльності – невід’ємна частина роботи педагога сьогодення. Застосування сучасних інформаційно-комунікаційних технологій у навчанні – одна з найважливіших тенденцій розвитку освітнього процесу, тому сучасний учитель повинен вміло продукувати, обробляти і передавати інформацію і вчити цього учнів.

Аналіз останніх досліджень та публікацій. Для об’єктивного погляду на проблему важливо проаналізувати останні дослідження та публікації. Теоретичні основи використання ІКТ у роботі педагога досліджувались у роботах О.Зубченко, О. Коневщинської, О.Овчарук, О.Пасічник, А.Дзюбенко, О.Волков, С.Архипова, Х. Кожухова [7, с 201]. Практичні поради використання сучасних сервісів педагогам надає Каталог онлайнових ресурсів «Онлайнові інструменти реалізації STEM-STEAM-STREAM-освіти» Чалої М.С., Шовенко О.С. У каталозі зібрано різнопланові інтернет-ресурси, що відкривають перед учнями можливість застосувати свою творчість, знання та навички для досліджень в різних дисциплінах та в реальних життєвих ситуаціях; заохочують до цікавості досліджувати; розвивати навички активного громадянства, критично аналізувати інформацію і робити обґрунтований та етичний вибір майбутньої професії, поглиблювати концептуальне розуміння та інтерес до міждисциплінарних досліджень, розв’язування глобальних і суспільних проблем [6, с 4].

Аналіз наукових праць доводить, що використання інформаційно-комунікаційних технологій є одним із засобів навчання, що сприяє реалізації важливих педагогічних ідей. Проаналізувавши роботи науковців у цьому напрямі, можна сказати, що більшість праць мають вузько-зорієнтований характер і дають лише теоретичні поради вчителям без конкретних практичних порад. Однак аналіз сучасного Інтернет простору дає учителеві широке поле діяльності. Сучасні ІКТ інструменти та сервіси загального доступу допоможуть педагогам зробити цікавий і продуктивний урок, а також стануть у нагоді під час самоосвіти.

Мета статті – надати конкретні поради, щодо використання сучасних ІКТ інструментів та сервісів на уроках української мови та літератури.

Сучасний етап розвитку суспільства вимагає нових підходів до освітнього процесу, нових методів, форм подання інформації. Одним із таких підходів є використання інформаційно-комунікаційних технологій під час освітнього процесу. Використання ІКТ у викладанні шкільних предметів дозволяє прискорити передачу знань, а також підвищити якість навчання.

Сучасні інформаційні технології – невід’ємна частина нашого життя. Маючи в своєму розпорядженні комп'ютер, можна інтенсифікувати процес навчання, зробити його більш сучасним, цікавим, наочним і динамічним, формувати вміння працювати з інформацією, розвивати особистість "інформаційного суспільства", яка належить до покоління «Z», формувати дослідницькі вміння, розвивати комунікативні здібності. Це забезпечить швидке і міцне опанування навчального матеріалу, розвине пізнавальні здібності та розумові якості учнів, сприятиме активізації їх пізнавальної діяльності .

Про сучасних школярів кажуть, що вони з'явилися на світ «із мишкою в руці». Діти, народжені в ХХІ столітті, змалку оточені комп'ютерами, ноутбуками, планшетами, смартфонами та ігровими приставками. І якщо двадцять років тому діти в середньому проводили перед екранами девайсів три години на день, то сьогодні – близько восьми. Раніше підліткових кумирів можна було побачити в журналах і по телевізору, а герої сучасної молоді – це зірки YouTube. І, звісно, вони вже не уявляють життя без інтернету: для «двотисячників» він існував завжди [4].

За такого стрімкого розповсюдження мережі Інтернет та комп’ютеризації суспільства, наша держава також створила ряд програм та законів, серед яких Концепція Національної програми інформатизації.

У Концепції Національної програми інформатизації зазначено: "Інформатизація освіти спрямовуватиметься на формування та розвиток інтелектуального потенціалу нації, удосконалення форм і змісту навчального процесу, впровадження комп'ютерних методів навчання та тестування, що дасть можливість вирішувати проблеми освіти на вищому рівні з урахуванням світових вимог. Серед них - індивідуалізація навчання, організація систематичного контролю знань, можливість враховувати психофізіологічні особливості кожної дитини тощо. Результатами інформатизації освіти мають бути: розвиток інформаційної культури людини (комп'ютерної освіченості); розвиток змісту, методів і засобів навчання до рівня світових стандартів" [3].

Сьогодні важко зацікавити дітей без використання сучасних технологій навчання. Тому сучасний учитель повинен постійно розвивати та вдосконалювати свої ІКТ-компетентності.

Необхідність надбання ІКТ-компетентностей підкріплює ряд нормативних актів України: Закон України "Про Основні засади розвитку інформаційного суспільства в Україні на 2007-2015 роки", Постанова Кабінету Міністрів України «Про затвердження Державної цільової програми впровадження у навчально-виховний процес загальноосвітніх навчальних закладів інформаційно-комунікаційних технологій "Сто відсотків" на період до 2015 року, Національний проект "Відкритий світ" – створення інформаційно-комунікаційної (4G) освітньої мережі національного рівня та інші [1].

Одним із головних завдань використання ІКТ у процесі вивчення української мови й літератури – підвищити пізнавальний інтерес учнів до вивчення предметів, ефективність його опанування школярами. Загальновизнано, що особистість, яка зацікавлена, хоче пізнати матеріал, засвоює його набагато краще, ніж та, що не зацікавлена змістом того, що вивчає. Тому наслідком використання ІКТ має бути підвищення рівня навчальних досягнень учнів.

Використання ІКТ на уроках української мови та літератури допомагає вчителеві:

Сучасний вчитель повинен прагнути до впровадження інтерактивного способу використання ІКТ, та розуміти, що ІКТ - це не флешка з презентацією, а сучасні освітні онлайн-сервіси, навчальні платформи, хмарні мультимедійні технології, дистанційне індивідуальне навчання, навчально-розвиваючі проекти в соцмережах [2].

Сучасні ІКТ інструменти та сервіси для педагогів та учнів це:

Наведемо приклади сучасних інструментів та сервісів, які доцільно використовувати на уроках української мови та літератури:

Якщо заклад освіти забезпечений якісним Wi-fi покриттям, то використання усіх зазначених вище сервісів не викликатиме труднощів. Усі ми звикли до використання добре знайомої Microsoft Office PowerPoint, але використання інших сервісів ще більше урізноманітнить світ презентацій. Google-презентації, Canva, Prezi, Crello, Pіctochart – це безкоштовні on-line сервіси, які допоможуть учителеві цікаво, інформативно, сучасно познайомити учнів з новим матеріалом, а також дасть можливість спільного доступу і редагування у процесі уроку. На уроках української літератури, наприклад, можна працювати над опрацюванням життєвого і творчого шляху поетів та письменників. Уроки, складені за допомогою презентацій, видовищні й ефективні.

Інструменти і сервіси для створення інтерактивних вправ допоможуть педагогам під час виконання тренувальних вправ учнями, як один із видів домашніх завдань, під час перевірки засвоєних знань та як один із засобів дистанційного навчання. Найпоширенішими сервісами є: LearningApps, KAHOOT, online конструктор опитувань та тестів, тренажер з правопису української мови. Для учнів тут важливо те, що після виконання тесту він одразу отримує об’єктивний результат із зазначенням помилок, що дає можливість, не втрачаючи часу, заповнити прогалини у знаннях. Застосування на уроці комп’ютерних тестів дозволяє учителеві за короткий час отримувати картину рівня засвоєння учнями навчального матеріалу.

Ментальні карти – спосіб організації процесу творчого мислення за допомогою схем, побудованих за певними правилами. Ментальні карти (інтелект карти, карти розуму, карти пам'яті, Mind Maps) – це унікальна технологія роботи з інформацією, спосіб зображення процесу загального системного мислення за допомогою схем. Це проста й ефективна техніка. Сервіси для створення ментальних карт (Freemind, Xmind, MindMeister, LOOPY, WiseMapping, iMindMap та інші) чудово підійдуть для роботи під час пояснення нового матеріалу, узагальнення та систематизації набутих знань.

Google Suite for Education – безкоштовний набір засобів комунікації та співпраці, що дозволяють учасникам освітнього процесу працювати і навчатися разом, де б вони не знаходилися. Це закритий простір, доступ до якого мають тільки користувачі домену. Це ефективний засіб посилення співпраці та спілкування в школі і після уроків. Google Suite for Education – це надійний, простий у використанні хмарний простір, що підвищує ефективність робочого процесу. Вчителі та учні, а також батьки завжди можуть приєднатися до навчального процесу та отримати доступ до пошти, файлів, завдань і матеріалів з будь-якого комп'ютера або мобільного пристрою. Педагоги та батьки можуть відстежувати успіхи учнів та їх динаміку. За допомогою широких функцій вчителі можуть співпрацювати один-на-один або з усім класом.

Використовувати ІКТ можна на будь-якому етапі уроку. Але слід пам’ятати, що використання сучасної техніки та ресурсів можливе лише тоді, коли призводить до підвищення ефективності освітнього процесу, хоча б по одному з критеріїв: підвищення якості навчання, зменшення витрати сил і часу учнями і педагогами.

Створюючи електронний дидактичний матеріал, використовуючи його на різних етапах уроку, маємо змогу розвивати вербально-логічний, наочно-дієвий, просторовий, візуальний тип мислення, поєднувати слухове й зорове сприйняття матеріалу.

Комп’ютер привертає увагу, якої ми деколи не можемо отримати при фронтальній роботі з класом. А візуальна насиченість навчального матеріалу робить його яскравим, переконливим, сприяє кращому його засвоєнню і запам'ятовуванню. ПК органічно вписується в освітній процес школи і є ще одним ефективним технічним засобом, за допомогою якого можна значно урізноманітнити процес навчання.

Також використання ІКТ у роботі дає можливість педагогам:

Але кожен учитель, працюючи в інформаційному просторі і створюючи власний продукт, повинен працювати над своєю медаіграмотністю і формувати її у своїх учнів, адже зараз існує безліч фейкової інформаціі, яку потрібно вміти розпізнати і перевірити.

Європарламент ухвалив 2008 року резолюцію з медіаграмотності в світі цифрових технологій (2008/2129(INI), в якій підкреслив, що медіаграмотність — базовий елемент політики в сфері споживання інформації, має охоплювати всі категорії людей протягом усього їхнього життя, для того щоб допомогти їм практично та творчо використовувати медіа. Щодо медіаосвіти, то стверджується, що вона має стати компонентом формальної освіти, доступної всім учням, обов’язковою частиною навчальної програми на кожному ступені шкільного навчання. Європарламент рекомендував Єврокомісії внести в програму навчання вчителів обов’язкові модулі з медіаосвіти. [8, с.12]

У вчителів суспільних дисциплін мають бути сформовані специфічні навички роботи з медіатекстами:

Що стосуються учнів, то вони повинні:

Тому мета учителів – навчити учнів опрацьовувати навчальний матеріал та інформацію, а й уміти її презентувати, бо сучасний світ вимагає від людини не тільки володіти комп’ютерною технікою, а й вміти нестандартно, творчо, креативно мислити і показувати результати своєї роботи. Переваги такої роботи надзвичайні, адже зростає зацікавленість предметом, учні стають ініціаторами ідей, в процесі втілення яких діти розвивають свої інтелектуальні здібності.

Отже, використання ІКТ сервісів та інструментів на уроках, вносить істотні зміни у діяльність педагогів, ставить перед ними нові професійні вимоги, вимагає чіткої індивідуальної роботи з кожним учнем. Усе це дозволяє урізноманітнювати уроки, робити вивчення української мови і літератури цікавим і неповторним. Кожен сучасний учитель повинен знати і пам’ятати слова відомого американського філософа, педагога та реформатора освіти Джона Дьюї: «Якщо ми будемо навчати наших дітей так, як навчали учора – ми вкрадемо у них майбутнє».

Список використаних джерел

  1. ІКТ в ролі мотиватора у навчанні.- [Електронний ресурс].– Режим доступу: http://popsm1. blogspot. com/2013/11/blog-post_27. Html.
  2. Інформаційно-комунікаційні технології. - [Електронний ресурс]. –Режим доступу: uk. wikipedia. org/wiki/інформаційно-комунікаційні_технології.
  3. Концепція Національної програми інформатизації.

4. Покоління Z: як ми стаємо свідками появи нової генерації інноваторів.- [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://earlybirds.platfor.ma/z-generation

  1. Закон України "Про Основні засади розвитку інформаційного суспільства в Україні на 2007-2015 роки".
  2. Чала М.С., Шовенко О.С. Он-лайнові інструменти реалізації  STEM -STEAM- STREAM-освіти: [каталог онлайнових ресурсів.-Кропивницький : КЗ «КОІППО імені Василя Сухомлинського»,-2019, —36 с.
  3. Кожухова Х.В.Теоретичні засади застосування цифрових технологій у професійній підготовці майбутніх вчителів//Інформаційно-комунікаційні технології в освіті Вип. 14. Т. 2. 2019, С.201-204.
  4. Медіаграмотність на уроках суспільних дисциплін: Посібник для вчителя / За ред. В. Іванова, О. Волошенюк, О.Мокрогуза – К.: Центр вільної преси, Академія української преси, 2016. — 201 с.