СЕРВІС LIVEWORKSHEETS ЯК ІНСТРУМЕНТ СТВОРЕННЯ ІНТЕРАКТИВНИХ ВПРАВ

Дар’я ІВАНЕЙЧИК

учитель англійської мови

комунального закладу

«Завадівська гімназія Міської ради міста Кропивницького»

Анотація. У статті розглядаються актуальні практичні питання застосування онлайн сервісу Liveworksheets, за допомогою якого можна створювати інтерактивні робочі аркуші з різними типами завдань. Здійснено детальний опис сервісу Liveworksheets, який допомагає оживити традиційний навчальний матеріал в умовах онлайн чи офлайн навчання та зробити уроки цікавими та продуктивними.

Ключові слова: цифрові технології, цифрова компетентність, інтерактивне навчання, освітній сервіс, інтерактивні робочі аркуші, навчальний матеріал, здобувачі освіти.

У зв’язку зі стрімким розвитком цифрових технологій, зростають вимоги до професійної компетентності педагога, який не лише повинен мати цифрову грамотність, а також вміти методично правильно застосовувати засоби інформаційно-комунікативних технологій в навчальному процесі.

Для досягнення ефективних результатів у процесі засвоєння знань та практичному їх використанні у сучасній школі широко впроваджуються інтерактивні технології  навчання. Використання інтерактивних технологій створюють необхідні передумови для високоякісного навчання.

Постановка проблеми у загальному вигляді. Інформаційно-комунікативні технології стали невід’ємним компонентом освітнього процесу. Застосування інтерактивних методів, прийомів, вправ на уроках і в позаурочний час допомагають здобувачам освіти у цікавій активній навчальній формі здобувати нові знання, набувати життєво необхідних умінь та навичок, сприяють формуванню ключових компетентностей та розвитку наскрізних умінь, визначених у Державному стандарті освіти. В наслідок цього виникла необхідність знайти та опанувати освітні інструменти, які допоможуть розширити можливості освітньої сфери та підвищити якість навчання. Саме цьому  і присвячена стаття, де розглядаються способи створення та роботи з інтерактивними робочими аркушами за допомогою сервісу Liveworksheets.

Аналіз останніх досліджень і публікацій. Дослідженню сутності поняття цифрової компетентності вчителя особлива увага приділяється у працях таких зарубіжних науковців, як В. Браздейкіс, С. Джан, Дж. Равен, Б. Цванефелд, Л. Салганік, Т. Сабаліускас, Д. Рікен, Д. Букантате, К. Пукеліс, А. Кантосало, М. Спектор та інші [4]. Незважаючи на велику кількість наукових досліджень сучасна освіта в Україні потребує постійного удосконалення.

Мета статті – опис використання онлайн сервісу Liveworksheets як інструменту створення інтерактивних робочих вправ (аркушів) та їх застосування на уроці.

Загальновідомо, що слово "інтерактив" запозичене з англійської мови й походить від слова "interact" (inter – взаємний та act – діяти), тобто інтерактивний – це здатний до взаємодії, діалогу [2]. Інтерактивний робочий аркуш являє собою вебсторінку, на якій можна розмістити навчальний матеріал і різного типу завдання для здобувачів освіти. Наприклад, це може бути відео, зображення, текст, на основі яких здобувачі освіти відповідають на запитання і виконують  різнотипні завдання. Можна вставляти зображення і робити їх інтерактивними, додаючи на них мітки з текстом, гіперпосиланнями, запитаннями, вікнами для введення тексту. Запитання можуть бути текстовими, а можуть бути у вигляді аудіофайлів. У багатьох завданнях можна задати відповіді для автоматичної перевірки [3].

Платформа Liveworksheets – це освітній інструмент, який дозвляє вчителеві трансформувати традиційні робочі завдання/листи в форматі (pdf, png, jpg)  в інтерактивні  онлайн вправи з автоматичним оцінюванням. Це віртуальні документи, де будуть  зберігатися всі відповіді здобувачів освіти, а також оцінки, коментарі та примітки. Можна оживити сторінки будь якого підручника, якщо маєш його електронну версію.

Не дивлячись на те, що завдання в Liveworksheets перевіряються автоматично, вчитель завжди може змінити оцінку вручну та прикріпити коментар до кожної окремої роботи. Також на даній платформі розміщено багато готових інтерактивних аркушів, з різних предметів. Створені завдання на базі даного онлайн ресурсу дозволяють досить ефективно здійснювати контроль та оцінювання різних видів мовленнєвої діяльності: читання, говоріння, аудіювання та письма [1].

Для початку роботи з сервісом Liveworksheets потрібно зареєструватися  на сайті https://www.liveworksheets.com/ . Усі поля заповнювати не обов'язково. Необхідно створити аккаунт, натиснути Teachers access (введіть ім'я користувача, адресу електронної пошти та пароль двічі); натиснути «Register». (Рис.1).

 

На електронну пошту надійде лист для підтвердження адреси, треба перейти за посиланням, яке буде у листі. Після цього можна перейти до створення інтерактивних вправ, або використати вже готові завдання на будь яку тематику. (Рис.2).

C:\Users\USER\Desktop\10.png

Для створення інтерактивної вправи потрібно натиснути "Make interactive worksheets". Із запропонованих варіантів вибрати "Tutorial", "Video tutorial", "Get Started". Для того щоб дізнатися, як зробити робочі аркуші інтерактивними, треба вибрати  команди "Tutorial"(друкована інструкція) або "Video tutorial"(відео інструкція) [5]. Інструкції подані лише англійською мовою. (Рис.3).

C:\Users\USER\Desktop\2.jpg

Для того щоб перейти до створення власного робочого листа потрібно натиснути "Get Started". Далі додати файл, натиснувши "Choose file" (можна завантажити файл в форматі pdf, jpg or png; максимальний розмір 5MB) та натиснути "Upload". Після чого, можна починати «оживляти»  свій робочий аркуш. (Рис.4).C:\Users\USER\Desktop\Стаття\2.png

 

Які завдання можна додати до робочого листа: вибір однієї правильної відповіді або декількох; додавання текстових полів для введення тексту; зіставлення; перетягування правильної відповіді; відкриті питання; кросворди; вікторина з вибором правильної відповіді; завдання на вимову; додавання посилань; додавання mp3 файлів (для прослуховування слів або тексту, діалогів тощо); додавання відео з YouTube [1].

Інтерактивність, що додається до робочого аркуша являє собою команди. Для створення завдань необхідно виділити курсором потрібне місце в документі та ввести команду. (Рис.5).C:\Users\USER\Desktop\Стаття\3.png

В наступній таблиці можна ознайомитися з переліком команд для створення інтерактивного робочого аркуша на платформі Liveworksheets [5].

Таблиця

Перелік команд для створення інтерактивного робочого аркуша

Команда

Опис

join: 1

Завдання на встановлення відповідностей.

drop:1     drag:1

Завдання на заповнення пропусків.

playmp3

Додавання mp3 файлу.

select:yes     select:no

Завдання на визначення правильної відповіді.  

choose:

Завдання на визначення правильної відповіді із списку,
що відкривається.

link:

Додавання посилань.

tick: yes

tick: no

Завдання на позначення правильної відповіді «галочками» (✔).

print:

Додавання тексту.

wordsearch

Створення кросворду (Пошук слова).

listen:

Завдання для прослуховування (вводимо слово, що потрібно прослухати).

speak:

Завдання для вимови (пишемо слово, яке потрібно сказати).

Після завершення роботи з інтерактивним документом необхідно зберегти його, натиснувши кнопку “Save”/“Зберегти”. Є два способи збереження створених документів:  для приватного  і для загального користування. Якщо зробити документ приватним (лише для користувачів, що мають посилання), сайт дозволяє лише 30 приватних worksheets (робочих аркушів). Якщо надати дозвіл користуватися розробками іншим викладачам – ліміт відсутній. Також потрібно заповнити форму та вказати назву та детальний опис інтерактивного аркушу [1]. (Рис.6).

C:\Users\USER\Desktop\Стаття\4.pngC:\Users\USER\Desktop\Стаття\6.png

 

Здобувачі освіти можуть виконувати інтерактивні завдання онлайн, а потім відправляти результати на перевірку своєму вчителеві. Для цього вчитель може поширити робочий аркуш у Google Classroom, або ж запропонує дітям виконати завдання за посиланням. Це є прекрасний варіант як для вчителів так і для здобувачів освіти: подібного роду завдання є цікавими, мотивуючими, живими, а вчителі, в свою чергу, можуть економити час на перевірку виконаних завдань, так як програма сама здійснює перевірку і оцінювання виконаних завдань.

Усі створені інтерактивні аркуші зберігаються у вкладці “My worksheets, завжди легко можна їх знайти. Крім того, на сайті можна створити свої власні інтерактивні робочі зошити “My workbook”. Безкоштовна версія дозволяє створити до 10 таких зошитів, 120 сторінок кожен. Тут можна зареєструвати  своїх здобувачів освіти (до 100 осіб). Кожен зареєстрований учасник може заходити на свою сторінку,  виконувати вправи і бачити свої оцінки. Вчитель має можливість в будь який час заходити на платформу Liveworksheets, перевіряти роботи, писати коментарі і ставити оцінки, що дозволяє мати чудовий зворотній зв'язок  з учнями [3].

Після того, як здобувач освіти пройшов тестування та натиснув кнопку Finish”на робочому аркуші буде  автоматично виставлена оцінка. Здобувач  може зробити скріншот свого результату та надіслати його до Google Classroom, або надіслати результат на електронну пошту вчителя використовуючи сервіс платформи. (Рис.7).https://urok.1sept.ru/articles/688290/12.jpg

 

Результати роботи здобувачів освіти приходять на електронну скриньку вчителя на платформі www.liveworksheets.com в розділ «Повідомлення». Оцінки на даному сервісі виставляються за 10 бальною шкалою.

З вище викладеного можна визначити переваги та недоліки застосування освітнього сервісу Liveworksheets. Серед переваг можна виділити:

Серед недоліків можна визначити:

Висновки. Отже, інтерактивні робочі аркуші  є актуальними, адже дають змогу покроково опрацювати матеріал і виконати завдання. На сьогоднішній день переваги освітнього сервісу Liveworksheets в тому, що він максимально наближений до друкованих завдань. Всім традиційним навчальним матеріалам можна надати нове життя з допомогою Liveworksheets, адже допомагає оживити завдання та зробити їх «живими», динамічними та цікавими для здобувачів освіти, враховуючи вікові особливості. Тож, доцільно використовувати даний онлайн сервіс для отримання якісної освіти та формування цифрової компетентності усіх учасників освітнього процесу.


Список використаної літератури

  1. Використання онлайн ресурсів для реалізації поточного і підсумкового контролю знань, умінь і навичок в умовах дистанційного навчання [Електронний ресурс]:  https://nmcpto.sumy.ua/wp-content/uploads/2020/04 _16_04_20.docx 
  2. Інтерактивні методи навчання як спосіб розвитку творчих здібностей учнів [Електронний ресурс]:  https://www.narodnaosvita.kiev.ua/?page_id=2257

  3. Інтерактивний робочий аркуш – кращий спосіб поєднувати навчальний контент [Електронний ресурс]:  http://nmc-pto.zp.ua/interaktyvnyy-robochyy-arkush-krashchyy-sposib-poiednuvaty-navchalnyy-kontent/

  4. Поняття цифрової компетентності вчителя іноземної мови у світовому освітньому просторі [Електронний ресурс]: http://eprints.zu.edu.ua/20441/1/113-116.pdf
  5. About this site [Електронний ресурс]: https://www.liveworksheets.com/aboutthis_en.asp