Published using Google Docs
Освітня программа ЗЗСО 5-9 кл_doc
Updated automatically every 5 minutes

СХВАЛЕНО 

педагогічною радою

Чернівецької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №37 Чернівецької міської ради

Наказ № ____

          від « » серпня 2020 р.

ЗАТВЕРДЖУЮ

Директор Чернівецької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №37

Чернівецької міської ради

_________Оробець Л.І.

    « » серпня 2020 р.

ОСВІТНЯ ПРОГРАМА

Чернівецької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №37

Чернівецької міської ради

на 2020/2021 навчальний рік

(базова середня освіта 5-9 класи)

        

        Освітня програма Чернівецької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 37 для ІІ ступеня (базова середня освіта) розроблена згідно Закону України «Про освіту» від 05.09.2017 № 2145-VIII, Державного стандарту базової і повної загальної середньої освіти, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1392 та наказу МОН України від 20.04.2018 № 405 «Про затвердження типової освітньої програми закладів загальної середньої освіти ІІ ступеня» та з урахуванням здійснення освітнього процесу з дітьми, які мають особливі освітні потреби: накази МОН України від 12.06.2018 року № 627 (зі змінами внесеними наказом МОН України від 12.06.2019 року № 808) «Про затвердження типової освітньої програми спеціальних закладів загальної середньої освіти ІІ ступеня для дітей з особливими освітніми потребами».

       Навчання за інклюзивною формою буде організовано у 6-А, 7-А та

7-Б класах.

Освітня програма базової середньої освіти окреслює рекомендовані підходи до планування й організації закладом освіти єдиного комплексу освітніх компонентів для досягнення учнями обов’язкових результатів навчання, визначених Державним стандартом базової та повної загальної середньої освіти. Крім того, з травня 2019 року наша школа приєдналася до Програми реалізації інноваційного освітнього проекту всеукраїнського рівня

за темою «Формування та оцінювання громадянських компетентностей в освітньому процесі на рівні базової середньої освіти» у 2018 – 2021 роках, тому вся навчальна діяльність в цій ланці освіти буде спрямована на створення  інструментарію для дослідження поступу здобувачів освіти з розвитку громадянських компетентностей.

Загальний обсяг навчального навантаження для учнів 5-х класів закладу складає 1085 годин/навчальний рік, для 6-х класів – 1190 годин/навчальний рік, для 7-х класів – 1225 годин/навчальний рік, для 8-9-х класів – 1260 годин/навчальний рік. Детальний розподіл навчального навантаження на тиждень окреслено у навчальному плані.

Навчальний план дає цілісне уявлення про зміст і структуру другого рівня освіти, встановлює погодинне співвідношення між окремими предметами за роками навчання, визначає гранично допустиме тижневе навантаження учнів. Навчальні плани основної школи передбачають реалізацію освітніх галузей Базового навчального плану Державного стандарту через окремі предмети. Вони охоплюють інваріантну складову (передбачені обраним варіантом навчального плану Типової освітньої програми), сформовану на державному рівні та варіативну складову.

Навчальний план Чернівецької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів

№ 37 для 5-9-х класів (базова середня освіта) складений відповідно  наказу МОН України від 20.04.2018 № 405 (таблиця 10 - з українською мовою навчання і вивченням двох іноземних мов).

Перелік освітніх галузей. Навчальну програму укладено за такими освітніми галузями:

Мови і літератури (українська мова, українська література, іноземна мова, зарубіжна література).

Суспільствознавство (історія України, всесвітня історія, основи правознавства).

Мистецтво (музичне мистецтво, образотворче мистецтво, мистецтво).

Математика (математика, алгебра, геометрія).

Природознавство (природознавство, біологія, географія, фізика, хімія).

Технології (трудове навчання, інформатика).

Здоров’я і фізична культура (основи здоров’я, фізична культура).

Години варіативної складової навчального плану в класах спрямовані на:

а) вивчення базових предметів, обов’язкових для всіх, а саме: англійська мова (6-8 класи);

б) вивчення курсів за вибором:

в) факультативів:

(7 класи по 0,5 год.);

Збереження здоров’я дітей належить до головних завдань школи. Тому формування навичок здорового способу життя та безпечної поведінки здійснюється не лише в рамках предметів "Фізична культура" та "Основи здоров'я", а інтегрується у змісті всіх предметів інваріантної та варіативної складових навчальних планів.

Для недопущення перевантаження учнів, за рішенням педагогічної ради (від 29.08.2019 №1), вчителі фізичної культури та музичного мистецтва при оцінюванні повинні враховувати результати навчання учнів з відповідних предметів у позашкільних закладах.

Гранична наповнюваність класів та тривалість уроків встановлюються відповідно до Закону України "Про загальну середню освіту".

        Поділ класів на групи при вивченні окремих предметів здійснюється відповідно до Нормативів, затверджених наказом МОН України від 20.02.2002 року № 128 (лист МОН України від 22.10.2018 року № 1/11-11232 «Щодо порядку поділу класів на групи при вивченні окремих предметів»).

Навчальні плани зорієнтовані на роботу основної школи за 5-денним навчальним тижнем.

Особливості організації освітнього процесу в 2020-2021 н.р.

        Чернівецька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №37 Чернівецької міської ради керуватиметься та використовуватиме в роботі підзаконні акти, розпорядчі документи,  які прийняті на виконання нового Закону України «Про освіту»:

         Освітній процес у  Чернівецькій загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів №37 Чернівецької міської ради у 2020/2021 навчальному році буде організовано з урахуванням динаміки епідемічної ситуації. Відповідно до Регламенту підготовки та організації освітнього процесу в закладах загальної середньої освіти міста Чернівців в умовах адаптивного карантину в 2020/2021 навчальному році, затвердженого наказом управління освіти Чернівецької міської ради «Про затвердження в новій редакції Регламенту підготовки та організації освітнього процесу у закладах загальної середньої освіти міста Чернівців в умовах адаптивного карантину в 2020/2021 навчальному році» від 26.08.2020 № 278, відповідно до постанови № 50 від 22.08.2020 МОЗ України «Про затвердження протиепідемічних заходів у закладах освіти на період карантину у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (СОVID-19)» школа розробила власну модель організації освітнього процесу, яка забезпечує збереження неперервності здобуття освіти, може бути оперативно адаптована під нові виклики. У залежності від епідемічної зони організація освітнього процесу можлива у звичайному, змішаному чи дистанційному режимі.

Модель «Зелена зона»

Рівень захворюваності:

низький

Форма навчання:

освітній процес відбувається  у звичайному режимі, очна(денна), в тому числі для організації індивідуального навчання (педагогічний патронаж) та інклюзивного навчання.

Алгоритм організації освітнього процесу:

Організаційні аспекти:

  • розклад дзвінків традиційний; початок навчання о 8.30.
  • згоди батьків на навчання в умовах адаптивного карантину, у разі відмови – пропозиції навчатися дистанційно;
  • функціонує дві групи ГПД (за наявності довідки від одного з батьків про працевлаштування);

Забезпечення соціального дистанціювання та уникнення скупчення учасників освітнього процесу, особливо різного віку

  • дотримання соціальної дистанції та використання засобів індивідуального захисту учнями та педагогічними працівниками;
  • відкрито 4 входи, розмежовано потік учнів в центральному корпусі  та ІІ корпусі (додаток 1);
  • визначено відповідальними за зустріч  вранці учнів школи
  • за сприятливих погодніх умов уроки фізкультури, трудового навчання, біології та географії, природознавства, образотворчого та музичного мистецтва, факультативів та роботу гуртків,  проводити на вулиці, дотримуючись соціального дистанціювання.
  • ранкова перевірка температури у вчителів та загального стану почуття учнів;

Створення умов для мінімізації ризику інфікування:

  • у перший день навчання обговорено та вироблено спільні питання, проблеми, дії і правила поведінки в класі, коридорі, їдальні;
  • у  школу допускаються учні та вчителі ( батьки – за потребою та попередньою домовленістю із класним керівником або адміністрацією) при наявності маски чи респіратора після проведення термометрії безконтактним термометром і температурою тіла не вище 37.2;
  • дотримання маскового режиму за межами класу (1 маска на 3 год.)
  • на роботу не допускаються працівники, які знаходяться на самоізоляції;
  • обладнано місця для дезінфекції рук при вході в школу та в туалеті з відміткою «МІСЦЕ ДЛЯ ОБРОБКИ РУК»;
  • організувано централізований збір використаних ЗІЗ, паперових серветок в окремі контейнери (урни) з кришками (безконтактні) та поліетиленовими пакетами, з відміткою «ВИКОРИСТАНІ МАСКИ ТА РУКАВИЧКИ», з подальшою утилізацією згідно з укладеними угодами на вивіз твердих побутових відходів;
  • у санітарних кімнатах забезпечено наявність рідкого мила, антисептичних засобів для рук, паперових рушників;
  • виокремлено та обладнано спеціальне приміщення для тимчасового перебування учасників освітнього процесу у разі виявлення в них симптомів гострого респіраторного захворювання та/або підвищеної температури.
  • провітрювання приміщення після кожного навчального заняття не менше 10 хв;
  • у кінці всіх уроків – очищення та дезінфекція поверхонь (дверні ручки, столи, місця для сидіння, підвіконники тощо).

Організація виховної роботи:

  • організація виховної роботи для учнів у невеликих групах із використанням спортивних майданчиків, актових залів, рекреацій, організація діяльності учнів на перервах та роботи із батьками із використанням дистанційних технологій;
  • виховні справи, заходи будуть здійснюватися на відкритому повітрі чи у приміщеннях, які дозволяють дотримання дистанцій між учнями;
  • заплановано виховні справи  із залученням медиків про необхідність дотримання протиепідеміологічних заходів;
  • тимчасово буде обмежено роботу шкільного самоврядування;
  • проведення інформаційних онлайн-заходів з батьками та здобувачами освіти щодо необхідності впровадження у закладі освіти обмежувальних заходів, дотримання респіраторної гігієни та етикету кашлю;
  • проведення щоденного моніторингу стану здоров’я учнів шляхом опитування щодо їх самопочуття, а також організації регулярної комунікації з батьками для з’ясування стану здоров’я учнів.

Для безпечного входу з вулиці всіх здобувачів освіти школа відкриватиме 4 входи. При розрахунках переміщення учнів між приміщеннями школи враховано рух по сходах. Розподіл класів на окремі входи є необхідним фактором успішного забезпечення здорового середовища в школі. Логічним кроком є розподіл класів на входи, як є найближчими до їх навчальних кабінетів. Важливо враховувати шлях учнів до закріплених кабінетів, щоб вони не контактували з учнями інших класів задля власної безпеки.

Модель «Жовта + Помаранчева зони»

Рівень захворюваності: 

середній + критичний середній

Форма навчання:

освітній процес забезпечується у змішаній формі – дистанційно та в закладі освіти, з відповідним дистанціюванням та заходами гігієни, в тому числі для організації індивідуального навчання (педагогічний патронаж) та інклюзивного навчання.

Алгоритм організації освітнього процесу:

Посилення  протиепідемічних заходів

  • виконання основних положень алгоритму організації навчального процесу в ЗЕЛЕНІЙ ЗОНІ (дивись попередню інформацію);
  • особам з групи ризику (з хронічними, легеневими, розладами імунної системи, захворюванням на цукровий діабет, тощо) буде рекомендовано продовжити форму освіти, що максимально відповідає потребам їх захисту: екстернатна форма чи дистанційне навчання;
  • заборонено використовувати кабінетну систему, за класами закріплено кабінети для вивчення предметів, які не підлягають поділу на групи, мінімізуючи пересування учнів між навчальними кабінетами.

Організаційні дії адміністрації школи

- група, у якій виявлено хворого (дитину або працівника) (COVID) – переводиться на дистанційне навчання;

- група, в якій виявлено осіб (дітей/працівників) з підозрою на (COVID), переходить на дистанційне навчання до отримання результатів тестів;

- вихованці, які були в контакті з хворими, переводяться на 2 тижні на дистанційне навчання;

- працівники, які були в контакті з хворим, переводяться на 2 тижні на роботу у дистанційному режимі;

- збільшити кратність прибирання та дезінфекції поверхонь у груповому приміщенні та на поверсі, де виявлено випадок захворювання;

- обмежити пересування по ЗЗСО всіма учасниками освітнього процесу;

- проводити спілкування працівників з батьками, наради та інші заходи лише в онлайн-режимі;

- перевести роботу методичної служби в режим онлайн;

- внести зміни  у функціональні обов’язки окремих категорій працівників;

Схема організації навчального процесу

  • поділ учнів класів початкової, середньої та старшої школи  на дві повноцінні групи;
  • відвідування учнів  школи за схемою:
  • один день діти навчаються в школі (очно);
  • один день – дистанційне навчання (використання синхронного та асинхронного дистанційного навчання - платформи для організації відеоконференцій Zoom та Classroom, Eschool
  • онлайн-консультації для учнів середньої  школи з предметів, винесених на дистанційне опрацювання (відповідно до графіку).

Рекомендації вчителям

  • проаналізувати календарно-тематичне планування та здійснити перерозподіл навчальних годин за рахунок резервного часу та інтенсифікації освітнього процесу шляхом об’єднання навчальних тем або укрупнення дидактичних модулів;
  • під час уроків учителям варто обирати види діяльності, які мінімізують безпосередній фізичний контакт між учнями,  зокрема зменшуючи кількість комунікаційних вправ;
  • проводити більшу частину уроків фізкультури, музики, малювання, географії, біології, природознавства, основ здоров’я, української та зарубіжної літератури, історії, «Захист України» на відкритому повітрі за відповідних умов.

Для забезпечення освітнього процесу в школі буде створене безпечне освітнє середовище (частина четверта статті 38 Закону України «Про повну загальну середню освіту»), забезпечено дотримання вимог щодо охорони дитинства, охорони праці, вимог техніки безпеки, у тому числі протипожежної безпеки; організовано харчування та медичне обслуговування учнів відповідно до законодавства.

Зокрема, відповідно до частини третьої статті 12 Закону України «Про повну загальну середню освіту» кількість учнів у навчальних приміщеннях відповідає вимогам санітарного законодавства та не порушує права учнів (педагогічних працівників) на належні, безпечні та здорові умови навчання (праці).

Модель «Червона зона»

Рівень захворюваності: 

високий

Форма навчання: 

освітній процес забезпечується повністю дистанційно в початковій, середній та старшій профільній школі, в тому числі для організації індивідуального навчання (педагогічний патронаж) та інклюзивного навчання.

Технології навчання:

початкова школа

середня і профільна школи

- використання платформи для проведення відео конференцій Zoom та Classroom.

- платформи Eschools

Організаційні дії адміністрації у серпні 2020 року

  • провести навчання вчителів;
  • запровадити електронний журнал (за наслідками попереднього аналізу успішності дистанційного навчання);
  • здійснювати оцінювання рівня знань учнів в електронних журналах та електронних щоденниках;
  • провести анкетування та онлайн-збори батьків щодо забезпечення учнями засобами зворотнього зв’язку та комунікації під час дистанційного навчання;
  • розробити та затвердити новий розклад онлайн-уроків відповідно до санітарних вимог (час перебування біля комп’ютера);
  • скорочення тривалості уроків до 30 хвилин. Зміни в розкладі дзвінків;
  • організувати для батьків онлайн-консультації (групові та індивідуальні);
  • організувати в онлайн режимі спілкування з батьками, працівниками школи та зв'язок адміністрації закладу з усіма учасниками освітнього процесу;
  •  організувати онлайн-консультації вчителів з предметів варіативного складника навчального плану за окремим розкладом в другій половині дня.

Структура навчального року (тривалість навчальних занять, поділ на семестри  та режим роботи) встановлюються навчальним закладом у межах часу, передбаченого робочим навчальним планом:

 І семестр – з 01.09.2020р. по 31.12.2020р.(17 навчальних тижнів)

 ІІ семестр – з 18.01.2021р. по 28.05.2021р.(18 навчальних тижнів)

Тривалість канікул протягом навчального року не повинна становити менш як 30 календарних днів:

осінні – з 24.10.2020р. по 01.11.2020р.,

зимові – з 01.01.2021р. по 17.01.2021р.,

весняні – з 20.03.2021р. по 28.03.2021р. 

     Відповідно до статті 12 р.ІІ  Закону  України  «Про    освіту» навчальний рік закінчується проведенням державної підсумкової атестації випускників початкової, основної та старшої  школи, яка може здійснюватися в різних формах, визначених законодавством, зокрема у формі зовнішнього незалежного оцінювання.  Навчальна практика та  навчальні екскурсії для учнів 1-8, 10 класів згідно рішення педагогічної ради проводяться упродовж  навчального року. Зарахування, відрахування та переведення здобувачів освіти здійснюється без конкурсу відповідно до території обслуговування, яка закріплена міською радою чи її виконавчим комітетом та у відповідності з Порядком зарахування, відрахування та  переведення учнів до державних та комунальних закладів освіти для здобуття повної загальної середньої освіти, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 16.04.2018 року №367.

Очікувані результати навчання здобувачів освіти 

Відповідно до мети та загальних цілей, окреслених у Державному стандарті та участі в проекті «Демократична школа», визначено завдання, які має реалізувати вчитель у рамках кожної освітньої галузі. Результати навчання повинні робити внесок у формування ключових компетентностей учнів.

№ з/п

Ключові компетентності

Компоненти

1

Спілкування державною (і рідною — у разі відмінності) мовами

Уміння: ставити запитання і розпізнавати проблему; міркувати, робити висновки на основі інформації, поданої в різних формах (у текстовій формі, таблицях, діаграмах, на графіках); розуміти, пояснювати і перетворювати тексти задач (усно і письмово), грамотно висловлюватися рідною мовою; доречно та коректно вживати в мовленні термінологію з окремих предметів, чітко, лаконічно та зрозуміло формулювати думку, аргументувати, доводити правильність тверджень; уникнення невнормованих іншомовних запозичень у спілкуванні на тематику окремого предмета; поповнювати свій словниковий запас.

Ставлення: розуміння важливості чітких та лаконічних формулювань.

Навчальні ресурси: означення понять, формулювання властивостей, доведення правил, теорем

2

Спілкування іноземними мовами

Уміння: здійснювати спілкування в межах сфер, тем і ситуацій, визначених чинною навчальною програмою; розуміти на слух зміст автентичних текстів; читати і розуміти автентичні тексти різних жанрів і видів із різним рівнем розуміння змісту; здійснювати спілкування у письмовій формі відповідно до поставлених завдань; використовувати у разі потреби невербальні засоби спілкування за умови дефіциту наявних мовних засобів; ефективно взаємодіяти з іншими усно, письмово та за допомогою засобів електронного спілкування.

Ставлення: критично оцінювати інформацію та використовувати її для різних потреб; висловлювати свої думки, почуття та ставлення; адекватно використовувати досвід, набутий у вивченні рідної мови та інших навчальних предметів, розглядаючи його як засіб усвідомленого оволодіння іноземною мовою; обирати й застосовувати доцільні комунікативні стратегії відповідно до різних потреб; ефективно користуватися навчальними стратегіями для самостійного вивчення іноземних мов.

Навчальні ресурси: підручники, словники, довідкова література, мультимедійні засоби, адаптовані іншомовні тексти.

3

Математична компетентність

Уміння: оперувати текстовою та числовою інформацією; встановлювати відношення між реальними об’єктами навколишньої дійсності (природними, культурними, технічними тощо); розв’язувати задачі, зокрема практичного змісту; будувати і досліджувати найпростіші математичні моделі реальних об'єктів, процесів і явищ, інтерпретувати та оцінювати результати; прогнозувати в контексті навчальних та практичних задач; використовувати математичні методи у життєвих ситуаціях.

Ставлення: усвідомлення значення математики для повноцінного життя в сучасному суспільстві, розвитку технологічного, економічного й оборонного потенціалу держави, успішного вивчення інших предметів.

Навчальні ресурси: розв'язування математичних задач, і обов’язково таких, що моделюють реальні життєві ситуації

4

Основні компетентності у природничих науках і технологіях

Уміння: розпізнавати проблеми, що виникають у довкіллі; будувати та досліджувати природні явища і процеси; послуговуватися технологічними пристроями.

Ставлення: усвідомлення важливості природничих наук як універсальної мови науки, техніки та технологій. усвідомлення ролі наукових ідей в сучасних інформаційних технологіях

Навчальні ресурси: складання графіків та діаграм, які ілюструють функціональні залежності результатів впливу людської діяльності на природу

5

Інформаційно-цифрова компетентність

Уміння: структурувати дані; діяти за алгоритмом та складати алгоритми; визначати достатність даних для розв’язання задачі; використовувати різні знакові системи; знаходити інформацію та оцінювати її достовірність; доводити істинність тверджень.

Ставлення: критичне осмислення інформації та джерел її отримання; усвідомлення важливості інформаційних технологій для ефективного розв’язування математичних задач.

Навчальні ресурси: візуалізація даних, побудова графіків та діаграм за допомогою програмних засобів

6

Уміння вчитися впродовж життя

Уміння: визначати мету навчальної діяльності, відбирати й застосовувати потрібні знання та способи діяльності для досягнення цієї мети; організовувати та планувати свою навчальну діяльність; моделювати власну освітню траєкторію, аналізувати, контролювати, коригувати та оцінювати результати своєї навчальної діяльності; доводити правильність власного судження або визнавати помилковість.

Ставлення: усвідомлення власних освітніх потреб та цінності нових знань і вмінь; зацікавленість у пізнанні світу; розуміння важливості вчитися впродовж життя; прагнення до вдосконалення результатів своєї діяльності.

Навчальні ресурси: моделювання власної освітньої траєкторії

7

Ініціативність і підприємливість

Уміння: генерувати нові ідеї, вирішувати життєві проблеми, аналізувати, прогнозувати, ухвалювати оптимальні рішення; використовувати критерії раціональності, практичності, ефективності та точності, з метою вибору найкращого рішення; аргументувати та захищати свою позицію, дискутувати; використовувати різні стратегії, шукаючи оптимальних способів розв’язання життєвого завдання.

Ставлення: ініціативність, відповідальність, упевненість у собі; переконаність, що успіх команди – це й особистий успіх; позитивне оцінювання та підтримка конструктивних ідей інших.

Навчальні ресурси: завдання підприємницького змісту (оптимізаційні задачі)

8

Соціальна і громадянська компетентності

Уміння: висловлювати власну думку, слухати і чути інших, оцінювати аргументи та змінювати думку на основі доказів; аргументувати та відстоювати свою позицію; ухвалювати аргументовані рішення в життєвих ситуаціях; співпрацювати в команді, виділяти та виконувати власну роль в командній роботі; аналізувати власну економічну ситуацію, родинний бюджет; орієнтуватися в широкому колі послуг і товарів на основі чітких критеріїв, робити споживчий вибір, спираючись на різні дані.

Ставлення: ощадливість і поміркованість; рівне ставлення до інших незалежно від статків, соціального походження; відповідальність за спільну справу; налаштованість на логічне обґрунтування позиції без передчасного переходу до висновків; повага до прав людини, активна позиція щодо боротьби із дискримінацією.

Навчальні ресурси: завдання соціального змісту

9

Обізнаність і самовираження у сфері культури

Уміння: грамотно і логічно висловлювати свою думку, аргументувати та вести діалог, враховуючи національні та культурні особливості співрозмовників та дотримуючись етики спілкування і взаємодії; враховувати художньо-естетичну складову при створенні продуктів своєї діяльності (малюнків, текстів, схем тощо).

Ставлення: культурна самоідентифікація, повага до культурного розмаїття у глобальному суспільстві; усвідомлення впливу окремого предмета на людську культуру та розвиток суспільства.

Навчальні ресурси: математичні моделі в різних видах мистецтва

10

Екологічна грамотність і здорове життя

Уміння: аналізувати і критично оцінювати соціально-економічні події в державі на основі різних даних; враховувати правові, етичні, екологічні і соціальні наслідки рішень; розпізнавати, як інтерпретації результатів вирішення проблем можуть бути використані для маніпулювання.

Ставлення: усвідомлення взаємозв’язку кожного окремого предмета та екології на основі різних даних; ощадне та бережливе відношення до природніх ресурсів, чистоти довкілля та дотримання санітарних норм побуту; розгляд порівняльної характеристики щодо вибору здорового способу життя; власна думка та позиція до зловживань алкоголю, нікотину тощо.

Навчальні ресурси: навчальні проекти, завдання соціально-економічного, екологічного змісту; задачі, які сприяють усвідомленню цінності здорового способу життя

Такі ключові компетентності, як уміння вчитися, ініціативність і підприємливість, екологічна грамотність і здоровий спосіб життя, соціальна та громадянська компетентності можуть формуватися відразу засобами усіх предметів. Виокремлення в навчальних програмах таких наскрізних ліній ключових компетентностей як «Екологічна безпека й сталий розвиток», «Громадянська відповідальність», «Здоров’я і безпека», «Підприємливість і фінансова грамотність» спрямоване на формування в учнів здатності застосовувати знання й уміння у реальних життєвих ситуаціях. Наскрізні лінії є засобом інтеграції ключових і загальнопредметних компетентностей, окремих предметів та предметних циклів; їх необхідно враховувати при формуванні шкільного середовища. Наскрізні лінії є соціально значимими надпредметними темами, які допомагають формуванню в учнів уявлень про суспільство в цілому, розвивають здатність застосовувати отримані знання у різних ситуаціях.

Навчання за наскрізними лініями реалізується насамперед через:

організацію навчального середовища — зміст та цілі наскрізних тем враховуються при формуванні духовного, соціального і фізичного середовища навчання;

окремі предмети — виходячи із наскрізних тем при вивченні предмета проводяться відповідні трактовки, приклади і методи навчання, реалізуються надпредметні, міжкласові та загальношкільні проекти. Роль окремих предметів при навчанні за наскрізними темами різна і залежить від цілей і змісту окремого предмета та від того, наскільки тісно той чи інший предметний цикл пов’язаний із конкретною наскрізною темою;

предмети за вибором;

роботу в проектах;

позакласну навчальну роботу і роботу гуртка.

Наскрізна лінія

Коротка характеристика

Екологічна безпека й сталий розвиток

Формування в учнів соціальної активності, відповідальності та екологічної свідомості, готовності брати участь у вирішенні питань збереження довкілля і розвитку суспільства, усвідомлення важливості сталого розвитку для майбутніх поколінь.

Проблематика наскрізної лінії реалізується через завдання з реальними даними про використання природних ресурсів, їх збереження та примноження. Аналіз цих даних сприяє розвитку бережливого ставлення до навколишнього середовища, екології, формуванню критичного мислення, вміння вирішувати проблеми, критично оцінювати перспективи розвитку навколишнього середовища і людини. Можливі уроки на відкритому повітрі.

Громадянська відповідальність

Сприятиме формуванню відповідального члена громади і суспільства, що розуміє принципи і механізми функціонування суспільства. Ця наскрізна лінія освоюється в основному через колективну діяльність (дослідницькі роботи, роботи в групі, проекти тощо), яка поєднує окремі предмети між собою і розвиває в учнів готовність до співпраці, толерантність щодо різноманітних способів діяльності і думок.

Вивчення окремого предмета має викликати в учнів якомога більше позитивних емоцій, а її зміст — бути націленим на виховання порядності, старанності, систематичності, послідовності, посидючості і чесності. Приклад вчителя покликаний зіграти важливу роль у формуванні толерантного ставлення до товаришів, незалежно від рівня навчальних досягнень.

Здоров'я і безпека

Завданням наскрізної лінії є становлення учня як емоційно стійкого члена суспільства, здатного вести здоровий спосіб життя і формувати навколо себе безпечне життєве середовище.

Реалізується через завдання з реальними даними про безпеку і охорону здоров’я (текстові завдання, пов’язані з середовищем дорожнього руху, рухом пішоходів і транспортних засобів). Варто звернути увагу на проблеми, пов’язані із ризиками для життя і здоров’я. Вирішення проблем, знайдених з «ага-ефектом», пошук оптимальних методів вирішення і розв’язування задач тощо, здатні викликати в учнів чимало радісних емоцій.

Підприємливість і фінансова грамотність

Наскрізна лінія націлена на розвиток лідерських ініціатив, здатність успішно діяти в технологічному швидкозмінному середовищі, забезпечення кращого розуміння учнями практичних аспектів фінансових питань (здійснення заощаджень, інвестування, запозичення, страхування, кредитування тощо).

Ця наскрізна лінія пов'язана з розв'язуванням практичних завдань щодо планування господарської діяльності та реальної оцінки власних можливостей, складання сімейного бюджету, формування економного ставлення до природних ресурсів.

Необхідною умовою формування компетентностей є діяльнісна спрямованість навчання, яка передбачає постійне включення учнів до різних видів педагогічно доцільної активної навчально-пізнавальної діяльності, а також практична його спрямованість. Доцільно, де це можливо, не лише показувати виникнення факту із практичної ситуації, а й по можливості створювати умови для самостійного виведення нового знання, перевірці його на практиці і встановлення причинно-наслідкових зв’язків шляхом створення проблемних ситуацій, організації спостережень, дослідів та інших видів діяльності. Формуванню ключових компетентностей сприяє встановлення та реалізація в освітньому процесі міжпредметних і внутрішньопредметних зв’язків, а саме: змістово-інформаційних, операційно-діяльнісних і організаційно-методичних. Їх використання посилює пізнавальний інтерес учнів до навчання і підвищує рівень їхньої загальної культури, створює умови для систематизації навчального матеріалу і формування наукового світогляду. Учні набувають досвіду застосування знань на практиці та перенесення їх в нові ситуації.

Вимоги до осіб, які можуть розпочинати

здобуття базової середньої освіти. 

Базова середня освіта здобувається, як правило, після здобуття початкової освіти. Діти, які здобули початкову освіту на 1 вересня поточного навчального року  розпочинають здобути базову середню освіту цього ж навчального року.

Особи з особливими освітніми потребами можуть розпочинати здобуття базової середньої освіти за інших умов.

Опис та інструменти системи

внутрішнього забезпечення якості освіти

                    Кадрове забезпечення освітньої діяльності відповідає поставленим цілям.     У закладі базову середню освіту забезпечують 29 педагогів.

Якісний склад :

        Навчально-методичне забезпечення освітньої діяльності відповідає Державному стандарту базової середньої освіти, навчальним програмам, затвердженими МОН України.

               Щорічно оновлюється матеріально-технічне забезпечення освітньої діяльності. Всі класи обладнано меблями. У школі створено кабінети історії, фізики, географії, дві майстерні, два спортивні класи.

               Вивчення стану викладання предметів плануємо відповідно перспективного плану внутрішкільного контролю, проводимо моніторинг навчальних досягнень учнів, порівняльний аналіз посеместрового та річного балів, моніторинг учнів випускних класів проводимо три рази на рік, а результати розглядаємо на нарадах при директорі, педагогічних радах, методичних об’єднаннях.

Завдання системи внутрішнього забезпечення якості освіти:

Окрім освітніх компонентів для вільного вибору учнями, які є обов’язковими, за рішенням ПМПК є інші компоненти, зокрема корекційно-розвитковий складник для осіб з особливими освітніми потребами, які навчаються в інклюзивних класах.

Основними формами організації освітнього процесу є різні типи уроку:

формування компетентностей; розвитку компетентностей; перевірки та оцінювання досягнення компетентностей; корекції основних компетентностей; комбінований урок, уроки-семінари, конференції, інтерактивні уроки, інтегровані уроки, відео-уроки тощо.

Також формами організації освітнього процесу є екскурсії, віртуальні подорожі, квести.

З метою засвоєння нового матеріалу та розвитку компетентностей крім уроку проводяться навчально-практичні заняття, які також виконують функцію перевірки та оцінювання досягнення компетентностей

Форми організації освітнього процесу можуть уточнюватись та розширюватись у змісті окремих предметів за умови виконання державних вимог Державного стандарту та окремих предметів протягом навчального року. Зокрема, в рамках проекту «Демократична школа» перед учителями стоїть завдання проводити під час вивчення різних шкільних предметів вправи для формування громадянської та соціальної компетентностей.

Вибір форм і методів навчання вчитель визначає самостійно, враховуючи конкретні умови роботи, забезпечуючи водночас досягнення конкретних очікуваних результатів, зазначених у навчальних програмах окремих предметів.

Додаток 1

Рух учнів у шкільних приміщеннях

Центральний корпус

1 вхід – 8А, 9А, 9Б класи

2 вхід – 6Б, 7Б класи

        ІІ корпус

1 вхід – 6А, 5А класи

2 вхід – 5Б, 7А, 8Б класи