Клас: 7

Тема. Внутрішні води Північної Америки.

Мета: формувати знання про особливості вод суходолу, основні річкові           системи, Великі озера Північної Америки;

вдосконалювати практичні вміння і навички складати комплексну характеристику річок за картами атласу, текстом підручника та джерелами додаткової літератури;

розвивати навички порівняння особливостей річок різних басейнів, роботи з картою атласу;

виховувати турботливе ставлення до природи.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Обладнання: карти атласу, додаткова інформація, дидактичні картки, мультимедійна презентація, підручник, практичні зошити.

Хід уроку

І. Організаційний момент

        Епіграф уроку: (слайд 1)

Розум людський має три ключі,

які все відчинять:

знання, думка, уява – все у цьому.

                                          В. Гюго

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

Вчитель:

        Сьогодні ми вирушимо в нову подорож по материку Північна Америка. Материк багатий поверхневими і підземними водами. За багатством водних ресурсів посідає третє місце у світі після Південної Америки та Євразії, але розподілені вони на його поверхні нерівномірно.

        ● Найбільша висота шару стоку характерна для пн.-зх. Кордильєр.

         ● Найважливіша й найбільша водна артерія материка – Міссісіпі. Індіанці називали її «батьком вод», «великою річкою».

        ● На материку розташований найбільший річковий каньйон – Великий каньйон на р. Колорадо.

        ● Найбільший водоспад – Ніагарський.

        ● Найбільша прісноводна водойма світу – озеро Верхнє. Разом з іншими озерами воно утворює найбільше зосередження прісних вод – це «внутрішнє море» материка, що поєднано з океаном р. Св. Лаврентія.

        ● Є льодовики – гірські та покривні, значні площі зайняті багаторічною мерзлотою.

ІІІ. Оголошення теми і завдань уроку

Тема. Внутрішні води Північної Америки (слайд 2)

Завдання: (слайд 3)

  1. Визначити географічне положення найбільших річок та озер.
  2. З’ясувати особливості живлення, характер течій та режим річок.
  3. Відпрацювати навички порівняння особливостей річок різних басейнів.
  4. Формувати активну життєву позицію по збереженню багатств Землі.
  5. Виховувати турботливе ставлення до природи.

IV. Актуалізація опорних знань

        1. «Картографічна розминка» (слайд 4)

Назвати позначені географічні об’єкти.

        

        2. «Географічний крос» (слайд 5, 6)

Закінчити речення.

  1. На заході материк омиває … океан.
  2. Найглибше в материк на пн.-сх. врізається … затока.
  3. Найбільшою затокою на пд.-сх. є … .
  4. Найбільшу площу на материку займає … пояс.
  5. Вологу і тепло на пд.-сх. приносить течія … .
  6. Своїм зовнішнім виглядом материк нагадує … .

   

 

3. «Інтелектуальна розминка»

        Так, як на сьогоднішньому уроці ми ознайомимось з цікавою інформацією про внутрішні води Північної Америки, найголовнішими системами річок та озер материка, то для вивчення нового матеріалу ми повинні пригадати опорні знання з попередніх уроків.

        Запитання:  

  1. Що відносять до вод суходолу? (слайд 7, 8)

 

  1. Від чого залежить багатство материка на водні ресурси? (слайд  9)
  2. Що є головним в утворенні вод суходолу клімат чи рельєф?
  3. Як рельєф впливає на характер течії річок? (слайд  9,  10)

 

  1. Як клімат впливає на формування річок? (слайд 11 - 12)

           

  1. Яке живлення можуть мати річки? (слайд 13)        
  2. Які бувають озера за походженням їхніх улоговин? (слайд 14)

          

  1. Як використовуються річки та озера в господарстві? (слайд 15)
  2. Які екологічні проблеми пов’язані з річками?

        

V. Вивчення нового матеріалу

        План уроку (слайд 16)

  1. Річки Північної Америки.
  2. Озера Північної Америки.
  3. Значення річок та озер для природи та життя людини.

  1. Річки Північної Америки

Бесіда із завданнями 

Робота з картою, повідомлення учнів. (слайд 17)

  1. Міссісіпі.

Це одна з найдовших річок на Землі. На карті Міссісіпі з її притоками схожа на гігантське дерево із широкою розгалуженою кроною. Міссісіпі починається в лісах Великих рівнин маленьким струмочком, приймаючи по дорозі тисячі приток, найбільші з яких – Міссурі та Огайо. За чітко прокладений курс "північ-південь” Міссісіпі іноді називають "рухомим меридіаном”.

  1. Святого Лаврентія – показ вчителя
  2. Маккензі.

Між Гудзоновою затокою й хребтами Кордильєр, Великими рівнинами на півдні й арктичним узбережжям на півночі простягається басейн другої за величиною річки Північної Америки – Макензі.

  1. Юкон.

Річка Юкон відома своїй "золотою лихоманкою” початку ХХ століття, або Клондайком, за іменем її притоки.

  1. Колумбія
  2. Колорадо

Річка Колумбія отримала свою назву на честь корабля "Колумбія”, на якому мореплавці в 1792 році відкрили гирло річки.

Другу річку іспанці назвали Ріо-Колорадо, що означає "червона ріка”, тому що ущелина, де вона протікає, складена породами червоного кольору. Каньйон іспанці назвали Восьмим дивом Світу.

        ► Складання характеристики річки за планом (робота в групах)

План характеристики річки (слайд 18)

  1. Назва річки, її довжина.
  2. Басейн океану, до якого належить річка.
  3. Місце витоку, куди впадає, напрямок течії.
  4. Особливості будови річкової долини .
  5. Основні притоки річки.
  6. Види живлення річки.
  7. Господарське використання річки.

Завдання (слайд 19)

За підручником, додатковою інформацією, картою атласу та за планом скласти коротку характеристику річки заповнивши узагальнюючу таблицю.

План характеристики

Міссісіпі

Макензі

Юкон

До басейну якого океану належить

 

 

 

 

Місце витоку

 

 

 

Куди впадає

 

 

 

Напрямок течії

 

 

 

 

Особливості будови річкової долини

 

 

 

Основні притоки

 

 

 

Режим та живлення

 

 

 

Господарське використання

 

 

 

        (Учні зачитують характеристику річки, показують її на карті. Перегляд слайдів (слайд 19 – 24, 25 – заповнена таблиця)

  1. Озара Північної Америки

► Розповідь вчителя, робота з картою (слайд 26)

 В помірному та субарктичному поясі Північної Америки розташована велика кількість озер. Вони мають льодовиково-тектонічне походження.

● Найвідомішими є Великі озера – п’ять прісноводних басейнів. (Карта!!!) Вони розташовані на різних висотних рівнях і являють собою каскад природних водоймищ, з’єднаних короткими порожистими річками.

Озеро Верхнє не тільки найбільше за площею, але й найглибше, має найбільший об’єм води. Вода в ньому найхолодніша. Взимку воно замерзає. В сурові зими товща льоду сягає 1,5м.

Озеро Мічиган - подібно апендиксу в системі озер, знаходиться в промисловому районі США, тому сильно забруднене.

Озеро Гурон займає центральне місце в системі озер. За  розмірами та об’ємом воно поступається тільки озеру Верхнє. З озера Гурон витікає р. Детройт, з’єднуючи його з озером Ері.

● Найнижче за висотою - озеро Онтаріо, з’єднане з озером Ері р. Ніагара,  відома всьому світу Ніагарським водоспадом, висота якого 51м.

● На півночі материка багато льодовикових озер (слайд 26), які взимку замерзають.

● До реліктових озер належить Велике Солоне.

Карстове – Окічобі.

● Великі запаси води законсервовані в льодовиках Гренландії та Канадського Арктичного архіпелагу.

(Перегляд слайдів  27, 28, 29)

   

 

        Значення річок та озер для природи та життя людтни

? – Яке значення мають річки та озера в природі та житті людини?

(слайд 30)

VI. Закріплення нового матеріалу.

  1. Що означає назва водного об’єкту (слайд 31)

       

 

  1. Робота з картою (слайд 32)

       

  1. Експрес-тести (слайд 33, 34)

Експрес-тест

1.До басейну Північного Льодовитого океану відносять річки:

        а) Маккензі;                   б) Міссісіпі;                   в) Колорадо.

2.Найбільшою річкою материка є:

        а) Міссісіпі;                   б) Юкон;                        в) Св. Лаврентія  

3.Річка Ніагара з’єднує озера:

        а) Верхнє і Мічиган;     б) Мічиган і Гурон;      в) Ері та Онтаріо.

4.Яка річка утворила найбільший каньйон:

        а) Колорадо;                   б) Колумбія;                 в) Юкон.

5. До реліктових озер належить:

        а) Верхнє озеро;             б) Солоне озеро;          в) Окічобі

VII. Підсумок уроку. (слайд 35)

“Продовжити речення”

(!!!Оцінювання учнів)

VIII. Домашнє завдання. (слайд 36)

Додаток 1

Міссісіпі

Найдовша річкова артерія Північної Америки – Міссісіпі з притокою Міссурі (6420 км). Річка бере початок з невеликого озера Айтаска в Центральних рівнинах. 
           Протікаючи через Центральні рівнини, Міссісіпі приймає ряд великих приток: Міннесота, Де-Мойн, Міссурі, Арканзас, Ред-Рівер (праві), Чіп-пева, Вісконсін, Іллінойс, Огайо (ліві).
           У верхній течії має широку долину, багато порогів та перекатів, у нижній течії судноплавна, широка (до 70—100 км), утворює меандри.
           Режими річок системи Міссісіпі досить різноманітні. Так, ті з них, витоки яких знаходяться в Скелястих горах, найвищий рівень мають влітку. Взимку вони на кілька місяців вкриваються льодом. Праві притоки середньої течії Міссісіпі мають режим преріанського, а ліві – аппалачського типів. У нижній течії річка ніколи не замерзає. 
           Річки системи Міссісіпі мають велике господарське значення. Загальна протяжність судноплавних шляхів басейну понад 25 тис. кв. км. Міссісіпі сполучена каналами із системою Великих озер. На притоках Міссісіпі було споруджено ряд великих електростанцій.

Маккензі

У річок, що стікають у Північний Льодовитий океан, переважає снігове живлення. Річки більшу частину року вкриті кригою. Льодохід починається пізньою весною з верхів’їв річок. Найбільша північна річка — Маккензі, що бере початок з Великого Невільничого озера.

         Головна притока Маккензі — гірська річка Атабаска, що бере початок у Скелястих горах.

Маккензі протікає в Канаді протягом 1770 км. Її басейн площею 1804 тис. км2 розміщений між Гудзоновою затокою й хребтами Кордильєр.

Широка річкова долина, багато порогів та перекатів

Річка зберігає значну водоносність протягом усього року, але у вересні—жовтні замерзає, а розкривається у квітні — на початку травня. Тому взимку рівень води знижується, а навесні вона «переживає» паводок, що починається у верхній течії та утворює затори й повені, небезпечні для прибережних районів. Після цього починається стрімкий льодохід, що завдає значної шкоди лісам, які ростуть у заплаві річки. Бурхливі паводкові води з коренем виривають дерева, які річка виносить у Північний Льодовитий океан.

Використовується для водопостачання, вилову риби та як транспортна артерія.

Юкон

На північному заході материка тече р. Юкон, що починається в Скелястих горах і несе свої води в Берингове море. Для місцевого населення важливе значення мають рибні запаси цієї північної річки.

У верхній течії — вузька гірська долина з порогами та перекатами, у нижній течії — широка долина, спокійна течія.

Переважно снігове живлення. Повінь на початку літа. Тривалий період вкрита льодом.

 Має притоки - Коюкук, Танака.

Додаток 2

План характеристики

Річка ________________________

До басейну якого океану належить

Місце витоку

Куди впадає

Напрямок течії

Особливості будови річкової долини

Основні притоки

Режим та живлення

Господарське використання

Міссісіпі.

Це одна з найдовших річок на Землі. На карті Міссісіпі з її притоками схожа на гігантське дерево із широкою розгалуженою кроною. Міссісіпі починається в лісах Великих рівнин маленьким струмочком, приймаючи по дорозі тисячі приток, найбільші з яких – Міссурі та Огайо. За чітко прокладений курс "північ-південь” Міссісіпі іноді називають "рухомим меридіаном”.

Маккензі.

Між Гудзоновою затокою й хребтами Кордильєр, Великими рівнинами на півдні й арктичним узбережжям на півночі простягається басейн другої за величиною річки Північної Америки – Макензі.

Юкон.

Річка Юкон відома своїй "золотою лихоманкою” початку ХХ століття, або Клондайком, за іменем її притоки.

Колумбія

Колорадо

Річка Колумбія отримала свою назву на честь корабля "Колумбія”, на якому мореплавці в 1792 році відкрили гирло річки.

Другу річку іспанці назвали Ріо-Колорадо, що означає "червона ріка”, тому що ущелина, де вона протікає, складена породами червоного кольору. Каньйон іспанці назвали Восьмим дивом Світу.

 «Географічний крос»

Закінчити речення.

  1. На заході материк омиває ……………………… океан.
  2. Найглибше в материк на пн.-сх. врізається ………...……. затока.
  3. Найбільшою затокою на пд.-сх. є …………………….………… .
  4. Найбільшу площу на материку займає …………………….. пояс.
  5. Вологу і тепло на пд.-сх. приносить течія ……………………… .
  6. Своїм зовнішнім виглядом материк нагадує ………………..… .

 

 

 «Географічний крос»

Закінчити речення.

  1. На заході материк омиває ………………….… океан.
  2. Найглибше в материк на пн.-сх. врізається ………...……. затока.
  3. Найбільшою затокою на пд.-сх. є ……………………………… .
  4. Найбільшу площу на материку займає …………………….. пояс.
  5. Вологу і тепло на пд.-сх. приносить течія ……………………… .
  6. Своїм зовнішнім виглядом материк нагадує ………………..… .

«Географічний крос»

Закінчити речення.

  1. На заході материк омиває …………………… океан.
  2. Найглибше в материк на пн.-сх. врізається ………...……. затока.
  3. Найбільшою затокою на пд.-сх. є …………………….………… .
  4. Найбільшу площу на материку займає …………………….. пояс.
  5. Вологу і тепло на пд.-сх. приносить течія ……………………… .
  6. Своїм зовнішнім виглядом материк нагадує ………………..… .