СЕРТИФІКАЦІЯ ПЕДАГОГІЧНИХ ПРАЦІВНИКІВ

В СИСТЕМІ ЗОВНІШНЬОГО

ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ЯКОСТІ ОСВІТИ

Оксана КРАМАРЕНКО

заступник директора комунальної установи 

«Міський центр професійного розвитку педагогічних працівників 

Кропивницької міської ради»

Анотація. В роботі розглянуто нові можливості підвищення фахового рівня педагога шляхом проходження сертифікації; проаналізовано ефективність впливу підготовки до участі в сертифікації на розвиток професійної майстерності вчителя; представлено кількісний та якісний показники участі вчителів початкових класів міста Кропивницького в пілотному проєкті «Сертифікація педагогічних працівників».

Ключові слова: Нова українська школа, сертифікація, пілотний проєкт, підвищення кваліфікації, якість освіти, незалежний експерт, експертна оцінка.

Вступ.

Якісна освіта - беззаперечний пріоритет розвитку усіх країн світу. З розвитком людського суспільства змінювалось розуміння якості процесів навчання і виховання. Досягнення їх найвищих результатів, відповідно до чинних вимог у той чи інший період, - завжди було пріоритетним.

Як зазначав Редьярд Кіплінг, «Освіта - найвеличніше з усіх земних благ, але тільки тоді, коли вона найвищої якості. Інакше вона абсолютно даремна».

Освітня галузь України сьогодні активно реформується. Основним вектором її перетворення є розбудова системи забезпечення якості освіти. Законом України «Про освіту» визначено складові системи забезпечення якості освіти:

Мета статті полягає у висвітленні процедури сертифікації педагогічних працівників як інструменту системи забезпечення якості освіти України та дослідженні стану її впровадження в місті Кропивницькому.

Виклад основного матеріалу.

Окремою важливою складовою системи забезпечення якості освіти в Україні є процедури спрямовані на підвищення професійної компетентності педагогів - рушіїв реформи, творців Нової Української Школи. Серед них атестація та сертифікація педагогічних працівників. [2]

Мета, завдання, принципи сертифікації.

Незважаючи на те, що сертифікація й атестація вчителів наразі існують як дві паралельні процедури, мета сертифікації є принципово іншою - виявити й заохотити педагогічних працівників, що мають високий рівень педагогічної майстерності, володіють методиками компетентнісного навчання, новими освітніми технологіями та сприяють їх поширенню. [7]

Сертифікація, з одного боку, спрямована на формування нової генерації вчителів - своєрідних «агентів змін», а з іншого - слугує одним з інструментів зовнішнього оцінювання й удосконалення якості освіти.

Постановою КМУ від 27 грудня 2018 р. № 1190 затверджено Положення про сертифікацію педагогічних працівників.

Професійні компетентності учасника сертифікації вивчаються за принципом «вчитель оцінює вчителя». Цей процес відбувається без втручання керівництва закладів освіти й органів управління освітою. Такий підхід забезпечує незалежність і неупередженість процедури сертифікації.

Сертифікація дає змогу всебічно оцінювати професійні компетентності вчителя відповідно до вимог Професійного стандарту на теоретичному та практичному рівнях, а також поєднати самооцінювання педагогічної діяльності та її зовнішнє оцінювання.

Хто може стати учасником проєкту?

Учасником сертифікації може бути педагогічний працівник, який на момент його реєстрації для участі у сертифікації працює на відповідній посаді за основним місцем роботи, має стаж педагогічної роботи не менше двох років. Безоплатно проходити сертифікацію педагог може один раз на три роки. [7]

Якщо ж педагог не подолав при проходженні даної процедури пороговий бал і не отримав сертифікат, то пройти повторно випробування він може не раніше ніж через рік. Важливо підкреслити, що сертифікація відбувається виключно на засадах добровільності та анонімності результатів, за ініціативою самого педагога, який може відмовитися від участі у ній на будь-якому її етапі.

Міністерство освіти і науки визначає категорії педагогічних працівників для участі у сертифікації та їх граничну кількість на конкретний календарний рік, відповідно до наявності професійних стандартів конкретної категорії, обсягів фінансування і спроможності виконати процедуру уповноваженими установами.

Цілком логічним стало рішення МОН України щодо першочергового проходження сертифікації учителями початкових класів. Адже з початкової ланки розпочалась ключова реформа «Нова українська школа», до якої учителі проходили у 2018 р. обов’язкове навчання на загальнодержавному рівні, наказом Міністерства соціальної політики України від 10.08.2018 № 1143 було затверджено професійний стандарт «Вчитель початкових класів закладу загальної середньої освіти». [3]

Тобто, для проведення сертифікації вчителів початкових класів була необхідна основа.

Позитивні результати сертифікації передбачають змогу долучити сертифікованих вчителів до супервізії, освітньої експертизи під час сертифікації, інституційного аудиту, розроблення навчальної літератури, тестових завдань для ЗНО, навчальних, освітніх програм та їх освітньої експертизи тощо. [4]

Таким чином, кожен сертифікований учитель впливає на формування позитивного іміджу закладу освіти. Водночас неуспішне проходження сертифікації не має жодних негативних наслідків ні для закладу освіти, ні для вчителя, оскільки не впливає на результати його чергової (позачергової) атестації, підтвердження наявної чи присвоєння наступної педагогічної категорії, продовження роботи на відповідній посаді.

Алгоритм сертифікації.

Упродовж 3-х років: 2019-го, 2020-го, 2021-го, сертифікація проводилась у статусі пілотного проєкту з метою відпрацювання механізмів реалізації процедури. Пандемія COVID-19 та введення воєнного стану в Україні у зв’язку з російською агресією внесли свої корективи в систему освіти, та й у соціальне життя загалом, тому і сертифікація 2020-го, 2021-го, 2022-го рр. також проводилась у пілотному форматі, щороку за оновленою моделлю.

МОН своїм наказом визначає граничну кількість вчителів від кожної з областей, які можуть зареєструватися для участі в сертифікації та строки реєстрації, яка здійснюється на сайті УЦОЯО.

Педагоги, що бажають пройти випробування, самостійно реєструються для участі у сертифікації, у визначенні МОНУ строки.

Український центр оцінювання якості освіти для кожного учасника сертифікації створює на своєму офіційному веб-сайті кабінет учасника сертифікації, куди надходить інформація про результати випробувань. Сертифікат дійсний впродовж трьох років. Учасник сам вирішує, чи оприлюднювати інформацію про результати, і чи використовувати її у процесі атестації.

Незалежне тестування організовує і проводить УЦОЯО. На першому етапі сертифікації оцінюють фахові знання та вміння як складові професійних компетентностей учителя початкової освіти відповідно до трудових функцій, зазначених у Професійному стандарті.

Результати незалежного тестування визначають на підставі набраної учасником сертифікації кількості балів за виконання тестових завдань. Учасників сертифікації, які набрали більше ніж 60 відсотків від максимальної кількості балів, вважають такими, що пройшли незалежне тестування та допускають до наступного етапу сертифікації.

Самооцінювання власної педагогічної майстерності організовує та проводить Служба якості. Мета цього етапу сертифікації - оцінювання вчителем власної професійної діяльності, виявлення її сильних та слабких сторін, осмислення досягнутого та проєктування подальшого професійного розвитку. На цьому етапі вчителі заповнюють анкету самооцінювання, твердження якої відповідають трудовим діям професійних компетентностей, визначених Професійним стандартом. [4]

Учасники скачують програмний додаток EvaluEd, за посиланням розміщеним на вебсайті ДСЯОУ та офіційній сторінці ДСЯОУ у мережі Фейсбук.

У додатку завантажені всі запитання з затвердженої форми анкети. Програма пропонувала користувачу вибрати варіант відповіді, не давала можливість обрати більше однієї відповіді та автоматично переходить до наступного питання при отриманні підтвердження про надсилання відповіді на попереднє запитання. Після підтвердження відповіді на останнє твердження результати опитування потребували зберігання у вигляді Excel файлу, які слід було надіслати на електронні адреси Служби. [6]

Цікавим є те, що після збереження результатів анкетування додаток EvaluEd формував результат самооцінювання за професійними компетентностями у вигляді кругової діаграми й учасник міг візуально побачити розвиток у себе кожної компетентності.

Результати самооцінювання надходять на електронну пошту учасника сертифікації та доступні для перегляду лише йому. Таким чином учасник сертифікації має змогу порівняти рівень власних професійних компетентностей з вимогами Професійного стандарту та спроєктувати траєкторію подальшого професійного зростання.

Вивчення практичного досвіду роботи учасника сертифікації - організовує і проводить Служба якості та її територіальні управління.

Професійні компетентності учасників сертифікації оцінюють освітні експерти, вивчивши їхній практичний досвід роботи, відповідно до затвердженої Службою якості методики експертного оцінювання професійних компетентностей учасників сертифікації.

Методика передбачає експертне оцінювання 15 професійних компетентностей, визначених Професійним стандартом, за 32 критеріями. Кожен критерій оцінюють в діапазоні від 1 до 5 балів. Для ґрунтовної та цілісної оцінки професійних компетентностей учителя експерти зазвичай впродовж одного робочого дня аналізують самопрезентацію практичного досвіду роботи учасника сертифікації, спостерігають за його навчальними заняттями і самоаналізом, а також проводять з ним інтерв’ю. Результати оцінювання експерти заносять до спеціальної документації. [4]

Аналіз самопрезентації. Самопрезентація передбачає, що учасник сертифікації розкриває власний професійний образ, відображає досвід та досягнення за останні два роки. Самопрезентацію учасник сертифікації готує заздалегідь у зручному для нього форматі. Це може бути розповідь, електронна презентація, відеофільм, фотоколаж тощо. Оцінюють не формат самопрезентації, а її зміст, який має містити такі складові:

Навчальні заняття і самоаналіз педагога. Зазвичай експерти переглядають не менше двох навчальних занять, самостійно визначивши, які саме заняття за розкладом спостерігатимуть. Навчальні заняття учасник сертифікації проводить без попередньої репетиції згідно з календарним планом роботи та відповідним навчальним планом.

Не менш інформативний метод вивчення професійних компетентностей учителя - спостереження експертів за самоаналізом навчального заняття. Розбір та оцінка вчителем особисто проведеного заняття дає змогу з’ясувати:

Інтерв’ю. Під час завершальної фази вивчення практичного досвіду експерти проводять інтерв’ю з учасником сертифікації. Воно спрямоване на уточнення тієї інформації, яку не вдалося отримати за допомогою перелічених вище методів, щоб об’єктивно оцінити професійні компетентності вчителя. Саме тому зміст інтерв’ю визначають експерти і запитання формулюють індивідуально для кожного учасника сертифікації.

Тривалість інтерв’ю не перевищує 60 хвилин.

На цьому етапі вчитель має продемонструвати свої найкращі професійні якості, бути готовим до миттєвої реакції в непередбачуваних ситуаціях. Тому вкрай важливо, щоб керівництво закладу освіти психологічно підтримало педагога і забезпечило необхідними технічними засобами.

Результати сертифікації. Результати експертного оцінювання професійних компетентностей учасника сертифікації - набрану кількість балів за кожну компетентність та загальну суму балів - відображають в експертному висновку, який оформляють та підписують експерти в день вивчення практичного досвіду учасника сертифікації. У цей же день копію експертного висновку надсилають учаснику сертифікації електронною поштою. Після збору й обробки експертних висновків усіх учасників сертифікації Служба якості своїм наказом формує комісію, що визначає пороговий бал за результатами вивчення практичного досвіду роботи учасників сертифікації.

Учасники сертифікації, які подолали пороговий бал, вважаються такими, що успішно пройшли процедуру сертифікації. Вони отримують відповідний сертифікат у своєму електронному кабінеті. Сертифікат дійсний протягом трьох років. [7]

Як проходило пілотування сертифікації вчителів початкових класів у місті Кропивницькому?

Впровадження даного проєкту в місті Кропивницькому, як у всій Україні в цілому, розпочалося у 2019 році як пілотного.

Проєкт реалізувався в доволі непростих умовах. Щороку відбувається апробація нових підходів до самої процедури, змінювалися етапи, терміни та коригувалася методика вивчення практичного досвіду вчителя. Також, пандемія та війна мали суттєвий вплив на можливість реалізації педагогічного проєкту.

Незважаючи на всі труднощі, педагоги міста Кропивницького були доволі активними учасниками проєкту. Щороку кількість зареєстрованих для участі у сертифікації вчителів кропивничан становив від 20 до 50 відсотків від загальної кількості по Кіровоградській області. (див. табл. 1)

Щодо якості участі вчителів Кропивницького у проєкті можна сказати, що вона є доволі успішною. (див. табл. 2)

Окрім того, щороку ми мали вчителів, які набрали максимальну кількість балів. Якщо говорити про заклади освіти, вчителі яких брали участь у сертифікації, їх кількість постійно збільшувалася. Станом на сьогодні, 15 закладів загальної середньої освіти міста Кропивницького мають сертифікованих вчителів, а 4 вчителі пройшли процедуру вдруге, тим самим вкотре підтвердили високий рівень свого професіоналізму. (див. табл. 3)

табл.3

№ з/п

Заклад освіти

Кількість сертифікованих педагогів

1

Комунальний заклад «Преображенська гімназія Кропивницької міської ради»

1

2

Комунальний заклад «Великобалківська гімназія Кропивницької міської ради»

1

3

Комунальний заклад «Гімназія імені Олени Журливої Кропивницької міської ради»

1

4

Комунальний заклад «Ліцей Центральний» Кропивницької міської ради»

4

5

Комунальний заклад «Ліцей імені Тараса Шевченка Кропивницької міської ради»

3

6

Комунальний заклад «Ліцей «Максимум» Кропивницької міської ради»

8

7

Комунальний заклад «Навчально-виховне об'єднання природничо-економіко-правовий ліцей-спеціалізована школа І-ІІІ ступенів № 8 - позашкільний центр» Кіровоградської міської ради Кіровоградської області»

2

8

Комунальний заклад «Ліцей «Муніципальний колегіум» Кропивницької міської ради"

3

9

Комунальний заклад «Ліцей «Лінгвістичний» Кропивницької міської ради»

1

10

Комунальний заклад «Гімназія «Ерудит» Кропивницької міської ради»

3

11

Комунальний заклад «Ліцей «Європейська освіта Кропивницької міської ради»

6

12

Комунальний заклад «Навчально-виховне об'єднання № 32 «Спеціалізована загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів, позашкільний центр «Школа мистецтв» Кіровоградської міської ради Кіровоградської області»

1

13

Комунальний заклад «Класична гімназія Кропивницької міської ради»

2

14

Комунальний заклад «Ліцей «Науковий» Міської ради міста Кропивницького»

5

15

Комунальний заклад «Навчально-виховне об'єднання ліцей-школа-дошкільний навчальний заклад «Вікторія-П» Кіровоградської міської ради Кіровоградської області

1

 Всього:

44

У 2022 році сертифікація була особливою, адже проходила вона в надзвичайно складних умовах: часті тривоги, нестійкий інтернет, перебої зі світлом, перебування всіх учасників у психологічній напрузі. Але саме цей рік для наших вчителів став самим успішним. Так, із 33 педагогів Кіровоградської області, які успішно пройшли сертифікацію в 2022 році, 18 креативних вчителів з Кропивницького. 2 педагоги в Кіровоградській області набрали максимальну кількість балів - 160, серед них 1 із Кропивницького, для 5 вчителів області цей рік став роком повторної сертифікації, 4 з них кропивничани.

Щодо якісного складу вчителів, які пройшли сертифікацію протягом чотирьох років: 40 відсотків від загальної кількості - це педагоги з високим рівнем професійної майстерності, вони мають вищу категорію та педагогічне звання; 25 відсотків - вчителі ІІ а І категорії. Високий відсоток становлять молоді педагоги зі стажем до 5 років - 35 відсотків. Значна кількість сертифікованих вчителів нині стали освітніми експертами і долучаються до процедури уже в новому статусі.

Що стало запорукою успіху сертифікованих педагогів?

У першу чергу - розуміння значущості своєї роботи у процесі реформування української освіти.

По-друге, наші педагоги відчували постійну підтримку на всіх етапах їх участі у сертифікації з боку адміністрацій закладів освіти, адже саме вони дбали про технічне забезпечення та психологічний комфорт учасника сертифікації.

По-третє, максимальна вмотивованість, адже потужною була підтримка з боку комунальної установи «Центр професійного розвитку педагогічних працівників», управління Державної служби якості освіти у Кіровоградській області, КОІППО ім. В. Сухомлинського саме в питаннях теоретичної та практичної підготовки до проходження ЗНО, заповнення анкети самооцінювання, підготовки самопрезентації, розробки уроків тощо. Вагомою була і є підтримка місцевої влади, адже всі наші сертифіковані вчителі своєчасно і безперебійно отримують щомісячну доплату.

Тобто, можемо визначити складові успішного проходження сертифікації, а саме:

Центром професійного розвитку педагогів проведено опитування сертифікованих вчителів. Воно показало, що всі педагоги, які взяли участь у процедурі хочуть бути в центрі реформування освіти, їм цікаво випробувати свої професійні можливості в новому форматі, а також у найближчому майбутньому хочуть стати освітніми експертами. Педагоги зазначили, що процедура є цікавою, нестандартною, а головне - прозорою. На питання «Чи будуть у подальшому проходити сертифікацію знову?», 85 відсотків дали відповідь «так».

Яке майбутнє у сертифікації?

Як наголошує пані Неля ВЕЛИЧКО, в.о. директора департаменту акредитації та моніторингу й начальниця відділу освітніх програм Державної служби якості освіти: «Передусім учасники сертифікації є прогресивною освітянською спільнотою, яка гуртується навколо сучасних освітніх тенденцій і ніколи не пасе задніх».

Державною службою якості освіти України підготовлено проєкт концепції розвитку сертифікації, її масштабування. Заплановано впровадження сертифікації серед учителів 5-6 класів базової освіти, а саме охопити вчителів української мови та математики. Наразі  триває комунікація з Міністерством освіти і науки щодо моделей реалізації сертифікації в базовій школі.

Амбітний план - із 2027 року максимально масштабувати сертифікацію на інші спеціальності та предмети. Ймовірно, що з 2028-го сертифікація вчителів початкових класів може стати обов’язковою. Але спочатку педагоги мають самі відчути переваги цієї процедури. Наразі є певні проблеми з унормуванням атестації й сертифікації.

Є повністю розроблена модель сертифікації керівників закладів освіти. До керівника, який пройде незалежну сертифікацію, буде більше довіри, як сьогодні до сертифікованого вчителя. Тобто, керівником зможе ставати не людина, яку просто призначив чи погодив засновник, а та, яка пройшла фахове тестування, змогла представити якісну стратегію розвитку закладу, яку оцінювали інші керівники-експерти. Так, багато хто має побоювання проходити цю процедуру. Але, зрештою, фаховий та активний керівник буде лише позитивно впливати і на роботу закладу, і на бажання педагогів рости над собою та проходити сертифікацію. У такого директора учитель ніколи не боятиметься, що отримає негатив і «лінчування», якщо візьме участь у сертифікації та не пройде всі її етапи успішно. Головне - працювати над собою і не боятися. [8]

Висновки.

За кожною історією успіху стоїть історія кропіткої праці.

Отже, процедура сертифікації є глибокою, цілісною та важливою, а шлях до сертифіката вимагає від учителя максимальної реалізації його професійного потенціалу. У професійній спільноті вчителів, які вже мають досвід сертифікації, ця процедура набуває позитивного іміджу.

Сертифікований учитель у закладі освіти - це завжди перевага. Він мотивує до змін, реалізує прогресивні ідеї та новації, у майбутньому стає супервізором, освітнім експертом. Це також свідчить про високий фаховий рівень педагогічного колективу, формує позитивний імідж закладу освіти та підвищує в ньому якість освіти.

Використані джерела

  1. Закон України від 05 вересня 2017 №2145-VIIІ «Про освіту»: http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2145-19
  2. Наказ МОН від 30 листопада 2020 року № 1480 «Про затвердження методичних рекомендацій з питань реформування внутрішньої системи забезпечення якості освіти у закладах загальної середньої освіти» https://mon.gov.ua/ua/npa/pro-zatverdzhennya-metodichnih-rekomendacij-zpitan-formuvannya-vnutrishnoyi-sistemi-zabezpechennya-yakosti-osviti-uzakladah-zagalnoyi-serednoyi-osviti
  3. Наказ Міністерства соціальної політики України «Про затвердження професійного стандарту «Вчителя початкових класів закладу загальної середньої освіти» https://vk24.ua/regulations_and_jurisprudence/nakazi/nakaz-ministerstvasocialnoi-politiki-ukraini-pro-zatverdzhennya-profesiynogo-standartu-vchitel
  4. Наказ МОНУ від 4 січня 2022 року № 3 Про деякі питання проведення сертифікації педагогічних працівників у 2022 році https://mon.gov.ua/storage/app/media/npa/2022/01/05/Nak.MON.04.01.2022-3-sertyfik.2022.pdf 
  5. Наказ Державної служби якості освіти України від 30 травня 2019 року № 755 Про затвердження методичних рекомендацій щодо створення, змісту та завантаження е- портфоліо https://mon.gov.ua/ua/npa/pro-zatverdzhennyametodichnih-rekomendacij-shodo-stvorennya-zmistu-ta-zavantazhennya-eportfolio
  6. Наказ Державної служби якості освіти України від 29 березня 2021 року № 01-11/26 «Про анкету самооцінювання» https://sqe.gov.ua/law/pro-anketusamoocinyuvannya/
  7. Постанова КМУ від від 27 грудня 2018 року № 1190 «Про затвердження положення про сертифікацію педагогічних працівників» https://www.kmu.gov.ua/npas/pro-zatverdzhennya-polozhennya-prosertifikaciyu-pedagogichnih-pracivnikiv
  8. Сайт Державної служби якості освіти

https://sqe.gov.ua/sertifikaciya-shlyakh-smilivikh-uchiteli/