Провідники та діелектрики в електричному полі. За відсутності електричного поля зовнішнього походження всі молекули розміщені хаотично і здійснюють тепловий коливальний рух. Речовини, внесені в електричне поле, можуть суттєво змінити його. Це пов’язано з тим, що речовина складається з заряджених частинок. При наявності зовнішнього поля відбувається перерозподіл заряджених частинок, і в речовині виникає власне електричне поле.
Повне електричне поле складається з зовнішнього поля і внутрішнього поля - індукційного, яке створюють заряджені частинки речовини.
Найбільш широкими класами речовин є провідники і діелектрики. Головна особливість провідників – наявність вільних зарядів (електронів), які беруть участь в тепловому русі і можуть пересуватися по всьому об’єму провідника під дією електричного поля. Типові провідники – метали.
Якщо провідник, внесли в електричне поле, в ньому відбувається перерозподіл вільних зарядів, внаслідок чого на поверхні провідника виникають нескомпенсовані додатні та від’ємні заряди. Цей процес називають електростатичною індукцією, а заряди, які з’явилися на поверхні провідника – індукційними зарядами.
Повне електростатичне поле всередині провідника дорівнює нулю. Всі внутрішні ділянки провідника, внесеного в електричне поле, залишаються електронейтральними. Якщо видалити деякий об’єм, виділений всередині провідника, і утворити порожнину, то електричне поле всередині порожнини буде дорівнювати нулю.
На цьому ґрунтується електростатичний захист – чутливі до електричного поля прилади для виключення впливу електричного поля поміщають в металеві корпуси.
а) б)
Мал. Електричне (а) та магнітне (б) поля навколо високовольтних ліній електропередач.
Вивчаючи електричне поле в провідниках необхідно пам’ятати наступне:
При внесенні діелектрика в електричне поле відбувається орієнтація молекул уздовж ліній напруженості. Такий стан діелектрика називається поляризацією.
Поляризація діелектриків приводить до появи в них додаткового електричного поля. Відповідно напруженість електричного поля в діелектрику буде меншою, ніж напруженість зовнішнього поля.
Отже, діелектрик послаблює електричне поле. Внаслідок того, що в різних діелектриків це послаблення різне, для характеристики їх електричних властивостей користуються фізичною величиною, яка називається діелектричною проникністю середовища.
Діелектрична проникність середовища показує, у скільки разів напруженість електричного поля в діелектрику менша, ніж поза ним:
.
В однорідному ізотропному (однаковість фізичних властивостей речовини в усіх напрямках) середовищі сила взаємодії між зарядами зменшується в ε разів:
,
а напруженіть електричного поля розраховується за формулою:
.
Діелектрична проникність суттєво залежить від хімічного складу і внутрішньої структури речовини. Завдяки цьому створені численні речовини з унікальними електричними властивостями для застосування в електронній і електрохімічній галузях виробництва.
Серед них чільне місце посідають електрети. Електрети - діелектрики, які зберігають стан поляризації за відсутності стороннього поля (аналоги постійних магнітів). Їх використовують для виготовлення високоефективних електретних мікрофонів, елементів пам’яті для комп’ютерної техніки тощо. Відсутність заліза в цих присртоях робить їх легкими і технологічними у виробництві.
У сучасній техніці широкого поширення набули так звані рідкі кристали, які змінюють свої фізичні властивості під дією електричного поля. Так, якщо рідина, що належить до класу рідких кристалів і має полярні молекули, у звичайному стані повністю прозора, то накладання на неї електричного поля спричиняє зміни в прозорості. Це явище спостерігається, коли дивитися на дисплей мікрокалькулятора.