MART 2019

1 Mart

İdari, siyasi ve mali baskıların dayanılmaz hal aldığını belirten Flash TV, yayınlarına 2 ay süre ile ara verme kararı aldı.

Karşı gazetesi davasından yargılanan eski CHP Milletvekili ve gazetenin eski Genel Yayın Yönetmeni Eren Erdem’e "üye olmamakla birlikte örgüte yardım etmek”ten 4 yıl 2 ay hapis cezası verildi.

Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) Örgütü Türkiye hükümetine, ülkedeki uluslararası basın mensuplarının işlerini engellememe ve süresi dolan akreditasyonları uzatma çağrısı yaptı. Son günlerde ZDF’in Türkiye muhabiri Jorg Brase ile Tagesspiegel muhabiri Thomas Seibert’in akreditasyonları uzatılmadı.

Haber takibi yaparken gözaltına alındıktan sonra haber ve fotoğrafları gerekçe gösterilerek hakkında örgüt üyeliği ve casusluk suçlaması ile dava açılan gazeteciler Erdoğan Alayumat ve Nuri Akman Hatay 2'inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada beraat etti. Alayumat 10 ay tutuklu kaldıktan sonra 2018'in Mayıs ayında tahliye edilmişti.

2 Mart

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Halklar ve İnançlar Komisyonunun 2’nci Anadil Buluşmasını takip eden Pir Haber Ajansı (PİRHA) muhabiri İsmet Sefer’in görüntülerine polis el koydu.

3 Mart

27 yıldır Hürriyet'te çalışan Hürriyet Gazetesi Okur Temsilcisi Faruk Bildirici işten çıkarıldı.

4 Mart

Gazeteci Can Dündar'ın da aralarında bulunduğu 16 kişi hakkında Gezi Parkı eylemlerine ilişkin hazırlanan iddianame, İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Cumhuriyet savcısı, 16 şüphelinin “Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini engellemeye teşebbüs” ve “Gezi olaylarını finanse etmek” suçlamasıyla ağırlaştırılmış müebbet hapsini istemişti.

5 Mart

CHP Beyoğlu Belediye Başkan Adayı Alper Taş’ı konuk aldığı programda LGBTİ’ler ile ilgili soru soran Çağlar Cilara’nın TV5’te yaptığı programa son verildi.

13 Temmuz 2018 tarihli “Albayrak işçilere saldırı programının sinyalini verdi” başlıklı haber nedeniyle Evrensel eski Sorumlu Müdürü Cem Şimşek’e Hazine ve Ekonomi Bakanı Berat Albayrak’ın açtığı “hakaret” davası hakim izinli olduğu için ertelendi.

6 Mart

Dersim’de evlere sabah saatlerinde düzenlenen baskınlarda aralarında Mezopotamya Ajansı muhabiri Semra Turan’ın da olduğu 10 kişi gözaltına alındı.

Bir yılı aşkın süredir tutuklu bulunan gazeteci İdris Yılmaz, hapishaneden yazdığı mektupta maruz kaldığı hak ihlallerini aktardı. Kendilerine verilen gazetelerde ciddi kısıtlamalar bulunduğunu belirten Yılmaz, Evrensel ile BirGün gazetelerinin birçok sayısına "Cezaevi güvenliğini tehdit ettiği" gerekçesiyle el konulduğunu belirtti. Yılmaz, “Yeni Yaşam gazetesi ise 'İyileştirmeyi engelliyor' yani yaptığı haber ve yazılarla ‘ehlileştirmeyi’ önlüyor gerekçesiyle yasaklandı. Bize gelen kargolar da hiçbir gerekçe gösterilmeden geri gönderiliyor.” diye yazdı.  

Evrensel muhabiri Cansu Pişkin’in “iftira ve hakaret” suçlamalarıyla yargılandığı davanın ilk duruşması İstanbul 36. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Dava 25 Mart'a ertelendi.

Sözcü iddianamesini hazırlayan savcının, bir davadaki şüphelilerden haksız menfaat temin etmeye çalıştığı suçlamasıyla ceza aldığı ortaya çıktı.

9 Mart 2014’te yayımlanan “Rüşvet ata sporumuzdur” haberinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın “kişilik hakları ihlal edildiği” iddiasıyla Evrensel gazetesine açılan 50 bin TL’lik tazminat davasına İstanbul 20. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde devam edildi. Dava, 15 Ekim’e ertelendi.

7 Mart

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talebi doğrultusunda İstanbul 3'üncü Sulh Ceza Hakimliği, Yeni Yaşam gazetesinin 15 Şubat 2019 tarihli sayısı hakkında toplatma kararı çıkardı.

6 Mart’ta Dersim’de gözaltına alınan Mezopotamya Ajansı muhabiri Semra Turan ile birlikte 4 kişi, savcılıkta ifadeleri alındıktan sonra adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı.

Evrensel Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat’ın, “kişiler arasındaki haberleşmenin gizliliğini ihlal etmek” suçlamasıyla yargılandığı davada beraat etti.

8 Mart

Türkiye'de en az 15 kadın gazeteci 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü cezaevinde geçirdi.

CHP’nin önergesine yanıt veren Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, son 3 yıl içinde farklı basın kartı türlerinden 44 bin 417 başvuru yapıldığını, bu başvurulardan 22 bin 202’sinin başvurularının olumsuz değerlendirildiğini açıkladı.

Mezopotamya Ajansı muhabiri Yasin Kobulan’a “Zincirleme terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla 1 yıl 6 ay 22 gün hapis cezası verildi. Hükmün açıklanması geri bırakıldı.

Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Çetin Emeç, silahlı saldırıyla öldürülmesinin 29. yılında mezarı başında anıldı.

9 Mart

Komite Dergisi Yazı İşleri Müdürü Çayan Akbıyık İstanbul Kadıköy’de gözaltına alındı.

11 Mart

4 Eylül 2017’de “terör örgütü üyeliği” iddiasıyla tutuklanan ve 16 ay cezaevinde kalan Evrensel Dersim (Tunceli) muhabiri Kemal Özer’in altıncı duruşması Tunceli 1. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Mahkeme heyeti, Özer’in adli kontrol uygulamasının kalkması talebini reddederek karar duruşmasını 27 Mart’a erteledi.

Gün Matbaacılık çalışanlarının yargılandığı davada İmtiyaz Sahibi Kasım Zengin ile çalışanlar Erdoğan Zamur, İrfan Karaca, Mahmut Abay ve İhsan Silmiş tahliye edildi.

Basın kartlarının süresi uzatılmayan Almanyalı gazeteciler Jörg Brase ve Thomas Seibert, Türkiye’yi terk etmek zorunda kaldı. Brase, gitmeden önce, “Artık neredeyse hiç eleştirel haber yapılmıyor” dedi. Seibert de, cezaevlerinde 130 meslektaşı olduğunu söyleyerek “Türkiyeli meslektaşlarımızın işi daha zor” diye konuştu.

12 Mart

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, kapatılan Ülkede Özgür Gündem gazetesinin sahibi Ali Gürbüz’ün yaptığı şikayetle ilgili olarak Türkiye’nin insan hakları ihlalinde bulunduğuna hükmetti. AİHM, Gürbüz’e 3 bin 500 euro ödenmesini kararlaştırdı.

ZDF televizyonunun İstanbul bürosu şefi Jörg Brase, basın kartının uzatıldığını açıkladı. Kartın süresi uzatılmayan Brase, 10 Mart'ta Türkiye'den ayrıldı.

13 Mart

Müzisyen Ahmet Aslan’ın, Sabah’ın magazin yazarı Ömer Karahan’a yaptığı gazetecilik uyarısı kendisine hedef gösterme ve hakaret olarak geri döndü. “Türk” olmadığını söyleyen Aslan bir anda “Aslını inkar etmekle”, “Ülkesini reddetmekle”, “Faşizan tutum göstermekle” suçlandı.

Mersin'de yapılan ev baskınlarında aralarında Yeni Yaşam gazetesi çalışanları Murat Sekmen ve Tuba Salman'ın da bulunduğu çok sayıda genç gözaltına alındı.

14 Mart

Fox TV ana haber sunucusu Fatih Portakal’ın “FETÖ üyeliği” iddiasıyla hakkında açılan soruşturmaya takipsizlik verildi.

Gazeteci Mehmet Gündem’in “FETÖ üyeliği” suçlamasıyla tutuklu yargılandığı davanın 4. duruşması İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Mahkeme heyeti, Gündem’in tutukluluğunun devamına karar vererek davayı 8 Mayıs’a erteledi.

Dünya Gazetesi’nin Adana Bürosu Bölge Temsilcisi Recep Şenyurt’un taciz ettiği kadın çalışana açtığı “iftira” davasının ilk duruşması görüldü. Şenyurt taciz ettiği kadından 26 bin liralık tazminat talebinde bulunurken kadınlar "Susmayan kadınlar kazanacak" dedi.  Bir sonraki duruşma 24 Eylül’de görülecek.

15 Mart

İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ikinci duruşması görülen Sözcü Gazetesi davası 18 Nisan’a ertelendi.

16 Mart

One Free Press Coalition’in (Bir Özgür Basın Koalisyonu) açıkladığı dünyada en fazla tehdit alan gazeteciler arasında Paradise Belgeleri’ni haberleştiren Cumhuriyet muhabiri Pelin Ünker de yer aldı.

Ankara Üniversitesi Rektörü Erkan İbiş’in Evrensel'de 2017’de yayımlanan habere açtığı davadaki ret kararı onandı.

17 Mart

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli’nin katıldığı bir televizyon programındaki sözleri, Demirören medya grubunun yayın organlarında açıkça çarpıtıldı, söylemediği cümleler kullanıldı. Hürriyet gazetesi, Temelli’nin hiç söylemediği “HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli’den açık açık itiraf ve tehdit: İstanbul-Ankara’yı İmamoğlu ile Yavaş değil HDP yönetecek” başlığıyla haberi verdi.

18 Mart

Belgeselci ve video aktivist Kazım Kızıl’ın da aralarında bulunduğu 24 kişinin “Cumhurbaşkanına hakaret” ve “Toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanuna muhalefet” ile yargılandığı dava 19 Haziran'a ertelendi.

19 Mart

Gözaltına alındığı sırada fotoğraf makinesine el konulan Mezopotamya Ajansı Dersim muhabiri Semra Turan serbest bırakıldı. Makinesini teslim almak için emniyete gidince yeniden gözaltına alındı.

Adıyaman’ın Kahta ilçesinde evine yapılan polis baskınıyla gözaltına alınan gazeteci Hacı Yusuf Topaloğlu yurtdışı çıkış yasağı konularak serbest bırakıldı.

Gazeteci Ahmet Altan'ın Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaret suçundan yargılandığı davanın duruşması İstanbul 30. Asliye Ceza'da görüldü. Mahkeme heyeti, Altan'a Cumhurbaşkanı'na hakaretten 11 ay 20 gün hapis cezası verdi. Ceza, 7 bin TL adli para cezasına çevrildi.

"Paradise Papers" haberleri nedeniyle yargılanan Evrensel’in eski Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Çağrı Sarı beraat etti.

20 Mart

Mezopotamya Ajansı muhabiri Ahmet Kanbal ve JinNews muhabiri Rojda Aydın Mardin’de haber takip ettikleri sırada gözaltına alındı. Kanbal ve Aydın sonra serbest bırakıldı.

Gazeteci Beritan Canözer'in tanık beyanları üzerine hakkında "Örgüt üyeliği" iddiasıyla açılan davanın Diyarbakır 9'uncu Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen ilk duruşmasında, tanıklar ifadelerin işkenceyle imzalatıldığını açıkladı.

İstinaf mahkemesinin tensip ara kararı ile tahliye edilen Gazeteci Seda Taşkın'ın davası görüldü. Mahkeme duruşmayı 15 Mayıs'a erteledi.

Gazeteci Esra Solin Dal hakkında açılan davanın ilk duruşması Diyarbakır 10'uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Dal beraat etti.

21 Mart

TRT Haber, Mart ayının ilk 15 gününde CHP aleyhine 6 saat 12 dakika, İYİ Parti aleyhine 1 saat 10 dakika, HDP aleyhine de 1 saat 38 dakika yayın yaptı.

İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi, Survivor katılımcısı Semih Öztürk’ün eleştirildiği bir yazı nedeniyle gazeteci Perihan Mağden ve T24 eski Yazı İşleri Müdürü İnan Ketenciler’i “Cumhurbaşkanına hakaret”ten yargıladığı davada Mağden’e 7 bin TL ceza verdi; Ketenciler’i akladı.

Cumhuriyet gazetesinin eski Yazı İşleri Müdürleri Faruk Eren ve Bülent Özdoğan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki hakkında yayınlanan bir haber nedeniyle 84 bin TL para cezasına çarptırıldı. Eren ile Özdoğan’ın haklarında 5 yıl denetimli serbestlik cezası uygulanacak.

22 Mart

19 Mart’ta Dersim’de gözaltına alınan Mezopotamya Ajansı muhabiri Semra Turan, çıkarıldığı Ankara Adliyesi’ndeki işlemlerin ardından serbest bırakıldı.

Sabah gazetesi, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun MİT TIR'ları dosyasını eski Zaman Yazı İşleri Müdürü Ekrem Dumanlı’dan aldığı yönündeki haberi nedeniyle 1 TL manevi tazminata mahkum edildi.

Van Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi'nde tutuklu bulunan OHAL KHK'si ile kapatılan Dicle Haber Ajansı'nın (DİHA) tutuklu muhabiri Nedim Türfent'in mektubu, İranlı yazar Daryush Shayegan'ın “Yaralı Bilinç” adılı kitabında geçen bir diyalogu içerdiği gerekçesiyle “sakıncalı” bulunarak sansürlendi. Komisyona göre Türfent'in yazdığı "Hırsızlar hükümete atanıyor" alıntının “sakıncalı” oldu.

Gazeteci Ayşenur Arslan, hakkındaki davaya katılmadığı gerekçesi ile Eskişehir'de gözaltına alındı. Serbest bırakılan Arslan bir sonraki günde ifadesini verecek.

Kapatılan Taraf gazetesi yöneticileri ve muhabir Mehmet Baransu'nun yargılandığı davanın görülmesine İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edildi. Mahkeme, 25 Mart’a kadar ara verdi.

23 Mart

İstanbul’da bir matbaada çalışan Suriyeli işçi Adnan Hamo, pedallı kesim makinesine kapılarak hayatını kaybetti.

25 Mart

13 Mart'ta yapılan ev baskınında gözaltına alınan ve aralarında Yeni Yaşam gazetesi çalışanları Murat Sekmen ve Tuba Salman’ın bulunduğu 14 kişi tutuklama talebiyle Mersin Adliyesi'ne sevk edildi.

A Haber ve Sabah gazetesi yazarı Melih Altınok, Show TV'de yayınlanan Güldür Güldür Show'un iktidara yakın gazeteleri hicveden skecini hedef aldı. A Haber’in Twitter hesabı, “Güldür Güldür Show’dan seçime günler kala algı operasyonu!” yazdı.

Evrensel muhabiri Cansu Pişkin’in “Terörle mücadelede görev alan kamu görevlisini hedef göstermek” suçlamasıyla yargılandığı davada mütalaasını açıklayan savcı, Pişkin’in cezalandırılmasını istedi. Duruşma 7 Mayıs’a ertelendi.

Kapatılan Taraf gazetesi yöneticileri ve muhabir Mehmet Baransu'nun yargılandığı dava, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Mahkeme, Baransu’nun tutukluluğunun devamına hükmederek davayı 10-11 Temmuz’a bıraktı.

26 Mart

Fotoğraf sanatçısı ve gazeteci Çağdaş Erdoğan’ın “örgüt propagandası” suçlamasıyla yargılandığı davanın 4. duruşması İstanbul 33. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Mahkeme, davayı 7 Mayıs’a erteledi.

Yaklaşık 3 yıldır tutuklu olan ve ilaçlarla ayakta kalan gazeteci Ziya Ataman, hakkında açılan davanın 6. duruşmasında da tahliye çıkmadı. 28 Mayıs’a ertelenen davada savcının mütalaa vermesi bekleniyor.

İstanbul 28. Ağır Ceza Mahkemesi gazeteci İshak Karakaş’ın Afrin operasyonuna ilişkin paylaşımları nedeniyle “terör örgütü propagandası” suçundan 1 yıl, 6 ay ve 22 gün hapis cezasına çarptırılmasına hükmetti. Hükmün açıklanması geri bırakıldı.

27 Mart

İdari, siyasi ve mali baskıları” gerekçe göstererek yayın hayatına ara veren Flash TV’de toplu işten çıkarmalar yaşandı. 23 personelin iş akdi feshedildi.

16 ay tutuklu kalan Evrensel gazetesinin Dersim muhabiri Kemal Özer’e “terör örgütü üyeliği” suçlamasıyla 6 yıl 3 ay hapis cezası verildi. Avukatlar, istinaf mahkemesine itirazda bulunacaklarını belirttiler.

“Terör örgütü üyeliği” ve “terör örgütü propagandası” suçlamasıyla 11 aydır tutuklu yargılanan Etkin Haber Ajansı (ETHA) Editörü Semiha Şahin ve muhabiri Pınar Gayıp’ın duruşması İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Mahkeme, iki gazetecinin tutukluluk hallerinin devamına karar vererek duruşmayı 13 Haziran’a erteledi.

Ekim 2018'de Diyarbakır'da yürütülen bir soruşturma kapsamında 140'dan fazla kişiyle birlikte gözaltına alınan Mezopotamya Ajansı muhabiri Lezgin Akdeniz'e “örgüt propagandası” suçlamasıyla ertelemeli 1 yıl 3 ay hapis cezası verildi. Ayrıca Akdeniz “örgüt üyelik" suçlamasından beraat etti.

28 Mart

OHAL KHK’si ile kapatılan Özgür Gündem gazetesine dair 3 dava görüldü. 23 yazar ve çalışanının “terör örgütü propagandası” suçlamasıyla yargılandıkları dava 8 Mayıs’a; eski Genel Yayın Yönetmenleri Hüseyin Aykol, Zana Kaya ve gazetenin Sorumlu Yazı İşleri Müdürü İnan Kızılkaya ile eski DTK Başkanı Hatip Dicle’nin yargılandıkları dava 16 Mayıs'a; “Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği” kampanyasına katıldıkları için "terör örgütü propagandası" suçlamasıyla yargılanan DİSK Basın-İş Başkanı Faruk Eren’in aralarında bulunduğu 10 gazetecinin davası 3 Nisan'a ertelendi.

Paradise Papers haberleri nedeniyle yargılanan Cumhuriyet muhabiri Pelin Ünker’in davasında süre aşımı nedeniyle düşme kararı verildi.

1 yıldır tutuklu bulunan Zaman gazetesi eski Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Harun Çümen’in “terör örgütü üyeliği” suçlamasıyla yargılandığı davanın ikinci duruşması görüldü. Mahkeme, Çümen’in tutukluluğunun devamına karar vererek davayı 19 Haziran’a erteledi.

Zaman gazetesi eski Konya temsilcisi Şirin Kabakçı'nın “örgüt üyeliği” suçlamasıyla yargılandığı davanın beşinci duruşması İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Mahkeme, mütalaasını hazırlaması için dosyanın savcıya gönderilmesine karar vererek davayı 2 Temmuz'a erteledi.

DİSK Basın-İş Başkanı Faruk Eren'in gözaltında kaybedilen ağabeyi Hayrettin Eren ile geçirdiği yılları anlattığı, "Kayıp Bir Devrimin Hikâyesi-Bir Zamanlar Hasköy'de" kitabı için Bülent Forta'nın yazdığı tanıtım yazısı Cumhuriyet Kitap'ın sunum bölümünde ilan edildi ancak dergide yer almadı.

Elazığ’da yayın yapan Kanal 23’te “Maksat Gezmek” programının sunucusu Yeldana Kaharman bu sabah evinde ölü bulundu. Kaharman’ın çalıştığı televizyon kanalı konuyla ilgili yaptığı açıklamada, ‘şüpheli ölüm’ ifadelerini kullandı.

İngiltere'de yayın yapan Morning Star gazetesinin editörlerinden Steve Sweeney yerel seçimleri izlemek üzere Türkiye'ye giriş yaparken gözaltına alındı.

29 Mart

Önceki gün yerel seçimleri izlemek üzere Türkiye'ye gelen ve gözaltına alınan Morning Star gazetesinin editörlerinden Steve Sweeney sınır dışı edildi.

AK Parti Gaziantep Milletvekili Ahmet Uzer’in yurttaşlara “Şeyin trene baktığı gibi ne bakıyorsunuz” dediği anları kamuoyuna duyuran gazeteci Hüseyin Torun işinden ayrılmak zorunda bırakıldığını açıkladı

30 Mart

Gazeteci Muhammet Doğru'nun İstanbul Ataşehir'de bulunan evine gece 1.30'da hakkında gözaltı gerekçesi olduğu için baskın düzenlendi. Doğru'nun evde olmaması üzerine polis, gözaltı yapamadı.

31 Mart

HDP’nin Bağlar Belediyesi Eşbaşkan adayı Zübeyde Zümrüt’ün oy kullanım işlemini takip eden JinNews muhabiri Gülistan Azak bir polis tarafından darp edilip, tehdit edildi. Duruma tepki gösteren Zümrüt de aynı polisin şiddetine ve hakaretlerine maruz kaldı.