Український Аматорський Тур

1. Звернення до організаторів

1.1. Ситуація з аматорським велоспортом

1.2. Пропозиція

2. Загальні положення Туру

2.1. Вікові категорії

2.2. Нарахування рейтингових балів

2.3. Спринтерські та гірські бали

2.4. Багатоденні змагання

2.5. Гонки з роздільним стартом (TT)

2.6. Стимулювання створення команд через командний залік

2.7. Участь гонщиків категорії Elite

2.8. Стандарти для номерів

2.9. Використання лого УАТ

3. Типовий регламент велозмагань

Регламент велозмагань

1. Мета та завдання

2. Час і місце проведення

3. Організатори змагань

4. Програма змагань

5. Учасники змагань

6. Визначення переможців та нагородження

7. Командний залік

8.  Безпека та підготовка місць проведення заходу

9. Медичне забезпечення змагань

4. Загальний календар УАТ

1. Звернення до організаторів

1.1. Ситуація з аматорським велоспортом

Ідея створення загального рейтингу спортсменів не нова. Вже багато років існує подібний рейтинг в аматорському МТБ. Але змагання на шосе набрали достатньої популярності лише за останні декілька років. Тому, на наш погляд, настав вже час зробити це і для шосе.

Всі аматорські велозмагання на шосе можна поділити на три категорії:

 1. Ветеранські гонки. Це найстарші традиційні змагання. Зазвичай в них брали участь гонщики, що в минулому (навіть ще при союзі) серйозно займались велоспортом. Зазвичай проходять під егідою ФВСУ та місцевих федерації. В цих змаганнях починають брати участь також спортсмени-аматори. Але, на жаль, їх популярність з року в рік лише падає.
 2. Велосотки. Наймасовіші велосипедні події. Формат: велопробіг для усіх бажаючих незалежно від типу велосипеда. Найстаріша з них – одеська. Потім підключився Львів, ще згодом - Київ та Дніпро. Цього року ми спостерігали вже справжній парад соток: Вінниця, Рівне, Чернігів, Харків, Херсон… Через брак справжніх змагань, в сотках почали брати участь також спортсмени-аматори. Це змушує їх організаторів змінювати правила та додавати змагальний елемент у свої події.
 3. Останнім часом почали з’являтись справжні аматорські гонки, які зазвичай проводяться разом з гонками для спортсменів юнаків та андерів, але мають на меті залучити широку спільноту спортсменів-аматорів а також ветеранів. Деякі з них мають вже довгу історію (Тур Галичини), а деякі з’явились тільки зараз (Тур Сіверщини).


    У зв‘язку з тим, що кількість аматорів на шосе невпинно росте, з‘явилось бажання об‘єднатись заради того, щоб стимулювати гонщиків брати участь в якісних подіях, збільшувати число гонщиків, підвищувати рівень організації велозаходів, допомагати організаторам, а також знаходити всеукраїнських спонсорів під серію подій. Все це повинно допомогти збільшенню кількості спортсменів-аматорів серед українського населення, поширенню та розвитку шосейної велокультури на зразок європейської.

1.2. Пропозиція

Враховуючи вищенаведене та маючи на меті зробити щось корисне для розвитку велосипедного руху в Україні, наша ініціативна група пропонує наступне:

 1. Об’єднати всіх бажаючих організаторів велоперегонів на шосе в Український Аматорський Тур
 2. Створити всеукраїнський рейтинг спортсменів-аматорів, що беруть участь в гонках на шосе
 3. Домовитись про спільний всеукраїнський календар аматорських велозмагань на шосе
 4. Узгодити положення (регламенти) своїх змагань
 5. Надавати допомогу у просуванні подій, технічному забезпеченню, в організаційних питаннях одне одному

2. Загальні положення Туру

2.1. Вікові категорії

Узгодження вікових категорій є принциповим питанням для створення єдиного рейтингу. Бо якщо на різних стартах вікові категорії будуть визначатись по різному, спортсмени отримають різних конкурентів. А відтак порівняння результатів у загальному рейтингу буде не зовсім коректне.

Також організаторам слід звернути увагу на принцип визначення віку учасника, який використовується у спорті. Віком учасника вважається кількість повних років, які йому виповняться на кінець поточного сезону (у якому проводяться змагання).

Наприклад, якщо учасник народився 12.09.1979 р., а змагання проходять 01.05.2019 р., він має потрапити у категорію UCI M3 з віком 40 років. Хоча на момент проведення змагань йому ще буде 39.

Тож в анкету учасника слід вводити графу “Рік народження” замість “Вік”.

Якщо в категорії менше ШЕСТИ учасників, вона об’єднується з суміжною (молодшою або старшою на розсуд організаторів).

Таблиця розподілу учасників за віковими категоріями:

Позначення

М1 / W1

М2 / W2

М3 / W3

М4 / W4

М5 / W5

М6 / W6

Вік учасника за роком народження

19-29

30-39

40-49

50-59

60-69

70+

2.2. Нарахування рейтингових балів

За участь у гонках, що входять до УАТ, спортсмени отримують рейтингові бали, які сумуються протягом усього сезону.

Бали, отримані командою за командну гонку, діляться порівну між усіма учасниками команди. У випадку, якщо сума балів націло не ділиться, перші фінішери отримують на 1 бал більше так, щоб сума балів дорівнювала значенню в таблиці. Наприклад, команда з 6 спортсменів зайняла 1 місце і отримала 80 балів. Між спортсменами бали розподіляються наступним чином (за порядком перетинання фінішної смуги): 14-14-13-13-13-13.

Гонщики, що набрали найбільше балів впродовж сезону, отримають нагороди від генерального спонсора УАТ.

В майбутньому, можливе введення категорії гонки в залежності від кількості учасників, що буде впливати на кількість балів.

Таблиця для нарахування рейтингових балів за участь у змаганнях:

Місце

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

всі інші

Бали за одноденну гонку та загальний залік багатоденки

40

30

25

20

15

10

5

4

3

2

1

Бали за етап багатоденки

8

5

3

1

Командна гонка

80

60

50

40

30

20

10

8

6

4

3

2.3. Спринтерські та гірські бали

Якщо організатор хоче додати в змагання динаміки та інтриги, це можна зробити за допомогою проміжних спринтерських або гірських фінішів. За декілька перших місць на кожному такому фініші учасники отримують бали. За сумою таких балів можна визначити гірського короля/королеву або кращого спринтера. Ці бали також будуть додаватись до рейтингових. Якщо організатори передбачили декілька проміжних фінішів, то до рейтингу УАТ піде загальний результат у номінації, а не сума балів за кожен проміжний фініш.

Таблиця нарахування балів за проміжні фініша (спринтерські або гірські)

Місце на проміжному фініші

1

2

3

4

Бали

5

3

2

1

2.4. Багатоденні змагання

Якщо змагання проходять у форматі багатоденки, важливо чітко обумовити це в регламенті. Багатоденна гонка передбачає участь спортсменів в УСІХ етапах та загальний залік по сумі часу на окремих етапах.

Загальний результат визначається за сумарним часом спортсмена на всіх етапах. В кого менший час – той переміг. Якщо час однаковий, то перевага надається учаснику, який був кращим на останньому етапі або у ТТ.

Якщо спортсмен не може стартувати на всіх етапах, його результати в загальному протоколі багатоденки не враховуються і рейтингові бали за багатоденку він не отримує. Але, результати на окремих етапах враховуються на загальних умовах (місце у фінішному протоколі, нагородження, рейтингові бали за окремий етап).

Такий варіант є компромісним з точки зору масовості. Бо, нагадаємо, наш Тур є Аматорським.

Важливо розуміти, що перемога у загальному заліку набагато престижніша, ніж перемога на окремому етапі. Це слід враховувати організаторам при розподілі призового фонду. Наприклад, за перемогу на етапі давати лише медалі, а весь призовий фонд використати для загального заліку. Нарахування рейтингових балів також враховує престижність загального заліку.

2.5. Гонки з роздільним стартом (TT)

Може бути як окрема гонка так і етап багатоденки. Бали нараховуються аналогічно іншим гонкам (этапам).

Для підвищення популярності цього виду змагань можна розглянути варіант окремих заліків для спеціалізованих велосипедів (розділочних) і для групових.

2.6. Стимулювання створення команд через командний залік

У Європі основа велоруху – це клуби. В Україні клубний рух тільки розпочинається. Тому хотілося б підтримати вже створені клуби та їх команди додатковими “печеньками” у вигляді командного заліку на гонках та у загальному рейтингу.

Для цього необхідно включити в анкету учасника поле “Команда” та відзначити кращі команди за сумою результатів їх трьох кращих гонщиків.

Учасники можуть реєструватись як команда (клуб). Для реєстрації команди потрібно не менше трьох спортсменів. В командний залік ідуть результати ТРЬОХ кращих гонщиків за кількістю набраних рейтингових балів незалежно від вікової категорії.

Вимога до гонщиків – протягом сезону їздити за одну команду. Якщо це правило буде порушено, всі результати команди будуть скасовані.

Одна або три найкращі команди повинні бути відзначені організаторами змагань (на їхній власний розсуд).

Можливо також ввести рейтинг команд за результатами сезону.

2.7. Участь гонщиків категорії Elite

Рейтинг УАТ розраховано на спортсменів-аматорів для яких спорт не є їх основною сферою діяльності. Тому участь гонщиків, які займаються велоспортом професійно буде створювати нерівні умови.

Враховуючи це, організатори перегонів повинні забороняти спортсменам категорії Еліт стартувати разом зі спортсменами-аматорами. Їх участь можлива лише за умови створення окремої категорії з окремим стартом. Звичайно, аматорські рейтингові бали спортсменам категорії Еліт нараховуватись не будуть.

Спортсмен відноситься до категорії Elite якщо він/вона:

 1. Має очки в рейтингу UCI
 2. Є членом професійної команди, зареєстрованої в UCI

Ці умови розповсюджуються як на рік, що минає, так і на один попередній рік. Для відслідковування гонщиків, що відносяться до категорії Elite створено відповідний реєстр: http://bit.ly/Elite-category.

2.8. Стандарти для номерів

Для фіксації результатів змагань зараз використовується три технології:

 1. Ручна
 2. Чіпова
 3. Фотофініш

Стандарт для номера на майку. Місце кріплення. Фотофініш. Номер на кермо (стандарт розміру, наявність на розсуд організатора).

Номер під сідло. Фотофініш.

Номер на форму: 160х180 мм; цифра 15х100 мм; назва внизу 60 мм

2.9. Використання лого УАТ

Усі організатори повинні забезпечити наявність логотипу УАТ на обкладинках своїх подій. Варіанти логотипів можна завантажити за цим посиланням: http://bit.ly/UAT-logo

2.10. Захист довкілля

Під час проведення змагань учасникам суворо забороняється смітити на дистанції, викидати упаковку від спортивного харчування, фляжки, інше сміття. За порушення цього правила судді мають карати учасників. За кожен випадок, що буде помічено, до часу учасника додається 3 хвилини.

3. Типовий регламент велозмагань

Цей регламент розроблено на основі аналізу регламентів та положень багатьох українських та європейських велосипедних змагань. Його головна мета – полегшити роботу організаторів та забезпечити максимально зрозумілі та уніфіковані правила змагань для спортсменів-аматорів. Регламент містить рекомендований, але не виключний перелік розділів. Кожен розділ має в собі рекомендований, але не виключний перелік положень.

Головні моменти, стосовно які потрібно враховувати організаторам змагань які входять до туру:

Для формату велосоток вітається роздільний старт категорій шосе/МТБ або приоритет для старту категорії шосе в голові групи

Регламент велозмагань

1. Мета та завдання

2. Час і місце проведення

Дані про дату проведення змагань, час і місце старту, трек і опис маршруту, бажано трек доїзду до точки старту.

3. Організатори змагань

Перелік організаторів з контактними даними.

4. Програма змагань

          Дата і час проведення змагань

Час початку        Реєстрації учасників на місці старту

Час відкриття змагань та передстартовий брифінг

Час старту змагань (або старату відповідних категорій)

Час відкриття фінішу

Час Початку церемоній Нагородження 

Час закриття фінішу (або ліміт часу на подолання дистанції для заліку)

5. Учасники змагань

Перелік заліків і вікових категорій учасників змагань, для чоловіків і жінок.

Якщо в категорії зареєструвалось менше 6 учасників, вона може бути об’єднана з молодшою категорією, на розсуд організаторів.

6. Визначення переможців та нагородження

Учасники, які посіли 1-ше, 2-ге та 3-тє місця в кожній з категорій нагороджуються медалями.

Нагородження інших місць – на розсуд організаторів.

7. Командний залік

Учасники можуть реєструватись як команда (клуб). Для реєстрації команди потрібно не менше трьох спортсменів.

В командний залік ідуть результати ТРЬОХ кращих гонщиків команди за кількістю набраних рейтингових балів незалежно від вікової категорії.

 1. 8.  Безпека та підготовка місць проведення заходу

Згідно з пунктами 12 та 19 постанови Кабінету Міністрів України від 18 грудня 1998 року № 2025 “Про порядок підготовки спортивних споруд та інших спеціально відведених місць для проведення масових спортивних та культурно-видовищних заходів”, а саме:

 1. У  підготовці  і  проведенні  заходів  має  бути  задіяна необхідна кількість обслуговуючого персоналу і  технічних  засобів усіх організацій-учасників та організаторів змагань.
 2. Спеціальні вимоги до  забезпечення  охорони  громадського порядку і безпеки учасників і глядачів заходів,  що проводяться за межами стаціонарних спортивних споруд (на відкритій, у гірській чи лісовій  місцевості,  на  шосейних  чи інших видах доріг,  річках, водоймищах тощо),  визначаються Положенням про проведення масового заходу,  узгодженим  з відповідними місцевими держадміністраціями, органами Національної поліції та органами та підрозділами ДСНС.

        Невиконання вимог, передбачених цим пунктом, що може стати причиною виникнення надзвичайних обставин під час проведення Змагань, тягне за собою відповідальність, передбачену законодавством України.

9. Медичне забезпечення змагань

Медичне забезпечення змагань здійснюється у відповідності до «Положення про медичне забезпечення спортивно-масових заходів», що затверджено наказом Міністерства охорони здоров’я України від 27.10.2008 № 614.

4. Загальний календар УАТ

Заявки до 20 грудня

Публікація до 20 січня (сторінка ФБ, сайт)