Published using Google Docs
Інформатика 2-10 класи
Updated automatically every 5 minutes

ТЕХНОЛОГІЧНА  ГАЛУЗЬ

ІНФОРМАТИКА

2-10 КЛАСИ

Пояснювальна записка

Мета і завдання навчального курсу

Оновлення змісту вивчення предмету “Інформатика” у спеціальному навчальному закладі  пов’язана зі змінами стратегічних напрямків освіти - орієнтація на діяльнісний підхід та формування в учнівства важливих життєвих компетенцій. Лише з поширенням інформаційно-комунікаційних технологій (ІКТ) навчання може мати форми особистісно-орієнтованого, гнучкого динамічного процесу. Розповсюдження нових цифрових медіа й навчальних середовищ обумовлюють зростаючу важливість ІКТ-компетецій, які сьогодні майже  всюди визнаються одними із ключових в системі освіти.

Головна мета навчального предмету “Інформатики” у відповідності з вимогами Державного стандарту початкової спеціальної освіти - ознайомлення здобувачів із інформаційно-комунікаційними технологіями та формування у дітей ключових компетентностей для реалізації їх творчого потенціалу і соціалізації у суспільстві.

Зміст навчального предмету «Інформатика» у початковій школі являє собою узагальнений і скорочений виклад основ  інформаційно-комунікаційних технологій, адаптованим до можливостей і особливостей дітей молодшого шкільного віку.

 

Основними завданнями навчального предмета є формування у дітей молодшого шкільного віку:

●          початкових навичок використовувати інформаційно-комунікаційні технології;

●          основних навичок роботи з різними пристроями для вивчення інших предметів, а також для розв’язування практичних соціальних, комунікативних завдань;

●          початкових уявлень про інформацію, її властивості, особливості опрацювання, передавання та зберігання;

●          початкових навичок використовувати інформацію з навчальною метою;

●          алгоритмічного, логічного та критичного мислення.

Вивчення пропедевтичного курсу «Інформатика» сприяє формуванню і розвитку у здобувачів ключових компетентностей, серед яких можна виділити предметну ІКТ-компетентність, міжпредметні, комунікативні та соціальні компетентності.

ІКТ-компетентність, як предметна, передбачає впевнене критичне та безпечне використання ІТ-засобів у навчанні й повсякденному житті.

У контексті початкового навчання предметна ІКТ-компетентність розглядається як здатність здобувачів сприймати, обмінюватись та використовувати інформацію в конкретній життєвій або навчальній ситуації.

Предметна ІКТ–компетентність виявляється у таких ознаках: в умінні

●          усвідомлювати власні інформаційні потреби;

●          виявляти джерела інформації та здійснювати результативний пошук;

●          здійснювати аналіз й оцінку якості інформації;

●          організовувати та структурувати інформацію;

●          ефективно використовувати інформацію;

●          створювати й обмінюватись новими знаннями.

Діяльнісний вимір предметної ІКТ-компетентності пов'язаний з такими вміннями дітей молодшого шкільного віку:

технологічними:

сприймати інформацію від вчителя/вчительки з підручників, електронних джерел; обмінюватися інформацією в спілкуванні між собою;

отримати початкові навички використання різноманітних засобів інформаційних технологій для вирішення навчальних завдань;

сприймати та представляти інформацію у вигляді тексту: читати та змінювати тексти, визначати ключові слова в тексті, створювати та опрацьовувати текст;

сприймати різноманіття графічних даних: зображення, фото, піктограми, карти, схеми, діаграми;  

телекомунікаційними:

усвідомлювати свої інформаційні потреби та прагнути до їх задоволення через пошук;

вміння сприймати та використовувати різноманітні інформаційні ресурси з дотриманням основних принципів авторського права та власної безпеки;

розрізнити приватне і публічне середовище з розумінням основних принципів свободи слова;

безпечно спілкуватись з використанням ІКТ, а також співпрацювати, допомагати одноліткам, навчатись разом з іншими;

сприймати різні точки зору, брати участь у дискусії, розуміти чужу точку зору, прислухатись до неї, в тому числі в Інтернеті з дотриманням моральних та етичних норм спілкування;

розуміти соціальні наслідки, що виникають у цифровому світі, в тому числі й питання безпеки, недоторканності приватного життя;

виражати свою індивідуальність у процесі створення та публікації інформаційних продуктів.

У результаті засвоєння предметного змісту пропедевтичного курсу «Інформатика» здобувачі мають виявляти такі складові предметної та ключових компетентностей:

●      усвідомлювати ключові поняття, що описують його потреби в інформації;

●      використовувати різні джерела, щоб задовольнити свої потреби в інформації;

●      використовувати різні способи опрацювання відібраної інформації;

●      знаходити способи для розв’язування різних типів навчальних і життєвих задач, вирішення проблем;

●      співпрацювати у групі для виконання навчальних завдань, готовності до продуктивної праці.

Програма побудована лінійно-концентрично. Зміст понять поступово розширюється і доповнюється. Концентричність передбачає повернення до подання та опрацювання тем у кожному класі початкової школи. Лінійність має за мету ознайомити учнівство у пропедевтичному курсі "Інформатика" з деякими простими середовищами, що забезпечують навчальну необхідність за змістом програм курсів початкової освіти. Поняття інформації, її властивостей, форм подання та використання у навчальному процесі розширюється і доповнюється на кожному етапі навчання. Таким чином забезпечується поступове нарощування складності матеріалу, його актуалізація, повторення, закріплення, що сприяє формуванню ключових та предметної компетентностей і способів діяльності на вищому рівні узагальнення.

Програмою встановлена послідовність тем курсу, яка дозволяє при вивченні кожного з розділів використовувати знання і вміння, набуті під час вивчення попередніх розділів. Учитель може змінювати порядок вивчення тем та самостійно визначає обсяг (кількість годин) на вивчення кожної теми курсу, а також на повторення, узагальнення та систематизацію під час вивчення кожної теми, вибудовуючи найбільш доречну для конкретного класу траєкторію навчання.

На початковому етапі програмою передбачається ознайомлення здобувачів із різноманіттям засобів інформаційно-комунікаційних технологій для сприймання, створення, опрацювання та обміну інформацією.

Другокласники/другокласниці практично знайомляться з різноманіттям засобів комп’ютерної техніки: портативними та стаціонарними комп’ютерами, мобільними пристроями, що наявні у школі та вдома.

У 3 класі - поглиблюють знання про їх різноманіття й призначення та вдосконалюють навички їх використання.

У 4 класі - розширюють уявлення про застосування їх для зберігання, опрацювання та передавання інформації.

За допомогою підібраних учителем/учителькою вправ здобувачі опановують навичками впевненої роботи маніпуляторами (миша або тачскрин, тачпад), вчаться використовувати клавіатуру в середовищах, необхідних для навчання з усіх інших предметів. Систематичну роботу з формування навичок роботи з клавіатурою слід передбачити на кожному уроці інформатики, підбираючи для цієї мети ігри, вправи з дотриманням дидактичних принципів наступності, послідовності.

Розкриття тем програми про інформацію, її властивостей та дій з інформацією базується на розумінні дитиною поняття ”інформація”. Здобувачі мають вміти наводити приклади інформації, властивостей інформації, форм подання та дій з інформацією з повсякденного застосування.

Під час ознайомлення здобувачів з властивостями, видами інформації, діями з нею спочатку пропонується розглянути ті, що зустрічаються у житті людини, а потім називати й такі, що відбуваються з використанням засобів інформаційних технологій.

Програмою передбачено сформувати  у здобувачів уявлення про те, що людина в житті постійно зустрічається з інформацією, працює з нею та може використовувати при цьому сучасні засоби ІТ з умінням захистити свій інформаційний простір.

Демонстрація переваг використання засобів ІТ для опрацювання різної інформації у навчальних ситуацій сприятиме формуванню цілісної картини навколишнього світу.

Вивчення змісту програми про використання інформаційних технологій починається з прикладів використання різноманітних засобів ІТ для навчання з інших предметів, як наприклад, перегляд навчальних відео, картин художників, слухання музичних творів, читання художніх творів, вдосконалення навичок усного рахунку в математичних тренажерах.

             Комунікаційні технології опановуються здобувачами у процесі практичного ознайомлення з мережею Інтернет та практичним використанням упродовж усіх тем вивчення курсу. Основну увагу приділено опануванню початковими практичними навичками використання мережі Інтернет для перегляду, сприймання та пошуку інформації у вигляді тексту, зображень, відео; виконання інтерактивних завдань онлайн для підтримки навчальних предметів, електронного листування при дотриманні вимог безпечної роботи в Інтернеті. На основі початкових кроків роботи в браузері пропонується ознайомити здобувачів зі складовими частинами вікна програми, поняттям “папка”, як середовище зберігання закладок.

Важливо щоб здобувачі зрозуміли головні особливості безпечної роботи з інформаційними джерелами та почали використовувати відповідні навички та знання при вивченні інших навчальних предметів. Зміст пропонованих практичних завдань, що використовуються в курсі «Інформатика», відображає потреби навчання здобувачів із читання, математики, мов, природознавства, мистецтв та інших навчальних предметів. Важливим є задоволення пізнавальних інтересів здобувачів, підтримка їх творчої ініціативи та прагнення до освоєння нових інформаційно-комунікаційних технологій, що створюватиме відчуття доступності в постійному оновленні своїх компетентностей.

Для формування міжпредметних компетенцій, у рамках пропедевтичного курсу, програмою передбачено під час вивчення кожної теми використовувати матеріали інших навчальних предметів, постійно здійснювати підтримку вивчення цих предметів. Доцільно організовувати навчання у захищених закритих середовищах з можливістю здобувачів співпрацювати між собою для розвитку як ІКТ, так і комунікативних та соціальних компетенцій; навчальні завдання створювати й з метою розвитку логічного та критичного мислення, пам’яті, просторової та творчої уяви здобувачів.

 

 

 

1 КЛАС

Результати навчання й орієнтовний зміст

 

Предметно-орієнтовані компетентності

Орієнтовний зміст

навчального матеріалу

Змістова лінія  «Знайомство з комп'ютером. Введення в інформаційну культуру»

 

Здобувач/здобувачка:

-         знає правила поведінки в комп'ютерному класі;

-         знає як правильно організувати робоче місце за комп'ютером.

Правила поведінки в комп'ютерному класі. Організація робочого місця.

Змістова лінія  «Перше знайомство з комп'ютером»

 

Здобувач/здобувачка:

-         знає про вимоги до організації комп′ютерного робочого місця, виконує вимоги безпеки і гігієни при роботі з комп’ютером;

-         знає призначення і основні пристрої комп‛ютера;

-         вміє включати і виключати комп′ютер;

-         розуміє основні поняття і терміни;

-         вміє орієнтуватися на площині екрану (*за допомогою вчителя);

-         вміє реагувати на діалогові вікна.

 

Правила техніки безпеки та загальні гігієнічні вимоги при роботі за комп'ютером.

Що таке комп'ютер?

Основні пристрої, що входять в склад комп'ютера (системний блок, монітор, клавіатура, миша) знайомство з термінами (назвами), їх призначення.

Як підготувати комп'ютер до роботи. Правила включення та виключення комп'ютера. Кнопка «Пуск». Орієнтування на площині екрану.

Змістова лінія «Маніпулятор «миша»»

 

Здобувач/здобувачка:

-         знає принцип і правила роботи пристрою  введення інформації – миші;

-         знає про курсор і його призначення;

-         вміє переміщувати курсор за допомогою миші;

-         вміє виконувати основні операції за допомогою миші (перетягування, одинарний та подвійний щиглик, виділення.

 

Миша призначення та правила роботи. Курсор миші(екранна стрілочка), пересування курсору миші по екрану.

Основні операції, що виконуються за допомогою мишки. Вправи з лівою кнопкою миші: одинарний, подвійний щиглик, перетаскування.  Конструювання. Миша допомагає грі (практикум - тренажери, комп'ютерні ігри, програми що керуються за допомогою миші).

Життєві компетентності

Здобувач/здобувачка

знає:

-         про вимоги до організації комп′ютерного робочого місця, виконує вимоги безпеки і гігієни при роботі з комп’ютером;

-         правила поведінки в комп′ютерному класі, техніку безпеки при роботі за комп’ютером;

-         призначення і основні пристрої комп‛ютера;

-         про курсор і його призначення;

-         про виконання правил гри, розуміє і приймає умови гри;

уміє:

-         орієнтуватися на площині екрану, переміщувати курсор за допомогою миші;

-         включати і виключати комп′ютер;

-         усвідомлено співвідносити дії управління із зображенням на екрані;

-         усвідомити сенс комп’ютерної гри, ігрові цілі, зрозуміти і прийняти умови гри; користуватися меню гри.

 

2 КЛАС

Результати навчання й орієнтовний зміст

 

Предметно-орієнтовані компетентності

Орієнтовний зміст

навчального матеріалу

Змістова лінія  «Техніка безпеки при роботі на комп'ютері»

 

Здобувач/здобувачка:

-         знає правила поведінки в комп'ютерному класі;

знає як правильно організувати робоче місце за комп'ютером.

Правила поведінки в комп'ютерному класі. Організація робочого місця.

Змістова лінія  «Інформація»

Здобувач/здобувачка:

-має уявлення про інформацію;

розуміє за допомогою яких органів чуття людина сприймає інформацію;

-         для чого вивчають інформатику;

-         розрізняє приватну та публічну інформацію;

-         наводить приклади видів інформації за способом сприймання;

-         властивостей інформації (без називання терміну) на конкретних прикладах;

-         називає правила безпечної поведінки в кабінеті інформатики;

-         дотримується правил безпечного користування пристроями у кабінеті інформатики;

-         використовує у своєму мовленні слова інформація, інформатика, приватна, публічна інформація та називає 3 сучасних пристрої для роботи з інформацією(*за допомогою вчителя)

.

 

Поняття про інформацію.

Зміст та завдання курсу «Інформатика».

Сприймання людиною інформації.

Властивості інформації.

Види інформації за способом сприймання: зорова, слухова, нюхова, смакова, дотикова.

Приватна та публічна інформація. Захист особистої приватної інформації. Безпека використання інформації.

Пристрої для роботи з інформацією.

Правила безпечної поведінки у кабінеті інформатики.

 

Змістова лінія  «Комп’ютери та інші пристрої»

 

 

Здобувач/здобувачка:

-         має уявлення про різноманіття сучасних пристроїв для роботи з інформацією;

-         наводить приклади використання пристроїв для роботи з інформацією у школі, вдома(*за допомогою вчителя);

-         уміє увімкнути та вимкнути комп’ютер та інші пристрої (за умови їх використання);

-         уміє знаходити необхідні для роботи значки на Робочому столі та розпочинає роботу в програмах;

-         орієнтується в середовищах для перегляду зображень, читання текстів, слухання музики та завершує роботу з ними;

-         уміє використовувати маніпулятори для вибору та переміщення об’єктів;

-         уміє змінити мовні режими на клавіатурі та ввести окремі символи(*за допомогою вчителя);

-         уміє відшукати необхідну інформацію в тексті та виділити частину тексту(*за допомогою вчителя);

-         прагне використовувати пристрої з навчальною метою;

-         володіє навичками раціональної організації робочого місця;

-         використовує у своєму мовленні слова робочий стіл, програма, комп’ютер, ноутбук, смартфон, клавіатура, мишка, тачпад (за умови використання).

 

Комп'ютер та інші пристрої для роботи з інформацією.

Увімкнення та вимкнення комп'ютера  та інших пристроїв.

Робочий стіл. Значки робочого столу.

Використання миші та інших маніпуляторів для вибору та переміщення об’єктів.

Використання пристроїв для навчання: перегляд зображень (образотворче мистецтво), читання текстів (літературне читання, мови), слухання мелодій (музичне мистецтво).

Виділення обраного тексту в середовищах для читання.

Клавіатура. Уведення окремих символів. Зміна мовних режимів.

Організація робочого місця під час навчання з різними пристроями

 

Життєві компетентності

Здобувач/здобувачка

знають:

-           правила поведінки в комп'ютерному класі; правила техніки безпеки при роботі на комп'ютері;

-            поняття інформації, що вивчає  наука Інформатика;

-           види  та форми представлення інформації;

-       про появу та історію розвитку  обчислювальної техніки, сфери застосування комп’ютерної техніки у сучасному житті.

вміють:

-         -         включати і виключати комп′ютер;

-         користуватися маніпулятором «миша»;

-         користуватися меню гри.

-         керувати комп’ютерними вікнами, реагувати на діалогові вікна;

-         керувати комп’ютером за допомогою меню;

-         налаштувати «Робочий стіл», «дату» і «час».

 

 

3 КЛАС

Результати навчання й орієнтовний зміст

 

Предметно-орієнтовані компетентності

Орієнтовний зміст

навчального матеріалу

Змістова лінія  «Техніка безпеки при роботі на комп'ютері»

Здобувач/здобувачка:

-           знає правила поведінки в комп'ютерному класі;

-           знає правила техніки безпеки при роботі на комп'ютері;

виконує санітарно-гігієнічні вимоги при роботі за комп'ютером.

Правила поведінки в комп'ютерному класі.

Техніка безпеки при роботі на ПК.

Загальні санітарно-гігієнічні вимоги при роботі за комп'ютером.

Змістова лінія  «Пристрій введення клавіатура»

 

Здобувач/здобувачка:

-         знає принцип і правила роботи пристрою  введення інформації – клавіатури;

-         вміє користуватися клавіатурою для введення;

-         вміє переміщувати курсор за допомогою клавіатури.

 

Знайомство з клавіатурою та її призначенням. Правила роботи на клавіатурі. Положення рук, прив′язка клавіш до пальців. Розміщення та призначення клавіш. Алфавітно-цифрові клавіші. Клавіатурний тренажер «Тренування набору символів лівою і правою рукою». Клавіші  управління курсором. Ігри, тренажери, вправи на оволодіння навичками роботи на клавіатурі.

Змістова лінія  «Комп’ютерні програми-ігри (навчальні та розвиваючі)»

 

Здобувач/здобувачка:

-         розуміє поняття - комп′ютерна гра;

-         розуміє правила і прийоми гри;

-         розуміє послідовність виконання правил гри;

-         розуміє і приймає умови гри;

-         усвідомлює ігрові цілі;

вміє користуватися меню гри.

Знайомство з поняттям: комп′ютерна гра. Приклади комп’ютерних ігор. Види ігор. Знайомство з правилами і прийомами гри в комп′ютерних іграх. Знайомство з меню гри. Формування навичок гри. Комп’ютерні ігри (логічні, розвиваючі, ігри на кмітливість, на орієнтування на площині екрану).

 

Життєві компетентності

Здобувач/здобувачка

знає:

-         про вимоги до організації комп′ютерного робочого місця, виконує вимоги безпеки і гігієни при роботі з комп’ютером;

-         правила поведінки в комп′ютерному класі, техніку безпеки при роботі за комп’ютером;

-         основні поняття і терміни, розуміє абстрактні символи;

-         призначення і основні пристрої комп‛ютера;

-         про курсор і його призначення;

-         про принцип і правила роботи пристроїв введення інформації – миші і клавіатури;

-         про розміщення та призначення деяких клавіш на клавіатурі;

-         про виконання правил гри, розуміє і приймає умови гри;

вміє:

-         орієнтуватися на площині екрану, переміщувати курсор за допомогою миші і клавіатури;

-         включати і виключати комп′ютер;

-         усвідомлено співвідносити дії управління із зображенням на екрані;

-         реагувати на діалогові вікна;

-         користуватися мишкою і клавіатурою для введення інформації в комп′ютер;

-         усвідомити сенс комп’ютерної гри, ігрові цілі, зрозуміти і прийняти умови гри;

користуватися меню гри.

 

 

 

 

 

 

4  КЛАС

Результати навчання й орієнтовний зміст

 

Предметно-орієнтовані компетентності

Орієнтовний зміст

навчального матеріалу

Змістова лінія  «Техніка безпеки при роботі на комп'ютері»

Здобувач/здобувачка:

-           знає правила поведінки в комп'ютерному класі;

-           знає правила техніки безпеки при роботі на комп'ютері;

виконує санітарно-гігієнічні вимоги при роботі за комп'ютером.

Правила поведінки в комп'ютерному класі.

Техніка безпеки при роботі на ПК.

Загальні санітарно-гігієнічні вимоги при роботі за комп'ютером.

Змістова лінія  «Інформація та інформаційні процеси»

 

Здобувач/здобувачка:

-        знає поняття інформації;

-       знає що вивчає  наука Інформатика;

-       розуміє про  способи отримання, опрацювання, передачі, зберігання інформацїї;

-       знає види  та форми представлення інформації;

-   має уявлення про способи перетворення інформації.

Що таке інформація. Що вивчає наука Інформатика. Що можна робити з інформацією (отримання, опрацювання, передачі, зберігання). Види інформації. Форми  представлення інформації.  Способи перетворення інформації.

 

 

Змістова лінія  «Комп’ютерні програми-ігри,

тренажери  - практика управління комп'ютером»

 

Здобувач/здобувачка:

-         розуміє правила і прийоми гри;

-         розуміє і приймає умови гри;

-         усвідомлює ігрові цілі; вміє користуватися меню гри.

Комп’ютерні ігри (навчальні, логічні, розвиваючі, ігри на кмітливість, на орієнтування на площині екрану), тренажери.

             

Змістова лінія  «Мережа інтернет»

Здобувач/здобувачка:

-         має уявлення про комп’ютерні мережі і світову мережу Інтернет;

-         розуміє можливості використання глобальної мережі Інтернет;

-         має уявлення про історію створення Інтернет.

Загальні уявлення про комп'ютерні мережі. Види комп'ютерних мереж.  Ігри (по мережі).

Навіщо потрібен Інтернет.  Інтернет – історія створення. Правила безпеки в мережі Інтернет.

 

Життєві компетентності

Здобувач/здобувачка

знає:

-           правила поведінки в комп'ютерному класі; правила техніки безпеки при роботі на комп'ютері;

-            поняття інформації, що вивчає  наука Інформатика;

-           види  та форми представлення інформації;

-       про появу та історію розвитку  обчислювальної техніки, сфери застосування комп’ютерної техніки у сучасному житті;

-       призначення та функції основних складових апаратної частини комп’ютера;

-        що порядок виконання будь-якої роботи визначається планом;

-       про операційну систему Windows, об’єкти «Робочого столу», призначення кнопки «Пуск»;

-       про комп’ютерне меню та його типи; про Головне меню;

-       поняття комп’ютерне вікно та типи вікон;

-        про файли та папки

-         призначення Довідки, Кошика;

-          про комп’ютерні програми, види програм;

-         призначення програм Калькулятор, Блокнот;

-         про призначення та основні функції Графічного редактора, основні елементи вікна Графічного редактора;

-          призначення та основні функції текстового редактора, основні елементи вікна Текстового редактора;

-          що таке персональні дані користувача і чому вони мають бути захищені;

-         про комп’ютерні мережі і світову мережу Інтернет;

-          основні правила безпеки в користуванні мережею Інтернет.

-         основні поняття і терміни;

уміє:

-         включати і виключати комп′ютер;

-         користуватися клавіатурою комп’ютера та маніпулятором «миша»;

-         виконувати прості тренувальні завдання на  клавіатурному тренажері;

-         користуватися меню гри.

-         керувати комп’ютерними вікнами, реагувати на діалогові вікна;

-         керувати комп’ютером за допомогою меню;

-         налаштувати «Робочий стіл», «дату» і «час»;

-         працювати з файлами та папками;

-          користуватися Довідкою, Кошиком;

-         робити прості обчислення у програмі Калькулятор;

-         набирати  слова, речення,  прості тексти в програмі Блокнот за зразком.

-         завантажувати Графічний редактор, створювати малюнки, використовувати інструменти графічного редактора, зберігати малюнок;

-         завантажувати текстовий редактор Word, створювати  текстовий файл, працювати з інструментами текстового редактора, зберігати текст;

використовувати отримані знання в практичній діяльності.

 

 

 

5 КЛАС

Результати навчання й орієнтовний зміст

 

Предметно-орієнтовані компетентності

Орієнтовний зміст

навчального матеріалу

Змістова лінія  «Комп’ютер. Введення в інформаційну культуру»

 

Здобувач/здобувачка:

-         знає правила поведінки в комп'ютерному класі;

-         знає, як правильно організувати робоче місце за комп'ютером;

 

Правила поведінки в комп'ютерному класі. Організація робочого місця.

 

Здобувач/здобувачка:

-         знає про вимоги до організації комп′ютерного робочого місця, виконує вимоги безпеки і гігієни при роботі з комп’ютером;

-         знає призначення і основні пристрої комп‛ютера;

-         вміє включати і виключати комп′ютер;

-         розуміє основні поняття і терміни;

-         вміє орієнтуватися на площині екрану(*за допомогою вчителя);

-         вміє реагувати на діалогові вікна

(*за допомогою вчителя);

Правила техніки безпеки та загальні гігієнічні вимоги при роботі за комп'ютером.

Що таке комп'ютер? Історія розвитку комп'ютера, приклади в сучасному житті.

Основні пристрої, що входять в склад комп'ютера (системний блок, монітор, клавіатура, миша) знайомство з термінами (назвами), їх призначення.

Як підготувати комп'ютер до роботи. Правила включення та виключення комп'ютера. Робочий стіл та його основні елементи: вікна, ярлички, іконки, значки, піктограми. Кнопка «Пуск». Орієнтування на площині екрану.

 

Здобувач/здобувачка:

-         знає принцип і правила роботи пристрою  введення інформації – миші;

-         знає про курсор і його призначення;

-         вміє переміщувати курсор за допомогою миші;

-         вміє виконувати основні операції за допомогою миші (перетягування, одинарний та подвійний щиглик, виділення). (*за допомогою вчителя)

 

Маніпулятор «миша».

Миша призначення та правила роботи. Курсор миші(екранна стрілочка), пересування курсору миші по екрану.

Основні операції, що виконуються за допомогою мишки. Вправи з лівою кнопкою миші: одинарний, подвійний щиглик, перетаскування.  Конструювання. Миша допомагає грі (практикум - тренажери, комп'ютерні ігри, програми що керуються за допомогою миші).

Здобувач/здобувачка:

-         знає принцип і правила роботи пристрою  введення інформації – клавіатури;

-         вміє користуватися клавіатурою для введення;

-         вміє переміщувати курсор за допомогою клавіатури;

-         знає розміщення та призначення деяких клавіш на клавіатурі.

Пристрій введення клавіатура.

Знайомство з клавіатурою та її призначенням. Правила роботи на клавіатурі. Положення рук, прив′язка клавіш до пальців. Розміщення та призначення клавіш. Алфавітно-цифрові клавіші. Клавіатурний тренажер «Тренування набору символів лівою і правою рукою». Клавіші  управління курсором. Ігри, тренажери, вправи на оволодіння навичками роботи на клавіатурі. Клавіші: «пробіл, Shift, Enter, Esc,Caps Lock, Bacspace, Delet». Вправи на закріплення навичок роботи на клавіатурі.

Здобувач/здобувачка:

-         розуміє поняття - комп′ютерна гра;

-         розуміє правила і прийоми гри;

-         розуміє послідовність виконання правил гри;

-         розуміє і приймає умови гри;

-         усвідомлює ігрові цілі;

вміє користуватися меню гри.

 

 

 

 

 

 

Комп’ютерні програми-ігри (навчальні та розвиваючі).

Знайомство з поняттям: комп′ютерна гра. Приклади комп’ютерних ігор. Види ігор. Знайомство з правилами і прийомами гри в комп′ютерних іграх. Знайомство з меню гри. Формування навичок гри. Комп’ютерні ігри (логічні, розвиваючі, ігри на кмітливість, на орієнтування на площині екрану).

Життєві компетентності

Здобувач/здобувачка

знає:

-         про вимоги до організації комп′ютерного робочого місця, виконує вимоги безпеки і гігієни при роботі з комп’ютером;

-         правила поведінки в комп′ютерному класі, техніку безпеки при роботі за комп’ютером;

-         основні поняття і терміни, розуміє абстрактні символи;

-         призначення і основні пристрої комп‛ютера;

-         про курсор і його призначення;

-         про принцип і правила роботи пристроїв введення інформації – миші і клавіатури;

-         про розміщення та призначення деяких клавіш на клавіатурі;

-         про виконання правил гри, розуміє і приймає умови гри;

уміє:

-         орієнтуватися на площині екрану, переміщувати курсор за допомогою миші і клавіатури;

-         включати і виключати комп′ютер;

-         усвідомлено співвідносити дії управління із зображенням на екрані;

-         реагувати на діалогові вікна;

-         користуватися мишкою і клавіатурою для введення інформації в комп′ютер;

-         усвідомити сенс комп’ютерної гри, ігрові цілі, зрозуміти і прийняти умови гри;

користуватися меню гри.

 

 

6  КЛАС

Результати навчання й орієнтовний зміст

 

Предметно-орієнтовані компетентності

Орієнтовний зміст

навчального матеріалу

Змістова лінія  «Техніка безпеки при роботі на комп'ютері»

 

Здобувач/здобувачка:

-           знає правила поведінки в комп'ютерному класі;

-           знає правила техніки безпеки при роботі на комп'ютері;

-           виконує санітарно-гігієнічні вимоги при роботі за комп'ютером.

 

Правила поведінки в комп'ютерному класі.

Техніка безпеки при роботі на ПК.

Загальні санітарно-гігієнічні вимоги при роботі за комп'ютером.

 

 

Здобувач/здобувачка:

-       знає поняття інформації;

-       знає що вивчає  наука Інформатика;

-       розуміє про  способи отримання, опрацювання, передачі, зберігання інформацїї;

-       знає види  та форми представлення інформації;

-       має уявлення про способи перетворення інформації.

Інформація та інформаційні процеси

Що таке інформація. Що вивчає наука Інформатика. Що можна робити з інформацією (отримання, опрацювання, передачі, зберігання). Види інформації. Форми  представлення інформації.  Способи перетворення інформації.

 

 

Здобувач/здобувачка:

-         має уявлення про появу та історію розвитку  обчислювальної техніки;

-         знає про сфери застосувань комп’ютерної техніки у сучасному житті.

Відомості з історії комп'ютера

Винахід комп'ютера. Історія розвитку комп'ютерів. Комп'ютер в житті суспільства.

 

Здобувач/здобувачка:

-         розуміє відмінність комп’ютера від людини;

-         знає призначення та функції основних складових апаратної частини комп’ютера;

-         має уявлення про внутрішні пристрої ПК;

-         знає основні поняття і терміни;

-         вміє користуватися клавіатурою комп’ютера та маніпулятором «миша»;

-         вміє користуватися знайомими алфавітно-цифровими та керуючими клавішами;

-         переміщує об’єкт та повертає його на місце;

-         виконує прості тренувальні завдання на  клавіатурному тренажері.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Здобувач/здобувачка:

-         розуміє , що порядок виконання будь-якої роботи визначається планом;

-         розуміє,  що таке алгоритм;

-         розуміє,  що команда – це речення, яке спонукає до дії, а виконавцем називають людину, тварину або машину, які розуміють та точно виконують данні їм команди;

-         знає  про операційну систему Windows,  про об’єкти «Робочого столу»;

-         розуміє поняття «Робочий стіл»;

-         знає:  призначення Панелі завдань; призначення кнопки «Пуск»;

-         знає про комп’ютерне меню та його типи; про Головне меню;

-         знає поняття комп’ютерне вікно та типи вікон;

-         вміє: керувати комп’ютерними вікнами, реагувати на діалогові вікна;

-         розуміє як керувати комп’ютером за допомогою меню;

-         знає про файли та папки;

-         вміє виконувати стандартні дії з файлами та папками.

Побудова комп'ютера

Відмінність комп'ютера від людини. Персональний комп’ютер та його складові.

Монітор. Призначення, принцип роботи.

Системний блок. Внутрішні пристрої комп'ютера: процесор, жорсткий диск, пам'ять комп'ютера.

Пристрої введення інформації в пам'ять комп'ютера.

Миша. Управління комп'ютером за допомогою «миші». Ліва, права клавіши миші, коліщатко. Вигляд курсора в залежності від завдання. Операції перетягування, виділення та копіювання за допомогою «миші».

Клавіатура. Положення рук, прив′язка клавіш до пальців. Групи клавіш: алфавітно-цифрові, спеціальні, функціональні. Поетапне засвоєння буквених клавіш. Великі та прописні букви. Комбінації клавіш Shift+. Цифрові клавіши. Знаки та символы: «+»; «-»;  «=».  Цифро-знаковий ряд клавіш.

 

 

Управління комп’ютером

Приклади послідовності дій в житті. Алгоритм - послідовність дій для виконання певного завдання.

Команди і виконавці. Команди управління виконавцем.

Операційна система.

Відомості про операційну систему Windows. Робочий стіл. Об'єкти  Робочого столу (Мій комп’ютер,  Панель завдань).  Налаштування  Робочого столу, дати і часу.

Як виглядають вікна Windows. Діалогові вікна. Керування вікнами. Комп’ютерне меню та його типи. Кнопка Пуск – головне меню комп’ютера. Керування комп’ютером за допомогою меню.

Папки та файли.

Знайомство з папками і файлами. Стандартні дії з файлами і папками: (створення, збереження, відкриття, видалення, копіювання, перейменування).

Комп’ютерний практикум: . Налаштування Робочого столу. Налаштування дати і часу.

Створення особистої папки, стандартні дії з папками і файлами. «Клавіатурний тренажер

Здобувач/здобувачка:

-         знає: призначення Довідки, Кошика;

-         вміє: користуватися Довідкою, Кошиком(*за допомогою вчителя).

 

 

Обслуговування комп'ютера

Довідка Windows. Призначення, властивостивості. Приклади використання Довідки.

Кошик. Призначення, властивості. Як користуватись Кошиком.

 

Здобувач/здобувачка:

-         розуміє правила і прийоми гри;

-         розуміє і приймає умови гри;

-         усвідомлює ігрові цілі;

-         вміє користуватися меню гри..

 

Комп’ютерні програми-ігри, тренажери  - практика управління комп'ютером

Комп’ютерні ігри (навчальні, логічні, розвиваючі, ігри на кмітливість, на орієнтування на площині екрану), тренажери.

         

 

Змістова лінія  «Прикладні програми»

 

Здобувач/здобувачка:

-         знає про комп’ютерні програми, види програм;

-         знає назви елементів вікна стандартних програм;

-          вміє  запускати програми на виконання(*за допомогою вчителя);

-         виконує стандартні дії з вікнами програм;

-         знає призначення програм Калькулятор, Блокнот;

-         знає назви та призначення певних кнопок, потрібних для роботи з вивченими програмами; вміє  робити прості обчислення у програмі Калькулятор;

-         вміє набирати  слова, речення,  прості тексти в програмі Блокнот за зразком(*за допомогою вчителя).

 

Програмне забезпечення

Що таке комп’ютерна програма. Види програм. Елементи вікна програм.  Огляд деяких встановлених на комп'ютері програм. Відкриття програм.

Стандартні програми. Знайомство з стандартними програмами. Блокнот, Калькулятор. Загальна характеристика. Призначення, можливості, вікно програми, меню програми.

Здобувач/здобувачка:

-         знає про призначення та основні функції графічного редактора;

-         вміє використовувати інструменти графічного редактора для створення малюнку;

-         вміє завантажувати графічний редактор(*за допомогою вчителя);

-         наводить приклади використання графічного редактора для навчальної діяльності;

-         розуміє правила роботи з малюнками в середовищі графічного редактора(*за допомогою вчителя).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Здобувач/здобувачка:

-         знає  призначення та основні функції текстового редактора;

-         розуміє  основні дії з текстом, які можна виконувати за допомогою текстового редактора;

-         наводить приклади використання текстового редактора та для навчальної діяльності

-         вміє: завантажувати текстовий редактор; створювати текстовий файл(*за допомогою вчителя);

-         знає основні елементи вікна текстового редактора;

-         вміє працювати з фрагментами тексту; обирати й використовувати потрібний шрифт, змінювати розмір, накреслення та колір символів(*за допомогою вчителя);

-         вміє зберігати текст в текстовому редакторі.

 Графічний редактор.

Уявлення про комп'ютерну графіку і малювання на комп'ютері. Поняття Графічного редактора. Програма для малювання TuxPaint. Елементи вікна програми (меню, панель інструментів, палітра). Створення зображень в графічному редакторі TuxPaint.

Графічний редактор Paint, призначення та основні функції програми.

Завантаження програми Paint. Елементи вікна графічного редактора Paint (назва файлу, панель інструментів, рядок меню, палітра, стрічки прокрутки). Інструменти для створення зображень (олівець, пензлик, пряма і крива лінії, еліпс, прямокутник, багатокутник, ластик). Інструменти для розмальовування малюнка. Відміна внесених змін. Збереження, копіювання малюнка.

 

Офісні програми

Призначення та основні функції текстових редакторів. Поняття про текст, технологія обробки текстової інформації.

Текстовий редактор Microsoft Word..

Призначення , основні можливості програми Microsoft Word. Завантаження  програми Word. Елементи вікна текстового редактора ( назва документу,  строка меню, панель інструментів, панель форматування). Кнопки згорнути, закрити. Крсор, текстове поле, лінійки, стрічки прокрутки. Набір тексту. Віділення фрагментів тексту. Виправлення помилок. Шрифт. Розмір шрифта. 4 кнопки для вирівнювання тексту: по лівому краю; по правому краю; по центру; по ширині сторінки. Кнопки для віділення тексту жирним, курсивним шрифтом. Кнопка для підкреслення виділеного фрагменту текста. Зміна кольору шрифта. Збереження документу.

 

 

Змістова лінія  « Основи інформаційної езпеки комп’ютера»

Здобувач/здобувачка:

-         розуміє, що таке персональні дані користувача і чому вони мають бути захищені.

Персональні дані користувача. Настроювання доступу до персональних даних користувача.

Змістова лінія  «Мережа інтернет»

Здобувач/здобувачка:

-         має уявлення про комп’ютерні мережі і світову мережу Інтернет;

-         розуміє можливості використання глобальної мережі Інтернет;

-         має уявлення про історію створення Інтернет.

 

Загальні уявлення про комп'ютерні мережі. Види комп'ютерних мереж.  Ігри (по мережі).

Навіщо потрібен Інтернет.  Інтернет – історія створення. Правила безпеки в мережі Інтернет.

 

Життєві компетентності

Здобувач/здобувачка:

 

знає:

-           правила поведінки в комп'ютерному класі; правила техніки безпеки при роботі на комп'ютері;

-            поняття інформації, що вивчає  наука Інформатика;

-           види  та форми представлення інформації;

-       про появу та історію розвитку  обчислювальної техніки, сфери застосування комп’ютерної техніки у сучасному житті;

-       призначення та функції основних складових апаратної частини комп’ютера;

-        що порядок виконання будь-якої роботи визначається планом;

-       про операційну систему Windows, об’єкти «Робочого столу», призначення кнопки «Пуск»;

-       про комп’ютерне меню та його типи; про Головне меню;

-       поняття комп’ютерне вікно та типи вікон;

-        про файли та папки

-         призначення Довідки, Кошика;

-          про комп’ютерні програми, види програм;

-         призначення програм Калькулятор, Блокнот;

-         про призначення та основні функції Графічного редактора, основні елементи вікна Графічного редактора;

-          призначення та основні функції текстового редактора, основні елементи вікна Текстового редактора;

-          що таке персональні дані користувача і чому вони мають бути захищені;

-         про комп’ютерні мережі і світову мережу Інтернет;

-          основні правила безпеки в користуванні мережею Інтернет.

-         основні поняття і терміни;

уміє:

-         включати і виключати комп′ютер;

-         користуватися клавіатурою комп’ютера та маніпулятором «миша»;

-         виконувати прості тренувальні завдання на  клавіатурному тренажері;

-         користуватися меню гри.

-         керувати комп’ютерними вікнами, реагувати на діалогові вікна;

-         керувати комп’ютером за допомогою меню;

-         налаштувати «Робочий стіл», «дату» і «час»;

-         працювати з файлами та папками;

-          користуватися Довідкою, Кошиком;

-         робити прості обчислення у програмі Калькулятор;

-         набирати  слова, речення,  прості тексти в програмі Блокнот за зразком.

-         завантажувати Графічний редактор, створювати малюнки, використовувати інструменти графічного редактора, зберігати малюнок;

-         завантажувати текстовий редактор Word, створювати  текстовий файл, працювати з інструментами текстового редактора, зберігати текст;

використовувати отримані знання в практичній діяльності.

 

 

7  КЛАС

Результати навчання й орієнтовний зміст

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Предметно-орієнтовані компетентності

 

Орієнтовний зміст

навчального матеріалу

 

Змістова лінія   «Основи комп’ютерної грамотності»

 

Здобувач/здобувачка:

-           знає правила поведінки в комп'ютерному класі, правила техніки безпеки при роботі на комп'ютері;

-           виконує санітарно-гігієнічні                       вимоги при роботі за комп'ютером.

Техніка безпеки при роботі на комп'ютері

Правила поведінки в комп'ютерному класі. Техніка безпеки при роботі на ПК. Загальні санітарно-гігієнічні вимоги при роботі за комп'ютером.

 Здобувач:

- знає про використання інформації в різних галузях людської діяльності;

-       знає властивості інформації;

-       знає основні  інформаційні  процеси:  пошук, отримання, зберігання,  передавання, використання, опрацювання, захист;

-       знає про зміну форми представлення інформації;

-       наводить приклади різних носіїв інформації;

-       розуміє як комп’ютер сприймає інформацію;

-       розуміє, що таке двійковий код та двійкова форма  представлення інформації;

-       знає одиниці виміру  інформації.

 

Інформація та інформаційні процеси

Людина і інформація.  Використання інформації в різних галузях людської діяльності. Основні інформаційні процеси та пристрої для їх підтримки.

Носії  інформації. Приклади інформаційних носіїв: від стародавнього світу до наших днів. Властивості інформації. Кодування - як зміна форми представлення інформації. Як комп'ютер сприймає інформацію. Двійковий код. Особливості двійкової форми представлення інформації

Одиниці виміру інформації. Біти і байти.

 

 

Здобувач/здобувачка:

- має уявлення про комп’ютери

різних поколінь;

- знає про можливості сучасних комп’ютерів;

- розуміє відмінність комп’ютера від людини.

Відомості з історії комп'ютера

Відмінність комп'ютера від людини.  Комп'ютери різних поколінь. Що вміють сучасні комп'ютери.

 

Здобувач/здобувачка:

-           знайомиться з внутрішніми пристроями ПК;

-   називає основні функції процесора(*за допомогою вчителя);

-  розуміє призначення та властивості внутрішньої пам’яті;

-   знає типи пам’яті комп’ютера;

-  знає,  що таке дисководи, СD  та  DVD диски ;

-  розуміє призначення пристроїв на основі flesh-пам'яті;

-  вміє класифікувати пристрої в залежності від мети користування;

-  знає призначення периферійних пристроїв комп’ютера Принтера та Сканера;

-  вміє використовувати Принтер та Сканер(*за допомогою вчителя);

-  продовжує знайомитись з групами клавіш на клавіатурі;

-  удосконалює навички роботи на клавіатурі.

Побудова комп'ютера

Внутрішні пристрої ПК.

Процесор. Основні функції процесора.

Внутрішня пам'ять. Призначення  та властивості внутрішньої пам'яті. Оперативна та довготривала пам'ять комп'ютера.

Зовнішня пам'ять. Пристрої на основі flesh-пам'яті. Дисководи. СD  та  DVD диски.

Периферійні пристрої ПК. Які пристрої називають периферійними.

Сканер – призначення. Демонстрація роботи.

Принтер – призначення, види принтерів.  Друк малюнка та невеликого тексту.

Клавіатура. Положення рук, прив′язка клавіш до пальців. Розташування клавіш на клавіатурі. Групи клавіш. Букви, знаки, символи цифри.

 

 

Здобувач/здобувачка:

-         знає про алгоритм, призначення алгоритмів;

-         вміє скласти алгоритм для виконання певного завдання;

-         знає  призначення і основні функції операційної системи Windows(*за допомогою вчителя);

-         розуміє організацію даних в ОС;

-         розуміє імена і іконки файлів, шлях до файлу(*за допомогою вчителя);

-         розуміє розміщення файлів і папок в Windows;

-         знає поняття файл, папка;

-         вміє знаходити потрібні файли, папки;

-         вміє копіювати, перейменовувати, вилучати файли та папки(*за допомогою вчителя).

Управління комп'ютером

Алгоритм. Приклади алгоритмів. Складання та виконання алгоритмів.

Операційна система Windows

Призначення і основні функції. Організація даних в операційній системі Windows.

Поняття файл та папка. Ім'я файлу, іконка файлу. Шлях до файлу. Розміщення файлів і папок в Windows. Стандартні дії з файлами і папками (копіювання, видалення, відновлення, перейменування файлів і папок).

 

Здобувач/здобувачка:

-         знає призначення програми Провідник;

-         вміє користуватися  Провідником для пошуку файлів і папок;

-         знає призначення програми Дефрагментація дисків.

 

Обслуговування комп'ютера.

Провідник – диспетчер файлів. Пошук файлів і папок через Провідник.

Програма Дефрагментація дисків - прискорення роботи комп'ютера. Як виконати дефрагментацію дисків.

 

Змістова лінія  «Прикладні програми»

Здобувач/здобувачка:

-         знає, що таке комп’ютерна програма;

-         має уявлення про розробку програм(*за допомогою вчителя);

-         знає призначення та принцип роботи програми Windows Media Player;

-         вміє  запускати програму на виконання(*за допомогою вчителя);

-         вміє настроювати параметри звуку і відео в програмі Windows Media Player.

Програмне забезпечення

Дані і програми. Комп'ютерні програми. Історичні відомості про розробку програм.

Програми для прослуховування музики і перегляду фільмів Знайомство з програмою Windows Media Player. Настроювання звуку і відео, створення списку відтворення.

 

Здобувач/здобувачка:

-         знає про типові завдання обробки графічної інформації;

-         розуміє правила роботи в середовищі графічного редактора;

-         знає про види графічних редакторів;

-         розуміє різницю між зображеннями створених в растовому і векторному графічному редакторі(*за допомогою вчителя);

-         розпізнає графічні файли;

-         знає правила виконання дій з фрагментами малюнка: виділення, пе­реміщення, копіювання, деформація;

-         вміє за допомогою графічного редактора створювати малюнки(*за допомогою вчителя);

-         вміє редагувати малюнок і його фрагменти;

-         вміє створювати напис і вставляти його в малюнок(*за допомогою вчителя).

Типові завдання обробки графічної інформації. Види графічних редакторів (растові, векторні). Різниця між зображенням створеним в растовому і векторному редакторі. Формати графічних файлів.

Графічний редактор Paint

Запуск програми Paint. Панель інструментів. Інструменти  для креслення і малювання. Інструменти для редагування малюнка. Контур намальованої фігури.  Палітра. Налаштування палітри. Створення кольорового малюнка. Збереження в файлі створеного малюнка. Відкриття збереженого малюнка та його редагування. Переміщення по малюнку великого розміру. Зменшення малюнка. Робота з фрагментами малюнка. Зміна розміру та нахилу намальваних фігур. Копіювання малюнків пряме, або з розворотом. Написи всередені малюнка. Вибір кольору, шрифта, вибір розміру шрифта. Малювання за зразком. Малювання на вільну тему. Перегляд і друк малюнка.  

 

Здобувач/здобувачка:

-         розуміє різницю між паперовим й електронним  документом;

-         знає етапи роботи з текстовим документом;

-         вміє запускати програму Word;

-         вміє форматувати шрифт та абзац;

-         має уявлення про контекстне меню;

-         розуміє призначення кнопок на панелі форматування;

-         вміє оформлювати заголовок;

-         вміє додавати графічні об’єкти у текст, змінювати розмір графічних об’єктів(*за допомогою вчителя);

-         розуміє графічні можливості програми Word(*за допомогою вчителя);

-         розуміє призначення кнопок панелі Малювання;

-         знає, де знайти об’єкти малювання та автофігури;

-         вміє малювати за допомогою наведеного набору фігур та автофігур;

-         має уявлення про параметри ліній, змінює параметри та колір ліній(*за допомогою вчителя);

-         вміє зберегти, переглянути  та надрукувати текстовий документ.

Офісні програми

Документи паперові й електронні. Етапи роботи з текстовим документом (створення, редагування та форматування тексту).

Текстовий редактор Microsoft Word

Запуск програми Word. Редагування тексту в Word. Робота з деформованим текстом. Вкладка «Головна». Контекстне меню. Робота з фрагментами тексту (вирізати, копіювати, вставити). Форматування абзацу та шрифту.

Вкладка Вставка. Оформлення заголовку текста. WordArt – одна з функцій текстового редактора Word. Застосування різних варіантів оформлення заголовку текста, буквіца на початку текста. Оформлення тексту картинками. Збірник зображень  ClipArt. Додавання малюнка створеного в Paint.

Малювання в Word. Панель малювання. Зміна розміру малюнка. Фігури (геометричні фігури, лінії, фігурні стрілки, зірки та стрічки). Збереження документу в файлі.  Перегляд і друк  документу.

 

Здобувач/здобувачка:

-         має уявлення про мультимедійні програми;

-         знає  поняття комп'ютерної презентації;

-        знає основне призначення програми PowerPoint.;

-         наводить приклади застосування комп'ютерних презентацій;

-         розуміє  правила створення, перегляду та збереження комп'ютерної презентації;

-         вміє створювати найпростіші комп'ютерні презентації, що складаються із текстових слайдів та слайдів з малюнками(*за допомогою вчителя);

-         вміє зберігати і преглядати слайди.

 

Що таке мультимедіа. Мультимедійні програми. Комп'ютерні презентації. Можливості програми PowerPoint.

Програма PowerPoint

Запуск програми PowerPoint. Вікно програми.  Слайди в PowerPoint. Створення слайдів. Макети слайдів (титульний слайд, заголовок, об’єкт). Вибір макету слайда. Введення тексту в слайд. Форматування тексту.

Вкладка Головна. Робота з фігурами. Експрес стилі для фігур. Створення малюнка з декількох фігур.

Вкладка Вставка. Картинки, розташування по темам. Пошук і вставка малюнка з колекції ClipArt.

Вкладка Дизайн слайда. Шаблони презентацій. Планування презентації. Створення слайдів (комбінуваня картинки і тексту). Перегляд слайдів. Збереження презентації.

 

Змістова лінія  «Основи інформаційної безпеки»

Здобувач/здобувачка:

-         знає основні правила безпеки в користуванні мережею Інтернет.

Правила безпеки розумних користувачів  Інтернету.

Змістова лінія  «Мережа інтернет»

Здобувач/здобувачка:

-         знає способи пошуку інформації в Інтернеті;

-         вміє запускати програму-браузер;

-         розуміє як користуватися пошуковою системою Яндекс;

-         знає про електронну пошту, електронні адреси, можливості використання поштових програм(*за допомогою вчителя);

-         знає правила електронного листування;

-         вміє створити  власну поштову скриньку на поштовому сервері(*за допомогою вчителя);

-         вміє створювати,  відправляти, приймати електронні листи;

-         розуміє, що таке спам і як від нього вберегтися.

Глобальна комп'ютерна мережа Інтернет.

Запуск програми –браузера. Способи пошуку інформації в Інтернет. Пошукові системи. Пошукова система Яндекс.

Електронна пошта.

Історія виникнення електронної пошти. Електронна пошта як засіб зв’язку. Як створити свою електронну скриньку на yandex.ua. Адреса електронної пошти. Створення, відправлення, прийняття листів. Правила електронного листування. Спам.

 

Життєві компетентності

Здобувач/здобувачка

знає:

-           правила поведінки в комп'ютерному класі,  правила техніки безпеки при роботі на комп'ютері;

-       про використання інформації в різних галузях людської діяльності;

-       основні  інформаційні  процеси та властивості інформації;

-       одиниці виміру  інформації;

-       про можливості сучасних комп’ютерів;

-       про типи пам’яті комп’ютера;

-       що таке дисководи, СD  та  DVD диски;

-       призначення периферійних пристроїв комп’ютера Принтера та Сканера;

-        про алгоритм, призначення алгоритмів;

-        призначення і основні функції операційної системи Windows;

-         поняття файл, папка;

-         призначення програми Провідник; програми Дефрагментація дисків;

-         що таке комп’ютерна програма;

-         призначення та принцип роботи програми Windows Media Player;

-         основні операції щодо створення та редагування зображень за допомогою графічного редактора;

-         про види графічних редакторів; розпізнає графічні файли;

-         етапи роботи з текстовим документом;

-          поняття комп'ютерної презентації, основне призначення програми PowerPoint;

-         знає основні правила безпеки в користуванні мережею Інтернет.

-         як користуватися пошуковою системою Яндекс;

-         основні поняття і терміни електронної пошти, правила електронного листування;

-         що таке спам і як від нього вберегтися.

уміє:

-           використовувати  правила техніки безпеки при роботі на комп'ютері;

-       наводити приклади різних носіїв інформаці;

-       класифікувати пристрої в залежності від мети користування;

-        використовувати Принтер та Сканер;

-       усвідомлено співвідносити дії управління із зображенням на екрані;

-       скласти алгоритм для виконання певного завдання;

-       виконувати стандартні дії з файлами і папками;

-       користуватися  Провідником для пошуку файлів і папок;

-        користуватися програмою Windows Media Player;

-         за допомогою вивчених можливостей графічного редактора Paint, створювати і редагувати  малюнок і його фрагменти;

-         розпізнавати графічні файли; зберегти, переглянути  та надрукувати малюнок;

-         за допомогою вивчених можливостей програми Microsoft Word створювати, редагувати і форматувати текстові документи;

-         використовувати  графічні можливості програми Word; зберегти, переглянути  та надрукувати текстовий документ

-         створювати найпростіші комп'ютерні презентації в програмі PowerPoint; зберігати і преглядати слайди;

-          запускати програму-браузер;

-         створити  власну поштову скриньку;

-         підготувати,  відправляти, отримувати електронні листи.

 

 

8 КЛАС

 

Предметно-орієнтовані компетентності

Орієнтовний зміст

навчального матеріалу

Змістова лінія  «Основи комп'ютерної грамотності»

Здобувач/здобувачка:

-       знає правила техніки безпеки при роботі на комп'ютері;

виконує санітарно-гігієнічні вимоги при роботі за комп'ютером.

 

 

Здобувач/здобувачка:

-       знає базову конфігурацію ПК;

-       розуміє призначення внутрішніх пристроїв ПК;

-    знає типи пам’яті комп’ютера;

-  вміє класифікувати пристрої в залежності від мети використання;

-  продовжує знайомитись з групами клавіш на клавіатурі;

-  удосконалює навички роботи на клавіатурі;

-  вміє користуватись Меню Пуск, Контекстним меню;

-  розуміє структуру Робочого столу, орієнтується в елементах інтерфейсу

 

 

Здобувач/здобувачка:

-  знає призначення периферійних пристроїв комп’ютера Принтера, Сканера, Модему, Багатофункціонального пристрою, акустичної системи(*за допомогою вчителя);

-  вміє використовувати периферійні пристрої ПК;

Здобувач/здобувачка:

-    розуміє імена файлів;

-         розуміє розміщення файлів і папок в ОС;

-         знає поняття файл, папка, каталог;

-         вміє знаходити потрібні файли, папки; виконує стандартні дії з файлами і папками;

-         вміє упорядкувати файли в потрібні папки(*за допомогою вчителя).

-         розуміє призначення архіватора WinRAR(*за допомогою вчителя);

-         виконує основні дії при роботі з архівом(*за допомогою вчителя).

 

Техніка безпеки при роботі на комп'ютері

Техніка безпеки при роботі на ПК. Загальні санітарно-гігієнічні вимоги при роботі за комп'ютером.

 

Склад комп'ютера. Інтерфейс користувача.

Основні пристрої  ПК.

Системний блок: процесор, жорсткий диск, оперативна пам'ять. Пристрої вводу інформації. Монітор.

Клавіатура.  Розташування клавіш на клавіатурі. Групи клавіш. Букви, знаки, символи, цифри.

Робочий стіл та панель завдань. Зміна властивостей Робочого столу і панелі завдань

Елементи інтерфейсу: Курсор. Іконки. Ярлики, Вікна.

Меню Пуск. Контекстне меню.

 

 

Периферійні пристрої ПК.

Принтер. Сканер. Багатофункцiональнi пристрої

Модем. Акустична система.

 

 

 

 

Збереження інформації на комп'ютері.

Файли і папки. Файлова система. Поняття каталогу. Стандартні дії з файлами і папками (копіювання, видалення, відновлення, переміщення,  перейменування файлів і папок). Упорядкування файлів і папок. Пошук файлів і папок.

Архіватор WinRAR. Призначення. Основні дії при роботі з архівами. Інформація про архів. Архівація за допомогою WinRAR. Розпаковка файлів.

 

 

Змістова лінія  «Прикладні пограми»

Здобувач/здобувачка:

-         знає, що таке комп’ютерна програма;

-         вміє створювати та редагувати графічні зображення;

-         розуміє призначення та принцип роботи програми для перегляду зображень;

-         уміє  запускати програму на виконання(*за допомогою вчителя).

 

Комп'ютерна графіка.  Растрові та векторні графічні редактори. (створення зображення)

Програми для перегляду зображень. Знайомство з вікном програми.

Редактор зображень. Зміна зображення: обрізання, усунення ефекту червоних очей, поліпшення кольору, яскравості і контрастності, поворот і відображення, автопідстроювання. Збереження змін.

 

Здобувач/здобувачка:

-         знає етапи роботи з текстовим документом;

-         вміє запускати програму Word;

-         вміє форматувати текстовий документ(*за допомогою вчителя);

-         розуміє призначення кнопок на панелі форматування;

-         вміє додавати графічні об’єкти у текст, змінювати розмір графічних об’єктів (*за допомогою вчителя);

-         вміє додавати таблиці у текстовий документ, корегувати створені таблиці(*за допомогою вчителя) ;

-         вміє створювати і форматувати списки;

-         розуміє графічні можливості програми Word(*за допомогою вчителя) ;

-         вміє зберегти, переглянути  та надрукувати текстовий документ;

-         удосконалює навички роботи на клавіатурі.

Текстовий редактор Microsoft Word.

Запуск програми Microsoft Word.

Створення і форматування документу. Засоби виділення тексту. Копіювання виділених фрагментів. Центрування фрагменту тексту. Міжрядковий інтервал. Вставка символів. Перевірка правопису.

Створення і форматування списків. Створення маркованих і нумерованих списків. Вибір маркера.

Робота з колонками тексту.

Робота з таблицями. Включення в текстовий документ таблиць. Параметри таблиці. Заповнення клітинок таблиці. Вкладка Конструктор. Корегування створеної таблиці.

Включення в текстовий документ графічних об'єктів. Вставлення об'єктів з інших додатків. Корисні комбінації клавіш. Підготовка документу до друку.

 

Здобувач/здобувачка:

-         знає  поняття комп'ютерної презентації;

-        знає основне призначення програми PowerPoint;

-         наводить приклади застосування комп'ютерних презентацій;

-         розуміє  правила створення, перегляду та збереження комп'ютерної презентації;

-         вміє створювати найпростіші комп'ютерні презентації, що складаються із текстових слайдів та слайдів з зображеннями(*за допомогою вчителя) ;

-         вміє згрупувати, розфарбувати фігури;

-         розуміє як вставити у слайд: звуки, музику, відео(*за допомогою вчителя) ;

-         вміє зберігати і переглядати слайди (*за допомогою вчителя).

 

Програма PowerPoint

Можливості програми.  Запуск програми PowerPoint. Планування презентації. Вибір макета слайдів: титульний, слайд, заголовок, об'єкт. Додавання слайдів. Робота з текстом. Напис як фігура WordArt.

Копіювання слайдів.

Робота з фігурами.  Інструменти для роботи з фігурами. Створення малюнка з декількох фігур на одному слайді, згрупування фігур, розфарбовування фігур.

Дизайн. Робота з кліпами. Створення слайдів з кліпами. Вставка музики і відео.

Робота з зображеннями. Використання інструментів малювання в програмі PowerPoint. Картинки, фотографії і звуки, розташування за темами або ключовими словами.

Надання зображенню розмірів на свій розсуд.

Перегляд презентації. Збереження презентації.

Здобувач/здобувачка:

-         розуміє призначення та основні можливості електронних таблиць Excel;

-         знає елементи вікна Excel(*за допомогою вчителя) ;

-         розуміє, що таке Лист, книга, клітинка в Excel (*за допомогою вчителя);

-         наводить приклади застосування електронних таблиць;

-         розуміє призначення кнопок на панелі форматування(*за допомогою вчителя) ;

-         вміє вводити дані в електронну таблицю(*за допомогою вчителя) ;

-         вміє створювати найпростіші електронні таблиці, здійснювати найпростіші дії(*за допомогою вчителя);

-         розуміє, як створити діаграму;

розуміє  правила створення та збереження електронної таблиці (*за допомогою вчителя).

Основи електронних таблиць Excel. Електронні таблиці: призначення та основні можливості. Запуск програми Excel. Вікно програми Excel. Лист, книга в програмі Excel. Основні об'єкти в електронних таблицях і операції над ними (клітинка, стовпчик, рядок). Введення даних (чисел, формул, тексту). Стандартні можливості. Числові формати.

Автосума, автозаповнювання.

Рішення прикладів на додавання і віднімання в програмі Excel. Складання і рішення практичних задач і прикладів.

Діаграми в програмі  Excel. Майстер діаграм. Аналіз  даних за допомогою діаграм. Створення діаграми, що наочно показує практичну задачу.

 

 

 

Змістова лінія  «Основи інформаційної безпеки»

Здобувач/здобувачка:

-         знає, що таке комп'ютерні віруси;

-         вміє користуватися Антивірусними програмами (*за допомогою вчителя).

Що таке ком'ютерні віруси? Як визначити, що комп'ютер заражений вірусами? Антивірусні програми. Сканування комп'ютера на віруси.

Змістова лінія  «Мережа інтернет»

Здобувач/здобувачка:

-         знає основні правила безпеки в користуванні мережею Інтернет;

-         знає способи пошуку інформації в Інтернеті;

-         вміє запускати програму-браузер(*за допомогою вчителя) ;

-         розуміє як користуватися пошуковою системою Яндекс;

-         знає як зберігати Web-сторінку(*за допомогою вчителя) ;

-         знає про електронну пошту, електронні адреси, можливості використання поштових програм (*за допомогою вчителя);

-         знає правила електронного листування;

-         вміє створити  власну поштову скриньку на поштовому сервері(*за допомогою вчителя) ;

-         вміє створювати,  відправляти, приймати електронні листи(*за допомогою вчителя) .

 

Глобальна комп'ютерна мережа Інтернет.

Правила безпеки розумних користувачів Інтернету. Логін, пароль.

Підключення до мережі Інтернет. Інтернет браузери. Навігація. Пошук інформації . Збереження Web-сторінок. Технологія пошуку в пошуковій системі Яндекс. Освітні сайти мережі Інтернет. Освітні сайти для дітей. Пошук інформації на сайтах «Освіта».

Електронна пошта як засіб зв'язку, правила листування, додатки до листів. Основні поняття і терміни електронної пошти. Електронна адреса. Отримання повідомлень за допомогою електронної пошти. Підготовка і відправка повідомлень. Отримання повідомлень.

 

Життєві компетентності

Здобувач/здобувачка

знає:

-         правила поведінки в комп'ютерному класі,  правила техніки безпеки при роботі на комп'ютері;

-         базову конфігурацію ПК,  можливості сучасних комп’ютерів;

-         як зберігається інформація на комп'ютері;

-         призначення периферійних пристроїв комп’ютера: Модему, Багатофункціонального пристрою;

-         основне призначення текстового редактора Word; етапи роботи з текстовим документом;

-         основне призначення програми PowerPoint; поняття комп'ютерної презентації;

-         призначення та основні можливості електронних таблиць Excel;  елементи вікна Excel; правила створення та збереження електронної таблиці;

-         основні правила безпеки в користуванні мережею Інтернет.

-         що таке комп'ютерні віруси, призначення Антивірусних програм;

-         як користуватися пошуковою системою Яндекс;

-         про електронну пошту, електронні адреси, можливості використання поштових програм;

-         основні поняття і терміни електронної пошти, правила електронного листування;

 

уміє:

-         використовувати  правила техніки безпеки при роботі на комп'ютері;

-         класифікувати пристрої в залежності від мети використання;

-         користуватись Меню Пуск, Контекстним меню.

-         використовувати периферійні пристрої ПК;

-         знаходити потрібні файли, папки, програми; виконує стандартні дії з файлами і папками; упорядкувати файли в потрібні папки.

-         створювати та редагувати графічні зображення; використовувати програму для перегляду зображень;

-         запускати програму Word; додавати графічні об’єкти у текст, змінювати розмір графічних об’єктів; додавати таблиці у текстовий документ, корегувати створені таблиці; створювати і форматувати списки; зберегти  та надрукувати текстовий документ.

-         запускати програму PowerPoint, створювати найпростіші комп'ютерні презентації, що складаються із текстових слайдів та слайдів з зображеннями; вміє згрупувати, розфарбувати фігури; зберігати і переглядати слайди;

-         запускати програму Excel, створювати найпростіші електронні таблиці, вводити данні, здійснювати найпростіші математичні дії;

-         користуватися Антивірусними програмами.

-         запускати програму-браузер; розуміє як користуватись пошуковою системою Яндекс; зберегти Web-сторінку;

-         створити  власну поштову скриньку на поштовому сервері; створювати,  відправляти, приймати електронні листи.

використовувати отримані знання в практичній діяльності.

 

 

9 КЛАС

Результати навчання й орієнтовний зміст

 

Предметно-орієнтовані компетентності

Орієнтовний зміст

навчального матеріалу

 Змістова лінія  «Основи комп’ютерної грамотності»

 

Здобувач/здобувачка:

-       знає правила техніки безпеки при роботі на комп'ютері;

виконує санітарно-гігієнічні вимоги при роботі за комп'ютером.

 

Здобувач/здобувачка:

-       знає сфери використання сучасних комп'ютерів;

-  вміє класифікувати пристрої в залежності від мети використання;

-  удосконалює навички роботи на клавіатурі.

Техніка безпеки при роботі на комп'ютері

Техніка безпеки при роботі на ПК. Загальні санітарно-гігієнічні вимоги при роботі за комп'ютером.

 

Архітектура і принцип роботи комп'ютера.

Загальна структурна схема комп'ютера. Типи комп'ютерів. Покоління комп'ютерів. Використання комп'ютерів.

Навчальні програми. Призначення. Комп'ютерна підтримка вивчення навчальних предметів.

 

Здобувач/здобувачка:

-         вміє користуватись пристроями на основі flash-пам'яті;

-         розуміє призначення СD  та  DVD дисків;

-         вміє зберігати інформацію на комп'ютері, з'ємних носіях інформації.

Збереження інформації на комп'ютері.

Пристрої на основі flash-пам'яті. З'ємний диcк. Робота зі з'ємним диском (носієм). Властивості з'ємного диску. СD  та  DVD диски. Запис інформації на диск.

Запис файлів на компакт-диски. Запуск програми. вибір диску. Додавання файлів для запису на диск.

 

Змістова лінія  «Прикладні програми»

Здобувач/здобувачка:

-         вміє знаходити і запускати програми на виконання;

-         знає про правову охорону програм і даних;

-         вміє інсталювати програми;

-         знає про призначення програм перекладачів;

-         вміє запускати програму Word;

-         знає етапи роботи з текстовим документом;

-         вміє форматувати текстовий документ;

-         розуміє призначення кнопок на панелі форматування;

-         вміє створювати і форматувати списки;

-         вміє додавати таблиці у текстовий документ, корегувати створені таблиці (*за допомогою вчителя);

-         вміє оформити текстовий документ;

-         розуміє графічні можливості програми Word;

-         вміє підготувати документ до друку;

-         вміє користуватись сканером, принтером.

Стандартні програми. Керування вікнами програм. Інсталяція програм. Правова охорона програм і даних.

Програми перекладачі. Комп'ютерні перекладачі (призначеня, використання).

 

Текстовий редактор Microsoft Word

Створення і форматування документу.

Робота з фрагментами тексту. Виділення фрагменту. Видалення  окремих символів. Копіювання і вставка фрагментів тексту. Зміна розміру, типу, накреслення, кольору шрифту виділеного фрагмента. Застосування різних варіантів вирівнювання абзаців тексту. Перевірка правопису. Попередній перегляд. Настроювання параметрів друку. Друк документу (принтер, повторення).

Створення і форматування списків. Створення маркованих і нумерованих списків.

Робота з таблицями. Створення таблиці. Корегування створеної таблиці. Зміна  орієнтування на сторінці.  Параметри таблиці. Заповнення клітинок таблиці. Вкладка Макет. Переміщення фрагменту тексту в задану клітинку. Додавання та видалення  рядків і стовбців в таблиці.  

Включення в текстовий документ діаграм і графічних об'єктів. Встановлення параметрів діаграм в діалоговому вікні. Зміна типу діаграм. Оформлення документів.  Вставлення номерів сторінок, дати і часу, математичних формул. Корисні комбінації клавіш. Підготовка документу до друку. Сканування документу (сканер, повторення).

Здобувач/здобувачка:

-        знає основне призначення програми PowerPoint;

-         наводить приклади застосування комп'ютерних презентацій;

-         розуміє як спланувати презентацію;

-         розуміє  правила створення, перегляду та збереження комп'ютерної презентації(*за допомогою вчителя) ;

-         вміє створювати найпростіші комп'ютерні презентації, що складаються з текстових слайдів та слайдів з зображеннями(*за допомогою вчителя) ;

-         знає, як використовувати зображення, спеціальні ефекти, переходи, анімацію, як  вставити музику та відео в презентацію(*за допомогою вчителя) ;

-         вміє зберігати і переглядати слайди(*за допомогою вчителя) ;

Програма PowerPoint

Планування презентації. Створення слайдів. Робота з текстом. Дизайн. Анімація. Настроювання анімації.

Ефекти Вхід, Вихід, Виділення, шляхи переміщення.

Вставка музики і відео.

Робота з зображеннями. Інструменти малювання в програмі PowerPoint. Картинки, фотографії і звуки, розташування за темами або ключовими словами.

Робота з діаграмами. Додавання діаграм. Надання зображенню розмірів на свій розсуд.

Використання спеціальних ефектів при створені презентації. Використання переходів. Додавання анімаційних ефектів. Настроювання анімації. Вставка музики і відео.  Створення гіперпосилань на інші слайди. Режими проведення презентації.

Оформлення і представлення результатів роботи.

Перегляд презентації. Встановлення  режимів перегляду.  Збереження презентації.

 

Здобувач/здобувачка:

-         розуміє призначення та основні можливості електронних таблиць Excel;

-         знає елементи вікна Excel(*за допомогою вчителя) ;

-         наводить приклади застосування електронних таблиць;

-         розуміє призначення кнопок на панелі форматування;

-         вміє створювати найпростіші електронні таблиці, здійснювати найпростіші дії;

-         розуміє, як створити діаграму,  побудувати графік (*за допомогою вчителя);

-         розуміє  правила створення та збереження електронної таблиці (*за допомогою вчителя) .

 

Основи електронних таблиць Excel.

Запуск програми Excel. Вікно програми Excel. Введення даних. Стандартні функції. Основні об'єкти в електронних таблицях і операції над ними (клітинка, стовпці, рядок).

Автосума. Автозаповнення. Множення, ділення за допомогою програми Excel

Числові формати.

Фільтрування, сортування даних. Складання і рішення практичних задач.

Розподілення чисел в порядку зростання і зменшення. Розподілення слів за алфавітом.

Додавання приміток.

Діаграми в програмі  Excel. Майстер діаграм. Створення діаграми, що наочно показує практичну задачу.

Графіки в програмі  Excel. Доповнення побудованого графіка і діаграми  зображенням.

Змістова лінія  «Основи інформаційної безпеки»

Здобувач/здобувачка:

-         знає основні правила безпеки в користуванні мережею Інтернет;

-         вміє створити Логін і пароль;

-         знає про етику і право  при  створені і використанні інформації.

Етика і право при  створені і використанні інформації. Інформаційна безпека.  Правова охорона інформаційних ресурсів. Захист особистих даних. Логін, пароль.

 

Змістова лінія  «Мережа інтернет»

Здобувач/здобувачка:

-         вміє запускати програму-браузер;

-         розуміє призначення комп'ютерних енциклопедій та довідників;

-         знає про інформаційно-пошукові портали;

-         розуміє, як зробити пошуковий запит(*за допомогою вчителя) ;

-         вміє переміщуватись по гіперпосиланням;

-         знає про інтерактивне спілкування;

-         знає про правила безпеки та етику при спілкуванні в Соціальних мережах;

-         знає про охорону особистих даних.

Інформаційні ресурси Інтернет.

Інформаційні ресурси і сервіси комп'ютерних мереж: файлові архіви.

Комп'ютерні енциклопедії та довідники. Підключення до мережі Інтернет.  Запуск програми-браузера.

Інформаційно-пошукові портали  Google, Yandex, Bing. Пошукові запити. Навігація. Переміщення по гіперпосиланням. Збереження  Web-сторінок. Спілкування в Інтернеті. Соціальні мережі. Охорона особистих даних. Етика спілкування.

 

Життєві компетентності

Здобувач/здобувачка

знає:

-         правила поведінки в комп'ютерному класі,  правила техніки безпеки при роботі на комп'ютері;

-         сфери використання сучасних комп'ютерів;

-          що таке дисководи, СD  та  DVD диски, пристрої на основі flesh-пам'яті;

-         що таке комп’ютерна програма; про призначення програм перекладачів;

-         про правову охорону програм і даних;

-         основне призначення текстового редактора Word,  етапи роботи з текстовим документом;

-         основне призначення програми PowerPoint, розуміє як використовувати зображення, спеціальні ефекти, переходи, анімацію; як  вставити музику та відео в презентацію;

-         елементи вікна Excel; основні об'єкти в електронних таблицях; розуміє призначення кнопок на панелі форматування;

-         основні правила безпеки в користуванні мережею Інтернет;

-         про етику і право  при  створені і використанні інформації;

-         про інформаційно-пошукові портали; як зробити пошуковий запит;

-         про інтерактивне спілкування, правила безпеки та етику при спілкуванні в Соціальних мережах;

-         про охорону особистих даних

уміє:

-         використовувати  правила техніки безпеки при роботі на комп'ютері;

-         усвідомлено співвідносити дії управління із зображенням на екрані;

-         скласти алгоритм для виконання певного завдання;

-         користуватись пристроями на основі flesh-пам'яті; класифікувати пристрої в залежності від мети використання;

-         зберігати інформацію на комп'ютері

-         працювати з вікнами папок і програм. знаходити і запускати програми на виконання; інсталювати програми;

-         за допомогою вивчених можливостей програми Microsoft Word створювати, редагувати і форматувати текстові документи; створювати і форматувати списки; додавати таблиці, корегувати створені таблиці; оформити текстовий документ; підготувати документ до друку;

-         користуватись сканером.

-         за допомогою вивчених можливостей програми PowerPoint, створювати комп'ютерні презентації; зберігати і переглядати слайди;

-         створювати найпростіші електронні таблиці, здійснювати найпростіші операції ( внести данні, виконати найпростіші дії,створити діаграму,  побудувати графік;

-          запускати програму-браузер; зробити пошуковий запит; переміщуватись по гіперпосиланням

-         створити Логін і пароль;

використовувати отримані знання в практичній діяльності.

 

10 КЛАС

Результати навчання й орієнтовний зміст

 

Предметно-орієнтовані компетентності

Орієнтовний зміст

навчального матеріалу

Змістова лінія  «Основи комп’ютерної грамотності»

Здобувач/здобувачка:

-       знає правила техніки безпеки при роботі на комп'ютері;

-       виконує санітарно-гігієнічні вимоги при роботі за комп'ютером.

Техніка безпеки при роботі на комп'ютері

Техніка безпеки при роботі на ПК. Загальні санітарно-гігієнічні вимоги при роботі за комп'ютером.

Здобувач/здобувачка:

-       знає про використання інформації в різних галузях людської діяльності;

-       знає основні  інформаційні  процеси;

-       наводить приклади різних носіїв інформації;

-       знає одиниці виміру  інформації;

-       має уявлення про комп’ютери

різних поколінь;

-        знає про можливості сучасних

     комп’ютерів.

Інформація та інформаційні процеси

Інформаційні ресурси суспільства, освітні інформаційні ресурси. Основні інформаційні процеси та пристрої для їх підтримки. Приклади інформаційних носіїв. Одиниці виміру інформації. Швидкість передачі інформації. Одиниці швидкості.

Комп'ютери різних поколінь. Що вміють сучасні комп'ютери. Термінали. Основні компоненти  ПК. Центральні та периферійні пристрої.

 

 

Здобувач/здобувачка:

-         розуміє організацію даних в ОС;

-         знає що таке файл, папка, каталог;

-         вміє виконувати стандартні дії з файлами, папками(*за допомогою вчителя) .

Організація даних в операційній системі Windows. Файл, папка. Каталог. Стандартні дії з файлами, папками (створення, видалення, копіювання, переміщення, перейменування, відновлення, пошук).

Робота з вікнами файлів і програм.

 

Здобувач/здобувачка:

-         знає призначення програм Провідник, Довідка, Антивірусної програми(*за допомогою вчителя);

-         вміє користуватися  Провідником, Довідкою;

-         вміє перевірити комп'ютер на віруси(*за допомогою вчителя) .

Обслуговування комп'ютера.

Провідник – диспетчер файлів.

Програми Архіватори. Антивірусні програми. Довідка.

 

Змістова лінія  «Прикладні програми»

Здобувач/здобувачка:

-         знає, що таке комп’ютерна програма;

-         вміє  знаходити і запускати потрібні програми на виконання;

-         вміє інсталювати програму.

 

Програмне забезпечення

Комп'ютерні програми. Інсталяція програм.

Мультимедійні програми для прослуховування музики і перегляду фільмів.

 

Здобувач/здобувачка:

-         знає типові завдання обробки графічної інформації;

-         розуміє правила роботи в середовищі графічного редактора;

-         розпізнає графічні файли;

-         вміє за допомогою графічного редактора створювати малюнки;

-         вміє зберегти та роздрукувати малюнок.

 

Здобувач/здобувачка:

-         розуміє різницю між паперовим й електронним  документом;

-         знає етапи роботи з текстовим документом;

-         вміє запускати програму Word;

-         розуміє призначення кнопок на панелі форматування;

-         вміє застосовувати різні варіанти оформлення тексту(*за допомогою вчителя) ;

-         вміє додавати графічні об’єкти;

-         вміє зберегти, переглянути  та надрукувати текстовий документ.

Типові завдання обробки графічної інформації. Графічні редактори. Програми для перегляду зображень. Програми для редагування зображень.

Графічний редактор Paint. Практичне використання можливостей графічного редактора. Створення кольорового малюнка. Підпис малюнка. Збереження в файлі створеного малюнка. Перегляд і друк малюнка.

 

Документи паперові й електронні. Етапи роботи з текстовим документом (створення, редагування та форматування тексту).

Текстовий редактор Microsoft Word

Запуск програми Word. Практичне використання можливостей текстового редактора для створення, форматування, редагування тексту. Застосування різних варіантів оформлення тексту, буквиця на початку тексту. Оформлення тексту картинками ClipArt. Додавання малюнка створеного в Paint. Включення в текстовий документ діаграм.

Малювання в Word. Збереження документу в файлі.  Перегляд і друк  документу. Сканування документу.

 

 

Здобувач/здобувачка:

-         знає  поняття комп'ютерної презентації;

-        знає основне призначення програми PowerPoint.;

-         наводить приклади застосування комп'ютерних презентацій;

-         розуміє  правила створення, перегляду та збереження комп'ютерної презентації;

-         вміє практично використовувати можливості програми для створення комп'ютерної презентації(*за допомогою вчителя) ;

-         вміє зберігати і переглядати слайди

Комп'ютерні презентації (призначення, практичне використання).

Програма PowerPoint. Запуск програми PowerPoint.

Практичне використання можливостей програми PowerPoint для створення презентації.

Створення презентації. Дизайн презентації. Звуки, зображення, переходи, гіперпосилання, анімаційні ефекти. Збереження презентації. Демонстрація презентації. Захист презентації.

 

 

 Здобувач/здобувачка:

-         розуміє призначення та основні можливості електронних таблиць Excel (*за допомогою вчителя) ;

-         вміє створювати найпростіші електронні таблиці, здійснювати найпростіші дії (*за допомогою вчителя);

-         розуміє, як створити діаграму,  побудувати графік(*за допомогою вчителя) ;

-         розуміє  правила створення та збереження електронної таблиці (*за допомогою вчителя).

 

Основи редактора електронних таблиць Excel. Практичне використання можливостей Excel.

Запуск програми Excel. Введення даних.

Складання і рішення практичних задач і прикладів.

Автосума. Автозаповнення. Числові формати.

Фільтрування, сортування даних.

Додавання приміток. Гарячі клавіші.

Діаграми в програмі  Excel. Майстер діаграм. Створення діаграми, що наочно показує практичну задачу.

Графіки в програмі  Excel. Доповнення побудованого графіка і діаграми малюнком, зображенням.

 

Змістова лінія  «Основи інформаційної безпеки»

Здобувач/здобувачка:

-         знає основні правила безпеки в користуванні мережею Інтернет;

-         вміє захистити персональні дані.

Інформаційна безпека. Правова охорона інформаціі.

Правила безпеки розумних користувачів  Інтернету. Захист персональних даних.

 

Змістова лінія  «Мережа інтернет»

Здобувач/здобувачка:

-         знає способи пошуку інформації в Інтернет за допомогою різних пошукових системі;

-         вміє зберігати знайдену інформацію;

-         знає етичні і безпечні правила спілкування за допомогою Інтернет;

-         знає про можливості замовлення товарів і послуг через Інтернет, сплату комунальних послуг;

-         знає правила електронного листування;

-         вміє створити  власну поштову скриньку на поштовому сервер і; створювати,  відправляти, приймати електронні листи (*за допомогою вчителя) .

Глобальна комп'ютерна мережа Інтернет. Пошук інформації за допомогою різних пошукових систем.

Збереження знайденої інформації. Обмін даними. Спілкування за допомогою  Інтернет. Можливості замовлення товарів та послуг через мережу Інтернет. Сплата за комунальні послуги через мережу Інтернет. Можливість визначення місцезнаходження. Он-лайн  перекладачі.

Електронна пошта. Створення, відправлення, прийняття листів. Правила електронного листування.

 

Життєві компетентності

Здобувач/здобувачка

знає:

-         правила поведінки в комп'ютерному класі,  правила техніки безпеки при роботі на комп'ютері;

-         про використання інформації в різних галузях людської діяльності;

-         основні  інформаційні  процеси та властивості інформації; одиниці виміру  інформації;

-         про можливості сучасних комп’ютерів, використання в різних галузях людської діяльності;

-         що таке комп’ютерна програма, типи, види програм;

-         призначення програм Провідник, Довідка, Антивірусної програми;

-         призначення графічних редакторів; типові завдання обробки графічної інформації; основні операції щодо створення та редагування зображень;

-         основне призначення текстового редактору Word;  етапи роботи з текстовим документом;

-         основне призначення програми PowerPoint; поняття комп'ютерної презентації, етапи роботи над презентацією;

-         призначення та основні можливості електронних таблиць Excel; розуміє призначення кнопок на панелі форматування; розуміє  правила створення електронної таблиці;

-         основні правила безпеки в користуванні мережею Інтернет;

-         способи пошуку інформації в Інтернет за допомогою різних пошукових системі;

-         етичні і безпечні правила спілкування за допомогою Інтернет;

-         про можливості замовлення товарів і послуг через Інтернет, сплату комунальних послуг; правила електронного листування;

уміє:

-         використовувати  правила техніки безпеки при роботі на комп'ютері;

-         класифікувати пристрої в залежності від мети користування;

-         знаходити і запускати потрібні програми на виконання; інсталювати програму.

-         вміє користуватись меню програм, керувати вікнами програм;

-         практично використовувати  програмами Провідник, Довідка; перевірити комп'ютер на віруси.

-         практично використовувати графічний редактор для створення, редагування малюнків;

-         практично використовувати програму Word; застосовувати різні варіанти оформлення тексту; додавати графічні об’єкти; зберегти та надрукувати текстовий документ

-         практично використовувати можливості програми PowerPoint для створення комп'ютерної презентації,  зберігати і переглядати слайди;  розуміє призначення кнопок на панелі форматування;

-         практично використовувати деякі можливості електронних таблиць Excel, створювати найпростіші електронні таблиці, здійснювати найпростіші дії;  розуміє, як створити діаграму,  побудувати графік; розуміє  правила створення та збереження електронної таблиці;

-         практично використовувати Принтер і Сканер;

-         захистити персональні дані, інформацію створену за допомогою комп'ютера;

-         зберігати знайдену інформацію;

-         створити  власну поштову скриньку на поштовому сервері; створювати,  відправляти, приймати електронні листи;

-         усвідомлено співвідносити дії управління із зображенням на екрані;

використовувати отримані знання в практичній діяльності.