Namaz Dua ve Sûreleri Privacy Policy

Creation Date: September 20, 2018

Revision Date: September 20, 2018

We reserve the right to modify this Privacy Policy at any time. When we do so, we'll change last updated date at the top of this policy. We encourage You to frequently check this policy for any changes. You acknowledge and agree that it is your responsibility to review this policy periodically and become aware of modifications.

İslami Uygulamalar has developed this Privacy Policy to help you understand how we collect, use and protect the information. We encourage you to read this Privacy Policy carefully so that you can make informed decisions about your use of our mobile applications("the apps").

By installing and using the apps, you agree to this privacy policy and give an explicit and informed consent to the processing. If you do not agree, please do not install and use the apps.

1.WHAT FEATURES WE USE

   - Internet access                         : It has been used for ads.

   - USB storage                         : Used for file transfer.

   - WAKE_LOCK                       : Used to prevent the application from closing.

 

Application don't collect any infomation from user.

Application does not collect or use any specific data of you or of your stored data.

2. HOW WE USE YOUR INFORMATION

Personal Information. Since we do not collect Personal Information, we may not use your Personal Information in any way.

3. USERS WITH WHOM YOU SHARE YOUR INFORMATION

We do not control, and we do not control, and accept responsibility for using this Application, Service, or Site (including Forums) or other users' information about how to use or share such information with other users.

4. THIRD-PARTY SITES

Although we don't collect any Personal Information, the Applications, the Services and the Site use third party services, which may do so. These services are:

·       Facebook Ads Privacy Policy:click and jump to https://www.facebook.com/about/privacy/

This Policy only covers our collection, use and disclosure of your information through the Applications, the Services and the Site. It does not cover any collection, use or disclosure by third parties through any applications, Web sites, products or services that we do not control or own, such as Facebook, or any third party features or services made available via an Application, the Services or the Site. We shall not be liable for the collection, use and disclosure of your Personal Information by any third parties.

5. OUR POLICY TOWARD CHILDREN UNDER 13 YEARS OF AGE

The Services are not directed to children under 13 years of age. If you become aware that your child under 13 has provided us with personal information without your consent, please contact us at islamiuyg@gmail.com. We do not knowingly collect Personal Information from children under 13. If we become aware that a child under 13 has provided us with Personal Information, we take steps to remove such information and terminate the child's account. By using any Application, the Services or the Site, you are representing to us that you are not under the age of 13. If you are under 13 years of age, you are not authorized to use any of the Applications and must immediately delete it from your User Devices. We recommend that minors, who are 13 years old but under 18 years old, ask their parents or legal guardians for permission before sending any information about themselves to us or anyone else, whether by using an Application, the Services or the Site.

6. SECURITY

Application, We will not take any measures to protect your personal information from total unauthorized access and use.

We absolutely do not guarantee that your personal and non-personal information will not be received or used by unauthorized access.

7.DISCLAIMER / LIMITATION OF LIABILITY

The user acknowledges that the software may not be free from defects and may not satisfy all needs. Installation and usage is at users own risk.

Although Application is tested under best efforts, it is using database technologies which may can possibly crash or also can get corrupted (data loss). The user is responsible for any possible data loss. It is highly recommended to make backups of the database regularly.

The software is provided 'as-is', without any express or implied warranty. In no event the author will be held liable for any damages arising from the use of this software.

The user is responsible for sharing data created by back-up, and İslami Uygulamalar can not be held responsible for anything, and the user is responsible for the security of all data.

Contact us

This Privacy Policy is subject to the laws of Turkey.

If you have any questions regarding privacy while using the Apps, or have questions about our practices, please contact us via email at islamiuyg@gmail.com

Türkçe

Namaz Dua ve Sûreleri Gizlilik Sözleşmesi

Oluşturma Tarihi: 20 Eylül 2018

Revizyon Tarihi  : 20 Eylül 2018

Bu Gizlilik Politikasını istediğimiz zaman değiştirme hakkımız saklıdır.

Bunu yaptığımızda, son güncelleme tarihini bu politikanın en üstünde değiştireceğiz.

Değişiklikler için bu politikayı sık sık kontrol etmenizi öneririz.

Bu politikayı periyodik olarak inceleme ve değişiklikleri yapma konusunda sorumluluk sahibi olduğunuzu kabul ve beyan ediyorsunuz.

İslami Uygulamalar geliştiricisi, topladığımızı, kullandığımızı ve bilgilerinizi nasıl koruduğumuzu anlamanıza yardımcı olmak için bu Gizlilik Politikasını geliştirmiştir.

Mobil uygulamalarımızı ("uygulamalar") kullanımınız hakkında bilinçli kararlar alabilmeniz için bu Gizlilik Politikasını dikkatlice okumanızı öneririz.

Uygulamaları kurarak ve kullanarak, bu gizlilik politikasını kabul etmiş oluyorsunuz ve işleme konusunda açık ve bilinçli bir izin veriyorsunuz. Kabul etmiyorsanız, lütfen uygulamaları yüklemeyin ve kullanmayın.

1. Hangi özellikleri kullanıyoruz

   - Internet                                    : Reklamlar için kullanılmıştır.

   - USB Depolama                           : Dosya aktarma için kullanılmıştır.

   -Uyku Kilidi                         : Uygulamanın kapanmaması için kullanılmıştır.

Uygulama kullanıcıdan bilgi toplamaz.

Uygulama  sizin ya da depolanan verilerin herhangi bir özel verilerinizi kullanmamaktadır.

2. BİLGİLERİNİZ NASIL KULLANIRIZ

Kişisel bilgi. Kişisel Bilgiler'i toplamadığımızdan, Kişisel Bilgilerinizi hiçbir şekilde kullanmıyoruz.

3. BİLGİ PAYLAŞMIŞ KİŞİLER

Bu Uygulamayı, Hizmetleri veya Siteyi (Forumlar dahil) kullanarak veya diğer kullanıcıların bu tür bilgileri nasıl kullanacakları veya paylaşacaklarını diğer kullanıcılarla paylaştığınız bilgileri kontrol edemiyoruz ve kontrol etmiyor ve sorumluluk kabul etmiyoruz.

4. ÜÇÜNCÜ ŞAHIS SİTELERİ

Kişisel Bilgi toplamamamıza rağmen, Uygulamalar, Hizmetler ve Site, bunu yapabilecek üçüncü taraf hizmetleri kullanmaktadır. Bu hizmetler şunlardır:

·       Facebook Reklam: Onların gizlilik politikası burada bulunabilir https://www.facebook.com/about/privacy/

Bu Politika, yalnızca Uygulamalar, Hizmetler ve Site aracılığıyla bilgilerinizin toplanmasını, kullanılmasını ve açıklanmasını kapsar. Üçüncü şahısların, kontrol etmediği veya sahip olmadığı herhangi bir uygulama, web sitesi, ürün veya hizmetler (Facebook gibi) veya bir Uygulama, Hizmetlerle erişilebilir hale getirilen herhangi bir üçüncü taraf özellikleri veya hizmetleri yoluyla herhangi bir tahsil, Veya Site. Kişisel Bilgilerinizin herhangi bir üçüncü kişi tarafından toplanması, kullanılması ve ifşa edilmesinden sorumlu olmayacağız.

5. ÇOCUKLARA 13 YAŞINA GÖRE POLİTİKAMIZ

Hizmetler 13 yaşından küçük çocuklara yönelik değildir.

Eğer 13 yaşın altında çocuğunuz sizin izniniz olmadan kişisel bilgileri bize sağladığının farkına varırsanız,

bizimle irtibata geçiniz islamiuyg@gmail.com

 Kişisel Bilgiler'i 13 yaşın altındaki çocuklardan bilerek toplamıyoruz.

13 yaşın altındaki bir çocuğun bize Kişisel Bilgilerini sağladığının farkına varırsak,

bu bilgileri kaldırmak ve çocuğun hesabını feshetmek için gerekli önlemleri alırız.

Herhangi bir Uygulamayı, Hizmetlerini veya Siteyi kullanarak,

13 yaşın altında olduğunuzu bize temsil ediyorsunuz. 13 yaşından küçükseniz,

herhangi bir Uygulamayı kullanma yetkisine sahip değilsiniz ve bunları derhal silmelisiniz.

 Kullanıcı Cihazlarınızdan 13 yaşından küçük ancak 18 yaşından küçük reşit olmayanların,

başvuruyu, Hizmetleri veya Siteyi kullanarak bize veya başka herhangi bir kişiye bilgi göndermeden

önce ebeveynlerine veya yasal koruyucularından izin talep etmelerini öneririz.

6. GÜVENLİK

Uygulama, Kişisel Bilgiler'i toplamaz ve kişisel olan veya olmayan bilgilerinizi yetkisiz erişime ve kullanmaya karşı korumak için herhangi bir önlem almaz.

Kişisel olan ve olmayan bilgilerinizin yetkisiz erişim ile alınmasını veya kullanılmasını önlemek için kesinlikle garanti etmez.

7.YASAL UYARI / SORUMLULUK SINIRLAMASI

Kullanıcı, yazılımın kusurlardan arınmış olabileceğini ve tüm ihtiyaçlarını karşılayamadığını kabul eder.

 Kurulum ve kullanım kullanıcıların sorumluluğundadır.

Uygulama en iyi çabalarla test edilse de, muhtemelen kilitlenebilecek veya bozulabilen (veri kaybı) veritabanı teknolojilerini kullanıyor. Olası bir veri kaybından kullanıcı sorumludur. Veritabanının yedeklerini düzenli olarak yapmak önerilir.

Yazılım, herhangi bir açık veya zımni garanti olmaksızın "olduğu gibi" sunulmaktadır. İslami Uygulamalar hiçbir şekilde, bu yazılımın kullanımından kaynaklanan herhangi bir zarardan sorumlu tutulamaz.

Yedekleme ile oluşturulan data paylaşımından kullanıcı sorumludur, ve İslami Uygulamalar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz, ve tüm dataların güvenliğinden kullanıcı sorumludur.

Bizimle iletişime geçin

Bu Gizlilik Politikası Türkiye yasalarına tabidir.

Uygulamayı kullanırken gizlilik ilgili herhangi bir sorunuz varsa veya uygulamalarımız hakkında sorularınız varsa lütfen bize islamiuyg@gmail.com adresinden e-posta ile ulaşın.