ЕВОЛЮЦІЯ ЗОШИТА: ВІД КЛАСИЧНИХ СТОРІНОК ДО ІНТЕРАКТИВНИХ РОБОЧИХ АРКУШІВ LIVEWORKSHEETS

Світлана ЦИМА

вчитель математики КЗ «Ліцей «Науковий» КМР»

Анотація. У статті розглянуто важливий аспект сучасної математичної освіти, висвітлюючи роль та можливості сервісу LiveWorkSheet. Детально досліджуються особливості створення інтерактивних аркушів за допомогою сайту, надаючи вчителям математики ефективний інструмент для навчання. У статті наголошено на значенні використання цифрових технологій у навчальному процесі та розкрито, як LiveWorkSheet сприяє покращенню взаємодії між вчителями та учнями. Автор звертає увагу на те, як цей сервіс сприяє розвитку інтерактивних форм навчання в математиці, надаючи зручний і доступний інструмент для створення і реалізації освітнього процесу. Також наголошує автор на простоті реєстрації для вчителя у сервісі і окреслює конкретні переваги та можливості LiveWorkSheet у контексті покращення якості математичної освіти.

Ключові слова: LiveWorkSheet, інтерактивні аркуші, математична освіта, вчителі математики, цифрові технології у навчанні, покращення освітнього процесу.

Постановка проблеми. У світі навчання математики настав час переглядати традиційні методи та відкривати двері до нового етапу цифрової трансформації. Сучасні вчителі математики шукають інноваційні підходи, які не лише залучають учнів до навчання, а й роблять процес освоєння математичних концепцій більш цікавим і ефективним. У цьому контексті вирушаємо у подорож у світ інтерактивних аркушів LiveWorkSheets, де класичний зошит знаходить суперника у вигляді сучасного цифрового контенту. Давайте вивчати, як ця інноваційна технологія може змінити уявлення про викладання та навчання математики.

Аналіз останніх досліджень і публікацій. Суб'єкти освітнього процесу згодні щодо важливості активізації індивідуалізації та диференціації навчання, підвищення ролі самоосвітньої діяльності та оновлення системи професійного розвитку особистості відповідно до її потреб, мотивів та здібностей. Застосування технологій обміну інформацією через мережу Інтернет сприяє досягненню цих цілей. Виникає потреба у нових та інтенсивних формах організації навчального процесу, що веде до інтеграції інформаційних технологій в освіту, зокрема, використання електронних технологій навчання. [1]

У роботі Криштофа С.Д. [2] досліджено можливості використання нових інформаційних технологій в освітньому процесі. Розвиток інформаційно-комунікаційних технологій розширює можливості вчителів у використанні інтерактивних дидактичних матеріалів при вивченні різних предметів, оптимізує освітній процес та надає можливість робити навчання цікавим і динамічним [3].

Зараз існує значна кількість засобів інформаційно-комунікаційних технологій, які забезпечують зручний, різноманітний та швидкий доступ до великої кількості освітніх ресурсів. Використання технологій, таких як відео конференції, чати та системи дистанційного навчання, дозволяє учням отримувати доступ до онлайн освіти з будь-якого місця в Україні чи світі, за умови наявності Інтернет-з'єднання та мобільного телефону [4].

Необхідно відзначити, що в сучасному освітньому просторі недостатньо досліджені інформаційні технології. Застосування їх в навчальному процесі повністю залежить від учителів, і впровадження інтернет-ресурсів вимагає всебічного вивчення всіх можливостей, які надають ці сервіси.

Постановка завдання. Метою статті є розгляд та аналіз можливостей використання платформи LiveWorkSheets в навчанні математики. Висвітлення переваг та інших аспектів використання цієї платформи в рамках участі учасників освітнього процесу.

Виклад основного матеріалу. Останнім часом віддалене навчання стало головним методом передачі знань від вчителя до учня через онлайн-платформи, менеджери та інші технології. Розширились можливості взаємодії між вчителем та учнем. Використання інтернет-платформ дозволяє зробити процес навчання більш особисто-орієнтованим, інтерактивним, різноманітним, комунікативним та менш орієнтованим на вчителя, стаючи більш автономним для учня.

У педагогічній практиці вчителі не обмежуються використанням будь-яких інтернет-сервісів для навчання. Багато вчителів активно працюють з онлайн-сервісами, які мають потужний потенціал для створення інтерактивних завдань та тестів. Наприклад, багато вчителів та тренерів включають в свої програми інтерактивні ігри, тести, створення карток та інші активності.

Одним з типів інтернет-ресурсів є інтерактивний робочий аркуш. Це цифровий інструмент для організації самостійної навчальної діяльності вчителя за допомогою хмарних сервісів та веб-інструментів. Метою використання робочого листа є не просто запам'ятовування чи повторення конкретного матеріалу, але й оволодіння новим способом дії, призначеним для самостійної роботи учнів на уроці та вдома.

Існує безліч інтернет-ресурсів для створення інтерактивних робочих аркушів та електронних книг. До них відносяться такі платформи, як Book Creator, Ourboox, Wizer.me, Formative, LiveWorkSheets, WriteReader, Teacher Made, Blendspace, eXeLearning, Classkick.

Кожен з цих ресурсів є потужним інструментом для взаємодії з учнями. Залежно від переваг та недоліків цих платформ, вчителі можуть вибирати найзручніший варіант для передачі інформації та контролю знань учнів.

Один із вебсервісів, LiveWorksheets, представляє собою конструктор інтерактивних робочих листів. Перевагою цього конструктора є його близькість до ведення традиційного друкованого робочого листа. LiveWorkSheets дозволяє перетворювати записи в текстовому редакторі Word, а також у форматах PDF або зображень JPEG, на інтерактивні онлайн-вправи з можливістю самоконтролю. Ця платформа дозволяє створювати робочі листи, які містять різні типи завдань, а також містить велику кількість вже готових інтерактивних аркушів з різних предметів.

Які завдання можна створити, використовуючи LiveWorkSheets:

Слід відзначити, що цей сервіс є абсолютно безкоштовним та доступним для використання. Інтерактивні аркуші, що розміщені на платформі, можуть використовувати вчителі у своїй педагогічній практиці.

Отже, для самостійного створення робочого листа на платформі LiveWorkSheets необхідно:

  1. Зареєструватися як вчитель, натискавши «Доступ викладача».
  2. Створити робочий аркуш, натискавши «Створити інтерактивні аркуші».
  3. Вибрати «Підручник» (з друкованою інструкцією) або «Відеоурок» (з відеоінструкцією) з запропонованих варіантів.
  4. Натискати «Розпочати», щоб перейти до створення свого робочого листа.
  5. Додати файл, натискавши «Оберіть файл» (можна завантажити файли у форматах docx, pdf, jpg або png, розмір не перевищує 5 МБ), і потім натискати «Завантажити».

Щоб поділитися інтерактивним аркушем з учнями, потрібно або скопіювати посилання та додати його до завдання в Classroom, або надіслати код групи на електронну пошту учнів. За цим кодом вони зможуть зареєструватися на платформі.

Зареєстровані учні на платформі отримуватимуть домашні завдання в своїх особистих кабінетах. Після виконання завдання учні натискатимуть «Завершити», після чого на робочому аркуші автоматично виставлятиметься оцінка (рис.). Зроблене домашнє завдання автоматично буде надсилатися вчителеві, якщо учні вже зареєстровані на платформі та отримали завдання у своєму особистому кабінеті. У випадку отримання завдання за посиланням учням слід виконати домашнє завдання та надіслати його вчителеві через сервіс платформи.

Рис. Приклад робочого аркушу

Всі завдання, які вчителі висилають для виконання учням, реєструються та відображаються в особистому кабінеті вчителя. Там також фіксується інформація про оцінки за домашню роботу та терміни здачі завдань.

Важливо відзначити, що дана платформа є корисною для вчителів різних предметів, не тільки для математики. LiveWorkSheets надає можливість ефективніше контролювати рівень засвоєння матеріалу учнями, виявляти ті аспекти, яким слід приділити більше уваги.

Висновки. Варто зазначити, що на сьогодні інтерактивні технології, зокрема інтернет-ресурси для створення інтерактивних робочих аркушів та електронних книг, активно впроваджуються в навчальний процес. Використання дистанційних платформ та віртуальних класів дозволяє вчителям систематизувати та ефективно контролювати навчання, а також сприяє автоматизації дистанційного навчання, забезпечуючи координацію та оцінювання результатів учнів.

Список використаних джерел

  1. Глазова В. В., Садовський П. П. Підготовка вчителя математики до роботи в системі електронного навчання з використанням дистанційних технологій // Зб. наук. пр. фізико-математичного факультету ДДПУ. Слов’янськ, 2018. Вип. 8. С. 139–140.
  2. Криштоф С.Д. Підготовка майбутніх учителів природничо математичних дисциплін до використання Інтернет-підтримки у процесі навчання старшокласників: автореферат дис. канд. пед. наук: 13.00.04 / С.Д. Криштоф. – Х., 2012 – с. 8.
  3. Криворучко І. І., Ковтанюк М. С., Використання інтерактивних технологій в освітньому процес Уманський державний педагогічний університет імені Павла Тичини/ https://conf.ztu.edu.ua/wpcontent/uploads/2021/05/145-4.pdf
  4. Твердохліб І., Організаційно-педагогічне та програмно-технічне забеспечення дистанційного навчання в умовах воєнного стану/ Українській педагогічний журнал (№2 за 2022 рік), https://uej.undip.org.ua/index.php/journal/article/view/603/534 С.122